TUR KENBÜkcè De benarde toestand in den tuinbouw AGENTEN GEZOCHT A.S.F. KORRELS Het geluk is als de echo: het ant woordt wel, maar het ko-mt niet van zelf. Carmen Sylva. van oJcksir an, UMZLdsz, xn/or /CXAJW2S Steunmaatregelen zijn onvoldoende bedrij f skf Door velschillende afdeelingen der drie Centrale Tuinbouworganisaties, den R.K. Diocesanen Land- en Tuinb.bond, den Chris tel ij ken Boeren- en Tuindersbond en den INederl. Tuindersbond is, na het houden van een vergadering een schrijven gezonden aan den Regeeringscommissaris voor den Tuinbouw, waarin gewezen wordt op den be narden toestand, waarin de tuinbouwbedrij ven .verkeeren, en op het effect der tuin- bouwsteunmaatregelen. De conclusies, waartoe de vergadering kwam en die den Regeeringscommissaris medegedeeld werden zijn de volgende: 1. Het effect der tegenwoordige s teunmaatregelen is onvold d e, de ondermijning onzer bedrijven e itale verarming der tuinders gaat met angst wekkende regelmaat steeds bedenkelijker vormen aannemen. 2. Jaar op jaai neemt het aantal achter stallige posten, de noodzakelijke aanvaarding van een goede exploitatie belemmerende lingscessies toe. M e of vaak totaal j pitaal gaan de t ter tegemoet. Het onderhoud der op standen is in 't algemeen zeer onvoldoende, reserveering van afschrijving onmogelijk. Wanneer niet zeer spoedig op beslissende wijze wordt ingegrepen, zullen tal van be drijven èn ondernemers onherroepelijk ver loren zijn. 3. Deze strijd om het bestaan uit zich ook in een aanpassing van het teeltplan, waaruit reeds thans met groote zeker» eid valt te voorspellen, dat onze eertijds be roemde „hoofdteelten" verloren gaan en allerlei „hijteelten" ali laatsfe reddingsboei worder aangegrepen, hetgeen om tal van re denen ongewenscht is te achten. 4. De oorzaak van de instorting onzer be drijven is in de eerste plaats toe te schrijven aan een onbevredigende export èn een even onbevredigende binnenlandsche distributie. Deze materie ligt bij de huidige bevriezings methode geheel buiten onze invloedssfeer, doch het verdient ernstige overweging den gezamenlijken tuinbouw in staat te stellen in den afzet van zijn producten doelbewust in te grijpen. 5. De oorzaak van het onvoldoende resul taat der huidige steunmaatregelen moet voor namelijk worden gezocht in de volgende (feiten: a. te groote marge tusschen kost- en richt prijzen; li. te lage kostprijzen. In t algemeen lijkt voor een steunstelsel een kostprijsbereke ning zonder opname van een gematigd -winstpercentage wèl verdedigbaar, doch voor een crisis van meerdere jaren is dit eeer zeker niet het geval, integendeel lijkt deze methode dan de rol te vervullen van üe bekende „zachte heelmeesters". Hoewel de omstandigheden in den tuin bouw overduidelijk aantoonen dat de huidige kostprijs-richtprijs-basis geen be vredigende resultaten levert, schijnt men voor een door deze omstandigheden ge wettigde verhooging geen bevredigende argumenten te kunnen of willen aan vaarden. Het komt ons voor dat zoowel de ver hoogde kwaliteitseischen op ons product, als de verwaarloozing van ieder en risico factor in de kostprijsberekening voor in ons bedrijf toch ook regelmatig voor nemende misgewassen of misoogsten, reeds voldoende grond zijn, doch zeer zeker is dat de in de laatste jaren ont stane ondermijning. G. De vergadering spreekt uitdrukkelijk haar vertrouwen uit in de onvermoeide po gingen van de verschillende organisain in die van den Kring van Veilingen Loos duinenRotterdam, om de boven gesigna leerde oorzaken weg te werken, zij wil. dan ook niet met nieuwe kostprijsberekeningen komen, doch laat dit aan de bestaande in stanties over, in de overtuiging dat zij <en een ieder die op het gebied vara den tuin bouw goed georiënteerd is, niet zal rusten voordat aan de voortdurende ondermijning ivan onze bedrijven een positief einde is ge maakt. 7. De bereids bekendi gemaakte steunuitkeeringen op den oogst 1'93'8, waren niet in staat, om ons het zoo gewenschte vertrouwen te geven, dat wij de voor den oogst 1939 te makeni kosten, op de vereisohte basis van be staanszekerheid, kunnen gaan doen. Dit klemt te meer bij1 hen, en dat zijn he laas velen, die dit moeten financieren airt op te nemen (oogst)credieten en na de in aanwijzing IV voor het vaste las ten vraagstuk in den tuinbouw tot uit drukking komende rechten van bedrijfs schulden. De tuinder wil heel gaarne de in de laatste Troonrede bedoelde eigen bestaansverantwoordelijfcheid aanvaarden doch onder de huidige mogelijkheden en algemeenen toestand hebben de steun maatregelen, zijnde de tengevolge van noodzakelijke ordeningsmaatregelen ver- eischte prijstoeslagen, een overheer- schenden invloed. Wij doen daarom een dringend beroep op U, Uw krach tige m de werking te willen verleenen, om aan de hierbo ven omschreven tekortkomin gen en de algemeen bekend zijnde wenschen ten opzichte van practische perioden-vast stelling en een zoo snel moge lij ke uitkeering der prijstoe slagen, voor alle daarvoor in aanmerking komende tuin bouwproducten, tegemoet te komen. 8. De eigen bestaansverantwoordelijkheid verplicht ons vast te stellen het om nde resultaat van de huidige maat regelen; de werkelijke toestand in den tuinbouw verplicht ons om met den meest mogelijken spoed te trachten hierin verbete ring te brengen. Melkproductie en voedselvoorziening Invloed van droogte en mond- en klauwzeer Volgens mededeeling van de Directie van den Landbouw is gedurende de maand September j.l. de totale melkproductie in Nederland ongeveer 3 éi 4 pet. lager ge weest dan die in het overeenkomstige tijd vak vqn verleden jaar. De afzonderlijke cijfers voor de verschillende provincies toonen aan, dat de melkgift in Groningen en Noordholland in de algeloopen maand ongeveer gelijk is geweest aan die in Sep tember 1937. In de provincies Friesland, Noordbrabant en Limburg was de productie 2 tot 5 pet. hooger dan verleden jaar; voor Drenthe, Overijsel, Gelderland en Zuidhol land viel een bh'géVëer gelijke vërniitfdëring van de paelkgift -waar te nemen.. In Zeeland en Utrecht was de melkproductie in-de af- geloopen maand meer dan 10 pet. lager dan in September 1937. De .Vermindering Vafi 3e totale Nederlandse He melk productie moet deels worden toegeschreven aan de droog te welke in Verschillende streken den grasgroei nadee- lig heeft beïnvloed, deels aan de gevolgen yan het heer- schend e mond- en klauwzeer, In 3e provincies Groningen, Friesland, Drenthe, Utrecht, Noord- en Zuidholland was de voedselvoorziening van het melk vee enkele uitzonderingen daargelaten goed; over het algemeen was voldoende gras beschikbaar. Uit Overijssel, Gelderland en Zeeland werd melding gemaakt van een slechte tot matige voedselvoorziening als gevolg van onvoldoenden grasgroei. In de overige deelen van ons land was de voedselvoorziening van het melkvee vrij goed. De vooruitzichten van de Voedselvoorzie ning waren einde September j.l. met uit zondering van de provincies Overijssel en Gelderland en enkele gedeelten van Zee land. (met name op Walcheren) gunstig. voor den verkoop van onze TUIN-, BLOEM- LANDBOUWZADEN FA-GEBR. DUDIJK - WflDDINXVEEN suikerbietencampagnS MOEDERWEELDE IN DE DIERENWERELD Uitvoer van onze agrarische producten Lager dan verleden jaar in de eerste drie kwartalen Volgens de MaandsVatistiek van den in-, uit- en doorvoer, door het Centratil Bureau de Statist iele gepubliceerd, heeft onze uitvoer van agrarische producten (land bouw- en zuivelproducten) in de eerste drie kwartalen van dit jaar belangrijk minder bedragen dan over hetzelfde tijdvak van 1937. We geven hier enkele cijfers, de tus schen haakjes geplaatste cijfers hebben be trekking op de periode Januari tót en met September 1937. Aan boter werd uitgevoerd in genoemd tijdvak 41.789 ton (43.247) ter waarde van ƒ36.059.000 (ƒ33.455.000) waaruit blijkt dat de prijs per kg- beduidend hooger was dan het vorige jaar. Met kaas was dit ook het geval, doch niet in die mate als met boter het geval was. De uitvoer bedroeg 43.864 ton (46.306) ter waardei van ƒ21.373.000 (ƒ21.675.000). Aan gesuikerde gecondehseer- e volle melk ging naar het buitenland )or ƒ11.377000 (ƒ16.625.000); aan gesui kerde gecondenseerde ondermelk voor f 10.529.000 (f 9.459.000) en aan onge- suikerde gecondenseerde -&olle i e 1 k voor f a.331 000 (f 5.744.000). Verseiie eieren gingen in een hoe veelheid van 61.593. ton (57.691) over de «rens en brachten op 27.337-000 (23.583.000) Hier is de uitvoer grooter dan verleden jaar terwijl ook de prijs per eenheid gunsti ger is. De uitvoer van aardappelen geeft al een heel verschil met het vorig jaar te zien. De totale uitvoer hiervan bedroeg in het tijd vak 1 Januari30 September van dit jaar S2.S84 von ter waarde van bijna 3.5 millioen gulden tegen 20-1.051 ton in dezelfde periode an 1937, met een waarde van meer dan millioen gulden. Hiervan waren 274 ton (2.40-1) veenaardappelen, 10.101 ton (28.304) tandaardappelen, 29-878 ton (31.050). Pootaardappelen Aardappelmeel werd uitgevoerd in in hoeveelheid van 59.836 ton (99.972) ter waarde van meer dan 45 millioen gulden (ruim 7 millioen gulden). Stro oka 155.S8S ton (21S.379) ter waarde van ruim 9 millioen gulden (10 millioen). De Sui- r-uitvoer bedroog 35.148 ton (42.231) met een waarde van 2.5 millioen gulden 3.9 mil lioen- Wat het vee aangaat vermelden we de volgande cijfers: Paarden 1.347 stuks (2.211). Stieren en stierkalver 44 (310), melk- en kalfkoeien 39 (741) ongvee 193 (982), schapen 306 (1.096), Kippen 1.136.192 stuks (1.124.425) aarde van f 86S.OOO (f S87.000). Geslach te hoenders 2-198 ton (1.408 ton) ter arde van 1,6 millioen gulden (1 mil lioen gulden). De export vari Versch varkens- Ie e s c h was veel kleiner dan vorig jaar n.l.. 207 ton (1.763 ton), van run ilfsvleesch 76 ton (160 ton), van hapenv-leesch 11.000 ton 1.161>. 3'acon \Verd uitgevoerd tót een hoeveel heid van 19.743 ton (18.726), ter waarde an ruim 16 millioen gulden (13.3 millioen) Ander gezouten varkensvlees ch pek 1.431 ton (6.732) ter waarde van f 850.000 (3.3 millioen). WEET GE.... dat in Amerika, het inkomen van den land bouw in a en jaar tijd met 1000.000.000 dollar is teruggeloopen; dat volgens het nieuwe Amerikaansche subsidieplan voor den tarwe-uitvder tot 100 millioen bushel tarwe tegen binnen landsche prijzen zal worden aangekocht, om deze later op de weréldmasrkt af te zetten onverschillig tegen welke prijzen; dat de suikerfabrieken te Halfweg Puttershoek een hoeveelheid suiker bieten zullen drogen en ieder ca. 1250 ton gedroogd product zullen fabriceeren, dat als veevoeder aan den hamdel zal worden verstrekt dat het Centraal Bureau zelf ook gaat fa briceeren nl. mengkoekjes voor vee voeder; dat het C.B. een eigen veredelingsbedrijf gaat inrichten en daartoe de kweeke- rijen van ir C. Koopman te Zierikzee met alle rassen enz. kocht; dat het C.B. eveneens een eigen proefboèr- derij met laboratorium gaat inrichten en wel op het landgoed de Schothorst bij Amersfoort; dat wel meer en meer blijkt, dat een peratie zóó ver gedreven kan worden, dat het op een groot concern gaat ge lijken, die particulier bedrijf berdeigt. Bliksemgevaar voor weideyee Draadomheining niet aan hooge boomen bevestigen „Een rund werd door het hemelvuur ge troffen". Herhaalde malen heblben we dat in de laatste weken gelezen, schrijft de heer J. A. J. M. Kirch, Inspecteur van den Vee- artsenijkundigen Dienst, te 's-Hertogenbosch in het Weekblad v. d. Ghr. Boeren- en Tuin dersbond. Nog versch in het geheugen ligt ons, zoo gaat hij voort, de herinnering aan de warme dagen van de eerste helft van Augustus en niet minder de heftige omveers- buiep, die telkens even eenige afkoeling brachten in de bijna tropische hitte. Wat heeft het er gespookt, dhn in het Noorden, dèn in het Zuiden en telkens brachten ons de dagbladen de berichten van noodweer hier en noodweer daar. 't Heeft geen zin de berokkende schade te berekenen, maar wel interesseerde mij de vraag: Hoeveel dieren zijn er hier in het Zuiden toch wel doodgedonderd? Ik was in de gelegenheid de gegevens te ontvangen van het Destructiebedrijf van den N.CJ3. te Son, waarheen de cadavers vanuit Brabant, Limburg en een klein deel van Gel derland moeten worden vervoerd. Kl zijn de gegevens nu misschien weljiiet vóor-160% ibetrouwbaarr omdat de doodsoor zaak niet altijd werd aangegeven, toch kon worden- nagegaan, dat in de lste week van Augustus 26 runderen, 2 paarden, 3 kalveren; in de 2e week van Aug. 63 runderen, 5 paarden, 6 kalvneren; in de 3è week van Aug. 4 runderen; en ;n de 4e week van Augustus 2 runderen door den bliksem waren gedood. Een buitengewoon aantal in de eerste helft van Augustus, ver- celeken bij de tweede helft dezer maand. Dat er veel slachtoffers zouden vallen bi zulk onweer was te begrijpen, maar dat he zóó hoog zou zijn zal wel niemand hebben verwacht. Onwillekeurig komt nu de vraag naar vo ren: En is daar nu niets togen te doen. Ter beantwoording lijkt het mij nuttig hier een ervaring uit mijn vroegere praktijk mee te deelen, die er misschien in de toekomst toe kan bijdragen het aantal slachtoffers te minderen. Iedere boer weet, dat er vooral in de na- oorlogsche jaren heel wat meer gebruik gemaakt van prikkel draad. Ik heb wel eens het ondeugende gezegde gehoord: Pikdroad en vrouwvolk, doar liflijv' de wel is aon han gen, moar missen kunde ze geen van bei den!! (Aan den lezer laat ik graag de vraag ter beantwoording over of dat juist is!!) Tal van Brabantsche weiden en weidjes zijn afgezet met prikkeldraad en nu zien we vooral bij plotseling opkomende buien zoo vaak, dat de dieren de kqnten rvan de wei den opzoeken en daar tegen „d'n droad" gaan hangen. Nu is die prikkeldraad meestal rondom de weide heen vastgemaakt aan houten palen, dikke stammen van langs de slooten staande struiken en dikwijls, als 't even kan, aan de stam van „zoonen hoogen canadeeschen". 't Is zoo'n goed houvast wordt er geredeneerd. En tochhier schuilt gevaar. Worden niet altijd de hoogste boomen herhaaldelijk door den bliksem getroffen? Men moet niet denken dat het hemelvuur rechtstreeks op onze koeien valt; dat is maar hooge uitzon dering. Meestal ziet men, dat de bliksem eerst den hoogen boom heeft getroffen en langs den natten stam in den grond is geslagen. On derweg heeft hij dan gelegenheid gehad even de prikkeldraad, die aan den boom ge vestigd was, onder electrischen stroom te zetten. Wanneer nu een of meer koeien tegen dezen draad geleund stonden, worden ze doo- delijk getroffen, feitelijk geëlectroouteerd. Ze strompelen nog een enkele pas achter waarts om daar dood neer te vallen. Zóó treft men ze aan, dikwijls enkele meters van den boom die getroffen werd, maar ook her haaldelijk ver daar vandaan maar toch altijd in de buurt van de omrastering. Het lijkt piij daarom wel gewenscht er bij het aaiibrcngen van een ijzerdraadomhei ning voor te zorgen, dat deze niet wordt bevestigd aaiï hooge boomen. Sla er liey,er een stevige paal voor in den grond en maak daar de draad aan'vast. Treft de bliksem dan een der hooge boomen, dan wordt .hij terstond naar de aar de afgeleid, zonder de omhei- ningsdraad onder stroom te kunnen zetten. Op deze wijze kunnen we meerdere dieren voor het treffen door den bliksem ibehoeden, althans de trefkans tot een minimum be perken. Indien men voor de toekomst rekening zou willen houden met bovenstaande erva ring uit de praktijk, hebben de zware derbuien van Aug. 1938 met aille door hen veroorzaakte schaaen, ons toch nog iets ge leerd. D.VAN DEN BOSCH Telefoon 28 NAALDWIJK Tuinbouw gereedschappen KASSENBOUW IN IJZER VERWARMING - WATERLEIDING STALEN WAGENS en BURRIES I Tarwerassen s en tarweroest Een van de grootste kwalen, waaraan de tarweverbouw te lijdqn heeft is wel de tarweroest Een stelselmatig onderzoek van deze varweziekte is reeds vele jaren geleden door Pref. Quanjer van de Landbouwhoogeschool te Wageningen bepleit Deze door en door deskundige op het gebied der plantenziek ten w-as van oordeel, en is dit nog, dat tarweroest van zoo groote economische be- teekenis is, dat de kosten, die het door hem bepleite onderzoek zouden medebrengen, in iet vielen bij de schade, die de roest elk jaar weer toebracht aan onze oogst. Bij de behandeling van de Landbouwbe- grooting is toen de wensch van Prof. Quan jer besproken en er op aangedrongen, dat aan dien wrensch gehoor zou worden ge geven. Men had evenwel in rogeeringsknn- gen geen interesse voor deze zaak en liet den professor vragen en het Kamerlid praten. Vooral in de laatste 10 it 15 jaren doet deze ziekte van zich spreken. Voorheen verbouwde men Wilhelmina- tarwe, Imperiaal- of Juliana-Tarwe, die alle een goed of vrij goed weerstandsvermogen tegen de gevreesde roest hebben en ook nu nog veel verbouwd worden. Maar daarnaast kwamen een jaar of tien of vijftien geleden de Fransche tarwesoor- ten een gedeelte van het tarwe-areaal op eis chen. Deze rassen hadden, zooals profes sor Broekema in het voorwoord van de Be schrijvende rassenlijst-1937 opmerkt, hun eigen deugden maar ook hun eigen gebre ken. Maar ze veroverden heel snel terrein: er zijn altijd landbouwers, die spoedig met nieuwigheden wegloopen en daarbij vaak meer oog hpbben voor de deugden dan de gebreken van het nieuwe. Viimorin, Bcnoist werden favoriet. De grootte opbrengsten, de goede kwaliteit van de tarwe en de aard van het stroo waren dan ook van dien aard, dat het zeer begrij pelijk was dat ze favoriet werden. Kort geleden kwam stormenderhand weer m Fransche soort op onze akkers terecht- De verwachtingen waren heel hoog. In de beschrijvende rassenlijst werd deze soort, de Joncquois, maar dadelijk onder B opgeno men. De opbrengst was zoo groot, het stroo was zoo mooi van stijfheid en het heette ook, dat ze Tamelijk sterk was tegen aan vallen van roest. Maar in 1936 begon het al. Dat was anders AARDAPPELKWEEKBEDRIJF v.h. G. VEENHUIZEN SAPPEMEER - Telef. 248 Biedt aan VERSCHE SOORTEN POOT AARDAPPELEN van Klei- en Veenkoloniale grond. VRAAGT PRIJSLIJST H.H. PLUIMVEEHOUDERS wilt TJ werkelijk prima dieren koopen, bestel dan aan onderstaand adres en u bent tevre den. Ingeënt, met het volle attest vun Dierenarts, 2 ct p. st. duurder. Ik geel dus v< 5 mnd 1.20, mnd 1.30 en 7 mnd 1.40 p. St., Khakie Camb. en reekleur loopcenden 6 mnd 75 en 7 mnd 85 ct. Witte Legh, Ekslegh. Anconas, Patrijs legh. br. '37, heel mooi. 70 ct 12 st. franco", rt-mb. m. zichtb. verp. gratis bij afname van 20 st. of meer een aanverw haas of woerd gratis. Te bevragen bij Hoenderopfokkerij JAN VAN ASSELT, Kade 1, VEENENDAAL - Gem. EDE Post VeenendaaL een jaar, dat over het algemeen genomen de roest minder optrad dan andere jaren wei het geval was. Maar Joncquois had tamelijk veel last, Zooveel zelfs, dat de opbrengst er merk-< baar door leed. Het vorig jaar had men hoop, dat do deugden, van het nog maar koru bekende tanveras weer overheersohend zouden zijn, doch het bleek een misrekening te zijn. En thans wordt, naar we vernemen, zelfs ernstig overivogen om deze tarwe maar te royeeren van de lijst, waarop ze twee, drie jaar geleden direct een eereplaats kreeg. De Hollandsche rassen: Wilhelmlna, Ju liana, Imperiaal, Prins Hendrik hebben zich goed gehouden, al hebben die ook hun tekortkomingen. Misschien doei' de voorzichtige verbouwer goed Wilhelmina te nemen of op klei Juliana en Imperiaal en op lichtere en zuidelijker gelegen gronden Prins Hendrik te verbou wen. Dit wit niet zeggen dat andere nieuwe soorten niet geprobeerd moeten worden- In tegendeel. De kans op nog beter dan het' goede is altijd te wagen. Doch eerst als proef. OOK VooR uw JBLOEMB OL L BODEGRAVEN FRUITTELERS l Vraagt nu Uw handelaar of organisatie Voor volledige bemesting van Vruchtboomen 12 x 10 x 18 Geconcentreerde volledige meststof in Korrelvorm. Analyse: 12 Stikstof, 10 Fosforzuur, 18 Kali. Kali uit Zwavelzure Kali. In water oplosbaar. De A.S.F. Korrels, bekend door de zeer gunstige resultaten, die er in de praktijk mee werden bereikt, bevatten al het fosforzuur in den vorm van AMMONIUMFOSFATEN. Eischt daaromtrent STEEDS GARANTIE van Uw korrelmest-leverancier. Bemesting voor boomgaarden en fruitaanplantingen 1000 a 1200 Kg. per H.A. Zoo mogelijk vóór Nieuwjaar uitstrooien; anders zoo spoedig mogelijk daarna. N.V. AMSTERDAMSCHE SUPERFOSFAATFABRIEK UTRECHT MALIEBAAN 81 Voor boomgaard-bezitters is aan bovenstaand adres zoo lang de voorraad strekt GRATIS verkrijgbaar de prachtig geïllustreerde brochure „TEELT GROOTERE OOGST en BETERE KWALITEIT FRUIT.'' TWEE JUBILARISSEN Deze week, 16 October, konden twee landbouw-ingenieurs, ir. C. G. P. Stevens en ir. J. A. Van R i e 1 herdenken, dat ze 25 jaren geleden hun arbeid bij den Rijks voorlichtingsdienst begonnen. Ir. Stevens begon als adjunct-landbouw- consulent te Goes, en werd in 1916 opvolger van den heer Ivakeberke als Rijkslandbouw- consulent voor Zeeland, tevens directeur der R.L.W.Sch. te Goes. In 1935 werd hij benoemd tot inspecteur van den landbouw belast met de voorlichting op landbouw- economisch gebied. Tevens is hij benoemd tot directeur van den Dienst voor kleine boerenbedrijven. De jubilaris is ridder in oe Orde van Oranje Nassau. Ir. van Riel was eerst korten tijd weik- zaam te Schagen onder den rijkslandbouw-1 consulent ir. Nobel. In 1915 werd hij he- noemd tot Rijkslandbouwconsulent te Ror-i drecht, tevens directeur vah de R.L.W.Sch. aldaar. Ook hij is ridder in do orde van OranJe-i Nassau.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10