Jlimuie ^riltsdjr (tTuitraiit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Finantiëele steun aan nood lijdende gemeenten De insluiting van Groot-Hankau PERMANENT DUP! RYNBENDE FIRMA D KATZ Stjonnemcntsprijö: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 -F portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a Ct Mo. 6531 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 33936 DINSDAG 25 OCTOBER 1938 19e Jaargang Üliitattntieprtjjcn: Van I tot 5 regels 1.17'/* Elke regel meerf 0.227a Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 GEEN AFSTAND VAN GRONDGEBIED In onze dagen hoort men weer spreken ,van de wenschelijkheid, om van de kolo niën, welke verschillende staten bezitten, een deel aan Duitschland te geven, aan Duitschland, dat bij den vrede van Versail les van zijn overzeesch gebied werd beroofd. Er valt inderdaad een en ander voor te zeg gen, zoo men hiertoe overgaat. Een andere kwestie is, of daarbij van onze eigen „kolo niën" heel wat beter is het, te spreken Van „onze gebiedsdeelen buiten Europa" ook een grooter of kleiner deel aan Duitsch land moet worden toegekend. Ieder, die be denkt, dat ons land aan den laatsten oorlog alsmede aan den daarop volgenden vred- niet heeft meegewerkt, zal met ons van oor deel zijn, dat, zooals enkelen in het buiton land ten onrechte schijnen te meenen, onze staat niets aan anderen heeft af te staan. Het probleem is ouder dan vandaag. Reeds in het groote Fransche blad „Le Temps' van 23 Juli 1936 we wezen er indertijd op schreef een zekere Pierre Mille, dat men in dien tijd sprak over verdeeling van de Hollandsche, Portugeesche en Belgische kolo niën tusschen de Europeesche staten, welke over bevolkingsoverschot klaagden, te weten Polen, Duitschland en Italië. Sindsdien is, ïiaar men weet, laatstgenoemde staat door de verovering van Abessinië „bevredigd". De heer Mille verdedigde nu in Le Temps van genoemden datum, dat een bevolkings overschot een roof niet rechtvaardigt. Er zijn nog andere factoren in het s.pel, die men niet vergeten mag. Hij wijst op den ouder dom van het bezit. En voorts moet men lr* rekening nemen, wat door de kleine staten in de koloniën is tot stand gebracht. „Wat Holland aangaat", zoo schrijft hij „de geheele wereld weet, dat het koloniale administratieve bestuur, hetwelk het in In eulinde heeft ingesteld, zoo humaan is, zoo zeer rekening houdt met de Inlandsche be langen, zeden en gewoonten, dat alle andere koloniale mogendheden het tot voorbeeld pemen"j In het vervolg van zijn artikel verzet de schrijver zich dan tegen het gevaarlijke on recht, dat sommigen, naar het leek, wilden begaan. Het zou hom tegen de borst stuiten zoo men de zaken in Europa zou willen regelen op den rug der zwakken. We meenden er goed aan te doen, aan deze belangwekkende uitspraak, in het ge zaghebbende Fransche orgaan indertijd ge daan, juist in deze dagen nóg eens te her inneren. Het Centraal Vliegveld Den Haag en ook het Westland voor Leiderdorp DEN HAAG, 25 October. B. en W. hebben hun voorstel om er bij 'de Regeering op aan te dringen Schiphol niet tot eenige luchthaven voor het groote internationale verkeer te bestemmen, maar vast te houden aan den aanleg van een luchthaven te Leiderdorp, zulks in het be lang van den Haag en met het oog op liet algemeen belang, aangenomen gezien. Zelfs zonder stemming is dit geschied, maar op een wijze, die vermoedelijk aan het College niet volle tevredenheid zal schenken. Langdurig heeft de Raad zich met de kwestie bezig gehouden. Eerst met de uitnoodiging van Amster dam, ook aan den Raad, om eens te komen zien en te praten. Dat B. en W. deze invitatie zonder eenige ruggespraak met den Raad van de hand hebben gewezen, is hun weinig vriendelijk afgenomen. Toen kwam de zaak van het adres aan de orde. Verschillende sprekers toonden weinig instemming met de door B. en W. voor- Meer dan een zag daarin voor den Haag .weinig belang. Anderen achtten het beter zich voorloopig in deze zaak niet te men gen. Zij sloegen de beteekenis van 't adres ook niet hoog aan, omdat ten slotte toch de beslissing aan de Regeering is. Geen bezwaar toonden de heeren Folmer, Quant. v. Beresfeyn, de Visser en Eschau- zier; van hen stelden o.a. de heeren Quant en de Visser de conditie, dat den Haag niet financieel noet worden geïnteresseerd bij de centrale luchthaven. De burgemeester heeft met enthousiasme het voorstel van het College verdedigd. Van zijn standpunt uit heeft hij het gedaan, ge lijk van hem verwacht mocht worden. Aan dacht werd geschonken zoowel aan het spe cifiek Haagsche belang, dat naar zijn over tuiging bij de zaak gemoeid is en aan den algemeenen kant er van, waardoor de hoop werd gekoesterd, dat ook anderen zelfs Rotterdam steun zouden gaan verleenen aan het Haagsche adres, dat als een alarm sein bedoeld is. Zonder hoofdelijke stemming werd beslo ten het adres aan de Regeering te zenden. Ook het Westland adresseert Do voorzitter van den ,3ond \.ostland" de heer J Barendse, de voorzitter van den Bond van Bloemenveilingen in het West land de heer P. Vis, en de burgemeester van Naaldwijk, mede namens zijn ambtge- nooten van de andere Westlandsche ge meenten, hebben een adres gericht tot den Minister van Waterstaat, waarin zij drin gend verzoeken voor de plaatsbepaling van een centrale luchthaven „Holland" aan Leiderdorp de voorkeur te geven. Voorgesteld wordt een nieuwe forensen belasting Vóór het rijk bijspringt, moeten noodlijdende ge meenten nieuwe eigen in komsten kunnen krijgen 's-GRAVENHAGE, 24 October. In. gediend zijn twee ontwerpen van wet tot: 1. wijziging van de wet van 22 Decem ber 1933 tot steun aan noodlijdende ge meenten; 2. nadere wijziging van de wet van 15 Juli 1929 houdende herziening van de fl- nancieele verhouding tusschen het Rijk* en de gemeente en wijziging van arti kel 283 van de gemeentewet. In de memorie van toelichting tot het eerstgenoemde wetsontwerp wordt gezegd, dat de zorgwekkende budgetai re omstan digheden van een groot deel der gemeenten de ministers van Financiën en van Binnen- landsche Zaken noopten, ernstig de vraag onder de oogen te zien, welke maatregelen zouden kunnen worden genomen om. tot ver betering van den financieelen toestand der noodlijdende gemeenten te geraken. Naar de meening van de Ministers is van een wijziging der verhouding, zooals deze in de wet op de financieele verhouding is neer gelegd, thans geen afdoende, duurzame op lossing te verwachten. Op één punt, hetwelk meer op zichzelf staat en niet met de crisisomstandigheden samenhangt, meenen zij intusschen een verbetering te kunnen voorstellen in de fi nancieele betrekkingen tusschen de ge meenteen. Hun opvatting hieromtrent is vervat bij de tegelijkertijd met het onder werpelijke wetsontwerp ingediende voorstel tot wijziging van de wet op de financieele verhouding, bij welk wetsvoorstel de be voegdheid tot het heffen van opcenten op de gemeentefondsbelasting voor een gedeelte wordt overgebracht van de woongemeenten naar de werkforensaalgemeenten. Deze regeling is nochtans geenszins voldoende om aan de moeilijkheden het hoofd te bie den. De ministers hebben zich dan oök ernstig beraden over verdere mogelijkheden tot be perking of wegneming van budgetaire te korten, daarbij zeer in het bijzonder aan dacht schenkende aan het vraagstuk op wel ke wijze aan de gemeentebesturen de zelf standigheid in haar financieel beleid kan worden teruggegeven. In de nota betreffende den toestand van 's rijks financiën is de weg aange geven, waarlangs dit, althans gedeelte lijk zou kunnen worden gevonden. In dien de belastingvoorstellen, tot ver sterking van 's rijks middelen worden aanvaard zal voor steun aan gemeen ten en saneering der gemeentefinanciën een bedrag van f 37.250.000 beschikbaar I zijn. Met de enkele beschikbaarstelling van dit bedrag evenwel, zijn de gemeen ten, zooals ook in de millioenennota reeds is opgemerkt, in haar financieel beleid nog niet zelfstandig geworden. De ministers meenen nu, dat moet worden gestreefd naar het vaststellen van een rege ling der financieele uitkeeringen, welke zooveel mogelijk volgens objectieve normen den gemeenten de beschikbare gelden doet toevloeien. Het moet, naar hunne overtui ging, mogelijk zijn langs dezen weg een ge deelte van de thans, financieel afhankelijke gemeenten, de zoozeer 1 geerde financieele zelfstandigheid juist terug geven. Zij beseffen volkomen, dat ook na de vast stelling van bedoelde regelen er gemeenten zullen overblijven, die nog bijzondere hulp behoeven. Een gedeelte van het bedrag van f 37.250.000 zal dan ook gereserveerd moeien blijven voor gemeenten, welke daarna nog met een budgetair tekort hebben te kam pen, maar ook aan deze ge eenten moet do geleepnheid worden geboden, desnoodig de plicht worden opgelegd zich zoo mogeBjk zelf nog geheel of gedeeltelijk te redden. Daarbij zal het noodig zijn recht te laten we dervaren aan het zoo juiste algemeenc be ginsel bij bet financieele overheidsbeheer. dat de kringen, die de uitgaven doen, ook zich in zekere mate offers moeten getroos- Op grond van deze overwegingen ach ten de ministers het noodzakelijk, dat de mogelijkheid wordt geopend voor ge meenten, wier begrooting niet sluit, om, voordat het rijk met gereed geld bij springt, uit een bijzondere verruiming van belastinggebied nieuwe eigen in komsten te putten. Het voorschrift, dat deze extra belasting slechts kan worden geheven als daaraan vooraf fs gegaan een verklaring van de Kroon, dat daar tegen geen bezwaar bestaat, is waar borg, dat niet onnoodig naar deze nieu we bron van Inkomsten wordt gegrepen. Anders toch zou de heffing weldra vrij algemeen zijn en het probleem slechts verschoven worden. De Regeering stelt zich voor, deze toestemming niet anders te geven dan in die gevallen, waarin bet heffen van nieuwe belasting inder daad een jnist effect za] hebben. De ministers ontveinzen zich evenwel niet, dat de belastingverhooging het vertrek van draagkrachtige ingezetenen uit de nood lijdende gemeenten in de hand zal werken en de vestiging van zoodanige ingezetenen zal tegenhouden, waardoor het tegendeel zou worden bereikt Een forensenbelasting Om deze voor die gemeente funeste gevol gen te ontgaan wordt nevens de beperking in de bevoegdheid tot een heffing voorge steld aan de gemeentelijke inkomstenbelas ting een forensenbelasting vast te koppelen. In de tweede plaats kan een gemeentebe- jstuur, tijdig gewaarschuwd, dat de toezicht houdende instanties een bepaald begroo- lingsniveau als maximum beschouwen, met deze wetenschap zijn voordeel doen, wil het zich niet blootstellen aan de moeilijkheden, verbonden aan niet goedkeuring van een be grooting. Het is het voornemen van de ministers, in dezen gedachtengang voortgaande, meer dan tot dusver het geval is geweest, toepas sing te geven aan de bepalingen, welke de regeering de bevoegdheid geven, waarschu wend in te grijpen in gevallen, waarin hel sluitend budget bedreigd wordt. Directe rijkssteun, in den vorm van een renteloos voorschot en/of Pen bijdrage uit 's rijk3 kas behoort naar het oordeel van de ministers slechts dan te worden verleend indien tegen de invoering der extra-belas ting bij de Kroon bezwaar bestaat en slechts in bijzondere gevallen ondanks de invoering dier extra-belasting. Werkforens: burger van twee gemeenten In de toelichting op het tweede ontwerp lezen wij: Het fiscale werkforensenvraagstuk is be schouwd als een vraagstuk van het locali- seeren van Devoogdheid tot het heffen van belasting naar het inkomen. De wet van 1929 heeft met de gedachte van een meervoudige „woonplaats" radicaal gebroken. Het komt den ministers voor. dal de wetgever van 1929 hier iets te ver is ge gaan. Zij aanvaarden de bestaande oplos sing met betrekking tot de woon forensen- In de verhouding tusschen de gemeenten van hoofdverblijf en de centrale werk- gemeente (niet: alle werkgemeenten) mee nen zij echter een verandering te moeten voorstellen. Zij meenen den werkforens te moeten zien als een burger van twee ge meenten- van de gemeente van hoofdverblijf en van de gemeente, waar de forens hc-t centrum van zijn werkzaamheden heeft. Al leen tusschen deze gemeenten vinde een verdeeling van bevoegdheid tot opcenten- heffing plaats. In deze orde van gedachten hebben de mi nisters gemeend te moeten voorstellen, mei betrekking tot werkforensen de hoofdsom van de gemeentefondsbelnsting ten behoeve van de gemeentelijke opcentenheffing te splitsen in een gedeelte dat ten kohiere ge bracht wordt in de gemeente van hoofdver blijf en een gedeelte, dat ten kohiere wordl gebracht in de werkforensaalgemeente. Elke van deze beide gemeenten heeft dan een hoofdsomgedeelte waarop uitsluitend zl] hare opcenten heft Het ontwerp strekt zich tevens uit tot bui- tenlandsche belastingplichtigen, die in een Nederlandsche gemeente bedrijf hebben. PSYCHOPATHENZORG Herbenoemd zijn tot lid van den Alg. Kaad voor Psychopathenzorg: mr A. Fentener De Japansch-Chineesche oorlog Chineesch scheepsdrama op de Jangtse Voor het eerst is in Hankau duidelijk het gebulder der kanonnen te hooreu. De burgerbevolking gaat intusschen voort de stad te ontruimen, welke thans reeds half is verlaten. Niettegenstaande het regenachtige weer hebben Japansche vliegtuigen opnieuw Han kau en Woesjang hevig gebombardeerd. Officieel wordt aangekondigd, dat de scheepvaart op de Jangtse stroomopwaarts van Hankau is gestremd. Voor Hankau en de omliggende steden is thans de staat van beleg afgekondigd De commissaris voor de verdediging, ge neraal Kwo Sjan, heeft gesproken over de mogelijkheid, dat gebouwen worden opge blazen. De belangen van de buitenlanders zullen echter worden geëerbiedigd, verklaar de de generaal. Een ieder, die het leven van buitenlanders in gevaar mocht brengen, zal worden dood geschoten. Uit Tokio meldt een Reuter-bericht, dat, blijkens de laatste daar ontvangen berichten, de voorhoede der Japanners Hwang-Pi, ge legen op 12% mijl ten Noorden van Hankau, heeft bereikt, terwijl vlooteenheden bij Jang Lo, 12 mijlen stroomafwaarts van Han kau, zijn aangekomen. Tenslotte doet de linkervleugel der Japan sche troepen hevige aanvallen op Ko Tien Tsjen. 22 mijlen ten Oosten van Woe Hang, welke plaats tien mijlen van Hankau ligt. Brltsch oorlogsschip aangevallen Van gezaghebbende zijde wordt vemumen, dat zes zware Japansche bombardements- liegtuigen een aanval hebben gedaan op de Britsohe kanonneerboot „Sandpiper" te Tsjang-Sja, de hoofdstad van Hoenan. De Britsche marine-autoriteiten hebben >ij de Japanners tegen dezen aanval, die op een misverstand zou hebben berust, krachtig geprotesteerd. Acht duizend vluchtelingen verdronken Het Chineesche persbureau bericht, dat 8000 Chineesche vluchtelingen uit Hankau, Woe Tsjang en Han Jang in de Jang Tse zijn verdronken, doordat de Japanners de passagiersschepen, waarop deze menschcn een toevucht hadden gezocht, tot zinkon hebben gebracht. Een der schepen werd bij Sian Jang, 35 kilometer stroomopwaarts van Hankau, in den grond geboord. De beide andere bij Tsjong Lin Tsji, op de grens van Hoenan en De situatie te Kanton Domei meldt, dat zich geen enkele Japan sche soldaat in de stad Kanton zelf bevindt, hoewel een kleine Iroepen-afdeeling patrouil lediensten verricht en de rust en orde in de slad handhaaft. De Japansche strijdkrachten zijn rond Kanton geconcentreerd. De Japansche keizer heeft in een bood schap aan leger en vloot uitdrukking gege ten aan zijn dankbaarheid over de bezetting ran het gebied van Kanton, na een nauw keurige voorhereiding en een stoutmoedige actie van leger en vloot, die daarbij krach tig hebben samengewerkt Volgens de keizerlijke boodschap levert de snelle, bezetting van het gebied van Kanton door de Japanners een groote bijdrage tot de verdere gunstige ontwikkeling van den militairen toestand in China. De vrijscharen blijven actief Het Chineesche persbureau bericht, dat de Chineesche vrijscharen in de provincie Sjansi er in zijn geslaagd twee steden aan den spoorweg Ta ToengPoe Tsjau te her overen, n.l. Kau Tsoen en Ta Meng, 40 en 50 K.M. benoorden de hoofdstad der provin- Taijoean. Uit Taijoean wordt gemeld, dat, hoewel de Japansche troepen de stad een jaar geleden hebben bezet, zij geen meester zijn buiten de stadsmuren. Rond de stad houden zich sterke Chineesche benden op, welke thans weer aanvallen doen. Hankau zal niet verdedigd worden Tsjang Kai Sjek vertrokken HANKAU, 25 Oct. (Reuter). Offi cieel is medegedeeld, dat Hankau niet verdedigd zal worden. Zekere districten zijn overgedragen aan het coouiê voor de vluchtelingenzone. Vanochtend werd bevestigd, dat maarschalk Tsjang Kai Sjek en zijn echtgenoote met onbekende bestem ming uit Hankau zijn vertrokken. In de geheele stad worden ontploffin gen gehoord. DERTIG CHINEESCHE DIVISIES INGESLOTEN? Snelle Japansche opmarsch TOKIO, 25 October (Reuter) De Ja pansche opmarsch schijnt zoo snel te vor deren dat een groot deel der Chineesche troepen, die de noordoostelijke toegangen tot Hankau verdedigd hebben, zich den terugtocht ziet afgesneden. Het Japansche leger heeft reeds een cordon om de vlakte van Tsjingtsjau getrokken, waarin dertig .Chineesche divisies gevangen zijn. Zware vliegramp in Australië Een Douglas-machine stort neer in het gebergte Alle achttien inzittenden MELBOURNE, 25 Oct. (Reuter). Een lijnvliegtuig, een Douglas, dat te Adelaide was opgestegen, is in het Dandenong-gebergte, ruim 30 kilometer van Melbourne, neergestort. Veertien passagiers en de uit vier koppen bestaande bemanning zijn om het leven gekomen. Tot de slachtoffers behoort de oud-minister van handel Hawkei. Men heeft de lijken van zeven slachtoffers buiten het toestel gevonden, terwijl elf lichamen, met brandwonden overdekt, in de machine lagen. Branstoffenbijslag voor werkloozen Van December tot Maart f 1.30 Bijdrage nit het Werkloosheidssubsidiefonds Van den Minister van Sociale Zaken is een volgende circulaire aan de gemeentebe sturen uitgegaan, waarin o.m. gezegd >k heb de eer U te berichten, dat in het tijdvak van 30 October 1938 tot en met 15 April 1939, evenals den vorig<?n winter, aan ondersteunde en bij een werkverschaffing geplaatste werkloozen een brandstoffenbij- slag mag worden verstrekt. Deze zal gedu rende het tijdvak van 30 October tot en met R8 November 1938 ten hoogste f 1 per week mogen bedragen, van 27 November 1938 tot en met 11 Maart 1939 maximaal f 1,30 per week, terwijl nadien wederom geen hooger bedrag dan wekelijks f 1,— aan brandstof- fenbijslag mag worden toegekend. In de kosten der verstrekking van den brandstoffenbijslag aan werkloozen, die in de steunregeling zijn opgenomen of bij een gesubsidieerde werkverschaffing zijn ge plaatst, zal uit het werkloosheidssubsidie fonds eenzefde bijdrage worden toegekend als in de overige kosten van steunverlee ning of in de loonen der werkverschaffing wordt verleend. Een nieuw gebouw der stichting „Nat. Luchtvaartlaboratorium" AMSTERDAM, 25 Oct Begin 1940 zal de stichting „Nationaal Luchtvaart laboratorium" haar nieuwe ruime ge bouwen betrekken. Dan zal er over vloed van ruimte zijn voor den directeur Dr. Ir. E. B. Wolff en zyn staf van in genieurs en technici om de vele groote toestellen op te stellen, die noodig zijn om de modernste proeven op het gebied van de luchtvaart te kunnen doen. Het nieuwe, fraaie gebouw zal ver rijzen aan den nieuw te maken Sloter- weg, tusschen Schinkel en ouden Slo- terweg, vlak by Schiphol en vlak by Amsterdam. Telegrambesteller aangereden en gedood ZOETERMF.ER, 25 October. Gister middag is de 30-jarige telegrambesteller J. A. te Zopfermeer, toen hij den Broek- weg wilde oversteken, door een auto aangereden en op slag gedood. Het slachtoffer was ongehuwd. Een jongetje keek om Hij werd aangereden en op slag gedood BEST 25 October. Gisteren wilde het elfjarig zoontje der familie Willems alhier bij het veriaten van het" ouderlijk huis per fiets den rijweg oversteken. Hij keek een oogenblik achter zich om een vriendje te \\o\ooa ^'§arep Het betere fabrikaat VOORNAAMSTE NIEUWS Oit Nummer bestaat uit TWEE bladen Ingediend zijn twee wetsontwerpen be treffende steun aan noodlijdende gemeens ten en de verhouding van Rijk en Ge meenten. Een onderhoud met den directeur van de Mij ter bevordering van de handelsbe trekkingen met Zuid-Amerika. De Haagsche Gemeenteraad heeft zich uitgesproken voor een vliegveld bij Lew derdorp. Halifax spreekt over de Engelsche politiek van vrede en bewapening. De insluiting van de stad Hankau. De Hongaarsche voorstellen aan Praag inzake de grensgebieden. Wat voor weer krijgen we Zwakke tot matige wind, aanvanke lijk nog nit zuidelijke richtingen, toe nemende bewolking met vorming van uitgebreide mistgebieden. Weinig of geen neerslag, in het oosten tempera tuur om het vriespunt des nachts, en zelfde temperatuur overdag, in het wes ten zachter des nachts en overdag iets konder. -7\acikki\£f\'i 87 nuttige warmte (bü normalen •tand van den regulator) Officieel vastgesteld door het Rjjksnijver- heldslaboratorlum te Delft. In prij zen V.af f 72.25 compleet geplaatst N V HAARDENFABRIEK „DE SCHELDE" .h. GEERS 8. ZOON-BERGEN OP ZOOM IK SNAK ER NAAR „BLAUFRIES" AMSTERDAM ROTTERDAM OPSLAG-EXPEDITIE-CONTROLE HET ADRES voor: VAKKUNDIG VERTROUWENSWERK 1 VRAAGT TARIEVEN I Spoorstraat 33/37, Dieren, Tel. 4202 DOORLOOPENDE TENTOONSTELLING VAN 17e EEUWSCHE OUD-HOLLAND SCHE MEESTERWERKEN, ITALIAAN SCHE en VLAAMSCHE PRIMITIEVEN. Dagelijks geopend van 96 uur- groeten en sloeg geen acht op een naderen de vrachtauto. De jongen werd door Jen wa gen overreden en was op slag dood. Het stoffelijk overschot Is naar het Na» zareth ziekenhuis te Best overgebracht Cisteren werd de Efficiency-l entoonstelling. welke in de Apollo-hal te Amsterdam gehouden wordt, officieel door den Directeur-Generaal der P.T.T.. Dr lr M. H. Damme. geopend. Tijdens den rondgang over de tentoonstelling. Dr Damme luistert na in den hoorn van een kosmograaf. Rechts van Dr Damme, weth. F. van Meurs,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1