DE JUBILEERENDE HANDELS-HOOGESCHOOL ECONOMIE EN FINANCIEN Een VAN KRANTENJONG EN TOT UITVINDER DINSDAG 8 NOVEMBER 1938 EERSTE BLAD PAG. Openbare herdenkingsbijeenkomst van den Senaat Naamsverandering in: Nederlandsche Economische Hoogeschool ROTTERDAM, 8 Nov. Vertegenwoor digers van landelijke en stedelijke over heid, van de wetenschap en uit het openbare leven waren hedenmiddag in de groote Doelenzaal te Rotterdam bij eengekomen, om in een plechtige open bare senaatsvergadering het 25-jarig bestaan van de Nederlandsche Handels- lioogeschool te herdenken. Tegen twee uur was de zaal vrijwel ge heel gevuld. Alleen op het podium, waarop ,twee katheders waren geplaatst, stonden nog leege stoelen en ook de eerste rijen .van de zaal waren nog onbezet. Omstreeks twee uur begon het orgel te spelen en schreed een lange stoet, vooraf- geguan door den pedel, de zaal binnen. Achter den pedel liepen prof. dr Z. W. Sneller, rector magnificus en mr Th. A. F r u i n, president-curator van de Hooge school. Op hen volgden de minister van Economische Zaken, mr M. P. L. Steen- b erg he, met zijn ambtgenoot van Onder wijs,JK. en W.t prof. dr J. R. Slotema- ker de Bruine. Daarna kwamen de .voorzitters van den raad van beheer der Hoogeschool en van het algemeen bestuur, mrs K. P. van der M a n d e 1 e en R. Mees en achter deze heeren liep mr P. J. O u d, burgemeester van Rotterdam, ge volgd door prof. dr J. H u i z i 11 g a en prof. mr Paul S c h 011 e n, onderscheidenlijk voorzitter en secretaris van de tweede af- deeling van de Koninklijke Academie van [Wetenschappen te Amsterdam. Daarna kwamen twee aan twee de presi dent-curator en secretaris van curatoren yan de universiteiten of hoogescholen van Leiden, Utrecht, Groningen, gemeentelijke en vrije universiteit te Amsterdam, Nijme gen, Delft, Wageningen en Tilburg. Op deze heerep volgden de rectores magnifici en secretarissen van de academische senaten dier universiteiten of hoogescholen. In het gezelschap van deze hoogleeraren bevonden zich ook de voorzitter en secretaris van de (economische faculteit te Amsterdam. Dan kwam prof. Bokhorst vertegen woordiger van de universiteit van Pretoria en achter hem liepen de curatoren van de Handelshoogeschool en de hoogleeraren, te .weten de gewone, twee emeriti, de buiten gewone en bijzondere. Nadat deze heeren hun plaatsen hadden ingenomen op de eer ste rijen en op het podium, waar curatoren en hoogleeraren der Nederlandsche Han delshoogeschool gezeten waren, opende de .voorzitter, prof. dr Z. W. Sneller, deze openbare senaatsvergadering. Hij eindigde zijn kort begroetingswoord met een uitnoo- diging aan mr Th. A. Fruin, om als pre sident-curator een toespraak te houden. Toespraak van den president-curator De president-curator, mr Th. A. Fruin, zeide, dat de Ned. Handelshoogescl«iol ge sticht is door de tot dat doel opgerichte Ned. vereeniging voor hooger handelsonder ,wijs. Die vereeniging is ontstaan op initia tief van en door kooplieden. Het zijn geen mannen van wetenschap, die een nieuw centrum van hooger handelsonderwijs heb ben willen stichten. Het zijn kooplieden geweest, die voor het meerendeel weten schappelijke opleiding gederfd hadden en dat in zoo sterke mate gevoelden, dat zij aan hun zonen, aan het jongere geslacht, geven wilden wat hun zelf ontbrak: een .wetenschappelijken grondslag voor hun levensarbeid. Het initiatief ging uit van een Rotterdamsche groep, maar zij die dat ini tiatief namen, wendden zich niet tot den Rotterdamschen, maar tot den Nederland- schen handel en de medewerking tot het gewenschte doel is uit geheel Nederland gekomen. Zij werd op 8 November 1913 in het ge bouw waar thans de herdenking plaats heeft, opgericht. De geniale koopman Kruller was de eerste voorzitter van de Vereeniging. De eerste voorzitter van cura toren was de staatsman dr D. B 0 s, zijn op volger was de rechtsgeleerde en staatsman H. L. Drucker, na ook diens dood Zim- mermann en later, tot voor enkele jaren, was het Lo der. Tot de besturende colleges behooren steeds mannen met in Nederland klinkende namen. Spr. noemt slechts den jurist Molengraaff, den staatsman Th. Heemskerk en den bankier F. S. van N i e r o p. Spr. herinnert eraan, dat de plechtige Opening van het voorloopig gedachte ge bouw aan den Pieter de Hoochweg op 8 Nov. 1916 door H. M. de Koningin is ver richt, Het is ietwat beschamend, dat de Handelshoogeschool thans de aanwezigen nog niet in een haar waardige aula kan ontvangen, maar op een betere huisvesting is thans een schemering van hoop zicht baar geworden. Spr. wees er op, dat de kern der handels wetenschap de economie is en dat de school nog steeds als hoofddoel heeft: kooplieden, bedrijfsleiders te vormen. De practijk heeft echter geleerd, dat wat daan-oor te onder- Wijzen is ook voor vele andere functiën een Volstrekt noodzakelijke opleiding vormt. Zoo zal dan ook binnenkort de Ned. Handels - hoogeschool haar naam veranderen en Neder landsche economische hooge school heeten. Spr. besluit met te zeggen, dat de erva ring van hem, die Rotterdam langer dan 25 jaren kent, is, dat de Ned. Handels-hooge- school het peil dier stad heeft verhoogd. Rede van den rector-magnificu* Prof. Dr. Z. W. Sneller De eigenlijke herdenkingsrede werd door den rector-magnificus Prof. Dr Z. W. S n e 1- ler gehouden. Reeds in 1769 bepleitte een onbekende Amsterdammer de oprichting van een koop mans-academie in de hoofdstad en in 1879 kwam in Keulen kapitaal beschikbaar voor een handelsacademie. In den overgang van de 19e naar de 20ste eeuw brak ook in ons land het inzicht door, dat de practijk niet meer de eenige opvoedster van den aan staanden bedrijfsman wezen kon. Op de slagkruisers van het economische wereld getij, de moderne groot-ondernemingen, moesten de commandanten in de com mandotorens en de officieren van de vuur leiding mannen van andere scholing en bekwaamheid zijn dan in de dagen der zeil vaart de vechtkapiteins op het kampanje- dek. In 1898 betoogde de accountant W. Kreukniet in een brochure, hoe „de ge welddadige verandering in handel en in dustrie verbeterd handelsonderwijs en een handelshoogeschool eischte, die de drie ledige taak op zich zou nemen van voor bereiding voor het bedrijfsleven, van vor ming voor het handelsonderwijs en van opleiding tot de zelfstandige beoefening der handelswetenschappen". Had de handelsstand hier aanvankelijk geen belangstelling voor, in 1913 richtte zich een groep van uitgelezen mannen tot den handel met een „memorie in zake de vestiging eener Nederlandsche Handels hoogeschool te Rotterdam", waartoe de Hooger Onderwijswet van 1876 vrijheid gaf een vrijheid waarvan het eerst hadden gebruik gemaakt zij, die Dr A. Kuyper als hun geestelijken leidsman erkenden (de stichting in 1878 van een vrije confessio- neele universiteit te Amsterdam). Na een herinnering aan de wet-Kuyper inzake hooger technisch landbouw- en han delsonderwijs, ging spr. voort met zijn terugblik op 1913. Hij wees op de schier Amerikaansch-snelle ontwikkeling van Rot terdam, dat uitgegroeid was tot Neerlands eerste havenstad en herinnerde er aan, dat ln slechts luttele maanden de Handels hoogeschool is tot stand gekomen, onder het geestelijk vaderschap van C. A. P. v a n S 101 k, koopman te dezer stede. De eerste rector Mr. Dr. G. W. J. Bruins voerde de Hoogeschool in vaste banen. Op 8 November 1913, ging het schip der Hoogeschool ln zee. Het corps der officieren bestond uit drie gewone' en elf buitengewone hoogleeraren. Vijf lectoren en zeven leeraren. Onder hun bevelen stonden spoedig zeventig varensge zellen. Het stoort in onze tijden, waarin de zeevaart vrouwelijke stuurlieden en hof meesters kent, de beeldspraak niet, wan neer men zegt, dat er onder de lagere be manning drie jonge vrouwen waren. Wel is de Hoogeschool gegroeid in de 25 jaar van haar bestaan. In 1919 bedroeg het aantal ingeschrevenen reeds 584 De Handels-Hoogeschool kreeg den omvang van een kleine universiteit. Voor vier hoogleeraren, die 25 jaar geleden hun taak begonnen, ls deze dag eveneens een jubileum-dag, nl. voor Prof. F. de Vries, Prof. Stibbe en de taaldocenten Cocheret en Mes sing. Prof. D. van Blom, ook van den beginne verbonden aan de Hooge school, is helaas door ongesteldheid verhinderd tegenwoordig te zijn, Dc plaats der Handelshoogeschool Spr. trad vervolgens in beschouwingen omtrent de plaats der school in de Neder landsche samenleving, waarbij hij wees op de groote veranderingen van het economi sche en sociale leven in den tijd van haar bestaan, die het zwaarste punt in de soci ale verhoudingen van den enkeling naar de gemeenschap hebben verlegd, waardoor ook de verhouding tusschen staat en maat schappij diepgaande veranderingen heeft ondergaan; terwijl ook de geestelijke structuur niet dezelfde bleef: zucht tot rationalisee ring en tot planmatige ordening vol- gens een vastgesteld schema is een kenmerkende eigenschap van den mo dernen economischen mensch Deze veranderingen en verschuivingen hebben een diepgaanden invloed op de Hoogeschool uitgeoefend. Zoo voltrok zich ook in de bestudeering van het conjunc tuur probleem een belangrijke evolutie. De bedrijfshuishoudkunde en de leer der tech niek van den handel zijn thans onderdee- len van de economie. In de economische aardrijkskunde vraagt niet alleen het altijd wisselende aspect van landen en gebieden de aandacht, maar melden zich ook geheel nieuwe problemen aan. De economische geschiedenis stelt de betrekkelijkheid van de huidige economische orde in het licht. De duurzame geldigheid van de rechtsbe ginselen wijzigen zich. Spr. wijst slechts op de vermaatschappelijking van den eigen dom en de beperking van de contractvrij heid ten bate van de economische zwakke. Uit dit overzicht kan voor ieder duide lijk zijn geworden aldus spr. dat onze Hoogeschool niet louter Handelshooge school meer is. Haar volgroeiing is ook ten goede gekomen aan de bruikbaarheid van haar leerlingen. De geschiedenis van haar bestaan is saam te vatten als: van handels- hooger ondenvijs tot economisch hooger onderwijs. want wat wij hier vieren, is niet slechts het zilveren feest en de stich ting van een Hoogeschool, maar van een nieuwe faculteit in het hooger on denvijs. Spr. herinnert hierbij aan de wettelijke erkenning op 22 April 1937, van de facul teit en hoogeschool der economische weten schappen als volwaardige naast de be staande en de toelating tot de examens aan die faculteit en hoogeschool geregeld wer den. De invoering van deze wet, zoo meende spr, te weten, wacht op de afkondiging an de nu noodig geworden wijzigingen in het academisch statuut. Bedriegen de tee kenen niet, dan is deze afkondiging spoe dig te wachten. 3pr. beëindigde zijn rede met het uit spreken van de hoop, dat de Hoogeschool te Rotterdam en het economisch hooger on derwijs in Nederland moge gedijen, onder Godcs zogen, tot heil van land en volk (Applaus). Op de rede van den rector magnificus volgde een korte pauze, tijdens welke eb organist het orgel bespeelde. Rede van den Minister van Onderwijs Na de pauze sprak dc Minister van On denvijs. De Minister ging na waarom niet de Rijkshandelshoogeschool maar deze hooge school indertijd tot stand gekomen is. Er bestond onzekerheid of er bij het econo misch leven voldoende belangstelling voor bestond. Zoo werd de gedachte geboren, dat de regeering daadwerkelijk belangstelling zou toonen als de handel eerst zou bewij zen, prijs te stellen op de stichting. De be langstelling voor het economisch hooger onderwijs is thans overtuigend gebleken uit het sterk toegenomen aantal studenten ge durende 35 jaren. De vraag of een hooge school behoort in het kader van ons hoo ger onderwijs besprekend, zei spr. onlangs de medewerking van den senaat der Nij- meegsche universiteit te hebben ingeroepen om het ideaal werkelijkheid te doen blij ven, dat een universiteit opleidt tot zelfstandige beoefen i.n.g d.e.r w.e- ten schap pen. Spr. nerhaalde dien wensch thans met betrekking tot deze Hoogeschool. De rector heeft heden, aldus spr., aan het einde van zijn rede een toespeling gemaakt op de wettelijke regeling van het econo misch hooger onderwijs. Het is u bekend, dat bij de nadere uitwerking nog een en kele wijziging in de I-Iooger Onderwijswet gewenscht bleek. H<^t voorstel daartoe is bij de Staten-Generaal aanhangig. Intusschen werd mede gewerkt aan de voorbereiding van het Kon. Besluit, dat de noodzakelijke aanvulling van het academisch statuut moet brengen. Dit Kon. Besluit is gisteren door Je Koningin geteekend. Rede van den Minister van Economische Zaken Daarna sprak de minister van Economi sche Zaken. Hij zeide o.a., dat heden ten dage het belang van een wetenschappelijke economische vorming der jongelieden, die bepaalde functies in het bedrijfsleven wil len vervullen, nog grooter is dan voor vijf en twintig jaar. Hedien ten diage kan wel worden vastgesteld, diat de stemmen, welke 25 jaar geleden twijfel uitspraken omtrent do levensvatbaarheid eener instelling van hooger economisöh onderwijs, geheel zijn verstomd. Van veel belang voor het academisch economisch onderwijs acht 6pr. een nauwen band imet de practijk, zonder welken wetenschap steeds dreigt te verdorren. Hij besdhouwt het als een groote verdienste der Ned. H&ndeldhoogesohool, d-at zij dezen band steedis weet te bewaren en te ver sterken, terwijl de hoogleeraren volop aan prac- tisch werk deelnemen, gelijk uit hun waardevolle medewerking aan het moei lijke economische werk der Regeering blijkt Minister Steenberghe wenschte de hoogeschool geluk en zeide overtuigd te zijn dat haar het geluk beschoren zal zijn op haar wijze verder bij te dragen tot dien hloei en de welvaart van ons vaderland. Mr P. J.Ou d, de burgemeester van Rot terdam, hield daarop een toespraak, waar na nog verschillende andieren het woord voerden. RECHTZAKEN De knoeierijen in Den Bommel ROTTERDAM, 8 Nov. De reohtbank heeft vandaag uitspraak gedaan in de zaak van djen 35-jarigen L. G. L. L., burgemeester van Dien Bommel, diie terecht gestaan heeft terzake van valsehheid in geschrifte en po ging tot oplichting, gepleegd in 1936, ten tijde, dat verdachte secretaris dezer gemeen- Zooals men zich herinneren zal, had het college van B. en W. gunstig beschikt op het verzoek van den secretaris om één ka mer in zijn ambtswoning van een nieuw verfje te voorzien. Verdachte had echter beide kamers laten verven en ten einde nu gedaan te krijgen, dat de kosten van beide leamers op de gemeente zoudien drukken, zou verdachte zijn toevlucht hebben geno men tot handelingen, die niet door den beugel konden. In de eerste plaats zou hij den schilder D. Landheer hebben bewogen om een rekening in te dienen, waarop een eantal gefingeerde posten voorkwam, die in totaal het bedrag vormden van de kosten tian een der kamers. Aan Landheer, die ten fciotte tot het indienen van een zoodanige Tekening niet is overgegaan, zou verdachte ten aahtal briefjes hebben ter hand ge titeld, waarin was aangegeven op welke Jvijze de rekening gewijzigd diende te wor den. Voorts zou verdachte een aantal valschheden hebben gepleegd ten einde een doorschot van ƒ10, dat aan den soliilder f.vas betaald, en welke betaling over de ge meentekas was geschied, voor eigen reke ïiing te nemen. De rechtbank heeft verdachte schuldig [verklaard aan de mislukte uitlokking tot het plegen van oplichting en he<m van de loverige punten der tenlastelegging vrijge sproken. Het bewezen verklaarde achtte de rechtbank hoogst ernstig en laakbaar, doch bij de oplegging van de straf wil de recht bank rekening houden met de ernstige «administratieve maatregelen, die ten op- fcichte van verdachte venvacht kunnen [worden. De rechtbank heeft hem veroordeeld t 14 dagen gevangenisstraf. Kolonisatie in Chili Een rapport van den heer Hoogesteger Een gebied voor 60 Hollandsche families beschikbaar De heer J. F. Hoogesteger heeft on langs in onze courant eenige brieven uit Chili geschreven, waaruit bleek, dat hij al daar een onderzoekingstocht deed, in ver band met de mogelijkheid van kolonisatie van Hollandsche landbouwers in dat land In die brieven is al uitgekomen, dat wan neer de echte kolonisatiegeest in een aan tal landgenoolen aanwezig mocht zijn, daar wel een toekomst op te bouwen zal zijn. Thans heeft de heer Hoogesteger een uit voerig rapport in gereedheid gebracht, waar in men de mogelijkheden van kolonisatie nader uiteengezet en gepreciseerd vindt. Wij zullen dat rapport niet op den voet kunnen volgen doch wel willen wij er een en ander uit mededeelen, dat van belang zal kunnen blijken te zijn De heer Hoogesteger deelt o.m. mede, dat hij met de Chileensche autoriteiten, die zien met de regeling 'van de landbouw- en immi gratiepolitiek bezig houden, in langdurig nauw contact is geweest en dat dit contact in hoofdzaak zich geconcentreerd heeft op 'n gebied, dat beheerscht wordt door de Landb. Kolonisatie Bank van Chili, die door 't dra len van de Nederlanders bij 't maken van de finitieve afspraken reeds ertoe was overge gaan 't oorspronkelijk voor hen gereserveer de kolonisatiegebied van Reumén voor Zwit- sersche emigranten te bestemmen. De heer Hoogesteeger rapporteert nu, dat de Chi leensche autoriteiten hem toch de terreinen in Reumén definitief hebben toegezegd voor de Hollandsche emigranten. Hij beschrijft dan die terreinen, als liggen de in de provincie Valdivia. De stad van den- zelfden naam wordt geregeld aangedaan docr de booten der K.N.S.M. Het klimaat is er voor Hollandsche landbouwers gunstig, o.m. omdat er vrij veel regenval is. De opper vlakte van de kolonie is 6658 H.A., op vlak en golvend terrein, 70 a 180 Meter boven den zeespiegel. De grond is er vrij goed en heeft alleen bemesting met fosfor en kalk noodig terwijl stikstof en potasch in normale ver houding aanwezig is. Het grootste gedeelte van het terrein -is al gezuiverd van hoornen. Verdere zuivering is met weinig moeite te verrichten. Er is natuurlijke vegetatie die voor overvloedige weiden zorgt. Er is plaats voor circa 60 families, die elk een perceel krijgen van 80 tot 150 H.A., al naar ligging en kwaliteit van den grond. De allerbeste stuk ken, die het dichtst bij den spoorweg liggen, zijn het kleinst genomen, zoodat ieder onge veer in dezelfde positie verkeert en in staat is een loonend bedrijf te scheppen. In De cember zullen 10 huizen klaar zijn, zoodat dan de eerste families zouden kunnen komen. De veeteelt belooft het meeste succes door de goede prijzen, die voor boter en kaas ge maakt worden. Voor nevenbedrijven is alle gelegenheid. Coöperatieve organisatie voor den afzet der producten en aanschaf van be- noodigdheden lijkt gewenscht, o.a. voor het zoo snel mogelijke vervoer naar de hoofd stad, die met de kolonie een gemakkelijke, snelle verbinding heeft. Het rapport geeft tal van bijzonderheden over de condities voor het verkrijgen van een perceel en ook een schatting van de kosten, en van het te behalen rendement; voorts een lijst van hetgeen de kolonisten goed doen uit Nederland mede te nemen. Tenslotte drukt de heer Hoogesteger in zijn rapport een reeks op schrift gestelde opinies van de in Chili wonende en werkende land bouwers af. In die stukken wordt de zaak niet te rooskleurig voorgesteld, maar wordt toch als meening uitgesproken, dat goed onderlegde boeren, inzonderheid veehouders, wel een stuk brood in Chili kunnen ver dienen. De heer Hoogesteger voegt hier nog aan toe, dat er in Reumén zeker ook vele mogelijkheden zijn voor tuinders, bloemen en vruchtentelers en dat er in dat groote land als geheel streken te over zijn om zich op die bedrijven toe te leggen. Ten slotte geeft hij nog een indruk van de mogelijkheden voor kolonisatie in het maag delijk gebied van de provincie Aysén, waar voor onlangs aan de Noren zeer gunstige voorwaarden zijn toegestaan, welke voor waarden ook voor 'n bonafiden Hollandschen landbouwer te verkrijgen zijn. Deze voor waarden vindt men in het rapport afgedrukt. Van de 11 millioen H.A. van deze provincie zijn er in totaal 1.660.000 bezet en wachten nog 9,400.000 op de spade en het hakmes van den landman, die den bodem zijn rijkdom wil ontworstelen. „Er ligt hier zoo eindigt de rapporteur voor ondernemende manden, en die zijn in ons land toch bij honderdtallen, dus goede toekomst, indien zij zich de eerste jaren moeite en opoffering getroosten willen. De regeering in Chili biedt haar volle mede werking aan om zulk een kolonisatie te doen slagen en bij monde van haar Minister Góytia Nederlandsche Handelsbalans Uitvoer In October iets g-daald Blijkens mededceling van het Centraal Bureau voor de Statistiek beliep de waarde van den Nederlandsclien invoer in October .zonder goud en zilver) ƒ127 (v. m. ƒ117, v. j. ƒ149) mil-lioen(. De uitvoer bedroeg ƒ98 (v. m. ƒ101, v. j. ƒ106) millioen). Over de eerste tien maanden bedroeg de waarde van dr-n invoer ƒ1180 (v. j. ƒ1285) millioen en die van den uitvoer ƒ865 (v j. 952) millioen. De invoer werd in October voor 77.0 (v m Sfi? %t v. j. 71.5 door den uitvoer gjd: kt en over de eerste 10 maanden voor •13 j. 73.6 Amerikaansche Spoorwegen Positie wordt gunstiger De koprsen der Amerikaansche apoorweg- aandeelen bevinden zich over het alge meen op een niveau, dat aan de dieptepun ten van vorige depressie-perioden herin nert aldus constateert het jongste week bericht der Rotterdamsche Bankvereeni- ging. Het moge volgens dit bericht waar zijn, dat verschillende ongunstige factoren kun nen worden genoemd, zooals de steeds ver der gaande verplaatsing van het goederen en reizigerstransport naar andere vervoor- middelen en de wanverhouding tusschen de verminderde ontvangsten en de geste gen onkosten, welke den lagen koersstand verklaren; men kan hier tegenover stellen, dat de resultaten van de spoorwegen de laatste maanden eén verbetering beginnen te toonen en dat men gegronde hoop mag koesteren, dat een verdere opleving van de conjunctuur niet nalaten zal ook op de spoorwegen een gunstigen invloed uit te oefenen. De meeste belangstelling genie ten de laaggeprijsde aandeele.n van die on dernemingen, welke vóór de jongste de pressie, hetzij dividenden uitkeerden, het zij voldoende winst maakten om eventueel daartoe te kunnen overgaan en waarvan men thans mag aannemen, dat zij de moei lijkheden van den laatsten tijd teboven ge komen zijn. Wij noemen in dit verband: Illinois Central, Southern Pa cific, pref. Kansas City, Sou thern en Pennsylvania. De betere beoordeeling van de spoorweg- situatie komt ook tot uitdrukking in de koersrijzing van de z.g. tweede-rangs-spoor- weg obligaties. Daar men in tegenstelling met de mepning van eenige maanden ge leden er thans op rekent dat de Mijen, die den vorigen stormen 't hoofd 'nebben kun nen bieden ook ditmaal met uitzonde ring van de Baltimore hare verplich tingen zullen kunnen nakomen,, waren de obligaties van Mijen als de Southern Pacific, Illinois Central, Kan sas City, Southern Rail, Sou thern e. a. eveneens gevraagd. TRIEST. 28 Oct. (A.NP.) in Scheepvaart- kringen alhier vraagt men zich met groote belangstelling af, welke uitwerking de aan Tsjecho Slowakije bij het verdrag van Muenchen en in de verdere ónderhandelin gen toegekende gienzen waarschijnlijk op den handel zullen hebben. In de eerste maanden van 193S vertoonde Tsjccho-Slowakijc's doorvoerhandel in Jc haven van Triest een stijging van 31.003 ton. KALEI DOSCOOP De New-Yorksche beurs opende cister in vaste stemming. Spoedig begonnen de koersen op tc loopen in verband met berichten, dat de Amerikaansche regeering voornemens is de luchtmacht sterk uit te breiden. In de middaguren hadden staai- w aardien bij de koersstijging de leiding in verband met het feit, lat de staalproductie 16 gestegen van 56.8 tot 61.0 van de capaciteit, terwijl er aanwijzingen zijn dat de behoeften der meeste 6taalverbruikers nog stijgende zijn. De omzetten namen in •het middaguur snel toe en het slot was zeer vast. De beurs sloot op 'het hoogste punt met winsten tot 3 punten. De omzet ■bedroeg 1.760.000 aan de eten. Vandaag b 1 ij f t de Ne w-Y orksche beurs in verband met Election Day ge sloten. Op 11 dezer, Vrijdag as., «uilen de beurzen wegens de her denking van den wapenstil- and eveneens gesloten blij- De General Motors hebben gis ter een kwartaalsdividend gedeclareerd van 0.75. Dit is in Wallstreet meegeval len, want_ men had slechts een dividend van 0.50 verwaaht, In de drie vooraf gaande kwartalen werd 0.25 dividend uitgekeerd. In totaal wordt dus over 1938 De Continental Oil keert een regelmatig kwartaalsdividend uit van 25 dollarcents per aandeel. Dit is een onver anderde uitkeering sinds het derde kwar taal van vorig jaar, toen, evenals in het eede kwartaal van dat jaar. een dividend tn 50 dollarcents per aandeel werd gedc- claj eerd. De Intern. Nick elCyof Canada declareert een kwartaalsdividend var $0"0 per aandeel (onv.). werd mij voorgeslagen, dat de Nederlandsche regeering een agronoom zou aanwijzen, die met mij dit land komt bezien, opdat wij voor onze landgenooten het terrein kunnen uitkiezen, dat ons bevalt. Zooals ik in mijn correspondentie, gepubli ceerd in „De Rotterdammer" van 5 Augustus j.l. reeds meedeelde, komt de prijs van het land neer op 15 20.000 Peso voor 500 H.A., dat is dus 30 40 Peso per H.A. of in Kol- landsch geld f 2.10 f 2.80. Er ligt daar in het verre Zuiden een land, dat wacht op flinke werkkrachten en mannen van de daad, en hier te lande snakken dui zenden naar een middel, om het dagelijksch brood te kunnen verdienen. Het komt mij voor, dat het onverantwoor delijk zou zijn, deze bijzonder gunstige aan biedingen, zoowel van de „Caja" als van de regeering van Chili, ongebruikt voorbij te laten gaan." VOETBAL Samenwerking tusschen voetbalbonden De voorloopige besprekingen gevoerd tus schen den Christelijken Nederlandschen Voet bal Bond, den Nederlandschen Arbeiders Sport Bond, de Nederlandsche Voetbal Fede ratie en de Roomsch Katholieke Federatie hebben tot een definitief contract geleid, waarin de punten zijn vastgelegd, welke ge noemde organisaties pogen te verwezenlijken. De leiding voor de samenwerking is opge dragen aan een commissie, bestaande uit: G. Kruyver (R.K.F.), voorzitter; S. Broekman (N.A.S.B.), secretaris-penningmeester; adres: NIEUWS OVER DE BUITENLUCHT BAROMETERSTAND Hoogste stand te München 767.7. Laagste stand te Helsingfors 744.8. Stand vanmorgen half twaalf 763.2. T^ERMOMETERSTAND Stand vanmorgen half twaalf 11.2 C. LICHT OP VOOR - 'SERS 9 Nov. Van 's av. 4.46 u. tot 'smorg. 6.42 u. „Mijnhardljé bij Griep en Gevatte Koude C3 De kouverdrijver bij uitnemendheid Sarphatikade 21, Amsterdam-Centrum: J. Gosschalk Gzn. (N.V.F.), 2e secretaris; H. J Ardon (C.N.V.B.), W. F. Klopper (NA.S.B.), an Leeuwen (N.V.F.), H. Putter (R.K.F.) en H. Teeuw (C.N.V.B.). De commissie heeft reeds het vraagstuk onder oogen gezien op welke manier tege moet kan worden gekomen aan den terrein- nood, welke bestaat voor vereenigingen, aa-- geslo'en bij genoemde organisaties. Tekst en illustratie van H. KANNEGEETER 23- >p de toren stonü KreJis, de toren wachter; zijn muts stevig over zijn oren getrokken. Zijn handen had hij diep in de zakken van zijn korte, dikke jas, waarvan de kraag hoog opstond. Aan een brede, witte band hing een koperen hoorn aan zijn zijde. Hij keek over het rustig slapende stadje. De hemel was inktzwart. De korte en krachtige wind vlagen deden het wcerhaantje boven Krelis' hoofd knarsend piepen. Plotse ling klonk er een snerpend geluid en Jaarna kwam het geluid van naderende voetstappen dichterbij. Doch Krelis bleef rustig voor zich uitstaren, want hij wist, wie daar op de torenkrans aan kwam. 236 Het was Teun de nachtwacht, die Kre lis altijd klokslag twaalf uur midder nacht op de torenstrans kwam opzoe ken. Met een „goeienavond, Kreel" en „gocienavond Teun", stonden de beide mannen naast elkaar te turen over het stille stadje. „Nou Teun, hoe vind je lit stormweertje?" zei Krelis. „Tjonge, ja, liet kan er mee door, hoor", en hij legde zijn zware houten kleppen neer. „Kom, Krelis, ik kom weer eens mijn kom metje koffie halen. Laten we een ogen blik naar binnengaan". „Ja, dat zullen we", zei Krelis. Doch juist toen zij naar binnen wilden gaan. hoorden beiden een zwak getrappel. Ze tuurden door «Ie donkere nacht naar beneden. 7 „Ach," zei Teun, „dat is natuurlijk boe Maarten, die terugkomt van de vc- markt. Ik zag hem vanmiddag met zi^i paard en kar vertrekken en op zijn kar zijn rood bontje, de koe, die hij kwijt wilde op de markt. Hij vertelde me juist, dat het wel middernacht zou wor den voor hij weer thuis zou zijn." „Ja", zei Krelis, „het is hem. want hij is nu -ie dorpsstraat in en kijk daar gaat hij linksaf naar zijn huis. Het was werke lijk boer Maarten. Hij vocl-le zi.ii erg gelukkig, want zijn geldzakje op zijn borst was zwaar van de daalders. F.on hevige windvlaag rukte Maarten plot seling zijn lekkere warme muts van hoofd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3