STADSNIEUWS SAVOY RESTAURANT DONDERDAG 3 NOVEMBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. 6 CH8. ZANGVEREEN.KERKKOOR „EX ANIMO" Uitvoering Oratorium „Met God en Oranje" Wij hadden prachtige herinneringen be waard aan de uitvoering van het Oranje- Oratorium „Met God en Oranje" van den heer H. W. de Wolff, dat in 1933 in grootcn stijl voor 't eerst' werd uitgevoerd in deHoog- landscho Kerk en wel ter gelegenheid v*n de omstandigheid, dat wij het vierde eeuw- lo:st van de geboorte van den Vader des Vaderlands vierden. Een ontroerende reeks van gebeurtenissen heeft zich sindsdien in ons Vorstenhuis afgespeeld. Twee diepbe- treurde doodtn werden in den Koninklijken grafkelder te Delft' bijgezet en de trieste sfeer der vereenzaming bedreigde de beide hooge Vrouwen, die achterbleven. Toen kwam het huwelijk onzer geliefde Prinses cu daarna kwam het jonge leven van Haar, die geluk brengt, Prinses Beatrix. Het volk van Nederland, dat gedurende de laatste jaren zoo dkp en innig zoowel de smarten als de vreugden van het Koninklijk gezin heeft aangevoeld, staat' sterker en geslotener nog dan in 1933 om den troon geschaard. Ook in het Oranje-Oratorium komt dit tot uiting. Enkele minder belangrijke gedeelten uit don ouden tekst zijn weggelaten en de gebeurtenissen der laatste jaren zijn er aan toegevoegd. Zoo heeft de tekst in zijn geheel gewonnen en de HTuziek houdt daarmee ge lijken tred. In ons verslag van 1933 hebben we erop gewezen, dat de sfeer van de com positie voor eon zeer groot gedeelte bepaald wordt door het motief van het oude Wilhel mus, het zoo vertrouwde thema, dat in aller lei variaties, omkeeringen, fragmenten, de compositie doortrilt, doordrenkt1 en aan het geheel een ziel, een geest van prachtige schoonheid geeft. Dat kwam in 1933 in ze keren zin beter tot zijn recht dan thans, om dat destijds het Route isch Philharmo- nisch Orkest medewei Ditmaal moest men volstaan met vl. ibegeleiding, ver sterkt met een trompet en slagwerk. Het zal den heer De Wolff aan zijn hart1 zijn gegaan, dat hij zich ditmaal met dit bescheidener be geleidingsapparaat moest tevreden stellen. Doch het kon niet anders. De druk der tij den is een sterke rem voor het op gang hou den onzer koorvereenigingen. En bovendien hoopt „Ex Animo" hei" volgend jaar zijn 20- jarig bestaan te vieren. Er moet worden be zuinigd ten einde bij het vierdo lustrum al thans royaal voor den dag te kunnen komen. Niettemin, de uitvoering, zooals we dia gisteravond hebben bijgewoond, heeft n' en déplaise het gemis van het orkest, uitste kend bevredigd. Dat is in de eerste plaats tei danken aan de uitnemende voorbereiding van het koor, of liever van de beide koren: „Ex Animo" en Ger. Gcm. Zangvéreeniging „Euphonia" van Rotterdam. Tusschen twee haakjes vermeld ik, dat het werk ook te Rotterdam reeds is uitgevoerd. En natuurlijk mogen we hierbij het Kinderkoor van „Ex Animo" niet verge ten. Er is op de koorpartijen reusachtig gewerkt, en ze zijn afgewerkt. Zang, stoer en sterk, niettemin beschaafd, als het volk wordt te wapen geroepen, als het zijn Oranjeliefde uitjubelt, als het blijk geeft van zijn onwankelbaar Gods vertrouwen, als het zijn heilgroet brengt aan de Koningin. Zang, teer en innig, wanneer het zich verootmoedigt tot ge bed; een zang vol afwisseling van kleur en rhythme. Afzonderlijk moet ook wor den genoemd den fraaien zang van heï kinderkoor, b.v. in „Bescherm, o God, bewaak den grond", het „Vlaggelied" en andere passages. Bij dit alles treft de afgewogenheid der verschillende stem men, uitspraak en dictie. Aan dit alles is de uiterste zorg besteed, zoodat er geen spoor van matheid of inzinkingen viel op te merken. Do rol van de Nederlandsche Maagd was toevertrouwd aan mevrouw Sophie Both— Haas, die haar opdracht stralend heeft ver vuld. Zij is oen geroutineerd zangeres met een stralend sopraangeluid. In 't bizondcr gedenk ik ook de innigheid waarmee zij den indruk weergaf, die het heengaan van Ko ningin Emma en Prins Hendrik in den lan de teweeg bracht. Men had inderdaad met haar een uitstekende keuze gedaan. Een zeer zware partij is die van den de clamator, die de gebeurtenissen der historic sinds hot. begin van den Tachtigjarigen Oor log vertelt. Declameeren op de maat der mu ziek is op zich zelf reeds een zqpr moeilijk werk en het aantal goede declamators is dan ook zoor gering. „Ex Animo" had voor deze zware partij den beer Henri Welbooren een kans gegeven. En wij moeten dat toejuichen. De heer Welbooren is als zanger nog slechts een paar malen in 't openhaar opge treden, als declamator is het de tweede maal. Hot spreekt dus vanzelf, dat hij allo moeilijkheden van dezen moeilijken kunst vorm nog niet te boven is. Hij moet nog te veel aandacht aan de eigenlijke spreektecn- niok wijden, om zich in zijn voordracht ge- hoel vrij te kunnen geven. Natuurlijk is dat geen verwijt. Ieder die begint moet de eerste moeilijkheden overwinnen, moet zijn vm- heid veroveren. Wij zijn evenwol van oor deel, dat de heer Welbooren zal slagen, om dat alle voorwaarden daarvoor aanwezig zijn. Routine en wilskracht zullen hem doen overwinnen. Ik mag dat zeggen, omdat hij in de zang nummers, die hij gaf, geheel slaagde. Hei viel mij op, dat dozo veel vrijer waren en ongedwongener werdon voorgedragen, dan toen wo hem voor enkele weken een paar malen noorden zingen. Zoo meen ik, Jat we, de omstandigheden in aanmerking geno men, Uitmaal over zijn declamntie ook in zekeren zin tevreden kunnen zijn. Zooien wint met elk vernieuwd optreden. Gaarne een apart woord van groote waaixleering voor zijn voordracht vau „Dreunend bonzen bron zen klokken" enz. De pianiste, Rio Boute, had ook al geen gemakkelijke taak, aangezien zij het orkem moest vervangen. Zij heeft zich met groote slagvaardigheid on zekerheid van haar taak gekweten. Veel hing van haar af, want alles wat zong on de declamator waren voor een groot deel van haar zekerheid «n soep 'held afhankelijk. Do Jieer W, Hardenbol t RQtterdam be speelde de trompet, die in den aanvang iets detoneerde, doch later was dit euvel her steld. De lieer N. Lofvers uit Haarlem be diende accuraat het slagwerk. Het geheele ensemble stond, zooals men begrijpt, onder de vaste en energieke leiding van den heer H. W, de Wolff, wien we ten slotte van harte geluk wenschen met hel succes van zijn arbeid, zoowel als componist als <>vigent. De beide dames ontvingen bloemen. Ds. Riemcns opende de avond met gebed. De uitvoering werd besloten met twee cou plotten van liet Wilhelmus. Afscheid bij de. politie Gistermiddag heeft de hoofdagent van po litie, de heer G. G. van Vugt, afscheid geno men van het pensioen ging ver laten. Het af scheid had entre nous plaats. Een teder kon in de kamer van Bijzon dere Wetten, aan welke afdeeling hij verbonden was van den hoofd agent afscheid ne men, van welke gelegenheid een druk gebruik is gemaakt. Vele hartelijke woor den zijn daarbij gezegd. Namens hot corps werd als ge schenk een leeslamp aangeboden. Honderd-vijf-en-twintig-jarig bestaan 4e R. I. Ter gelegenheid van het 125-jarig besvaan van het 4e Reg. Infanterie op 9 Jan. 1939 heeft zich een commissie gevormd bestaande uit oud-miliciens van verschillende üchtin- beroepsmllitairen, die reeds uit den dienst ontslagen zijn, om dezen dag geza menlijk te vieren. Als voorzitter werd gekozen de heer M van Mens, terwijl als secretaris werd be noemd de heer \V. Geene, Vondellaan 20. Ned. Bond van Fgbrieks- en Transportarbeiders Dei afdeeling Leiden van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders heeft gisteravond een bestuursvergadering gehouden, welke bedoeld was als inzet van de winterpropagauda. Deze vergadering werd bijgewoond door den.heer C. van Ba ren Jr., hoofdbestuurder van genoemden Bond. Besproken werd de toestand der afdeeling, de sterkte der organisatie in de diverse on dernemingen ter plaatse, alsmede de moge lijkheden tot uitbreiding en versterking van haar positie. Naast lectuurverspreiding zal het huisbezoek met kracht ter hand geno men worden. In de maand December zal met de leden worden vergaderd, op welke vergadering de heer C. v. Baren Jr. zal spreken over: „De Christelijke vakbeweging in de branding van dezen tijd". Daarnevens zal een oproep tot de leden worden gericht, om aan den secretaris: W. Breedijk, De La- rcistraat 18, adressen op te geven van arbei ders, welke on- of verkeerd zijn georgani seerd en die krachtens hun beginsel lid be- hooren te zijn van de Christelijke vakbewe ging. Examens Pontschool Voor het examen Steno-Typen in de Ne<3. taal, 130 lettergr. p. min., afgenomen door den Alg. Stenografenbond, slaagden: mej. C. H. Bodaan, Oude Wetering en de heer J. de Boer, Hazerswoude. Voor kantoor/tenograaf in de Ned. taal, 130 lettergr. per min.: de dames H. M. Creyghton, M. v. d. Kraan, F. H M. M, Pier rot, T. v. d Ster Voorschoten, en de heer G. W. van Vliet, Hazerswoude. Voor kantoorstenograaf Duitsch, 130 let tergr. per min.: mej. B. Veldman. Voor machineschrijven diploma B (ten minste 120 regels per uur) slaagden: de da mes J. M. Bink, R. Brandenburg, J. M. v. d. Horst, Zoetenvoude, N. R. v. Leeuwen, W. F. Monné, J. C. M. Mulders, Voorschoten, E. Pardon, B Tijsterman, Oegstgeest en de hoe ren P. Hemerik, W. de Jong, D. Kraay, C, F. L. Lut, H. D. L. Oldendaal, C H. van Of feren, A B. Penseel, G. Rol Jr., G. W. van Vliet, Hazerswoude, H. van Zoeien. Voor machineschrijven diploma A: mej. C. A. M. Schouten, Zoeterwoude, Waar geen woonplaats is vermeld, is deze alhier. Allen waren leerlingen van de Pontschool, Steenschuur 3. Begin van brand In het clubhuis van de afdeeling Leiden der Nod. CIhr. Pndv. Vereen, op de Oude Vest, hoek v. d. Werfstraat waren gister avond te 7 uur de padvinders bezig met het bouwen van paalhutten. Een der jongens legde een leidinkje aan van een stopcontact naar een der hutten, waardoor kortsluiting ontstond. Eer. hoeveelheid stroo vatte vlam, zoodat de brandweer moest worden gewaar schuwd. Met emmers water hpbben de jon gens het vuur gedeeltelijk gebluscht, waar na de brandweer met een slang op de mo torspuit de nablussohing verrichtte. ZILVEREN JUBILEUM Donderdag 10 November a.s. herdenkt de heer D. Huber, ambachtsman bij Weg Werker, der Ned. Spoorwegen op het Station alhier, den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij de Ned. Spoorwegen in dienst trad. ONEERLIJKE APPELENKOOPUDDEN De commissaris van Politie waarschuwt tegen appelenkoopliedcn. dia goede en goed- koope appels te koop aanbieden, maar aan de koopers het gewicht niet geven. Uit Lei den en Warmond zijn reeds tal van klachten binnengekomen. INBRAAK IN EEN SCHUIT In den nfgeloopcn nacht is ingebroken in de expeditie-schuit van R., liggende aan de Aalmarkt, nabij Vroom en Drecsmann. Vermist worden een aantal pakkan en doo- zen met goederen. De waarde wordt op on geveer 180 geschat, Nederland in de branding Afdeelings-vergadering Nationaal Jongerenverbond Op ui'tnoodiging van den Studentenkring der afdeeling Leiden van het Nationaal Jongoren Verhond hield prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lolnnan, lid der Eerste Kamer, gisteravond in hot klem auditorium van de Universiteit een lezing over „Nederland in de branding". Prof. do Savornin Lobman werd ingeleid door den voorzitter van don Studentenkring den heer Cohen Tervaart. Prof. Lobman ving zijn lezing aan mei het geven van een overzicht van de Neder landsche ibuitenlandsche politiek 11a 1918. Tijdens den wereldoorlog-en daarvoor was doze politiek gebaseerd op het beginsel van goede verstandhouding met alle mogend heden, maai* goen nauwe verstandhouding met een van haar, zooals de toenmalige minister van bultenlandsche zaken, de Beau fort, haar zoo juist karakteriseerde. Door de oprichting van den Volkenbond en de toetreding van Nederland, kwam in deze politiek echter een belangrijke wijzi ging. Het lidmaatschap van den bond bracht verschillende verplichtingen met zich mee, zooals de toepassing van economische en militaire sancties, waan", genover het voor deel der collectieve veiligheid stond. Het lidmaatschap van den Volkenbond, bracht dus voor ons de consequentie, dat we bij een eventueel conflict niet meer on zijd-ig zouden kunnen blij veil. In de plaats van onze traditioneele neutraliteitspolitiek kwam een zelfstandighoidspolitiek. Door de algcmeepe mislukking van den Volkenbond waren wij opnieuw gedwongen onze buitenlandsche politiek te wijzigen. Geleidelijk keerden wij terug tot het uit gangspunt van 1918. Op 13 September j.l. maakte Nederland zich geheel los van hei' door de gewijzigde omstandigheden voor ons zoo uiterst ge- aarlijk geworden sanctie artikel (art. 16) an bet Volkenbondshandvest. Tegelijkertijd verklaarde minister Patijn, dat Nederland terugkeerde tot zijn vóór oorlogsche poliviek van zelfstandigheid en gewapendo neutraliteit. Op dit loslaten van den Volkenbond is in ris land veel critiek uitgeoefend. De critici zijn dezelfden als degenen, die in Engeland Chamberlain aanvallen. Het zijn dezelfden, die Engeland en ook ons land in een zwak ke positie hebben gebnacht, door jaren lang voor eenzijdige ontwapening te ijveren. In ons land durfde men, aldus spr., wel te verstaan toen het oorlogsgevaar was ge weken, te gewagen van „de ontstellende verklaring van minister Patijn". Men be toogt, dat wij door de weigering om troepen door te laten, de fascistische staten helpen. Wellicht is dit juist, doch men dieni' hierbij te bedenken dat wij tot deze weigering zijn gedwongen door het niet meer bestaan van de collectieve veiligheid, waarop de geheele Volkonbondsgedachte gebaseerd is. Wat met Tsjecho Slowakije is gebeurd, zal spr. stellig niet goedpraten, doch voor een juiste beoordeeling is noodig, dat men nauwkeurig nagaat hoe deze toestand is ontstaan. De oude verdragen van 1918 dit wordt gelukkig thans algemeen erkend zijn vol van grove onrechtvaardigheden en men zal moeilijk kunnen ontkennen, dat het rechi' thans meer met voeten is getreden, dan in 1918. Thans zijn er twee mogelijkheden. De eer ste is, dat de politiek van Chamberlain en Daladier mislukt en dan zal blijken, dat Miinchen slechts een incident is geweest. Een idiologisclie oorlog zal in dat geval onvermijdelijk zijn. Nederland zal geheel vernietigd worden en eenige overwinnaar zal het nolsjcwlsme zijn. De tweede mogelijkheid is, dat München uiteindelijk zal lelden tot een duurzamen Nederland staat buiten dit alius. In de ja ren na den oorlog hebben wij onze landsver dodiging schandelijk verwaarloosd. In dit opzicht heelt de stichting van den Volken bond voor ons land alocht gewerkt. Gelukkig is eindelijk de stemming gekeerd en wordt de achterstand snel ingehaald. Mee kracht dienen wij op dezen weg voort te gaan, want zoowel bij slagen als misluk ken van Chamberlain's politiek zullen wij een sterke weermacht hard noodic hebben. Er zijn Nederlanders, die dit betwisten, en wijzen op den ondergang van Tsjocho-Slo- wakije, dat ongetwijfeld veel sterker bewa pend was dan ons land, terwijl Engeland duidelijk heeft verklaard niet voor kleine landen te kunnen gaan vechten. Hierbij mag men echter niét vergeten, dat .de verovering van Nederland door oen vreemde mogend heid voor Engeland het opgeven van zijn traditioneele politiek zou heteekenen, ter wijl bovendien de strategische positie van Nederland een geheel andere is dan van Tsjecho-Slowakije. Doch ook wanneer Mün chen de aanvang van een nieuw tijdperk beuoelcent, ook dan zullen wij oen sterke defensie noodig hebben. In dat geval zal de koloniale kwestie door do 4 Europeesche mogendheden ongetwijfeld geliquideerd worden. In het buitenland gaan reeds nu stemmen op, dat. deze kwestie alle koloniale mogend heden aangaat. Men snijdt nu eenmaal graag riemen van een andermans leer. Hoe sterker wij zijn, hoe behoorlijker men ons zal behandelen. Spr. is van meening, dat de officjeele Duit- sche politiek er op gericht is om alle Duic- schers binnen het rijk te brengen, doch on getwijfeld is er in Duitschland een stroo ming, dje aanstuurt op eqm groot Ger maansch rijk. Met het oog op het laatste is heu onze plicht om in ons land het nationa liteitsgevoel aan te kweeken. Wij moeten toonen, dat wij een afzonderlijk volk zijn, met een eigen traditie en een eigen mentali teit. Tenslotte, aldus spr., kunnen we niet dankbaar genoeg zijn, dar we geregeerd wor den door een zoo nationaal Huis en door een zoo ordelievende en hoogstaande Vrouw. „Met Oranje", zoo besloot spr., voelt Ne derland zich ook in de branding der wereld, veilig. Een kort dankwoord werd tot prof. Savornin Lohman gesproken door den heer Cohen Tervaart. LEIDEN Telef. no. 2843 Stationsweg t.o. Station. CAVIAR FRAIS HUiTRES IMPÉRIALES PATÉ DE FOIE GRAS Diner ad f. 1.50, f. 1.75, f.2.00, f.2.50, f. 3.50 - Banquets - Dagschotels Ohef de Cuisine J. G. SOKR.BGEL, ex-cihef de cuis. L. Kemper „Meerrust" Warmond en Rest. „Royal" Scheve- ningen. Burgerlijke Stand BEVALLEN: F. V. Vliet—v. d. Zon, z. C. J. TheelenThoren, z. Kevellng:Schimmel, d. C. Stapperv. d. Beek, d. P. de Mol Ouwehand, d. S. de ongv. DuUvenbode, z. J A. Evers—Koole, z. G. Westbroek—BeU. z. H. Racn&kv. d. MejJ M. C. C. Lens— ^ONDERTROUWD: L. Erades, wedr., 45 J. en A. v. d. Kraan, 31 j. Gehuwd: J. F. A. Boks en E. M. Bonnet O. Janssen en M. Schuil W. F. Karstens en J. Regeer J M. Roos en A. Broero F. v. Beek en Cr. Beb". OVERLEDEN: H. S. MarQt. vr„ 79 j. B. P. Verhart, d., 16 J. J. J. v. d Klein, z„ 9 J. DE HEER COMAITA GAAT MET PENSIOEN Naar wij vernemen zal de heer C. C. L. Comaita, chef-commies bij de Ned. Spoor wegen op het station alhier, wegens gezond heidsredenen den dienst der Ned. Spoor wegen verlaten Ruim 10 jarer. is de heer Comaita bij de Ned. Spoorwegen in ver schillende functie? werkzaam geweest. Het langst was hij als chef-commies op het goo- derenbureau alhier werkzaam. UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN RAADSAGENDA VOOR 7 NOVEMBER De agenda voor de Raadsvergadering op Maandag 7 November, 's avonds om 7 uur, bestaat uit 21 punten. Die luiden als volgt: Opening. Notulen. Mededeelingen. Ingeko men stukken. Voorstel van B. en W. inzake uitvoering van het rioleeringsplan voor zooveel betreft de Hooge Zijde en het aangaan van een over eenkomst met het Rijk voor het aanvaarden van een voorschot uit het Werkfonds 1934 voor dat werk. Idem inzake vaststelling van algemeene voorwaarden voor grond verkoop. Idem inzake aanvaarding van een rijksvoor schot en -bijdrage, in de kosten van bouw en exploitatie van 4 woningen voor sociaal ach terlijken. Idem inzake verhuring van de wo ningen voor sociaal-achterlijken. Idem inza ke verhuring van de woning Steek ter weg Idem inzake verkoop van een perceel bouwgrond aan den heer W. Brouwer. Idem inzake verhooging crediet voor aanvulling der middelen voor de openbare school aan den Oudshoornscheweg. Idem inzake vast stelling van de vergoeding artikel 101 der L. O. wet 1920, aan de bijzondere scholen over 1035. Idem inzake het verleenen van subsidie aan de Chr. H.B.S. alhier, over 1938 en volgende jaren. Idem inzake aanvaar ding voor de gemeente van een opstalrecht voor het leggen en behouden van water- en ■gasleidingen in een steeg tusschen den Rijn en de Julianastraat, Idem inzake royement hypotheek op een perceeltje grond van de Nutsstichi'ing tot verbetering van de volks huisvesting. Idem inzake aanvaarding ge schenken voor het nieuwe raadhuis. Idem inzake wijziging der verordening gemeente politie. Idem inzake wijziging gemeentebe- grooting dienst 1938. Voorloopige vaststel ling van de rekeningen, dienst 1937, van de Water- en Lichtbedrijven, het Grondbedrijf, de gemeente en goedkeuring van de reke ning van het Burgerlijk Armbestuur 1937. Benoeming van drie leden van het Burger lijk Armbestuur, wegens periodieke aftre ding van do heeren H. S. v. d. Putte, E. H. v. Ra'iwendal en A. D v. Vliet Voorstel van G. en W. inzake wijziging van de waterleiding tarieven en vaststelling van een nieuwe ver ordening op de waterlevering. HET VERSCHIL TUSSCHEN ORTHODOX EN VRIJZINNIG Over dit onderwerp spreken hedenavond in de Evangelisatie op Geref. Grondslag te Oudshoom Prof. Severijn uit Utrecht en Ds. Remme uit Amsterdam, zulks in verband met de verkiezing van notabelen. DE TENTOONSTELLING De Gas- en Electriciueitstentoonstelling is gister door plm. 350 betalende personen be- VERKIEZING AMBTSDRAGERS Gisteravond had voor de Geref. Kerk van Alfen in de kerken Raadhuisstraat en do Rui terstraat een verkiezing plaats voor 4 ouderlingen en 2 diakenen. Tot ouderling zijn gekozen de heeren K. Fokkema, W. Hummelen en F. de Vries, ter wijl herstemming zal plaats hebben tus schen de heeren H. v. Hoorn en M, Oudhof, die niet aan de meerderheid kwamen. Tot diaken werden gekozen de heeren P. Kooi en J. Vierborgen. VIJFTIGJARIG JUBILEUM De hoer W. Noordenbos, drukker bij de fa. N. Samsom N.V., herdenkt Dinsdag 8 No vember a.s. dat hij voor 50 jaar bij genoem de firma in dienst trad. HAZERSWOUDE BAZAAR „WEES EEN ZEGEN" Woensdagmiddag is in het lokaal „Salva- tori" de bazar, georganiseerd door de dames- krans „Wees een zegen", ten bate van de Herv. school en Zending, officieel geopend. Verschillende genoodigden waren hierbij tegenwoordig. De opening geschiedde door de presidente van de dameskrans mevr. K i e h I. In 't bij zonder werden welkom gchee-ten burgomees ter Warnaar en mevr. Warnaar, de wethou. der de heer C A. v. Dam en de secretaris de heer G. de Braver. In korte trekken werd het doel waartoe de bazar was ingericht, in het licht gesteld. Met de wensch dat het resultaat van den bazar verrassend mag zijn verklaarde do presidente deze voor geopend. Ds. K i e h 1 sprak daarop een woord van dank tot B. en W. voor de medewerking tot den bouw van een nieuwe school bracht een woord van dank aan de dameskrans, die aan de totstandkoming van deze keurig in gerichte bazar had medegewerkt en spralc de wensch uit dat de pogingen met Gods zegen mogen worden bekroond. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer G. W. v. Vliet Jz. behaalde het diploma dictaat-stenograaf, terwijl A. J. de Boer hot diploma typen en steno-typist behaalde. SCHAAKCLUB De Hazerswoudschg schaakclub „H.S.C." hield haar onderlinge competitiewedstrijden met de volgende uitslagen: Klasse; I: G, Ruys—L. v. Gorkum 1—0, B. i CokJac. v. Gorkum 1—0; C. v. VeenB. Cok 1—0; B. Cok—C v. Veen 01; Jac. Cok C. v. Veen 1—0; L. v. GorkumM. J. Ra ven sberg 01. Klasse II: B. v. d. LooM. v. d. Waag 10; M. v. d. WaagB. v. d. Loo 10; M. Kroon— M. v. d. Waag 1—0; Jac. RaaphorstP. van Veen 0— 1; B^ v. d. LooC. v. Veen 10; M. KroonA. Helmus l—O; P. VerheulJoh. v. d. Zwaan 1—0; M. KroonA. Helmus 1l) P. Verheul—Joh. v. d. Zwaan 0—1. HILLEGOM LEELIJKE VAL Gistermorgen reed de jeugdige Mej. I. op haar rijwiel aan de Hoofdstraat, toen een oetgangster zonder uit te kijken van het trottoir afstapte en de straatweg overstak, met het gevolg dat ze tegen de wielrijdstor opliep. Ze kwam zoodanig te vallen dat ze een lichte hersenschudding bekwam en per ziekenauto naar haar woning vervoerd moest worden. GLADIOLENVEILING Voor de Gladiolenveiling blijft veel be langstelling bestaan, terwijl de prijzen zich in stijgende lijn begeven. Aan de Hillegom- sche veiling werden onderstaande prijzen besteed. Adoration 12op 0.70; idem 1012 0.35; Empr of India 12op 0.53; idem 10—12 0.28; Ilallcy l2op 0.70; idem 10—12 0.280.30; Lady Bo- reel 14op 0.90; idem 1214 0.65; idem 10— 12 0.34; Lilac Wonder 14op 0.75; idem 12— 14 0.40—0.45; idem 10—12 0.22; idem 8—10 0.11; March. Foch 12op 0.65; idem 1011 0.40; Nancy Hanks 12op 0.65; idem 1012 0.28; Pclegrina lOop 0.28; Picardy 12op 0.47; idem 10—12 0.230.27; Prinsepine 12op 0.50; Vanessa 12op 0.54; idem 10—12 0.25; Crocus Geel 8 0.27V^', Mnt Blanc 9 0.42; idem 8 0.280.30; idem 7 0.15; Br v. Brunow 8 0.26—0.30; idem 7 0.10; Albion Bont 9 0.38; idem 8 0.25-0.30; idem 7 0.10; Croc. Wit 8 0.29; idem 7 0.20; idem 6 0.10; Hyac. Can- dicans IS op 0.30; idem 1618 0.25; idem 1416 0.20; idem 1214 0.10; ixcolirion Pnl- lassie tops 0.13; Lil. Regale 22op 3.3.15; Purp. Gr. Fl. zllop 1.10; idem 9 0.70; idem 8 0.40. Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf 16.20 Keulen: 16.20 Radio PTT Nord of dlv.; 16.60 Londen Reg; 17.20 Brussel VI; 18.35 Brus sel Fr; 19.20 Keulen- 20.50 Parijs Radio Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen; 10.35 London Reg: ]2.05 Droitwlch; 14 20 Lon- >n Reg; 15.35 Droltwich; 18.40 Londen Reg; 1.20 Droitwlch; 19.30 Sportpraatje J. G. A. xnssen; 20 Gram.muz. GRD of dlv; 20.2,9 Drolt- 10.50 diversen, 11.20 Partis Radio. 12.10 Drolt- wioh, 12.35 Keulen, 13.20 Brussel Nod., 14.29 ParUs Radio. 1520. Keulen. 16.20 Droitwlch, 17.20 Brussel (Ned.), 18.35 Brussel (Fr.). 10,20 Parijs Radio, 20.20 Brussel (Ned.), 21.00 Londen Reg., 21.20 Keulen, 22.20 Brussel (Ned.), 22,30 Brussel (Fr.. 23.20 R. Danmark of dlv. Programma 4: 8.00 Brussel (Ned.), 9.20 diver- son, 10.35 Londen Reg., 12.35 Droitwlch, 13.20 Londen Reg., 17.20 Droitwlch, 18.45 Londen Reg., 10,20 Droitwlch, 20.20 Gram.muziek G.R.D. of dlx., 22,00 Londen Reg„ 22.20 Droltwich. Agenda Donderdag 3 Nov. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Eerste gewoon concert Mij. voor Toonkunst, De avond-, r.acht- en Zondairdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 29 Oct. t.m. Vrijdag 4 Nov. waargenomen door de apotheek P, du Croix, Rapenburg 9, tele foon 807. Te Oegstgeest- Oegstgc^stsche Apotheek: Wilhelminapark S, telef. 274. J. DUYVËRfVIAN ACCOUNTANT Lid N. L V. A Graat Florisstraat 80. Rotterdam ^ievietlaan 27 Wassenaar 3«Jastin<* zaken KATWIJK a.d. RIJN De aanleg van het vliegterrein Moeilijkheden voor vele boeren Nadat enkele dagen geleden verschillen de inwoners van Katwijk en Valkenburg, bijna allen landbouwers, de bekende mede- deeling hadden ontvangen over een even- tueele verkoop Of. anders onteigening hun- nor landerijen in don Broekpolder, welke mededeeling voor velen als een koude douche werkte, hebben we ons eons hier en daar op de hoogte gosteld en geinfor- meerd hoe men in het algemeen over deze aangelegenheid dacht. We kunnen hierop al direct mededeelen, dat als iemand mocht meenen dat de be- trokkonon hiorin een buitenkansje zien, men er volkomen naast Is. Het tegendeel is het goval. Die betrokkenen zijn landbou wers te Katwijk en te Valkenburg, voor namelijk uit Valkenburg, waarvan ver schillenden met angst en vreeze de toe komst tegemoet zien. Wat toch is het ge- val? De vraag naar weiland is aanmerke lijk grooter dan het aanbod. Het zal dus buitengewoon moeilijk zijn zirh na ver koop of onteigening, van ander weiland te voorzien. Wanneer eens- een perceel vrij komt, zijn daar een massa aanvragen voor en, (Tat ligt in dergelijke gevallen voor de hand, kan slechts gehuurd wordon tegen hoogen prijs. Verschillende gebruikers de zer landerijen staan als eigenaren inge schreven, maar bekend is ook dat meer dere perceelen zwaar belast zijn. Voor de zulken ontstaan dus nog meerdere moei lijkheden, n.l. de directe financieele be zwaren. Als een bedrijf, al is het in soms moeilijke omstandigheden, al eenige Jaren loopt, blijft het bedrijf nog wel in stand. Maar iets anders wordt het als men ge noodzaakt wordt het bestaande bedrijf te verlaten, en zich elders zal moeten vesti gen, of een gedeelte van het bedrijf door onteigening kwijt raakt. Want velerlei go- vallen doen zich voor. Er zijn bedrijven, waarvan al het land voor verkoop of ont eigening in aanmerking komt, er zijn er waar men b.v. drie, anderen 6 H.A., weer anderen 15 H.A. voor onteigening of ver koop in aanmerking komen, In die geval len waar men b.v. een derde van het land zal moeten missen, zal het bedrijf zoo als zeker met 1/3 ingekrompen moeten worden, want, zooals gezegd, kans voor aanvulling met ander weiland bestaat goed als niet. Vooral niet nu zoo velen door deze transactie getroffen zullen wor den. Er zijn er ook, waar wel de boeren woning met stallen buiten aankoop zullen blijven, doch waarvan al de landerijen be- noodigd zijn! In zulke gevallen wordt men zooveel als schipper te voet. De aangegeven benoodigde gronden voor het vliegterrein (als het althans voor een vliegterrein noodig is, want daaromtrent kan men tot heden niets officieels te weten komen, al ligt het het meest voor de hand) liggen vrij dicht bij het bebouwde dorps- deel, strekken zich uit naar richting Was senaar en naar de grens van de gemeente Katwijk, in welke gemeente de oficieele toegang naar dit terrein zal komen, n.l. vanaf den Provincialen weg ln „de Mient" welke weg spoedig een groote verkeersweg zal worden tusschen Den Haag en Haar lem. Over de plannen voor dezen weg ga ven we onlangs een uitvoerige uiteenzet ting. Hemelsbreed ligt dit terrein pl.m. 4 K.M. van Katwijk, 1 K.M. van Valkenburg, pl.m. 6 K.M. van Leiden, ten Oosten van de Groote Watering, over welke watering een brug gelegd zal moeten worden om vanaf richting Katwijksche grens op deze terreinen te kunnen komen. De grond be staat uit zware kleigronden, doorsneden met ontelbare slooten en slootjes. Hier en daar is do grond soms drassig. De kwali teit der gronden verschilt nogal. Er is veel beste grond, waarnaast ook enkele percee len van mindere kwaliteit liggen. Het eventueel gereed maken voor vliegterrein zal, naar men ons mededeelde, een nogal kostbare geschiedenis zijn, vanwege de la ge ligging der gronden en om de ontel bare slooten die er in voorkomen. Land- en tuinbouw zullen er ongetwijfeld hinde? van ondervinden als er een dergelijke op-i pervlakte aan deze bedrijven zal wordon onttrokken. Het gebrek aan teelgronden en ook aan weiland is èn te Katwijk èn tc Valkenburg vrij groot en de mogelijkheid om dit tekort in andere richting aan te vullen, bestaat niet. Rijnsburg en Noord- wijk hebben niets te missen, westwaarts ligt de duinenrij, de gronden onder Was senaar of Voorschoten liggen te ongelegen voor de bedrijven te Valkenburg en Kat wijk. Bovendien is het de vraag of deze te krijgen zouden zijn. Uit een en ander blijkt overduidelijk dat, wanneer deze ge schiedenis doorgang zal vinden, een groot getal landbouwers in groote of minder groote moeilijkheden zullen geraken. We vernemen dat het de bedoeling is van een\- ge betrokkenen om tegen dezen handeling een actie te gaan voeren. Er is haast tij, want 15 Nov. moeten de eigenaars prijs en schadeloosstelling hebben opgegeven! En 1 Januari zou het een voldongen feit kun nen zijn. Tenminste, als de plannen defi nitief worden. ONGEVAL De werknemer F. v. D., werkzaam bij L* alhier werd met het lichten van peen door zijn collega per ongeluk met een mestvork in de hand gestoken en werd dientengevol ge op non-activiteit gesteld. Dr de R—Z. verleende geneeskundige hulp. v. D. is echter tijdelijk gedwongen buiten dienst. STEUN Gisteren vergaderden de Kleine Zelfstan digen, die besloten te trachten bij de re geering gedaan te krijgen dat een bijzon dere steunregeling in het leven geroepen zal worden in verband met de slechte re sultaten der bloemkooloogst. AANRIJDING Gisteren had in de Kerkstraat een aanrij ding plaats tusschen een met twee paar den bespannen vierwielig voertuig van het 6e Reg. Veldart. te Leiden en een personen auto,, bestuurd door A. O. uit Katwijk aan Zee. Do auto werd danig beschadigd. De schuld is vermoedelijk te wijten aan den bestuurder van het gespan, die plotseling op het oogenblik, dat O. passeerde zonder noodzaak naar links uithaalde. SCHADE Door A. V. d. G. te Rijnsburg werd aan gifte gedaan bij de politie, dat een paard van J. S. uit Katwijk aan Zee, op zijn met tulpen bepoot land heeft geloopen, waar door groote schade is veroorzaakt. November-Campagne Nieuwe Leidsche Courant Aan df Abonnementen-a[d. van De Nieuwe Leidsche Courant Breestraat 123, Lelden Hiermede verzoek ik II als abonné op ons blad in te schrijven voor minstens één jaar: Naam: Adres: Mijn adres is: Mijn naam is: en ik zal gaarne de daarvoor gestelde premie van U ontvangen. Dit is. in deze November-campagne mijn nieuwe abonné. Zendt deze Couponi

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6