STADSNIEUWS Peek&Cloppenburg i Heropening Hortus Botanicus VRIJDAG ai OCTOBER 1938 TWEEDE BLAD PAG 6 HET RESIDENTIE-ORKEST Eerste Abonnementsconcert Dirigent: Prof. Georg Szell Soliste: Herta Glückmann De Gehoorzaal zat stampvol. Er werd voor den aanvang van het concert nog al wat gekeuveld. Natuurlijk! Het was het eerste concert van het seizoen, waar- hij men elkaar weer in deze vertrouwde sfeer ontmoette. Dc dirigent moest zelfs even wachten, voor hij het dwingende stokje ophief. Maar toen klonk dan ook weldra de forsche inzet van Bachs Eerste Branden- burgsche concert in E-dur, en kwam de geharnaste contrapuntiek van het Alle gro van het podium, misschien somwij len iets te zwaar geharnast Als meester in de kunst, en dus in den smaak om tegenstellingen te plaatsen, laat Bach hierop een prachtig teer Adagio vol gen, waarbij aanvankelijk de vioolzang ruischt boven de fijne metaalgeluiden van de Cvmbalo, en weldra weer e:n fraai con- trapuntisch weefsel zich ontrolt, muziek als een gouden achtermiddag van een laten herfstdag Bij wijze van tegenstelling weer een forsch Allegro, waarvan de harmonieën vol afwisseling zijn. Een fraai menuet volgt in statige gratie, alles bekroond met een Polacca. Het werd mooi gespeeld, soms evenwel wat zwaar en niet altijd in den strengen stijl, dien we ons hadden gedacht. Niettemin een aannemelijke uitvoering. Niet wat wij hadden gehoopt Wanneer mem naar de concertzaal gaat met de wetenschap, dat men de ,.Kindertotenlieder" van Mahler zal hoo- ren, dan denkt men zich reeds van te voren een zangeres in de ernstige klee- dij, die bij de sfeer van dit werk past- Dan verbeeldt men zich alvast; iets van de diepe ontroering die van de voor dracht van dit zoo diep menschelijke werk kan uitgaan. Mahler de toovenaar met het coloriet, de dichter in tonen, de scherpzinnige technicus doch met de ziel van een kind, is in deze liederen de mysticus, die alles ziet onder den gezichtshoek van hef eeuwige, Nu moge het instrumentale gedeelte van het werk onder leiding van Prof. Georg Szell in ruime mate voldoening hebben geschon ken, o.i. schoot de zangeres te kort, O, natuurlijk! zangtechnisch weet zij ge heel, wat zij moet en kan doen. Wij hadden trouwens de herinnering aan den vroeger optreden hier te Leiden, waarvan wij de beste indrukken hadden bewaard. Doch dit maal scheen het of de stem, behalve in het mezzo-voce, niet los kon komen en lang niet sterk genoeg was om boven het orkest uit Ve komen, dat juist zeer doorzichtig speelde. Zoo werden wij ten slotte dan ook pas ge boeid door de laatste zes regels van „In die- sem Wetter!" waarin de muziek angelieke klanken laat hooren en Mahler een climax van spiritueele verfijning bereikt. Dooh over het algemeen was het uiterlijk en innerlijk niet, wat wij er van hadden gehoopt De zangeres ontving bloemen. Na de pauze hoorden wij de yierde Sym phonic van Brahms- Deze nu is hier gedu rende de laatste jaren herhaaldelijk ge speeld en men vraagt zich af, waarom b.v. Brückner hier nooit wordt gehoord, waarom we zoo zelden hier een instrumentaal werk van Mahler hooren, waarom onze Holland- sche componisten zoo weinig beurten krij gen, enz. Haydn, Mozart, Schubert, Johan Strauss waren burgers van Weenen, de beide laatsten par droit de naissance dat zegt alles- De Hamburger Johannes Brahms wenschte hartelijk, dat hij ook als burger van Weenen geboren was dat zegt óók alles. Zoo onge veer las ik eens in een of ander opstel van W. Pijper. En wij wensdii'en inderdaad ook, dat het Noord-Duitscihe bloed van Brahms met wat „Wiener Blut" ware gemengd ge weest Vooral in het Allegro is het of deze muziek altijd zwaar is van betoog, altijd heel gewichtig ergens tegen vecht, terwijl ons de diepere grond van die zwaarwichtigheid niet duidelijk wordt, terwijl anderzijds, b.v. bij Beethoven ons die strijd in haar gewel dige tragiek zoo heroïsch verschijnt Nu moet ik er onmiddellijk aan toevoegen, dat het Andante een prachtig uitgesponnen stuk muziek is, romantisch van karakver- Prachtig is de vinding van diverse instru mentale combinaties, waarin het eenigszins elegisch hoofdthema telkens verschijnt of wordt oenzongen. Ook het Scherzo is karak tervol in zijn min of meer ongewone ver schijning, die alleen de rhythmische vaart gemeen heeft met' Soherzi van anderen. Het is in zijn frissche, gedurfde structuur zeer zeker in den eersten tijd problematisch ge weest voor de toehoorders. En eindelijk .volgt als slotdeel de magistrale Chiacconne- vorm. Doch eindelijk is men toch dankbaar, dat het uit is met die zware, geharnaste accoorden. Dit neemt niet weg, dat het werk onder de energieke leiding van Georg Szell uitmuntend werd gespeeld en wij gaarne hem en zijn schare de welverdiende hulde brengen voor hun toegewijd musiceeren. Werkloosheidscijfer nadert weer de vierduizend Dc dafcstaat van 20 Oct. van den Gem. dienst voor Sociale Zaken vermeldt dv.e week een totaal aantal werkloozen v.m 3930. Op dc overeenkomstige data vun 1937 en 1936 bedroog dit aantal resp. 'riJl n 4884. Er •rkloozeu zijn dus altijd nog ruiri minder dan verleden jaar Het cijfer is als volgt over le verschillon- groepen verdeeld: houwvu!»i uiers 903. fa brieksarbeiders 219. kan' ersoneel 187. hotel- en café-personeel 78, houtbewerkers 140, kleermakers S6, land- en tuinarbeiders 101. metaalbewerkers 525, sigarenmakers 20 technici, opzichters enz. 30. textielarbeiders 287, transportarbeiders 90S, typografen voedingsmiddelenarbeiders 250.' vrouwen 139. Propaganda-vergadering Chr. Middenstandsvereeniging De heer J. van Altena Czn. over „Consequenties" Onder leiding van haar voorzitter, den heer C. Schout, hield de aid- Leiden van de Vereenigi'ng van den Chr. Han- deldrijvenden en Indusvrieolen Midden stand een propaganda-vergadering in de bovenzaal van „In den Vergulden Turk". In deze vergadering sprak de heer J. van Altena Czn. uit Amsterdam over het onderwerp „Consequenties'. Spr. behandelde dit onderwerp met be trekking tot vier punten, nl. principieel, sociaal, in zaken en organisatorisch. Ons bidden om de komst van Gods rijk. beteekent dat wij ons in Gods kracht op maken om overal de komst van Zijn Konin krijk ve bevorderen, ook op het terrein van het bedrijfsleven. Wanneer wij de dingen uit een sociaal oogpunt bezien, hebben wij te beseffen, dat het hooge karakter van onzen dagelij kschen arbeid en onze verantwoorde lijkheid verder strekken dan ons persoontje. Wij letten niet alleen op het onze, maar ook op hetgeen des anderen is. De Christen ziet de maatschappij als een organisme, als een van God gewilde samenleving. Daarom kent hij een solidariteit met allen en niet slechts die krachtens de haimonie van het belang- Daarom verwerpt hij staatsvoogdij, gemeen- te-socialiane, maar ook kapitalistische over- heersching door trusts, monopolies, con cerns, enz. In zaken staat de zakenman ieder oogen- blik voor de keus tusschen conflict en com promis. Men kan hierbij niet koersen op be lang, het eenig juiste houvast biedt het be ginsel. Men wordt overstroomd met vraag stukken en moet den weg vinden. Wij wil len, aldus spr., verantwoordelijkheid aan vaarden voor de toestanden mits ons daar voor gelegenheid en macht wordt toever trouwd. Er moet een eind komen aan üe on deskundigheid en beunhazerij en na verhef fing van het peil zal ook de moraliteit stij gen. De verwarring, die bestaat wordt intus- schen niet opgelost door de eenheidsillusie. Bijeenbrengen wat bijeen hoort is plicht. Op het gebied der stands- en vakorganisatie kan men daarbij geen neutraliteit erkennen. Over zoovele zaken kan niet worden beslist op de basis van het stoffelijk eigenbelang Wij moeten naar bedrijfsorganisatie om onze belangen te behartigen op de meest doeltreffende wijze. In dit opzicht zijn we achter. Maar door landelijk en geconcen treerd samen te werken kan veel worden bereikt. Er volgde op deze rede eenige discussie. Een Ford-filmavond Met interessante films In de Graanbeurs is gisteravond door de N.V. „Het Motorhuis", de official Ford-dealer een filmavond gehouden, die door een talrijk publiek werd bezocht. De heer ir. P. S- van Walsem van de Ned. Fordfabrieken te Am sterdam hield een korte toespraak over de economie van het vervoer in 't algemeen en van de Ford-trucks en bestelwagens in 't bijzonder. Spr. gaf een opsomming van de verschillende voordeelen der Fordproducten en wees er op dat zi. de toekomst' ligt in de frontbesturing met gelijkmatige belasting der beide assen, zooals reeds bij autobussen veel wordt toegepast. Later op den avond sprak de heer van Walsem nog over de Ford-service door middel van de honderd Ford-dealers in Nederland en over het Ford- rui lsysteem, waardoor de auto's op z'n hoogst voor slechts enkele uren uit het be drijf behoeven te worden gehaald. Deze Ford-dealers geven aan 2500 menschen werk. Op de Nederlandsche Fordfabrieken werken ook 500 arbeiders, zoodat de Ford-producten aan talrijke handen werk geven- Wat de filmver tooning betreft: in de eer ste plaats werd een film gedraaid, waarin men de Ford-truck in bedrijf zag. Verschil lende overheidsbedrijven en vele bekende Nederlandsche fabrieken gebruiken de Ford producten voer allerlei doeleinden. Men zag de auto's in deze bedrijven bezig en hoorde telkens de directeuren dier bedrijven hun goede bevindingen met de Ford-trucks me- dedeelen. Na de pauze draaide de film „Haarklove rijen", die een beeld gaf van de precisie- maten en -instrumenten, die in Fordfabrie ken worden gebruikt, instrumenten, die in derdaad aan verregaande haarkloverij doen. Een geestige tegenstelling was gevonden met de maten, zooals die reeds in de grijze oudheid en ook in het hedendaagsche ge wone leven worden gebruikt'. Een vertooning "an een aantal Ford-wagens in min of meer .beschonken" toestand sloot den interessan ten avond af. Tusschen planken bekneld geraakt Op het terrein van de fa. Gebrs. van Hockens Houthandel heeft gistermiddag een ongeluk plaats gehad, waarbij twee arbeiders gewond werden. Men was bezig mc*t planken uit een sohuit op stapels te leggen, toen plotseling een der stapels ging schuiven en een andere stapel meenam, zoo dat twee stapels in elkaar stortten. Twee arbeiders, de 33-jarige J. N. uit de Kaarse- makerssteeg en de 40-jarige P. G. van de Van den Helmkade raakten gedeeltelijk onder en tusschen de planken bekneld. N. kreeg een huidwond aan den linkerenkel en kneusio vermoedelijk het linkerbeen, terwijl G. klaagde over inwendige pijn en vermoede lijk hot borstbeen en eenige ribben heeft ge kneusd. De E.H.D. vervoerde beiden naar het Acad. Ziekenhuis voor onderzoek. VAN WIE? Bij de politie zijn inlichtingen te hekomen omtrent 20 rollen stukadoorsgaas, zgn. steen gaas, die op 2 Oct. zijn gedeponeerd in de Gorterstraat, maar waarvan de eigenaar nog steeds niet is komen opdagen. ROODE KRUIS-COLLECTE De collecte, die gisteren ten bate van het Roode Kruis in onze stad is gehouden, heeft opgebracht f 978,75 (schoolcollecte f 692,85 cn vlagjesverkoop f 285,90). Verleden jaar waren deze cijfers resp. f 904,44 (f 5X5,16 en f 319,28). Excursie van den Armenraad Naar de Martha-Stichting te Alfon H»:t bestuur van den Armenraad te Leiden organiseerde gistermiddag een excursie naar de Martha-Stichting te Alfen a. d. Rijn. De Martha-Stichting is een protestantsch- chrisvelijk gesticht voor de opvoeding van jongens en meisjes, voornamelijk kinderen, die. met toepassing van de Kinderwetten aan de ouders worden onttrokken. De deelname stond open voor leden en plaatsvervangende leden van den Armen raad en andere belangstellenden. Ongeveer veertig personen hadden aan de oproep van het bestuur gehoor gegeven. Het gezelschau werd ontvangen door den directeur, Ds. J. Th. Meijer, die begon met ecu korre uiteen zetting te geven van het werk van de stich ting. Op het oogenblik zijn er vierhonderdertig kinderen, waarvan ongeveer driehonderd vijftig voogdijkinderen. Veel meer kinderen zou de stichting ook niet kunnen opnemen- De jongens en meisjes zijn in verschillende huizen ondergebracht. Broertjes en zusjes krijgen echter gelegenheid contact met el kander te houden. Over het algemeen wil men de kinderen zooveel mogelijk opvoeden als in een gezin. De kinderen zijn volgens leeftijd in groepen ingedeeld. Men krijgt de kinderen liefst zoo jong mogelijk. Groote waarde kent men toe aan de opvoedende kracht van de kinderen op elkaar. De kinde ren gaan op een school, die bij de stichting hoort Enkele kinderen gaan op een school voor buitengewoon lager onderwijs. Over hetalgemecn neemt de stichting eohter geen kinderen op, die achterlijk of psychopatisch zijn. Enkele zijn op de M.U.L-O., de II.BS. en de Ambachtsschool. De kinderen, die hier heen gaan moeien echter niet alleen uit blinken in intellect maar ook in karakter, daar niet ieder kind de vrijheid, die dit naar het dorp gaan meebrengt, kan verdragen De jongens zijn over hev algemeen vrijer dan de meisjes. De meisjes worden opgeleid tot dienstbo de. Het meeste huiswerk wordt dan ook in de stichting door de meisjes zelf gedaan. Het voordeel van het dienstbode-vak is, dat de meisjes in een gezin komen, waar zij lei ding hebben. De jongens krijgen een vak opleiding, ze gaan werken bij een haas in het dorp en keeren 's avonds in het gesticht terug. De beroepskeuze is zooveel mogelijk vrij. Nadat het gezelschap de thee gebruikt had, toonde de directeur de verschillende gebouwen van de stichting. Het terrein is zeer uitgestrekt met veel speelruimte en tuinoppervlak- Voor de jongens is er pas e ennieuw gebouw in gebruik genomen, dat geheel modern is ingericht. Alles maakt niet alleen een zeer frisschen en verzorgden, maar ook gezeiligen indruk. De kinderen zien er gezond en vroolijlc uit. De gymnastiekzaal doet tevens dienst als kerk. Vele oud-leerlingen laten hier nog hun huwelijk inzegenen en hun kinderen doopen. De voorzitter van den Armenraad bedank te den directeur voor de vriendelijke ont vangst. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: O Janssen 36 jr en Schuil 27 jr BEVALLEN: N Paauw—Tlionies dr A Hol lebeekv Welzen z JA BennemaFazekas OVERLEDEN: J Overduün vr. 78 jr A v Berg: vrouw van J Bravenboer 76 jr TWEE REUZENTUBES anders 10ct.p. stuk, TIJDELIJK SAMEN VOOR 'n Erdalproduct, DUS goed/ Gisteravond werd in café „Ramakers" te Leiderdorp een competitiewedstrijd gespeeld tusschen Leiderdorpsche Schaakclub I— Katwijk I. Hieronder het resultaat: Leiderd. I Katwijk I A. v. KlaverenW- M. Spierenburg E. v. d. ValkTh. Admiraal xx G. Schoppen—E. H. v. Gaaien 0—1 B- G. Cortz—A. G. v. d. Graaff 0—1 J. v. Deventer—A. G. v. Hulzen 10 M. Splinter—J. C. Admiraal Vz—Vz G. Zwanenburg (res.)A- C. Berkheij 10 J. NagtegaalH. v.d. Voet V2—V2 G. de Koning—J. v. Duivenüode 1—9 G. Verhoogt (res)—J- de Jong O—l Totaal 4y2x4%x Dc afgebroken partij staat voor Katwijk I gunstiger doch is zeer moeilijk in winst om te zetten. PAST OP UW RIJWIEL Er komen bij de politie de laatste dagen weer talrijke aangiften van rijwieldiefstal binnen. Gisteren alleen had de politie vijf aangiften te noteeren. Men late dus zijn fiets niet onbeheerd staan. UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN KERKELIJKE VERKIEZINGEN TE OUDSHOORN In November a.s. wordt de jaarb'jksche verkiezing van notabelen voor de Ned. Herv. Kerk te Oudshoorn gehouden. Dank zij de onvermoeide actie der rechtzinnigen onder leiding van den voorganger der Evangelisa tie op Geref. grondslag, den heer A. J. Dek ker, zijn de laatste twee jaren rechtzinnige notabelen gekozen. Het college bestaat thans uit 4 vrijzinni gen en 4 rechtzinnigen. De wensch en bede leeft dat ook dit jaar rechtzinnig Oudshoorn de ovenvinning behaalt Als candidaten zijn gesteld de heeren C. Vonk en W. Verhagen. In verband hiermede zullen op 3 Novem ber in de Evangelisatie optreden Prof. Dr J. Severijn van Utrecht en Ds. J. H. T. Remrae van Amsterdam, die als onderwerp zullen behandelen: „Het verschil tusschen vrijzin nig en rechtzinnig." UITSPRAKEN HAAGSCHE RECHTBANK De slager Van V., in wiens winkel een par tij ongezegeld vet verborgen was gevonden, is overeenkomstig den eisch, door de Haag- sche Rechtbank veroordeeld tot een boete van f 200.subs. 50 dagen hechtenis. C\)erltoop Gireestraat 78/60 - jCeidett Na een grondige verbouwing De tuin thans weer voor het onderwijs geschikt LEIDEN, 21 October. Hedenmiddag Iheeft in tegenwoordigheid van verschil lende genoodigöe autoriteiten de offl- cieele heropening van den Leidsohen Hortus Botanicus en de ingebruikname •van het nieuwe kassencomplex in den botanischen tuin plaats gehad. Alvorens Prof. Baas Becking, direc teur van den Hortus Botanicus, deze offi- cieele heropening met een rede inleidde, werd in de tropische waterkas als sluitstuk een gedenkplaat aangebracht door de doch ters van den hoogleeraar-directeur en van den hortulanus den heer J. Veendorp. Rede Prof. Baas Becking In een na deze plechtigheid gehouden bijeenkomst heeft prof. dr. L. G. M. B a as Becking een rede gehouden, waarin hij er op wees, dat S u r i n g a r, gesteund door Witte den ouden academischen tuin heeft groot gemaakt en dat diens opvolger en sprekers voorganger, Janse, een der eerste moderne botanische instituten heeft nage laten, dat nog als een zeer bruikbaar labo ratorium zou kunnen worden aangemerkt, als het aantal studenten twintig procent kleiner ware. De tuin had eohter zijn beteekenis vooi onderzoek en onderwijs verloren: in de eerste plaats door den vervallen toestand der kassen, maar ook door het feit, dat steeds getracht is het sortiment te vergroo- ten waardoor een bijna ondoordringbaar oerwoud was ontstaan tusschen Witte Sin gel en Binnen vestgracht- Uitvoerig schetste spr. de bezwaren van dezen toestand en het gevoel van vreugde en verwachting, waarmede de toezegging van curatoren werd ontvangen om aan dien toestand een einde te maken. Spr, gewaagde vervolgens van de onder handelingen en besprekingen met de ver schillende departementen en diensten en schetste de phas^n van den bouw. onder het dagelijksche toezicht van den opzichter der Rijksgebouwen, den heer J. P. van Nes, dien prof. Baas Becking als aandenken een pijp van het sortiment mogelijk is geworden. aanbood van een in den Hortus opgegraven pijpekop, van een steel voorzien door leden van den staf van den academischen tuin. Voor de tweede maal werd deze eerepijp, de eenige decoratie, welke de Hortus kan toekennen, uitgereikt. Prof. Baas Becking gaf vervolgens een korte beschrijving van de nieuwe kassen en den nieuwen tuinaanleg, welke nog niet ge heel zijn .ivoltooid. Dat thans de officieele ingebruikneming plaats vindt, is tweeledig egoïstisch. Wanneer het werk gereed zal zijn, zal spr. waarschijnlijk in het buiten land vertoeven Prof. Baas Becking gaut n.l. naar Indië en het winterseizoen zal dan zoover zijn gevorderd, dat een feest in den Hortus misplaatst zou zijn. Spr. wilde tenslotte herdenken het begin van dezen tuin, oen der oudste academische instellin gen en Charles de l'Ecluse, de man, die zoo daadwerkelijk aan de inrichting daarvan heeft mêdegehotoen. Dif werk, deze kassen, zijn saamgevlochten ter eere van Cl u si us. Saamgevlochten van het ijzer in zijn betonnen geraamte. Moge dit vlecht werk even hecht blijken als de wetenschap, die het zal hebben te dienen. Hierna voerde het woord de voorzitter der Hortus Stichting, de heer Van D ij k, die o.m. mededeelde, dat het gedenkboek ter ge legenheid van het 350-jarig bestaan van den Hortus is gereed gekomen. Spr. bracht dank aan allen, die aan deze uitgave hebben medegewerkt. De president-curator der Universiteit, Mr. A. van de Sande Bakhuvzen, do rec tor magnificus, Prof. Dr. P. C. F 1 u, en dc decaan der faculteit van de wis- en natuur kunde, Prof. Dr. W. J. dn H a a s, hebben hierna gelukwonschen aangeboden, waarbij zij o.m. prof. Raas Becking hehhen cehnl- digd voor ziki krachtig initiatief en zijn werk in het belang van den Leidschen Aca demischen plantentuin. De bouw van het nieuwe kassencomplex werd in 1937 mogelijk door een bijdrage - an f 130.000 uit het Werkfonds. De vernieuwing was noodig, daar de uit 1856 en 1887 datee- rende kassen geheel waren verouderd en bouwvallig geworden. Sommige kassen wa ren daarenboven te laag om er do planton tot volledige ontwikkeling in te laten komen. Andere kassen daarentegen waren weerzoo hoog. dat zij des winters niet warm waren te stoken. De bouw van het nieuwe kassencomplex heeft dan ook, naast de practisehe, economi sche voordeelen, omdat nu met één verwar mingsinstallatie zal kunnen worden vol staan. De kasoppcrvlakte is verder vergroot tot ruim 1400 M2, waardoor een vergrooting VOORSTELLEN AAN DEN RAAD Onderlinge hulpverleoning in geval van brand B. en W. stellen den Raad voor: a. tot intrekking van het raadsbesluit d.d. 3 September 193517 Febr. 1936, tot het treffen van een gemeenschappelijke regeling tot onderlinge hulpverleening in geval van brand; b. toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling tot onderlinge hulpverleening in geval van brand in de provincie Zuid-Hol land, zulks met het oog op door Ged. Staten geuite wenschen. DE GAS- EN ELECTICITEITS- TENTOONSTELLING Het is reeds enkele jaren geleden dat in den raad en ook op andere plaatsen de wenschelijkheid geopperd werd ook in onze gemeente een tentoonstelling te houden van gas- en electricitcit en de daarmee in ver band staande installaties. Er heeft in die jaren schijnbaar weinig schot gezeten in de plannen die hiervoor be stemd waren. Want telkenmale als die wensch geuit werd, kwam ook de verzeke ring dat de Water- en Lichtbedrijven aan een plan bezig waren. Maar eindelijk is het dan toch zoover ge komen dat er een tentoonstelling is aan gekondigd en wel van 31 October tot 5 No vember a.s. Een en ander hebben we enkele weken terug reeds gemeld. De organisatie berust bij de Gem. Water en Lichtbedrijven, maar het lijkt ons heei goed gezien dat men hierbij ook de plaat selijke installaties heeft ingeschakeld. Im mers voorkomt men zoo, dat een gemeente bedrijf als concurrent op zou treden van de particuliere erkende installateurs, die onze gemeente nog wel enkele telt. De tentoonstelling wordt gehouden in het Nutsgcbouw. Aan de voorbereidingen voor het inrichten der stands enz. wordt Maan dag a.s. begonnen. Alle mogelijke installaties zullen tentoon gesteld worden. Van de nieuwste vindingen hoopt men te profitoeren. Er zullen kook- en bakdemon strati es ge geven worden. GESCHENKEN VOOR HET NIEUWE RAADHUIS Sinds besloten is tot den bouw van het nieuwe raadhuis, zijn van onderscheiden in gezetenen, instellingen en vereenigingen de navolgende aanbiedingen van geschenken ingekomen bij den Raad voor het nieuwe gebouw. Van mevr. de wed. N. Samsom-Molenaar en de heeren J. B. Samsom, N. Samsom en Wv Samsom, firmanten van de bekende, al hier gevestigde firma van dien naam, drie gebrandschilderde ramen voor de Raadzaal. Van de afdeeling de Rijnstreek van den Nederlandschen Aannemersbond en Pa troonsbond voor de bouwbedrijven in Ne derland, twee van dergelijke ramen. Van de plaatselijke industrie drie derge lijke ramen in de traphal. In overleg met de gevers zijn deze aanbiedingen gecombineerd en is de uitvoering en levering er van in één hand gebleven, waardoor een geheel zal worden verkregen, overeenkomstig de eischen, die daaraan mogen worden gesteld. Van de firma Jac. Groeneveld en Co., een groep heesters of planten voor den tuin aanleg bij het Raadhuis; van den architect C. J. Blaauw een wind vaan voor den toren; van de Alpheiïsche Bank een geschilderd portret van onzen vorigen burgemeester wij len Dr. H. J. Lovink; van de leden van den raad een geschilderd portret van den eersten burgemeester, der met ingang van 1 Januari 1918 nieuw ge stichte gemeente Alphen aan den Rijn, wij len C. W. C. Th. Visser; van Burg. en Weth. een geschilderd por tret van H. M. de Koningin; van een daartoe gevormd comité Van j'onge dames uit de gemeente een zelf ge knoopt tapijt voor de trouwzaal met bijbe- hoorende loojrer; van de ambtenaren der gemeente en de po litie een klok, bestemd voor de hal bij de secretarie; van de Water- en Lichtbedrijven een licht kroon, bestemd voor de raadzaal; van de (voormalige) vereeniging „Ge meentebelang" twee bronzen lantaarns op 't voorhal con. Burg. en Weth stellen den Raad voor deze beschenken, met dank aan de gevers, te aanvaarden. HUURPRIJS GEMEENTE WONINGEN De nieuwe gemeentewoningen aan den Westkanaalweg beginnen hun voltooiing te naderen. Het is de bedoeling dat voor ver huring sociaal-achterlijken in aanmerking komen. Als een der voorwaarden, waaron der het Rijk een bouwvoorschot en exploita tiebijdrage voor deze woningen verleent, is o.m. bepaald, dat de minimum huurprijs zal bedragen f 2,50 per week per woning. B. en W. stellen voor den huurprijs aldus vast te EEN NIEUW ALARMSIGNAAL Door den luchtbeschermingsdienst zijn gisteravond proeven genomen met een alar- mecrings-signaal. Dit apparaat was ge plaatst od het gebouw der firma Samsom N.V. Algemeen zal men van oordeel zijn, dat dit apparaat beter heeft voldaan dan hetwelk bij de eerste gelegenheid gebruikt is. Deze sirene was op grooten afstand dui delijk hoorbaar. GASMETER GESPRONGEN In een pand aan de Aarkade, waar dc heer K. H. zijn sigarenwerkplaats heeft, had Woensdagavond een eigenaardige exploisie plaats. In verband met de werkzaamheden voor de vernieuwing van de brug maakt man meteen van de gelegenheid gebruik om de gasleidingen te verbeteren. Misschien heeft zich hierbij een kleine strubbeling voorgedaan, maar hoe het zij. toen de heer H. het gaslicht in zijn werk- nlaats aan wilde steken, klonk plots een ge weldige knal. Metoen zag hii vlammen bij den gasmeter. Hij had de tegenwoordigheid van geest direct de hoofdkraan af te sluiten. Dit heeft waarschijnlijk erger voorkomen Nu is de gasmeter geheel uitgebrand, waar door de vlammen vanzelf doorden. De me ter is geheel vernield terwijl enkele stukken' RADIO-DISTRIBUTIE arils Radio. 12.05 diversen, 12.20 Brusseel VI.. 14.20 Radio PTT Nord of div., 15.05 Parijs Radio, X5.20 Keu- 16.15 Droitwlch, 17.20 Brussel VI., 17.50 sel Fr., 18.20 Keulen, 20.20 Droitwich, 21.20 Keulen. 21.50 Londen Reg.. 22.20 Brussel VI.. 22.30 Keulen. 23.20 Parijs Radio. Piogramraa 4: 8.— Brussel VI.. 9.20 diversen, 10.05 Londen Reg.. 17.20 Droitwlch, 18.40 Lon den Reg.. 19.20 diversen, 20.2o G®D. 28.— Droit wich, 23.10 Londen Reg„ 23.35 Droitwich. rsen, 12.20 Brussel VI., 13.30 Ke 14.55 Brussel Fr., 15.20 Keulen, 17.20 diversen, 1,7.35 Brussel Fr., 18.20 Brussel VI., 19.50 Keu len. 23.20 Brussel Fr. Programma 4: 8.—Brussel VI., 9.20 diversen. 10.35 Londen Reg.. 11.20 Droitwich, 12.10 Londen Reg., 13.05 Droitwich, 14.50 Londen Reg., 16.20 Brussel Fr.. 17.20 Droitwich. 21.45 Londen Reg.. 22.20 Brussel VI., 22.30 Droitwlch. Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 15 tot en met Vrijdag 21 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken: D. J. van Driesum, Mare 110, tel. 406 en E. B. de Metz, Kamerl. t>n- neslaan 21. tel. 3553. Te Ocgstgeest: Cegstgeestsche Apotneek, Wilhelminapark 8, telef. 274. er af gevlogen zijn. Door de luchtdruk wer den enkele ruiten van de werkplaats ver nield. Alles liep gelukkig zonder persoon lijke ongelukken af. VOETBAL Voor A.R.C.. staan Zaterdag twee belang rijke wedstrijden op het programma. Het eerste elftal ontvangt Quick Boys 1 uit Kat wijk. Beide elftallen zijn nog ongeslagen en ongeveer even sterk. Het doelgcmiddelde van de Katwijkers is 287, van A.R.C. 2S9. We zullen hopen op een sportieven strijd. Het ongeslagen A.R.C. II gaat op bezoelc bij M.S.V. I, het elftal van de Martha-Stich ting, ook ongeslagen. Toch gelooven we dat A.R.C. winnen zal. A.R.C. IV trekt naar Sleutels II te Leiden en de adspiranten ontvangen de Quick Boys* adspiranten. BRAND&JOFFENHANDEL A. JONGEN BURGER RAADHUISSTRAAT 75 ALPHEN AAN DEN RIJN - Telef. 44 Beveelt.Zich beleefd aan v. d. levering vaii EERSTE KWALITEIT BRANDSTOFFEN HAZERSWOIJDE REDE Ds. STEENBEEK Op uitnoodiging van de Ned. Herv. Geref. Mannenvereeniging „Onderzoekt de Schrif ten" hield Ds. P. J Steenbeek, van Oude water, in het lokaal „Salvatorï", een lezing met als onderwerp „De Bron van kracht''. Spreker had dit onderwerp ontleend aan de geschiedenis van Simson, zooals deze verhaald wordt in Richteren 14 en handelde daarbij over (het beeld van Simson, zijn daad en wat dit zeggen wil voor den chris ten, die de kracht 'van Christus mag ont vangen. Met groote en onverdeelde aandacht werd spreker bij het behandelen van eijn onder werp gevolgd. BAZAR Door de dameskrans „Wees een zegen" zal op 2 en 3 November a-s. in het lokaal Salva- tori een bazar worden gehouden ten bate van de Hervormde School. HILLEGOM AUTO VERNIELT WINKELRUIT Gisteravond is een bestelauto, afkomstig uit Den Haag, in de Hoofdstraat plotseling van den rijweg het trottoir opgereden en tegen de winkelpui van het Modemagazijn Modern terecht gekomen. Hierdoor werden twee winkelruiten vernield en de goede ren in de etalage beschadigd. Een jongeman uit Lisse, die daar juist passeerde, werd door de guto getroffen en aan een der beenen gewond. Na verbonden te zijn is hij per taxi naar Lisse overge bracht. De auto is door de politie in beslag ge nomen. De bestuurder bezat geen rijbewijs, zoodat hij reeds direct een proces-verbaal kreeg. De politie stelt een onderzoek in. KATWIJK a.d. RIJN DAMNIEUWS K.D.C. De uitslag van de vijfde ronde luidt als volgt: Eerste tiental: J. FrekeA. Vooys 20, C. v. Delft—C. v. Rosstm uitgest., T. van BeelenC. Korpelshoek 20, F. Spieren burgA. Schouten 20, W. BötcherR, Haasnoot 2—0. Tweede tiental: J. Schoneveld—J. Lan- geveld 2—0, P. SchippersD. Hartkamp 11, J. HouwerH. Koelewijn uitgest., J. v. ElkF. Hermsen uitgest., C. Durieux W. Koelewijn 20. Derde tiental: K. VecnendaalT. van Beek 02, G. v. DelftM. Hermans 2—0, A. OexmanC. J. de Jong uitgest. TUINBOUWOVERZICHT De afgeloopcn week gaf nogmaals voor de tuinders, allen, zonder uitzondering, zeer slechte financieele resultaten. De maand October is waarschijnlijk wel de voornaamste maand van het jaar. Dan im mers moet als regel de groote slag gesla gen worden met de bloemkool en zelden, misschien nog nooit is het verloop zoo be droevend slecht geweest. De afgeloopen week heeft wel het grootste wekelijksche kwantum bloemkool gegeven. De aanvoer was abnormaal groot en de prijs was steeds zeer laag, altijd verliesgevend en varieerde goregeld tusschen 1.90 tot 5.10. Als men bedenkt, dat het hooge uitzonderingen waren als men meer kreeg dan 4.per 100 voor eerste soort en een massa ging voor 2.50 tot 3.50, dan begrijpt men welke slechte financieele uitkomsten de tuinbouwers te boeken hebben. Tweede soort bracht niet meer op dan 1.50 tot 1.80 per 100. Grootendeels gin gen deze naar de zouterijen, maar sommi ge dagen draaiden er ook een groote hoe veelheid door. Begin dezer week was er wat meer vraag, de handel iets vlugger en de prijzen iets oploopend Maar de groote slag is in- tussrhen geslagen en er wordt ten volle op gerekend, dat het verlies op dit product niet meer te dekken is, ook al zou do prijs aanmerkelijk oploopen. De kwaliteit hooft door het slechte weer van begin October ook al te veel geleden. Het jongere gewas kan niet meer aan te

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6