JHetuw (üourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken RYNBENDE FIRMA D, KATZ ERMANEüT D Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2-35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> Ct. NO. 6537 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 DINSDAG 1 NOVEMBER 1938 19e Jaargang abbertentieprijjtn: Van I tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer 0.22'/j Ingezonden Mededeeljngen van 1—5 regels2.30 f Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 i Vernieuwing van het onderwijs*) De Paedagogische Conferentie, te Lage IVuursche in de vorige week gehouden, heeft het niet gelaten bij algemeene in leidende besprekingen, hoe onmisbaar ook, maar is spoedig afgedaald tot en kele concrete onderwerpen. Dat achten we van bijzonder belang te zijn. Het ge vaar blijft immers bestaan, dat men zich beperjct tot het slaken van een serie min of meer vrome wenschen, zonder dat men de realiteit zelve, benadert. En van bijzon der belang is het, zoo men aangegeven ziet, hoe nu eigenlijk de verbetering moet worden toegepast. Zeker, veel zal daarbij overgelaten blijven aan het persoonlijk in zicht van den onderwijzer. Minder dan ooit wordt hij gedegradeerd tot iemand, die in enkele jaren zijn leerlingen een be paalde hoeveelheid parate kennis heeft bij te brengen. Hij moet de schoolgaande jeugd klaar maken voor het leven. Het cijfer, hoe geschikt als hulpmiddel bij de waardeering van den gepresteerden ar beid, mag de plaats van het einddoel niet meer innemen, en karaktervorming in ruimen zin komt op het eerste plan. We spraken van gereed-maken-voor- het-leven. Uit deze formuleering volgt, dat de onderwijzer een open oog moet hebben voor de eischen. welke de maat schappij stelt. Doet hij zulks, dan is hij op den goeden weg, want dan heeft hij in de verhouding tusschen school en leven de geschikte oplossing gevonden en dan weet hij ook, dat niet de school, maar het leven voorop gaat. Deze wetenschap zelve is oud. De Romeinen hadden reeds een zin spreuk, waarin zij als hun oordeel te ken nen gaven, dat men niet voor de school, doch voor het leven leert. En we zouden niet gaarne willen beweren, dat sindsdien de waarheid van deze les geheel en al zou zijn betwist. Toch kan een herinne ring aan deze spreuk geen kwaad. Nog niet zeer lang geleden immers is het, dat men in den strijd om de schrijfwijze van de taal waarop we hier niet nader in gaan de argumentatie hoorde, dat een of andere schrijfwijze te moeilijk was, omdat de kinderen haar niet zonder be' zwaar konden leeren. Op dat moment werden de rollen dus verwisseld. „Gereedmaken voor het leven". Zulks mag niet beteekenen, dat aan het leven alle wetgevende bevoegdheid wordt toe gekend. Het leven is zelf slechts zeer be trekkelijk normatief en het bewonderen van de moderne „levensphilosophie" blijft een gevaarlijke bezigheid. In het parool van de onderwijsvernieuwing zie men echter niet een knieval voor alles, wat het leven brengt, doch veeleer een erkenning, dat verwerping van levensmijding nog gansch iets anders is dan aanvaarden van alles, wat los en vast is. Het beginsel blijft eisch, en in het „gereedmaken voor het leven" moet men dan ook beluisteren een pogen om het noodzakelijk contact aan te geven tusschen principe en terrein- voor-verwerkelijking, het contact, zonder hetwelk het beginsel weinig zin zou heb ben. Elke wet moet nu eenmaal op iets slaan. Drieërlei verband tusschen onderwijs en leven werd op de conferentie nader behandeld. Gelet werd op het rekenonder wijs, op het geschiedenisonderwijs en op het taalonderwijs. De school gaat in deze drie vakken niet op en aqdere deelen van het onderricht hadden ook genoemd kun nen zijn. Maar toegegeven moet worden, dat het vermelde trio de essentie van de school uitmaakt, natuurlijk onder beding, dat men bij het geschiedenisonderwijs de Bijbelsche historie in geenen deele uit sluit. Beperkt men zich tot deze drie en vangt men daaronder ook goeddeels de rest, dan erkent men daarin tevens bewust of on bewust het betrekkelijke van de verdee ling in „vakken". De schematiseering, hoe noodig misschien als werkmethode, heeft heel wat schaduwzijden, en onwillekeurig wordt mèt en in het lesrooster ook het leven in stukjes geknipt. Inzake nu genoemde drie vakken is op de conferentie het verband met het leven gezocht en in beginsel gevonden. Ten aanzien van het rekenen gold dit een af stand doen van velerlei ruimtematen en getallen, alsmede gedeelten van getallen, welke men in de practijk nimmer zal aan treffen. Bij de geschiedenis ging het niet in het minst om de vraag, of allerhande jaartal len van zeer twijfelachtige waarde betee- kenis genoeg hebben om nog langer de aandacht van den jeugdigen leerling te vorderen. Groote lijnen zijn hier eisch en het vertellen behoudt daarbij zijn zin. Het taalonderwijs moet den scholier meer lee ren, zijn gedachten te formuleeren en te uiten. Enkele punten slechts geven we hier aan, maar zij zijn tevens de kernen van hetgeen werd betoogd. Belangstellenden kunnen ze nader uitgewerkt in de versla- Dit hoofdartikel sluit aan bij dat uit óns blad van gisteren. Peelontginningen in Noord-Limburg Een groot en nuttig werkverschaffingsobject Ontsluiting van een complex van 2.000 H.A. Men schrijft ons: Het is nog geen jaar geleden, dat de mi nister van Sociale Zaken de eerst-i spade stak in de Peel-heide der gemeente Se- venum. Sedert deze officieele opening zijn de werk zaamheden in dit Peelgebied met groote voortvarendheid aangepakt, gemiddeld heb ben er 300 arbeiders gewerkt, terwijl dit aantal gedurende de laatste maanden tot 500 is opgevoerd. De ontginning te Sevenum, welke uitein delijk ongeveer 600 H.A. oppervlakte zal be slaan, zal, naar wij vernemen, nu spoedig gevolgd worden aoor de ontginning va gemeente Venray. Deze gemeente heeft nog een zeer groote oppervlakte aan woesten grond, waarvan voor een complex \an 830 H.A., in het Zuiden, de ministerieele i keuring voor ontginning in werkverschaf fing is verkregen, eveneens onder leiding van de N.V. Grondverbetering- en Ontg.rv ningmaatschappij (Grondmij). Het is de bedoeling van Z.Exc. den t nis ter van Sociale Zaken, op 12 November ook hier de eerste spade te steken, teneinde aan een nieuw groot werkobject voor vele han den (ongeveer 600 arbeiders gedurende 4 a 5 jaren) een eerste en spoedig begin t geven Het is de bedoeling, dat vocrloopig 200 arbeiders hier zullen worden tewerkgesteld, terwijl in het volgende voorjaar vi:r kam pen voor stadsarbeiders, welke gelegenheid zullen bieden tot huisvesting aan 370 arbei ders, worden gebouwd. Wanneer de gemeente Horst, wier eigen dommen tusschen beide genoemde com, plexen zijn gelegen, eveneens een volgend jaar met de ontginningswerkzaamheden za: zijn aangevangen, dan zal in het Noorden van Limburg de ontsluiting van een gebiel van circa 2000 H.A in wording zijn. Dit he- teekent voor ongeveer 1500 arbeiders gedu rende een zestal jaren werk, opbouwend werk van de eerste soort; het beteekent ook een toekomst voor tallooze jonge boeren in Limburg en Noord-Brabant, die met verlan gen uitzien naar de mogelijkheid trt vesti ging van een eigen bedrijf. Christelijke werkgevers te Amsterdam De eerste lunchvergadering AMSTERDAM, 1 Nov, In Krasnapolsky is gisteren op het koffieuur een lunchvergade ring gehouden door de Amsterdamsdhe club van het Verbond van Protestantsch-Christe- lijke Werkgevers. Deze druk bezochte bijeenkomst werd ge opend door den voorzitter, den heer H. v a n der Schaar, die zijn vreugde over de goede opkomst uitsprak. Met een enkel woord wees spr. op de be teeken is van het Verbond voor het econo misch leven. Deze valt te meer op, indien gelet wordt op de politieke samenstelling van de volksvertegenwoordiging, die berust op het algemeen kiesrecht. Ons Verbond, besloot spr., heeft daartegenover een eigen taak te vervullen, teneinde Regeering en volksvertegenwoordiging op de hoogte te stellen van de belangen van het bedrijfs leven, overeenkomstig de beginselen van het Verbond. Tijdens de lunch heeft de Verbondsvoor- zitter, de heer A. Borst Pz., van Rotter dam, een rede uitgesproken over het onder werp „De huidige regeeringspolitiek en het Nederlandsche bedrijfsleven", waarvan wij reeds verslag hebben opgenomen. Aangezien na de beëindiging van de rede de beursbengel reeds waarschuwend klepte, meende de voorzitter, dat thans de tijd voor discussie ontbrak. Hij achtte deze bij eenkomst intusechen zeer geslaagd. Mr. Hoekema, de secretaris van het Verbond, sloot zich bij deze zienswijze aan en meende dat op deze eerste lunchvergade ring meer van zulke bijeenkomsten dienen te volgen. De vergadering betuigde met een en ander haar instemming, en hechtte ten slotte haar goedkeuring aan een door Mr. Grosheide uitgesproken wensch om dan voortaan ge legenheid voor discussie open te houden. Lidmaatschap van vredesorganisaties Een adres aan H. M. de Koningin Namens de Algemeene Nederlandsche Vredesactie, Algem. Nederl. Vrouwen-Vreclo- bond. Internationale Vrouwenbond voor Vréde en Vrijheid, afd. Nederl. Jongeren Vredesactie, Katholieke Jongeren Vredesactie en Kerk en Vrede is een adres aan II. M. de Koningin gezonden, waarin deze organisa ties er op wijzen, dat zij zich steeds de vre- desgedachten hebben ten doel gesteld en stelling hebben genomen tegen het wapen geweld als middel om geschillen tusschen volken te beslechten. Ondanks dat, aldus het adres, is het lidmaatschap van deze organi saties voor ambtenaren verboden, reden aarom adressanten, wetende dat de zaak des vredes Hare Majesteit ter harte gaat. Haar eerbiedig verzoeken Haar invloed te willen aanwenden om aan deze grievei.de bejegening een einde te maken. gen terugvinden. En als men daarbij tot de vraag komt, of deze vernieuwing te rijmen zou zijn met hetgeen de wetgeving voor het onderwijs voorschrijft, dan wil len we verwijzen naar het betoog van den heer P. van Nes Cz., dat aan de „drie vakken" vooraf ging, en waarin hij aan toonde, dat de wet op het Lager Onder lijs een groote mate van vrijheid toelaat. Nederlanders te Hankau ongedeerd 'S-GRAVENHAGE, 1 November. De regeeringspersdienst meldt, dat, blij kens een door het Departement van Buitenlandsche Zaken ontvangen tele gram van Hr Ms gezantschap te Pe king, de Nederlanders te Hankau on gedeerd zijn. Inwerkingtreding der Pachtwet Heden 1 November treedt, zooals we reeds vroeger berichtten, de nieuwe pachtwet in werking. Hiermede is het padhtstelsel in een geheel nieuwe phase gekomen. De rechten van den pachter worden be langrijk vergroot. Door de wet woi;dt ge poogd om te voorkomen, dat een oneven redig deel van de netto-opbrengst aan den verpachter komt. Een voorname taak bij de uitvoering krij gen de pachtbureaux. Wij hebben indertijd een uitvoerige beschouwing over de nieuwe pachtwet gegeven en volstaan thans met enkele van de voornaamste punten te her halen. De wet eischt. schriftelijke pacht overeenkomsten. Mondelinge zijn on geldig. Binnen acht dagen na de overeen komst moet het pachtcontract aan de pachtkamer worden ingezonden indien niet reeds een erkend paöhtbureau de overeenkomst goedkeurde. Dit geldt ook voor tusschentijdsche wijzigingen. De pacht wordt aangegaan voor on be paalden tijd, uitgezonderd losse ver- verpachtingen van grasland of als bijzon dere omstandigheden een pacht voor hoog stens één jaar noodig maken, of in bepaalde gevallen voor hoogstens 3 jaar. Ook geldt deze bepaling niet voor land van minder dan Vi H.A. waarvan de pacht som lager dan 50 per jaar is. Verder bevat de wet bepalingen over de vraag voor wiens rekening reparatiee komen, hoe de vergoeding voor even- tueele verbeteringen geregeld wordt Belangrijk is de bepaling omtrent beëin diging van de pachtovereen komst. In 't algemeen -heeft de pachter recht om tegen opzegging in beroep te gaan bij de pachtkamer. De verpachter kan scha devergoeding vragen als de pachter de overeenkomst opzegt. Na tien jaar is men evenwel vrij om op te zeggen. Militair vliegveld bij Katwijk Naar ons ter oore komt, bestaan er plan nen om op korten termijn een militair vliegveld aan te leggen in de nabijheid van de gemeente Katwijk. Het is de bedoeling het veld aan te gen in den Broekpolder onder Valkenburg nabij den Provincialen weg Wassenaar KatwijkHaarlem. Met de betrokken eigenaren zijn bereids onderhandelingen aangeknoopt tot aankoop van de benoodigde terreinen. De overdracht aan den Staat zal zoodanig moeten geschieden, dat hij op 1 Januari a.s. over het gekochte zal kunnen beschikken. Chr. Fabrieks- en T ransportarbeiders Zilveren jubileum van den Bond Vrijdag 11 Nov. a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat te Bols ward werd opgericht de Ned. Bond van Chr. Fabrieksarbeiders. Na dien is deze bond gefuseerd met den Haven en Transportarbeidersbond „Toenadering" en den Chr. Glasbewerkersbond, die vanaf 1 April 1916 den naam van Ned. Bond van Chr. Fabrieks-, Haven- en Transportarbei ders draagt. Later is het woord „Haven" uit den naam geschrapt. Het hoofdbestuur heelt besloten op deze historische plaats der op-' richting van den Ned. Bond van Chr. Fa briekarbeiders een feestelijke vergadering te beleggen, die op Maandag 14 Nov. a.s. in „Ons Gebouw" te Bolsward zal worden ge houden. De Bondsvoorzitter, de heer W. Strij bis Pzn., van Den Haag, zal de her denkingsrede uitspreken, terwijl de heer S Veltman, Boudspenningmeester. ais eer ste Bondsvoorzitter, eveneens een wo .rd spreken zal. Afgevaardigden van verschil lende organisaties zullen eveneens 't woord voeren. De heer L. Z i 11 e m a zal de bijeen komst, die ook zal worden opgeluisterd door vertooning van enkele films, met declama tie dienen. We mogen hieraan toevoegen dat de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbei ders in den loop der jaren is uitgegroeid tot een der grootste bij het Chr. Nat. Vakver bond aangesloten organisaties. GENUA-EXPRESS AMSTERDAM, 1 November. De N.V. Stoomvaart-Mij „Nederland" meldt, dat de speciale trein met passagiers en post in aansluiting op het d.d. 4 Nov. a.s. van Genua vertrekkeude s.s. „Jan Pieterszoon Coen" Donderdagmorgen 3 Nov. te 10.27 van Den Haag S.S. zal vertrekken. Vertrek van Utrecht c.s. 11.23, van Arnhem 12.12, van Nijmegen 12.36. Vertrek van den aansluiten- den trein naar Utrecht: van Amsterdam C.S. 10.00 of 10.33, van Amsterdam W.P. 10.43. De aansluitende trein van Rotterdam Maas vertrekt om 10.23. Aankomst te Genua Vrijdagmorgen a.s. te 8.50 uur. Wij ontvingen een verslag in brochure vorm van het Congres van Christelijke Han delsreizigers en -agenten, dar op 26 Maart te Utrecht is gehouden. Dit congres was je- •ijd aan de behandeling van het onder werp: „De saneering van het Handelsreizi- gersberoep, zoowel in sociaal als in econo misch opzicht". De enorme overspanning van de nieuwe verkeersbrug. die te Alblasserdam over de Noord in de verbinding RotterdamGorinchem wordt gebouwdis thans vrijwel gereed. De hooge boog waaraan de laatste hand wordt gelegd. Het jubileum van burgemeester G. Kootstra GORINCHEM, 1 November. Burgemeester G. Kootstra mocht Maandag den dag herdenlvn, waarop hij 25 jaar ge leden zijn loopbaan als magistraat aanving Ln de Friesche gemeente Ooststellingwerf. Burgemeester Kootstra werd 9 Juli 1874 te Kooten (Fr.) geboren en heeft in drie Friesche gemeenten zijn opleiding genoten. Op zeer jeugdigen leeftijd werd hij adjunct klerk ter secretarie van de gemeente Acht- karspelen te Buitenpost. Naast zijn practi- sche vorming verkreeg hij theoretische op leiding van den gemeente-secretaris van Kollumerland en Nieuw-Kruisland te Kol- lum, den heer H. J. Hogeboom. toentertijd een zeer bekwaam ambtenaar op het gebied van gemeente-administratie. Van 1893 tot 1904 was de heer Kootstra ter gemeente-secretarie van Dantuimadeel werk zaam en van 1904 tot 1913 in de gemeente Ooststellingwerf. In laatstgenoemd jaar werd de heer Kootstra burgemeester dier gemeente en in 1917 hoofd der gemeente Em- men. Op 16 Juni 1927 volgde zijn benoeming tot burgemeester onzer gemeente. Aanleg en opleiding deden den heer Koot stra ontwikkelen tot een magistraat van groote bekwaamheid. Vooral op financieel gebied de burgemeester heeft in het col lege van B. en W. de portefeuille van fi nanciën treedt de kundigheid van het hoofd onzer gemeente naar voren. De ver diensten van den heer Kootstra zijn dan ook door H. M. de Koningin op prijs gesteld en zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau is hiervan wel het over tuigendst bewijs. Hoewel de heer Kootstra zijn herinne ringsdag onopgemerkt wensdhte te laten voorbijgaan, is van officieele zijde en uit de buigerij op ondubbelzinnige wijze den jubi laris dank en hulde gebracht voor wat hij voor de gemeente mocht verrichten. Heel den dag werd burgemeester Kootstra overstelpt met mondelinge en schriftelijke gelukwenschen uit de gemeente en van el- De wethouders, de heeren Dr S. Biegel en Mr E. J. E. G. Vonkenberg en de gemeente secretaris, de heer M. D. van Kekem, com plimenteerden den burgemeester en overhan digden hem een persoonlijk geschenk. Alle ambtenaren ter gemeente-secretarie felici teerden den heer Kootstra, welke gelukwen- sdhen vergezeld gingen met de aanbieding van een electrische klok. Namens het poli- tie-personeel sprak de commissaris van po litie. de heer W. van der Marei, het hoofd der politie toe. hem namens genoemd per soneel een electrische bureaulamp met aschbak aanbiedend. ambtgenooten uit den omtrek, o.a. de heer Ir H. Popping, burgemeester van Sliedrecht, de heer J. W. van Aken, burgemeester van Hardinxveld en burgemeester L. Bulk van Vuren en dalem, den heer Kootstra compli menteerden met zijn jubileum. De heeren J. C. de Bidder en M. C. Annot kunnen resp. als brigade-commandant van de rijksveldwacht en van de rivierpolitie hun gelukwenschen aanbieden, laatstge noemde ook als voorzitter van de V.P.K.G.O., waarvan burgemeester Kootstra eere-voor- zitter is. De heeren D. J. du Croo Jr en J. van Leusen namens de Vereen. De Am bachtsschool, de heeren Ir C. D. Grijns van Ojen, namens de Oranjevereeniging en de heer Dr M. A. van Andel namens tal van corporaties brachten hun gelukwenschen Tal van bloemstukken gingen naar de burgemeesterlijke woning, waar de salons één bloemenweelde gaven te aanschouwen. Uitvoercontingent voor bloembollen Ontbreekt nog voor het vierde kwartaal HAARLEM, 31 Oct De Vereeniging tot behoud van het bloembollenvak in Neder land heeft zich in een schrijven tot den minister van Economische zaken gericht. Hierin wijst de vereeniging den minister op het feit, dat de bloembollenexporteurs op Duitschland het aldaar toegewezen im port-contingent voor bloembollen voor het vierde kwartaal 1938 niet kunnen uitvoeren door ontbreking van het Nederlandsche uit voercontingent. In verband* met het vergevorderde sei- >en en het groote surplus wordt den mi nister verzocht onmiddellijk stappen te doen tot verstrekking van het nondiee uit- oercon tingent ROTTERDAM LLOYD RAPIDE AMSTERDAM. 31 October. De Rotterdam Lloya Rapide, rijdende in aansluiting op het d.d. 1 Nov. te Marseille verwacht wor dende mailschip „Baloeran". zal Woensdag Nov. a.s. om 6.16 uur te Rotterdam, 7.09 te Rotterdam D.P. en 7.33 uur te Den Haag H.S.M. Valsche wisselaars te Arnhem gepakt De truc ging niet altijd op ARNHEM, 30 October. Een tweetal Amsterdamsche bandieten heeft gister avond gptracht een slag te slaan bij ver schil Ie" i winkeliers door het toepas sen van z.g.n. wisseltruc. Toen cenige winkeliers echter do poli tie waarschuwden, waren hun prakijkea spoedig ten einde. Ze werden op heeter- daad betrapt, toen ze de truc opnieuw in een winkel wilden toepassen. Onder hevig verzet werden ze gearresteeid en naar het bureau van politie geleid. Toen de politie de mededeeling kreeg, dn een winkelier f 10 vermiste, nadat hij kort te voren twee personen in den winkel had gehad, die bij het koopen van een kleinig heid f 10 gewisseld hadden, en daarna een zelfde klacht betreffende f 20 binnenkwam, bleek dat men hier te doen had met twee als heer gekieede personen, van wie de een opvallend lang was. De spraak van deze personen verried, dat zij het grootste gedeel te van hun leven in Groot Mokum hadden Inmiddels kwamen steeds meer soortgelij ke aangiften binnen, zoodat het voor de hand lag, dat men hier te doen had met twee A.msterdammers, die trachtten in de provin cie op groote schaal de z.g. wisseltruc toe te passen. Aangezien deze truc gewoonlijk wordt •epepast door personen, die van elders ko men en na in korten tijd een groot aantal slachtoffers te hebben gemaakt, spoorloos verdwijnen, was snel handelen een eerste vereischte. Terstond werden dan ook door het beschikbare politiepersoneel zooveel mo gelijk de winkeliers in de binnenstad ge schuwd, onder opgave van een signalement van de betreffende personen en met verzoek om oogenblikkelijk de politie in kennis te stellen van de et ent. komst van de beide heeren in hun zaak. Tevens werd zooveel mogelijk naar deze personen gerechercheerd in café's en in de hoofdstraten, terwijl de noodige vervoermiddelen gereed werden gehouden, om bij het eerste alarm met de grootst mogelijke snelheid te kunnen uit rukken. Toen dan ook door een zakenman aan de éteenstraat beide personen waren ge zien, terwijl zij een boekwinkel aan die 6traat binnengingen, waren, dank zij de snelle waarschuwing van genoemden winkelier, in minder dan geen tijd een vijftal rechercheurs ter plaatse. Beide personen werden aangehouden en over gebracht naar het hoofdbureau van politie. Onderweg trachtten de verdachten nog de voor hen bezwarende goederen, welke zij in verschillende winkels hadden gekocht, weg te werpen, wat echter niet aan het waak zame oog der begeleidende politieambtena ren ontsnapte. Bij fouilleering werd een groote hoeveelheid van de meest uiteenloo- pende goederen, zooals stukjes chocolade, speelkaarten, bonbons, notitieboekjes, tand pasta. enz., alsmede een belangrijk bedrag aan wisselgeld, op hen bevonden. De ver dachten zijn voorloopig aan het bureau va-n politie in bewaring gesteld en zullen ter be schikking van de Justitie worden gesteld. Een gevaarlijk spelletje SPRANG, 1 November. Bij het spelen met pijl en boog werd het 7-jarig zoontje van d-»n landbouwer W. P. alhier, toen een nijl, wel ke afgeschoten werd, tegen een paal afket ste, ijl het oog getroffen. Een ontboden ge neesheer achtte overbrenging naar het zie kenhuis te 's-Hertogenbosch noodzakelijk. Het ventje zal zijn oog moeten missen BRAND IN EEN POMPSTATION VENLO, 1 Nov. Gistermiddag is brand ontstaan in de machinehal van het pomp station te Venlo. Op het alarmsein schoot van alle kanten hulp toe en ook omwonen den hielpen krachtig mee aan het blus schingswerk. dat met eigen middelen werd aangevat. Onderwijl werd de hulp van de brandweer ingeroepen die spoedig met de motorspuit en volledig materiaal ter plaatse was. Dank zij het krachtige optreden van de brandweer slaagde men er spoedig in uitbreiding te voorkomen. De oorzaak wordt gezocht in het feit. dat een verbindingsdraad heeft vlam gevat, waarna het vuur is overgeslagen op den motor en vervolgens met den olievoorraad in aanraking is gekomen. Teneinde in de waterlevering te kunnen blijven voorzien heeft men den reservemotor in bedrijf ge steld. De schade beloopt enkele duizenden gul dens. Zij wordt door verzekering gedekt. VOORNAAMSTE NIEUWS Oit Nummer bestaat uit TWEE bladen De „Lubeta", de tentoonstelling voor luchtbescherming is heden te Amsterdam geopend. Te Arnhem heeft men een tweetal val sche wisselaars gearresteerd. Met het Evangelie in Spanje, door Th, Fliedner (II Slot). De wijzigingen in het Britsche kabinet. Radio-uitzending verwekt paniek in de Vereenigde Staten. Tsjang Kai Sjek verklaart, den oorlog tegen Japan te zullen voortzetten. Britsche troepen zuiveren Haifa en Jaffa. Wat voor weer krijgen we Krachtige tot matige westelijke tot zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt met opklaringen, regenbuien, kouder. IK SNAK ER NAAR „BLAUFRIES" AMSTERDAM ROTTERDAM- OPSLAG-EXPEDITIE-CONTROLE HET ADRES voor: VAKKUNDIG VERTROUWENSWERK! VRAAGT TARIEVEN! Spoorstraat 33/37, Dieren, Tel. 4202 DOORLOOPENDE TENTOONSTELLING VAN 17e EEUWSCHE OUD-HOLLAND- SCHE MEESTERWERKEN, ITALIAAN- SCHE en VLAAMSCHE PRIMITIEVEN, Dagelijks geopend van 9—6 trar< 87 nuttige warmte (btJ normalen stand van den regulator) Officieel vastgesteld door het RUksniJver- N.V HAARDEN FABRIEK „DE SCHELDE" .h GEERS ZOON-BERGEN OP ZOOM DEN HAAG Suite met serre, zit- en slaapkamer, rijk gemeubileerd, alle comfort, groot Heerenhuis, Badhuisweg 232, nabij Witte- brug, eenig mooi uitzicht, rustige omge- ving, pension van den allereersten rang. Telefoon 555651. SCHERPE PATRONEN IN ZAND GEVONDEN Te Hoofddorp is door den heer B. aan den Vijfhuizerweg in het zand een zc-o goed als verteerde kartonnen doos gevonden, met ongeveer 100 scherpe geweerpatronen er in. Van deze vondst is direct bij de politie aan gifte gedaan. Officieele Berichten LEGER EN VLOOT se C. Hellingman is eervol vel over H.Ms oplcldlngs- Dlt bevel Is opgedragen chip „Van Speilk". an den kap.-'.ult. ter Benoemd zUn by het wapen der genie, bö den for ndant in het T de kolonel H. L. v Rotiei dien staf. commandant In het le indement, zulks onder eervolle ont- etln tegenwoordige betrekking, r zee der le kl. Jhr G. A. Berg. ia ^rboot „Johan Maurits De aanmaak van gasmaskei SOERABAJA, 1 November (Aneta). De Soerabajasche Rubberfabriek Tengagel ver wacht binnenkort een order van don dienst voor luchtbescherming voor den aanmaak van 5000 volksgasmnskera Verder werden nog besprekingen gevoerd over de I-vering van 15.000 gasmaskers. Ten slotte _n nng worden tneoegedeeld dat in het laboratorium proeven worden ge nomen met een nieuw type masker.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1