I NATIONALE INDUSTRIE Het voor en tegen van de Electriciteitswet E.M.I. - UTRECHT (EMI) Fabriek van: Venlilaloren VRIJDAG 21 OCTOBER 1938 Cjparen bevordert y/rsllrctnc* Volkswelvaart NUTSSPAARBANK BREDA CATHARINASTRAAT 16 Renteberekening 2.7 's-jaars VOOR ZUINIG BRANDEN DYSER1NCK PAX III V. EEN ZOETE WRAAK Ijverig handelde de Eerste Kamer over de moeilijke Electriciteitswet. Spre ker na spreker beklom onvervaard het gestoelte en liet zijn licht over de pro blemen schijnen. Hard was men doende de machtige natuurkrachten der elec- triciteit te kluisteren in stevige wets bepalingen. Weldra zou de trotsche vogelgekortwiekt, zijn opgesloten in het kooitje der codificatieen een scha mel wetboékje zou een karig beeld geven van wat eens een onstuimig ele ment was. Toenplotseling, geschiedde het! Daar werd in die gewijde vergaderzaal van de Eerste Kamer een zoete wraak ge nomen. Want terwijl een der redenaars vol gloed oreerde, begon een snerpend fluittoontje te weerklinken, zacht, maar, doordat het aanhield, hinderlijk en pene trant, een kennelijk blijk van een defect in de electriciteit Het breede voorhoofd van den voor zitter versomberde. Zaalwachten kwa men in het geweer en zochten speurend de ruimte af. En Kamerleden, die zoo juist nog van hun meening inzake de wetgeving op de electriciteit hadden blijk gegeven, fluisterden adviezen. Het werd een gemeenschappelijk probleem, en geruimen tijd duurde het, voordat aan het halsstarrige fluitje het zwijgen was opgelegd en de stilte in de plechtige béhuizinge was weergekeerd en nog slechts de stem des sprekers weerklonk. Het bedreigde element had in den aanval zijn verdediging gezocht en. al thans voor eeniger. tijd, overtuigend revanche genomen! 300 dezer bons geven recht op een Ivoorkleurig, met zilver gedecoreerd, porceleirieit THEESERVIES oT ONTBIJT SERVIES. Alleen aan de achterzijde afgestempelde bons hebben waarde. Geldig tot nader te bepalen datum. Gisteren vond in de aula van het Koloniaal Instituut te Amsterdam de eere promotie plaats van den minister van defensie, den heer J. J. C. van Dijk tot doctor honoris causa in de rechtsgeleerdheid. Na de promotie: 5e van rechts, minister van Dijk; 3e van rechts minister Colijn. De Turksche vrouwen hebben onlangs het stemrecht verkregen, dat bij de jongste gemeenteraadsverkiezingen voor de eerste maal werd uitgeoefend Te Utrecht is een her scholingscursus voor slagers geopend. Dit geschiedde door wethouder Zegers, die de symbolische plechtigheid verrichtte door een flinke biefstuk af te snijden. Twee militaire vliegtuigen kwamen tijdens een avondvlucht boven Dunmow- park in Essex (Engeland) met elkander in botsing en vlogen in brand, waarbij zes personen om het leven kwamen^De ruïne van een der toestellen. Eerste Kamer-camera steld. Wel bestaan er eenige spoorverbinoin- «n, b.v. via Pressburg, doch hierbij treden nog groote vertragingen op, terwijl de rcizi gers te voet de grens moeten overschrijden. Het vliegtuig vormt daarom op het oogen- blik de ecnige geregelde verbinding met Praag. Het traject WeenenPraag, dat K.L.M. bevliegt als etappe Tan haar diensf LondenRotterdamMidden Europa, is dan' ook voortdurend volgeboekt, terwijl dagelijks tientallen (passagiers moeten worden afgewe» zen. Het zijn voornamelijk in September uit» gewezen Duitschers cn Tsjechen, die nu terugkeeren. Officieele Beichten VOOGDIJRADEN VOOR NEDERLAND EN N ED ER L AN DSC H- I N DI E Nederlandsche vliegtuigen zijn beter dan Buiteniandsche vliegtuigen I KOOLHOVEN VUEGTUIOEN ZIJN HEDERL FABRIKAAT N.V. KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN WAALHAVEN ROTTERDAM Willem Smit &Co's Transformatorenfabrlek N.V. Nijmegen OTNAMODRAAD LASCHTRANSFORMATOREN LASCHAUTOMATEN LASCHELECTROOEN TRANSFORMATOREN ELECTRISCHE OVENS voor warmte-behandeling Kleine Elecfromoloren nische materie komt heel wat kijken. En het sprekerslijstje was dan ook zóó lang, dat eerst heden de Minister aan het woord komt. Uit de verschillende redevoeringen geven we de kern weer. De heer Blomjous (R.K.) is van oordeel dat het ontwerp den vorm heeft van een machtigingswet, en zulk een wet is gevaar lijk, als zij tot een systeem wordt. Zij biedt een minder goedwillende Regeering de mo gelijkheid. een weg op te gaan, die de Volks vertegenwoordiging onjuist kan voorkomen Voorts houdt zij te weinig rekening met de eigen rechten en bevoegdheden van de ge meenten. Wat de koppeling aangaat, is de heer Blomjous van oordeel, dat hiertoe snel moet worden overgegaan, zoo de defensie het wenscht Overigens is Spr. er geen bewonde raar v'an. Later betoogde de heer B ruine man (eveneens R.K.), dat koppeling ook voor de defensie van weinig nut kan zijn. Het wil ons trouwens voorkomen, dat zij ook uit het oogpunt van landsverdediging riiet onbedenkelijk kan zijn. Een energieraad gevraagd De heer T e r H a a r (C.H.) acht koppeling alleen niet voldoende. Daarnaast is een goede organisatie gewenscht. Deze spreker gaf voorts de voorkeur aan de instelling van een energieraad boven die van een clectriciteitsraad, wijl bij de eerste de gasbelangcn beter tot hun recht komen. Ook bij den heer C i 11 e r s (A.R.) was eenige belangstelling voor het gas te ontdek ken, al kunnen volgens dezen naast deze beiden ook steenkool, ipetroleum. olie en zelfs windkracht worden genoemd. De heer Otters voerde daarbij een warm pleit voor het deskundig karakter, dat deze raad moet dragen. Een raad van belangen mag het niet worden, want dan zou het een „kind met een waterhoofd en een slap handje" worden. Voorts moet er zekerheid zijn, dat de raad objectief zal oordeelen. De heer de Zeeuw (S.D) wijdde wel wat veel aandacht aan hetgeen door ver scheidene leden in het Voorloopig- Verslag was opgemerkt omtrent een circulaire, uitge vaardigd door den directeur van het ge meentelijk electriciteitsbedrijf te Rotterdam, waarin voor verschillende eiectrotechnische artikelen het dragen van een K.E.M.A.-keur- teeken verp'ichtend was gesteld. Geeft deze circulaire blijk van machtsmisbruik? Neen, meende de heer de Zeeuw. Bij zulk een keur zijn immers de bonafide fabrikanten èn de koopers gebaat. Ook kan op deze wijze wel licht de te groote macht van belangrijke lichamen worden tegengegaan, die b.v. lam pen met een brandend vermogen van 1001 uur voor evenveel geld verkoopen als een lamp, die 2500 uur kan branden. De heer In 't Veld (S.D.) wilde weten, welk een gebruik gemaakt zal worden van de mogelijkheid om productie-bedrijven te naasten. Tn een breedvoerig hptong nam spr het op voor het distributie-bedrijf, waar tegenover de Minister blijkbaar de voorkeur geeff aan het provinciaal bedrijf. Hij zou zijn stem laten afhangen van de wijze, waar op de Minister zijn vraag wenschte te be antwoorden, of hij een systeem denkbaar achtte, waarin aan distributiebedrijven ruimte wordt gelaten. Volgens den heer Janssen (R.K.) is het niet bezwaarlijk, zoo aan de Regeering groo ter bevoegdheid wordt toegekend. ITct ont werp werkt vereenvoudigend, en dat is een voordeel. In meer centralisatie ziet deze spreker geen euvel. Een aparte noot bracht de heer van Vessem (N.S.B.) in het debat. Bij de behandeling van een derde nota van wijziging in de afdeelingen der Tweede Kamer hadden de leden der natio- naal-socialistische fractie opmerkingen ge maakt, welke de commissie van voorberei ding niet in het Voorloopig Verslag wilde opnemen. Hierin vond de heer van Vessem aanleiding te verklaren, dat het wetsont werp deswege in de Tweede Kamer onvol doende i.s voorbereid, waarom hij zich ge noopt zag. zich van deelneming aan de be handeling in de Eerste Kamer te onthouden. Het geval zou met deze oratorische ver klaring zijn afgcloopen, ware het niet, dat de heer van Vessem aan een en ander en kele beschouwingen vastknoopte over het parlementaire stelsel, die hem het ongenoe gen van den voorzitter op den hals haalden. En toen hem na enkele hamerslagen het woord werd ontnomen, merkte hij alsnog op. dat hierin zich volgens hem „de parlemen taire democratie in haar dictatoriaal karak ter" openbaardeEn nu hadden we nog, wel gedacht, dat de heeren dictatuur zoo verkieselijk vonden! De heer van Citters wilde in het ont werp een eerste schrede zien op den weg naar een regeling van het electriciteitsvraagstuB, en als zoodanig zou hij het kunnen aanvaarden. Het biedt enkele voordeden. Zoo geeft het de mogelijkheid van een keur en verschaft het aan conces sies een wettelijken grondslag. Maar een be zwaar is, dat aan de uitvoerende macht veel bevoegdheid gegeven wordt. De Minister wordt als het ware „omgord met macht". En het lijkt wel, alsof de rechtsstaat wordt vaar wel gezegd ten bate van den machtsstaat. Weliswaar moeten, blijkens het ontwerp, meermalen de electriciteitsraad en de Ged. Staten worden gehoord, maar nergens is aangegeven, dat naar hun meening moet worder. gehandeld. En wat de koppeling aangaat, zoo deze wenschelijk is met het oog on de defensie, welnu, dan moet ze voor Rijksrekening geschieden. En voorts moeten de onkosten gedragen worden door de in stanties, welke er voordeel van hebben. De heer Kranenburg (V.D.) meende, dat het met het inruilen van den rechtsstaat voor den machtsstaat wel meeviel, al drong hij op soepel optreden bij de handhaving van de wet aan. Een rechtskundig betoog wijdde deze spreker aan het karakter van de concessie. De heer Heldring (Lib.) hield een korte maidenspeech, waarin hij zich vóór de grondgedachte van het ontwerp verklaarde, doch aandrong op het betrachten van spoed bij de koppeling. Vandaag is het woord aan den Minister. BINNENLAND De staking bij Koolhoven beëindigd ROTTERDAM. 21 Oct. Naar men ons van directiezijde mededeelt, is de staking bij de N.V. Koolhoven vliegtuigenfabriek tot een einde gekomen. De vakbond heeft den strijd als beëindigd beschouwd en de arbeiders van Koolhoven hebben hun plaatsen op de fabriek weer bezet tegen de bestaande ar beidsvoorwaarden. Verkeer met Tsjechoslowakije Voornamelijk door de lucht VGRAVENHAGE. 21 Oct. Nog steeds is het normale verkeer tusschen Tsjecho-Slo wakije en de omringende landen niet her- Rotterdams nieuwe Burgemeester, Mr P. J. Oud, spreekt, nadat hij van den loco-burgemeester de ambtsketen had ontvangen en op zijn zetel onder de baldakijn had plaats genomen, voor de eerste maal de leden van den Rotter- damschen Raad toe. Links de gemeente-secretaris, Mr M. Smeding. De betreffende Raad worde geen Raad van Belangen De materie van de Electriciteitswet heeft al heel wat pennen in beweging gebracht Voor- en tegenstanders gaven van hun meening blijk, en hoe lastig een bevredigende regeling wel is, komt dui delijk naar voren in de omstandigheid, dat het ontwerp, hetwelk nu in dè Eers te Kamer ter sprake kwam, niet onbe langrijk verschilt van het oorspronke lijk ontwerp. Het zijn dan ook belangrijke vragen, welke bij de behandeling van dit onderwerp naar voren kwamen. Kwesties als centralisatie cn decentralisatie, tariefkosten, het nut van koppeling, mede in verband met de eischen van defensie, de wenschelijkheid van rijks- keur op bepaalde instrumenten, kortom., ook, of misschien wel juist, bij zulk een tech-

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9