LAATSTE NIEUWS De K.E.M A. opent haar nieuwe vDae„kh°™g Laboratoria VRIJDAG 14 OCTOBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. 7 Het doel der Vennootschap Technisch volmaakte outillage Prins Bemhard verricht de plechtigheid ARNHEM, 14 October. De K.E.M.A. (Keuring Electrische Materialen Arn hem) heeft de poorten van haar nieuwe laboratoria hedenmiddag officieel op het terrein op „De Brink" aan den Utrecht- scheweg, geopend. De plechtigheid werd verricht door Z. K H. Pr im's Bern- hard, terwijl een drietal Ministers der Kroon mede aanwezig was. Het is een indrukwekkende plechtig heid geworden, waaraan het samenko men in het machtige hoogs,pannlngslabo- ratorium, dat 13 m hoog is opgetrokken, relief heeft gegeven, Een historisch kijkje Alvorens een overzicht van de plechtig heid wordt gegeven is het goed, even te memoreeren, wat de K.E.M.A. eigenlijk ls en wat zjj bedoelt. Toen, na het allereerste begin, de gemeen tebesturen alle zelf de electriciteitsvoorzie- ningen ter hand begonnen te nemen, open baarde zich spoedig de wenschelijkheid, die tot noodzaak uitgroeide, om zich ook te gaan bemoeien met de veiligheidsmaatregelen, die het gebruik van electriciteit nu eenmaal ge biedend voorschrijft. Daarvoor is in 1927 de K.E.M.A. opgericht. Dit gaf reeds een belangrijke ordening op 'dit gebied, doch men is in den loop van de jaren verder gebouwd en thans ls een wets ontwerp bij de Statcn-Generaal aanhangig, waarbij de voorschriften, met inschakeling van de K.E.M.A., door de Regeering worden geregeld. Dit is opnieuw een groot voordeel, want de bedrijven kunnen met hun voor schriften den handel niet bereiken en de Regeering wel. In het kort gezegd Zeer populair en kort gezegd bedoelt de K.E.M.A. dit: Zij keurt alle electrische ma terialen en zorgt daardoor, dat de huis vrouw veilig strijkt, electrisch koken of stofzuigen kan; dat de kapper rustig perma nent of haar droogt; dat de bankwerker zon der vrees zijn motor inschakelt en ieder mensch volkomen safe zijn licht aanknipt. Daarvoor hebben de gezamenlijke bedrij ven de K.E.M.A. gesticht en er ongeveer 2 millioen kapitaal ingestoken en daarvoor verrezen op de Brink elf gebouwen, die de laboratoria en de bijgebouwen herbergen. Nog een stap van de Regeering en dit alles ïs ook wettelijk geregeld. De officieeje opening Bij de officieele opening van de Labora toria was een groot getal binnen- en buiten landsche gasten tot een totaal van meer dan 400 aanwezig. Onder hen waren naast -Z.K.H. Prins Bernhard, die zich tot de ingebruikstelling bereid verklaard had, de Ministers van Algemeene Zaken. Waterstaat en Onderwijs, resp. Dr H, C o 1 ij n, Dr Ir J, A. M. v. Buuren en Prof. Dr J R. S1 ote- maker de Bruine, aanwezig. De Com missaris van H M. de Koningin in de provin cies Lirriburg, Brabant en Overijssel, Mr Dr W. G. A. v. So n s b e e k, Jhr Mr Dr A. B. G- M. v. R ij c k e v o r s e 1 en Mr E. A. Baron van Voorst tot Voorst Namens de Commissaris der Koningin in Noord-Holland was het lid van Ged. Staten Mr A. Bruch te Haarlem aanwezig en namens den Minis ter van Econ. Zaken de heer G. J. Teppe- m a en die van Sociale Zaken, Dr Ir A. H. D. II a c k e. We noemen voorts nog Prof. Ir G. J. van Swaay, voorzitter van den Elec- triciteitsraad; Prof. Ir. J. A. Schouten, rector-magnificus van de Technische Hooge- school te Delft; Jhr Ir O. C. A. van Lidth de J e u d e, voorzitter van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs en voorts tal van vertegenwoordigers van bedrijven, gemeen tebesturen w.o. Amsterdam, Rotterdam, Lei' den en Utrecht en vele anderen. De opening had iplaats in het hoogspan ningslaboratorium waarvan het groote mid dengedeelte van instrumenten was ontruimd en als vergaderzaal ingericht In deze, bij uitstek geschikte gelegenheid voor een plech tigheid als hier gehouden werd, verklonk eerst het Wilhelmus en daarna sprak de president-commissaris, mr S. Baron van Heemstra, zijn begroetingsrede uit. Hij herinnerde daarbij aan de oprichting in 1927, den aankoop van „De Brink" op 7 December 1931 en den aanvang van den bouw. Thans zijn na een bouwperiode van rond 2V2 jaar alle gebouwen gereed. De vennootschap is nu wel toegerust voor haar taak en de tot nu toe ondervonden medewerking wettigt de beste verwachtin gen voor de toekomst. Aan het slot van zijn betoog richtte spr. zich in drie talen tot de buitenlanders uit België, Duitschland, Zweden, Noorwegen, Finland, Denemarken, Zwitserland, Frank rijk en Engeland. De nieuwe Laboratoria De Arnhemsche Orkestvereeniging, die onder leiding van Jaap Spaanderman aan deze plechtigheid medewerkte, speelde hierna de Ouverture Egmont van L v. Beet hoven en daarna gaf de directeur Prof. Ir J. C. van Staveren een uitvoerige ^uit eenzetting van het terrein met zijn nieuwe gebouwen. Het kortsluithuis is het middelpunt der outillage en het kostte met spoorwegaanleg ihbegrepen, f 800.000. Het is het eenigste ter wereld, dat voor alle bedrijven open staat. De andere zijn door bedrijven in exploitatie gebracht Spr. leidde zijn gehoor verder de schitterende gebouwen in 'gedachten rond. Spr. maakte voorts melding van enkele belangrijke geschenken, die de vennootschap bij deze openstelling ontving. Na deze rede speelde de A.O.V. van J. Brahms de Academische Feestouver- ture en vervolgens ging Z.K.H. Prins Bernhard tot de plechtige opening over. Hij sprak daarbij een kort woord, waar op de A.O.V. speelde „Wilt heden nu treden", uit Valerius' Gedenckklank. In groepen verdeeld maakten de genoodig- den, deskundig voorgelicht een rondgang over het terrein. In het voorlichtingsgebouw werd vervol gens een receptie gehouden en hedenavond vereenigt men zich in Café-Restaurant „Rpyal" aan een diner. De nieuwe Laboratoria van de K.E.M.A. De zetel van directie en administratie. NOORD WIJK VOETBAL Voor Noordwijk I staat een belangrijke uitwedstrijd op het programma, n.l. tegen L. R.C. I in Losse, waarbij beslist kaïn worden flvie voorloopig in de kopgroep blijven- Noordwijk II ontvangt Quick Boys II even eens een zware concurrent terwijl de vete ranen (het 4e elftal) L.R.C. III bekampen. RIJNSATERWOUDE KINDERVERLAMMING In deze gemeente heeft zich het eerste geval van kinderverlamming voorgedaan en wel hij het driejarig dochtertje van Chr. Overdevest. I-Iet kind is naar het ziekenhuis overgebracht. Het betreft hier een licht geval. De kinde ren uit het gezin van Overdevest bezoeken de R.K. school. De eerste veertien dagen suilen zij deze school niet mogen bezoeken. VOORSCHOTEN OPGEPAST! Bij de door de politie gehouden controle op verlichte achterlichtjes van de rijwielen - bleek dat er 69 personen waren van wie het achterlicht defect was- Zij werden in de ge legenheid gesteld dit alsnog in orde te ma ken. MISHANDELING J. van L., wonende alhier, heeft bij de politie aangifte gedaan van te zijn mishan deld door N. v. d. Mwoonachtig alhier. De mishandelmg bestond in slag met een deksel van een melkbus. De politie heeft een onderzoek ingesteld. WAAR WERK TE VINDEN IS B. en W. onzer gemeente hebben aan L- Wassenaar alhier toestemming gegeven voor den bouw van vier woningen aan den Leidscheweg 453 tot en met 459. Aan Gebrs. de Graaff alhier tot slooping van de oude O. L. school in de Schoolstraat, WOUBRUGGE NIEUWE WEG De werkzaam beden aan den nieuwen weg Ofwegen—I-Ioogmade zijn thans zoover gevorderd, dat de weg voor het autoverkeer weer is opengesteld. De oude grindweg is nu een rhooie straatweg geworden ter breedte van 6 meter. WARMOND INKWARTIERING Volgende week zal in deze gemeente een inkwartiering plaats hebben van het 2do regiment huzaren, 2de eskadron uit Den WIJKVERPLEGING De Warmondsche wijkverpleging, levens vereeniging tot bestrijding der tuberculose onder alle gezindten, zal ter versterking van de kas een bazar organiseeren. Hier voor heeft zich een comité gevormd, be staande uit de dames J. Kruseman, C. E. Tegelaarvan der Kuylen en S. M. Lange- laarLandsman. OMGESLAGEN Ten gevolge van een aanvaring met een motorboot is een roeiboot, waarin de heer B. uit Haarlem gezeten was, omgeslagen. De hooi' was beladen met. groenten. De heer B. wist nog zwemmende den wal te berei ken- Hij werd aan boord van het motorschip genomen, waar men hern van droge kleercn yoorzag. Bedraagt ca 2 pet sinds de laatste twee weken Waar nieuw evenwicht In toenemende mate trekt de koersdaling van het Pond Sterling de aandacht. Sinds Dinsdag 27 September, toen het Nederland- sche Egalisatiefonds het pond liet „glip pen" is reeds een depreciatie ingetreden van ruim 2 pet., nu de koers zich op 8.71 h 8.7iy2 heeft gesteld. Men weet, dat aan vankelijk in de spannende dagen van Sep tember de reactie nog grooter is geweest tot ca. 8.50. De opluchting die het accoord van München bracht, leidde een herstel tot 8.89. Doch al spoedig won het pessi misme weer terrein met gevolg, dat de koers weer geleidelijk is afgebrokkeld. Men moet over deze koersdaling van het pond niet gering denken. Vooral een land als het onze, heeft groote belangen bij de koersontwikkeling van het pond. Onze In dische cultuurproducten worden meeren- deels te Londen verhandeld en de notee ringen luiden in ponden. Onze export naar Engeland en de landen van het sterling- blok is zeer belangrijk, terwijl onze scheep vaart Mij en meerendeels zijn aangewezen op vrachtenontvangsten, welke in ponden worden genoteerd. Een koersdaling van het pond heeft op den economischen toestand van ons land dan ook veel grootere invloed dan een depreciatie elders. De factoren welke tot de dalende bewe ging van het pond leiden, zijn verschillen de. Allereerst wordt nu reeds weken ach tereen de Britsche betalingsbalans ver stoord door de aanhoudende goudexport naar de Ver. Staten. Naar schatting is er de laatste vijf weken voor niet minder dan 110 millioen goud naar de V.S. verscheept Deze tendenz houdt nog steeds aan, nu na het accoord van München het wantrouwen nóg niet geheel is verdwenen. Van groot belang bij de beoordeeling van de koersdaling van het pond is ook de ach teruitgang van de Engelsche handelsbewe ging. In de eerste negen maanden van 1938 bedraagt de achteruitgang van den invoei vergeleken met 1937 7 pet. en van de export zelfs 11.7 pet. Alleen in September was de uitvoer 10.62 pet. lager dan in September 1937. Men is dan ook van oordeel dat de stijging op de goederenmarkten nog verder zal moeten gaan en langer moet aanhou den, wil daarvan een noemenswaardige toe neming van de koopkracht der grondstof fenlanden het gevolg zijn en aldus lelden tot stijgenden uitvoer. Tenslotte werkt onder het publiek de vrees voor inflatie, voortvloeiende uit de gestegen bankbiljettencirculatie, de voort durend stijgende bewapeningsuitgaven en de tekorten op de Staatsbegrootingen in diverse landen. Van gewicht is onder de huidige om standigheden hoe ver de koersdaling van het pond zal gaan. Het Engelsche egalisatiefonds tracht de koersdaling zooveel mogelijk te remmen, doch het slaagt hierin niet geheel en al. Een peil van 4 60 wordt dan ook in een niet ver verwijderde toekomst niet uitgeslo ten geacht. Gister was de koers te New York 4.73%. Men zal 'zich herinneren dat een paar maanden geleden de oude pariteit van 4.86 2/3 heel wat van zich deed spreken, een niveau dat inmid dels al eenige weken is LAND- EN TUINBOUW Boerenbelangen besproken In hotel „De Pool" te Amsterdam is een zign. praatdag gehouden, georganiseerd door de Hollandsch-Brabantsche afdeeling van den Chr. Boeren- en Tuinderbond. De vergadering stond onder leiding van den heer Jac. Biemond (Bleiswijk), die na de opening gelegenheid gaf tot het stel len van vragen, waarvan een zeer druk ge bruik is gemaakt. Zoowel in het algemeen als voor ibizondere gevallen werd advies ingewonnen over de melkprijzen, de vaste lasten, de verhooging der graanprijzen, do kalverschetsen, enz. Door Mr. R i p zijn de vragen beantwoord inzake de vastenlasten-commi^sie, de kosten van overschrijving van hypotheken, de mo nopolieheffingen op de granen en de kwes ties aangaande de algemeene landbouw politiek. De heer M. van Berkel, uit Maasland, d van het dagelijksch bestuur der afdee ling, behandelde de vragen inzake de maat regelen om te komen tot een redelijker 'prijs voor rund- en varkenso'leesch. Spr. verle digde het standpunt, dat met het oog op de vleeschmarkt geen verdere uitbreiding van de verschillende teeltregelingen kan worden voorgestaan. De heer J. Verkuyl, secretaris der af deeling, gaf enkele inlichtingen inzake prijs en classificatie der tarwe. Tenslotte heeft de voorzitter de vra gen beantwoord inzake de maatregelen voor de consumptie-melk en het beleid van de Consumptie-Melk-Centrale. Spr. zeide dat de Bond alleen kan trachten te te stimuleeren een grooter bovenstuk van de vastgestelde zuivelwaarde Mot de huidige zuivel- waarde kan het bestuur niet ac coord gaan, het heeft, evenals de leden, daartegen verschillende r i e v en. Spr. had echter goede verwachting, dat een verhooging van de zoiivelwaarde zal komen, waardoor er aanleiding zal zijn tot verhooging van den melkprijs. Uitreis: VALK. Donderdag te Singapore OEHOE. Donderdag te Basraih. ZILVERREIGER. Donderdag te Napels. 'Thuisreis: PELIKAAN. Donderdag te Jodihpur. NANDOE. Donderdag te Medan IBIS. Donderdag 4.42 nm. van Batavia te Amsterdam. Export naar Zuid-Amerika Maatregelen om deze te bevorderen Een steunpunt te Buenos Aires 's-GRAVENHAGE, 13 October. Het bezoek van de Handelsmissie aan Zuid- Amerika in Maart/April 1937, onder lei ding van Z. Exc. Jhr. Mr. Dr. H. A. v a n Karnebeek, heeft tot gevolg gehad, dat onder de auspiciën van het Neder landsch Zuld-Amerikaansch Instituut te Den Haag, het plan is gerijpt om In Ar gentinië een permanent steunpunt, in den vorm van een „Supervising Office", op collectieven grondslag, te vestigen, ten dienste van de Nederlandsche ex port-industrieën. Wij kunnen thans mededeelen, dat dit plan, aan welks voorbereiding oa. de groote werkgeversorganisaties in Neder land spontaan hebben medegewerkt, tor. uitvoering is gekomen. Besloten is tot oprichting van een N.V. Maatschappij voor Handelsbetrekkingen Holland-Zuid-Amerika (Compania de reia- ciones mercantiles Holanda-Hispano-Ame- rika), met zetel te Den Haag en kantoor te Buenos Aires. Dit kantoor zal als permanen te vertegenwoordiging van de Nederland sche industrie, daadwerkelijk medewerken aan de bevordering van den afzet van Ne derlandsche producten op de Zuid-Ameri- kaansche markten, in nauwe samenwerking met de officieele Nederlandsche regeerings- vertpgenwoordigers ter plaatse en in contact met den Economischen Voorlichtingsdienst. Het Ministerie van Economische ZaKen heeft ter zake volledige medewerking en steun toegezegd. De Raad van Bestuur zal bestaan uit de heeren Jacq. A. D. M. DaniëLs, adj. direc teur Intern. Kunstzijde Verkoopkantoor N.V. te Arnhem, E. Henny, oud-secretaris en lid van het dagelijksch bestuur van het Neder landsch-Zuid-Amerikaansch Instituut, Mr H. C. Hintzen, lid der firma R. Mees en Zonen te Rotterdam en Mr E. E. Menten, lid der firma Heldring en Pierson te Den Haag. Tot directeur is benoemd de heer D. Knegt te Apeldoorn, oud-procuratiehouder van het Philips-concern te Eindhoven. Een pq-oot. aantal Nederlandsche tedrijven heeft zich bij de maatschappij aangesloten. Haringaanvoeren zijn niet groot Veel minder dan in het vorig seizoen SCHEVENINGEN, 18 Oct. In de afgeloopen week van 2 tot en met 8 October kwamen van de harrngvisseherij te Scheveningen 36 schepen binnen met te zamen 935 last of 16.745 kantjes haring, terwijl in dezelfde week van het vorig jaar hier 55 schepen binnen kwamen met te zamen 1814 last of 30.838 kantjes haring, zoodat de mindere aanvoer dit jaar vergeleken met dezelfde week van het vorig jaar ruim 14.000 kantjes haring bedraagt. In totaal kwamen dit jaar te Schevenin gen 295 schepen binnen met te zamen 8253 last of 140.301 kantjes tegenover ibet vorig jaar tot aan denzelfden datum 538 schepen met te zamen 14.885 last of 253.045 kantjes haring, zoodat er dit jaar ruim 112.744 kantjes haring minder zijn aangevoerd dan het vorig jaar. Nog altijd een zeer belang rijke achterstand. De prijzen van de haring bleven ongeveer gelijk aan die van de vorige week; de prij zen van steurharing liepen wat terug. Credietregeling HaringvisscheriJ 1938 Zooals reeds eerder gemeld' was er een regeling in overweging om het verder terug- loopen der haringprijzen te voorkomen en wel door het doen in werking treden van een opvangapparaat, waardoor de haring tegen vastgestelde prijzen uit de markt zou kun nen worden genomen. Er zijn dienaangaande besprekingen ge voerd tusschen de Regeering en Ihet Hoofd bestuur van de Reedensvereeniging voor de Nederlandsche haringvisscherij. Er is thans overeenstemming bereikt. Door de regeering wordt een crediet beschikbaar gesteld voor bovengenoemd doel. De reederij betaalt van alle reeds aangevoerde en nog aan te voe ren kantjes haring een vastgesteld bedrag eai wordt het bedrag dat op deze wijze wordt verkregen bestemd voor het vormen van een garantiefonds, uit welk fonds eventueele verliezen kunnen worden bestreden van^de uit de markt genomen en opgeslagen haring. Een commissie is benoemd voor den in- en verkoop onder voorzitterschap van Mr Kiewiet de Jonge en zijn verschillende ree- derijen in deze commissie vertegenwoordigd. Voor den handel hebben hierin drie advi- seerende leden zitting. De heer W. J. Jans- sens, directeur van de Nederlandsche Vis- soherij Centrale is aangewezen in deze com missie als vertegenwoordiger van den Mi nister van Economische Zaken. Bedoelde commissie stelt vast tegen welke prijzen de verschillenoe soorten haring moeten worden opgehouden, terwijl voor iedere plaats con troleurs zijn aangesteld. Bij het vaststellen der prijzen is rekening gehouden met de prijzen die gedurende de laatste weken voor de haring is betaald geworden. Alleen haring, die door de con troleurs hier voor geschikt wordt gehouden, kan in het opvangapparaat worden inge bracht. De bedoeling van deze regeling is om de !zoo ver ingezakte prijzen eenigszins naar boven te brengen en men is van meenimg dat, indien een belangrijk kwantum haring uit de markt wordt genomen, dit ook van invloed zal zijn op de. prijzen van de ha ring, die niet wordt opgenomen. Dinsdag en gisteren is deze regeling reeds in werking getreden. Ongeveer de helft van de aangevoerde haring is opgehouden en in de prijzen der haring die werd verkocht is een lichte verbetering ingetreden. Boekhouden voor den Middenstand Bij de Noord-Hollandsche Uitgevers-Mij te Amsterdam verscheen Boekhouden deel I door Dr. F. L. van Muiswinkel, directeur an het Economisch Instituut voor den Midden stand te 's-Gravenhage. Dit leerbocK dankt zijn ontstaan als vele andere aan het in werking treden van de Vestigingswei Klein bedrijf 1937. De leerstof in dit. boekje vervat houdt re kening met de bepalingen van genoemcie wet met betrekking tot de eisc.ben \an ere diet waardigheid en handelskennis en de vair bekwaamheid waaraan de nieuw te ves tigen ondernemers moeten voldoen. NIEUWE NEDERLANDSCHE GEZANT TE BERLIJN Jhr van Haersma de With wordt benoemd Thans gezant in Washington 's GRAVENHAGE, 14 October. De Re- geeringspersdienst meldt: Naar wij vernemen zal Jhr. Mr H. M. van Haersma de With, thans Hr Ms gezant te Washington in de zelfde hoedanigheid benoemd worden in B e r 1 ij n. Jlhr. Mr van Haersma de With, die door H.M. de Koningin tot gezant in Berlijn be noemd zal worden, komt in de plaats van wijlen Mr C. Ridder van Rappard, die naar men zich zal herinneren eenige maanden geleden tengevolge van een auto-ongeval om •het leven is gekomen. De nieuwe gezant is in 1884 in Utrecht geboren. Hij doorliep het Gymnasium en studeerde in zijn geboorteplaats aan de rijks universiteit. In 1909 promoveerde hij tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Korten tijd na zijn promotie trad hij in diplomatieken dienst en was gezantsohapsattaché in Wee- nen, daarna gezantschapssecretaris in Sint- Petersburg, vervolgens zaakgelastigde in Boekarest, om na eenige jaren naar Wee terug te keeren doch nu als gezant- Na zijn Weenschen tijd ging de heer Van Haensma de With naar Den Haag waar hij werkzaam werd gesteld op het ministerie van buitenlandsche zaken en wel als secre taris van den' toemmaligen minister van bui tenlandsche zaken Jhr Mr Dr H. A. van Karnebeek. Zijn diplomatieke carrière hracht Jhr van Haersma de With vervol gens als gezantsohapsraad naar Kopenha gen. Deze functie verwisselde hij na eenige jaren voor die van zaakgelastigde in Oslo. Daarna werd de heer Van Haersma de With bevorderd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, in welke hoedanig heid hij ons land vertegenwoordigde eeret in Lissabon, en later in Praag. In 1925 werd hem de belangrijke post van Nederlandsche gezant in Washington opgedragen, welke hij tot nu toe vervuld heeft. Sinds 1934 is de heer Van Haersma de With ook geaccrediteerd in Havana. DOODELIJK VERKEERSONGELUK DE KRIM. 14 October. Vanmiddag fiet sten drie jongens, die uit sohool kwamen naast elkaar. Hierbij raakte een jongen, oie aan den buitenkant reed. den trapper van den middelsten, den 13-jarigen Joldersma. J. viel en kwam met zijn hoofd onder het achterwiel van een juist passeerende vracht auto van den aardappelhandelaar Hoogland uit Coevorden. De jongen werd op slag ge dood. BURGEMEESTER VAN URK Bij K. B. is met ingang van 1 November 1938 benoemd tot burgemeester der gemeen te Urk: G. Keyzer, thans ambtenaar ter gemeente-secretarie van Amersfoort. Karl Kautsky stervende AMSTERDAM, 14 October. Naar wij ver nemen, is Karl Kautsky de Oostenrijk- sohe oeconoom en politicus, die kort na de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland naar Amsterdam vertrok, sedert een paai' weken zeer ernstig ziek. Er is in den toestand van den 83-jarigen patiënt een achteruitgang ingetreden, welke het ergste doet vreezen. Pond daalt verder Een niveau 1 8.69 V2 bereikt Het Britsohe pond geeft op de internatio nale wisselmarkt nog hoegenaamd geen tee kenen van verbetering. Te Amsterdam werd hedenmorgen bij de opening een prijs van 8.68% 8.69 verno men, dooh voor zoover kon worden nage gaan, werden geen transacties afgesloten en spoedig werd afgedaan tegen S.69V2 waarna geen groote afwijkingen vielen waar te nemen. De Amerikaansdhe dollars golden bij de opening 1.83%. Toen het Nederlandsche ega lisatiefonds zich bereid verklaarde tot dezen prijs dollars te koopen ging de koers onmid dellijk naar boven en bleef nadien in de on middellijke 'nabijheid van 1.83 W. De Fransohe francs werden door het Brit sche pond ook thans weer omlaag getrokken en in hoofdzaak werd gehandeld omstreeks 4.86 met een disagio voor termijnfrancs varj 414 cents voor 1 maand en iV/j cents voor 3 maanden. Belga's waren 31.04 a 31.OS met een disagio voor termijnbelga's van 6 cents voor 1 maand en 22 cents voor 3 maanden. DE VEEHOUDERIJCENTRALE VERHUIST De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat met ingang van Vrijdag 14 October 1938 haar kantoren zijn geves tigd: Laan van Mecrdervoort 84. 's Graven- hage. Het telefoonnummer is voor interlocale gesprekken J.J. en voor locale 392310. Het gironummer blijft onveranderd. TSJVALKOFSKI TE MÜNCHEN BERLIJN, 14 October. (Havas) De Tsje chische minister van buitenlandsche zaken Tsjvalkofski is vanochtend te München aan gekomen in gezelschap van gezantschaps- raad Masarijk en Von Hammei. plaatsver vangend chef van het protocol der Wilhelm- strasse. De minister begaf zidh onmiddellijk naar zijn hotel. Wat later kwamen Von Ribbentrop en de officieele tolk van Hitier Schmidt, aan. JERUZALEM, 14 October (Reuter). In de afgeloopen 24 uur zijn de hoofdwegen in (liet noorden ernstig beschadigd. De opstande lingen hebben rioleeringen vernield en loopgraven dwars over de wegen gegraven'. Een boete van 700 pond sterling is opgelegd aan de gemeente Sjafaamer ten oosten van Haifa. De theorie van het bakkersvak Reeds thans is bij de Uitgevers-Mij A. E. Kluwer te Deventer het tweede deeltje ver schenen van de „Inleiding tot de Theorie van het hakkersvak". Dit deeltje is een ver volg op dat, wat wij juist twee weken gele den recenseerden en „De tarwekorrel" be handelde. Het tweede deeltje is eveneens geschreven door den heer C. J. Schoep, direc teur van Van der Meer en Schoep N.V. Broodfabrieken te Rotterdam en behandelt de „Maalderij en de Bloom", waarmede een afgerond gedeelte van de theorie wordt be schreven. In het derde deeltje, dat even eens spoedig zal verschijnen, wordt een overzicht gegeven van de processen gedu rende de deeggisting en het bakproces. Het tweede deeltje, dat wij thans aan kondigen is, evenals het eerste, op fraaie wijze geïllustreeerd en bevat niet minder dan 33 afbeeldingen. De auteur weet de st-rf op prettige en onderhoudende wijze te be handelen, zoodat we er niet aan twijfelen of do cursisten, die zich op deze studie toe leggen, zullen ook van dit deeltje met groot genoegen gebruik maken. Achtereenvolgens worden behandeld ver voer en opslag van tarwe, de hoofdreiniging van tarwe, de vermaling van de tarwe, de Dloemveredeling en de beoordeeling van de bloem. Van harte aanbevolen! ECONOMIE EN FINANCIEN Het nationaal inkomen Wordt voor 1936 geschat op 4 milliard In 1929 was het 5,7 milliard De inspectie der directe belastingen geeft zooals bekend alle bij haar ingekomen aangiften voor de Inkomsten-en Vermogens belasting door aan het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat ze bewerkt en publiceert in het Maandschrift. De onderstaande gege vens zijn dan ook ontleend aan de statis tiek der inkomsten- en vermogensbelasting opgenomen voor het belastingjaar 1937/3S. Het bedrag der zuivere inkomsten, dus voor den kinderaftrek over 1937/38 be droeg 2.738 millioen. Dit is nog alüjd 27 lager dan het bedrag over 1924/25, toen het Iaagsue punt van de crisis, die in 1920 begon was bereikt Het gemiddeld inkomen per aangeslagene hédroeg over 1937/38 f 2.099, hetgeen geluk kig iets hooger is dan in het voorgaande jaar, doch nog steeds niet het hoogste punt haalt, dat over 1917/18 en 1920/21 bereikt werd, n.m. f2.659. Het bedrag der in de vermogensbelasting vallende vermogens is bij het vorig jaar ver geleken ongeveer met 3 1/3 pCt. gestegen en bedraagt 12.701 millioen. Het gemiddelde vermogen p*r aangeslagene steeg ook en wel tot f7000, doch haalde nog lang niet het hoogste punt van fS7.000, dat over 1917M8 werd bereikt. Sinds 1929 worden uit de gepubliceer de gegevens schattingen gemaakt door dr O. Bakker omtr'nt het nationale in komen. Berekeningen zijn namelijk hier omtrent niet te maken, want buiten de statistiek vallen de inkomens beneden f 800.waarover zooals men weet geen belasting behoeft te worden betaald en hetgeen door de belastingplichtigen ver zwegen wordt. De resultaten hiervan zijn, dat het nationale inkomen, dat in 1929 op 5740 millioen werd geraamd, daalde in 1935 tot 3980 millioen; in 1936 is het weer gestegen tot 4050 millioen- Teschen is Poolsch Wat zijn de economische voordeelen voor Polen? De Poolsche financieele pers vraagt zich af welke economisch de gevolgen zullen zijn van de inlijving van het Oesagebied bij Polen. Men raamt de terreinwinst voor Polen op ca. 1274 vierkante kilometer (Neder land is 33000 vierkante kilometer groot). Wat den landbouw betreft, is het gebied van weinig beteekenis. 't Olsa-geb.ed bezit echter een aantal voor de Poolsche indu strie zeer belangrijke delfstoffen. Hiertoe bohooren o.a. de steenkool voorraden in t gebied van Karivin-Ostrava, welke een voortzetting vormen van de sieenkooladers in Opper-Silezië. Indien de mijnen geheel worden geëxploiteerd kan de jaarproduc tie ca. 9 millioen ton bedragen. Aangezien Polen tot dusver cokes invoert, en de steenkool in het gebied van Ostrava zich leent voor cokesfabricaeo, is dit voor Polen van bijzonder belang! Het Olsagebied bevat ook Ijzererts. Hi is echter de vraag of het ijzergehalte zoo groot is, dat een rendabele exploitatie mo gelijk al zijn. In het gebied dat bij Polen komt, bevin den zich 27 94 industrieple bedrijven, waar in 50.000 personen werkzaam zijn, waarvan 22.000 in ue steenkoolindustrie. De groote industrieele bedrijven, vooral de steenkool- en staalindustrieën, bevinden zich gedeeltelijk in buitenlandsche, voor namelijk in Engelsche en Fransehe han den. De Fransehe Schneider-Creusot groep controleert voor 80 procent de in het Olsa gebied aanwezige mijnbouwb'-drijvrn KALEI DOSCOOP Na den beursvac^ntiedag in verband met de viering van Columbus Dag werd gister ter beurze van New York onmiddel lijk de koersstijging hervat bij een leven- digen handel. Spoedig daarna werd de han del kalmer als gevolg van winstnemingen. De gunstige berichten uit het bedrijf?:even deden echter in het verder verloop een nieuwe golf van aankoopen ontstaan. De handel werd zoo actief, dat de ticker enkele minuten achter geraakte. Voor vele fondsen werden nieuwe hoogterecords genoteerd voor dit jaar. In de middaguren werd de handel kalmer, doch de stemming bleef vast. De koperprijs werd de laatste weken reeds enke'e ma'en verhoogd en bedraagt thans 11 $-cent. Ook de toenemende bedrijvigheid in de staahndustrie had een gunstigen in vloed. Men verwacht dat de waeonverla- dingen verder zullen stijgen. In de petro- leum-afdeeling werden enke'e prijsverla gingen gemeld, zoodat hier een uitzondering heerschte op de algemeen gunstige tendenz. De beurs sloot op ongeveer de hoogste koersen van den dag. De omzet bedroeg 2.360.000 aandeelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7