ïlirtmu* tCntecfye Ufoirniit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken De Japanners binnen Kanton? „SLRaphaël" DOELEN HOTEL PALACE HOTEL i U RERMANE9IT DUPI Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro ÖS936 VRIJDAG 21 OCTOBER 1938 19e Jaargang abbErtattieprijjm: Van 1 tot 5 regels f 1.17'/» Elke regel meer0.22' It Ingezonden Mededeeljngen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend t 0,10 No. 6528 Ook Hankau meer en meer bedreigd I Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat de Nippontroepen na den tegenstand yan de Chineezen te hebben gebroken, oprukken in de richting van Kanton. Zij hebben volgens dit bericht reeds Tsjang- Kang-Toeng bereikt, op zes en dertig kilometer ten Oosten van Kanton. Men .voorspelt, dat deze stad binnen een week zal bezet zijn. Ook de Japansche operaties tegen Hankau verloopen in steeds sneller tem po. Eenheden van de Japansche marine hebben op de Jang Tse een punt bereikt, 'dat honderd tien kilometer van Hankau is gelegen. Parallel met het opvaren van de oorlogs schepen trekken ook de Japansche troepen op langs den noordelijken oever van de Jangtse. Sterke gemotoriseerde af deelingen staan nu nog slechts op 10 K.M. afstand van Ki-Sjioe. In het gebied ten Zuiden van de Jangtse heeft de Japansche voorhoede Ta-Yeh be reikt, dat, naar men verwacht, zeer spoedig zal vallen. De gevechten om Tei- An aan den weg naar Ivioe-Kiang duren voort Terwijl de Japansche legers naar de on middellijke omgeving van Hankau en Kan iton oprukken, schijnt de Qhineesche tegen stand ineen te storten. Tsjang-Kai-Sjek zou besloten hebben Han kau en Kanton als centra van tegenstand op te geven en deze naar Setsjoean Kwangsi en Jóennan te verplaatsen. Volgens de Japanners zou de provinciale regeering van Kwantoeng uit Kanton naar het binnenland zijn gevlucht De onderhandelingen te Shanghai De onderhandelingen tusschen de Japan ners en de autoriteiten dér internationale nederzetting, die sedert de verovering van het gebied van Shanghai aan den gang zijn, naderen, naar men meent te weten, thans haar hoogtepunt In doorgaans goed inge lichte kringen gelooft men, dat zeker nog ivoor het einde van het jaar een overeen komst tot stand zal komen, waarbij de ge schillen tusschen de heide partijen definitief worden geregeld. Er bestaan plannen tot het houden van een conferentie tusschen de ABSOLUUT UITGESLOTEN Volgens berichten uit Engelsche bron zou Chamberlain aan Hitler.hebben beloofd, „dat de Engelsche regeering in de nabije toe komst een conferentie van de-koloniale mo gendheden Engeland, Frankrijk, Neder land, Portugal, België en Italië bijeen zou roepen, om de kwestie te bespreken, hoe aan de Duitsche vraag naar koloniën vol doening te geven", „Aan alle koloniale mogendheden zou ge vraagd worden een aandeel in het gebied bij te dragen, dat aan Duitschland zou worden gegeven". Het is goed, dat uit Nederland een eenpa rige stem gehoord wordt inzake dit bericht, zelfs al is het niet meer dan een gezucht. 'Nederland heeft met een zoodanige conferen tie niéts te maken. Toen de „overwinnaars' ïn 1918 met de buitverdeeling begonnen, wa ren wij er niet bij en wij begeerden ook niets De verdeeling ging logisch, maar ook m:et onze volledige instemming, geheel buiten ons om. Daarom moet het ook absoluut buitenge sloten zijn, dat wij aan zoodanige bespreking als belanghebbende mogendheid deelnemen. [Wij verlangden niets, wij kregen niets; Wij hebben dus ook niets terug te geven. Dat kunnen o.a. Engeland, Frankrijk en Japan Wèl. Bovendien, wij hebben igeen koloniën. Ne- 'derland bestaat uit Europeesche en nipt- Europeesche gebiedsdeelen. Samen vormen ze het Koninkrijk der Nederlanden, waar over de Koningin regeert. Dit laatste brengt echter een consekwentie met zich mee, welke we niet over 't hoofd mogen zien. Men kan ons thans niet meer, ials tijdens de Fransche overheersching, onze „Koloniën" afnemen .waarbij de grenzen van het Koninkrijk ongerept blijven. Zóó staat het nu niet. Wie de overzeesche gebiedsdee len aanraakt, die randt ons zelfstandig volks bestaan aan. Wie b.v., zooals luchtig werd gelanceerd, Sumatra aan Duitschland zou willen geven, die amputeert het Koninkrijk faer Nederlanden. En „dat^zal met ons gedoo- gen niet geschieden"; zou Dr Kuyper zeggen. Nieuwe taifoen in Japan Meer dan 200 dooden en talrijke gewonden Een taifoen van matige kracht heeft zich van de Bonin-eilanden een weg na.ar Japan gebaand, en aldaar in de, prefec tuur Kagosjima ernstige schade aangCr richt. Er zijn meer dan 200 personen opa het leven gekomen; 600 menschen wer den gewond en talrijken zijn nog vermist. Meer dan 2000 huizen zijn vernield; het aantal dakloozen wordt op 30.000 ge schat Te Tokio is het tramverkeer ont wricht; de telefonische verbindingen zijn verbroken, en de benedenverdiepingen van 10.000 woningen staan onder water. Bovendien werden duizenden boomen ontworteld. Ook te Yokohama is groote schade aangericht; de schepen varen niet uit Zeven passagiersschepen, waaronder tje 11.000 ton metende „Antenor", zijn over tijd. Het stoomschip „Jamaboeki Maroe" dat 5.000 ton groot is, is tegen een golf breker gevaren. Japanners en de voornaamste mogendheden, die rechten hebben in de internationale nederzetting. Deze conferentie zou in de naaste toekomst, waarschijnlijk in hot begi der volgende maand, worden gehouden. Het doel er van is de nog bestaande geschillen volkomen uit den weg te ruimen. Domei bericht later van 't front in Zuid China, dat de Kantoneesche troepen verwarring vluchten uit het gebied ten westen van Tsengsjing, en dat zij door Japansche marine-vliegtuigen bestookt worden. De woordvoerder van het Japansche departement van buitenlandsche zaken deelt mee, dat de leider van het centrale Chineesche inkoop-bureau voor wapenen en munitie te Hongkong, t.w. S o e n g, de Britsche kolonie verlaten heeft, om het kantoor naar Singapore te verplaatsen, waarmede deze Stad tót basis wordt van den Chineeschen aanvoer van wapenen en munitie. Inmiddels meldt Reuter uit Shanghai, dat aldaar uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat de eerste Japansche geme chaniseerde afdeelingen reeds Kanton zouden binnenrukken. EEN VROUW VERMIST LANDSMEER, 21 Oct. Op Woensdag 12 Oc tober j.l. des avonds tusschen acht en tien uur heeft Johanna Susanna Schoen, oud 48 jaar, gehuwd met Willem Hendrik Erens,' wonende Stoombootweg 7 te Landsmeer, haar woning verlaten. Zij is sedertdien niet terug gekeerd. Zij was in den laatsten tijd zeer zwaarmoedig, zoodat een ongeluk wordt vreesd. DE „HUNZE 13" GELICHT SCHELLINGWOUDE, 21 Oct. Men is er edndelijk in geslaagd het wrak van de „Hun- ze 13" te lichten. Een sleepboot van de firma D. Goedkoop en Zonen heeft het wrak op sleeptouw genomen en hedennacht te onge veer half één bevond de sleep zich ter hoog te van den vuurtoren van Durgerdam. Vraagt Uw leverancier QUINQUINA De fijnste apéritif. WETSONTWERP AUTO-VERVOER PERSONEN Nachtelijke vergadering in de Residentie Comité van actie opgericht 'S-GRAVENHAGE, 21 Oct. In de groote zaal van Amicitia in het West einde is in den afgeloopen nacht een protestvergadering gehouden van per soneel uit alle deelen des lands van de z.g. wilde autobusdiensten, wier voortbestaan door het nieuwe wets ontwerp ter vervanging van het be- R.A.P. wordt bedreigd. De voorzitter van het voorloopig comité, de heer K1 a m e r, wees er op, dat er niet gesproken kan worden van „wilde" bus diensten, want deze diensten rijden met de regelmaat van de klok en worden bestuurd door bekwame vakmenschen. De bussen zijn niet wild, aldus spr., doch wij worden het langzamerhand wel (ap plaus). Want men fornt aan ons bestaan en voor ons dreigt de laatste week, waarop we kunnen werken. Daarom uit spr. de hoop, dat de Minister van Waterstaat alsnog daarvan doordron gen zal worden en dat de Kamerleden, die bij de behandeling van het wetsontwerp hun stem moeten bepalen, daarbij voor oogen zullen houden, wat het zeggen wil, geen werk meer te hebben en te zijn 0 geleverd aan zorg, verdriet en ellende. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Klamer, Kingsma en Mooyman, allen uit Den Haag; Van Zitteren en Laar hof uit Amsterdam en Scheidier en Vos uit Rotterdam. Bij de behandeling van de te voeren actie werd besloten om de regeering, dé Kamerleden en het publiek uitvoerig in te lichten over de funeste gevolgen, welke het wetsontwerp voor de werknemers in het busbedrijf zal hebben. r AMSTERDAM, 21 Oct. De Koninklijke Nc- derlandsche Vereeniging voor Luchtvaart deelt mede, dat de betreffende commissie de door^ den heer H. Leegs tra op 3 Septem ber j.l. met een Fokker d 21 jachtvliegtuig Ijereikte hoogte van 11.354 M. als Neder- landsch hoogterecord heeft erkend* BRACKS AMSTERDAM-CENTRUM Kamers incl. Holl. Ontbijt vanaf-f 4.— Rüstlg'e sfeer in het centrum van de stad Ieder "modern comfort Telefoon 40661 Trompenberg's Hilversum Telefoon 7941 (2 lijnen) j Het geheele |aat geopend Het Rotterdamsche vliegveld-probleem Het Rotterdamsoh Vliegveld-Comité deelt ons mede, dat bij zijn werkzaamheden is gebleken, dat. ofschoon in het algemeen aan een internationaal vliegveld in de on middellijke nabijheid van Rotterdam de voorkeur wordt gegeven, toch grootere be volkingsgroepen dan aanvankelijk werd aangenomen, zich kunnen vereenigen met den aanleg van een centraal gelegen vlieg veld voor het westelijk gedeelte van Neder land. Concentratie van het internationaal lucht- vaartverkeer op het excentrisch gelegen vliegveld Schiphol wordt unaniem nimmer aanvaardbaar geacht. ZUIDWOLDE, 21 Oct. Op den weg Zuid- woldeHoogetveen is de 19-jarige arbeider R. V,, die te paard van zijn werk huiswaarts keerde en geheel rechts hield, door een vrachtauto, bestuurd door A. S. uit Hooge- veen, aangereden. De jongen viel van zijn paard en werd ernstig gewond. Het slacht offer werd naar het ziekenhuis in Hooge- veen vervoerd, waar hij eenigen tijd later is overleden. DE HANDEN AFGEKNELD ALBLASSERDAM, 21 Oct. In den afgeloo pen nacht heeft op de Draad- en trekwals- fabriek alhier een ernstig ongeluk plaats gehad. De 3S-jarige arbeider C. Boelhouwer was bezig met het verrichten van werkzaam heden op den gietkuil waarbij waarschijn lijk een hefboom brak. Zijn beide handen raakten daarbij zoodanig bekneld, dat hij ze waarschijnlijk zal moeten missen. Dr. Hooftman verleende eerste hulp, waar na de man naar het ziekenhuis te Dordrecht vervoerd is, De eere-promotie van Minister van Dijk Dankwoord van den doctor Aan het verslag van de promotie van den Minister van Defensie, den heer J. J. C. v. D ij k ls nog toe te voegen, dat nadat de pro tector, prof. Mr. V. H. Rutgers den minister de doctorsbul had overhandigd Dr. Van Dijk gelegenheid kreeg uiting te ge ven aan zijn groote erkentelijkheid jegens den senaat in het algemeen en jegens de fa culteit in het bijzonder voor de onderschei ding, die. zij hem waardig hadden gevon den. Dr. Van Dijk merkte daarbij op, dat men hem geen grootere onderscheiding had kunnen verleenen. Zulk temeer, omdat de promotie is gebeurd aan de Universiteit, waarmede spreker reeds met zeer nauwe banden is verbonden. Door deze voor spre ker zoo bijzondere gebeurtenis van vandaag zijn deze banden nog nauwer aangehaald. Dr. Van Dijk eindigde zijn korte toespraak met woorden van dank en waardeering tot zijn promotor en persoonlijken vriend, prof- fessor Rutgers. Vervólgens heeft de rector-magnificus, Lrof. Dr. J. F. Koks ma, den Minister ge luk gewenscht, waarna de plechtige zitting, welke^ door de voorname sfeer van het kolo niaal instituut en door de aanwezigheid van zoovele regeeringspersonen en hooggeplaat ste militairen een zeer bijzonder karakter had, werd In de bestuurskamer van het Instituut is na de zitting een zeer druk bezochte receptie gehouden. Versch brood aan het ontbijt Adres aan den Minister Het Comité van Actie voor Versch Brood an het Ontbijt heeft een adr^s gezonden aan den minister van Sociale Zaken, ten einde de door dit Comité voorgestane aan gelegenheid onder de< aandacht van den minister te brengen. Naar het Comité is gebleken wordt het t ij d 1 g verstrekken van versch brood in alle kringen in den lande ten zeerste op prijs gesteld. Waar in het bakkersbedrijf nog steeds van een noodtoestand gesproken moet worden, verdient het aanbeveling elke maatregel, welke omzetvergrooting teweeg zou kunnen brengen, aan de praktijk te toetsen. Daarom verzoekt het Comité een proefneming voor b.v. zes maanden te ne men in eenige der groote steden door ont heffing van de belemmerende bepalingen van de bakkerij-paragraaf van de Arbeids wet in dier voege, dat de aflevering van versch brood aan het publiek vóór het tijd stip van 10 uur zal worden toegestaan. Het Comité heeft voorts een onderhoud met den Minister verzocht. LOCOMOTIEF OP HET CENTR. STATION ONTSPOORD Alleen materieele schade Vele treinen een half uur vertraging AMSTERDAM, 21 Oct. Gisteravond om even over hall acht is op het Oostelijk eiland van het Centraal Station, even buiten de overkapping, een lichte ran geerlocomotief door ontijdige wisselbe diening ontspoord. Door deze ontsporing, die geschiedde op een knooppunt van wissels, werden de spo ren 2 tot en met 7 buiten dienst gesteld, dat alle vertrekkende en binnenkomende treinen naar en van de richting 't Gooi cn Utrecht via de sporen 8 en 14 moesten wor den geleid. Gelukkig gebeurde het ongeluk niet op een spitsuur, zoodat het mogelijk was alle treinen met ongeveer 25 minuten vertraging te laten binnenkomen en ver trekken. Met man en macht is men aan het werk gegaan om de uit de rails geloopen machine weer op het rechte spoor te brengen. Schade heeft de locomotief slechts zeer weinig opge- loopen en ook persoonlijke ongelukken zijn gelukkig niet te betreuren. Om tien uur was men nóg bezig met het opruimingswerk, dat nog geruimen tijd in beslag zou nemen. Ook de internationale treinen hadden een vertraging van ongeveer een half uur. Na vele uren van zwaren arbeid is men er tegen drie uur in den nacht in geslaagd de ontspoorde locomotief weer op zijn plaats te krijgen, waarmede tevens de stagnatie in den treinenloop was opgeheven. Deze stag natie vond zijn oorzaak voornamelijk in het feit, dat de ontsporing op een kruispunt van lijnen plaats had. Ook gaat er geruime tijd verloren alvorens het personeel, dat het op ruimingswerk moet verrichten en waarvan de meesten op het oogenblik van de ontspo ring geen dienst hadden, ter plaatse is. He denochtend kon het treinverkeer wederom normaal voortgang hebben. Spoorwegongeluk, dat goed afliep Reparatiewagen door sneltrein gegrepen Gelukkig geen persoonrlijke ongelukken HARMELEN, 21 Oct. Gisterenmiddag is op de lijn WoerdenUtrecht een z.g. reparatie wagen door een uit de riohtinig Woerden komenden electrischen sneltrein gegrepen en pl.m. 800 M meegesleurd. Het was een gelukkige omstandigheid dat zich geen der menschen op den wagen be vond, waaraan het dan ook te danken is dat geen persoonlijke ongelukken voor kwamen. De reparatiewagen werd door den sneltrein, die met een snelheid van 120 K.M. reed, geheel vernield. De stukken vlogen tientallen meters in het rond. De vernie ling was van zoodanigen aard, dat het trein verkeer tot pl.m. 4 uur slechts over één lijp kon plaats hebben Ook de sneltrein was eenigszins ontzet. De reizigers zijn met een anderen trein verder gereisd. Een voorioopig ingesteld onderzoek wees uit, dat de ploegbaas, een nauwgezet beamb te. niet op de hoogte gesteld was van den extra-sneltrein, die het ongeluk veroor zaakte. Het is aan het niet te snel remmen van den mfu;hinist van den sneltrein te danken, dat de trein niet gederailleerd is. De onge lukken waren dan misschien niet te over zien geweest. De slag was tot ver in don omtrek te hooren. KWALITEIT en LIJN harmonieeren volkomen in de W.L.D. Schoen Heeren die het ge noegen kennen van het beste te dragen, kie zen daarom steeds W.L.D. SCHOENEN VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen In Japan heeft een taifoen gewoed, die meer dan 200 dooden heeft geëischt. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend, beoogende verdubbeling van de motorrijtuigenbelasting voor diesel auto s en gunstiger berekening van de omzetbelasting op benzine. De behandeling van het wetsontwerp inzake electriciteitsvoorziening door de Eerste Kamer. De debatten over de wijziging van de Tariefmachtigingswet in de Tweede Kamer. Vergadering 1 bouwcomité. 1 het Kon. Ned. Lanck Hoare beantwoordt de rede van Hitier, De positie van Kanton en Hankau wordt wankel geacht. De stand der Roemeensch-Poolsche onderhandelingen. Wat voor weer krijgen we Meest matige in het oosten tijdelijk zwakke zuid-oostelijke tot oostelijke wind, nevelig tot licht of half bewolkt, droog weer, koude nacht, weinig ver andering in temperatuur overdag. -7\üükkt\.ct\yi 87 nuttige warmte <bü normalen stand van den regulator) Officieel Röksnöv< vastgesteld door VALKENBURG (L.) Hotel Franssen Bondshotel A.N.W.B.K.N.A.O. 80 kamers, koud en warm stroomend water. Lift. Centrale verwarming. Eigen garage gratis. Pensionprijs f 3.50 tot f L— BRUG OVER DE GIESSEN Het bouwen eener brug over de Giessen is tegen 13Ö.000 gegund aan L. v. Drunen te 's-Her togen bosch in combinatie met de fa. J. v. Mourik en Co. te Grcot-Ammers. Vanwege de directie van den Rijkswaterstaat rijn in de omgeving van het wrak van de gestrande Sch. 102 waarschuwingsborden geplaatst met de mededeeling dat het wrak opgeruimd dient te worden en dat .er zonder goedkeuring van Waterstaat niets van boord gehaald mag worden Weduwe dood in haar woning aangetroffen Vermoedens van zelfmoord Het geheimzinnig gebeuren te S t r ij e n, waar men, zooals we reeds berichtten, een 75-jarige weduwe 's morgens dood in haar woning aantrof, met eer diepe wonde aan haar hals, deed reeds terstond vaag ver onderstellen, dat men met een geval van zelfmoord te doen had. Echter waren de omstandigheden daarvoor wel zeer vreemd, waarom het parket van Dordrecht een uit gebreid onderzoek ter plaatse instelde. Het vermoeden, dat toch aan zelfmoord, hoewel dan van een ongewoon karakter, moet wor den gedacht, is hierbij versterkt, o.m. wijl men in de woning alles in volmaakte orde aantrof, en niets er op wees, dat een poging was aangewend zich van geld of dergelijke meester te maken. Een half jaar wegens dierenmishandeling Getuige wegens meineed gearresteerd HAARLEM, 21 Oct. Wegens dierenmishan deling had zich een landbouwer uit Hal f- w e g voor de Haarlemsche rechtbank te ver antwoorden. Hem werd ten laste gelegd dat hij op 2 Juni met een paal van 12 cM. dikte op den kop van een paard had geslagen. Tijdens de zitting verklaarde een getuige a decharge, een knecht van verdachte, dat het paard niet op den kop was geslagen. Na deze verklaring" stelde de officier voor, de zitting eenigen tijd te schorsen, aangezien er sterke aanwijzingen bestonden, dat deze laatste getuige zich aan meineed schuldig maakte. Uit de Raadkamer teruggekomen, bleek, dat de rechtbank had besloten tot het stellen van een vooronderzoek wegens meineed tegen den getuige a decharge, die onmiddel lijk in verzekerde bewaring werd gesteld. Hierna werd de zaak voortgezet en de ver dediger vroeg vrijspraak. De officier achtte hier echter een bewijs van ergerlijke dierenmishandeling aanwezig en eischte een gevangenisstraf van niet min der dan een half jaar. Uitspraak over veertien dagen. Gedenkteeken voor Willem Kloos Wordt morgen onthuld DEN HAAG, 21 October. Zaterdag 22 Oct. zal op de begraafplaats Nieuwen Eykenduy- nen een gedenkteeken voor Willem Kloos op diens graf worden geplaatst. Het gedenk teeken is in sob eren stijl gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1