h •1 ikben Dokter Hartje1 N O VEMBER-PR EMIE mi m e o@r 1 k MAANDAG 31 OCTOBER 1938 EERSTE BLAD PAG. a De Spaansche burgeroorlog Rechtsche aanvallen bij Madrid en de Ebro Broeder van Franco omgekomen Volgens een rechtsch legerbericht heb ben de nationalisten het offensief aan de rivier de Ebro, dat geruimen tijd was gestaakt, plotseling weder hervat Zij zouden er daarbij in zijn geslaagd, de belangrijke Sierra de los Caballos te ver overen. Aan beide zijden is de lucht- maoht zeer actief; de recfhtschen melden dat zij tien vliegtuigen van hun tegen standers hebben neergehaald. Volgens een communiqué van Barce lona zouden de linksohen geen enkel vliegtuig hebben verloren, doóh wel vijf rechtsche Fiat-toestellen hebben neer gehaald. Ook aan het Madrileensche front zijn de recbtschen, naar United Press verneemt, weer tot den aanval overgegaan. Na lang durige gevecthten zijn zij er in geslaagd, de geheele eerste republikeinsche linie in dan sector van Larena te veroveren. De republi keinen lieten vele dooden achter, terwijl er bovendien nog verscheiden honderden sol daten uit het linksche kamp gevangen werden genomen. De sector van Larena was een der sterkste punten van de repuiblikeinsche verdedigings linie. Tijdens de rust die in de laatste maan den aan het front bij Madrio heerschte, had den de republikeinen er krachtige verster kingen aangelegd, vanwaar zij later herhaal delijk ten aanval trokken en versaheiden malen het gebied der nationalisten binnen drongen. De meeste versterkingen zijn nu in het bezit van de reohtschen. Negrin over de „overwinning" De premier van het linksche Spanje, prof. Negrin, heeft voor de microfoon een af scheidsrede gehouden tot de buitenlanosche vrijwilligers, die het linksche Spanje ver laten. Negrin betreurde het, dat „zij het land juist moeten verlaten, nu de overwin ning in zicht is". De premier hekelde bitter de non-interventie-politiek, die „steeds weer veronderstelt, dat de regeeringstroepen het onderspit zullen delven. Steeds als de loyale troepen de overwinning schijnen te behalen" aldus Negrin. .geven de leden der non-in terventie-commissie blijk van nieuw leven". De terugtrekking van 10.000 Italiaansche vrijwilligers noemde hij een comedie, omdat volgens Negrin nog steeds Italiaansche sol daten en deskundigen in Spanje arriveeren. Negrin zeide voorts, dat de regeering streng zal optreden tegen hen, die tweedracht zaaien door geruchten te verspreiden, dat er onderhandelingen over wapenstilstand en bemiddeling gevoerd worden. „Spanje duldt geen bemiddeling van bui tenstaanders tusschen Spanjaarden". Ramon Franco verongelukt Een broeder van generaal Franco, lui tenant-kolonel Ramon Franco, is dezer dagen bij een ongeluk met een watervlieg tuig om het leven gekomen, in gezelschap van twee vlieger-officieren, een marconist en een werktuigkundige. Ramon Franco was de eerste vlieger, die in 1928 van Europa naar Zuid-Amerika vloog. In 1929 waagde hij dezen sprong nogmaals, maar had daarbij geen succes. Zoo een schip hem niet uit zee had opge pikt, zou hij zijn omgekomen. De populaire vlieger mengde zich ook in de politiek. Hij was tegenstander der mo narchie en wierp zelfs, enkele dagen vóór den val van Alfonso, boven Madrid republi keinsche pamfletten uit. Later werd hij tot luchtvaartattaché benoemd; in deze functie bevond hij zich te Washington, toen de door zijn broer geleide opstand uitbrak. Aan vankelijk aarzelde Ramon, doch ten slotte koos hij de zijde der rechtschen. Hij werd benoemd tot luitenant-kolonel en kreeg verscheiden vertrouwensopdrachten. Eeni- gen tijd geleden werd hij tot commandant van de vliegtuigbasis te Majorca benoemd, waar hij thans den dood gevonden heeft. De Jdpansch-Chineesche oorlog V00RL00PIGE REGEERING TE HANKAU INGESTELD Binnenkort nieuwe centrale regeering Uit Hankau wordt gemeld, dat Jaipansche politietroepen thans de Britsche mariniers, die de Britsche concessie sedert het begin van het conflict met China bewaakten, heb ben vervangen. Tevens is een overeekomst getroffen tusschen de plaatselijke Japansche en de Fransche autoriteiten, waarbij de Japansche troepen gemachtigd zijn door de Fransche concessie te trekken. Generaal Sjoenrokoe Ilata, de opperbevel hebber der Japansche troepen in Centraa' China, heeft aan de pers verklaard, dat Japan zijn militaire actie zal voortzetten tot Tsjoenking in de provincie Sjetsjoean en tot Yoennanfoe in Yoennan, indien dit althans noodig mocht blijken. Nieuw regiem te Hankau Naar verluidt is op denzelfden dag, dat de Japansche troepen Hankau zij-n binnenge rukt een nieuwe voorloopige Chineesche regeering gevormd, waarvan de meeste leden Noord-Chineezen zijn. President van deze nieuwe regeering is een luitenant van gene raal Oe Pei Foe. Volgens sommigen zouden de drie voor loopige regeeringen in China, welko onder Japanschen invloed zijn gevormd, n.l. de regeeringen van Peking, Nanking en Han kau binnenkort vereenigd worden en zal Japan dan vredesonderhandelingen gaan voeren met doze nieuwe regeering. Weenen Duitsch economisch centrum? Volgens den diplomatieken redacteur .van de Evening Standard is Hitier voorne mens van Weenen het hoofdkwartier te maken van het Duitsche financieele- en handelslcven in het Donaubekken en het centrum van de verdeeling der Donappro- ducten over Duitschland. De redacteur voegt hieraan toe, dat reeds maatregelen genomen zijn om de hoofdstad van het vroegere Oos tenrijk voor te b*-ciden op de rol welke het gaat spelen. Daarom heeft Hitier deze week pen bezoek aan Weenen gebracht De uitdrijving der Poolsche Joden Voorloopig accoord tusschen Warschau en Berlijn Tusschen Warschau en Berlijn is thans een voorloopig accoord tot stand gekomen over de verdere geldigheid van de passen van Poolsche onder danen, die in het Derde Rijk vertoeven. Dezen, voornamelijk Joden, zullen door dit buitenlandsch verblijf niet langer automatisch hun Poolsche nationaliteit verliezen, gelijk zulks in de bedoeling van Warschau lag. Dienovereenkomstig zijn de maatrege len tot het uitwijzen van Polen uit Duitschland en van Duitschers uit Po len voorloopig opgeschort Van doorgaans goed ingelichte zijde 'ordt vernomen, dat momenteel de 9000 uitgewezenen aan de Poolsche grens zich bevinden. Duitschland zal hun slechts dan toestaan terug te keeren, indien zij het Poolsche staatsburgerschap bezitten. Volgens de laat ste schattingen zouden van de 150.000 Po len, die in Duitschland wonen, er 120.000 Joden zijn. In Poolsche kringen is men over de heele aangelegenheid zeer zwijgzaam. Alles, wat erover wordt geschreven, wordt onmiddel lijk in beslag genomen en Poolsche jour nalisten uit de bij de grens gelegen steden krijgen zelfs geen toestemming, naar de grens te gaan. Intusschen is de toestand onder de gede porteerden zelf zeer critiek. De 9.000 Polen die uit Duitschland werden gezet, konden ieder niet meer meenemen dan tien rijks mark, krachtens de deviezenwetgeving, en dat luttele bedrag hebben de meesten uiter aard reeds uitgegeven. Naar verluidt heerscht er dan ook thans reeds onder deze massa uitgestootenen groote ellende en honger. Met treinen is uit Posen door Joodsche weldoeners voedsel gezonden. Van War schau uit zijn afgevaardigden van Joodsche weldadigheidcomité's naar de grens ge reisd, om te confereeren met de plaatselijke autoriteiten over verdere maatregelen tot leniging van den nood. Von Ribbentrops bezoek aan Rome Na te Rome met graaf Ciano eu Mus solini langdurige besprekingen te hebben gevoerd, is de Duitsche minister van buiten- landsche zaken Von Rib'bentron Zater dag naar Duitschland teruggekeerd. Hem werd op het station uitgeleide gedaan door de ministers Ciano, Alfieri en Starace, den Duitsohen ambassadeur von Mackensen, den ambassadeur van het Rechtsche Spanje, alsmede de gezanten van Hongarije, Zuid- Slavië, Japan en Mandsjoekwo. In Duitsche kringen te Rome verluidt, dat. Duitschland en Italië reeds eenige dagen geleden in beginsel hebben aanvaard op te treden als scheidsrechters in het Hon- gaarsch-Tsjecho-Slowaaksche geschil. Het is nog niet zeker, wanneer het antweord op het desbetreffende verzoek zal worden ver zonden. Het is waarschijnlijk, dat vóór een definitieve regeling zal worden voorgesteld, nadere besprekingen zullen worden gevoerd. In gezaghebbende leringen wijst men er ..3, dat de in de Italiaansche pers versche nen artikelen, waarin het denkbeeld van een gemeenschappelijke Poolsch-Hongaar- sche grens wordt ondersteund, niet het officieele Italiaansche standpunt weergeven. Het is dus waarschijnlijk dat Duitschland zou slagen in het voornemen, de besprekin gen te beperken tot de gebieden, welke door Hongaren worden bewoond. Arbitrage in het Tsjechisch- Hongaarsche geschil Op 2 November bijeenkomst te Weenen BERLIJN, 31 Oct. (D.N.B.) In een officieel communiqué wordt medegedeeld, dat de Duitsche en de Italiaansche regeering be sloten hebben, in het Tsjechisoh-Hongaar- sche geschil te arbitreeren. De Duitsche mi nister van buitenlandsche zaken von Rib- bentrop en zijn Italiaansche collega Ciano zullen in verband hiermede op 2 November te Weenen bijeenkomen. De Hon gaarsche en de Tsjeohoslowaaksche minis ter van buitenlandsche zaken zijn uitgenoo- digd. zich op denzelfden dag te Weenen te bevinden. Pan-Afrikaansche conferentie op komst? Pirow zou haar voorbereiden De „Daily Herald" meldt uit Kaapstad, dat de regeering van Zuid-Afrika van plan is, om een pan-Afrikaansehe conferentie bij een te roepen, waarop ook alle Europeesche staten die in Afrika geïnteresseerd zijn, o.a. Engeland, Duitschland, Frankrijk, Italië, België en Portugal, uitgenoodigd zullen woi den, teneinde de eventueele voldoening aan de Duitsche koloniale eischen te bestudeeren Volgens bevoegde kringen zou de Zuid- Afrikaansche minister Pirow ook daarom trent het Engelsche kabinet raadplegen. Zuid-Afrikaansche minister in Spanje Pirow, de minister van defensie van de Unie van Zuid-Afrika, die in Lissabon mili tair-technische besprekingen heeft gevoerd, is vandaar naar Salamanca gereisd, vx>r een bezoek aan het nationalistische Spanje. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door autoriteiten van het Franco-bewind. Hij zal zich naar Burgos begeven, waar hij eenigo dagen zal vertoeven, aleer hij de verechilen- de fronten zal bezoeken. KROONPRINS UMBERTO BIJ HITLER Kroonprins Umberto van Italië, die de zer dagen om particuliere redenen in Duitschland vertoeft, heelt Zondag een be zoek gebracht aan Berchtesgaden, alwaar hij door Adolf Hitler in villa „Berghof' werd ontvangen. Lord Buckmaster heeft besloten in het Britsche Hoogerhuis een motie in te die nen, waarin gevraagd wordt zekere maatre gelen te nemen voor een verplichten natio- nalen dienst, alleen ten behoeve van de ver dediging van het Engelsche territorium. Beck over de positie van Roethenie „Afstand aan Hongarije de meest ideale oplossing" In een interview met een vertegen woordiger van de Hearstpress heeft Be c k, de minister-president van buiten landsche zaken van Polen, er den nadruk op gelegd, dat zijn politiek steeds is ge weest het tot stand brengen van vriend schappelijke betrekkingen met alle na- buurstaten. In de Tsjechoslowaaksohe kwestie was echter een krachtiger optreden noodig, want het ging hier om een land een volk dat bij Polen behoorde. In 1920 was Polen door de omstandigheden gedwon gen tijdelijk afstand te doen van zijn rechten. Polen heeft niet anders geëischt dan zijn recht en wil. thans niets anders dan het ont staan met goede betrekkingen met Tsjecho- Slowakije. Polen koestert in het geheel geen wrok over hetgeen nu tot het verleden be hoort en is tot nauwe vriendschappelijke inwerking en zelfs tot onderhandelingen bereid. „Onze houding is niet die van triom- feerende overwinnaars, maar van naburen, hun meeningsverschillen hebben opge lost". Minister Beek hoopt, dat de vraagstuk- ïn in Midden-Europa zoodanig geregeld zullen worden, dat er generaties lang vrede zal heerschen. Polen heeft steeds geweigerd toenadering te betoonen tot de kleine entente, want deze had ten doel, Hongarije in bedwang te hou den. Polen steunt thans de Hongaarsche aan spraken op subkarpatisch Roethenie. Roethenie was in zekeren zin een betwist voorwerp, dat aan Tsjeoho-Slowakije in be aring was gegeven. Het was als het ware een ledige stoel, die naar het Westen staat gekeerd. Dat was toen meer een politieke, dan een economische of ethnografische op lossing, want in Roethenië wonen geen Tsjechen. In politiek opzicht bestaat de meerderheid van de bevolking uit Hongaren. De bevol king is hier weinig politiek geschoold en alleen de Hongaren, die hier wonen, hebben blijk gegeven van politiek inzicht Reeds heeft Tsjecho-Slowakije er in toegestemd, een strook af te staan langs den spoorweg, zoo dat Roethenië economisch geïsoleerd zou worden. De meest ideale oplossing is dus, het land aan Hongarije af te staan. De positie van Danzig Op de vraag, wat er waar was van de be wering, dat er onderhandelingen werden gevoerd tusschen Polen en Duitschland in zake het afstaan van Danzig aan Duitsch land en het scheppen van een neutralen doorgang door Poolsch-Pommeren, «en einde een verbinding tot stand te brengen tusschen Duitschland en Oost-Pruisen, antwoordde minister Beek, dat dienaangaande geen onderhandelingen worden gevoerd. De be trekkingen tusschen Polen en Danzig zijn bevredigend. De meerderheid van de bevol king van Danzig is Duitsch en deze bevol king is volledig in staat uitdrukking te ge ven aan haar aard. overeenkomstig het regiem van de vrije stad. De Poolsche regee ring mengt zich hierin niet Indien de Pool- sohe regeering heeft ingegrepen, dan ging dit om andere zaken. Een monument voor De Jouvenel De Fransche minister van Openbare Wer ken, De Monzie, heeft te Parijs bij gele genheid van de inwijding van een monu ment ter nagedachtenis van Henry de J o u- venei, een redevoering gehouden, waarin hij o.m .betoogde, dat de Jouvenel ongetwij feld de buitenlandsche politiek van de hui dige Fransche regeering zou hebben goedge keurd. OE JOUVENEL. De minister wee6 er op, dat de Jouvenel steeds voor een toenadering tusschen Frank rijk en Italië gewerkt heeft. Toen de Jouve- ne1 in 1933 als ambassadeur naar Rome ver trok, kreeg hij welomlijnde instructies mede, om een blijvende entente tusschen beide landen in het leven te roepen. Ook wees de minister op hetgeen de Jouvenel ten gunste van den vrede heeft gedaan. „De Jouvenel", zoo riep hij uit, „zou Dala- dier zeker toegejuicht hebben, toen deze uit München terugkeerde. Hij had reeds voor zien, welke gevolgen de toenmalige politiek toen zou hebben: den Anschluss en het Ce- choslovaaksche drama. Hij betreurde reeds dit trieste resultaat van ons verkeerde in zicht. In 1933 wees hij er op, dat de vriend schap tusschen Italië en Frankrijk een der laatste kansen voor Europa beteekende". BRUNO MUSSOLINI GETROUWD Zaterdag is in de St Josefslcerk te Rome het huwelijk voltrokken van Bruno Musso lini en Gina R u b e r t i. De bruid werd door Mussolini naar het altaar geleid. Getui gen voor den bruidegom waren de Oceaan vliegers Bisea en Castellani, getuigen voor de bruid de minister van Onderwijs en de minister ran Cultuur. ECONOMIE EN FINANCIEN Leeningen Gelderland De Amsterdamsche Bank, de Rotterdnmsch< Ba nk vereen ik In ir en Van Ranrrw'- R Arnhem, boriohben dat de inschrflvlng op f 780.000 2 pCt. 16-jarige obligation (derde 21 pet. leening 1938) en op f 1.065.000 3J pet 38- Jarlge obltgatiën (31 pCt leening 1938), beide leeningen in stukken van' nominaal f 1000 aan toonder, ten laste van de provincie Gelder land zal zyn opengesteld op 4 November a. a; voor de 2 1 pCt. leening 4 101J. voor de 31 pCt. leening 100 1 pCt. Storting 1 December 936 en schuldbekentenissen gesli De provincie heeft zich ten aanzie leeningen het recht voorbehoudt tijde tot versterkte of algeheele gaan, met die» of algeheele vervroegd» op onderhandsche te, tweede of derde zal worden p. het geheele, 2/3 of 1/3 gedeel- i open ik mijn praktijk. dat bü versterkt lossing gedurende het jaar na de uitgifte bü bijbetaald rasp. het ge te van het betaalde agio. Bovendien zal, wanneer binnen eer jaar den stortingsdatnm versterkte of algeheele vervroegde aflossing plaats vindt van een of van beide leeningen, een schadeloosstelling gorden uitgekeerd van 1 pCt. "s jaars, gei 1 en wel naar het aa len den dag der v< •rvroegde aflossing 10 voornoemde pertoae van e itortingsdatum nog moet v< Aan een ieder geef ik geheel gratis sterkteer alSee^e en kosteloos advies. Allicht dat ik j helpen kan, want ik bezit meer dan loopen 25 jaar ervaring. Bundels dankbe- tuigingen ken ik U voorleggen van j Amsterdamsche menschen, die opgetogen zijn over Superfosfaatfabriek mijn hulp en ik popel van verlangen om j Ketl0wlnsl i937.,939 620.000,— ook aan U mijn beste krachten te geven, j (v. J. 540.000,—) Blijkens het Jaarverslag over 1937/'38 van do Amsteird. Superfosfaatfabriek en do Ver. Chemische fabriekten to Amse-rdam heeft de nettowinst der geoomblneerde be drijven bedragen 620.000 (v.J. 540.000). De directie merkt In het Jaarverslag op, dat zij dit resultaat gedeeltelijk di Het radicaal- socialistisch congres De breuk met de communisten is volkomen Het radicaal-socialistisch congres te M a r- seille, dat met het oog op oen aldaar plaats gehad hebbenden tragischen brand eenigen tijd is geschorst geweest, is Zater dag namiddag gesloten. Een motie werd aangenomen, met slechts een tiental stem men tegen, waarin de buitenlandsche poli tiek van het kabinet-D a 1 a d i e r werd goed gekeurd. Deze motie bevat o.a. de volgende passage: De partij betreurt, dat het werk voor den vrede en de arbeid, noodig tot heil van het land. bemoeilijkt is door het optreden van de communistische partij en door de heftige aanvallen van de verklaarde tegenstanders van de republiek. De partij stelt vast, dat de communistische partij, door de agitatie, welke zij in het ge heele land heeft gevoerd, door de moeilijk heden, welke zij aan de regeering heeft be reid en door haar agressieve oppo sitie van de laatste maanden de solidariteit heeft gebroken, wel ke haar met de overige par tijen van het volksfront ver bond. De partij draagt haar afgevaardigden in de nationale commissie op, nota te nemen van deze breuk, waarvan de communistische partij zelf alléén de verantwoordelijkheid draagt en van den wil der radicalen-partij, de samenwerking met de democratische par tijen voort te zetten. In de tegenwoordige omstandigheden ©preekt het congres zich uit voor een zóó danige wijziging van het kiessysteem, dat allen partijen onafhankelijkheid, in een bil lijke vertegenwoordiging, gewaarborgd wordt. rre<iig«nde afzet van zoowel auperfosfai korrelmeat ln Nederland, doch in hoofdzaak aan de verbetering van de zaken met het bui tenland. De reeultaten van de doch ter-ma&tachapp tien stemmen tot tevredenheid. Over 1937 declareerde G. J. Krol Sc Oo.' Kunstmosthandel 6 (vorig Jaar 4J) pet. en d Noord-Nederlandeche Kunatmesthandel 5 (34) Leid uit 1 a pet. dlv*- Superfosfaat dend op de aandeelen der Amsi fabriek (als v.J.): 6 pet. dlvidi wone aandeelen der Ver. Chemische F ken (als v.J.); 6 pc. dividend op de cum aandeelen der Ver Chemische F abriekei Wordt tot uitkeerlng van 12 pet op de cum, reforente aandeelen besloten, dan blüft op eze aandeelen, per 1 Mei 1938, 14 pet aoh- nlet teleurgest /CALEIDOSCOOP De New Yorksche beurs had Za- terdag een lusteloos verloop. Men nam eert afwachtende houding aan in verband met de publicatie van het spoorwegrapport, welke na beurstijd zou geschieden. Na vrij levendige opening brokkelden de koersen langzaam af. Staalwaarden waren iets lager hoewel men raamt dat de bedrijvigheid deze week opnieuw zal stijgen. De vooruitzichten der public utilities worden gunstig geacht. De beurs sloot nauwelijks prijshoudend. Dd omzet bedroeg 610.000 aandeelen. Het reeds eenigen tijd met spanning door de New Yorksche beurs tegemoetge- ziene rapport van de Roosevelt-commissid inzake de loonkwestie bij de A m e- rikaansche spoorwegen, is thans gegepubliceerd. In het rapport wordt aan bevolen den spoorwegen geen machtiging te verleenen de loonen te verlagen, doch hen te nopen de aanzegging tot verlaging der loonen te annuleeren. Vandaag zou president Roosevelt een conferentie houden met ver tegenwoordigers der spoorwegondernemin gen en der arbeidersorganisaties. Naar wij vernemen zal de N ed e r- l a n d s c h-I ndische Steenkolen Handel Mij over 1938 een interimdivi dend aankondigen van 5 pet., 25 per ge woon aandeel tegen het vorig jaar 7 pet of 35 per gewoon aandeel. TOONEELVOORSTELLING TE HAARLEM VERBODEN HAARLEM, 31 October Gisteren zou het groot Nederlandsch volkstooneel in de ge meentelijke concertzaal een voorstelling ge ven van het tooneelstuk „de onbekende sol daat" van W. Goossens. Op last van den waarnemend burgemeester, wethouder W. J. B. van Liemt is de opvoering eóhter verbo den. Als motief voor dit verbod werd mede gedeeld, dat het manuscript niet tijdig ter beoordeeling was ingezonden. LAND- EN TUINBOUW Bedrijfstoestanden in den Melkhandel Het kleinbedrijf moet gehandhaafd Op een buitengewone bondsvergadering van den Prot. Chr. Bond van Melk- en Zui velhandelaren te Delft gehouden, heeft de heer A. v. Buurente Delft een inleiding ge houden over den verkoop vam verschillende artikelen in de winkels van den melkhandel. Hierbij werd door den inleider eerst na gegaan hoe de toestand voorheen was. Door allerlei maatregelen is de toestand geheel gewijzigd. Er is door nel vermeerderen van de melkdistribuanten in gezond egoïsme gezocht naar wegen om den omzet te ver meerderen. We hebben hierbij rekening te houden met wat historisch 's gegroeid, maar ook nu er een spertijd is voor het kruide- niersbedrijf, met het feit dat 30 40 pet. der zuivelartikelen door het kruideniersbedrijf wordt verkocht. Ook moet gelet worden op de groote vlucht, die de straat- en markt- handel heeft genomen. Voor alles wil spr. voor het behoud van den bestaanden toestand pleiten. Het is niet on mogelijk, dat het grootbedrijf anders voor deel zou verkrijgen. Bij de zeer drukke bespreking bleek voor al, dat men het onbillijk zou vinden als het klein bedrijf in een eng keurslijf zou ge stoken worden. Westlandsche tuinders zeggen de C.A.O. op Verzet tegen het kindertoeslagfonds NAALDWIJK, 29 October. De Westland sche afdeelingen van den Nederlandschen Tuindersbond hebben onverwacht het col lectief arbeidscontract per 1 November as. opgezegd. De oorzaak van deze opzegging is te zoeken in groeiend verzet van sommi ge Westlandsche afdeelingcn tegen het thans bestaande kindertoeslagfonds. Duizenden arbeiders en patroons zijn bij dit Westlandsche collectieve aerbeidscontract, dat gesloten was tussohen de drie werk gevers- en drie werknemersorganisaties, in den tuinbouw, betrokken. Er worden thans pogingen in het werk ge steld door de afdeelingen van den Neder landschen Tuindersbond in het Westland. om met de drie arbeidersorganisaties tot een nieuwe overeenkomst te komen. Moch ten deze onderhandelingen mislukken, dan zal arbitrale uitspraak namens den Minis ter moeten beslissen. Op veler verzoek willen wij voor het aanbrengen van nieuwe, abonné's op ons blad weer premies beschikbaar stellen. De her- innering aan vroeger zoo welgeslaagde campagnes heelt ons toe- stemmend op deze vragen doen antwoordenVoorwaarde is weer, dat de op te geven lezer zich voor, minstens een jaar verbindt. Nu, dat is nim mer een bezwaar. Onze krant beveelt zich zelf aan, door inhoud en door lagen prijs en door wat verder geboden wordt. Zoo noemen wij ons ONOVERTROFFEN ZONDAGSBLAD, een Weekblad op zich zelf, hetwelk terecht vele lezers trouw be waren. Daarnaast onze LEERZAME FROUWENPAGINA'S. het grootste deel van het jaar liefst twee pagina's per week. Onze PRACHTIGE FEUILLETONS, welke voor ons blad worden geschreven, en dus nog nimmer elders verschenen. En daarnaast ONZE RIJK GEVARIEERDE INHOUD, ingesteld op den kring onzer lezers. Door dit alles beproeven wij de sfeer van het Christelijk Gezin te versterken. Wij noemden dan ook zoo juist den lagen prijs. Inderdaad is deze lager, gezien den inhoud, dan waar ook. Tot 30 November a.sis dan de premie voor één lezer: Een fraaie boekpremie met een inhoud, welke boeit en verheft. Wie twee abonné's aanbrengt, ontvangt: een fijn Klokje een sieraad voor. schoorsteen of buffet En nu aan den slag vrienden. Zendt Uw gewonnen lezer of lezers in door ge bruik te maken van onderstaande bon. O ja, wij zouden bijna vergeten, dat nieuwe lezers, zoolang de voorraad strekt, gratis ontvangen de beide Deelen van NEDERLAND, LET OP U SAECK l Een merkwaardig nummer over onze Weermacht, als nimmer, eerder verscheen. November-Campagne Nieuwe Leidsche Courant Aan de Abonnementen-afd. van De Nieuwe Leidsche Courant Breestraat 123. Leiden Hiermede verzoek Ik als abonné op ons blad in te schrijvert voor minstens één jaart Naam Adres: .Mijn naam is: Mijn adres is: en ik zal gaarne de daarvoor gestelde premie van LI ontvangen. Dit is. in deze November-<ampagne mijn nieuwe abonné. Zendt deze Coupon!

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2