Alblasserwaard krijgt goede wegen <jbr$ch£ mm! I thans krijgt U óók VRIJDAG 14 OCTOBER 1938 DERDE BEAD PAG. 0 Excursie door lage landen Fundeering bestaat veelal uit rijzenbed DORDRECHT, 13 October. De Merwe- stad was het eindpunt van een excursie, gehouden door de vereeniging „Het Nederlandsche wegencongres". Deze or ganisatie belegt elk jaar een uitstapje, waarbij 'telkens een ander deel van ons land wordt bezocht, en het spreekt van zelf, dat men daarbij bij voorkeur die streken kiest, waar men getuige kan zijn van den aanleg van nieuwe wegen. Welnu, ditmaal was de Alblasserwaard aan de orde, en de talrijke deelnemers aan de excursie 1het waren er tussehen de twee- en driehonderd hebben een goeden indruk kunnen krijgen van hetgeen in deze Vruchtbare contreie verricht wordt aan de verbetering van de straten en wegen. Er valt nog wel een en ander te doen, maar op ver scheidene punten is men met man en macht aan den arbeid. Aan dezen tocht door den Alblasserwaard was een bezichtiging van de tunnelwerken te Rotterdam voorafgegaan en al werkte het weer niet 'mee het woei en regende ver vaarlijk toch kon men zich voldoende op de hoogte stellen van de prestaties, welke ook hier tot stand komen. Na dit bezoek aan de tunnelwerken werd aan boord van „De Reederij op de Lek 6" een rondvaart door de Rotterdamsche havens gemaakt, welke rondvaart werd aangeboden door het Gemeentebestuur van de Maasstad, en daarna was de Alblasserdam aan de orde. Tijdens de vaart daarheen werd een noen-, maal gebruikt, aangeboden door de vereeni ging. Te Alblasserdam kon men zien, hoe de brug over de Noord vordert. Deze brug, welke gelegen is in den Rijksweg Rotterdam'Hendrik-Ido-Ambacht Gorinchem'Nijmegen, heeft een over spanning van niet minder dan 185 Meter, terwijil de breedte van de hoofdrijbaan 12 Meter wordt en verder aan weerszijden pa den voor voetgangers en wielrijders, breed 2.50 Meter, worden aangelegd. Men is thans doende aan de fundeering van het viaduct op den Oostelijken oever en den Westelijken oprit. Het landelijke plaatsje Elshout was het volgende doel, en hier kon men genieten van een bijzonder fraai molónlandschap. Niet minder dan 20 wiekendragers staan hier op een kleine oppervlakte bijeen. De polders ter plaatse zijn vereenigd in twee water schappen: de Overwaard en de Nederwaard. Beide hebben naast hun oorspronkelijke boezemkanaal voor afwatering op de Lek in het laatst van de 18e eeuw een z.g.n. „hoogen boezem" gekregen. Dit is voor elk water schap een groot vierkant terrein, door kaden omïringd en door sluizen in den dijk met de Lek in verbinding. Het water wordt uit den lagen boezem op den hoogen. bijbehoorenden boezem opgemalen door middel van 8 mc lens voor eiken waard. Vandaar wordt het water op natuurlijke wijze door sluizen op de Lek geloosd. Behalve deze molens, welke dus 16 in getal zijn, vallen nog 4 polder molens in hetzelfde gezichtsveld. Via het oude plaatsjt Nieuwpoort komt men dan in Goudriaan, waar men hard bezig ös aan den nieuwen provincalen weg. NieuwpoortSchelluinen. Nabij Goudriaan is een vaste brug van de provincie Zuid-Holland in aanbouw. Deze bestaat uit een hoofd overspanning met 2 aan- bruggen op 2 landhoofden, 2 pijlers en 4 tus- schenpijlers. Ter weerszijden aansluitend aan de brug bevinden zich de fundeeringen voor de opritten, bestaande uit bakken van gewa pend beton, aangebracht op houten heipalen. De bakken worden na het gereedkomen met zand gevuld, nadat vooraf een draineerings- systeem is aangebracht. Even later komt men aan den aanleg van het grondwerk van genoemden provincialen weg van Goudriaan tot aan de Giessen. Even als bij het eerste gedeelte van den weg wordt hier een zandlichaam aangebracht op een rijzenbedfundeering Op den verderen weg passeerden de deelnemers aan de excur sie eerst een der normale, smalle polderwe gen en vervolgens een nieuw wegvalt van de provincie, voorzien van een klinkerdek ter breedte van 6 Meter. Het verschil was op merkelijk. De tocht leidde voorts langs den vooral des zomers zoo schilderachtigen Graafstroom en zoodra men de kom van Oud-Alblas door was, kwam men aan het snijpunt van den reeds genoeinden Rijksweg met den Veer- weg naar Papendrécht. Verwacht wordt, dat bij de openstelling van de brug over de Noord het geheele Rijksweggedeelte tussehen Ridderkerk en Geldermalsen midden 1939 berijdbaar zal zijn, met uitzondering van een ge deelte ten Noorden van Gorinchem. Bij het snijpunt vertoont het wegvak een fundeering van doorloopend rijzenbed. Op den duur zal de nieuwe Rijksweg het genormaliseerde autosnelwegprofiel krijgen, n.L met twee gescheiden rijbanen ter breedte van 6.25 Meter, elk met kantstrooken van 0.50 Meter. Aangezien het verkeer vermoe delijk niet dadelijk zoo groot zal zijn, zal voorloopig met één rijbaan worden volstaan. De verharding zal worden uitgevoerd in be ton, hetwelk een gelijkmatige drukverdeeling van het zandbed bevordert. Een voordeel der betonplaten is tevens, dat deze bij eventueele verzakking door oppersen weder vrij goed op niveau te brengen zijn. Over de geheele lengte van Ridderkerk tot Schel luinen komt langs de Zuidzijde van den weg een rijwielpad. Uit een en ander ziet men, dat we niet teveel zeiden, toen we opmerkten, dat in den Alblasserwaard op het moment ijverig aan goede wegen wordt gearbeid. JUBILEUM DER PERSIL-PRODUCTEN AMSTERDAM, 13 October. Op 19 October a.s. zal het 30 jaar geleden zijn, dat de heer E. Ostermann de bekende Persil-pro- ducten in den handel bracht, welke m de fabrieken te Jutphaas bij Utrecht vervaar digd worden. In den loop der jaren ontwikkelde zich eet Persilbedrijf dusdanig, dat hieraan momenteel plm. 350 personen verbonden zijn. z Naar wij vernemen ligt het niet in de bedoeling, het 30-jarig bestaan feestelijk te herdenken. Alleen zal op 19 October a.s. van 35 uui ln het Persil-huis te Amsterdam, gelegen heid zijn den lieer Ostermann geluk te wenschen. On deze eeaxo van de motcï voeet iedereen., dat de leoens- duur en. de goede loerfcing. voorden, oerkoogd door ooor geregelde smering te zorgen, ^e levensduur en de goede voerlclng oan onze Itckaams- motor kunnen voorden beoorderd door ket gebruik oan ^ralsma oan. "Oalkeuburg's leoertmaru NED. VEREEN. VOOR ARMEN ZORG EN WELDADIGHEID Armoede en demoralisatie Te Arnhem is gisteren de jaarvergadering der Ned. Verg. voor Armenzorg en Wel dadigheid gehouden onder presidium van A. J. A. A. baron van Heemstra, oud-gouv. van Suriname. Tot bestuursleden zijn gekozen of herko- :n de heeren J. H, Donner te Rotterdam, dr L. C. Kortenhorst te Den Haag, mr verts te Amsterdam en W. J. He m- s te Utrecht; en de dames mej. mr E. C. ions te Utrecht en mevr. A. M. Ho oy- i sd e Lange te Den Haag. Armoede en demoralisatie Na een kort openingswoord van den voor zitter werden de besprekingen geopend over het onderwerp: „Armoede en demoralisatie", waarover pr_'. dr M. J. A. de Vr ij er te Utrecht, mgr F. B. J. Fr enken te Breda, mej. P. H. Hubregtse te Den Haag en de heer R. Hornstra te Nijeveen prae-advie- :n hadden uitgebracht. De heer P. Keulemans, directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon te Amsterdam, wees erop, dat de titel van het onderwerp en ook de opzet van de prae-adviezen de ge dachte vestigde, dat demoralisatie een lo gisch gevolg van armoede wr.s. Uit spr.'s jarenlange practijk blijkt dat wel anders. Armoede en demoralisatie gaan wel vaak samen, maar de vraag is meer malen: wat is' eerst Veelvuldig komt het voor, dat demoralisatie leidt tot armoede. Daarom kan de stelling armoede d'is de moralisatie als niet houdbaar worden afgewezen. Armoede en Criminaliteit Hierop refereerde mr B. V. A. R I i n g te Utrecht over „Armoede en criminaliteit". Spr. betoogde, dat armoede een minus variant is in een socialen toestand en crimi naliteit een minus-variant in sociaal gedrag. De armoede demoraliseert, vooral de werk- loozenarmoede, hetgeen niet alleen onvermij delijk, .maar ook onmisbaar is voor den be trokkene, daar hij anders zou ondergaan van schaamte. De armoede doodt de hoop en de liefde en de werkloozenarmoede doet da liefde zelfs ve-: keer en in haat en wrok. Hopeloosheid en moedeloosheid eer.erzijds en haat en wrok anderzijds zijn de .grondsla gen voor het crimineel gedrag. Waar de armoede elke weerstandskracht ondermijnt, wordt de misdaad wel zeer begrijpelijk, minaliteit is geen wonder, doen het wonder ie de rechtschapenheid, en dan rrst de vraag of deze rechtschapenheid prestatie of vrucht van futloosheid, traagheid en apathie is. Een juiste verhouding van den mensch tot de buitenwereld is hier noodig. Armoede criminaliteit zijn parallel verschijnselen die beide onvermijdelijk zijn en een functie in de samenleving vervullen, n.l.- om de uitwas sen en fouten in de samenleving te demon- streeren. Bezinning op dit vraagstuk moet ex toe leiden de diepe kern te vinden waaruit deze kwalen' voortvloeien en om de zichtbare gebreken weg te nemen. Voortgezette discussie In de middagzitting van het congres wer den de discussies voortgezet. Het woord werd gevoerd door de heeren Mr. Dr. S. Rozc- m o n d, dir. van Maatsch. Hulpbetoon te Leiden; L. Hoe yenbosch, dir. Maatsch. Hulpbetoon te Den Haag; G. H. Honing, Hoofd, hulp voor Onbehuisden te Amster dam; J. V o 1 m e r, bestuui'slid van de Cen trale voor Werkloozenzorg; H. Lindeman, secretaris van het N.V.V. te Amsterdam: H. J. Kuiper, secretaris R.K. Werkliedenver bond te Utrecht en Kolonel P. J. R a w i e, secretaris Maatschappelijk werk van het Deger des Heils te Amsterdam. De leden van het Nederlandsche Wegencongres maakten gisteren een excursie naar de Maastunnelwerken te Rotterdam. De deelnemrs, die den aanhoudenden regenval trotseerden tijdens het bezoek aan de werkzaamheden op den Rechter Maasoever, PlhlpA'g Hier is de cigaret waar U op gewacht hebt: Skippy, de altijd verschel Skippy is inder daad een wonder van een cigaretpittig van smaak en aroma en toch... o zoo zacht- Skippy is namelijk niet alleen op bijzonder vakkundige wijze samengesteld, maar ook in extra sterk staniol verpakt en zoodanig behandeld, dat ze versch is en versch blijft. Maakt U maar eens een pakje open: Het heerlijke aroma van kersversche Ameri- kaansche cigaretten komt U tegemoet! Hoe wij daarin slagen? Dat kunnen wij niet verklappen! Maar het feit, dat U thans altijd versche cigaretten kunt rooken, zal wel voldoende zijn, om U toekomstig dubbel te laten genieten. 20 voor 15 cent. ...maar SKIPPY smaakt duurder! ATLANTA TOBACCO COMPANY Minister Ronune spreekt Bij de "besprekingen voerde ook Prof. Mr. P. C. M. Romme, Min. van Sociale Zaken het woord namens de regeering. Spr. was zeer dankbaar dat deze vereeni ging dit onderwerp aan de orde heeft gesteld. De lezing van de praeadviezen heeft spr. ertoe gebracht hier naar toe te gaan. Dit is het groote belang, daarvan, dat in ruimen kring de belangstelling voor dit onderwerp levendig wordt. De regeering kan meer doen, naar de mate de belangstelling in het volk breeder Ls. Een ander voordeel is dat de wei-kelijke toestand van de werklooze gezin nen bloot komt te liggen. Die toestand is zoo, dat de uitei-sfce krachtsinspanning gevraagd wordt van allen oir. hun werk te geven, het natuurlijke middel om hen te helpen. Na tuurlijk is er een gi-ens, doch die woi-dt al weer bepaald door de belangstelling die het volle voor het vraagstuk heeft. Niemand meer dan de regeering zelf is er van over tuigd dat de nood van de werkloozen eischt, dat tot de uiterste grens moet worden gegaan, ook al weet zij, dat arbeid ten slotte niet het eenige is. Arbeid moge dan in staat zijn de armoede weg te nemen, het probleem van de demoralisatie blijft dan nog. Wat er verder ook geschiedt, een contingent werkloozen zal er blijven. Dat te zien is een eisch van nuchterheid. Wat moet ex- met hen gebeuren? Het zal de regeer ing een i-eden tot blijdschap zijn als dit congres tot conorete conclusies komt, waardoor dit vraagstuk een stap nader tot zijn oplossing wordt gebracht. (Applaus). De zitting van heden Arnhem, 14 October. Nadat gisteravond het congres officieel door het gemeentebe stuur is ontvangen, zijn hedenmorgen de be sprekingen voortgezet, waarbij de prae- adviseurs het woord voerden. Overal in Nederland gebruikt men graag MAGGI* Justabletten Maggi's Jus is smakelijk, krachtig, geu rig engemakkelijk klaar te maken. In vijf minuten tijds hebt U van één justablet circa >/i L. bruine jus gereed. En U kui er zo veel soorten jus mee makenbief stukjus. pikante saus, spekjus, kortom Maggi's Justabletten zijn een uitkomst. Let op de geel-rode etiketten en de fabrieks merken: de naam Maggi en de Kruisster-^ MAGGI1 JUS KOLONISATIE IN ARGENTINIË BUENOS AIRES, 14 October. Met het oog! een onderzoek naar de mogelijkheden van :n Nederlandsche kolonisatie in het aan- slibbingsgebied langs den benedenloop van de Panamarivier, is onlangs de heer Dauban- ton uit Nederland naar Argentinië ver trokken. Uit La Plata wordt thans gemeld, dat de minister van Openbare Werken van Argen tinië, Bustillo, met den heer Daubanton dit gebied, dat een oppei-vlakte van 50.000 h.a. beslaat, in oogenschouw heeft genomen. De kapitein schreeuwde schor. Mast hoorde het niet. Hij was gekluisterd aan de houten spaken, had zich volmaakt overgegeven aan het schip. De machine kon defect raken, de luiken stukslaan, Mast zou het niet bemerken. Hij zag slechts de dolle windroos, die op de pen schommelde en geen rust kende. Hij trok en duwde aan de gladde spaken. Het zoute water drong in zijn oogen en in zijn mond. Hij spoog het uit. Zijn gezicht bleef onbewogen. Zijn oogen brandden. Hij hield ze open. Rondom hem tierde en joelde het. Hij zag den getijgerden muur aankomen, maar het drong niet heelemaal tot hem door. De kapitein deed een stap naar de telegraaf. Hij gleed er voorbij, omdat de Orion een duik nam. De stuurman stond direct bij hem. Ze hielden zich aan elkander vast. Stop!!bulderde de gezagvoerder. Samen worstelden ze naar het slanke monument, waarvan de korte wijzerplaat nog altijd op halve kracht vooruit wees. Stop!gaanandersderdoor! Het leek een verwoed gevecht tussehen de twee verant woordelijke mannen. Hun, armen lagen in elkander gestrengeld hun grijpvingers wijd-uit hadden ieder de jasmouwen van den ander tot scheurens toe te pakken. Mast keek niet naar hen. Roerloos stond hij en stuurde. De hendel van de telegraaf maakte een kwart slag naar boven en bleef recht op de koperen trommel staan wachten op de zwarte wijzer. Wanneer die voortrinkelend dezelfde baan aflegde en gezelschap zocht van de hendelpunt betee- kende het, dat de machinisten het commando begrepen had den. Maar de wijzer liet op zich wachten. Mast had wel de hendel zien verschuiven, doch het feit het hem onberoerd. Honderden malen had hij deze manoeu vre gezien, en honderden malen had hij dan het antwoord uit de machinekamer hooren rinkelen. Deze twee dingen wa ren onafscheidelijk verbonden. Hendelwijzer. Eerst de één. dan de ander. In het begin van zijn zeemansloopbaan had Mast, op de brug, verwachtend gekeken naar de herha ling van het signaal. Later tingde reeds in zijn gedachten het lichte belgerinkel, zoodra de korte punt op de trommel naar STOP wees. Gelijktijdig sprong dan de wijzer mee. Nu, in zijn vreemde geslotenheid, in z'n wonderlijke een zijdigheid, meende hij toch het antwoord te hooren klinken. Het was bedrog of zelfsuggestie. Het was een gevolg van geankerd weten: De machinekamer seinde terug, vanzelf sprekend. Het ongewone van het tegendeel boorde fijn en scherp door zijn versteende vezelen. Zijn zenuwen, die op één doel afge stemd waren: het besturen van de Orion, werden even ge stoord. Uit het onderbewuste drong een vraag op. Het in stinct waarschuwde. Het antwoord? Waar bleef het antwoord? In de machinekamer brandden flets de electrische lampen. Ze konden nog niet ten volle stralen, omdat er door de ramtBi van de koekoeken nog grauw daglicht binnenviel. De wan den en de dik bekleede stoomleidingen blikkerden hun witte verf in het lamplicht. De zuigerstangen glommen me- taalblauw en vettig. Stipt en regelmatig rezen en daalden de krukken. Zoemend wentelde in den bodem de glimmende schroefas, die als een bliksemende speer in de afgeschoten tunnel verdween. De koperen olietuitjes op de drijfstangen knikten gedwee en onvermoeid. Honderdduizenden keeren hadden ze sedert de afvaart uit Holland den meesters toege>- knikt. jaja, het ging best zoo, de machine liep gesmeerd, jaja... Ook toen de storm buiten tegen de flanken bulderde, hand haafden ze hun bevestiging. En ook nog, als de achtersteven van de Orion werd opgeheven en de schroef de oppervlakte van de zee naderde. Dan rommelde nijdig de voortstuwer, om dat hij te weinig weerstand ondervond. En de tuitjes haastten zich te meer om de ontevreden machinisten gerust te stellen: jaja, de schroef wordt wel wild, maar de kar kan heusch tegen een stootje. De kruiskoppen knikten dan eveneens sneller. Maar schoven de schaduwen van buizen en ijzeren rooster- vloeren weer donker omhoog, dan vertraagde ook het knik ken en rommelde achter de schotten de schroef weer dof en normaal. Totdat de eerste machinist kwaadaardig tot den derden had gegromd: Als die turken boven, ons maar niet naar onderen jagen. Je kan toch niet full speed blijven karren in zulk vuil weer! En alsof de gapende mond van de glanzende spreekbuis deze woorden naar de brug had geroepen, belde direct de machinekamer-telegraaf: Halve kracht vooruit! De meester zette zijn klok gelijk, regelde zijn machine. Nw kailrfra da ofcetuitjas en wreven de metalen schij ven bedaard langs elkander. Maar het lawaai in de holle ruimte bleef aanhouden. Hier klonken alleen de ontzaglijke golfslagen tegen de wanden. Ze bonkten boven het dreunen der machine uit En de scha duwen bleven stijgen en vallen. De vuurplaat van geribbeld ijzer kon niet horizontaal blijven liggen. Nu eens helde ze naac links, dan naar rechts, maar meestal voor- of achterover. En gelijk met haar steeg en daalde een vettige lucht van olie, zoetige stoom en heet metaal. De chief had geen rust. Zijn huid, geel-bleek van iemand, die weinig in het zonlicht leefde, stond strak gespannen op de jukbeenderen. Zijn haar hing in slierten over het bezweete voorhoofd. Het halsdoekje lag ordeloos rond een mageren nek. En onder een breeden kin knikte, bijna in hetzelfde tempo als de kruiskoppen, de puntige vlotter door de slokdarm. De derde machinist stond onder een klein wiel, dat hij in beide handen bzeklemd hield. Telkens wanneer de daverende kamer voorover zakte, brulde een stem: Let op! En automa-i tisch draaiden de witte handen het wieltje rond. Dajx stopte het zuiver afgemeten spel van zuigers en stangen. Het hart scheen plotseling door een beroerte getroffen. Een glimmende arm bleef in scheeven stand verschrikt staan. Een zware krulc hing kaarsrecht. Het feillooze beweeg was midden in een om-* wenteling tot stilstand gebracht. Alles scheen den adem ir< te houden, wachtend, luisterend, waakzaam toch. Slechts de manometers trilden. Dan, opeens, nadat de kamer zich in evenwicht herstelde, schetterde een stem, weerkaatst door de wanden: .Vooruit! 'Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9