öamesstoffen Zijdenstoffen Heerenstoffen DAM-BOOD Stekeligheden MOLENAAR's KINDERMEEL K&G ECHTE ROZENOLIE IS DUUR LI LI BOULANGER UITGAVE DER VIJF SAMENWERKENDE CHRISTELIJKE DAGBLADEN 17—22 OCTOBER 1938 Nog een hoofdzaak bij de opvoeding EEN vorige maal schreven we over de plaats, die aan een kind in Christelijk gezin toekomt. Onze conclusie was, dat een kind niet op een voetstuk heven mag worden, maar de bescheiden plaats van kind moet blijven innemen; w. dat we vóór alles een kind kind moeten laten. Deze opvatting heeft echter een dubbelen zi: Het gaat hierbij allereerst om de noodzake lijkheid, om de kinderen niet in 't middel punt te plaatsen van aller belangstelling, gesprekken, plannen, enz. Daérover schreven we. Maar de andere kant van de waarheid is, dat we een kind kind moeten laten in z'n uitingen en z'r werk. We gunnen in dit opzicht zoo dikwijls een kind z'n kind-zijn niet. De kinderlijke ge sprekken vinden we tot den leeftijd van 3 a 4 jaar aardig, of koddig; maar daarna vinden we kindertaal al gauw flauw en on beduidend; 't kinderspel is ons te luidruch tig, of te dwaas; en we willen o, zoo graag onze kinderen wat meer ernst en rust, wat meer bedachtzaamheid en wijsheid zien trachten. We kunnen 't maar moeilijk over ons hart verkrijgen om, evenals de apostel Paulus. het te aanvaarden als een vanzelfsprekend feit dat een kind „spreekt als een kind, overlegt als een kind, gezind is als kind". Nu is er in dit opzicht gelukkig wel wat verbetering gekomen bij vroeger vergele ken: we kleeden ze b.v. niet meer aan groote menschen en verbieden hun natuur lijk kindergepraat aan tafel niet meer. Maar in den grond der zaak is er niet zoo veel veranderd; want nog steeds willen we graag uitingen, spel en werk onzer kinde ren op veel hooger plan brengen, dan het van nature staan kan. We zetten er zoo graag den domper op als ze wat mal doen en we schamen ons een beetje voor anderen als hun gedrag de echte sporen van het kin derlijke vertoont. Nu is dit alles niet zoo erg, hoe onaange naam die domper ook voor de kinderen zelf is, en hoe hinderlijk ze ook onze goedbedoel de aanmaningen mogen vinden: kinderen moeten nu eenmaal behoorlijk in toom ge houden worden en een beetje meer of min der is niet zoo noodlottig. Maar veel erger is, dat we onze eischen ook willen uitstrekken tot hun verstandelijke prestaties en dat we maar niet genoegen willen nemen met wat op dit gebied een kind werkelijk geven kan. Ook de school staat hier schuldig en eischt op verstandelijk gebied meermalen te vroeg, wat een kind pas later presteeren kan. Algemeen wordt onder deskundigen b.v. tegenwoordig aangenomen, dat het eigenlijk rekenen van de kinderen in de school te vroeg begint; men eischt op 6 k 6y2 jaar inzicht, dat pas ruim een jaar later door breken kan. Gevolg is dat met ontzaglijk veel moeite, tijdverlies en onaangenaamheden de kinde ren „moeten en zullen" leeren, wat by uitstel van een jaar met minder narigheid in veel korter tijd te leeren zou zijn. En waar de scholen zoo hier en daar wijzer beginnen te worden, daar blijven de ouders menigmaal aan de oude dwaasheid vasthou den. Als men hoort dat 't kind van de buren al „tot 100 rekent" en 't eigen kind dat even oud is (en natuurlijk veel bijdehander is) pas tot 20, dan begint men zich af te vra gen, of de schoolkeus wel goed geweest is! Zoo lang de ouders niet meer vertrouwen stellen in het beleid van de onderwijzers, zoo lang blijven de laatsten huiverig tegen over het invoeren van hoog noodige verbete ringen. Deze opmerking is daarom zoo noodig, om dat men op vele scholen juist in onzen tijd op 't punt staat pogingen tot onderwysver- nieuwing te ondernemen. Het is precies dezelfde kwestie met het overplaatsen van leerlingen naar U.L.O.- school, H.B.S. of Gymnasium. Zelden zijn ouders ervan te overtuigen, dat het verstandig is de kinderen nog een jaar op de school voor Gewoon L.O. te laten, als het Hoofd dier school dien raad geeft Men denkt dan wel gauw aan „eigenbelang" of „schoolbelang" van den raadgever en hee- lemaal niet aan 't ware belang van z'n kin deren. Veilig kan men aannemen dat de leerlin gen gemiddeld een jaar te vroeg over geplaatst worden naar 't voortgezet of mid delbaar onderwijs. En hiermee hangt een ontzaglijk opvoedkundig belang samen. Een kind dat bij het U.L.O. of M.O. ge dwongen wordt tot werk waarvoor 't nog niet „rijp" is, blijft achter bij de anderen, wordt moedeloos, „blijft zitten", krijgt in nerlijk een weerstand en afkeer tegen ver standelijken arbeid, die het misschien nooit meer geheel overwint. Konden we maar besluiten, ook in verstan delijk opzicht een kind een kind te laten zoo lang het dit nog is. Hier staan nog andere moeilijkheden mee in Verband, waarop we een volgende maal hopen terug te komen. Dordrecht, P, VAN DUYVENDIJK WOL SPECIALIST DE NIEUWE WOLBAAL Jon kerf ransstraat 117 Tal. 51992, bij Goudscheslngel Schiedamscheweg 65 Talaf. 31774, naast Barvoet* ROTTERDAM Vragenrubriek Mevr. M. B.K. te E. Hier volgt het door U gevraagde recept voor bitterkoekjes. Verhoudingen: 50 gr. bittere amandelen, 50 gr. zoete amandelen, pl.m. 1 eiwit, 300 gr. suiker. Pel de amandelen en maal ze (na ze ge droogd te hebben) tezamen met 14 vai suiker 2 x door den amandelmolen fijn. Roer ze daarna door de overige suiker en sla er zooveel eiwit door tot een slap deeg kregen is. Leg grauw papier op een bakblik en spuit daar ronde bolletjes van het deeg op, die daarna wat platgemaakt worden, b.v. met een vochtig doekje. De koekjes worden in een tamelijk heeten oven met onderwarmte gedurende een half uur lichtbruin en gaar gebakken. Op 't papier laten afkoelen. Mevr. A. v. d. S. te P. Als middel on beitsvlek uit Uw rieten mat te verwijderen kan het volgende dienen: eerst behandelen met een watje, gedrenkt in perchloor- aethyleen, daarna de vlek bedekken met magnesia, dit pl.m. een half uur laten drogen, daarna afborstelen. Nu de vlek be handelen met een watje gedrenkt in lauw water met wat ammonia; weer met mag nesia bedekken, laten drogen en afborste len. Nu afsponzen met lauw water en de magnesiumbehandeling herhalen. is een heele geschiedenis, maar beits- vlekken zijn zeer hardnekkig, vooral in een rieten mat Voor inmaak in het zout zijn steenen potten wel-het meest aangewezen. Het gebruik van geëmailleerde emmers lijkt mij niet raad zaam, daar deze niet voldoende poreus zyn. Zigeunermamma met haar twee jongsten KNIPPATRONEN Het hier geteekende model voor een jon gensjasje kan gedragen worden door een leeftyd van 2 tot 10 jaar. Voor den leeftyd van 2 tot 4 jaar worden de zakken ingezet met een los klepje tot versiering. Voor groo- tere maten kunnen deze jassen worden gemaakt met opgezette zakken, zooals de figuur aangeeft De meest voorkomende stoffen die dezen winter voor jongensjassen worden gebruikt zijn tweed, shedland en camel fleece, alle 130 cm. breed. De revers, kraag en zakken worden door gestikt. De ceintuur geheel doorgestikt, b.v 4 maal, is zeer modern. Men zorge vooral dat het midden van de beide overslagen precies op elkaar past, zoodat de dubbele rij knoopen de jas een goed recht aanzien geeft. Men neemt voor dit jasje 4 maten, n.l. de bovenwijdte, de jaslengte, de mouwlengte en de schouderbreedte. De maten moeten vooral zuiver worden ge meten, zooals in „Van en voor de Vrouw" van 22 Sept. is beschreven. Wenscht men de jas voor een kleinen jon gen hoog gesloten, of met klepzakje, dn» kan men dit bij de bestelling van het pa troon aangeven. De prijs van het op maat gemaakte patroon bedraagt 45 cent plus 5 cent porto. Waf eten we volsen de sk Kerrysoep Kalfscarbonade met schorseneeren Abrikozenpudding met vanillesaus MAANDAG Runderlapjes Chineesche kool Gekookte aardappelen Havermoutpap DINSDAG Gehakt Bloemkool Gekookte aardappelen Frambozenpudding WOENSDAG Bloemkoolsoep Spinazie met eieren Aardappelen-purée Rijst DONDERDAG Gekookte schelvisch Bieten Gekookte aardappelen Flensjes VRIJDAG Erwtensoep met spek en worst Appelpudding ZATERDAG Varkenslapjes Gestoofde prei Karnemelkschepap Van de met gemerkte spijzen vindt men de recepten hiernaast UW ADRES "oor: ALLEEN: Weste Wagenstraat 64, Telefoon 10452 ROTTERDAM (bij de Meent) STALEN FRANCO In hare sexegenooten vindt de vrouw stren ger en meedoogenloozer rechters dan in den man. WIJNAENDTS FRANCKEN. Wanneer de mannen afgeven op de ijdelheid der vrouwen, klagen zij over een vuur, dat zij zelf hebben aangestoken. LINGRéE. ABRIKOZENPUDDING 200 gr. gedroogde abrikozen; y2 L. water; 100 gr. suiker; citroenschil; 18 gram witte gelatine. Wasch de abrikozen, week ze en kook ze in het water met citroenschil tot ze zacht zijn. Los de geweekte gelatine erin op en wrijf de massa door een paardenharen zeef. Maak de puddingmassa met suiker af en doe ze, zoodra ze stevig begint te worden over in een met koud water omgespoelden pudding vorm- - ^HORSENEEREN 1 y2 K.G. schorseneeren; 2y2 d.L. melk; 5 gr. vet; 40 gr. boter; 20 gr. bloem. Wasch de schorseneeren en schrap ze by kleine gedeelten. Snijd de geschrapte stuk ken eraf en leg ze direct in water met wat melk of azijn óf in gekookt koud water. Zet ze op met ruim kokend water en zout en kook ze gaar in drie kwartier. Laat ze dicht gedekt uitlekken. Maak een sausje van boter, bloem en melk en stoof hierin de schorseneeren. Rasp ër op de schaal wat nootmuscaat over. KERRYSOEP 1 L. bouillon of 1 L. water met 4 bouil lonblokjes; 40 gr. bloem; 40 gr. boter; 1 d.L. melk; y2 ui; 1 theelepeltje kerry; wat maggi aroma; dobbelsteentjes gebakken brood. Fruit de ui met de kerry lichtgeel. Voeg de bloem toe en verwarm deze vijf minuten in de boter, zóó, dat de kleur licht blijft. Giet langzaam, steeds roerende, den heeten bouil lon by het bloem-en-boter-mengsel en laat de soep doorkoken. Maak 'de soep af met melk en Maggi-aroma en zeef ze. Geef bij deze soep dobbelsteentjes brood, die in wat heete boter in een steelpannetje vlug bruin gebakken zijn. IK wil niks zeggen jan Daatje d'r figuur, maar ze is nogal aan den breederigen kant, om het zoo eens uit te drukken, zooals je wél begrijpen kunt als je weet, dat ze een aardig eind op weg naar de 100 kg. is. Mevrouw is nogal gezet, zei de juffrouw het modemagazijn, waar we naar toe gingen om een nieuwen wintermantel te koopen en, zei ze, we zullen een modelletje opzoeken dat haar een beetje slank afkleedt. Ik had tegen Daatje gezegd: meid, ga naar een goeien manskleermaker en laat je wat aan je lijf gieten, want, zeg ik, het is gek, maar in de specifiek vrouwelijke beroepen span nen de mannen toch altijd de kroon. Ik zeg: wat is er nou vrouwelijker dan koken en bakken en braden, maar heb je ooit van een goeien restaurant-houder gehoord, die een vrouw in zijn keuken zette? Als je een beetje goeien en fijnen schotel noodig hebt, dan moet daar al dadelijk een man aan te pas komen. En je kan ook niks vrouwe iijkers opnoemen dan knippen en naaien, maar als je nou eens leest in de krant van de menschen, die de mode creëeren, zooals dat dan heet, dan zijn dat geen vrouwen r mannen. Ooit wel eens van Jean Patou gehoord? O zoo! Ga dus naar een goeien manskleermaker en bontwerker. Dan weet an te voren al dat het goed is en dat je geen nagemaakt kattenhaar krijgt, maar echt bont, dat je leven lang goed blijft, een geldbelegging als 't ware. Enfin, Daatje zei, dat er wel wat in zat, in wat ik zei, maar dat ze toch maar liever ge maakt goed kocht. Dan kon je regelrecht het eindproduct beoordeelen en in gemaakt goed zat toch altijd snit, als je tenminste in de betere prijzen kwam en ik zou d'r wel geen bezwaar tegen hebben, dat we in de betere prijzen gingen, want ik had zelf voorgesteld van dien manskleermaker en ik wist toch ook wel dat dat peperduur was. Enfin, zoo was de juffrouw dan op zoek een mantel, die mijn Daatje een beetje slank zou afkleeden en ik zat er by en trok nieuwsgierig aan mijn sikje, want dat won der wou ik nou toch ook wel eens beleven Nou, ik moet zeggen, die juffrouw had een goed oog van taxeeren, want ze kwam met een paar mantels aanzetten, die Daatje als gegoten aan d'r lijf hingen, maar Daatje vertrouwde het niet, dat ze direct zoo goed zaten, want het was nou nog zoo wat zomer en ze kon van den winter nog wel een beetje uitzwaren en dan zdt ze. Ze wou een man- zei de dokier tel met een flinken ruimen overslag, maar dan moesten we in de duurdere modellen zijn, zei de juffrouw en Daatje snoof eens en vroeg of ze dan naar de goedkoopere modellen gevraagd had. Zoodoende kreeg ik al gauw in de gaten, dat ik het zou moeten gireeren, omdat ik niet genoeg contant geld bij me had. VVc gingen in de duurdere modellen en 't eind van een lange geschiedenis was, dat Daatje d'r keus liet vallen op een mantel, nou, waarvan we maar innig moeten hopen, dat hij goed zal zitten. Want hij moet bij de schouders en onder de armen een beetje opgenomen worden. Van onderen moet de zoom een beetje uitgelegd. In den rug moet hij een beetje ingenomen worden. Er moet een knoop bijgezet worden en de ceintuur moet een beetje hooger komen. Verder moeten er nog een stuk of twaalf kleine veranderingen in worden aangebracht. De juffrouw gebruikte een kleine veertig spelden om aan te toonen hoe het worden zou en toen had ze nog al de tien vingers van haar handen noodig om hier wat op en daar wat in te nemen. Ik trok eens aan m'n sikje en ik zeg: ,,'t Is toch wel fijn, dat je bij confectie zoo direct het eindproduct kunt beoordeelen." Nou ja," zegt Daatje, „maar je- zag toch ook wel, dat er een fijne snit in zat." Enfin, ik zeg tegen de juffrouw: Jk zal 't wel gireeren," en dat zou ik ook gezegd hebben al had het ding maar twee tientjes gekost, want voor dat ik een cent betaal wil ik nou toch eerst eens afwachten of ik van den winter, zonder me te schamen, naast Daatje naar de kerk kan gaan. En dan zal ik nog met eens den eisch stellen, dat die mantel haar slank afkleedt, want je mag van niemand het onmogelijke vergen. Zoo teeken ik dan MIJNHEER DE MAN. GENEESKRACHTIG HOESTWEREND BIJENHONING Zuivere Bijenhoning 0.37 p. pond; 3 pond»potten f 1.Emmertjes Inhoud 9 pond f 3.50 alléén emmertjes franco hals. Fa. K. J. HUIGEN. Raampoortstraat 21, Giro 279760 - Telefoon <3664 - ROTTERDAM Ruwe honing Is een echt natuurproduct, dat sterk maakt en kracht geeft aan Uw zenuwgestel In groote mate. Depót voor LEIDEN en Omstreken: Reformhuls Ligtbart, Terweeweg 84, Oegstgeest, Telefoon 1610; Depót v. DEN HAAG: Westeinde 194,TcL 336898 Uw DAGELIJKSCH Kopje KOFFIE Uw DAGELIJKSCH Kopje THEE maar allebei van N.V. Kanis Gnnnlnk, Importeurs, R*«vm*n maar door gebruik te maken van NECTAR BLOEMEN-OLIëN kan men de ftJnste rozengeur, heliotrope, vlo- lette, lilas en andere bloemengeuren verkre gen en ze gebruiken ter bereiding van odeurs, haarwaters, pommade, brillantine, vaporlsateurs. voor de lampe Beger enz. Prüs p. fleachje ƒ0.40. VerkrUgb. bö apothekers en drogisten. Vraag steeda merk KECTAn Verzorging van het uiterlijk Iedere vrouw, oud of jong, is tegenover zich zelf en zeker niet minder tegenover haar omgeving verplicht, steeds goed verzorgd voor den dag te komen. Hoe onzeker moet men zich gevoelen, in dien men weet, dat het haar niet regel matig gewasschen en opgemaakt wordt, er vuil en plakkerig uitziet! Een onfrissche gelaatskleur is al even onnoodig als slordige Een jong-gestorven componiste Het is een groote geest, die zich geheel geeft HET is en blijft een opmerkelijk ver schijnsel, dat het aantal vrouwen, die daadwerkelijk iets beteekend hebben of nog beteekenen in het componeeren van mu ziekwerken, gering is. Zeker, er zouden verscheidene vertolksters toonwerken genoemd kunnen worden, die terecht vermaardheid hebben verwor ven. En als paedagoge heeft menigeen onder haar zich zeer verdienstelijk ge maakt. Maar weinigen zijn zy, die zelf de pen of het potlood ter hand namen en de melodieën, welke zij in zich hoorden, vast legden op het papier. Bij een andere gele genheid zullen we gaarne eens op de kwes tie, hoe dit moet worden verklaard, nader ingaan, al verheelen we niet, dat het stellen de vraag gemakkelijker is dan het geven van een antwoord. Thans echter willen we eens even de aan dacht vragen voor een componiste, die haar plaats onder de grooten in het rijk der toonkunst met eere inneemt, en we doen dat te gereeder, omdat het leven van deze kunstenares, Lili Boulanger, hoewel kort, doch mede daardoor zeer intens geweest, en haar werken bovendien voortdurend meer op de programma's ver schijnen. Het was op 15 Maart 1918, dat Lili Boulan ger voon goed de oogen sloot, nog geen 25 jaar oud. In de korte pooze van haar bestaan op deze aarde heeft zij een talent aan den dag gelegd en blijk gegeven van een werklust, die tezamen de vruchten van dit leven in rijpheid en overvloed afwier pen. En zulks verbaast vooral, wanneer men slechts bedenkt, dat de componiste altijd en altijd weer te worstelen had met haar slechte gezondheid, welke haar aan het bed gekluisterd hield en haar veel le vensvreugde ontzegde. In de stilte van dit leven, dat zich moei zaam van jaar tot jaar voortsleepte, is een ziele opgebloeid, welke straalde als een schoone bloem. Haar wezen gaf blijk van een weldadige blijmoedigheid, een treffen de berusting, een klare zelfbeheersching, en voorts zou men uit verschillende van haar werken kunnen afleiden, dat zij haar leven overstraald wist van hooger licht Een vroeg talent Reeds als kind openbaarde zij buitenge wone gaven. Geboren te Parijs op 21 Augus tus 1893 als dochter van een leeraar aan het Conservatorium aldaar, die op zijn beurt zoon was van een leeraar aan dezelfde in stelling, gaf zij spoedig blijk van muzi' .al talent. Haar gezondheidstoestand evenwel belette haar, aan de kunst zooveel aandacht te besteden, als zy wel wenschte, en het was eerst in 1910, dat haar eigenlijke opleiding een aanvang nam. Maar terstond daarop voltrokken de vorderingen zich in een der gelijk tempo, dat zy in 1913 reeds besloot tot het zich-doen-inschrijven voor den wed strijd om den Grand Prix de Rome, den grooten pry's voor muziekwerken. De le zeres, die weet, hoe langen tijd het vragen kan, eer mea eenigermate verdienstelijk kan musiceeren, kan begrijpen, wat dat wil zeggen. Het mooiste was echter wel, dat Lili Bou langer niet slechts meedeed, maar den prys verwierf ook. Dat beteekende op zichzelf meer dan één overwinning, want de onder scheiding was nog nimmer aan een vrouw toegekend. Een zuster van de componiste, die reeds eerder zich in den stryd had ge waagd, was al afgewezen. Maar in 1913 was de uitslag zoo onmiskenbaar, dat alle tegen stand reeds vernietigd was, toen nog slechts een derde deel van het te spelen stuk ten gehoore was gebracht Deze fraaie onderscheiding vuurde haar talent en werklust nog meer aan, en dat was niet geheel onnoodig, want ook in de komende jaren moest zij den kamp aanbin den met ziekte en zwakte. Het was en bleef eer lijdensweg, een altijddurende botsing tusschen lichaam en ziel, en uit dat zorgvol bestaan ontsproot het eene kunstwerk na het andere. Zij waren geschreven in een ge ladenheid en vol van een vuur, als waar van nog weinige componisten hadden blijk gegeven. Van deze stukken straalt een gloec5 uit en komt een warmte naar /oren, die slechts kunnen getuigen van een vol groeid muzikaal vermogen. Het zyn geen beloften meer, die in later leven tot ont plooiing konden komen. Hier waren geen knoppen, die gebroken werden voor den eigenlijken bloei. Maar de klank was in deze kunst tot algeheele gaafheid geraakt Een leven in tonen Zoo leefde Lili Boulanger in tonen. Weinig concerten kon zy meemaken, zelden slechts ook kon zy haar eigen muziek beluisteren, en dat terwyl in deze kunst de klank bijna alles is. Maar zy hoorde de melodieën in zich opkomen, en als by intuïtie wist zij daar aan vorm en gestalte te geven. Een sterk beleven was hiervoor eisch, en de gedach- tenrijkdom, waaraan haar muziek uiting geeft, is dan ook ontroerend groot Beluister de locale kleur in het Bouddhistisch Gebed, door haar getoonzet hoor naar den som beren tred, waarin zy de begrafenis van een soldaat uitbeeldt, onderga de breede majes tueuze wijding van haar Psalmkoren, geniet van de kinderlijke vroomheid in haar „Pie Jesu", en ge zult begrijpen, welke de be- teekenis van dit korte leven voor de toon kunst geweest is. In dit moeizaam bestaan kwam duidelijk uit de voosheid van de zegswyze, dat een ge zonde geest slechts in een gezond lichaam wonen kan. Zeker, de zorg voor het lichaam mag niet veronachtzaamd. De Bybel leert ons wel anders. Maar heidensch is het zoo we alleen dien geest ten volle waardeeren, die in een gezond lichaam woont Lili Bou langer leert het ons in de korte, zorgvolle periode, welke zy op aarde heeft vertoefd, wel anders. Een gestadige arbeid En voorts leert zy, hetgeen ook in een toe stand van voortdurende zwakte kan worden bereikt. Zij arbeidde, wanneer zij maar eenigszins kon. Had zij anders gehandeld, dan zou de lange reeks werken, welke zij in t licht gaf, aanmerkelijk korter zijn geweest. En hierin ook heeft zy bewaarheid het woord, dat enkele jaren na haar dood een Fransch auteur in een hooggestemd artikel over haar beteekenis voor het rijk der to nen neerschreef: „Het is een groote geest, die zich geheel geeft". Lili Boulanger heeft zulks gedaan. Zoo kon haar leven afronding krijgen. Chopin, Mozart, zy zijn beiden jong gestor ven, maar hun kunst was volgroeid. En ook uit de wereld der letteren zouden zoo ver scheidene namen genoemd kunnen worden. Gezonde geesten in veelal zwakke lichamen. Hetzelfde geldt van Lili Boulanger. En haar korte, moeizame leven geeft aan haar op- merkelijke kunstwerken tepieer vaarde handen en nagels en ongetwijfeld stoot een slordige vrouw iedereen af. Slechts weinig vrouwen zijn knap, nog minder „mooi", doch ieder heeft het in haar macht, een prettigen indruk te maken en er zelfs nog op ouderen leeftijd char mant uit te zien. Is dit niet een klein offer waard, lezeres sen? In Uw hart geeft ge ons natuurlijk gelijk, doch op de uitvoering komt het aan! Te moe of geen lust om voor het naar bed gaan een minuut of tien te offeren voor het goede doel is iets, dat geen steekhoudend motief is en iedere rechtgeaarde dochter van Eva zal zich vol energie deze kleine moeite getroosten. In de eerste plaats dan het gelaat, dat voor men naar bed gaat afgenomen wordt met een pluk watten met amandelolie; daarna brengt men vette nachtcrème met de vin gertoppen op de huid. Haar-, hand- en voeten verzorging zijn din gen, die zeer stiefmoederlijk behandeld worden. Het haar moet dagelyks met een niet te zachten borstel geborsteld worden, kammen alleen is niet voldoende, terwyl men de hoofdhuid om de twee of drie da gen met de vingertoppen masseert. Vele vrouwen zouden minder over pijn in de voeten klagen, wanneer zij er beter voor zorgden. Men kan niet volstaan met het wekelyksche bad, doch moet meermalen per week een voetbad nemen, waaraan men eventueel een of ander preparaat toevoegt, verkrijgbaar by apothekers en drogisten. Het regelmatig verwyderen van eelt is noodzakelyk, evenals invetten en massee- ren der voeten. Heeft men veel last van eelt, dan is het gewenscht dit af en toe door een gediplomeerde pecidure grondig te la ten verwijderen. Verder heeft men ook z.g. eeltraspen, die regelmatig na het voetbad gebruikt dienen te worden. De handen worden met warm water en zachte zeep gewasschen en de nagels goed geborsteld, waarna men zorgt, dat de nagel riemen losgehouden worden en het z.g. hal ve maantje zichtbaar blyft Veelal verdient het aanbeveling, dat de nagels kort geknipt worden, vooral indien men werkzaamheden verricht, waardour „rouw"-randen ontstaan. Na het wasschen worden de handen ingevet met verdunde glycerine of crème. Indien men dagelyks tien minuten besteedt aan de verzorging van haar, gelaat, voeten en handen, dan zal dit een tweede gewoon te worden, waarvan men niet gaarne meer afstand doet en die de aangename zeker heid geeft, dat men zich kan rekenen tot de Touwen die er goed verzorgd uitzien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3