OPEN BRIEF! INSTALLATIE BURGEMEESTER Mr. P. J. OUD t VRIJDAG si OCTOBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. 8 Plechtige zitting van den Rotterdamschen Gemeenteraad „Wij zullen trachten de moeilijk heden gezamenlijk te overwinnen ROTTERDAM, 20 October. Heden heeft in de Raadszaal van Rotterdam de plechtige installatie van den nieuw be noemden burgemeester Mr. P. J. O u d. plaats gevonden. Nadat hij was binnengeleid heeft de wet houder de heer A. B. de Zeeuw, die tij dens het bestaan van de burgemeesters- vacature het locö-burgemeesterschap heeft vervuld, Mr Oud toegesproken. Hij zeide o.a. dat de voorwaarden ervoor aanwezig zijn, dat hij zoo leiding aan het publieke leven zal geven, dat hij er groote voldoe ning voor zijn persoon en waardeering en dank van de burgerij voor zal oogsten. „Het gansche land kent u als een bekwaam hard en ernstig werker, als een eerlijk en trouw verdediger van de zaak, die Gij dient. Onze stad is het waard, zulke gaven van hart en hoofd aan haar te besteden Spr. zeide in het verloop van zijn rede o.m nog, dat de nieuwe burgemeester te Rotter dam bijna jaloerschheid had gewekt door wat hij heeft gezegd over het belang dat hij er in zag.' dat het'bestuur van Rotterdam in handen van een vrijzinnig-democraat wordt gelegd en Spr. voegde daaraan toe dat Rotterdam vertrouwt, dat hij zich alleen en uitsluitend in haar dienst zal stellen. Rede van Mr nd Hierna hield Burgemeester P. J. Oud de volgende rede: De nieuwe burgemeester Mr. P. J. Oud ving zijn rede aan met woorden van dank aan HM. de Koningin voor zijn benoeming en erkentelijkheid voor de welkomstwoorden van den heer De Zeeuw. Hij verbond daar aan woorden van nagedachtenis aan Mr. Droogleever Fortuyn en dank aan den hee. De Zeeuw voor de wijze waarop hij zijn arbeid als waarnemend burgemeester ban verricht De taak zoo ging spr. voort, - me ih thans op mij ga nemen, is belangrijk en moeilijk. De beslissing is mij niet gemak kelijk gevallen. U heeft, mijnheer De Zeeuw dit juist en menschelijk aangevoeld. Spr. zette vervolgens uiteen, hoe hij he. burgemeestersambt ziet De theorie der gemeentelijke bestuurs inrichting heb ik jaren geleden geleerd uit Oppenheims Standaardwerk. En ik herinner mij nog goed, hoe deze kenner bij uitstek van ons gemeenterecht, van den burgemeester zeide: „H ij be kleedt een ambt, maar h ij is geen ambtenaar, hij is be stuursorgaan". Dit beteekent, dat hij, hoezeer benoemd door de Regeering geen vertegenwoordiger der Regeering is. Hij is een der drie organen van het gemeentelijk bestuur Zoo ligt reeds in het karakter van 't ambt opgesloten, dat samenwerking met en in de genoemde bestuurscolleges het doel van de ambtsvervulling moet zijn. Alleen wanneer het aldus gezien wordt, kan het grondbegin sel van onze gemeentelijke inrichting, de gemeentelijke zelfstandigheid, tot zijn recht komen. Deze gemeentel ij ke zelfstan- digheid heb ik altijd gezien als een der essentieele grondslagen van ons staatsbestel. Dat zij door den economi- schen en financieelen nood van onzen tijd zoo in het gedrang is gekomen, kan niemand meer hebben betreurd dan ik. Ik zie daarom als een der belangrijkste dingen, die wij moeten beproeven, de ge meentelijke huishoudingen weder op zoo danige grondslagen te vestigen, dat do financieele zelfstandigheid weder vol ledig zal zijn verzekerd en daarmede de gemeentelijke autonomie in haar ouda beteekenis zal worden hersteld. Ik weet, dat dit doel niet zal kunnen worden bereikt door maatregelen der ge meenten alleen. Samenwerk ine van Rijk en gemeenten zal hier z'jn geboden. Zoo ben ik vanzelf beland bij 't probleem, dat in dezen tijd het meest nijpende wordt gevoeld: het financieele. Dit probleem moet wederom gezien wor den in het verband van het geheel. Het be stuur eener gemeente is heel wat meer dan een financieel vraagstuk alleen. Maar eco nomische, sociale en cultureele vraagstuk ken hangen met de financiën nauw samen. Het bezit van goede financiën is voor een goed beleid op al deze terreinen op den duur een onmisbare voorwaarde. Men moet zich er echter voor hoeden het financieele probleem te eenzijdig te zien. Wie zou meenen, dat ik, hier ko mende, maar voor één ding oog zou heb ben: voor het sluitend maken van de begrooting, zou zich zeer vergissen. Nooit, ook niet in de jaren, dat ik 's Rijks financiën beheerde, heb ik dp stelling ver kondigd, dat een sluitende begrooting de hoogste wijsheid zou zijn. Waar ik echter altijd tegen heb gewaar schuwd is tegen pogingen, om de woorden „een sluitend budget is niet de hoogste wijs heid" zoo uit te leggen, alsof zij beteeken- den, dat een sluitend budget eigenlijk heelc- maal geen wijsheid is en het financieele huishouden er niet zoo erg op aankomt. Willen wij niet op een wpc komen di ons naar financieele ruïne voert, dan moet het einddoel van het sluitend bud get ons steeds voor oogen blijven staan, ook dan, wanneer wij welbewust om die levensbelangen, waarover ik sprak, ons van den weg. die daarheen leidt, schij nen te verwijderen. Na de uiièerizetling \tari deze 'richtlijnen zeide Mr. Oud, dat daarbij zijn streven zal zijn gericht op coördinatie ivan krachten: samenwerking van Gemeentebestuur en de zelfstandige krachten in de burgerij. a- wei-king moet het parool van en tijd zijn. ook samenwerking van de verschillende richtingen, wat allerminst erduezeling van beginselen behoeft te be duiden Gezonde samenwerking zal juist wor den bevorderd, wanneer wij iedei voor tins weten te leven uit een vaste over- tuiging. Met den wil tot die samenwer king kom ik naar Rotterdam. Ik kom daarbij met de oprechte bedoel ng te zijn een onpartijdig burgemeester van de stad. Ik zal trachten volledig oog te heb ben voor de groote en veelzijdige belangen an Rotterdam en haar bevrlking. Ik weet. dat ik kom in een stad van harde werkers op allerlei terrein. Ik weet, dat er daaronder lén zijn. die een zwaren strijd voeren om het bestaan. Ik weet ook, dat er duizenden zijn die zoo graag de hand aan den ploeg zouden slaan, doch wier vraag om arbeid elkens weer onbeantwoord blijft. Het geldt hier alles vraagstukken, die een derko materieele ziide hebben, doch welker heteekenis uiteindelijk het materieele verre te boven gaat. Onze tijd is er een van e noniischen en socialen, doch tevens een geestelijken nood. De wereld heeft drin gend behoefte aan bezinning op geesielij .e iden, doch wij weten ook, dat stoffelijke nood gemakkelijk leidt tot ^standen, waar- n die Bezinning uiterst moeilijk valt. Ook iaarom zijn de economische en so ciale problemen vraagstukken van de eerste orde en wanneer het mij ge- n zou zijn er mijnerzijds iets toe uij te en. dat de zware druk, die de omstan digheden op onze eerste havenstad hebben gelegd, zal worden verlicht, zal dit mij stern en tot groote dankbaarheid. Aan goeden wil zal hef mij daarbij zeker niet ontbreken. De burgemeester deed vervolgens een be roep op aller medewerking en voorlichting, ook van het ambtenarencorps, van hoog tot laag, van welks voortreffelijkheid /.hn voor gangers bij herhaling hebben getuigd. Wanneer U. mijnheer De Zeeuw, don inni- gen wensch heeft uitgesproken, dat Rotter dam en ik het goed met elkander zullen mogen vinden, dan dank ik U daarvoor /an harte en sluit mij daarbij ten volle aan. Wij allen tezamen staan voor een zware taak. Wij zullen trachten de moei lijkheden gezamenlijk te overwinnen Met de bede, dat God mij zal sterken en dat Zijn zegen oj. onzen gemeenscliappe- lijken arbeid zal rusten, aan/vaard ik het voorzitterschap van den Gemeenteraad Na de rede van Mr Oud sprak het oud ste Raadslid de heer T. Schalekamp hem namens de Gemeenteraadsleden toe. Hij sprak uit. dat de Raad, daarin onge twijfeld de vertegenwoordiger van de be volking, verwachtingen van Mr Oud heeft en hem toewenscht, dat God hem de krach ten schenken zal. welke hij zal behoeven. De heer Schalekamp vertolkte tevens den dank van den Raad jegens den heer De Zeeuw voor de wijze waarop hij het bur gemeestersambt heeft waargenomen. Zelden zeide hij is een loco-burgemeester n zoo'n korten tyd geplaatst in zoo snel wis selende omstandigheden. Na de rede van den heer Schalekamp werd ook nog gesproken door den heer Menist (r.s.a.p.) Deze zette uiteen, dat Rotterdam vooral een stad van prole tariërs is en dat het hier alleen den rijkaard naar den vleeze gaat. Het aantal onder steunden is opgeloopen tot bijna 48000. Gij zijt persoonlijk, aldus spr., mede verant woordelijk voor de aanpassingspolitiek van de Regeering. die door velen als een kwel ling wordt gevoeld. Spr. twijfelt er niet aan of de heer Oud is hier gekomen als Regee- rings-commissaris. Spr. zal niet nalaten de Rotterdamsche arbeidersbevolking tegen zijn beleid te mobiliseeren. Burgemeester Oud heeft tenslotte den heer Schalekamp voor zijn woorden dank gebracht en sloot vervolgens zonder op opmerkingen van den heer Menist in te gaan. onder groote hilariteit de vergadering. Na de Raadszitting vond een drukbezoch te receptie plaats, waarvan velen hebben gebruik gemaakt om met den nieuwen Bur gemeester kennis te maken. Assuradeur voor het Gerechtshof Twee jaar gcëischt wegens oplichting AMSTERDAM 20 Oct. Een gladde tong, een indrukwekkende auto. een gewichtige actetasch en gocd-gestelde advertenties ren de wapens, waarmede de verdachte, een 39-jarige Amsterdamsche assuradeur, die gisteren voor het hof terecht stond, streed om zijn slachtoffers te bewegen hem kleine en grootere geldsommen af te staan. Zijn cliënten, die er op vertrouwden, dat de kwieke assuradeur er voor zou zorgen, dat zij een hypotheek op hun onroerend goed zouden krijgen, kwamen bedrogen uit. De vriendelijke, vertrouwenwekkende Amster dammer toucheerde „onkosten", „taxatiekos ten", „kadasterkosten" en welke kosten meer in het vruchtbare brein van den „assu radeur" opkwamen, maar een hypotheek be zorgde hij in vele gevallen niet. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde hem voor de feiten, waarvoor hij vandaag in hooger beroep terecht staat, op 18 Mei tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorge bracht. De procureur-generaal Mr J. Ver steeg had vijftien getuigen opgeroepen, Mr Joh. M. Jolles presideerde het gerechtshof en als verdediger van den assuradeur trad op Mr Rob. Kokosky. Verdachte hield vol, dat hij serieus pogingen had aangewend om de hypotheken voor zijn cliënten af te sluiten. Na een uitvoerig getuigenverhoor heeft de procureur-generaal in zijn requisitoir gezegd dat verdachte reeds eerder is veroordeeld. In totaal zijn 50 processen-verbaal tegen hem ODcemaakt. Spr. kan zich dan ook volkomen met het vonnis der rechtbank vereenigen. Spr. vorderde bevestiging van het vonnis en verd.'s veroordeeling tot een gevai nisstraf van twee jaar met a f t r~e k der voorloopige hechtenis. De verdediger, Mr Rob. Kokosky, hield een uitvoerig betoog, waarin hij naar voren bracht dat verd. in vele gevallen correct l.eeft gewerkt, zoodat hij voor tonnen hypo- theekgelden heeft bezorgd. Tot in bijzonder heden besprak pl de ten lastelegging, deze toetsehde aan de feiten, Pl. concludeerde tot vrijspraak. Arrest 3 November. Stijgend aantal millionairs Een vermeerdering van 55 tot 75 in 1937—1938 Inkomen en vermogen stijgend in Rotterdam Merkwaardige verschuivingen Hoeveel millionairs telt Rotterdam.? Het antwoord op deze vraag geeft het statistisch materiaal van het Gemeente lijk Burau voor de Statistiek betreffende het inkomen en het vermogen te Rotter dam Het aantal millionairs, dat van 1927/ 28 op 1930/31 geleidelijk was vermeer derd van 9S tot 114 en van 1930/31 op 1936/37 regelmatig terugliep tot 55, steeg van 1936/37 op 1937/38 tot 75. Het Inkomen van de Rotterdamsche be volking bereikte zijn hoogsten stand in 1921/'22 met 419.6 millioen. Sedertdien liep 't terug en bereikte den laagsten stand in 1924/25 met .ƒ339.1 millioen. Daarop volgde een geleidelijke stijging tot 1930/'3l, in welk jaar een niveau van 394.8 mil lioen werd bereikt. Hierop is weer een be langrijke daling gevolgd tot 1936/"37, in welk jaar het belastbaar inkomen slechts 205.3 millioen bedroeg, waal-mede het was ge daald tot 133.6 millioen beneden dat van 1924/'25. welk jaar sedert 1921/"22 en vóór oe crisisperiode als dat met het laagste in komen genoteerd stond en tot beneden de helft van 'het inkomen van 1921/'22. Van 1936/'37 op 1937/'38 is het belaste inkomen, hoewel nog slechts met een gering bedrag, n.l, 2.4 pet., van 205.5 tot 210.5 millioen gulden gestegen. Het aamtal aangeslagenen was in 1930/'31 159.996, daalde tot 9S.280 in 1936/'37 en steeg daarna in 1937/'38 weer tot 101.185, zoodat de vooruitgang 2905 bedraagt. Het trekt de aandacht, dat in laatstgenoemd jaar de in komensgroepen van 1400 tot 6000 nog zijn achto utgegaan, n.l. met 1877. Daaren tegen is de laagste groep van inkomens (be nepen 1400) toegenomen met 46S0 aan slagen. Anderzijds wijzen de cijfers uit, dat vrij wel. alle inkomensgroepen boven 6000,— zijn gestegen. Opvallend is daarbij de toe neming van het aantal aanslagen in de groep van ƒ50.000.tot 00.000.n.l. van 27 in 1936/'37 tot 42. in 1937/'38. Het aantal aangeslagenen in de hoogste categorie 100.000,— en daarboven), dat sedert 1930/ •31 was gedaald van 108 tot 30, steeg in 1937/38 weder tot 35. De vermogensbelasting Omtrent de vermogensbelasting kan wor den medegedeeld, dat het te Rotterdam belaste vermogen, dat sedert 1924/'25 weder een stijgende lijn vertoonde en dat in de jaren 1926/"27 tot en met 1930/'3l resp. is toegenomen niet 28, 14, 61, 24 en 27 millioen gulden, na 1930/'31 is gedaald achtereen volgens met 61, 158, 38. 30, 42 en 41 mil lioen, zoodat het in zes jaar tijds is terug-, gevallen met 370 millioen. Van 1936/'37 op 1937/'38 is het echter weder gestegen va,n 584 tot 673 of met 89 millioen. Het aantal aangeslagenen, dat aanvankq. lijk was gestegen tot 8234 in 1930/'31 en mqt een onderbreking van 1933/'34 op 1934/'35 was teruggeloopen tot 6217. in 1936/'37, is van laatstgenoemd jaar op 1937/'38 w toegenomen tot 6458. Vergelijkt men het vermogen van 1936/*37 met dat van 1914/'15, dan bl:jkt, dat 't totaal belaste vermogen van 1936/'37 nog uitgaat boven dat van laatstgenoemd jaar. De stijging bedroeg in dat tijdvak te Rot terdam 6 ipct, te Amsterdam 12.4 pet, te Den Haag 18.1 pet en in het geheele Rijk 44.2 pet. Hierbij moet wel worden bedacht, dat sedert 1914 de bevolking van het Rijk en de ge noemde gemeenten niet onbelangrijk is ge stegen en dat de stijging in de eene gemeen te relatief veel grooter is geweest dan in de andere. Per hoofd der bevolking bedroeg dan ook het belaste vermogen te Rotterdam in 1914/ 1915: 1.166 en in 1936/1937: 976.—, te Am sterdam resp. 1.452.— en 1.269, te Den Haag 3.829.— en 2.901.— en iri het Rijk 1.211.— en 1294.—. HET COUPEEREN VAN PAARDENSTAARTEN „Doeleinden niet redelijk" zegt de Rechtbank Veroordeeling tot boete of hechtenis De Rechtbank te Rotterdam Iheeft uit spraak gedaan in de zaak van den 47-jari- gen paardenhandelaar A. V. uit Bolnes, die zich aan dierenmishandeling zou hebben schuldig gemaakt, door zonder dat er redelijk doel mee gediend was, van twee één-jarige paarden de staarten te coupeeren, waarbij de wonde met een heet ijzer was dichtgeschroeid. De rechtbank is tot de overtuiging geko men, dat verdachte zonder redelijk doel opzettelijk aan een tweetal paarden pijn, althans letsel heeft veroorzaakt. Ten aanzien van het verweer van ver dachte zegt de rechtbank, dat het tegemoet-' komen aan de wenscihen van het publiek feitelijk niets anders is dan het buigen voor mode en smaak, welke beide begrippen in hooge mate vergankelijk zijn en zich niet laten motiveeren. De ten deze geldende mode kan niet als redelijk doel voor het coupeeren worden aanvaard. In verband met het beroep op de ver hoogde handelswaarde en het economisch belang bespreekt de rechtbank art. 1 lid der Wet van 8 Juli 1874 tot regeling van de uitoefening der veeartsenijkunst, welke be paling. het doen van heelkundige operaties op gezond vee aan ieder veroorlooft. De rechtbank kan evenwel niet Inzien, dat deze bepaling nu aan ieder een vrijbrief zou geven om in gezonde beesten het mes te zetten. In 1874 moge de regeering geen beletsel van moreelen aard tegen de daad van Biet coupeeren hebben gezien, maar stellig zijn in den loop van meer dan een halve eeuw de zedelijke inzichten hier te lande nopens de behandeling van dieren aanmerkelijk veranderd. Dat deze ook in de rechts- en vakkringen weerklank heb ben gevonden, blijkt uit de in 1920 ver ruimde delictsomschrijving van art 254 W. v. S. Met het ook op de strekking van dit voorschrift, om de belangen der dieren te gen moreel ongerechtvaardigd optreden der menschen zoo goed mogelijk te beschermen naar rechtens verantwoorde maatstaven, behoort bij de toetsing der redelijkheid van het met coupeeren te bereiken doel het ze delijk besef zwaarder te wegen dan het GEACHTE HUISVROUW permitteert u een vraag! Verbaast het U, dat een zilvervos meer kost dan een gewone vos, en een gewone vos meer dan een konijnenvel? Verbaast het U, dat goudreinetten duurder zijn dan moesappelen, dat natuur zijde hooger geprijsd is dan kunstziide? Neen, het verbaast U geenszins! U weet immers, dat alle waar naar haar waarde betaald wil worden! Waarom beoordeelt U dan echter juist Koffie Hag uitsluitend naar den prijs? Waarom zegt U: „Hag is duur" Waarom geeft U niets om de kwaliteit* die (het gaat immers om genot en gezondheid) juist in dit geval alles voor U moest zijn? Of Koffie Hag goedkoop dan wel duurkoop is. kan men pas beoordeelen, wanneer men haar kwalitatieve en hygiënische eigenschappen zorgvuldig met die van „goedkoope" koffie heeft vergeleken. Dit is echter zeker: wie eenmaal de nevenstaande proef heeft genomen, betaalt gaarne den prijs voor Koffie Hag. Koffie Hag verschaft U een genot zooals alleen een uitgelezen koffie U verschaffen kan.- Hag is immers de koffie der kenners en fijn proevers, de koffie voor hen, die gaarne leven, gaarne goed leven en... gaarne lang leven! Want Koffie Hag is vrij van de schadelijke coffelne, spaart dus hart en zenuwen en laat U genieten van een diepe, ver kwikkende en de krachten herstellende nachtrust. Daarom van heden af Koffie Hag! Wie echter gaarne coffeine-vrije koffie wil drinken en niet direct de hoogste eischen stelt, verlange Sanka Koffie. Sanka is natuurlijk geen Hag, maar toch ook een on schadelijke coffeïnevrije koffie van goede klasse, want ook Sanka is volgens het vermaarde Hag-procédé veredeld. DE PROEF OP DË SOMS 1. Drink kort voor het naar bed gfffB €eh of meerdere kopjes Hag of Sanka. U zult van een ongestoorde nachtrust genieten. 2. Vergelijk Hag en Sanka met andere koffiesoorten. Neem voor ieder soort een porcelcinen kannetje, 20 gram gemalen koffie erin en 2 kopjes kokend water cr over heen. Even omroeren: dekseltje erop en 10 minuten laten trekken. Dan even aan de binnenkant van bet dekseltje ruiken) En dan niet te heet - proeven! Welke koffie de zuiverste smaak en het heerlijkste aroma bezit, zult U dan zelf zien. Wij weten het al! Een ieder drinke wat hij mag: Wie 't beste wil kiest Koffie Hag! stoffelijk belang. Bij deze waardeering neemt de rechtbank eenerzijds in aanmer king, dat een paard door het coupeeren pijn ondervindt, daarna, verminkt blijft, in het bijzonder een belangrijk afweermiddel tegen den vliegenplaag mist en in bruik baarheid eerder onder doet voor een onge- coupeerd paard. Anderzijds ziet de recht bank de economische belangen niet voorbij, die door het coupeeren worden gediend, dodh ze meent de handhaving der voor melde nadeelen, die er tegenover staan, niet door verloochening van het in artikel 254 W. v. S. neergelegd beginsel in de hand te mogen werken. Op al deze gronden verwerpt de recht bank de opvatting van verdachte, als zouden met het coupeeren te bereiken doeleinden als redelijk zijn aan te mer ken. Bij de bepaling van de straf heeft de rechtbank overwogen, dat in aanmerking moet worden genomen, dat verdachte het door hem toegepaste systeem van coupee ren, afgezien van het niet verdooven, op vakkundige wijze en zonder wreede bedoe lingen, heeft verricht en dat het Ihier een principieele kwestie geldt. De rechtbank heeft verdachte veroor deelt tot 5,boete' subs, twee dagen hechtenis. PAARDENSPORT De Rallye Paper van Vorden Luit. W. Kloppenburg op „August" wint de dressuur Bij nachtral lye is Ritmeester van Eekelen de snelste VORDEN, 21 October. De Rallye Paper van Vorden, de bekende samengestelde wedstrijd der Koninklijke Militaire Sport- vereeniging, is weer aangevangen. Zooals bekend bestaat deze wedstrijd uit drie on- derdeelen: dressuur, rallye paper en cross country. Evenals vorig jaar werd de rallye paper, een afstandsrit, waarbij den deel nemer bij stukjes en beetjes het parcours wordt meegedeeld, in twee gedeelten ver reden n.l. een nachtrit van 25 km. op Woensdagavond en een dagrit van 50 km. op Donderdag. Evenals vorig jaar werd ook thans de rit bij duisternis een groot succes voor de organiseerende vereeniging. Evenals zoovele voorgaande jaren vormde het landgoed „Het Kiefskamp" van den se cretaris der K.M.SV., res. luit. kol. W. A. van der Wall Bake op drie km. ten zuid-oosten van Vorden gelegen weer het centrum van dit hippisch gebeuren. In een open manége begonnen des middags de dressuurproeven, waaraan behalve door de deelnemers aan den samengestelden wed strijd, welke onder den naam „Rallye Paper van Vorden" bekendheid heeft verworven, ook door een aantal ruiters werd deelgeno men, die zich aangemeld hadden voor het afleggen van een olympische proef. Er worden dus ditmaal twee soorten wedstrij den verreden. De dressuurproef, welke beoordeeld werd door luit. kol. Kamerling Helmont en maj. jhr Gevaerts van Nuland, had tot uitslag: le luit W, Kloppenburg, 'r.s,, op „August" r.p. 166 pnt., 2 ritm. J. van Eekelen, 4hrh op „Charlotte Corday" 154 pnt., 3 luit. kol. M. Brevet, s.c., op „Sjors" r.p. 150 pnt, 4 luit. Bueno de Mesquita, sroba, op „Corn- stack" 148 pnt., 5 kapt. C. Tonnet, r.s. op „Hunze" r.p., 6 luit. jhr Beelaerts van Blok land, r.s., op „Sauterelle" 13S pnt., 7 luit. dr H. van Schaik, 3hrh op „Lismore" 134 pnt., 8 luit. Egter van Wissekerke, gr. s. op „Black" r.p. 130 pnt., 9 en 10 luit. kol. jhr de Marees van Swinderen, 4hrh op „Guadeloupe" en ritm. bar. Sirtema van Grovestins, r.s. op „Flambeau" 126 pnt., 11 luit. J. Peterse, 4hrh op „Spes" r.p. 120 pnt., 12 luit. M. A. v. d. Wall Bake, 4hrh op „Irish Face" 118 pnt., 13 luit. C. Diemont, 3hrh op „Toch" 114 pnt. Van deze ruiters reden des avonds 8 de nachtrallve, terwijl bovendien nog twee reserve-officieren en een luit. ter zee het pareóurs op rijkspaarden aflegden. Dit eer ste deel der rallye werd een fraai succes voor den Deventer ritmeester van Eekelen, een oude bekende bij dezen wedstrijd, die de 25 km. aflegde in 2 uur 7 minuten, twee de werd luit. jhr Beelaerts van Blokland in 2 uur 10 minuten, 3 luit. Doemont 2.14. 4 luit. J. Peterse 2.17, 5 luit., dr van Schaik 2.24, 6 luit. Kloppenburg 2.34, 7 luit. Egter van Wissekerke 2.36, 8 luit. Bueno de Mes quita 2.44. Hors concours reden res. luit. R. A. v. d. Wall Bake in den fraaien tijd van 2 uur 17 minuten, res. luit. P. Claverau 2.56 en luit. t. z. baron de Vos van Steenwijk 3.07w Na dezen nachtelijken rit, welke zoo bui- tengewoon goed slaagde, bleken de paarden in bevredigende conditie. Gisteren zijn de wedstrijden voortgezet met. de lange rallye, waarna tot slot e^n cross country over 2.000 meter volgt. Waar- schijnlijk zullen zes officieren van het regi- ment huzaren-motorrijders het 50 km.-pari cours op... motorrijwielen rijden als oefe ning. De uitslag van de rallye paper over 50 K.M. werd: 1 luit. jhr Beelaerts van Bloki land op Sauterelle 3 uur, 2 luit. Bueno dd Mesquita op Cornstack 3 uur 1 minuut, 3 luit. dr van Schaik 3.04, 4 luit. Kloppeni burg op August 3.05, 5 ritm. J. van Eekei len op Charlotte Corday 3.07. De uitslag van de cross country wasj 1 luit. Kloppenburg 4 min. 14 sec., 2 luit. Beelaerts van Blokland 4 min. 30 sec., 3 luit, Peterse 4 min. 41 sec., 4 kapitein Ton net 4 min. 49 sec., 5 luit. M. A. L. van de Wall Bake 4 min. 54 sec. De eindstand van de rallye paper vat£ Vorden werd: 1 en houder van den wisseli beker luit. Kloppenburg 602 pnt,, 2 luit. jhfl Beelaerts van Blokland 59S pnt., 3 ritmees ter van "Eekelen 586 pnt., 4 luit. van Schaik 566 pnt., 5 luit. Bueno de Mesquita 553 pnt. Kan musiceeren, Kan begrepen, wat dat i zeggen. Het mooiste was echter wel, dat Lili Bou- langer niet slechts meedeed, maar den prijs verwierf ook. Dat beteekende^^ zichzelf meer dan één overwinning, scheiding was nog nimmer toegekend. Een zuster v die reeds eerder zich in waagd, was al afgewezen, de uitslag zoo onmiskenbf stand reeds vernietigd een derde deel van h gehoore was gebracht. Deze fraaie ondersch', talent en werklust was niet geheel komende jaren moe den met ziekte en eer lijdensweg, tusschen lichaam bestaan ontspro^ het andere, ladenheid i van nog wei gegeven. gloer1 uit die slecht groeid de locale kleur in het Bouddhistiscn Gebed, door haar getoonzet, hoor naar den som beren tred, waarin zij de begrafenis van een soldaat uitbeeldt, onderga de breede majes tueuze wijding van haar Psalmkoren, geniet van de kinderlijke vroomheid in haar „Pie en ge zult begrijpen, welke de be- - van dit korte leven voor de toom kwam duidelijk uit dat een ge- lichaam lichaam rJbe) leert het, zoo 'aardeeren, Lili Bou- zorgvolle eeft vertoefd, Een lb Zoo leefde concerten kon zij mee^ ook kon zij haar eigen mn>.-" en dat terwijl in deze kunst de ki.ü' alles is. Maar zij hoo/de de melodieën opkomen, en als bij intuïtie wist zij daar aan vorm en gestalte te geven. Een sterk beleven was hiervoor eisch, en de gedach- tenrijkdom, waaraan haar muziek uiting geeft, in dag ook ontroerend groot, Beluistor ook in een toe* 'zwakte kan wordeni wanneer zij maai? uders gehandeld, dail een, welke zij in b korter zijn geweest* zij bewaarheid het 1 en na haar dood een 1 hooggestemd artikel I voor het rijk der to-* „Het is een groote geest, Lili Boulanger heeft 1 kon haar leven afronding j t, zij zijn beiden jong gestor- kunst was volgroeid. En ook der letteren zouden zoo ver- namen genoemd kunnen worden. Gezonoe geesten in veelal zwakke lichamen^ I Hetzelfde geldt van Lili Boulanger. En haar! j korte, moeizame leven geeft aan haar op^ merkelijke kunstwerken temeer yvaardg, J i

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8