Een gezegend werk onder de militairen MAANDAG 31 OCTOBER 1938 DERDE BLAD PAG. 9 Uitdragen der Christelijke beginselen in onze weermacht „Pro Rege" bestaat twintig jaar Verleden en heden van een nuttige vereeniging Het was 2 Octoiber twintig Jaar ge leden, dat de Nationale Vereeniging „Pro Rege" is opgericht. Niet zoozeer dit vierde lustrum als wel de omstandiglheid dat de weermacht in dezen tijd veel meer dan vroeger de belangstelling van ons volk trekt, deed bet hoofdbestuur besluiten ons het een en ander omtrent „Pro Rege" mede te Hoe „Pro Rege" tot stand kwam De aanvangen der vereeniging liggen in de mohilisatiejaren, toen zoovele zonen en •vaders langdurig onder de wapenen waren, voTAi-riPc knmnementen en forten of aan zorg in kazernes, kampementen en forten de grens vertoefden. De geestelijke voor de manschappen was toen nog zeer ge ring, boewei deze toch reeds iets verbeterd was, bij vroeger vergeleken, toen schier niemand zich om oe geestelijke belangen .van den militair bekommerde. In den mobilisatietijd was althans de veldprediker geen onbekende verschijning meer. Bij elke divisie was één orthodoxe veldprediker gevoegd en één van meer vrij zinnige richting. Ds. T. J. Hagen, destijds predikant van de Geref. Kerk te Nieuwe Pekela, was veldprediker bij de tweede divisie. Als de eenige orthodoxe geestelijke verzorger der goheele divisie, zag hij zidh yoor een geweldige taak geplaatst. Aanvankelijk bepaalde Ds. Hagen zich tot öfficieele toespraken in de garnizoenen en aanraking met de militaire tehuizen. Uit dit laatste groeide persoonlijk contact met geestelijk en vaak ook zedelijk afdwalenden. Voorts ontstond er zeker toezicht speciale militaire bepalingen, Christelijk leven in de kazerne mogelijk maken. In ieder garnizoen is toen, op Initiatief ,van voornoemden veldprediker, een commis sie gevormd, die zich tot taak stelde acht te geven op de geestelijke behoeften der soldaten. Men noemde deze commissie al spoedig den militairen Kerk era ad en inderdaad deed zij ook wit d'es Kerke- raads was. De commissieleden bezochten de soldatenkamers, teneinde de manschappen persoonlijk over hun geestelijk» nooden en zieleheil te kunnen spreken. Zij bezochten afgedwaalden, gestraften, zieken; v den Bijbels en Christelijke lectuur, beijverden zij zich om de soldaten naar de •militaire tehuizen te krijgen. H«t bezoek daar was zeer onvoldoende: niet neer dan 10 pet. van de. Protestantsch-Christelijke jongemannen zette een voet in hei militaire tehuis. Met het oog vooral op de vele «verplaat singen in dienst, waaraan uiteraard ook bovenbedoelde commissieleden wa-en on derworpen, bleek het al meer notdig het werk dezer commissies te organiseren, en zoo is dus langzamerhand' de gedacite aan een vereeniging. als „Pro Rege" is gewor den, ontstaan. Ds. Hagen mag als «e man van het initiatief worden beschouwc, Onder zijfc presidium werd op 18 Fe bruari 1918 te Arnhem de eerste samen- spreking gehouden, waar de militaire afdeeling der vereeniging werd geboren. „Pro Rege" werd zij genoemd op voor stel van' den tegenwoordigen majoor Floor uit Assen. De tijd voor de oprichting was gunstig. Vele oudere soldaten, w.o. tal van ernstige belijdende Christenen, waren onder de wa penen; gelukkig ook vele positieve jongere: die evenwel nog wat schuchter met hun beleven van de Christelijke belijdenis den dag kwamen. Landdag in het Middachter bosch Er moest om die allen een band worden geslagen, en zoo werd dan in den zomer van 1918 toen men den betrekkelijk spoedigen afloop van den oorlog daarna niet kon be vroeden een landdag in het Middachter bosch gehouden, die uitstekend slaagde. Als sprekers traden hier op minister Pop, de toenmalige bewindsman voor Defensie; de Geldersche Commissaris der Koningin, Jhr. an Citters; verder Prof. Dr. H. Bavinck. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, generaal Stork en Ds. J. Barbas. Behalve een kleine 2000 militairen behoorden een paar duizend burgers tot de bezoekers van den landdag, die hierdoor de aandacht van de burgerbe volking op „Pro Rege" vestigden. Burger en militair De leiders der nieuwe vereeniging begre pen n.l. dat het voortdurend contact met de burgerij onmisbaar moest worden geacht voor het slagen van deze nieuwe posing om de geestelijke belangen van den soldaat te behartigen. Op 2 October 1918 werd dus de tegenwoordige vereeniging, bestaande uit een militair en uit een burgerlijk element, te Utrecht opgericht. De vrij onverwachte demobilisatie van ons leger in November 1918, als gelukkig gevolg van de beëindiging van den wereld oorlog, gaf aan de jonge vereeniging aan stonds handen vol werk, hetwelk uiteraard nog maar op enkelen neerkwam. Het kwam er toen: op aan na den mili tairen opstand in de Harskamp en de greep van Troelstra naar de macht de Regee ring krachtig ter zijde te staan. In twee dagen tijds kon aan haar worden overgelegd een lijst met de mannen van alle Regeering getrouw gebleven militairen in de tweede divisie. Daarna volgden de moeilijke Jaren, weermacht werd door de demobilisatie aan merkelijk kleiner en schrompelde verder in tengevolge van de opnieuw blijkende onver schilligheid van ons volk voor de ,,,oor- macht. Toch heeft Pro Rege zioh kunnen hand haven voornamelijk door de geleidelijk op gerichte burgcr-afdeelingen. Het devies: „voor den Koning" als principieele doel stelling van den arbeid onder het leger op de vloot bleek bij het christenvolk zijn ingeslagen. Weliswaar kon het aan vankelijke contact met de marine niet wor den gehandhaafd. De vloot was rood en is dit jarenlang min of meer gebleven totdat eerst veel later de geschiedenis met „Do Zeven Provinciën" in 1933 de noodzakelijke zuivering bracht Thans telt „Pro Rege" vier provinciale verbanden (Groningen, Noord- en Zuid-Hol land alsmede Noord-Brabant), 16 militaire en 80 burger-afdeelingen. verspreid over het .geheele land. i.-maj. Pop; velprediker Oo den landdag van Prö Rege 1918 te Middachten. Zittend: gen. van ti*. de heer N. A. Schumannt secretaris van de oprichting af. Het doel van „Pro Rege" Het hoofdbestuur heeft ons in een bui tengewone samenkomst, gepresideerd door den voorzitter, den heer B. G e 1 e ij n s e, re serve-kapitein der infanterie, van Achter veld, het een en ander over de werkzaam heden van „Pro Rege" meoegedeeld. Haar doel is: in de Nederlandsche weer macht te strijden voor de eere van Jezus Christus, den Koning der koningen, over tuigd, dat de Christen ook als militair dien Koning kan dienen; te bevorderen de liefde voor ons Koninklijk Huis; den band tus- sohen volk en weermacht te versterken; oe belangei) van de Protestantsch-Christe lijke militairen, voor zoover de stoffelijke belangen betreft, bepaaldelijk die van de korporaals en manschappen, te behartigen. Dit loffelijke doel wordt nagestreefd in federatieve samenwerking met den Neder-" landschen Militairen Bond. die door middel an zijn 33 militaire tehuizen den soldaat iulten de kazerne een Christelijk tehuis wil verschaffen. ,Pro Rege" beoogt ln de kazerne eenheid te vormen tusschen allen, die onge acht hun militairen rang, getuigen willen zijn voor Christus en Zijn Koninkrijk. Dit getuigenis voor het Evangelie door een Christelijken levenswandel stelt aan jonge mannen in het leger een zwaren elsch, om dat men daar komt te staan voor verhou dingen, die men in de buagermaatschappij niet kent. Het fabrieksleven heeft zijn godsdienstige .1 moreele gevaren, maar als de fabrieks- poort zich sluit, behoudt de Christelijke jongeman zijn veilig tehuis, hetwelk hij in het leger jui6t mist. Het militaire internaat brengt hun ln een omgeving, waar zoovelen zich niet met Christus en de ejschen voor Zijn dienst in laten. „Pro Rege" beijvert zich er voor te zorgen dat de Christen-jongeman in de kazerne als bel ij «Ier ademen kan. Vooreerst door haar protest tegen vloeken en ruwe taal, die de geheele sfeer kunnen bederven en vergifti gen. Vervolgens door het verstrekken van Bijbels en Christelijke lectuur, het maand blad, een kalender enz. Het fraaie model van een z.g. Groenland- vaarder. uit het begin van de zestiende eeuw, dat tot de geschenken behoort, die den heer W. A. Engelbrecht, oud-minister van de Rotterdamsche Kamer van Koophandel, door een huldigingscommissie zijn aangeboden. 415.5 M. KR O-r It- 'S. 000.15 Gram.muziek. (Om 8.15 Berichten) 10 00 Hoogmis. 1130 Gram.mu- ziek. 12.15 KRO-Orkeat. (1.00—1.20 muziek.) 2.002.55 Gi Melodisten em solisten. 3.15 O.-am.muzieK. 4.00 Berichten, vervolg concert. 4.45 Grarn muziek. 5.25 Declamatie (opn.) o.lS Gelul.- •weruschen. 6.05 KRO-Orkest. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie. Allerhelligen-Allerzlelvn 7.35 Sportpraatje. 8.00 Beriohten ANP: me- dedeeltngen. 8 15 KRO-Symphonle-orkest. 9.13 Interviews. 9 35 Vervolg concert m m.v solist. 10.11) Declamatie. 10 30 De rich ton AN'P. 10.40 Lit. muz. programm-j. 11.3012.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 301.5 M. AVRO-CIIzending 8.00 Gram.muziek (Om ca. 8.15 berichten» 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. (gi.pl). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Enr blo Jetty Cantoi uzlek. 3.00 KKO Niet neutraal Van meet af dient de Jongen uit het Christelijk gezin te beseffen, dat hij ook den militairen dienst niet neutraal kan optreden. Hii schame zich de belijdenis voor zijn Koning niet Reeds bij de eerste gelegenheid tot bidden voor den maaltijd heeft hij dit te bedenken. Juist door beslist en tactvol optre den is thij m staat voor de eer van Christus als zijn Koning op gepaste wijze op te ko men, en kan hij verder contact zoeken met hen. die niet van Christelijken huize zijn. Evangelisatie in de kazerne door het voor beeld, in den gezaraenlijken omgang, in ge sprekken en bij zoovele andere gelegen heden, kortom, door een stevige, moedige belijdenis, gesierd door een eenvoudigen. ge zonden Christelijken levenswandel. „Pro Rege" helpt en steunt daarbij. In den tijd, voorafgaande aan het opkomen in militairen dienst door middel van de bur ger-afdeelingen, die bijtijds het contact leg gen. En in de kazerne door de mannen van „Pro Rege" van militairen huize. Dezer da- nu zoovele duizenden jongemannen in de kazernes worden ingedeeld, is deze aan trekkelijke actie in vollen gang. Ei vereeniging vergeet verder niet de militaire politie en de marechaussee. Bovenbedoelde federatieve samenwerking wordt ook betracht met de beide Nat Chr. Verecnigingen van officieren en onderoffi cieren cn met de Chr. Marine-Vereeniging. die de laatste jaren de geestelijke belangen der marine-sdhepelingen aan boord of aan den wal behartigt Samen vormen de ge noemde organisaties het Christelijk Militair Verband. Nu zoovele duizenden jonge mannen méér onze versterkte weermacht dienen, 6teunen wij gaarne den oproep van de thans 20 jaren met zegen arbeidende Nationale Vereeni ging „Pro Rege" om haar werk te geden ken in het vebed, het te bevorderen door warm meelevan met de jongens in de ka zerne, door nauwe aanraking van de bur germaatschappij met hen, die zich oefenen voor de verdediging van de nationale erve, io die noodig mocht blijken. Hoe dichtbij die mogelijkheid kan zijn. is gebleken in de spannende dagen rondom Tsjcdhoslowakije. Nederland en Oranje zijn onder Gods voorzienig bestel samengesnoerd. Samen hebben zij te zijn. naar het schoone woord van Groen van Prinsterer, „de voorvechters van heel de Christenheid voor Evangelie, vrijheid en recht". En zij die de weermacht uitmaken, hebben als ideaal voor oogen te houden, «lat zij moeten zijn krijgsknechten van Jezus Christus, die een ondoordringbare bende van Hr Ms soldaten vormen tegen ieder die Nederland zou willen aanranden. Zóó ziet „Pro Rege" zijn taak. Het adres van den secretaris is: N. 'A. Sohuman, Catfh. van Clevelaan 32, Amster dam-Zuid. REGEERINGSPOLITIEK EN BEDRIJFSLEVEN Voor de leden van het Verbond' van In- dustrieelcn en Handelaren in de provincie Noordholland heeft heden de heer A. Borst P/n., voorzitter van het Verbond van Chr. Werkgevers een rode gehouden over de hui dige Regeeringspolitiek en het Nederland- ache bedrijfsleven. Spr. vergeleek de zorg van de regeering voor liet Nederland- sdhe bedrijfsleven met de zorg van den neef-student voor den hem fi nancierenden oom. Nimmer zal de student nala ten alle mogelij ke dingen te be denken, die het leven van oom kunnen verlen gen of aange naam maken. Eer lijkheid gebiedt te erkennen, dat de bemoeienis der regeering met het Neder landsche bedrijfsleven door de omstandig heden is geboden, en zonder die bemoeienis voor het bedrijfsleven een chaotische stand zo.u zijn geschapen. Spreker behandelde achtereenvolgens de handelspolitiek, de overheidsbemoeiing en de activoering van het bedrijfsleven. Onzekere marktverhoudingen, gevolg van het ontbreken van een normale concurren tie. dwongen de Overheid contingenteerin- gen toe te passen, opdat de eigen industrie niet het slachtoffer zou worden. Bewust stuurt thans de regeering in de richting van verhooging der beschermende rechten. In bijna alle landen ter wereld wordt de politiek der beschermende rechten gevolgd, en Nederland behoort tot de landen met de laagste tarieven. Deze politiek heeft één groot gevaar, nl. A. Borst Pzn wing erkende z e d e 1 ij k e waarde var. den menschelijken arbeid hebben geleid en lei den nog tot de juiste plaatsing van 't indivi du in 't raam der gemeenschap, en hebben tevens de waarde en de noodzaak doen zien een gebonden vrijheid en een vrije ge bondenheid in het gemeenschappelijk sa menwerken. Waar die samenwerking ontbreekt en niet te verkrijgen is, moet de Overheid tot die samenwerking stimuleeren, als namelijk het bedrijfsleven absoluut onmadhtig blijkt, zelf naar bohooren zijn taak te verrichten. Tegenwoordig verricht de Overheid, naar sprekers meening. wel eens wat niet strikt noodzakelijk is, en gaat de ambtelijke be moeiing soms te ver. Een gedirigeerde economie mislukt zeker, wanneer de dirigent geen Juiste plaatsing van de medewerken de krachten weet toe te passen, hun zelfstandigheid niet eerbiedigt, een zijdig optreedt en weifelt. In dit opzicht vertoont de huidige regeeringspolitiek, vooral ten opzichte van de landbouwcrisisregelingen te weinig vastheid en leidt onge- wenschte overheidsbemoeiing in vele gevallen tot benadceling van andere volks wel vaartbronnen. 11.00 Huishoudelijke lg concert (Om 12.15 Be richten). 12.25 Gev. concert, (opn) 1.45 Om roeporkest en aoUst. 2.45 Knipcursus. 3.45 Berichten, pram.muziek. 4.30 Kinderkoor zang.. 5.0(1 Voor de klnde-ren. B.30 Omroep orkest 6.15 De Twilight Serenaders. In de pauze: Zang en plano. 7.00 Voor de kindo ren. 7.05 Planovoordracht 7.30 Engelschs les. 8.00 Berichten ANP. Radiojournaal. Me- ded-eellngen. 8.20 Bonte Dlnsdagavondtreln. 9.50 Lulstenvedetrijd. 10.20 Brldge-cursup 11.00 Berichten ANP. Hierna: Filmmuziek. 11.15—12.00 Erna Puszta'a ensemble. (ROITWICII. 1500 M. 1.50 Orgel. 4.15 Orkest 4.50 Plano. 6.20 Orkest 6.45 Cembalo. 7.30 Orkest 7.50 Causerie. 8.20 Gevax. program. neel. 9a.45 Causerie. 10.00 Ur- ludiotooneel. 11.35 Band. RADIO-PARIS. 164S M. 1145 Orgel. 12.35 Zang. 1.25 Orkeet 6.05 Zang 7.20 Orkest 8.35 Piano. 8.50 Radlotooneei. 10.50 Kamermuziek KEI'I.EX. 450 M. 6.30 en 7.60 Orkest 8.35 Llt- ;r. 11.20 Orkest 1.30 Concert 3.20 5.35 Trio. 6 25 Kamerorkest 8.20 Trio, mannenkwarte-t. Orkest. Radlotoone koor en oi DRt'SSEI- sa: 12.50 dat men van de hooge invoerrechten niet meer afkomt, wijl de Staat de inkomsten niet missen kan, terwijl ze het leven in eigen land duurder maken. Naar meening van der spreker zou jaarlijksche ver mindering der verhoogde taric- en met b.v. lpct jrewenscht, en ïarlijksche her-oriënteering noo i g z ij n. Vrijheid moet. vooral tegenwoordig, leiden it oen chaotische toestand en zeker tot een terreur van kleine minderheden in de be drijfsgemcenschap, waardoor ethische nor men worden verzaakt en tiet algemeen be lang wordt geschaad. De erkenning van de groote wijzigingen in de structuur van het economisch leven de volgens de Christelijke ievensbeschou- kest cn 4*4 M. 322 M.: 10.20 Hoor- ery 130 Orkest. 2.50 Violen en 0 'Accordeonensemble. 4.20 Koor.- t. 8.20 Orkest 9 j5 R&diotooneel. 5.20 Orkei 9.5) Conc. 464 M.: 10.20 Hoogmis. 10C en 1.30 Ork. 5.23 OrgeL 8.20 en J.40 Orkest. KATTENBROOD met vlees of met vis, is bet voedsel voor Uw poes. 11 cent per pak VRAAGT UW WINKELIER De huidige regeeringspolitiek richt zich zeer sterk op de activeering van het b e d r ij fs 1 e v e n. De regeering dient te be denken, dat activeering van hot bedrijfsle ven en het probleem der financiën geen twee afzonderlijke problemen zijn, maar éénzelf de probleem met twee verschillende zijden. Wanneer het bedrijfsleven actief zal kun nen optreden, dienen eeret de belemmerin gen, vooral de zware financieele lasten door de Overhoid op het bedrijfsleven gelegd, te worden verlicht. De Overluid bevordere den uitvoer. Nederland biedt een te klein afzet gebied voor de eigen producten, en aller eerst dient Nederland meer dan voorheen de economische betrekkingen met onze eigen Indien, waar 60 millioen mensdhen leven, te verbeteren. Ook Duitschland, ons misch achterland, heeft nog meerdere moge lijkheden, wanneer deze worden benut Som mige Nederlanders moeten eens ophouden, aldus spr., steeds te schelden op onze beste klanten. Noodig vooral is ook, dat de leiders van het bedrijfsleven zoowel als de regeering in zien. dat de snelleie moderne productiewijze een snellere consumptie van geproduceerde artikelen en daardoor een snellere roulce- ring van tn omloop zijnde geldmiddelen noodzakelijk heeft gemaakt Geld moet rol len en niet stil liggen, en dat gebeurt tegen- wooroig in Nederland maar al te veel. De geest van onze vaderen ir. de gouden juw dient weer vaardig te worden over de Nederlandsche kapitaalbezitters, en het Ne derlandsche bedrijfsleven. Aan dit alles dient do regeering mede lei ding te geven en door haar politiek de mo gelijkheden die er zijn, te bevorderen. Spr. ziet hier ook een groote taak voor net i georganiseerde bedrijfsleven in Nederland. I en kan met genoegen melden, dat het Chris telijk Werkgevers Verhond zich in dit op- zicht zeer actief betoont Gebroeders Terlingen jubileeren Op 1 Nov. as. zal de firma Gebr. Terlin- gen aannemers cn makelaars, gevestigd te Amsterdam, Ceintuurbaan 215—217, haar gouden hostaansfecst herdenken. I In 18S8 opgericht door de hceren G. H„ I H. E. J. en A. W. Terlingen, die intusschen overleden zijn. wordt de zaak thans gedre ven door twee neven, de heeren H. J. B. on H. Terlingen. zoons van de oprichters. In deze halve eeuw heeft de firma ver schillende belangrijke bouwwerken uitge- oerd zoowel binnen als buiten de stad, wij noemen eenige der voornaamste: het mach tige gebouw der firma Hirsch Cie. op liet Leidscheplein, het kantoorgebouw van Lin- deteves-Stokvis op het J. W. Brouwersplein, de nieuwbouw met passage van Vroom en Dreesmann aan de Kal verst raat. Lucas Bols op de Rozengracht, het dienstgebouw van Gebr. Gerzon op den Singel, de nieuwe fa briek van Simplex op den Overtoom, het St Anna-paviljoen aan het 's-Gravensande- plein, het Ursulincnklooster te Halfweg de nieuwbouw der firma Wijers op oen N.Z. Voorburgwal, het Hallen-Theater aan de Jan van Galenstraat, het fabrieksgebouw der Na tionale Confectie Industrie aan de Karei du Jardinstraat, de nieuwe Cineac aan het Damrak, enz. enz. Behalve deze belangrijke bouwwerken heeft de firma Gebr. Terlingen nog diverse kleinere verbouwingen uitgevoerd, o.a. vele winkelpuien in Kal verstraat, Leidschcstraat, De firma heeft voorts de administratie van verschillende huizen onder haar beheer en staat in de bouwwereld als een eerste klas firma bekend. Aan den vooravond (31 Oct.) zal van S—9 uur een speciale receptie voor het personeel plaats vinden in het Amcrican-hotcl, waar bij een huldeblijk zal worden aangeboden; op 1 Nov. recipieert do firma voor belang stellenden van 3 tot 4.30 uur in genoemd hotel (ingang Leidschokade). In Den Haag kan men thans ook brief- kaarten door middel van de automaat be komen. Toen knapte de boogdak over den Poolster ïn jruizels. Viel er eerst nog een stolp waar te nemen, eng en gesloten, maar in ieder geval een uitzicht latend, nu verdwien met een slag ook de geringste opening. Een donkere waid plompte neer op het schip. Het was één zware dichte massa van water. Het tumult van een tropische regenbui. Een zondvloed. De roerganger zag een vage omlijning van de officieren. Ze leken verscholen achter een grauw gordijn. Vin de zee bemerkte hij niets meer. Op zijn schouders bleef een aanhoudende druk stian. Maar het stuurrad hield hij vast, ofschoon een gsloten rij Waterstaven op zijn handen en armen roffelden. Het wazige beeld van den stuurman kwam naderen werd Scherper. En even later scheurde een heesch geluid zichzan den Poolster los. Een doffe zucht van ontsnappende stom, een gesnork, dan een gerekte brul. De Poolster begon zich tegen de natuurkrachtente ver zetten. Om de minuut vergde hij alles van zijn stemanden. Wel kwam zijn geluid niet boven dat van de donderslagen uit, maar het klonk sterk en zonder horten. Het was een lange waarschuwende kreet. Tegelijk met de eerste brul had diep in het scheepslichaam' een bel gerinkeld. En kort erna knarste op de bovenbrug de telegraaf het antwoord terug: Halve kracht vooruitl De Poolster spaarde zijn krachten. Op de brug stonden de kapitein en de stuurman, hals ge rekt, te luisteren. Het scheen een caricatuur. De dondersla gen vielen neer, en de mannen spanden zich in om iets te hoo ien. Maar hun zenuwen waren afgestemd op 'n ander geluid, dan van den donder. Dien hoorden ze wel, maar ze beluis terden hem niet. Dat deden ze naar iets, wat ze nog niet vet-. namen, doch wat plots en dreigend komen kon. En het kwam. Dwars door de staande regenpijpen, welke een aaneen sluitend traliewerk vormen spiraalde een zwakke trilling. Eén seconde, langer niet. Want het waterscherm drong haar terug en een mokerslag erboven overstemde haar. Toch was de verdrongen seconde lang genoeg geweest voor de mannen op den Poolster. Een hand schoot uit naar de dunne draad van de stoom fluit. En over de dekken galmde een sombere bas. Zou die sterk genoeg zijn om den domper van den regen te doorboren? vroegen de mannen zich af. Dan lieten ze de vraag van zich glijden om nog scherper te luisteren. Al hun organen hadden zich opgelost in het eene, het meest noodige: het gehoor. Ze konden nu bijna geluid proeven en ruiken, wijl ze wisten, dat er ergens antwoord vandaan moest komen. Ergens vandaan, inderdaad, maar vanwaar? Was er een tegenstoomer, of een meelooper? Lag hij aan stuur- of aan bakboord. Kwam hij hun achterop, of liep hij recht op hen aan? Hun bas werd beantwoord door een lichte tenor. Er zat meer volume in de klank dan de eerste maal. Toch was het- niet mogelijk de juiste richting te bepalen. Het geluid scheen een doorgang te zoeken in het regengor dijn, en daardoor ontbrak een rechte lijn. Het steeg en daalde en verspreidde zich. Bakboord?riep de stuurman onzeker. Bakboord? herhaalde de gezagvoerder vragend, en ver volgde maar dan meer voorlijker dan dwars. Roer aan boord! commandeerde hij. En terwijl de Poolster weer een kreet uitstootte liet de roerganger het stuurrad snel eenige wentelingen maken, j Het schip draaide bij. Zijn kop duwde den regenwand opzij. En de bui stortte zich nog heviger over den Poolster neer, alsof zij woedend be vreesd was voor een poging tot ontsnappen, Recht zoo! riep de kapitein. Rechtzoo! Ze luisterden weer. En prompt volgde het antwoord. Maar Alle drommels! schold de kapitein Hoor je dat?l Hij zit recht voor! riep de stuurman. De telegraaf rinkelde: Volle kracht achteruit! Bakboord aan boord! klonk het commando. Bakboord aan boord, herhaalde de roerganger. De Poolster retireerde dwarsuit. en brulde. In de machinekamer en op de stookplaats, in het foksel en het stokersverblijf, in de messroom en in de hutten lagen of zaten mannen in spanning. Het geweld van de tropische bui had voor hen afgedaan. Ze hoorden alleen nog het wilde malen van de schroef, ze voelden het schokken van het schip. Ze manoeuvreerde ieder voor zich en zochten gezamenlijk den anderen stoomer. Het was een vraag en antwoord-spel tusschen twee bemanningen en twee schepen. Een spel ge laden met dreiging. Maar een dreiging, die geen der partijen den ander voorhield. Ze kwam buiten hen om. ze lag gereed zonder dat de groepen er de hand in hadden. Geen der twee wilde haar, beide trachtten haar te weren, en toch bleefc ze. Vorm had ze niet. en toch was ze tegenwoordig, op dit kleine plekje van den Grooten Oceaan. Daarin school juist het be- lachlijke, het onzinnige, het noodlottige. Wie waren die an deren?... Collega's. Kapitein en stuurlieden, machinisten en een olieman, stokers en tremmers, bootsman en matrozen, ste ward en kok. messroomboy en keteljongenWas het een vrachtboot, een liner, een passagiersschip?Niemand wist het. Het was een boot met een bemanning, die vrij wilde komen uit het wier van de dreiging. En de schepen stieten hun gebrul uit: Hier ben ik! Waar schuil jij? Ze bleven echter voor elkaar verborgen achter den steden regenmuur. En na iederen kreet volgde een commando. Eindelijk verzwakte het geluid van den onbekende. Hij zit nu meer achterlijker dan dwars, zei de kapitein. De stuurman knikte, en luisterde. We raken los van elkander, zei hij. Het gevaar week. Het gevaar verdween. Het noodweer minderde. De doffe donderslagen namen een langere rustpooze, de regen dunde, de bui trok af even snel als ze gekomen was. De grauwe vacht maakte plaats voor een zwart-blauwe pels, waarop tallooze diamanten schitterenden, Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9