Met het Evanc elie in Spanje DINSDAG i NOVEMBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. 5 Verrel het nns in Uw eieen woorden, dus niets moe groot® Palmollve votsen|acht! Elke voor de winnaars: een zilvervos (of honderd gulden), een BURGERS E. N. R. rijwiel, model S. K. met torpedo- remnaaf, lasbeschermer, electr. verlichting voor en achter en controlellcht - waarde fl. 60.- (of fl. 45.- In contanten) en bovendien vier autopeds, model 1938, met ballonbanden. WAT U TE DOEN HEEFT IS HEEL EENVOUDIG U hoeft slechts deze zin af te maken Ik geef de voorkeur aan Palmolive - zeep omdat (maximum dertig woorden). Er wordt niet gelet op mooi proza. Vertel het ons in Uw eigen woorden, dus niets moe 2. Haal bij Uw winkelier 5 stukken Palmolive-zeep van 12 y2 cent. U ontvangt van hem een inschrijf formulier met alle bijzonderheden. 3. Stuur het ingevulde formulier aan Palmolive, Post bus 635, Amsterdam C., met 5 zwarte Palmolive-bandjes. 4. Elke inzender die twee postzegels van 5 cent bij voegt, ontvangt - behalve zijn kans op de hoofdprijzen - het in kleuren gedrukte Uitknipboek van de Vijfling Dionne (nieuwe uitgave). Waarde 25 cent. Het Caland-marlument op den Coolsingel te Rotterdam zal in verband met de belangrijke veranderingen in 't stadscentrum moeten verdwijnendaar ter plaatse een autoparkeerplaats zal komen. Een vluchtkelder. zooals er verschillende gebouwd zijn op de terreinen van de Nes derlandsche Fokkerfabrieken te Amsterdam, is geëxposeerd op de groote Lucht, bescherminpstentoonstelling ..Lubeta" welke te Amsterdam geopend is. WINNAARS DER VORIGE WEEK ZILVERVOSSEN: Mej. Ria van ,Hoof, Sittard; Mevr. J. M. KroezeHobert, Lonneker; Mej. Laura Poelman, Haarlem; Mevr. F. KasteelVan Del den, Zuid broek; Hr. H. A. M. van Lith, Veghel. BURGERS E.N.R. RIJWIELEN: Mej. Anna Althuisius, Hoogeveen; Mevr. C. Vorstel-mansLindeman, Asten; Mevr. N. Geysen, Goes; Mej. P. R. M. Nolen, Den Haag; Hr. A. P. L. Westerhuis, A'dam. AUTOPEDS: Mevr. Van Dam, Hooge veen; Mej. Jacoba Hagedoren, Blerick; J. G. M. van Bers, Tilburg; Mevr. T. RichardSmit, Amsterdam; Gerda See- gers, Echt; Mevr. J. H. A. v. d. Kloes, Voorburg; Mevr. H. van Aken, Gorin- chem; Mevr. C. CitroenSluys, Amster dam; Jantje Timmerman, Hoogeveen; Mevr. v. d. Pol, Halfweg; Mies v. d. Weyden, Helmond; Hr. I. S. Polak, Kam pen; Heer Velthuizen, Rotterdam; Mevr. I. AdriaansenHezemans, Schiedam; Mevr. Schoemaker, Veenendaal; Mevr. J. Tromp, Assen; Mevr. J. M. Geisler— Sonneveldt, Amsterdam; Mevr. Zandhuis- Nas, Wierden; Martinus Dobbe, Haag; Mevr. L. FalterBohmrich, Gulpen. „God moge het u rijkelijk vergelden" Protestanlsch geestelijk leven neemt verheugende vlucht II (Slot) Bij het uitreiken der uitnoodigingskaarten •voor de gratis-maaltijden te Madrid kan men menigen schokkenden blik doen in den nood, welke de oorlog over het Spaansche volk heeft gebracht. Onze gasten komen uit alle standen en beroepen, vanaf den gepen sioneerden generaal, de oude voorname freule, de vroeger welvarende industrieel of koopman tot den eenvoudigen arbeider en daglooner of kleinen boer, over wiens kleine erf de oorlog is heengeraasd en alles in puin heeft gelegd en die dan het tallooze leger vluchtelingen in de hoofdstad vermeerdert, en tot het ventersechtpaar uit den armsten loek der voorstad. Zij komen uit voorname, ja adellijke hui zingen niet minder dan uit de stroo- en blik- hulten, en niet zelden uit volkomen stukge schoten huizen, waarin alleen nog maar de kelder een erbarmelijk onderdak verleent of uit hooge zolderwoningen, waarin zooveel granaten zijn ingeslagen, dat de eenige nog eenigszins bewoonbare ruimte bijna in de lucht schijnt te hangen en waar de wind aan alle kanten door de granaatgaten kan heen- blazen. Geen wonder derhalve, dat zij zich in onze mooie groote eetzaal met uitzicht op den groenen tuin geborgen voelen. Zorgvuldig spreiden zij met bevende handen voor hun zitplaats een servet uit als tafellaken en dan lepelen zij met welbehagen hun twee borden krachtige soep van peulvruchten, meel, rijst, aardappelen, havermout, griesmeel of ver micelli en brokken er hun 100 gram brood in Bloemen sieren de tafels, dikwijls als teeken van dankbaarheid door henzelf neergezet. Tweemaal per week is er dessert: appel- en perencompóte en eens per maand, meestal bij het afscheid, een groot stuk olijf zeep, 'twelk velen in overweldigende vreugde over zulk een zeldzame gave formeel aan het hart druk ken of letterlijk kussen. tls heerlijk om waar te nemen, hoe de geest van het huis op velen niet zonder uitwerking blijft en hoe men zulks ook bij kleine dingen bijna dagelijks kan constateeren. In 't begin groetten zij bij het komen en gaan met het korte „salud" (heil), den sedert den oorlog op gekomen groet, welke het door dweep zieke ainti-clericalen veroordeelde „adiós" (God bevolen) moest verdringen. Maar toen waagde de een na den ander een eerst schuchter „adios" en nu groeten de meesten zoo. Of zij zeiden bij het afscheid enkel: „hasta manana" (tot morgen), maar nu heet het reeds bij velen: „hasta manana si Dios quiere" zoo God wil). Bedanten zij, dan heette het eerst alleen: „muchas gratias" (veel dank), maar nu hoort men steeds meer: „God moge het u rijkelijk vergelden, wat u voor ons doet", of: „God schenke u veel kracht om verder goed te doen", of: „God beware uw gezondheid voor nog vele werken der barmhartigheid". Zeker, dit zijn op zichzelf kleine en onbeduidende Het eerste artikel stond in ons nummer van 28 October. trekjes, die ook kunnen worden ver klaard als uiterlijke gewoonte of als enkele aanpassing aan de omgeving, maar zeker hebben ook velen leeren verstaan, wie de eigenlijke gever is van alle goede gaven. Meer dan een leest ook met opmerkelijk welbehagen de spreuken, welke de vier wan den onzer eetzaal sieren. Vooral de eerste: „beter een gerecht van groen moes waar ook liefde is, dan een gemeste os en haat daar bij", maakt altijd weer diepen indruk en nog eergisteren verzocht mij een vrouw om naar het boek te bezorgen, waarin zulke schoone spreuken stonden orge teekend. Zij wi'de haar huis daarmee versieren. Weer anJn'-en loopen vóór het eten door de zaal en schrij ven de spreuken over. „I/Oo{ den Heer, nrjne ziel, en vergeet geen van ^ijn weldaden" is er een van. Een vrouw bezoekt, sinds zy is te weten gekomen dat wij Evangelischen zijn geregeld onze godsdienstoefeningen, waar op een tafelbuurvrouw haar heeft opmerk zaam gemaakt. Om half vier, kwart voor vief, hebben we het laatste oudje de stoep afgeholpen, en reeds staan weer de kinderen klaar voor de namiddag-chocoladesoep, welke zij van 45 uur op dezelfde wijze als 's morgens ontvan gen. Na 5 uur wordt het dan rustig in huis en kan alles weer voor den volgenden dag worden gereedgezet. Wij zijn hartelijk dank baar, dat op deze wijze ons „Porvenir" on danks de sluiting der school toch nog tot iets nut is en deze vreugde weegt tegen alle moeite en arbeid, welke de voeding van zulke groote scharen meebrengt, honderd voudig op. In *t bijzonder mogen we ook daarvoor danken, dat we sedert het begin van dezen arbeid op 22 April '38 van be schietingen zoogoed als geheel zijn ver schoond gebleven en er daardoor niet een enkele maal schrik en verwarring behoefde te ontstaan, ofschoon wij nog immer slechts enkele honderden meters van het front ver wijderd zijn. Ook onze 326 schoolkinderen in Calatrava ontvangen dagelijks hun chocolade-ontbijt, maar nu niet meer in de school zelve, maar in een groote volksschool in de buurt, waar in gelegenheid tot spijziging is ingericht voor de bijna 2000 behoeftige kinderen uit dit stadsdeel, eveneens door het Internationale Comité voor Spaansche vluchtelingenkinde- Ook <Je Engelsche Hulpverleening voor de Protestanten van Spanje heeft haar zeer welkome levensmiddelenzendingen meerma len herhaald. Madrid, Barcelona en Valencia worden regelmatig verzorgd. In Madrid kwam deze hulp nu reeds 6 keer aan telkens 716 Protestanten ten goede. Gecondenseerde melk, vleeschconserven, boonen en stokvisch zijn de hoofdbes+and- deelen van deze hulp van geloofsbroeders Het leven kuiten de muren Van het Evangelische leven buiten Madrid kunnen wij vanuit de belegerde stad natu'ir- lyk maar weinig betrouwbare berichten geven. De eenige onder onze buitenposten, waarmee we af en toe verbinding hebben, is het Eseoriaal, waar onze trouwe onderwijzer, Don Luis Moreno, zijn school vlijtig blijft houden. In Catalonië heeft het Protestantsche gees telijke leven, na aanvankelijke verlamming, blijkbaar weer een verheugende vlucht ge nomen. In de grootere plaatsen worden de godsdienstoefeningen weer regelmatig ge houden en goed bezocht t Zelfde geldt voor de grootere gemeenten in de Levant. Een bijzonder verheugend punt is de arbeid van het Britsch en Buitenlandscn Bijbelge nootschap. Op de Boeken jaar beurs van dit jaar te Barcelona werden in drie dagen tijds 729 bijbels verkocht, 223 N. Test. en 2174 deelen van den bijbel. Voor den stand van het Bijbelgenootschap vormde zich soms een formeele queue, welke door politieagenten moest worden geordend. De verkoop moest ten slotte wegens uitputting van den voor raad vóórtijdig worden afgebroken. De totaal verkoop van het Br. Bijbelgenootschap in het Republikeinsche Spanje bedroeg in de laatste 9 maanden (van 1938) 6605 bijbels, 4378 N. Test. en 24481 deelen van den bijbel tot een gezamenlijke waarde van 64000 pe seta's. Zeer opmerkelijk is daarbij het groote percentage bijbels, welke terecht komen aan het front en in de loopgraven. En zooals ge durende den eindeloozen en eentonigen stel lingoorlog primitieve volksscholen tot zelfs in de eigenlijke vuurlinie als paddestoelen uit den grond schieten, zoo hebben wij ook in lichtingen, hoe zich rondom den bijbel kleine leesgroepen en studiekringen vormen, vooral daar, waar een protestant in de compagnie is. De gezamenlijke dagbladpers, socialistische en communistische ingesloten, geeft gaarne plaats a*m de groote advertenties van het bijbelgenootschap en het resultaat overtreft steeds weer elke verwachting. De giften, welke het Britsch Bijbelgenootschap in nor male tijden uit Spanje ontving, beliepen on geveer 10.000 pesetas. In 't oorlogsjaar 1937 liep dit bedrag terug tot 3000 pesetas, maar in het jaar 1938 is het reeds weer tot 7000 gestegen. Wij kunnen slechts van ganscher harte bidden, dat Gods Woord in en aan dit arme volk zijn gansche heerlijke kracht en zijn on vergankelijke troost steeds dieper moge be wijzen en dat het bij den wederopbouw van Spanje uit het puin en uit de bouwvallen van den oorlog zijn zegenstroomen rijkelijk moge laten vloeien. God schenke ons allen, dat wij onze heilige verantwoordelijkheid tegenover dat werk steeds beter mogen leeren verstaan en onver saagd, ieder op zijn plaats, het onze mogen doen, om het Evangelie tot een levenskracht van het toekomstige Spanje te maken. Madrid, Bravo murillo 83. Th. FLIEDNER Jr., pastor Giro 54159, Nederl. dienst. - 4 Practische toepassing van het Esperanto Comité opgericht S-GRAVENHAGE. 31 October. In de werk kamer van den Haagschen burgemeester is hedenmiddag een bespreking gehouden met het doel een comité op te richten, dat den naam zal voeren van „Nederlandsch Comité voor de practische toepassing van het Espe ranto". Aan deze bespreking namen deel de burgemeester. Mr S. J. R. de Mondhy, die de vergadering presideerde, ae directeur-gene raal van de P.T.T.. Dr Ir M. H. Damme, eenige andere vertegenwoordigers van het Nederl an dsche bedrijfsleven, van organisa ties voor de propaganda van Nederland in het buitenland en de directie van het Intern. Esperantoinstituut. bestaande uit de heer Andreo Cseh en mevr. Julia Is- b r c k e r. Nadat tot oprichting van dit comité is be sloten (zijn samensteiling is nog niet defi nitief vastgesteld) is besproken op welke wijze het comité zal ageeren. Zoo vernamen wij van mevrouw Isbrücker, dat het comité Nederlanders naar het buitenland zal af vaardigen om voordrachten in het Esperanto over ons land te houden. Er zal een actie worden gevoerd om in Nederlandsche hotels personeel aan te stellen, dat deze taal spreekt. Nederlandsche firma's zal worden verzocht reclame in het Esperanto te ma ken. Ook geschriften in het Esperanto over ons land zullen in het buitenland wor den verspreid. Het plan bestaat een vooraan staand Nederlander uit te noodigen tot het maken van een wereldreis om aan te toonen, dat men met Esperanto overal terecht kan. Brandkast opengesneden te Amsterdam AMSTERDAM, 31 October. Gedurende het weekeinde hebben dieven zich toegang ver schaft tot het kantoor van de slagersvereen. Amsterdam, dat op het terrein van het ge meentelijk abattoir is gevestigd in ge bouw O. Alles was overhoop gehaald. De brandkast was a la sardine opengesneden en hieruit werd een bedrag van ongeveer ƒ300 meegenomen. De politie kon al direct bij het eerste on derzoek zien. dat hier vakmenschen aan het werk waren geweest. Ook vingerafdrukken zijn niet gevonden de heeren hebben de zaak met handschoenen aangepakt! Verduisteringen bij de fa Wijers Nog meer uitspraken AMSTERDAM, 31 October. De rechtbank heeft vandaag nog eenige uitspraken gege ven in de strafzaak tegen de verdachten, be trokken bij de diefstallen en verduisteringen, gepleegd ten nadeele van de firma Wijers aan den Nieuwezijds Voorburgwal. Twee verdachten, die wegens heling te recht hadden gestaan, zijn vrijgesproken, twee andere mannen zijn tot vier maanden veroordeeld. Een koopman hoorde zich we gens heling tot een jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest veroordeelen. Aan een verdachte werd 100 boete, subs, één maand hechtenis opgelegd en aan een® tweede een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden, benevens 100 boete. Uit een rijdende taxi gesprongen Jongeman gestruikeld en overleden TEGELEN, 1 November. Gister is de 19- jarige Houba nabij zijn ouderlijke woning, nog voordat de taxi, waarmede Lij huis waarts werd gebracht, stilstond, uit den wa gen gesprongen. H. kwam te struikelen en liep daarbij een dubbele schedelbreuk op. Hij werd naar het R.K. ziekenhuis te Tege- len overgebracht, waar hij 's avonds is over leden. Vrouw door personenauto aangereden Levensgevaarlijk gewond EINDHOVEN, 1 November. De 51-jarige mej. M.. uit Eindhoven, werd gister, toen zij per fiets bij Tivoli den voorrangsweg van Geldrop naar Eindhoven opreed, door een personenauto, afkomstig uit Utrecht, gegre pen. De vrouw werd eenige meters op de radiateur van den wagen meegenomen en vervolgens tegen den grond gesmakt De be stuurder raakte bij zijn poging om de aan rijding te voorkomen, met zijn wagen in een sloot Hij liep evenwel geen letsel op. De onvoorziohtige wielrijdster is in bewus- teloozen toestand naar het St Jozefzieken huis te Eindhoven overgebracht. Men vreest voor haar leven. Vrouw overleden Drie maanden na een messteek ARNHEM, 1 November. Bij den waterval in Sonsbeek had in een Augustus-nacht een ontmoeting plaats tus- schen een 23-jarige vrouw en een man. Er ontstond rizie en de man. zekere IV., bracht de vrouw met een mes een steek in den buik toe. Na deze daad heeft hij de vrouw naar haax woning gebracht, waar hij haar voorloopig verpleegd heeft Aan de politie kwam het gebeurde eeret dien volgenden dag ter oore. W. werd aan gehouden en de vrouw in het gemeentezie kenhuis opgenomen. Wij vernemen, dat zij is overleden. Het lijk is door de justitie in beslag genomon, teneinde door sectie vast te stellen of do dood een gevolg is van de ondergane zware mishandeling. De Koning en de Koningin van Engeland brachten een officieel bezoek aan Norwich waar zij tegenwoordig waren bij de opening van het nieuwe stadhuis. De„Lubeta" geopend Tentoonstelling lucht bescherming te Amsterdam AMSTERDAM, 1 Nov. In tegenwoor digheid van vele autoriteiten en genoo- digdfen is vanmorgen in het voormalig Tesselsobadeziekenhuis alhier geopend de Luchtbescharmingstenoonstelling, ge organiseerd door een Comité ond^j voor zitterschap van dien wetb. voor de Open bare Gezondheid, den heer G. B a a s Kzn. In een inleidend woord heeft deze ge- het doel van de „Lubeta". om n.1. te laten zien wat ter bescherming van de burgerbevolking in de hoofdstad reeds is gedaan. In de dagen van spanning, die achter ons liggen, aldus epr., is wel. gebleken, van hoe groote béteekenis het is voor ons volk, dat men weet, hoe op allerlei gebied maat regelen genomen z ij n, en h«^zeer het de onrust bevordert, wanneer de gedachte leeft, dat de Overheid in gebreke is, of dat een calamiteit de Overheid onvoorbereid overvalt. Het moge uit het thans gebodene blij ken, dat er tooh wed een en ander is ge beurd, dat men niet zoo onvoorbereid was als sommigen vreesden, maar evenzeer hoe een zoo geweldige opgave als waarvoor Rijks- en Gemeentelijke Overheid stonden, niet in oen handomdraaien is te vervulden. Indien het resultaat dit mag zijn dat wij begrepen hebben wat er nog vall te doen, en Overheid en burgerij samenwerken om hier te komen tot een systeem van collec tieve bescherming en veiligheid, dan ach ten de organisatoren deze tentoonstelling geslaagd. Intusschen, besloot spr., leeft in ons aller hart de vurige hoop, dat de droeve werke lijkheid noch ons, nooh oiize kinderen moge treffen, en dat door Gods genade een tijdperk van vrede aan de volken moge worden geschonken. Hierna heeft de Minister van Binnen iandscdie Zaken de heer H. v. B 0 e y e n de tentoonstelfling geopencL Bij een rondgang langs de expositie heb ben wij kunnen constateeren, dat de „Lube ta" inderdaad zeer leerzaam en instructief mag worden genoemd. Aan de hand van tal van platen en gra tieken onuangt de bezoeker, om iets te noe men, een indruk van de snelheid der bom- bardeerende vliegtuigen, de stekte der ons omringende luchtmachten, de uitwerking van brand- en gasbommen, vooral op dicht bevolkte stadswijken. Aandacht verdient, dat blijkens een aannemelijke theorie, de uitwerking van gasbommen in ons water rijk land minder behoeft te worden ge vreesd. Uitvoerig wordt men ingelicht omtrent de luchtbeschermings-niaatregelen door luchtposten en -bureaux, door sirenes, ra- dio-oentrale6 enz. Het Rijk heeft f 25.ÜÜÜ be schikbaar gesteld voor 43 sirenes. Verder telt Amsterdam 287 schuiigelegenheden, de meeste echter in de binnenstad, omdat hier de meeste mensehen zich op straat bevin den. Men rekent, dat 20.UC0 mensehen zien zouden kunnen verbergen. In de buitenwij ken telt. men evenwel nagenoeg geen sohuil- kelders. Tot heden zijn bij den luchtbescher mingsdienst 14.000 vrijwilligers ingeschre ven, waarvan reeds 3000 geoefend zijn. Vanwege den G.G.D. zijn vijftien hoofd en vijftien hulpposten ingesteld. De volle dige inventaris van oen hulppost is op de tentoonstelling te zien. Verder toont de Ge- meentereinaging haar ontsmettingsdienst en ziet men het een en ander omtrent de be veiliging tegen brand tegen stukgeslagen plaveisel enz. Speciale vertrekken zijn ingericht om de gevolgen van een luchtbombardement te laten zien en wat er tegen te doen zou ziju. Een verduisteringsproef is aanschouwelijk voorgesteld. Ook kan men nagaan hoe een schuilkelder er uit ziet, terwijl men kan 1 renen wat gedaan moet wordien oir het eigen gezin te beschermen. De tentoonstelling is geopend tol 12 Nov., van 10 uur tot half zes en 's avonds van half acht tot tien uur. Zondags is de expositie gesloten. Ruwe schrale huid van handen en gelaat, schrale lippen, gesprongen H handen genezen snel met if PUROL| DE STRIJD DER WILDE BUSSEN Alleen wettige middelen worden gebruikt AMSTERDAM, 1 November. Het dage- lijksch bestuur van het Comité van Actie van het Nederlandsche touringcar-bedrijf deelt mede. zulks naar aanleiding van de politiemaatregelen, welke op last van den Minister van Justitie zijn genomen, dat dit comité zich voorstelt, zijn actie te voeren uitsluitend met gebruikmaking van wettige middelen. Derhalve zal getracht worden door overleg met de autoriteiten, door in schakeling van de publieke opinie, door pers communiqués en verspreiding van geschrif ten het voortbestaan van het touringcarbe- drijf mogelijk te maken. Ook zullen de Eer ste- en Tweede Kamerleden door middel van adressen uitvoerig worden ingelicht door 't comité. Uitdrukkelijk verklaart het comité, zich niet te kunnen vereenigen met en zijn afkeuring uit te spreken over elk verzet tegen politiemaatregelen en dat het bij voortduring de aangesloten ondernemers daarop zal wijzen. In het uiterste geval zal zelfs tot uitsluiting uit het comité worden overgegaan. Van 22 meter hoogte gevallen Kort na het ongeluk overleden IJMUIDEN, 1 November. Gister is bij den bouw van de staalfabriek van de hoogovens te IJmuiden een ongeluk met doodelijken afloop gebeurd. De 23-jarige ongehuwde ar beider A. M. de Dreu, die in dienst was bij de Amsterdamsche Ballast-Mij, welke onder neming het bouwwerk uitvoert, was bezig met het verplaatsen van gordingen op een der betonnen dakspanten. Hij is hierbij uit gegleden en van een hoogte van 22 M. neer gestort. De verbanomeester van de hoog ovens en dokter Büller, die spoedig ter plaat se waren, konden geen hulp meer bieden. De man, die zwaar gewond was, is tien mi nuten na zijn val overleden. Gevaarlijk kinderspel Een vierjarige jongeu het slachtoffer ARNHEM, 31 October. Spelenderwijze brachten eenige jongens gisteren een vrij zware vrachtwagen, den aan den Wester voortsohedijk stoud geparkeerd, in beweging Een 4-jarige peuter, die zich op dat mo ment juist voor de wielen bevond, geraakte onder het zware vervoermiddel en werd op slag gedood. Het stoffelijk overschot werd naar het gemeente-ziekenhuis overgebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5