Uimwr Xriltsriir (ümiriuit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken RYNBENDE VOLENDAM. HOTEL v. DIEPFN gfoonneimntsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j cf. NO. 6543 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 DINSDAG 8 NOVEMBER 1938 19e Jaargang abbertentiepriptn: Van 1 tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer0.22'h Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend ƒ0.10 GEVAARLIJKE KLANKEN In no 631 van het orgaan der Vereeniging van leeraren bij het Christelijk Middelbaai Onderwijs, trof ons een ingezonden stuk van een leeraar tegen een artikel van een der redacteuren. De redactie had de hulp van collega's in geroepen, om diegenen onder hun leerlingen, ,van wie zij interesse kunnen verwachten voor het tijdschrift „Onze Vloot", bekend te maken met het besluit van het hoofdbestuur yan de Ver. „Onze Vloot" schoolabon- nementen van haar orgaan beschikbaar te stellen. De inzender verzet zich daar krachtig tegen, omdat hij de lectuur van dit tijd schrift ongeschikt, zoo niet verderf e- 1 ij k acht voor de opgroeiende jeugd. Hij wijst met name op een artikel, waari o.a. als o o r 1 o g s taalc van de marine ge noemd wordt: „Beschermen van de eigen zeehandel, en afsnijden van 'svijand economische zeeverbindingen' „Leerlingen, die dit lezen", schrijft hij, „weten van economie wel zooveel, dat zullen begrijpen, dat dit in verstaanbaar Hollandsch beteekent: het uithongeren niet-strijders, d.w.z van weerlooze vrouwen, grijsaards en kinderen". En hij vraagt of men de leerlingen, die nog niet beseffen, dat „dit tijdschrift in de prullenmand thuishoort", met een dergelijke mentaliteit in aanraking moet brengen. Uit dit ingezonden stuk blijkt wel, hoezeer het noodig is tegen de ideeën der anti-mili taristen te waarschuwen en daarom vt loven wij ons een enkele opmerking. Wij achten niet elk artikel, dat in „Onze .Vloot" geplaatst wordt, evèn aanbevelens waardig. In de laatste maanden kwamen er wel eens onvoorzichtige uitspraken in voor. Maar wij zien niet in, dat er bezwaar is om het gewraakte artikel aan leerlingen van middelbare scholen ter lezing te geven. Dan zou men zich ook moeten verzetten tegen niet weinige Bijbellessen over de oorlogen van Richters en Koningen van Israël. Wij weten zeer wel, dat men deze in het licht van hun tijd en tegen een gansch bij zonderen achtergrond moet zien; maar daar mee wordt de oorlogstaak van onze marine niet veroordeeld. Veel meer dan de schrijver blijkbaar ver onderstelt hebben onze kinderen eerbied voor de solidariteitsgedachte en ze zijn ook nuchter genoeg om te begrijpen, dat de mili taire macht van een volk niet los staat van de economisohe weerkracht, al denkt de schrijver wat al te eenzijdig en uitsluitend aan de levensmiddelen. „Wie een krijg be gint, overrekent eerst de kosten"; ook de economische gevolgen. Hoewel wij toegeven, dat een tijdschrift als „Onze Vloot" met oordeel des onder scheids ter lezing moet worden gegeven; kunnen wij niet accoord gaan met de opvat ting, welke de inzender in genoemd orgaan met zoo groote stelligheid publiceert DE KRACHT VAN „EFFATHA" Iemand, „die onbekend wenscht te blij ven", vestigt onze aandacht t«n over vloede op een artikeltje in de „Vrijz. Democraat" over de Doofstommeninriohting te Rotterdam. Groot is de zegen, welke deze school met internaat en pleeghuizen verspreidt. Hel totale aantal leerlingen was op 31 Decem ber van het vorig jaar 171, nl. 115 jongens en 56 meisjes. De helft ongeveer is uit Rotter dam afkomstig. In pleeghuizen waren 62 kinderen opgenomen van ouders, die buiten Rotterdam wonen. We onderschrijven ook gaarne de overtui ging van den directeur, dat het van het grootste belang is bij doofstomme kinderen tijdig met het onderwijs aan te vangen. Liefst zoo spoedig mogelijk na het derdi levensjaar. Een argument daarvoor ligt immers in de uitspraak van den Belgischen onderwijs- inspecteur, dat een doofstom kind aar zijn lot overgelaten opgroeit als een wil de, terwijl een blind kind door het gehoor tot zedelijke en verstandelijke ontwikkeling komt..Men proeft hier iets var.- de diepe be- teekenis van het Schriftwoord: het geloof is •uit het gehoor. De Rotterdamsche school hoe voortref felijk overigens ook, wij hebben het bij leer lingen kunnen constateeren is echter „neutraal". Het verslag zegt: „Kinderen van ouders, die ongelijk zijn in godsdienstige richting, bezoeken de school. Godsdienst onderwijs wordt echter regelmatig ontvan gen. Vijf leerlingen werden bevestigd als lid maat der Ned. Hcrv. Kerk en 15 r.k. kinde ren deden hun eerste Heilige Communie. En daarmee is voor den schrijver de zaak in orde. Het staat wel niet opzettelijk in het artikel, maar de conclusie moet wel z'jn: een Christelijke inrichting is dus overbodig, want godsdienstonderwijs wordt regelmatig gegeven. Wij moeten daartegenover onze meening handhaven, dat Christelijk onderwijs voor doofstommen nóg noodzakelijker is dan voor normale kinderen. De laatsten staan voort durend onder invloed van het gezinsmilieu, dat op hun geestelijk-zedelijke vorming van invloed is en een tegenwicht kan vormen tegen het neutrale onderwijs hoezeer het onderscheiden karakter ook te betreuren is; Het Avro-tournooi en de Zondagsrust Voor velen zal evenals voor mij het bericht als een verrassing gekomen zijn, dat dit blad van net A.V.R.O.-schaakicurnooi geen verslag zal geven. En Het is wel zeker, dat men over dit besluit ook verschillend oordeelen zal. Naast een groep lezers, die de genomen beslissing onvoorwaardelijk goedkeuren, zullen er ook zijn, die meenen, dat hun een verslag van de gebeurtenissen op werkdagen toch wel gegeven zou mogen worden. De kwestie van de waardeering van de beslissing der hoofdredactie moge thans onbesproken blijven. Zij valt in elk geval in het niet tegenover de principieele zijde der zaak. En het is juist over die principi ële zijde dat ik gaarne iets zou willen op merken. Vooreerst moge duidelijk in het tidht wor den gesteld, dat het AVRO-tournooi welis waar onder goedkeuring en met gedeelte lijke medewerking van den Kon .Nederl. Schaakbond is tot stand gekomen, doch dat deze medewerking in feite van uiterst be scheiden aard is geweest. Zoo heeft de K. N. S. B. bij het bepalen der speeldata geen stem gehad. Het tournooi is werkelijk zooals de naam zegt een AVRO-tournooi en geen KNSB-tournooi. Deze onderscheiding is in zooverre van belang, dat hierdoor kan worden voorkomen, dat de blaam "an het verstoren der Zondags rust aan de verkeerde instantie wordt toe geschreven. Ik wil gaarne vaststellen, dat ik herhaal delijk, zoowel van de zijde van den K.N.S.B. als van plaatselijke of gewestelijke schaak autoriteiten een respecteeren van onze be ginselen heb mogen ondervinden, dat wel dadig aandeed. Dit beteekent nu weer niet, dat alles reeds is, zooals wij het gaarne zou den willen hebben, doch er is een duidelijke verbetering waarneembaar. Er zijn dingen bereikt, welke 10 jaar geleden onbereikbaar schenen. Ik behoef slechts te wijzen op de laatste match om het wereldkampioenschap, om aan te toonen, dat medewerking van onze Nederlandsche schaakfiutoriteiten met betrekking tot de Zondagsrust zeker bij voorbaat niet uitgesloten behoeft te worden geacht. Met het onderhavige tournooi staat het wel heel anders. Het valt niet te ontkennen, dat hierbij niet in het minst met het Chr. volksdeel is rekening gehouden. En dat de hoofdredactie hiertegen een krachtig protest heeft doen hooren is 'n dure plicht. Men kan den moed bewonderen, waarmee zij dit pro test door een veto op de berichtgeving heeft doen volgen. Temeer, omdat gelijk ik in den aanhef reeds opmerkte dit veto niet ieders onverdeelde instemming zal hebben. Intusschen zal het den Christelijken schakers en den Christelijken schaakclubs stellig verblijden, dat bun stille strijd voor het uitschakelen van den Zondag bij het vaststellen van wedstrijden, is opgemerkt en wordt gesteund. Er gebeurt achter de schermen zooveel, dat maar enkelen weten. Weinigen beseffen welk een volharding er noodig is om kleine voordeelen te behalen. Er is en dit geldt waarlijk niet alleen het terrein van het schaakspel een onuitputtelijk geduld noo dig om de „neutralen" er toe te brengen onze principes te eerbiedigen. Toch is dit een billijke eisch, welke óók op het terrein m het schaakspel mag worden gesteld. De hoofdredactie heeft mij, op mijn ver zoek, toegestaan mijn zienswijze over deze kwestie in enkele artikelen te belichten. Binnenkort hoop ik daarmede te ibeginnen. Indien het gevolg daarvan mag zijn, dat de Christelijke schakers nauwer vereenigd zul len worden dan tot nu toe het geval is, dan zal de strijd om eerbiediging onzer principes stellig spoediger tot het beoogde resultaat leiden. H. J. J. SLAVEKOORDE. 's-Gravenhage, 7 November 1938 NASCHRIFT REDACTIE Dit artikel van Qnzen trouwen medewer ker pp schaakgebied, den heer H. J. J. Slave- koorde, plaatsen wij gaarne heden reeds op deze vooraanstaande plaats. Het spreekt vanzelf, dat wij vele brieven en mededeelingen ontvingen over ons besluit, om geen verslag te plaatsen van deze reeks wedstrijden, waarbij de Zondagminder Is i ets is geacht Vele bewijzen van instemming. Ook brie ven, waarin sprake was van eenige verwar ring, en waarin de dingen niet goed werden onderscheiden. Ook enkele uitroepen van verbazing. Is de tijd, waarin men staan durft voor zijn opvatting dan voorbij in on ze kringen? Wie moet voor ons den toon aangeven inzake vraagstukken omtrent we- reldeelijkvormigheid, wij zelf of niet- eestverwanten? Ook sprak uit bemerkingen de hoop, dat n u meer samenwerking zal komen tus- schen de schaakspelers van Christelijken huize. Ziedaar alvast een der dingen, welke oprijzen, en waartoe wij wel gedreven worden. Wij komen op dit alles nader terug. DE „GIER" BESCHADIGD BATAVIA, 8 Nov. Gezagvoerder Frijns meldt uit Bangkok dat de „Gier" in Bangkok blijft wegens beschadiging van de beide schroeven. Nader vernemen wij dat de „Gier" bij de landing door het landingsgestel is gezakt, waardoor beide schroeven beschadigd wer den. De „Oehoe" die een extra-vlucht maakt naar Bombay, vertrekt vandaar naar Bang kok om de vlucht van de „Gier" over te nemen. de doofstomme kinderen echter zijn abso luut en ten volle afhankelijk van het onder wijs. En de kracht van „Effatha" is, dat ouders en onderwijzers geestelijk gelijk ge richt zijn. Waar dan nog bij komt, dat het doofstomme kind, zoodra het dermate ont wikkeld is, dat het geestelijken invloed van zijn omgeving ondergaat, voortdurend ver keert in een milieu, zooals de ouders het wenschen. Daarom: geen neutraal onderwijs en zeker niet voor misdeelden. VERGUNN1NGL00ZE BUS- DIENSTONBERNEMERS BIJEEN Wat gedaan is en gedaan wordt Proefproces zal gevoerd worden 's- GRAVENHAGE, 8 Nov. In verband met de, steeds scherper wordende maat regelen legen de busdiensten, welke zonder concessie geëxploiteerd worden belegde het comité van actie, waarin vrijwel alle exploitanten zijn opgeno men, gistermiddag in restaurant „Asto ria" onder voorzitterschap van den heer T. C. H. Stoop een vergadering. Do voorzitter zette uiteen, dat het de be doeling van de vergadering was plannen te beramen om een wettelijke oplossing te kur.nen meedeelen en dat thans vrijwel alle ondernemers aangesloten zijn bij het co mité van actie. Hoewel het standpunt van de onderne mers voldoende bekend mag geacht wor den, zullen binnenkort te Den Haag, Rotter dam, Amsterdam. Haarlem en Arnhem groote openbare vergaderingen worden be legd, waarop de heer F. de Mos het woord zal voeren. De vergadering in den Haag wordt Vrijdag a s. gehouden op een nader tg bepalen nlaats. Tevoren zullen bussen van verschillen de exploitanten door de steden rijden en zal men 't publiek door middel van pamfletten aansporen deze vergaderingen te bezoeken, terwijl tevens gelegenheid wordt geboden de petitionnementen te teekenen. De heer Stoop bracht ter kennis van vergadering op welke wijze het comité van actie tot nu toe is te werk gegaan. Een audiëntie bij den Minister van Wa terstaat is nu aangevraagd, terwijl Zater dag protesttelegrammen zijn verzonden aan den Minister van Justitie, aan den Minister- President en aan H. M. de Koningin. De vergadering besloot om volgens een desbetreffend voorstel van de dagelijksche leiding van het comité van actie contact te zoeken met den bond van bedrijfsautohou ders in Nederland ter ondersteuning van deze actie. Na uitvoerige discussie werd besloten tot het voeren van een proefproces, dat gedeel telijk door het comité zal bekostigd worden. De bedoeling is om zoo spoedig mogelijk een uitspraak in hoogste instantie te ver krijgen in een ressort, waar al een vonnis is gevallen. Zoo zullen de zaken van de S.N.A.-tours, van de firma v. d. Weiden, en de firma van Ollefen tegelijk worden be pleit door Mr. G. de Grooth in Amsterdam. De voorzitter verzocht allen ondernemers mede te werken om de „niet-besmette" lij nen onbesmet te houden door verschillende maatregelen. Tenslotte stemde de vergade ring er mede in, dat het bestuur pogingen in het werk zal stellen om te komen tot een organisatie van niet-geconcessionneerde bus-exjploitanten. MAANSVERDUISTERING ACHTER DE WOLKEN Waarneming was niet mogelijk De loop der hemellichamen is aan vaste wetten gebonden en het is dan ook aan geen twijfel onderhevig, dat er gisteravond een maansverduistering plaats gevonden heeft. Doch evenzeer staat vast, dat deze maans verduistering voor ons niet te zien is ge weest, tengevolge van het feit dat een aan eengesloten, laaghangend wolkendek het uitspansel bedekte. Zoodoende was er om een minuut over negen evenmin iets te zien als om vijf over tien en om twaalf uur waren de wolken nog ondoordringbaar. Plichtsgetrouw zijn we tot half een op gebleven. Er mocht nog eens verandering komen voor dien tij dl De moeite is evenwel vergeefsch geweest. Het eenige, dat we konden waarnemen was, dat het pikkedonker was. Vooral buiten de stad was dat opmerkelijk. Indirect was er op die manier van de maansverduistering dus nog wel iets te bespeuren. Immers, in nor male omstandigheden is er zelfs bij totaal bewolkte lucht nog wel eenig licht te zi-m, doordat het licht van de maan de wolken van boven beschijnt en er altijd wel iets doordringt. Dat was nu natuurlijk niet het geval. Doch dat was ook alles! Het Haagsche kabelgeval Een commissie benoemd In de vergadering van den Haagschen raad is o.m. een commissie benoemd om een on derzoek in te stellen inzake de electrische koppelleiding. Deze commissie is geheel vol gens de voorc.rac.ht. benoemd en buiten de commissie voor de Lichtfabrieken om. Hierop heeft Jhr van Beresteyn aanmer king gemaakt. Hij meende, dat het niet aanging, dat de leiding der besprekingen in deze commissie bij den wethouder, wiens "beleid in geding is, zal berusten. De meeste leden prezen de voordracht. De thans opgelegde geheimhouding zal waarschijnlijk straks women opgeheven ter wijl het uit te brengen rapport gepubliceerd zal worden. De jaarlijksche algemeene vergadering van het Prov. Comité der Antirev. Kies- vereen. in Noord-Hol land, zal, naar wij vernemen, Zaterdag 26 Nov. a.s. in Krasna- polsky te Amsterdam worden gehou den. Na afdoening van verschillende huis houdelijke aangelegenheden, zal als spre ker optreden het 2e Kamerlid, de heer Chr. v d. Heuvel, van Den Haag, met het onderwerp: „Het tweede jaar van hot vierde kabinet-Colijn". De jacht op „wilde autobussen". Ook het nieuwe plan. om passagiers gratis te ver voeren, werd Maandag door de Amsterd amsche politie onmogelijk gemaakt. De reis der gastenwerd belet. BRAND IN PATRIMONIUM- BAKKERIJ Het vuur met tien stralen bestreden Veel schade aangericht GRONINGEN, 8 Nov. Een felle brand heeft gistermiddag gewoed in de coöpe ratieve bakkerij „Samenwerking", on derdeel van „Patrimonium" in de Ba- restraat 87 te Groningen. Het vuur ontstond op de bovenver dieping van het groote gebouw waar zich de opslagplaatsen bevinden en een groote hoeveelheid meel en kruide nierswaren aanwezig was. Op het oogenblik van het uitbreken van den brand bevond zich slechts weinig personeel oip de bovenverdie ping. Het meerendeel was beneden aan den arbeid. Drie arbeiders, die boven aan het werk waren moesten zich langs een takel naar beneden laten glij den om zich in veiligheid te stellen. Eenige vaten brandspiritus, welke in het gebouw, dat een oppervlakte van 50 M. beslaat, aanwezig waren, kon men nog, tij dig uit het perceel verwijderen. De brand weer verscheen met twee motorspuiten ter plaatse en bestreed het vuur onder leiding van den commandant, P. Ploegh met tien stralen Men slaagde erin den brand te be perken tot de bovenverdiepingen, welke ge heel uitbrandden. Evenwel sloegen de vlammen over naar de achterzijde van-het gebouw, waar zich de directeurswoning be vindt. Hier kon het vuur snel bedwongen worden. Alleen werd hier groote waterscha de aangericht. De groote voorraden meel en kruideniers waren welke op de bovenverdieping lagen opgeslagen, werden door het vuur verteerd. De schade, die zeer groot is, wordt door verzekering gedekt. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Nederlanders een spaarzaam volk Bij het spoelen van de wasch verdronken LEI MUIDEN, 8 Nov. Bij het spoelen de wasch is gisteren de 23-jarige mej. C. van Diemen in een diepe dijksloot geraakt en verdronken Voorbijgangers begaven zich te water teneinde te trachten de ongelukkige, te red den, doch men slaagde er eerst na tien mi nuten in het lichaam op te halen. De le vensgeesten waren toen reeds geweken. Het stoffelijk overschot is de ouderlijke woning, achter welke het ongeluk geschied de, binnengebracht. Café met woonhuis te Laren uitgebrand Schilder werkte met benzinelamp LAREN (N.H.), 8 Nov. Gisteravond is brand ontstaan in oafó ,,'t Hoekje" alhier, bewoond dor de familie Wijburg. De brand weer was spoedig ter plaatse en gaf mei vijf stralen water. De vlammen grepen snel om zich heen en tastten ook het woonhuis aan. Met groote moeite wist de brandweer de naastgelegen woonhuizen, welke met een rieten dak gedekt waren, te behouden. Het café met woonhuis brandde geheel uit. De schade wordt door verzekering gedekt. De brand is veroorzaakt door een benzine lamp, waarmede een aan het huis werk zame schilder de verf van een kozijn hai afgebrand. Hij kwam zich in den loop van den avond op het politiebureau melden en deelde mede, dat de vlammen van de lamp ioor een spleet van het kozijn waren ge schoten, waardoor de gordijnen vlam vatten en het vuur zich weldra over de geheele bovenverdieping verspreidde. Tegen den sohilder, een Zwollenaar van 23 jaar. is proces-verbaal opgemaakt wegens het ver oorzaken van brand door schuld. STEENWIJK. 8 Nov. Op den Tulksche- weg alhier, juist over de brug van het Dol- derkanaal, is gisteravond de 58-jarige ar beider J. J. Tip in de bocht van den weg van een vrachtauto gevallen, waarop hij was meegereden. De man kreeg de wielen over het hoofd en was op slag dood. 1-Iij was werkzaam bij hpt graafwerk voor den aanleg van een telefoonkabel tusschen Steenwijk en Heerenveen. Het stoffelijk overschot is naar het poli tiebureau te Steenwijk overgebracht. Tegoed bij de spaarbanken f 1157 millioen Gevolgen van den dalenden rentestand Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft wederom de jaarlijksche statistiek der Spaar en leenbanken bewerkt, een materie waarover in 1879 voor de eerste maal gege vens werden gepubliceerd. Dat de Nederlan ders een spaarzaam volk zijn, blijkt wel uit de enorme bedragen welke aan de spaarban ken worden toevertrouwd. Het saldo-tegoed bij de Rijkspostspaargank en 281 bijzondere spaarbanken bedroeg in 1937 f 1.157.429.000,— het saldo-tegoed bij de 1900 boerenleenban ken beliep bovendien nog rond f475.208.000. Het aantal boekjes in omloop bij de Rijks postspaarbank en de bijzondere banken be droeg 3.614.97S. Het gemiddeld saldotegoed per boekje bedroeg eind 1937 f319.— tegen f 29S.eind 1936. Het gemiddeld bedrag der inlagen steeg bij de Rijkspostspaarbank var. f68.26 in 1936 op f78.18 in 1937 en bij de bij zondere spaarbanken van f 60,52 in 1936 op f71.46 in 1937. De belangrijke vermeerdering der spaar gelden kan riet uitsluitend worden toege schreven aan toenemenden spaarzin en spaarmogelijkheid maar komt gedeeltelijk voor rekening van deposanten. De daling van den algemeenen- rentestand toch, doet veler, kapitaalverlies vreezen bij toekomsti ge realisatie van de door hen gekochte obli gaties en pandbrieven. De spaarbanken bie den voor deze gelden een veiliger onderko men. In vele gevallen hebben de bijzondere spaarbanken zich met succes teweer gesteld tegen deze mir.der gewenscTite gelden met deposito-karakter, maar, uit den aard der zaak is het niet mogelijk geheel afdoen de maatregelen te treffen. Ook wat de beleggingen betreft, hebben de spaarbanken de gevolgen ondervonden van de algemeene rente-daling. Het" totaal be drag der beleggingen van de Rijkspostspaar bank bedroeg in 1937 rond f718.4i4.000 en van de bijz. spaarbanken rond f 622.860.000. De van de beleggingen gekweekte ren ten vertoonde een dalend ipercentagé en wel bij de Rijkspostspaarbank in de jaren 1935, 1936 en 1937, resp. 3,8, 3,6 en 3,5, voor de particuliere spaarbanken be dragen deze percentages in dezelfde ja ren 4,2, 4,1 en 3.7. Bovenstaande percentages verklaren dui delijk het verschijnsel, dat in 1937 was waar te nemen en dat zich in 1938 heeft voortgezet, n.l. het verlagen van de rente aan inleggers vergoed door de particuliere spaarbanken, een verschijnsel, dat zich vooral bij de groo- terp spaarbanken heeft voorgedaan. Bovenstaande gegevens zijn enkele wille keurige grepen uit het door het Centraal Bu reau voor de Statistiek verzamelde omvang rijke cijfermateriaal over de spaarbanken Nederland. Pensioenwet Spoorwegambtenaren 1925 Wetsontwerp tot wijziging ingetrokken De Minister van Waterstaat heeft aan de Tweede Kamer mede namens zijn ambtgenooten van hinnenlandsche za ken en financiën medegedeeld, dat het bij Koninklijke boodschap op 13 April 1938 aangeboden wetsontwerp tot wijzi ging van de pensioenwet voor de spoor wegambtenaren 1925 is ingetrokken. Kleine landbouwbedrijven in de Wieringermeer Een vijftigtal worden uitgegeven Naar wij vernemen zal door de Wierin germeerdirectie te Alkmaar in de komende twee jaren in totaal een vijftigtal kleine landbouwbedrijven van acht tot twaalf H.A in de Wieringermeer worden uitgegeven aan landarbeiders, die aan het in cultuui brengen van de Wieringermeer hebben mee gewerkt en aan de te stellen eischen vol doen. Waar al die bedrijfjes als gemengj bedrijf zullen worden opgezet, zullen de gc gadigden met den akkerbouw alsook met de veehouderij goed bekend moeten zijn. door arbeidzaamheid en spaarzaamheid be wezen hebben een bedrijfje waardig te zijn terwijl eenig financieel weerstandsvermo gen niet mag ontbreken. Aan den eisch van een bedrijfskapitaal van 300 per H A. moet ook voor deze bedrijfjes worden vastgehou den. Niet echter aan het voorschrift, dal gegadigden over deze som geheel uit eigen middelen of met hulp van naaste familie moeten beschikken. Ook met financieeie hulp» van buitenstaanders zal in dit geval genoegen worden genomen. Voor de ver pachting met ingang van 1 November 1939 zal waarschijnlijk met een twintigtal be drijfjes. niet ver van de dorpen, worden begonnen. Scirer7 Het betere fabrikaat VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De vergunninglooze busdienst-onder nemers zullen een proefproces voeren. De herdenking van het vijfde lustrum der Nederlandsche Handels-Hoogeschool Het wetsontwerp tot wijziging van de pensioenwet voor spoorwegambtenaren is ingetrokken. Te Groningen heeft een felle brand ge woed in een bakkerij. Te Midlum (Fr.) is een wielrijder bij een aanrijding gedood. De Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft te Utrecht een vergadering gehouden in verband met de pensioenregeling. De aanslag in de Duitsche ambassade te Parijs. Nog deze week een Fransch-Duitsche verklaring? Republikeinsche Spaansche troepen beginnen offensief aan de Segre. at voor weer krijgen we In het Noorden: Aanvankelijk matige tot krachtige Westelijke tot Zuid westelijke wind, later afnemend en naar Noordwest ruimend, nevelig of zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk eenige regen, later konder. In het Zuiden: matige tot krachtige Westelijke tot Zuidwestelijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken, eenige motregen, weinig verandering in temperatuur. IK SNAK ER NAAR „BLAUFR1ES" AMSTERDAM ROTTERDAM- I OPSLAG - EXPEDITIE -CONTROLE HET ADRES voor: VAKKUNDIG VERTROUWENSWERK l VRAAGT TARIEVEN I FIRMA D KATZ Spoorstraat 33/37, Dieren, Tel. 4202 DOORLOOPENDE TENTOONSTELLING VAN 17e EEUWSCHE OUD-HOLLAND- SCHE MEESTERWERKEN, ITALIAAN- SCHE en VLAAMSCHE PRIMITIEVEN. Dagelijks geopend van 96 uur. Schitterend gelegen aan de haven, m. groote serre aan zee. Telefoon 208. Alle modem comfort Kamers met str. water en bad. Logies met ontbijt 2.—. Diner 1.50. Lunch 1.50. Plat du jour 0.90. Gezel schappen spec. cond. Gelegenheid tot dinee- ren voor 200 personen. Prima keuken. Nationale vee- en slagersvak- tentoonstelling Geen Kerst- doch een PaaschtentoonsteUina De nationale Kerstvee- en slagers-vak tentoonstelling te Utrecht wordt dit jaar uitgesteld tot tegen Paschen, dus tot Maart. Niet in de eerste plaats is de mond- en klauwzeer-epizoötie hiervan de reden. Op 21 Maart nl. wordt te Utrecht, aan de Vee markt, he tnieuwe gebouw van de Slagers vakschool thans gevestigd in een voor malige gemeenteschool in de Van Wijkstraat geopend en nu wil men de tentoonstel ling, die dan drie dagen zal duren. nl. van 21 tot 23 Maart, daarmede combineeren: alleen de slachtvee-expositie zal twee dagen duren. Tevens zal dan een internationaal congres voor de slagers-vakopleiding wor den gehouden onder voorzitterschap van Dr E. J. Tobi, directeur van den Centrale Vee- en Vleeschhandel te Den Haag. Mond- en klauwzeer Steeds meer doodelijke gevallen De mond- en klauwzeersterfte neemt steeds toe. In de laatste week van October zijn er 625 dieren aan gestorven, en wel 278 koeien, 225 kalveren. 110 varkens en biggen, 10 schapen en 2 geiten. In totaal zijn nu sedert het uitbreken van de epizoötie 'verleden jaar September) aan deze ziekte gestorven 15.127 dieren. Alleen in October 1938 zijn er 2500 slacht offers gevallen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1