IBISSHAG TRIUMPH OVERAL BEKEND &SFIRIN© ALGEMEEN ERKEND Minister Hoare dient Hitier van repliek De Christelijke boodschap in een niet-Christelijke wereld1) VRIJDAG ai OCTOBER 1938 EERSTE BLAD PAG. 3 Buitenland Minister Becks Roemeensche reis Delicate grensbesprekingen Volgens diplomatieke kringen te War schau was het bij dè PeolschRoemeen sche besprekingen moeilijk reeds van 't begin af een voor alle belanghebbende partijen bevredigende oplossing te vin don voor de Roetheensche kwestie. Daar om toont men zich geenszins verrast aver de wijze, waarop de onderhandelin gen tusschen Beek, den Poolschen mi nister van Buitenlandsche Zadoen, en koning Karei van Roemenië, eindig den. Het is duidelijk, dat Roemenië slechts met wantrouwen de eventueele vergrooting van Hongarije en de verlen ging der Roemeensch-Hongaarsche grens zou kunnen bezien, zonder in ruil daar voor zekere politieke garanties van Boedapest te ontvangen. Toch wordt het mogelijk geacht, dat de Poolsch—Roemeensche besprekingen, zonder dat zij tot een overeenkomst heb ben geleid, tot resultaat zullen hebben gehad de door de Roemeensche regee ring aan Polen gegeven (verzekering, dat zij n:ets zal doen om eijn politiek te dwarsboomen. Volgens Havas verklaart men in welinge lichte kringen te Boekarest de gereserveerde houding der Roemeensche regeering tegen over de Poolsche voorstellen tot het formce- ren van een gemeenschappelijk Poolsch-Hon- gaarsche grens, met de volgende redenen: 1. Loyaliteit jegens Tsjecho-Slowakije. 2. Den wensch directe betrekkingen met dat land te behouden met het oog op een economische en politieke medewerking. 3. Den wensch, de positie van Hongarije niet buitensporig te zien versterken. 4. Scepticisme ten aanzien van een moge lijke verzekering der regeering te Boedapest ten aanzien van Transsylvanië. 5. Het besluit de deelneming te ontwijken aan een combinatie, welke als vijandig jegens Duitschland zou kunnen worden uit gelegd. Zeer zeker begrijpt men te Boekarest zeer goed het belang, dat Polen hecht aan een regeling der Roetheensche kwestie, welke Roethenië onder Hongaarsche contröle zou plaatsen. Doch. aldus verklaart mien, men moet niet uit het oog verliezen, dat de Hongaren, wan neer zij in Roethenië gevestigd (zouden zijn, strategische stellingen zouden bezetten, die de verdediging van Transsylvanië en Boe- kowina bedreigen* Ook in Litauen een nieuwe koers Samenwerking met Doitscbland en Polen Er zijn teekenen. die op een plotselingen omkeer in Litauens buitenlandsche politiek wijzen, nl. een verwijdering van den tot nu toe gevolgden argwaan tegenover Duitsch land en Polen. Goed ingelichte kringen zijn van oordeel, dat Litauen voortaan zich meer toeschietelijk zaJ toornen voor samenwerking met de nabuurstaten, omdat men na laatste gebeurtenissen 'betwijfelt, of met óersteuning van de Westersche democra tieën en sovjet-Rusland gerekend zou kun nen worden in ruil voor een isolatiepolitiek .tegenover Duitsdhland en Polen. Zoo sohrijft o.a. het democratisch dagblad „Lietuvos Zinios", dat nu de moeilijkheden mot Polen opgelost zijn. men ernstige po gingen zou moeten doen om de rolaties te versterken, terwijl het blad de goede en cor recte relaties met Duitschland onderstreept Immers de economische en politieke be tee kenis van dat land is voor Litauen bij zonder belangrijk. Een andere aanwijzing die op deze ver andering duidt is het feit, dat de vereeni- ging voor de bevrijding van Wilna, die de agitatie in verband daarmede leidt, haar publieke activiteit heeft opgegeven. Verder wordt bericht, dat zekere wen- schen van de Memelduitsdhers zullen wor den vervuld nog vóór de verkiezingen in (het Memelgebied zullen plaats hebben. Oud-strijders defileeren voor [Victor Emmanuel Te Napels hebben gisteren de Italiaansche vrijwilligers, die uit Spanje zijn terugge keerd voor koning Victor Emmanuel gedefileerd. Tijdens het défilé riep de ko ning den commandant, generaal Berti, bij zich en wenschte hem geluk met de houding der defileerende troepen. De uit Spanje terugkeerende vrijwilligers werden door de bevolking luide toegejuicht. Na het défilé werden zij per trein naar hun woonplaatsen vervoerd. Italië weert Joodsche studenten In een circulaire van het Italiaansche ministerie van onderwijs wordt medege deeld, dat buitenlandsche en Italiaansche Joden niet aan de universiteiten kunnen worden ingeschreven. Joden, die reeds met hun studie begonnen zijn, kunnen haar vol tooien en zoolang in Italië blijven. Dit geldt echter niet voor Duitsche Joden. GARANTIE-STANDGROF.N GARANTIE - STAND B RUIN GARANTIE.STAND R O OD CARANTIE-STANDZWART GARANTIE-STANDBLAUW ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt Uw schilder bi] alle buitenverf- werken bovenstaande merken Worden 5 Jaar gegarandeerd Op nuftc (ieftijd** heb Je heel wat ondervonden. Dan ben je niet meer zoo goedgeloovig. Dan blijf je bij datgene, wat je in al die jaren het best heeft geholpen en neem je bij hoofd pijn, verkoudheid of rheumatiek één of twee Aspirintjes. NET rtOOUCT VAN VEKTROUWENt De zuivering van oud-Jeruzalem Bezetting wordt methodisch voortgezet Direct bij 'het aanbreken van den dag werden gisteren de militaire operaties in bet oude stadsdeel van Jeruzalem hervat. Een troepencordon sluit een versterkten kring nauw in om te voor komen, dat de opstandelingen ontsnap pen, terwijl militairen de onderaardsohe gangen onder den tempel van Salomon onderzoeken. De militairen omsingelen de verschil lende wijken der stad waarbinnen met groote voorzichtigheid en zoo weinig mogelijk geweld de zuivering wordt doorgevoerd. Den soldaten Is erop gewezen, dat onder de Arabische bevolking vermoedelijk 85 pro cent onschuldigen zijn. Zij hebben opdracht een: klein getal bandieten en desperado's te dooden of gevangen te nemen'. Alleen in geval van tegenstand mag geweld gebruikt worden. Gedurende den afgeloopen nacht zouden nog verscheidene Arabieren uit de stad ont komen zijn, want men heeft bij den muur, die het gebied rond de moskee van Gethse- mané scheidt, koorden gevonden. De Britsche troepen probe eren de verbin dingen tusschen de in de moskee van Omar gevluchte opstandelingen en de buitenw reld te verhinderen. Tijdens den nacht werden verecheidene aanvallen gepleegd, o.m. op de Joodsche voorstad Montefiore, welke ten Noorden der 6tad is gelegen. De politie heeft het vu/ur be antwoord en den aanvallers verliezen toe gebracht. Ook in Jaffa en Nabloes zijn Britsche troe pen geconcentreerd, die daar een soortgelijke militaire actie als in Jeruzalem zullen on dernemen. De toestand van Kemal Ataturk Het te Istanboel uitgegeven bulletin over den gezondheidstoestand van Kemal Ataturk geeft aan, dat de symptomen van nervositeit geheel zijn verdwenen en dat de algemeene verbetering in den toe stand van den zieke aanhoudt. „Steeds bereid tot vrede, doch elk uur gereed tot verdediging" In een te Clacton-on-Sea gehouden rede heeft de minister van binnenlandsche zaken, Sir Samuel Hoare, hulde ge bracht aan het „moedige, vooruitziende en krachtige leiderschap van Chamber lain tijdens de jongste crisis". Hoare antwoordde vervolgens op de rede, die Hitier op 9 dezer te Saar- bruecken gehouden heeft en op de door de Duitsche bladen geoefende kritiek op de Britsche bewapenings-politiek. Na te hebben verklaard, dat hij gelooide Hitlers vredesbetuigingen, herinnerde spr. aan hetgeen de Fuehrer te Saarbruecken ge zegd heeft over dc mogelijke opvolgers van Chamberlain. Hitler, aldus Hoare, gelooft in liei 'erlangen naar vrede van Chamberlain, doch hij vreest een mogelijken opvolger in diens ambt Ik geloof in Hitiers verlangen naar den vrede, doch evenals Hitier moet ik (voorbereid zijn op een opvolger, die zijn zienswijze niet deelt, en onder deze omstan digheden neem ik zijn motto over: „Steeds bereid tot vrede, doch elk uur gereed tot verdediging". Ik ben het ook met hem eens, aldus ver volgde Hoare, wanneer hij zegt, dat wij als een sterfte staat te allen tijde bereid kunnen zijn tot het voeren van een politiek van overeenstemming met de omliggende staten Dit is de reden waarom ik in het belang van den vrede zooveel beteekenis heoht aan de behoefte aan nationale kracht. Een es- sentieele voorwaarde «voor den vrede is een krachtig Engeland. Want ee>n groot Britsch belang is dn vrede en onze kraoht zal zeker in de schaal van den vrede worden gewor pen. Geen vredelievende natie behoeft voor fanteristcn voor den dienst op het vasteland Wat thans noodig is, is de organisatie van een groot industrieel land, opdat het zich kan beschermen tegen den vernietigenden slag van een luchtaanval Indien Engeland zoo georganiseerd kan worden, dat het onmogelijk een vern.etigoa de slag kan worden toegebracht, kunnen wij de toekomst icgémoet zien met de zeker heid, dat wij nimmer verslagen kunnen worden. Eén bereidwillige werker, die ge oefend is, is evenveel waard als twintig geoefende soldaten en de regeering, in het bijzonder mijn eigen dpartement, dat ver antwoordelijk is voor de maatregelen tegen luchtaanvallen, moet alles in het work stol len om de opleiding, waarom zoo vele onzer medeburgers schreeuwen, te organiseereu. De regeering moet er met verdubbelde kracht-naar streven, dat onze burgers kun nen rekenen op hun beide categorieën van militaire verdediging, namelijk een lucht macht, die groot en sterk genoeg is, om een eventueelen aanvaller a/f te schrikken, en luchtafweergeschut, dat het even gevaarlijk zou maken om de sleutelposities van ons land aan te vallen als het voor vliegtuigen gevaarlijk is een modern slagschip aan tv vallen. Ik zal spoedig in de gelegenheid zijn, me- dedeelingen te doen omtrent de nieuwe maat regelen, welke noodig zijn. Een volledig over zicht van den toestand zal te zijner tijd in het parlement worden gegevien, en het is daar, dat ik voorstellen voor de toekomst zal doen. de Britsche bewapening bevreesd te zijn. Hoare zeide, ervan overtuigd te zijn, dat het onderhouden van vriendschappelijke be trekkingen met Engeland altijd een der hoofdpunten van Hitiers politiek is geweest. Ik ben er ook aan overtuigd, aldus Hoare, dat. er zonder vriendschappelijke betrekkin gen tusschen Engeland en Duitschland geen stabiele vrede in de wereld kan zijn. Na gesproken te hebben van de menschen, die zich tijdens de crisis bij honderdduizen den tegelijk voor openbaren dienst hadden opgegeven, zeide Hoare, dat het een der eer ste plichten van de .regeering is, dit groote lichaam van bereidwillige werkers ie orga- niseeren. Met de gewijzigde methoden van den modernen oorlog is hetgeen noodig is niet langer het werven van millioenen in- Minister Hoatre en individualisme, zich te herstellen door het instellen van totalitaire regeerlngen, ge grondvest op grond, gezin en opoffering. Doihara brengt hulde aan den „beschaven- den oorlog" en verklaart, dat indien Japan den oorlog niet wint: het Oosten verloren is. Het New Yorksche politie-schandaal Gegevens worden gereoonstrueerd correspondent van de „Daily Tele graph' te N1 sv-York meldt over de beweerde corruptie te Brooklyn, waarbij aan het licht is gekomen, dat de gegevens over 7200 ge vangenen uit een van de politiebureaux te Brooklyn ontvreemd zijn: Deze diefstal moet beschouwd worden als één der grootste schandalen in de geschiede nis der New-Yorksche politie. De diefstal moet gebeurd zijn tusschen Maandagmiddag kwart voor vijven en Dinsdagochtend half tien. Div beteckent, dat hij samenviel mot de benoeming van John Amen tot spe- cialen aanklager ter vervanging van den districts-attorney, Gcorghan, belast met de leiding van een onderzoek naar onregel matigheden in de administratie der justitie te Brooklyn- Her gestolen materiaal betreft arrestaties, welke verricht zijn tusschen Augustus 1936 en Januari 1938. Er waren zes groote boek- deelen, wttlke in een afgesloten kamer wer den bewaard. De dief heeft de bladzijden met een scherp mes uitgesneden en de ban den der boeken achtergelaten. Sudetenland onder civiel bestuur Het lot der vluchtelingen Adolf Hitler heeft aan generaal Von B r a u s-c h i t s c h. den opperbevelhebber van het Duitsche leger, een schrijven gezon den, waarin hij hem mededeelt, dat het be stuur over (het thans geheel bezette Sudeten land op 21 October a.s. door de civiele auto riteiten van de militairen zal worden over genomen. Intusschen wordt nog van een ernstig in cident gewag gemaakt. In een gevecht tus schen Tsjechen en Duitsche douane en po litie in het dorp Lablsitz aan de Duitsche zijde van de grens in het Sudetenland zijn vijf Tsjechen gedood. Verblijfsvergunningen voor Engeland De vluchtelingen uit het Sudetenland. die naar Engeland komen, worden volgens Reu ter binnen twee weken verwacht. Aan 250 pensonen zijn visa verstrekt, ofschoon verblijfsvergunningen slechts geldig zijn voor een paar maanden, zijn zij verlengbaar. Er is nog niet besloten, of aan de vluchte lingen zal worden toegestaan in Engeland betrekkingen te aanvaarden. Het betreft 0ostenrijk6che of Duitsche burgers, die na den .Anschluss" naar Tsje- choslowakije waren gevlucht en daar voor taan geen toevlucht meer zullen hebben. In het door den lord mayor van Londen gestichte fonds tot hulpverleening aan Tsje- choslowakije is thans 155.000 pond gestort Japans taak in de wereld Een beschouwing van Doihara De Japansohe generaal Doihara, die bij uitstek deskundig is in de aangelegenheden in China heeft in een artikel verklaard, dat alleen Japan het Oosten kan ontwikke len. omdat alleen Japan heeft weten te pro- fiteeren van de tedhniek van het Westen zonder het Oosten te verraden. De leiders in China hebben dit niet begrepen. Tsjang- Kai-Sjek heeft getracht China te redden door de democratie, hierdoor werd een oor log met Japan onvermijdelijk. Volgens Doihara tracht verder het Westen dat gegrondvest is op materialisme Ld BadËr WAAIT NIET UIT 0E PUP DoblïelmanTt...lelt Iter, mart? Men gelooft, dat de geschonden registers onregelmatigheden inhielden ten aanzien van de in vrijheidstelling van zekere gevan genen. Zij waren daarom van belang voor het onderzoek, door gouverneur Lehman van den staat New-York ingesteld op grond van mededeelingen over wanbeheer. Hoewel het eem geweldig werk zal zijn. zullen de gegevens uit de archieven van politie en justitie kunnen worden gerecon strueerd, zoodat de diefstal toch niet het beoogde nut heeft gebracht. UIT OOST- EN WEST- INDIE Bloedig kantoordrama te Semarang Drie gewonden SEMARANG, 21 October. (Aneta). Een Chineesch employé, die door een Chineesche firma was ontslagen, drong hedenmorgen het kantoor van de firma binnen en loste daar zes schoten. De zoon van den chef werd in den voet geraakt, een employé in den arm en een verköoper in de refchter- zijde. Tijdens de groote consternatie welke ontstond, wist de dader te ontvluchten. De drie gewonden zijn naar de Centrale Bur gerlijke Zieker richting vervoerd. De ont slagen employe oste ook nog een schot op den procuratiehouder, doch dit miste. De vloer van het kantoor was met bloed plassen bedekt De daad geschiedde geheel onverwachts, daar deze employé reeds einde September was ontslagen en zich sindsdien niet op het kantoor had vertoond. Alle wegen naar de omliggende plaatsen zijn afgezet een een foto van den dader is op ruime schaal verspreid. Bij de vlucht wist hij een bedrag van f 300 te grijpen en mede te nemen. Indische luchtbescherming BANDOENG, 20 Oct. (Aneta). Naar wij vernemen bestelde de luchtbeschermings dienst in Europa zeventig sirenes, stoffen voor oorlogs-gas-pakken, complete oefenings pakken, elf brandspuiten en 150 uitrustin gen voor slangenwagens. Deze bestelling moet na vier maanden worden afgeleverd. In Nederlandsch-Indië zijn honderd slangen wagens besteld. De houding der zending tegenover pseudo-religie Groote gebeurtenissen werpen, naar men zegt, hun schaduw vooruit Met een kleine variatie kan men dat toepassen op de We- reldzendings-conferentie, die over enkele maanden in Madras gehouden zal worden, want vóór ons ligt thans één van de boeken, die ter voorbereiding van deze conferentie geschreven zijn en dat nu reeds als één der belangrijkste vruchten dezer conferentie mag worden beschouwd, nl. het uitsluitend in Engelsche editie verschenen standaardwerk van Prof. H. K r a e m e r, dat handelt over „De Christelijke boodschap in een niet- Christelijke wereld". In een kranten-artikel kan geen diep gaande bespreking of zelfs maar een be knopt inhouds-overzicht gegeven worden van een werk van meer dan 450 pagina's, dat zelf reeds een compendium is van vrijwel al de vraagstukken, die met het probleem van de houding der Zending tegenover de pseu do-religie samenhangen. Ik zal hier dan ook met een aankondiging moeten volstaan. Elders hoop ik op de belangrijkste vraag stukken, die in dit werk worden besproken, dieper in te gaan. Maar deze aankondiging zal tegelijk een hartelijke aanbeveling zijn voor ieder, die Engelsch lezen kan, om dit boek ter hand te nemen en te bestudeeren. Prof. Kraemer bezit de zeldzame gave om niet alleen een boeiend en verhelderend overzicht te geven van enkele der voor naamste problemen, die straks te Tambaran bij Madras zullen worden besproken, maar tevens bij zijn lezers den onvergetelijken in druk te wekken, dat het hier niet gaat om kwesties van louter theoretisch belang, die slechts enkele insiders interesseeren. doch om problemen, die diep ingrijpen in 't leven der kerk en haar meest wezenlijke taak in deze wereld betreffen en waarbij dus ieder geloovige ten nauwste betrokken is. Relatie tusschen Kerk en Wereld De grondvraag toch, die het gelieole boek van Prof. Kraemer beheerscht is deze: welke is de relatie tusschen de kerk en de wereld in haar verschillende levensgebieden, wat is de taak van de kerk in de wereld van heden en hoe zal zij die taak het best kun nen vervullen. In verband met de door den Internationalen Zendingsraad aan Prof. Kraemer gegeven opdracht (men had daar voor niemand beter kunnen vinden!) moest deze vraag vooral worden toegespitst op de boodschap, welke de kerk heeft te brengen aan de niet-christeUjke wereld, maar terecht heeft de schrijver zich niet alleen, of zelfs maar hoofdzakelijk bepaald tot een tegen over elkander plaatsen van Christendom en pseudo-religie, doch de zendingsboodschap der kerk bezien in een veel universeeler ver band, dat niet alleen den godsdienst, maar de geheele cultuur van Oost en West in den meest ruimen zin van 't woord omvat. Hij zelf zegt op pag. 29 van zijn boek. dat de hedendaagsche wereldproblemen geen frag mentarische benaderingen van hun oplos singen meer toelarten. De weg tot een oplos sing kan alleen Avonden geAvezen, wan: elk vraagstuk in zijn „totaliteit" wordt be zien en daarna tot zijn grondproblemen Avordt teruggebracht. Eén van de verheugende verschijnselen van onzen tijd is dan ook, dat de kerken, door schade en schande Avpjs geworden, Aveei beginnen met de verschillende vraagstuk ken tot hun grondprobleem te herleiden en dat men bereid is ze te bezien in het licht van Gods Woord. Daar ligt m.i. ook do groote beteekenis van dit boek van Kraemer. Het wil de zendende kerk van heden, die met zoovele vraagstukken te worstelen heeft, terugleiden tot „haar oorspronkelijk geloof', tot Gods geopenbaarde Woord, tot den grondslag, AA'aarop de kerk der eeuwen is gebouwd. „To the Bible Ave Avill turn" is liet telkens terugkeerend thema, inzonder heid in het derde hoofdstuk, nadat in het eerste de crisis van kerk en wereld en in het tweede de deformatie der kerk (inzon derheid AA'aar het de uitoefening van haar zendingstaak betreft) is geschetst. Daarna volgt in het vierde tot en met het zevende hoofdstuk, een diepgaande beschouAving OA'er het AA'ezen en de huidige verschijning van de pseudo-religie, zooals zij zich aan ons voordoet, voornamelijk in China, in Indië en in de Mohammedaansöhe Avereld. Tenslotte geeft de auteur dan nog in enkele hoofdstukken zijn op veelzijdige studie en langjarige ervaring berustende opvattingen omtrent de beste methode volgens AA'elke de boodschap der kerk aan de hedendaagsche niet-christelijke wereld kan worden gebracht (nl. In de taal en in de denkvormen van het inheemsche volk) met e^n concrete toepas sing speciaal t.o.v. Afrika, den Islam, Indië, China en Japan. Vooral deze hoofdstukken verraden den bij uitstek deskundige en heel de gedaóhtengang is meesterlijk geformu leerd. Bezwaren tegen het boek Of er dan geen bezwaren tegen dit boek Aran Prof. Kraemer zijn in te brengen? Onge- tAvijfeld. Ik mis b.v. noode in dit toch zoo veelomvattende werk 'n historische oriënta tie betreffende het vraagstuk van de houding der zending tegenover de ipseudo-religie. Het schijnt Avel alsof deze vraag pas in de twin tigste eeuAV aan de orde kAvam, tenvijl ze toch zoo oud is als het Christendom zelf Origenes en Augustinus, vele theologen uit de MiddcleeuAA'en en uit den bloeitijd dei- Reformatie hebben op dit gebied toch meer positieve bijdragen geleverd, dan men op grond van de simpele mededeeling op p. 115 zou vermoeden. In dit opzicht staat Krac- mers Averk m.l. ten achter bij vele andere studies op dit gebied, zooals b.v. Speer's „The Finality of Jesus Christ", dat vijf jaar ge leden verscheen en meer dan 50 pagina's1 wijdde aan de houding van de eerste Chris tenen tegenover de niet-christelijke gorl diensten. Ook het Oude en het Nieuwe Tes tament bevatten veel meer gegevens, dan d- betrekkelijk weinige, die Kraemer in zijn boek heeft verwerkt. Ik acht vooral dit laat ste een ernstig bezwaar, hoe dankbaar wc ook zijn voor de sublieme wijze, waarop Kraemer bijv. In het 8ste hoofdstuk de hou ding van Paulun heeft geschetst en de be teekenis van het. Oude Testament naar voren schuift. Geleerden als Sellin en Bfthl, Hei nisch en Schmökel, H. Bavinck en Meinertz om slechts enkelen te noemen, hadden toch genoeg bouwstoffen geleverd voor een dieper indringen in de directe beteekenis van Gods openbaring voor het vinden van een oplos sing van het door Kraemer behandelde vraagstuk. In verband daarmee moet ik nog een andere opmerking maken. Kraemer acht de Apostelen zoozeer „kinderen van hun tijcl" dat de beteekenis van Gods Woord voor alle tij den soms wel wat al te veel in de ver drukking komt. Ik denk bijv. aan de wijze, waarop hij „de bekende verzen uit Rom. 13" vrijAA-el ter zijde schuift, omdat zij „niet be schouwd mogen worden als onveranderlijke grondslagen eener staatkundige ethiek" (ip. 97). „If used to-day" zegt hij even ver der, „they need radical re-fihinking". Bij deze en dergelijke opmerkingen wordt onze dankbaarheid voor Kraemers oproep „to turn to the Bible" toch wel zeer getemperd, om dat Avij ons beAvust worden, dat Kraemere beschouwingen, meer dan Avij als Gerefor meerden en Anti-Revolutionairen wel zou den willen, door de Bijbelcritiek in het alge meen en door die van het Barthianisme in 't bijzonder (ondanks zijn critiek op Barth!) Mij ken beïnvloed te zijn. Vooral in het derde hoofdstuk komt deze Barthiaansche inslag telkens Aveer naar voren. Dit neemt echter niet Aveg, dat wij groote beAvondering hebben voor dit prachtige werk van Kraemer. Ik aarzel zelfs niet het de beste bijdrage te noemen voor de elenctiek en de zendingsmethodiek van de laatste decennia. Het fundeert en oriënteert, het geeft inzicht en doorzicht, het stimuleert tot nadenken over de eerste beginselen en wijst nieuwe Avegen voor de praktijk van het hui dige zendingSAverk, kortom het wekt op tot „een nieuwe gehoorzaamheid" aan het zen dingshevel van Christus hic et nunc. Hoewel de Engelsche editie op zichzelf niet moeilijker te lezen Is dan een der an dere in het Nederlandsoh gestelde geschrif ten van Kraemer. zou voor velen een verta ling toch wel zeer wenscheüik zijn, waarbij de auteur dan teA'ens zijn winst zou kunnen doen met de gemaakte critiek en de bespre kingen op de komende Conferentie te Tam baran. Kar. H. B. II. Kraemer, The Christian Message in a non-Christian world, Edinburgh House Press, London, 1938. In Nederland verkrijg baar bij Boekencentrum N.V., 's-Gravenhage. Een gevaarlijke tijger neergelegd Hü doodde vijf menschen! Een zeer bloeddorstige tijger heeft een week lang de omgeving van Pakarr. Baroe (Sum.) onveilig gemaakt, en daar niet min der dan vijf menschen verslonden. Eerst na zeer veel moeite zijn eenige ja gers er in geslaagd den „man-eater" neer te leggen. De bevolking, die uit angst des avonds niet meer builen durfde te komen, is thans Aveer gerustgesteld, meldt de „Deli Courant", Van de vijf slachtoffers vielen er vier in vijf dagen tijd en uit de omstandigheden van den aanval en uit hetgeen ooggetuigen mel den, blijkt het in alle gevallen steeds de zelfde tijger te zijn geweest. De overvallen hadden respectievelijk plaats op 3, 12, 17 en 40 K.M. van de kotta en in een kampong bij Pakan Baroe. Er werden op velschillende plaatsen gei ten uitgezet, waarbij een gewapende macht op den uitkijk bleef staan, doch de tijger verscheen daar niet. Enkele dagen geleden heeft men echter succes gehad. Bij K.M.-paal 3, waar een der slachtoffers te betreuren viel, werd een geit als lokaas geplaatst en toen de tijger des avonds weer verscheen, was hij met enkele welgemikte schoten spoedig buiten gevecht gesteld. Windhoos richt ernstige verwoestingen aan SEMARANG, 21 October. De plaats Goe- noengkidoel (Djokja) is door een Avindhoos geteisterd. Hierbij zijn 67 huizen ingestort- Een meisje van twee jaar werd gedood, een en twee vrouwen zijn ZAvaar geAvond-. Een oude belastingschuld Na tAvintig jaar betaald! Het was wel een zeer zeldzaam staaltje van gentlemanlike optreden van een En- gelschman, dat de belastingdienst te Ban doeng onlangs heeft ondervonden, een geval waar genoemde dienst begrijpelijker wijze hoogst verbaasd over was, schrijft de Ban- doengsche Correspondent van het Bat. NbL Deze dienst heeft nl. van dezen Engelsch- man een brief ontvangen, Avaarin hij meldde dat hij onder andere gedurende de oorlogs jaren in het ressort Bandoeng van de in spectie van financiën woonachtig Avas, dat dat hij in 1918 naar zijn land Avas terugge keerd en dat hij thans, na twintig jaar, bij oude papieren een stuk aantrof van den belastingdienst, waaruit hem Avas gebleken, dat hij nog een belastingschuld aan het Ned. Ind. gouvernement had van bijna zeshon derd gulden. De Engelsohman voegde bij zijn brief een chèque, met het verzoek om hem, indien hij eventueel nog meer belas tingschuld had, daarvan in kennis te willen stellen, opdat hij dan ook het res-teerende alsnog zou kunnen voldoen. De chèque is in dank aanvaard, hetgeen hem is medegedeeld,, met de vermelding, dat hij volgens de belastingadministratie geen schuld meer aan het Ned. Ind. gouverne ment had. Plaatselijke Crisis- Steunfondsen Wij lezen in het Bat. Nbl.: Nu de plaatselijke crisiscomité's zijn ont bonden, zullen overal nieuwe plaatselijke steunfondsen Avorden opgericht, die als af- deelingen van het centraal comité zullen op treden. Deze fondsen zullen uitsluitend met geld van het gouvernement de volwaardige Averkloozen blijven steunen. Daarnaast worden op vele plaatsen parti culiere comité's opgericht, die zich het lot zullen aantrekken van die Averkloozen, die niet voor steun van het officieele comité in aanmerking komen, doch nog te goed zijn om maar „armenzorg" overgeheveld te Avor- den. Deze particuliere comité's zullen hun fond sen bekomen uit de particuliere bijdragen, die tot dusver naar het officieele comité gingen, terwijl hun ook het aandeel in de loterij zal Avorden gegeven, dat tot heden aan het centraal comité is toegekend. Naar „armenzorg" zullen tenslotte nog overgeheveld worden die Averkloozen, die noch voor steun van het officieele comité noch voor dien van een particulier comité in aanmerking komen. CULTUURGRONDEN OP NW-GUINEA SEMARANG, 20 Oct. (Aneta). De heer Forster, die benoemd is tot administra teur van de gouvernementsonderneming Ransiki, op te richten op Nieuw-Guinea, is heden naar zijn plaats van bestemming ver trokken. Voor zijn vertrek verklaarde hij nog, dat het de bedoeling is in twee jaar tijds duizend H.A. in cultuur te brengen, op Avelke gron den verschillende proefgewassen zullen wor den aangeplant. Na deze periode van twee jaren zal worden beoordeeld Avelke gewassen definitief voor cultuur in grooter verband in aanmerking komen. BRANDEN IN DE KAMPONG SEMARANG 20 Oct. (Aneta). Vannacht te vier uur is brand uitgebroken in een dessa in de plaats Tjepoe. Hierdoor zijn 23 kam ponghuizen in de asch gelegd. Te zeven uur was de brand gebluscht, door de brandweer van de B.P.M. Have en goed Avas meerendeels onverzekerd. De oorzaak was onbekend. Ook te Kendal zijn gistermiddag door brand 34 Avoningen vernield. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Het plaatselijk bestuur heeft hulp verleend aan de getrof fenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2