I VIM "reinigt nfft.s „Dokter Hartje" advisem„Mijnhardtje [krc^EROPDEWnD DONDERDAG 3 NOVEMBER 1938 Gevolgen van forensenbelasting Extra belasting voor velen Heftig verzet der gemeenten te wachten Het gaat met de financiën der gemeente en meer bepaaldelijk met die der grootere nog niet naar wensch. Men had gehoopt en stellig ook verwacht, dat de door de regee ring in het verleden genomen maatregelen uitkomst hadden gebracht. Maar zelfs de in het najaar van 1936 ingetreden economische verbeteringen hebben er vooralsnog niet toe kunnen leiden, dat ae begrootingen zonder tekorten kunnen sluiten. De opbrengsten der middelen nemen wel toe, maar daai'van pro fiteert allereerst en allermeest 's Rijks kas, omdat het Rijk relatief meer conjunctuur gevoelige belastingen heeft dan de gemeen ten. De uitgaven voor werkloozenzorg blij ven, hoewel deze iets zijn teruggeloopen, nog angstwekkend hoog, terwijl ook de kosten voor armenzorg tot ongekende bedragen zijn gestegen en nog geen neiging tot daling ver- toonen. Nu ontvangen de gemeenten in de kosten der werkloosheid wel bearagen uit het werkloosheidssubsi diefonds. 'Deze berei ken in sommige gevallen een hoog percen tage n.l. 99. Voorts ontvangen deze nog een z.g. belastingbij drage, bestaande uit een ge deelte der opbrengst der belastingen, welke zij aan genoemd fonds hebben moeten af staan. Laatstgenoemde bijdrage kon even wel in meerdere gevallen belangrijk grootei zijn, indien dit fonds over volooende midde len beschikte, om deze daaruit volledig te bekostigen. Maar het fonds worstelt zelf met tekorten. En de regeering is niet bij machte en blijkens de jongste millioenen- nota ook niet voornemens om dit van aan vullende middelen te voorzien. Op belang rijk meerderen steun van 't Rijk en hoogere ontvangsten uit het werkloosheidssubsidie- fonds kunnen de gemeenten dus niet reke nen. Als nu ae inkomsten niet of niet vol doende toenemen en de in den loop der ja ren sterk teruggedrongen uitgaven, mede ten gevolge van de zeer groote kosten we gens armenzorg waarin de gemeenten rechtstreeks geen bijdragen ontvangen niet verminderen, blijven deze voorloopig met groote jaarlijksche tekorten zitten. Men zal zich afvragen, of die gemeenten dan niet zooals reeds herhaaldelijk heeft plaats gehad de belastingen kunnen ver hogen. De belastingen, welke de gemeenten mogen heffen zijn eensoeels aan wettelijke maxima gebonden en anderzijds zijn er grenzen die men in het algemeen niet kan overschrijden. De meeste gemeenten hebben nu zoo langzamerhand de heffingen tot het maximum opgevoerd en de grenzen, aan een redelijke belastingheffing gesteld, bereikt. Deze gemeenten verkeeren dus zij het ook wellicht tijdelijk in een zeer benarde positie. Toenemende crisistekorten, hooge uitgaven, waarop schier niets meer valt te bezuinigen, traag vloeiende inkomstenbron nen, beperkte xiitkeeringen uit de z.g. rijks- fondsen en geen onbetreden belastinggebied meer. Onhoudbare financieele toestand De financieele toestand' is dan ook voor vele gemeenten onhoudbaar geworden. Er moest dus wel iets gebeuren. Herhaaldelijk is er bij de regeering op aangedrongen, laat stelijk neg bij de behandeling van de be grooting van het werkloosheidssubsidie- fonds in de Eerste Kamer, om haar uit dien noodtoestand te helpen. Daarbij is wel dui delijk aan het licht gekomen, dat de regee ring op het standpunt staat, dat de gemeen ten in de eerste plaats ernstig moeten pogeh 140 Modellen en uitvoeringen» con franco door geheel Nederland 1.50 x 1.40 x 1.85 M 1 15.— O.V 2.00 x 1.70 x 1.85 M 30.— 2.90 x 2.00 x 1.85 M 42.— 6.00 x 6.40 x 2.15 M 180.— 6.00 x 7.40 x 2.15 M f 200.— Bezoekt onze terreinen ol zendt 20 cl porti voor 't Boekje No 8 „DE GROOT'S HOUTBOUW om zelf zooveel mogelijk in de tekorten te voorzien. Maar daarnaast heeft de regeering te kennen gegeven, dat zij ook de vraag on der de oogen wilde zien op welke wijze do moeilijkheden kunnen worden weggenomen of verminderd, indien de gemeenten niet door saneeringsmaatregelen ziohzelf kunnen helpen. Hiermede heeft de regeering tevens erkend, dat in sommige gevallen de moei lijkheden met de gemeentelijke financiën zoo groot kunnen zijn, dat buitengewone maatregelen niet adhterwege mogen v,-or den gelaten. Het behoeft dan ook geen nader betoog, dat de gemeentebesturen met klimmende belangstelling naar het tijdstip, waarop de regeering met haar voorstellen bij de Kamer zou komen, hebben uitgezien. Dit tijdstip is thans aangebroken. de millioenennota aangekondigde wetsontwerpen zijn verschenen. Het eene be helst de herziening van de wet tot steun noodlijdende gemeenten en het andere wijziging van de wet op de financieele ver houding regelende het forensenvraagstuk. In de millioenennota gaf de regeering reeds blijk van haar voornemen om ten bate der noodlijdende gemeenten nog een bedrag van 5.000.000 uit te trekken alsmede om ter vervanging van de reeds door de ge meenten genoten rentelooze voorschotten deze uit 's Ijijks kas volledig fonds perdu te verstrekken. Daarbij sprak zij als haar vertrouwen uit dat door dit complex van maatregelen de saneering van de gemeente lijke financiën daadwerkelijk zou worden bevorderd. Wat beteekenen nu de zoo juist inge diende voorstellen voor de gemeenten? Wij beginnen met de oplossing van het foren senvraagstuk. De regeling daarvan is in het algemeen zoo gedacht, dat de aanslag (op centen alleen) in de gemeentefondsbelas ting wordt verdeeld tusschen de woon- en werkgemeenten. met uitzondering van die welke betrekking hebben op lage inkomens. Woongemeenten de dupe Dientengevolge zullen de woongemeenten zich belasting zien ontgaan, terwijl de werk gemeenten zich nieuwe opbrengsten zullen zien toegewezen. Voor eerstgenoemde ge meenten kan dit een zeer gevoelig verlies beteekenen, vooral wanneer deze relatief veel inwoners hebben die elders hun be roeps- of bedrijfswerkzaamheden verrichten. De andere gemeenten (meest grootere) zullen daaruit wel eenig voordeel trekken, hetwelk naar onze overtuiging niet zoo groot zal zijn als men zich dat gewoonlijk voorstelt. In elk geval zal men daarvan niet moeten verwachten dat de groote jaarlijk sche tekorten belangrijk worden verminderd. Kan het financieel voordeel uit dezen maatregel alzoo voor de meeste gemeenten niet groot zijn voor sommige gemeenten werkt deze zelfs zeer nadeelig de andere maatregel, voorgesteld in het wetsontwerp tot wijziging van de wet tot steun aan nood lijdende gemeenten, biedt weliswaar meer perspectieven, maar heeft o.i. een zeer be denkelijke zijde. Wat toch is het geval? Indien de gemeente zichzelf niet kan hel pen en dat is na hetgeen in de achter ons liggende jaren op financieel gebied heeft jehad, in vele gevallen zoo dan mag zij boven de bestaande belastingen nog een eigen gemeentelijke inkomstenbelasting van haar inwoners en van de z.g. werkfo- rensen heffen. Een dergelijke gemeente die terecht of ten onrechte als noodlijdend wordt aangemerkt, ontvangt noch van het Rijk, noch uit de fondsen extra steun, voor en al eer zij deze nieuwe belasting invoert en daarmede het belastingpeil doet stijgen boven het niveau dat maximaal in andere gemeenten mag worden bereikt. Wij laten in het midden de vraag of de opbrengsten dezer belastingverzwaring, die de egalisatie van belastingdruk bedenkelijk, dreigt te verstoren, groot genoeg zullen zijn om tot het gestelde doel, n.l. een sluitende begroo ting te geraken en of de gemeenten deson danks toch nog om steun bij het Rijk moeten blijven aankloppen. Voor die gemeenten is het in elk geval allerminst plezierig om haar ingezetenen zrwaardere lasten op te leggen dan noodig zou zijn ge weest, indien haar uit het werkloosheids- subsidiefonds de bijdragen waren verleend, waarop zij redelijkerwijze haar verwachting hadden mogen stellen. Kan nog bezuinigd worden? Het is ons niet ontgaan dat de Regeering met haar voorstellen mede beoogt om gemeenten tot nog grootere zuinigheid in haar beheer aan te sporen en de financieel afhankelijke gemeenten de zoo zeer begeerde financieele zelfstandigheid terug te geven. Of door bezuiniging nog wel iets van beteekenis te bereiken valt, moet, na al hetgeen op dit gebied reeds heeft plaats gevonden, ernstig worden betwijfeld. De financieele zelfstandigheid zal door de gemeente in elk geval worden de wets ontwerpen tot Wet verheven zeer duur moeten worden gekocht. Beter ware het o.i. dan ook geweest als door de Regeering een andere weg was ingeslagen. Indien als vaststaand mag worden aan genomen dat sommige gemeenten uit het vverkloosheidssubsidiefonds nog belangrijke bedragen te vorderen hebben, ware het dan niet rationeeler geweest om in de eerste plaats de middelen van het fonds te verster ken? Een matige verhooging der gemeente fondsbelasting zou daarvoor wellicht vol doende zijn geweest. Dit zou, naar het ons wil voorkomen, meer in overeenstemming zijn geweest met het doel van dat fonds, hetwelk is ingesteld „ter bevordering eener betere verdeeling van de gemeentelijke las ten, voortspruitende uit de voorzieningen ter zake van werkloosheid, tusschen de ge meenten onderling en tusschen het Rijk en de Gemeenten". Wat de betrokken gemeenten dan nog te kort zouden komen, zou haar door de Re geering kunnen worden toegewezen uit de middelen welke de Regeering daarvoor ook thans ter beschikking heeft gehouden. Het zal ons niet verwonderen als de Re- geeringsvoorstellen van de zijde der ge meentebesturen in plaats van groote waar deering, heftige bestrijding zullen ont moeten. Een driewerf hoera op Ypenburg voor Hein Schmidt Cransdie Woensdag zijn 20-jarig jubileum als aviateur vierde VOOR DE VAART OP DUITSCHLAND Aangeven van radiotoestellen Met Duitschland is een regeling getroffen, waarin is vastgesteld, dat het hebben en ge bruiken van radio-ontvanginrichtingen, wel ke niet in Duitschland zijn aangegeven, aan boord van Nedérlandschë schepen in Duit sche wateren is toegestaan, mits een schrif telijk-be wijs kan worden getoond, waaruit blijkt, dat de radio-ontvanginrichtingen -n Nederland zijn aangegeven. Het was in Duitschland tot dusver ge woonte, als door de politic-ambtenaren al daar op Nederlandsche schepen opvang inrichtingen werden aangetroffen, er mede l"e volstaan, de eigenaars er op te wij: dat zij voor een spoedige aangifte in Neder land hadden zorg te dragen. Door het Duitsche Rijkspostministerie ls thans aan den directeur-generaal der poste rijen, telegrafie en telefonie in Nederland bericht,- dat herhaaldelijk is gebleken, dav' door Nederlandsche schippers, ook na zoodanige waarschuwing, niet aan hun ver plichtingen werd voldaan en dat zij maan den lang in Duitschland verbleven, zonder hun ontvangtoestel aan te geven. De betrokken Duitsche autoriteiten heb ben daarom besloten voortaan den eisch te stellen, dat als niet een bewijs van aangifte in Nederland kan worden getoond, de aan gifte zal geschieden bij het naastbij zijn de postkantoor in Duitschland met gelijktijdige betaling van het recht, dat bij een tijdelijk verblijf voor den duur daarvan verschul digd is. De berekening van dit recht ge schiede alsdan over volle kalendermaanden. Wil houder van het toestel hieraan niet voldoen, dan-zal hij dit toestel uiteen moo- aemen en van het luisteren naar den radio-omroep afstand moeten doen, toi'dat hij in Nederland aangifte zal hebben gedaan. Ter voorkoming van moeilijkheden is het voor de betrokkenen van belang, dat zij voor hun vertrek naar Duitschland er voor gen, dat de aan boord van hun schepen aanwezige radio-ontvangtoestellen 1 ve re en- komst ig her bepaalde in art. 66 2.1c :id van het Radio-reglement 1930 worden aangege ven op een kantoor of station van den P.T. T., bij voorkeur in hun woonplaats. VERZEKERING VAN GEMEENTEGELDEN 'S-GRAVENHAGE, 2 Nov. Met vernietiging van een besluit van Ged. Staten van Over ijssel, waarbij goedkeuring was onthouden aan het besluit van den gemeenteraad van Tubbergen van 20 Dec. 1937 om deel te men aan de waarborgingsregeling van de vereeniging „Fraude-Risico-Onderlinge van Gemeenten" te 's-Gravenhage, heeft de Kroon aan genoemd raadsbesluit alsnog goedkeuring verleend. MÊk>~ ook emaifCe m OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN WETTELIJKE REGELING VAN KINDERBIJSLAGVERZEKERING Advies van den Hoogen Raad van Arbeid De Hooge Raad van Arbeid heeft advies uitgebracht aan den Minister van Econo mische Zaken over het voorontwerp wette lijke regeling inzake Kinderbijslagverzeke ring. De Raad heeft zioh met 22 tegen 12 stem men uitgesproken tegen het scheppen van de mogelijkheid van bedrijfsgewijze getrof fen afwijkende regelingen. Voorts adviseert de meerderheid van den Raad, dat het huispersoneel niet principie£l buitengesloten worde van de werking van deze wet. Bij algemeenen maatregel van be stuur zou dan kunnen worden aangewezen, welke groepen (b.v. chauffeurs e.d.) bij de verzekering zullen worden betrokken. De meerderheid van den Raad (2014) is van oordeel, dat de kleine zelfstandigen niet onder oe kinderbijslagverzekering dienen te worden gebracht. De stemmen hebben gestaakt over de vraag, of de werkgevers onder de kinderbij slagverzekering dienen te worden gebracht. De kleinst mogelijke meerderheid van den Raad is van oordeel, dat in het wetsontwerp een loon- of inkomstengrens dient te worden opgenomen. De meerderheid van den Raad (1914) van oordeel, dat de kinderbijslagverzekering dient aan te vangen bij hef 4e kind. De groote meerderheid van den Raad (276) is van oordeel, dat de leeftijdsgrens moet ge steld worden op 15 jaar. Voorts bleek de Raad met op een na al- gemeene stemmen van oordeel, dat het systeem van het voorontwerp ter berekening van de hoogte van den kinderbijslag wegens te groote administratieve moeilijkheden niot kan worden gehandhaafd. Een klassestelsel In een afzonderlijke bijlage stelt de Raad een klassestelsel voor, volgens hetwelk de kinderbijslag bedraagt voor arbeiders met een weekloon van minder dan 18: 0.60 per week of 2.60 per maand; 18 tot 24: ƒ0.75 per week of ƒ3.25 per maand; ƒ24 tot f 30: f 0.90 per week of f 3.90 per maand; tot f 36: f 1.10 per week of f 4.77 per maand; ƒ36 tot ƒ42: ƒ1.30 per week of ƒ5.63 per maand; ƒ42 of meer: ƒ1.50 per week of 6.50 per maand. De grootst mogelijke meerderheid van den Raad is van oordeel, dat de totale kosten der verzekering niet door den Staat behooren te worden gedragen. De meerderheid van den Raad is van mee ning, dat de Staat ook niet heeft bij te dra gen in de kosten. Een zestal was van mee ning, dat de Staat heeft bij te dragen in de kosten. De groote meerderheid van den Raad is van oordeel, dat verhaal op de arbeiders terecht in het voorontwerp niet is toegelaten (twee leden tegen). De meerderheid van den Raad (2113) is van oordeel, dat de uitvoeringsorganen van de verzekering niet moeten worden gekozen zooals het ontwerp voorstelt Zij is daarte genover van oordeel, dat de uitvoering in de eerste plaats dient te geschieden door de bedrijfs vereeniging. Daar, waar een Bedrijfs- raad is. kan deze als bestuur aan het hoofd der Bedrijfsvereeniging gesteld worden, con form art. 26 Bedrijfsradenwet. De Raad is van oordeel, dat alleen de uit- keeringx, berustend op de normaal wette lijke regeling, voor verevening in aanmer king komen. Een wetsbepaling in dien geest wordt wenschelijk geacht. VRIJDAG, 4 NOVEMBER. HILVERSUM I. 1875 ihriftlezli Sang me L2.00 NCRV. 8.00 uup ng, meditatie. 8.15 Berichten, gr. (9.309.45 Gelukwienschen). 10.S? 03 Gram.muaiek. 11.15 miftifMne-. en gr.muzielCr ïuzlek.. 12.30 planobege ichten. 12.1 Cithei nichten, -- uzlek. 2 25—2.55 Christelijke Lectuur. 3.00 et Theuerzelt-trlo en Grom.muziek. '(OM 45 Berichten). 4.15 Gram.muzlek. 5.00 uuu» >rdracht en Gram.muziek. 5.46 De» en gram.muziek. 6.30 Voor Tuin» liefhebbers. 7.00 Beriohben. 7 15 Literair# Causerie. 7.45 Gram.muziek. 8.00 Berichten ANP. Herhaling S.O.S.-Beriohben, 8.15 NCRV-Salon orkest. 9.00 Exegetische cause rie. 9.30 Orelspel. 10.00 Berichten ANP, hierna actuéele uitzending. 10.30 Het Apol lo-ensemble. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Ver volg enseanbleconcei-t. 11.25 Gram.imuziek, 11.5012.00 Schriftlezing. HILVERSUM II. 301,5 M &00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00* AVRO. 4.00 VARA, 7.30 VPRO. 0.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00 12.00 VARA. 8.00 VARA-ICalender 8.16 Gr, muziek. (Om 8.16 Berichten). 10.00 Morgen wijding. 10.20 Gram.muziek. 11.00 Declama tie. 11.20 Orgellepel. 1Z.00 Renovakwintet. (Om 12.15 Berichten) 12.45 Gram.muziek 1.15 AVRO-Amusementsorkest. 2.00 Cause rie over Eleonora Duse. 2.30 Zaïng en Piano.. 3.00 Cabaretprogramma, ber. 4.09 Gram.muziek. 4.30 Het Rotterdamsch Piano kwartet. 6 00 Voor de kinderen. 6.30 Gram, muziek. 6.00 Fantasia. 6.30 De Ramblers, 7.00 Causerie „Opvoeding tot democratie™, 7.20 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 Causerie „Wat en hoe gelooven wij?" 8.00! Zang en Orgel. 8.30 Causerie „Koorzang lir onze kerken". 900 Voor sohakens. 9.02 Fragmenten opera„Les pöchours de per- les". 10.00 C. Steyn's accordeonorkest. 10.39 Berichten 'ANP. 10.40 AvondWiJding. 11.09 Esmeralda en sol/Lsten. 11.30 Jazzmuziek (Gr. pl.). 11.55X2.-00 Gram muziek. DROITWICH 1500 M. 11.40 Piano. 12.10 Orgel 15 Octet. 5.29 bijHoofdpijn, Kiespij'n, Zenuw pijnen, Maandbezwaren, Rheu- matiek. Koorts, Griep, Spit, Lusteloosheid, Gevatte Koude. Een beier kou- en pijnverdrljvend middel, dal snel ler en gunstiger werkt dan „Mljnhardtjes". is niet denkbaar. Na het Innemen van een „Mljnhardtje** voelt U de hevigste pijn terstond wegzakken, terwijl ze enkele minuten latergeheelverdwenenic. De pijnverdrijver bij uitnemendheid. 1 „Mljnhardtje" 5 et 12 „Mijnhardtje»" 50 cL land. 1.35 Strükorkes-1 I Mandoline. 6.45 Radio-tooneel.' 7.05 itair overzicht. 7.50 Orkest. 8.29 nschalk LiJautiJ. 8.3 PI?PARIS 1648 lil. 12.35 Zang. 1.06 Orkesf jl'PI Zang. 4 40 Cello. 5.25 Kamermuziek, 6.35 Piano. 7.20 Orkest. 8.35 Zang. 9.50 Ra. 11.3a Nachtsoi triof1"5.2o Radiol BRUSSEL 322 cn 1.30 Co en piai 10.30 Con 8.20 Orkest. 9.20 Symphonie-orkest 'S-GRAVENHAGE. 3 Nov. Naar wij verne men, heeft H. M. de Koningin op den bazar van de Vereen. Tesselschade belangrijke aankoopen laten doen, terwijl de Prinses een mooie bijdrage voor het doel geschonken heeft. Federatie van Chr. Vereen, van en voor vrouwen en meisjes De algemeene vergadering De algemeene vergadering van de Fede ••atie van Chr. Vereenigingen van en voor Vrouwen en Meisjes zal, naar wij ver nemen, Woensdag 23 en Donderdag 24 Nov. a.s. in hotel Brinkman te Haarlem worden gehouden. Behalve de behandeling van ver schillende verslagen en huishoudelijke zaken, vermeldt het agendum 5-minuten- toespraken van de Union, den Vrouwen Zendingsbond, de Ver. van Academisch- gevormde Christen-vrouwen, het Ned. Ver bond van Chr. Jonge Vrouwen- en Meisjes- vereenigingen. den Oud-leerlingenbond der S.C.S.A. en de plaatselijke Federatie Utrecht. Ook staan op het agendum Mede- flcelingen over het werk in Ned.-Indië doo Mevr. l Slotemaker de BruineRutgers en een referaat van Mevr. C. C. J. Stelma— Loosjes van Kralingen, over: „Vereenigings- leven en gezinstaak." Aan den avond Woensdag 23 Nov. zal een gezellig samen zijn worden gehouden, waarin Jkvr. Clau- dine Witsen Elias zal declameeren, gymnastiekclub uit Haarlem een korte uit voering geven zal en Jkvr. J. A. Wttewaall van Stoetwegen verslag zal uitbrengen van haar ervaringen in Amerika. De vergade ring van 24 Nov. vangt aan met een wij dingswoord van Moj. F. H. v. d. Schaar. Nederlandsche japonnen- conventie 'S-GRAVENHAGE, 2 November. De Ned. Staatscrt van 31 Oct. 1938 bevat de ministe- rieele beschikking, waarbij de Nederland sche japonnen-conventie met ingang van heden voor den duur van een jaar opnieuw 4 84 M: 1.00 en 1. Concert. 6.35 Voce kest. 9.35 Concert DENTSCHLANDSENIÏER 1571 M. 7.50 Radiotooe "".ei. 9.50 Fluit en harp. 10.20 Orkest. RADIO3 RIJKEN de LANGE GED.BINNENROTTE 154 ROTTERDAM1 algemeen verbindend is verklaard. In deza beschikking zijn de overwegingen, welke toé algemeen verbindendverklaring hebben ge leid, alsmede de verbindend verklaarde be palingen opgenomen. Wenschelijkheid van politieke voorlichting Naar aanleiding van de vergadering van,' missionaire predikanten op Midden-Java ten Zuiden, te Djocja gehouden, schreef Dr. S, H. Zuidema in het Zendingsblad van de Geref. Kerken in Nederland onder andere het volgende: „Eén ondewerp, op onze vergadering be handeld, mag ik niet ongemerkt laten voor- ian. Dr. van Andel leidde n.l. de bespre kingen in over de politieke voorlichting, welke we aan onze goeroes en goeroes indjil zullen hebben te geven. Dat zal sommigen in Holland wel een minder prettige gewaarwor ding geven. Terwijl daar tegenwoordig veel predikanten, al is 't niet uit onze kerken, de idee propageeren, dat de predikanten „neu traal" moeten staan tegenover alles, wat maan eenigszins op politiek zou kunnen betrekking hebben, zijn hier missionaire predikanten druk bezig zich „te bezinnen" over politieke voorlidhting aan jonge christenen. We troos ten ons hier evenwel met de gedachte, dat de groote heidenapostel de jonge kerken ook politieke voorlichting heeft gegeven en scha men ons niet, hem in dit spoor te volgen, We waren er allen van overtuigd, dat deze voorlichting - niet mag achterwege blijven. Niet op het terrein der practisdhe politiek evenwel, doch enkel op het terrein der uit eenzetting van de beginselen (al weer zoo'n woord, waar zekere kringen in Holland en daarbuiten tegenwoordig vopschuw voor zijn)1, Een kleine verklaring der beginselen zou niet ongewenscht zijn. En de vergadering nam de noodige stappen om deze zoo spoedig mogelijk het licht te doen zien". Dolf las: alleen deze plaatsen zijn voor kleurlingen. Dat is een dwaze vertooning, vond Dolf. Je wist toch, dat een neger in Amerika niet voor de volle mik meetelt? Dat wel, maar niet, dat ze het zoo sterk doorvoerden. Tja, dat is de andere kant, het pietlutterige. Mensch is ïnensch, niet? Het was al laat, toen ze uit de bioscoop kwamen. En nou gaan we zeker naar Jim Jankee, ik val flauw yan de dorst, zei Mannes. In orde, zei Zwiers. Heeft hij nog altijd zijn zaak? vroeg Vlas. Waarschijnlijk wel, met steekpenningen doe je veel. Maar eens loop je toch tegen de lamp. Dat moet hij weten, we gaan in ieder geval kijken. Ze verlieten de binnenstad en togen naar een buitenwijk. Dolf. nieuwsgierig, vroeg zich at. waar 2e hem nu weer zou den brengen. Ze liepen door minder sterk verlichte straten. De matrozen Schenen den weg nauwkeurig te kennen. Geen oogenblik aarzelden zij. Na een lange wandeling arriveerde het groepje in een tamelijk duistere straat. Hier. Mannes bleef voor een gesloten deur staan. Dolf bekeek het huis. Hét leek een pand als alle andere. Mannes klopte. Dat gaat er nogal geheimzinnig aan toe, dacht Dolf. De deur werd geopend door een bejaarden neger. Zijn dikke lippen trokken een breede grijns. Old friends, ouwe baardaap, grinnikte Mannes. Come-in, noodigde de neger uit. Ze stapten door een gang, staken een pleintje over, traden in een woonkamer. Er zat een negerin te dommelen. Niks veranderd, zei Vlas en wreef in zijn handen. Die vrouw?, vroeg Dolf, ietwat spottend. Hij kreeg geen antwoord. Ze daalden een steenen trap af. Dolf hoorde dof gedruisch en verre klanken van muziek. Kedin, zei Mannes. Een andere neger, die een soort portierspet op zijn hoofd geplakt had, deed een zware deur open.' Een tumult van schorre stemmen en rinkelende glazen viel over de vier mannen. Een dicht gordijn verborg voor hen nog de ruimte, waaruit de geluiden opbruisten. Zwiers schoof het opzij. Even stonden ze te knipoogen. Hoewel er een gedempt licht waasde, konden de mannen, na de tocht door de donkere keldergang, niet in eenen het gewelf overzien. Want een ge welf was het. Er stonden kleine tafels rond een dansvloer, waarop een kluwen schuifelende mannen en vrouwen in trage deining zich bewoog. Niemand lette op de binnenkomenden. Op een platform schetterde een band. Zwiers laveerde tusschen tafeltjes en tabouretj es naar den anderen hoek van het gewelf, waar zich het buffet bevond. Hij begroette een reus van een kerel, die bij een tapkraan stond, en hen onderzoekend opnam. Z'n kleine zwarte oogen scholen haast weg onder zware wenkbrauwen. Er was iets in zijn gezicht, dat Dolf onprettig aandeed. Het waren niet de vettige wangen, evenmin was het de vierkante kin. Toen zag hij de smalle lippen om een te kleinen mond, en hij voelde intuitief de wanverhouding daar van met het kolossale lichaam. Hallo Jim, riep Zwiers. You know the Dutch? De man scheen hem te herkennen, en trok een grimas. My friends, you know? Dacht je, dat hij mij niet kan? schamperde Mannes, een weinig uit zijn humeur. Well Jim! Er werden handen geschud. Dolf voelde zich niet bepaald vereerd, maar hij drukte even de knuist van Jim Yankee. Sit down my boys, werd hun gezegd. Zwiers nam plaats, doch niet aan de tafel, die hem gewezen werd. Hij schoof dicht bij het buffet, waarachter in den muur een metalen deur was aangebracht. Dolf ontdekte die eerst, toen Zwiers er hem fluisterend op attent maakte. Die is er niet om niet, snap je? Hoe bedoel je? vroeg Dolf, die een vaag vermoeden had van het doel dezer deur, Well, ik heb het eens meegemaakt, in een andere haven, dat er een inval gedaan werd, in zoo'n drankshop. Ik zag de..« ja, allemaal zoo'n poeier, zei Zwiers tot Vfas, die een kelnerin aanriep om iets te bestellen. Hij vervolgde: Het ging alles gauw in z'n werk, maar ïk zag toch de keeper door een deur achter het buffet verdwijnen* En toen wij als bezoekers in een wagen geladen werden, wag hij er niet bij. Gepiept. Daarom blijf ik voortaan liever dicht bij het vuur, dan heb je de meeste warmte, begrepen? Dolf knikte, en voelde zich niet erg op zijn gemak. Ondanks het gedrum en geblobber met nu en dan schelle klanksprongen van de jazz, hing er in het lokaal een zwoele sfeer. Die werd dringender, .oen de muziek(!) in een scheeve schreeuw stukknapte. Enkele jonge vrouwen schoven bij het tafeltje aan. Mannes en Vlas trachtten een gesprek te be ginnen. Maar de meisjes hadden meer aandacht voor den jongen matroos. En Dolf, niet gewend aan de prikkelende drank, keek met verhit hoofd naar haar, hij zag, dat ze, zonder besliste schoon-i heden te zijn, toch knappe figuurtjes waren. Ze dronken nog eens. En toen begon Mannes, nijdig over zijn geringe succes bij;de dames, en jaloersch op Dolf, die scheen te slagen, twist te zoeken. Indien Dolf nog volkomen nuchter geweest was, had hij zich rustig teruggetrokken. Nu echter, na de weerbarstige drank, en in het bijzijn van de jonge vrouwen, liet hij zich niet onbetuigd en hakkelde uitdagende woorden. Opeens en zoo snel, dat noch Vlas, noch Zwiers het verhinderen kon, slin gerde Mannes een glas vol bier in Dolfs gezicht. De jonge matroos stond met een ruk op, smeet in zijn drift een stoel omver en scheen zich op den stoker te willen werpen. Zwiers was ook opgesprongen, gereed om erger te voorkomen. Wordt vervólg'd

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8