RHEUMATIEK FYNNON SALT De klaroenstoot der Negen De internationale toestand besproken DONDERDAG 3 NOVEMBER 1938 (Van onzen parlementairen redacteur) Zaterdag is het Nederlandsche volk ver rast door een manifest van „negen Neder landers van naam", die daarin hun oordeel over de Rdjksbegrooting voor 1939 hebben uitgesproken. Brengt hun stuk. veel nieuws? Welbeschouwd neen. Wie nog eens zou willen nalezen, hetgeen van anti-rev. zijde b;j de behandeling van de Rijksbegrooting voor 1938 in het midden is gebracht, 'zal in het stuk der negen man nen ge nszins een volkomen nieuwen klank ontdekken. Reeds eerder was trouwens van diezelfde zijde een ernstig waarschuwend woord ge sproken, dat in de eerste dagen van Novem ber 1937 publiek is geworden. Daarom behoefde het stuk der negen man nen ons niet al te zeer in opschudding te brengen. Het zal daardoor tevens duidelijk zijn, dat, naar onze bescheiden opvatting, in de kern van hun beschouwingen wel een en ander te vinden is, waartegen we in begin sel geen bezwaar hebben. Of de wijze, waarop bij deze gelegenheid deze kerngedachten zijn geformuleerd, wel volkomen juist is, wagen we echter te be twijfelen. De financieele opzet in het stuk is, ook als men volkomen ernst maakt met het sluitend budget, dat een levensbelang voor ons volk is, niet de eenig mogelijke en verantwoorde. En zeer zeker spreekt het negental over bezuinigen op een wijze, die toch wel wat heel erg gemakkelijk is. Er moet bezuinigd worden, decreteeren de hecrcn. In principe is daar geen bezwaar legen. Concretiseeren blijft echter achter wege. Bezuinigen is inderdaad noodig, maar uiterst moeilijk; zelfs als men midden de praktijk zit. Dat dient niemand te ver geten. Het woord is gemakkelijker uitge sproken dan de daad volvoerd. Intusschen te dezer zake wordt in het manifest een open deur ingetrapt. De Mil- lioenennota noemt met grooten nadruk dit zelfde punt, gelijk dit staatsstuk ook overi gens de elementen bevat, uit welke het schrijven aan de Regeering is opgebouwd. Het wil ons dan ook voorkomen, dat in het manifest geen aanval op de Regeering is bedoeld. Eer denken we aan het bieden van steun aan het ernstig streven van den minister van Financiën, om te breken met de niet-sluitende begrootingen en het fu neste alsmaar Vermeerderen van onze staatsschuld, eer dit systeem ook ons ge lijk anderen voor ons noodlottig wordt. Dat het gepubliceerde schrijven, bij wijze van klaroenstoot, onder de aandacht van 't Nederlandsche volk is gebracht, ontmoet niet het minste bezwaar. Het moge er ernstig kennis van nemen en den indruk bij zich voelen versterkt, dat het .voeren van een slappe uitgavenpolitiek niet het welzijn van ons volk vergroot, maar een bedreiging vormt voor veel van wat aan goeds in den loop der jaren is verworven. Een steeds hooger wordende schuldenlast beteekent in de bestaande omstandigheden in binnen- en buitenland, een staag verder gaande inkrimping van onzen welstand en oen parasiteereri op ons nationaal vermogen. Dat is wel het gevaarlijkste, wat een volk doen kan. We gaan eenvoudig elkaar op eten. Wezenlijke nieuwe welvaart ontstaat dan niet, maar wel verarming. Daar is geen ontkomen aan, ook niet met een gedirigeerde economische (politiek, welke op het bedrijfs leven steeds zwaarder, ondraaglijk worden de en werkloosheid veroorzakende lasten legt. Rondom ons zien we daarvan de afschrik wekkende voorbeelden. Dit beteekent natuurlijk niet, dat we als wildemannen ruïnes moeten gaan maken, maar wel, dat we aan het kunstmatige, dat meer en meer in ons nationale bestaan is gekomen, op verstandige, beleidvolle wijze paal en perk dienen te gaan stellen. Wc kunnen niet duurzaam een welvaart genie ten, die er in wezen niet is. Met pessimisme heeft deze opvatting niets te maken. Wel bedoelt ze af te wijzen een door sommigen voorgestaan optimisme, dat neerkomt op het voorhouden van ongefundeerde suggesties, op het geven van in wezen geflatteerde voor stellingen omtrent economische en sociale mogelijkheden aan het volk. Voor ons besef zou hier het woord volksbedrog meer nauw keurig zulk een luchthartig en lichtvaardig optreden karakteriseeren. Daar dienen we ons van te onthouden. Ernst en deugdelijkheid moeten ons be leid kenmerken. Dat ook de Regeering dit wil, nemen we aan. Als de negen mannen bedoeld hebben in deze richting een stoot te geven, behoeft hun manifest geen verontwaardiging te wekken of aanleiding te geven tot het verdacht maken van bedoelingen van mannen, die voor ons volkomen respectabel zijn. Zij be naderen meer het waarachtig belang var: ons volk dan degenen, die door een soort trieste va-bailque politiek ons op Duitsche of Fransche paden zouden voeren. Daar moeten we niet zijn. Daar en in andere landen is bewezen, dat economische grenzen minder wijd en soepel zijn, dan sommigen zich zelf en anderen trachten diets te maken. Het eind draagt steeds den hoogst onaangenamien last. Frankrijk is te laat begonnen met terug krabbelen uit het moeras. België onder een soc.-dem. als minister president, misschien nog niet te laat. Met liberalisme heeft dit verstandig handelen niets te maken. Laten wij zorgen in ieder geval tijdig op veiliger paden onzen weg te zoeken. Wc dienen daarmee groote politieke, sociale en economische belangen. Goede democraten a.'s anti-rev. zijn, komen ze vóór alles op voor echtheid en waarach tigheid, ook in de voorlichting, die ons volk politiek, financieel, sociaal en economisch behoeft. Werkelijkheidszin is in deze tijden zeer noodig. Niet een jagen van de massa naar I kunstmatig gekleurde hooge bergtoppen, I waar echter dauw noch regen te vinden 1 zijn om de vruchtbaarheid te bevorderen, maar wel armoede en teleurstelling. Weg- en verkeers problemen Vierde wegverkeersdag van de K.N.A.G. Minister van Buur en houdt de openingsrede DEN HAAG, 3 Nov. Onder groote belangstelling is heden in het gebouw van bet Kon. Zoölogisch Botanisch Ge nootschap (Dierentuin) te Den Haag de vierde Wegverkeersdag vau de Kon. Ned. Automobiel-club gehouden, onder voor zitterschap van jhr mr Th. M. Smits van O y e n, die bij den aanvang te tien uur v.m. de vele autoriteiten en verte genwoordigers van instellingen en orga nisaties op wegen- en verkeersgebied, in het bijzonder den Minister van Water staat, mr dr ir J. A. M. van Buuren, en de buitenlandsche gasten, o.w. eenige Belgische autoriteiten, welkom heette. Openingsrede van Minister Van Buuren Eerste Kamer-camera VOOR-DEBAT OVER DE TARIEFMACHTIGINGSWET Het gelbeurt tegenwoordig nog wel eens, dat in de Eerste Kamer beraadslaagd wordt over den gang van zaken in het parlemen taire le\en en over formeele aangelegenhe den, die daarmee verband houden. Nu eens dringt dit college bij de regeering op grootsr spoed aan, dan weer krijgt zij van de regee ring de aanmaning, zich te benaarstigen. Nu eens ontspint zich een debat om een vorme lijke kwestie als het adres van antwoord op de Troonrede, en gisterenavond weer was het de behandeling van de Tariefmachtigings- wet in de Tweede Kamer, die enkele tongen los maakte. De Voorzitter deelde bij den aanvang van de vergadering mee, dat de centrale afdee- ling onmiddellijk na de openbare vergade ring een aantal wetsontwerpen in de afdee- lingen wilde doen behandelen, o.m. het out- werp tot wijziging van de Tariefmaohti- gingswet 1934. Met dit laatste kon de heer De Zeeuw (s.d.) zich niet vereenigen. Hij herinnerde terloops aan de behandeling van dit ontwerp in de Tweede Kamer, een (behandeling, waar bij de hper De Geer een beslissende rol had gespeeld, en meende het ontwerp, hetwelk de Eerste Kamer had bereikt, eer een ontwerp- De Geer, dan een regeeringsontwerp te moe ten noemen. En bij dit ontwerp-De Geer was geen memorie van toelichting verschenen. Hij. wees erop, dat de regeering had toege zegd, het eigenlijke onderwerp van het ont werp, de handelspolitiek, eerst in breede be spreking te zullen geven, en dat was niet geschied. Zulk een debat vraagt hij alsnog. Beter dus is het. met het afKverken van het onderhavige ontwerp te wachten tot na het begrootingsdebat in de Tweede Kamer. De heer Van Lanschot (r.k.) proefde in de woorden van den heer De Zeeuw cri- tiek op de werkwijze van de Tweede Kamer. Dezen weg moeten we niet op. Wat de heer De Geer indiende, was een amendement, en voor dat amendement is spr. hem dankbaar. Ook de heer Van Embden (v.d.) voeg de zich in de besprekingen en achtte even eens, dat de Tweede Kamer de zaak te over ijld heeft aangepakt. De Eerste Kamer heeft nu haar taak als college van revisie te ver vullen. Maar er is geen bezwaar het ontwerp nu in de afdeelingen te behandelen. Er is voldoende materiaal, waaruit de Kamer kennis kan putten. De heer Ter Haar (c.h.) sluit zich bij dit Ibetoog aan, waarop na repliek van den heer De Zeeuw het besluit van de centrale afdeeling, het ontwerp nu in de afdeelingen te doen behandelen, wordta angenomen met 30 tegen 15 stemmen (die van de s.d. en de N.S.B.). I De Minister van Waterstaat, mr dr ii Van Buuren hield de openingsrede, waar in hij zeide, dat sinds vorig jaar op het ge bied der wegen veel arbeid is verricht. Een aantal groote werken is tot stand gekomen. Ik noem, aldus spr., de openstelling van den autosnelweg van Sassenheim naar Amster dam en de voltooiing van een nieuw ge deelte van den toekomstigen weg naar Utrecht, nl. het gedeelte van Bleiswijk tot aan de Gouwe. Daar de traverse door Voor burg eveneens gereed is gekomen, is deze weg thans van Den Haag af tot Gouda voor het verkeer opengesteld. De>ze in gebruik genomen wegvakken zijn de eerste autosnel wegen in Nederland. Gebleken is, dat de beplanting van den middenberm een zeer goede afscherming vormt voor de lichten van de tegenliggers. Deze beplanting zal daarom op de wegen met gescheiden banen algemeen worden toe: gepast en wel zoodanig, dat tusschen do beplanting en de verharding e«n strook met een stevige grasmat aanwezig zal zijn. In Dcc. 1937 werd de brug bij Hedel in ge bruik genomen, waardoor een Noord-Zuid verbinding in Midden-Nederland met uit sluitend vaste oeververbindingen tot stand kwam. Verbetering verkeersveiligheid In hel kort deelde spr. een en ander mede over hetgeen tot verbetering van de ver keersveiligheid werd verricht. Voortgegaan werd met den aanleg van parkeerplaatsen langs de wegen, zoodat thans op zeer veel wegen om de 250 m par keergelegenheid aanwezig is. Langs de auto snelwegen zullen doorloopende .parkeerstroo- ken worden aangelegd. Langs den weg Den Haag—Gouda zijn deze reeds gereed, terwijl zij lang den weg SassenheimAmsterdam spoedig zullen worden aangebracht. Eveneens werd voortgegaan met den aan leg van vrijliggende rijwielpaden, terwijl aan de systematiseering van de wegbebake- ning in samenwerking met de verkeersbon- den volle aandacht werd geschonken. Wat de verkeerswetgeving betreft, nu het wegenverkeersreglement is tot stand gekot n - T \f ONDERSCHEIDINGEN i Oranje-Nas- LEGER EN VLOOT De volgende plaatsingen zb'n gelast: de luit. der le kl. M. Sch. i het bevel over Hr Ms Frli Hr Ms wachtschip te Willemsoord. De lult. 2e kl. L. E. H. Reeser a.b. Hr Ms Speijk. De officier van den marlnestoom- rtdienst der le kL C. L. H. Vlncken a.b. Hr Z.K.H. Prins Bernhard zal enkele lessen aan de Hoogere Krijgsschool te Den Haag volgenin verband waarmede hij gisteren de openingsbijeenkomst van den cursus bijwoonde. De directeur der Hoogere Krijgsschoolschout bij nacht C. E. L. Hdfrich, begroet den Prins men, blijft nog over om de wegenverkeers- beschikking vast te stellen, hetgeen thans spoedig zal kunnen geschieden; slechts op enkele adviezen wordt nog gewacht. Een binnenkort in werking treden van de wegen verkeerswet kan dus nu worden venvacht en daarmede is dan weer een mijlpaal be reikt in den strijd met wettelijke voorschrif ten voor een veilig verkeer. In samenwerking tusschen de departemen ten van Justitie en Waterstaat is een ver betering en intensiveering van het politie toezicht ontworpen, welke na goedkeu ring van de plannen door de wetgevende macht in werking zal treden. Een zeer belangrijk element tot verhoo ging van de verkeersveiligheid is tenslotte de verkeersopvoeding. De Minister verklaarde daarna de wegver keersdag voor geopend. van den centralen dienst van de wegen en de bruggen, sprak vervolgens over „De ver lichting van de rijkswegen". Ir P. de Heem, directeur-generaal van bruggen en wegen in België, sprak over „Het rijkswegennet in België". De heer A. Persijn, hoofd van den dienst van het .wegverkeer in België, was de laatste spreker tijdens de morgenverga dering en had als onderwerp gekozen „Het wegverkeer in België". Mr W. J. van Bale n, president der Alg. Ned. Verkeers Federatiën, opende de rij van sprekers in de middagvergadering, met het onderwerp „Verkeersevolutie een economi sche eisch". Dr J. A. L e e r i n k, verkeersredacteur van het Alg. Handelsblad, snrak over „Kruisin gen van rail- en wegverkeer". Kolonel A. M. M. van Loon, ex-comman dant van het korps Motordienst, behandelde het onderwerp „Automobielsport en legerbe langen", terwijl jhr ir C. Ortt, hoofdinge nieur van de Ned.-Tnd. Wegenvereeniging, N.S.B.-sche bedelarij Er wordt op allerlei manier gebedeld. Men vraagt eenvoudig om een aalmoes; men speelt er een gramafoonplaat bij; men vent met lucifers of veters: men werpt een kreu- peürijm van een ziek huisvader met veel kin deren in de bus, waarop antwoord wordt gehaald. Op de laatste methode heeft thans de N.S.B. zich geworpen. Behoorlijk verpakt in een gele envelop en keurig geadresseerd vindt ge in uw bus een brochure „van den Leider" zelf over de bronnen van het natio- naal-socialisme, vergezeld van een circulaire, waarin wordt meegedeeld, dat na 4 dagen over de kosten, zijnde slechts 10 ct„ beschikt zal worden. Wanneer gij ten minste de brochure wilt behouden, want men is zoo bescheiden te veronderstellen, dat er mis schien wel deze of gene is, die zich niet aan deze bronnen wil laven. Echter, men denkt niet, dat de kans hierop groot is,# want men veronderstelt dat gij wel nieuwsgierig zult zijn: immers, zoo heet het: „U heeft niets uit haar eigen pers en brochu res gelezen". Nu moet men dit laatste wel veronderstel len, want anders zou de brochure niet kunnen Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer De houding der Oslo-staten Aan het voorloopig verslag inzake de be grooting van buitenlandsche zaken wordt het volgende ontleend: Verscheidene leden gaven te kennen, dat zij de door de regeering in den laatsten tijo met betrekking tot den Volkenbond gevolg de politiek wel konden begrijpen, doch aller minst konden bewonderen. Hun critiek richtte zich tegen het Nederlandsche aan deel in de gezamenlijke politiek der Oslo- staten. Tegen de met deze politiek instem mende Geneefsche rede van den minister van buitenlandsche zaken hadden zij ernsti ge bezwaren. Belangrijker dan de schuldvraag, waar over een uitvoerige beschouwing geleverd werd, is de vraag, hoe men aan de gevolgen van de eenmaal geschapen onbevredigende situatie kan ontkomen en tot het tot stand komen van een wezenlijke internationale samenwerking kan geraken. Naar hun oor deel is daartoe een herstel van den Volken bond de eenige weg. Dat instituut moet tot •nieuw leven gebracht worden. Hun betoog beëindigend, wilden deze le den met nadruk uiting geven aan hun be wondering voor de houding van Tsjeoho- slowakije en van zijn tlhans afgetreden pre sident. Ligt het niet mede op den weg van Nederland vroegen zij om dit zwaar getroffen land op eenigerlei wijze tegemoet te komen? Ontbreken van een rechtsbasis Verscheidene leden verklaarden zich met de boven weergegeven zienswijze niet te kun •nen vereenigen. Ook bij hen was er be zorgdheid over den internationalen toe stand. Ook zij waren van oordeel, dat onder bepaalde omstandigheden de strijd niet be hoort te worden geschuwd, als het gaat om de verdediging van het recht. Bij een beoor deeling van de houding der Oslo-staten moet men echter niet vergeten, dat de verklaring dier staten van 13 Sept. plaats had op een oogenblik, waarop een optreden in anderen zin geen enkel succes meer kon hebben. Den diepen ondergrond van dezen zoozeer te betreuren ontwikkelingsgang zagen deze leden in het ontbreken van een door allen aanvaarde rechtsbasis. Redding is alleen te venvachten van de aanvaarding van de in ziohzelf democrati sche Christelijke rechtsbeginselen. Die al leen kunnen een gemeenschappelijke basis vormen. In dit verband moet ook worden gedacht aan het streven naar geestelijke herbewape ning, dat thans alom aan het opkomen is en met ijver wordt gepropageerd. Het ware te wen6chen. dat dit streven krachtig zou doordringen in alle landen, zonde»- ni'-on- dering. Revisie van vredesverdragen Volgens vele andere leden m voorts worden betreurd, dat men eerst nu den Vol- kenibond heeft losgemaakt van het tractaat van Versailles, en niet minder betreurd moet worden het jammerlijke feit, dat men niet tijdig tot een revisie van de vredesverdra gen is gekomen. Deze leden kunnen zich geenszins ver eenigen met de zienswijze van hen, die scherpe critiek oefenden op het optreden der groote Westereche mogendheden en van de Oslo-staten in den allerlaatsten tijd en die de laatstgenoemde staten kennelijk wil len betrekken in een bloc, dat practisch een anti-fascistisch bloc zou blijken, en waarbij naar het schijnt zelfs ook de medewerking van Rusland niet zou worden versmaad. Gode dankbaar voor het behoud van den vrede, hadden deze leden in menig opzicht waardeering voor het beleid van den Engel- schen minister en van hen, die hem steun den. Een regeling van de internationale ver houdingen door enkele groote mogendheden achtten ook zij verwerpelijk, te meer. waar, gelijk nog onlangs zonder tegenspraak ge constateerd kon worden, de kleine landen, en met name de Oslo-staten, steeds staan aan den kant van hen, die den vrede door recht willen dienen. Het ligt naar hun mee ning dan ook stellig op den weg van Neder land. de internationale rechtsontwikkeling te bevorderen en mede te werken aan het tot gelding brengen van de in zoo menig opzicht goede beginselen van het Volken bondspact Dit zal echter moeten geschieöen met voorzichtigheid en het oordeel des on derscheids. Eenige leden gaven als hun meening te kennen, dat Nederland niet beter kan doen dan zoo spoedig mogelijk den Volkenbond verlaten. Geschiedt dit niet, dan moet ge vreesd worden, dat de verplichtingen, uit het lidmaatschap voortvloeiende ons te eeni- ger tijd in een situatie plaatsen, welke met de belangen van ons land niet overeenkomt. Wat den financieelen steun aan Tsjecho- slowakije betreft, gaven vele leden als hun meen mg te kennen, dat het bieden van zoo- danigen sveun, mede gezien de moeilijkhe den van economischen en financieelen aard, waarmede wij zelf hebben te kampen niet op den weg van ons land ligt Ambassadeurs Met betrekking tot de diplomatieke ver tegenwoordiging vroegen verscheidene leden, of de minister thans ook den tijd niet geko men acht om over te gaan tot het verlcenen aan een aantal Nederlandsche gezanten van den rang van ambassadeur. Venscheidene leden gaven als hun mee ning te kennen, dat, nu het geschil over het Maaswater tot een beslissing is gekomen, het oogenblik gunstig schijnt om tot een regeling van verschillende andere aangele genheden met België te geraken. Gedacht werd hierbij o.a. aan de vaart op de Schelde. Met diepe verslagenheid hadden vele le den uit de dagbladen en uit verhalen van ooggetuigen kennis genomen van de in vele gevallen on menschel ij ke houding, welke door Duitsahe overheidsorganen zoowel te genover Joden als tegen Katholieken, belij dende Protestanten en „niet arische" Chris tenen wordt aangenomen. SUCCESVOLLE BESTRIJDING VAN RHEUMATIEK FYNNON SALT ^araL^Vooral bij ^ute gewri) rheumatiek, welke nog (leeds de is, worden frappante ra» al talen Fynnon Salt bereikt. m der rerwollen gewrichten en als bij toovcnlag. Dat komt Fynnon solt uitgaat. g De 7 ger er Soda. Potasch en Lithium, het orgai op volk< wijderd, '"wü^de^tófwissel^g reeir den, die bij Fynnon Salt baat vonden, dit middel bij lijden aan Rheumatiek. d- Spit, Ischias ent vurig aanbevelen. -■ j - HERWIN UW GEZONDHEID Begin ook een Fynnon Salt kuur. U kunt in minder dan geen tijd van Uw flacon* Fynnon Sail i»/ 1,25 bij Uw apotheker of drogist beginnen met de mededeeling: In December 1931 schreef ik het program der beweging: „aan dit programma met toelichting is sinds dien nooit iets gewijzigd." De Leider schijnt kort van memorie te zijn, want wij herinneren ons zoo iets van een brochure, die teruggenomen en door een ander vervangen werd; maar, men.kan alles niet zoo precies nemen. De waarheid is soms ook zoo lastig en men verspreidt de brochure slechts onder hen, die nog nooit iets lazen van de N.S.B. Nu, wat ons betreft, men kan de brochure gerust lezen. Een verstandig mensch wordt er geen N.S.B.-er door. Maar die geeft er ook geen dubbeltje voor. Of hij de brochure wil terug geven, moet hij zelf weten. Zelfs al heeft hij een bordje hangen: Aan de deur wordt niet gekocht; drukwerken worden niet teruggegeven DE HEER PETRUS BLUMBERBER VERLAAT HET MINISTERIE VAN KOLONIËN 's-GRAVEN-HAGE, 3 Nov. De heer J. T h. Petrus Blumberger, oud-Ned.-Ind. be stuursambtenaar, hoofd der afd. Kabinet van het Ministerie van Koloniën, is op zijn ver zoek, met ingang van 1 Jan. 1939, bij mi- nisterieele beschikking eervol ontheven van zijn tijdelijke tewerkstelling bij het departe ment, onder dankbetuiging voor de vele door hem bewezen diensten. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN UTRECHT, 3 November. De hoofdinspec teur, adjunct-chef van den dienst der exploi tatie te Utrecht hgb., Ir. H. E. Verschoor, en de hoofdinspecteur, chef der hoofdboekhou ding te Utrecht hgb., E. H. Minjon, zijn met ingang van 1 December 1938 eervol op ver zoek ontslagen wegens leeftijd. RECHTERLIJKE MACHT Benoemd Is tot vice-president van de arron- dlssements-rechtbank te Arnhem: Mr J. H. Smits, thans rechter In gemelde rechtbank. hter-plaatsvervan- inl'ngen; "A. Kruid- oogeschoo" -etarts Voogdijraad te Arnhem AMSTERDAM, 3 Nov. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde hedenmorgen den 42-jarigen landbouwer J. C. van den B. uit Haarlemmermeer, wegens ernstige dieren mishandeling tot twee maanden gevangenis straf. Het O.M. had zes maanden geëischt. Verdachte had op 2 Juli van dit jaar een paard in de weide zoodanig met een stuk hout op den kop geslagen, dat het dier aan de gevolgen bezweek. ROFFELRIJMEK HET MES Het mes is een nuttig en goed apparaat Indien het zijn plicht en zijn roeping verstaat. De plicht van het mes is te snijden als 't moet; Dat doet het slechts zelden, nog zeldzamer góéd. Dat ligt aan de huisvrouw, beweer je misschien; Daar kan ik de juistheid direct niet van zien, Want neem het hotelmes het botste, naar 'k wed Daar heeft nooit een huisvrouw de hand aan gezet. Het mes dat men trekt heeft de treurige kant Dat het zoo de vrijheid als 't léven aanrandt: De man dien het treft treft het niet, dat is vast. De man die het trekt die verdaagt in de kast. Het mes dat de dokter er in zet doet pijn Maar 't zal in de regel tot beterschap zijn. Het mes dat De Wilde er in zetten gaat Zal zeer doen, maar 't is puur tot heil van de Staat, Beroemd is het mes dat aan twee kanten snijdt Je ziet het maar zelden, het schijnt uit de tijd. En toch is het mes met zijn goed en zijn kwaad Een voorwerp dat hout snijdt, een pracht-apparaat. (Nadruk verboden) LEO LENS BONTE PARADE door LEO LENS Een keurverzameling van nieuwe rijmen, 132 pag. in fijn omslag 1.25 Verkrijgbaar in den Boekhandel, bij den Agent van dit blad en bij de Uitgeefster DRUKKERIJ LIBERTAS, Rotterdam, Goudschesingel 105 Utrecht, Drilt 13 De toestand in Palestina. Een gedeelte van de stad Miar werd door de Engel- sche genie opge blazen, toen Ara bische scherp schutters er door de bevolking schuilgehouden werden en de wapenen niet werden uitgele verd. Een groot aantal verdach ten werd naar 'n zoncentratiekamp overgebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5