fyOVB Iff* SCHUDT UW LEVER WAKKER DINSDAG 8 NOVEMBER 1938 EERSTE BLAD PAG. a RONDBLIK BELGISCHE MINISTERCRISIS? In Belgische politieke kringen begint het weer eens te kraken; tusschen de drie aan de regeering zijnde partijen gaan zicli span ningen vertoonen, welke wel eens tot een ineenstorten van de huidige regeeringscom- binatie konden leiden. Gelijk zulks trou wens al geruimen tijd het geval is, is het ook thans weder machtsnaijver tusschen de katholieken en de socialisten, welke tot een crisis dreigt te voeren. De inzet ditmaal is de houding van het kabinet ten opzichte van Spanje, welke zich toespitst rond de vraag, of België al dan niet in Burgos een officiee- len agent zal moeten benoemen. De Belgische katholieken hebben er, ge lijk begrijpelijk is, nog immer geen vrede mee, dat zij door onderlinge verdeeldheid hun overheerschende positie in het Belgi sche openbare leven zijn kwijt geraakt. Zij meenen nog immer, den toon te moeten aangeven, en kunnen kwalijk dulden, dat de socialisten, die met hen en de liberalen mo menteel het regeeringskasteel bezet houden, een te uitgesproken roode koers in 't lands bewind zouden tot uiting brengen. Deze moeilijkheden over de vertegenwoor diging in Spanje hebben hun eersten terug slag gehad in den kring der Belgische socia listische partij, welke ook zonder de Spaan- sche kwestie reeds onderlinge verdeeldheid te over aanwijst. De partijvoorzitter Vander- velde is nog een Marxist van de oude school, internationalist in hart en nieren, een man die in de onverzettelijke, oude doctrines op gegroeid en oud geworden is, en als een vergrijsde Don Quichotte nog een internatio nale roode eenheidsactie nastreeft. Hij schijnt daarbij geheel en al uit het oog te hebben verloren, dat sinds 19141918 de wereld een geheel ander gelaat heeft ge kregen, dat sinds het eerste echec der roo- den, toen ook zij den wereldoorlog niet kon den verhinderen, het internationalisme goeddeels verbrokkeld en weggesmolten is. Waar is de sterke Duitsche moeder-partij, die de kern der oude actie vormde? Waar zijn de soci's van Weenen, die in hun mo derne arbeiderswoonblokken als in beton- f or ten zaten verschanst? Waar is de inner lijke eenheid tusschen Engelsche en Fran- sche socialisten? Waar tenslotte vindt men nog de integrale rooden, die voor een ver en vaag algemeen belang strijden, waaraan zij het direct voor de hand liggende natio nale ondergeschikt houden? Vandervelde heeft naast zich zien opko men de zoogenaamde neo-socialisten va] school van een De Man en een Spaak, lei ders die men voor alles realisten en zelfs nationalisten zou kunnen noemen. Belg' is het land, waaraan zij bij hun arbeid in de eerste plaats denken. De oude partijvoor zitter echter houdt er nog immer van, zich op breeder plan te bewegen, groote reizen te maken, en eenheidsleuzen aan te heffen. Hij was het bijvoorbeeld, die herhaaldelijk naar Spanje reisde, onbekommerd of hij daarmee de regeering thuis in discrediet bracht, en speeches hield, welke men hem in de Brusselsche Wetstraat zeer kwalijk nam, in het bijzonder van katholieke zijde. Spaak heeft thans, om de eenheid van actie onder de coalitie-partijen te handha ven, aan ïtoomschen druk moeten toegeven, en voorbereidselen treffen, om met Burgos tot verstandhouding te geraken. Ook de liberalen toonen zich ,op utiliteitsgronden, voor het aanstellen van een officieelen Bel gischen agent bij de rechtsche Spaansche regeering. Zaken zijn tenslotte zaken, en de handel heeft er belangrijke nadeelen van, dat men in Franco-Span je zich aan de starre Belgische houding blijft ergeren. Op het Socialisten-congres zijn over deze aangelegenheid, evenals trouwens over vraagstukken, het binnenlandsch beleid en het budget betreffende, harde woorden ge vallen. Spaak heeft geducht moeten ma noeuvreeren en allerlei handigheden moeten toepassen, om de meerderheid achter zich te krijgen. Deze heeft zich tenslotte vóór hem verklaard, en zijn beleid haar vertrou- fen geschonken. Vandervelde heeft zich daar mee niet kunnen vereenigen en z'n conclusies getrokken; hij zal niet langer partijvoorzit ter kunnen blijven. Intusschen blijft ook Spaaks positie précair; men verwijt hem in liberalen en katholieken kring, zich op het congres niet krachtig genoeg te hebben ge toond. De aanslag in de Duitsche legatie te Parijs Slachtoffer zeer ernstig gewond De pers-attaché van de Duitsche am bassade te Parijs heeft gistermiddag; aan de pers inlichtingen verstrekt over den aanslag, welke de Pool Herchel Feibel Grymsztan op Von Rath, attaché van de Duitsche legatie te Parijs, heeft ge pleegd. Onder de eerste Ibetzoekers vanmorgen, aldus de attaché, bevond zich een jonge man, bijna nog een kind, die een onder houd verzocht met den particulieren secretaris van den ambassadeur. Hij had hem, naar hij zeide, een document van groene beteekenis voor te leggen. De jongeman werd bij den jongen attaché Von Rath binnengelaten, een neef van Koster, die jarenlang Duitsch ambas sadeur te Parijs was. Uit het verhoor van den dader, aldus Ha- vas, is gebleken, dat hij midden Augustus uit Frankrijk gezet is. Vóór dien tijd had hij ecnigen tijd ingewoond bij een oom en een tante, die sedert 20 jaar te Parijs een dames modeconfectiezaak hebben. Zij hebben ver klaard, dat zij hun neef sinds Augustus niet hebben gezien. De dader deelde nog mede, dat hij, nadat hij het bevel tot vertrek had gekregen, zich heeft oigehouden in het Bois de Boulogne, aan de oevers van de Seine en te Brussel. Eerst gisterochtend heeft Grymsztan in een wapenvi-nkel te Parijs een revolver gekocht Blijkbaar hebben de oom en tante van Grymsztan hun neef ook na het bevel tot uitzetting onderdak verleend, want Havas meldt, dat zij in staat van beschuldiging ge steld zijn ter zake van het onderdak verlee- nen aan iemand, die uitgezet, is. De politie heeft op de zevende etage van de woning van het echtpaar Grymsztan een dakkamer tje ontdekt, waar zij htm neef clandestien herbergden. Jn het ziekenhuis, waar Von Rath wordt verpleegd, is gistermiddag om half drie het volgende medegedeeld omtrent den toe stand van den gewonde. Prof. Baumgartner heeft den kogel verwij derd, welke in den lendenstreek gedrongen was. De toestand van den gewonde blijft zonder aanleiding te geven tot onmiddellijke ongerustheid, zeer ernstig. Havas meldt, dat de milt gesprongen is en dat de maag Is getroffen. Hitiers artsen naar Parijs Hitier heeft direct na ontvangst van het bericht over den moordaanslag op legatie- secretaris Von Rath bepaald, dat zijn arts, Dr. Brandt, en de leider der chirurgische universiteitskliniek te München, Prof. Dr. Magnus, zich zoo snel mogelijk naar Parijs moeten begeven om den patiënt te onder zoeken en over hun bevindingen rapport uit te brengen. De Belgische socialisten en het buitenlandsch beleid Vandervelde treedt af als voorzitter Op het congres der Belgische socialisten heeft minister-president Spaak verklaard, dat de benoeming van een officieelen agent van België te Burgos om economische rede nen in het belang van België noodzakelijk is terwijl daarentegen anderen en vooral de oudere leiders, zooals Vandervelde. zioh te gen het zenden van een agent naar Burgos hebben verzet Tenslotte*1 werd met groote meerderheid een motie aangenomen, waarin het buiten landsch beleid werd goedgekeurd. Naar aanleiding van dit besluit heeft Vanoervelde verklaard onder de be staande omstandigheden geen prijs meer te stellen op het voorzitterschap der partij. Een Fransch-Duitsche vriendschapsverklaring De diploanatieike redacteur van Reuter meldt, dat nog voor het einde van die wee<k een Fransdh-Duitsche verklaring, volgens welke beide staten geen oorlog met ellkaar zullen voeren, verwacht kan worden. De verklaring zou zijn opgesteld naar het voorbeeld van die, welke door Hitier en Chamberlain te Mündhen geteekend is. Naar verluidt wenscht de Fransohe minister van bui terul'andBOhe zaken deae aangelegen heid zoo spoedig mogelijk geregeld te zien, hij zou slechts wachten op de definitieve instemming van Berlijn. De redactie varn Havas kon in gezagheb bende Fransohe kringen geen bevestiging van dit beridht verkrijgen. De Japansch-Chineesche oorlog ONVOORWAARDELIJKE STEUN AAN TSANG KAI SJEK Japansche frontberichten Volgens berichten van het front heblx-n de Japansche troepen de eerste van de twee verdedigingslinies voor Tsjang Tsja, de hoofd 6tad van iïoenan, verbroken, de eerste dooi de bezetting var. Sien Ning cn Kia Joe en de tweede door de verovering van Poe Tsji cn Tsoen Jang. De Chineezen houden zich nog staande in Woe Ning en Sioe Tsjoei aan de rivier de Sioe in Kiangsi, doch deze bedde steden zijn reeds vrijwel geïsoleerd. De Chineesche troepen verzamelen zich thans bij Toeng Tsjeng, 40 kilometer ten Zuid-westen van Tsjoeng Jang en bjj Jang Inu Tse aan den spoorweg KantonHan- kau, blijkbaar met het tweeledige doel, den terugtocht hunner strijdmakers te dekken en Tsjang Tsji en Heng Jing te verdedigen. Chineesche successen 't Chineesche persbureau „Central News" meldt uit Tsjoeng King, dat de Chineesche troepen Leoeng Tsjau, 80 kilometer ten Noordoosten van Kanton, hebben heroverd. Zij zijn. daarna verder naar het Zuiden op gerukt en hebben strategisch belangrijke hoogten ten Noordwesten van Tsoeng Hwal dat od 50 km van Kanton ligt, bezet. Gezanten-bezoek In officieele kringen te Londen heeft men bevestiging ontvangen, dat de Britsehe am bassadeur In China onlangs een ontmoeting met Tsjang Kai Sjek heeft gehad. Het niet bekend, waar deze heeft plaats gevon- Ecn nationale Chineesche resolutie De nationale .politieke raad van China, welke in Tsjoengking tien dagen heeft vergaderd, is thar.s uiteengegaan, na «enstemmig een resolutie te hebben aangenomen, waarin onvoorwaardelijke steun aan Tsjang-Kai-Sjek wordt toege- Daar de raad bestaat uit vertegen woordigers van verschillende politieke partijen en beroepen, kan de resolutie, volgens het Chineesche persbureau be schouwd word«n als een bewijs van vol ledig vertrouwen in den maarschalk. In de afgelooper. dagen heeft de politieke raad voorts meer dan tachtig moties aange nomen, waarvan de meeste betrekking had den op de nationale reorganisatie, de ont wikkeling van het binnenland en de ver keersmiddelen cn de organisatie van den tegenstand tegen den Jaipar.schen aanval. De verschillende ministers hebben verslag uitgebracht over de financiën, het onderwyj: binnenlandsche zaken en economische e militaire aangelegenheden. De zitting is bijgewoond door 146 van de 194 leden, hetgeen als een mooi resultaat beschouwd wordt, gezien de moeilijkheden op verkeersgebied. Sommige leden hebben honderden kilometers met autobussen afge legd, anderen zijn per vliegtuig of per boot gekomen. De afgevaardigde van Tibet, die zich van een tolk moest bedienen, omdat hij geen Chineesch spreekt, verklaarde', dat de be. volking der grensprovinciën de regeerings- politiek van voortgezetten tegenstand vol ledig steunt. In zijn slotrede zeide de voorzitter van den raad, Wang Tsjing Wei o.a.: „Wij ontkennen niet, dat er moeilijkheden zijn, doch die moeilijkheden hebben wij lang geleden voorzien. Wij zijn vastbesloten deze belemmeringen tenslotte te overwinnen. De groote samen werking, waarvan deze bijeenkomst het be wijs heeft geleverd, geeft den waarborg, dat het volk door eendracht de moeilijkheden wil ovenvinnen tot er een oplossing komt". De oudste der raadsleden zeide: „Er zijn geen politieke partijen in China, omdat China onze partij is. Dat is de eenige weg om te voorkomen, dat het lot der Korear.en wellicht eens het onze zou worden". De Spaansche burgeroorlog Roode parade te Moskou HOEST Sedert meer dan 30 jaar wordt Siroop Famel door doktoren gewaardeerd als een betrouw baar geneesmiddel ter bestrij ding van aandoeningen der ademhalingsorganen SIROOP FAMEL Kleine flacon f 1.15 Groote flacon f 1.90 REPUBLIKEINSCH OFFENSIEF AAN DE SEGRE Aan de Ebro werden zij teruggeslagen De republikeinsche Spaansche troepen hebben thans bij verrassing een aanval op 'i rivier de Segre ingezet. Zij zouden ver- •heidene honderden gevangenen gemaakt hebben en veel materiaal hebben buitge maakt. De repuldikeinen hadden hun offen sief gisteren om 6 uur ingezet. Zij trokken ten Zuiden van Lerida over de Segre en be zetten Seros, Aitona en Soses, tusschen Le rida en Fraga gelegen. Zij hebben den weg FragaLerida afgesneden, evenals het dooi de rechtschen bezette bruggehoofd ten Noor van Lerida. HET ZUIDFRONT VAN SARAGOSSA De strijd aan de Ebro De verovering van het centrum van het regeeringsfront aan de Ebro kan als voltooid beschouwd worden. De rechtschen hebben alle gestelde aoeleinden bereikt. De bocht van de Ebro is in tweeën gesneden. De re- geeringstroepen staan in twee zakken: een ten noorden van Gandesa tusschen Patarella Asco en Ribarrya., nauwelijks 15 km bij 12 km diep, en een tw eede ten zuiden van Pi- nell, nog veel kleiner, die zich uitstrekt tus schen den weg van Gandesa naar Cherta en Be&iisanet. Britsch Koninklijk bezoek aan Vereen. Staten De koning en de koningin van Engeland hebben een uitnoodiging aanvaard van pre sident Roosevelt, om in den zomer van het volgende Jaar een bezoek aan de Ver. Staten te komen brengen. Verzoening in de Britsehe Koninklijke familie LONDEN, 7 Nov. (Havas). De „Evening Standard" voorspelt, dat die hertog en herto gin vam Gloucester bij hun bezoek Parijs een onderhoud zullen hebben met den hertog en de hertogin van Windsor. Dit zou een voorspel zijn tot een herstel vai normale betrekkingen in de Britsclhe ko- nimklijke familie. De Roemeensche koning naar Londen De reis van koning Karei van Roemenië naar Londen zal geeohiedien van 1516 November. De koning reist via Parijs naar Calais, waar hij door een oorlogsschip zal wordlen afgehaald. Op 15 en 16 Nov. zullen de protocolaire diners gegeven, worden, op 17 Nov. wordt een jachtpartij in Schotland georganiseerd, waarna de koning op 18 Nov. veer vertrekt. Dollfuss' weduwe in Wales De weduwe van wijlen bondskanselier Dollfuss woont thans ergens in Wales (Eng.). Haar huis is omringd door een hoogen muur, om nieuwsgierige blikken af te weren, maar dit zou niet eens noodig ge weest zijn, daar de plaatselijke bevolking haar teruggetrokkenheid eerbiedigt. Haar beide kinderen leeren de Engelsche taal. De Sejm-verkiezingen in Polen Van meer dan 17 millioen Poolsdhe kie zers hebben bij de verkiezingen voor het Sejm (de volksvertcgeruwoordiging) onge veer 12 millioen hun stem uitgebracht, d.i. omstreeks 67 Bij de vorige verkiezingen hebben slechts 46 der kiezers gestemd. Van de 208 gekozenen zijn 161 lid van het karnjp der nationale eenheid. De Oekrainsahe minderheid heeft 19 zetels veroverd, de joodsohe 5. De Duitsche minderheid heeft haar stem men op de regeeringsoan da daten uitgebrachi Hoewel verscheidene candidaten van het kaïmp der nationale eenheid een nederlaag hebben geleden, beteökenan de verkiezingen in haar geheel een sucoes voor de regeering. De revolutie officieel herdacht Gisteren is op het Roode Plein te Moskou de gebruikelijke roode parade gehouden ter gelegenheid vin den verjaardag van de re- olutic. Op de treden van het I.onin-niauso- leum hadden plaats genomen Stalin, Molo- tof, Worosjilof. Kaganov'irsj, Dimitrof, Jes- jof en naast den laatste, in de uniform van nissaris eerste rang voor de staatsvei ligheid de vroegere Georgische functionaris Ter inleiding van de parade hield de com- lissaris van oorlog, Worosjilof een redevoering. Verwijzende naar de gebeurte- n van Tsjang Koe Feng richtte spreker bijzonder scherpe aanvallen op Japan. Hij herhaalde dat de Sovjet-Unie in geval van een vijandelijken aanval in het Westen of het Oosten „iederen willelceurigen tegen stander op zijn eigen gebied zou vernieti gen". Spr. gaf China en Spanje de verzeke ring van de sympathie en de solidariteit in den Russischen staat. Aan het adres van Japan zeide Worosjilof, volgens een Havas-verslag, nog 't volgende: Het incident van Tsjang Koe Feng was geen oorlog, maar een uitdaging tot oorlog van den kant van een niet-intelligenten na- Onder gelach der toehoorders voegde de olkscommissaris hieraan toe: wanneer deze les niet voldoende is geweest, zullen wij tot die heeren zeggen: „Wat gij bij Tsjang Koe Feng hebt gekregen, waren slechts bloem pjes. Wanneer gij weer begint met provo caties. zullen wij met sovjetpruimen ant woorden". Evenals Molotof en Dimitrof verklaarde Worosjilof dat „een tweede wereldoorlog na dert en in feite reeds begonnen is. Onder deze omstandigheden moeten wij gereed staan voor alarm. Wij kunnen ons niet dooi de gebeurtenissen laten verrassen". Aan de militaire parade, die anderhalf uur duurde, namen troepen deel van alle wa pens deel. Vooral zware artillerie en tanks aren sterk vertegenwoordigd. Onder de hoogste hevelvoering van het roode leger, die na het einde der parade ".aast den commissaris van oorlog plaats nam ag enen bijna uitsluitend nieuwe gezichten. Reynauds financieele plannen Het Fransclie ministerie van financiën heeft 't volgende communique uitgegeven: De termijn van vijf dagen, dien Paul Rey- naud zich gesteld heeft voor het opmaken van de balans, loopt thans af. De balans is opgesteld en nu zullen de prmclpieele be slissingen genomea worden. De volgende dagen zullen gewijd zijn aan het vaststellen van de teksten, waartoe de minister van financiën technische besprekingen zal hou den met den premier, zijn overige ambt- genooten en met verschillende deskundigen De Wetsdecreten zullen aan het einde van de week in het staatsblad en de staats courant verschijnen. Er is nog geen datum oor den kabinetsraad. Meer dan 100 aardschokken in Japan Sedert den avond van den 5en dezer zijn te Tokio en in midden-Japan meer dan 'honderd aardschokken gevoeld. Een twaalftal schokken Van meer hevi- gen aard wekte levendige ongerustheid en tot vier maal toe vluchtten de bewoners van Tokio de straat op. Gisteren tegen den middag werden de hevigste schokken ge voeld. Het observatorium te Foekoesjima meldt, dat aan de N.O. kust van Japan vloedgolven waarschijnlijk te achten zijn. Gemengd Nieuws Bij een twist gedood Na woordenwisseling met dolkmes gestoken De dader gearresteerd KERKRADE, 8 November. In de PJa- tanenstraat alhier, kregen gisteren de ongehuwde H. G. en de 19-jarige F, Houten, beiden wonende in deze straat, twist. Na een- korte woordenwisseling haalde G. een dolkmes te voorschijn en bracht hiermede zijn tegenstander een steek in de hartstreek toe. Housen be zweek na enkele oogcnblikken. Na zijn daad vluchtte de dader naar zijn nabijgelegen woning. Hier heeft de politie hem gearresteerd. Het lijk van den verslagene is in beslag genomen, evenals het wapen, dat in de woning van G. verborgen werd gevonden. WIELRIJDER AANGEREDEN EN GEDOOD Vader van vijf kinderen het slachtoffer MIDLUM, 8 November. Gisteren is op den Rijksweg tusschen Midlum en Iler- bajum, in de gemeente Fran eker- ad eel, een ongeluk gebeurd, dat een wielrijder het leven heeft gekost. De 37-jarige arbeider J. K., uit Midlum, fietste daar op den weg naar zijn werk in de richting Franeker, geheel rechts van den weg. Nabij de plaats, waar men bezig is den weg te herstellen, reed een autobus van de firma Stoop uit Den Haag, bestuurd door van der B., eveneens uit Den Haag, den arbeider achterop. Doordat de bus een paar steenhoopen voor het wegherstellings-» werk raakte, verloor de bestuurder da macht over het stuur. De bus slingerda naar de rechterzijde van den weg, reed te gen een boom op, schoot verder door en reed den wielrijder aan. K. werd in den berm geslingerd en was op slag dood. De gemeente-veldwachter heeft zoowel het stoffelijk overschot als de bus in be* slag genomen. Het slachtoffer laat een vrouw en vijf kinderen onverzorgd na. De autobus, waar-» in behalve de bestuurder nog een chauffeur van de onderneming was gezeten, is vrij ernstig beschadigd. Geen van beiden liep letsel op. Het rijwiel van K. werd geheel vernield. LOCOMOTIEF BOTST TEGEN RANGEERTREIN AMSTERDAM, 8 Nov. Oip het rangeerter* rein de Rietlanden is gistermiddag een lo-« comotief van een rangeerende trein tegen een andere rangeerende trein gereden. Bei-» de treinen reden in dezelfde richting en ontmoetten elkaar op een wissel, die door eten sein beveiligd wordt. Beide machinis ten zagen het sein op veilig, doch zij kont den elkaar niet zien. omdax op een tusschcni gelegen spoor wagons stonden. De locomotief kwam in botsing met een ledige tankwa gon,tengevolge waarvan beide uit de rails wipten. Enkele andere wagons liepen om-» hoog en werden licht beschadigd. STUDENT AANGEREDEN EN GEDOOD DELFT, 8 Nov. In den laten middag 13 gister in de Mijnbouwstraat alhier de 19- jarige Deltsche student v. D. met zijn fiets tegen een personenauto aangereden. Ernstig gewond werd hij naar het ziokenhui6 over-» gebracht, waar hij in den loop van dort avond is overleden. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Iederen dag moet Uw lever minstens een liter ni ta Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer d«e stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel Slto-T;1 tederft. U voelt U opgeblazen. U raakt homing i? vere|ft'&d en U bent U U eli!,nd'g en ziet alles somber in. U^^-^A^TïÊx''™Ïj3VERPILLE^Je's'nemen'om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on- ov5r 5T om de gal te d°en stroomen. 'Tin. M apotheker, en Werkelijk verscheen de zware figuur van den bootsman boven de verschansing. Hij gebaarde. Maar het kabaal stilde niet. Toen haalde hij" iets te voorschijn, dat hij op het touw zette. Hij dreigt Met een meshahah! Oorverdoovend werden de kreten. En toen opeens viel er rust. De negers klauterden aan boord, waar ze weer begonnen te schreeuwen. Dat is de finale Einde van het blijspel: De val van een statie ofdewel Je opkomst van het zwarte ras Er werd een touwladder uitgehangen. En, hoewel schoor voetend, de bootwerkers verlieten daarlangs het schip. Lang nog erna lachte de bemanning over deze klucht, waarbij wonder boven wonder geen ongelukken voorge komen waren. Wat een dag, wat een dag! zei Zwiers 's avonds. En Dolf glimlachte: Ja, zoo één heb ik nog nooit meege maakt. Hij doelde op de blijde verruiming, die in hem gekomen was. Maar Zwiers meende, dat hij aan het ongeval dacht. Dat geloof ik graag,, zei hij. Ik wou dat ik de grap van buiten gezien had. Dat moet kolossaal geweest zijn. Ook dat, antwoordde Dolf, en lachte zoo welgemeend, dat Zwiers hem op den schouder klopte. Jij bent er heelemaal van opgeknapt, is 't niet? Prachtig. En nou al die ouwe muizenissen uit je kop, hoor. Het leven is niet zoo kwaad. Als je de juiste kijk maar heb'. Precies, Zwiers, of beter, als je de juiste kijk erop krijgt. Dat heb ik Goddank vandaag ondervonden en gekregen. Hé? Ja kerel, God heeft me opgezocht. O, hmnou enfin, als jij dan maar niet meer als een vijg in een hoekje blijft kleven. Dan is het mij goed. Er had ergens op den Oceaan een storm gewoed. Op de ree, naast den Poolster namen tenminste enkele schepen lig plaats, waarop duidelijk de sporen van den strijd tegen de elementen zichtbaar waren. Eén had nog een reddingsboot over, die evenwel in gruizels geslagen was, een ander had niets meer aan dek. De schoorsteen van een derde was wit uitgeslagen door het zout van het opgezweepte zeewater. Het ruwe weer op de zee van Madeira was een uitlooper van dien storm. En op den voorlaatsten dag van het verblijf bleek een ligplaats op open reede verre van veilig. Dolf had met Zwiers wacht. De andere matrozen waren evenals eenige der officieren aan wal gegaan. De wind groeide aan. Meer nog dan het gieren langs de stagen, hoorden de mannen dit aan het sterker bruisen van de branding. De rollende golven op het strand van grind ru moerden harder dan op één van zand. Het schip begon aan zijn ankerkettingen te rukken* Die moeten we vieren, eer ze breken of gaan krabben, zei Zwiers. We zullen dalijk wel orders krijgen van den Ouwe. Is die aan boord? —Ja, hij vertrouwde het weer zeker niet. Er werd gefloten. Daar heb je 't al. Zwiers had het juist geraden. Ze moesten vieren. De kettingen rammelden met geraas door de kluizen. De wind floot om Dolf en Zwiers, die bij de ankerspillen op den bak stonden. Roet van de kettingen wolkte op. Het zal wel meevallen, schreeuwde Dolf. Hij schoof in den wind, keek naar den horizon. Vergis je niet, ouwe jongen! riep Zwiers even luid om zich verstaanbaar te maken boven het gerommel van schal men op den metalen bak. Het is hier geen Noordzee! Maar een lucht met storm is Ketting opsteken! klonk een commando. Er was wel meer weerkracht gekomen door het uitvieren, maar het schip bleef rukken. De matrozen hoorden gekletter van schoppen op de stookplaats. En plots baste heesch de stoomfluit. Of de jongens, die aan wal zijn, dat hooren! zei Zwiers. Ze hebben het best naar hun zin, daar, en ze nemen het er van, of de Poolster van zijn boeien slaat en op de kust loopt of niet. Geef ze eens ongelijk. Zoo erg zal het niet worden, meende Dolf. Het is ook meer een voorzorgsmaatregel. In ieder geval gaat de kar draaien om de kettingen te ontlasten. Langzaam vooruit, dan houden we het wel. Even later trilde het schip. Zijn machine werkte kalm en gestadig en deed de kracht van den wind teniet. Het moet niet erger worden, vond Zwiers. anders be* leven we nog de grap, dat we volle zee op gaan zoeken. De stoomfluit loeide nog enkele malen, de passagierende mannen gaven geen gehoor. De wind groef diepere dalen tusschen de golven, maar de Poolster met werkende machine hield op zijn ligplaats stand. Na het vertrek tuurde Dolf naar het eiland Madeira, poog* de hij de schoonheid der begroeide bergen in één groot beeld saam te vatten en in zijn geheugen te etsen. Hij wist, dat deze plaats nimmer in zijn herinnering zou verflauwen. Hier had hij ervaren, de diepe beteekenis van het woord: Immers is mijn ziel stil tot God. Hier was hem de weldadige rust ge* schonken, die tegelijk een kracht inhield om het leven met z'n' moeilijkheden en z'n teleurstellingen (en z'n vreugde? ook daarmee!) als een wonderbaarlijk geschenk te aanvaarden, en te gebruiken. Dat is een pracht, vind je niet Jager? vroeg de eerste stuurman. Buitengewoon, stuurman. Maar we gaan weer aan 't werk. Misschien kom je hier nog wel eens. Of misschien niet. Tenslotte maakt dat niet zooveel verschil. Dat wat je gezien hebt, goed gezien althans, vergeet je niet. En zeker als het diep in je gedrongen is. Dat is ook met andere dingen het geval, geloof ik Je meent? U bent toch de ijsreis niet vergeten? En...... wat efi daarna gebeurde? Dat ben ik zeker niet... Maar wil je daarmee zeggen..* Dolf knikte. Wat beu ik blij, Jager,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2