KRUSCHENSALTS Geen Tsjechisch- Duitsche volks stemmingen rfcforta vreter De actie aan de Bias-baai VRIJDAG 14 OCTOBER 1938 EERSTE BLAD PAG. 2 RONDBLIK BREUK TE KOMARNO De (e Komarno gevoerde Hongaarsch- Tsjechoslowaaksche besprekingen over een rechtvaardige gTensuitstippeling tusschen Hongarije en den nieuwen Tsjechoslowaak- schen staat zijn, ondanks de gunstige ver wachtingen der laatste dagen, vastgeloopen en als gevolg daarvan afgebroken. De re geering van Praag heeft in deze aangele genheid een weloverwogen politiek ge voerd, toen zij namelijk de onderhandelin gen toevertrouwde aan de nieuw-gevormde, autonome Slowaaksche regeering. wier eigen belangen het waren, die in het ge ding kwamen. Ook hierom was deze hou ding weloverlegd, omdat de Slowaken ook onder de oude Oostenrijksch-Hongaarsche dubbelmonarchie gedurig met de Hongaren op gespannen voet stonden, en zij derhalve thans de beste strijders voor een zoo groot mogelijk behoud van zelfstandig territoir zouden zijn. Het was te voorzien dat uit meer dan een hoofde de zaak der Hongaarsche minder heden niet zoo spoedig als die der Sudeten- Duitschers uit de wereld zou zijn. Hongarije is, vergeleken bij het Derde Rijk, een klein, arm en verzwakt land, dat nauwlijks een leger heeft, dien naam waardig, omdat het jaren aaneen geen recht kon krijgen op het formeeren van een eigen defensie. Zoo zwaar drukte het accoord van Trianon, en de Kleine Entente, die zich daarvan de hoedster achtte, op het ingekrompen Ma- gyaarsche rijk. De nadeelen van arm en ontbloot te zijn treden thans voor dit trot- sche Hongaarsche ras wel bitter aan den dag. Daar het geen kracht genoeg bezit, om doeltreffende dreigementen te uiten, ont moet het weinig welwillendheid van zijn tegenstander, en zal het ten slotte nog van de grootmoedigheid van de vier heeren van München moeten afhangen, of het zijn grenzen zal mogen verbeteren. En dat ter wijl het juist de Hongaren zijn, die bij het verdeelcn van den wereld-oorlogsbuit het zwaarst werden beroofd, en die ook uit dien hoofde thans een behoorlijke compen satie meenden te mogen verwachten. De minderheidsproblemen in dezen oos telijken en zuid-oostelijken hoek van Tsjechoslowakije hebben de laatste weken door verschillende oorzaak aan scherpte gewonnen, mede hierdoor, daar Praag zoo. wel aan Slowaken als aan Roethenen do autonomie in den schoot heeft geworpen. Beide groepen zijn weinig talrijk, en heb ben dus de neiging, zich tegen elke grens wijziging, welke hun een zeker percentage volksgenooten zou onttrekken, scherp te verzetten, zelfs al zou het hierbij gaan om overigens vrij onbeteekenende getallen. De Slowaken bijvoorbeeld zijn een volkje van slechts twee millioen menschen. Uit dien hoofde willen zij hun nieuwe grenzen niet getrokken zien op zuiver ethnographischen grondslag, doch willen zij tevens strategi sche, economische en verkeerstechnische belangen daarbij behartigd zien. Zoo eischen zij voor zich op alle voorname steden, ook al wordt van Hongaarschen kant met klem betoogd, dat deze niet Slowaaksch, doch Hongaarsch zijn. Men zal niet tot overeen stemming kunnen geraken zonder weder- zijdsche concessies, en die zullen hierin moeten bestaan, dat men een scheiding tusschen beide volken aanbrengt, zuiver naar het beginsel der nationaliteit, op zulk een wijze, dat slechts een zoo klein moge lijke Slowaaksche en Hongaarsche minder heidsgroep aan weerszijden van de nieuwe frontieren overblijft Alle andere overwe gingen lijken in dit verband uit den booze. Een minderheidsgroep, die dan niet auto noom leven kan, schoon haar daartoe het recht werd vergund, zal dan geen andere keus hebben, dan zich met een grootere groep te associeeren. Wat de kwestie der Roethenen aangaat, 'deze heeft ook een machtspolitiek moment in den strijd gebracht De Roethenen heb ben steeds onder Hongarije gehoord; Polen en Hongarije willen ze daartoe opnieuw terugbrengen, en zulks op algemeen poli tieke overwegingen. Roethenië ligt n.l. tus schen Polen en Hongarije in als een lange, smalle wig; wordt dit gebied Hongaarsch, dan zijn bijgevolg Hongaren en Polen na buren, en kunnen zij elkander wederzijds politiek en militair steunen. Dat zulks Ber lijn minder naar den zin is, laat zich den- .-ken; het Derde Rijk immers meent thans aan het begin te staan van een weg, welke tot economische overheersching van mid den- en oost-Europa voert. Deze overwegin gen brengen mede, dat de Duitschers thans aanmerkelijk minder Hongaarsche sympa thie aan den dag leggen, dan in het ver leden het geval was. Komt thans de Hongaarsch-Slowaaksche kwestie in handen van Chamberlain, Hit ler, Daladier en Mussolini, dan zou zij nog wel eens een heet hangijzer kunnen blijkenl De Spaansche burgeroorlog Be strijd om Madrid In het Westerpark van Madrid hebben de reohtschen een mijn doen springen onder de stellingen van de regeeringstroepen. Hierdoor is een trechter ontstaan, welke 'door de rechtschen onmiddellijk .werd bezet De regeeringstroepen, welke geen verliezen hadden geleden door de ontploffing, gingen tot een tegenaanval over en na een verbit terden strijd slaagden zij er in de aanval lers te verdrijven en hun linies zelfs nog iets te verbeteren. De rechtschen leden zware verliezen. GARANTIE-STANDGROEN GARANTIE-STAND BRUIN GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE-STANDZWART GARANTIE-STANDBL, AU W IARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt Uw schilder bij alle buitenverf- werken bovenstaande merken Worden 5 jaar gegarandeerd Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 Altijd weer "4711' "Matt-Creme". de heerlijke, "4711" Cold Cream als de "Terci" gezichtewatar des matteerende dagcrèmeUitstekend voedende crème voor de nacht, die morgens om de resten van de als onderlaag voor de fijne "4711" d| v"ra^eg',!" Cream' Cold Cream le verwijderen. "Terel" poeder, waardoor U er verzorgd, wordt de huid met "Terci" ge- we,lt °P> versterkt en vernieuwt frisch en natuurlijk uitziet zichtswater goed gereinigd. het huidweefsel. Praag en Boedapest kunnen het niet eens worden De onderhandelingen afgebroken Thans Hongaarsch beroep op München De Hongaarsch-Tsjecho-Slowaaksche grenabesprekingen te Komarno zijn gis teravond afgebroken, nadat de beide delegaties slechts vijf minuten bijeen waren geweest. De Hongaarsche gedele geerden keerden terug aan boord van de Sofia en vandaar, volgens Havas, naar Boedapest Van officieele zijde werd verklaard, dat Hongarije thans van de vier mo gendheden van bHjnchen verwacht, dat zij snel zullen handelen, aangezien het anders zelf stappen zou moeten nemen om een einde te maken aan de vervol ging van de Hongaarsche minderheid door de Tsjecho-Slowaken. Voorts werd verklaard, dat Hongarije de algeheele mobilisatie vooralsnog zou uitstellen. Aan het bericht over het afbreken van de besprekingen ging de volgende mededeeling van 't Hongaarsche Tel. Agentschap vooraf: De Tsjecho-Slowaaksche delegatie heelt haar tegenvoorstel en de kaart, waarop ue nieuwe door haar aangeduide grenslijn voor komt ingediend. Dit tegenvoorstel is echter onder dezen vorm voor de Hongaren onaan vaardbaar. De Tsjecho-Slowaaksche delega tie is bereid een deel van het zuiver Hon gaarsche gebied af te staan, maar zij be houdt nog alle groote Hongaarsche steden In de gisterochtend gehouden bijeenkomst heeft Teleki in bijzonderheden het Hongaar sche standpunt uiteengezet nopens het Tsje cho-Slowaaksche voorstel. Hij zette uiteen, dat dit tegenvoorstel oip geen enkel geldig standpunt was gebaseerd,, doch een verza meling vormt van verschillende opvattin gen: êthnographische, oeconomische en stra tegische en ook verkeerstechnische. Doch 't houdt uitsluitend rekening met de Tsjecho- Slowaaksche belangen. Een verklaring van Kanya De Hongaarsche minister van Buitenland- sche Zaken heeft de volgende verklaring af gelegd: „Zooals wij reeds eenige malen de eer hebben gehad te verklaren, zijn wij te Ko marno gekomen met de beste bedoelingen en de oprechte hoop, dat het ons mogelijk zou zijn, snel tot een overeenkomst te komen, welke oen hechten grondslag zou leggen voor de betrekkingen tusschep onze beide staten. Tot onze groote spijt is deze hoop niet verwezenlijkt. Ik geloof, da* het op hei oogenblik niet nuttig is, opnieuw te spreken over zekere ongunstige symptomen, welke wij verscheiden malen tijdens de onderhan delingen hebben aangeroerd. Ik inoet eveu- wel vaststelien, dat de tegenvoorstellen, welke ons door Tsjecho-Slowakije werden gedaan inzake nieuwe grenzeq, zoo ver zijn verwijderd van onze eigen voorstellen en dat de voorstellen, welke door beide delegaties zijn gedaan om te komen tot een grondslag voor een nieuwe regeling, door zulk een af grond van elkaar zijn gescheiden, dat het onmogelijk is hiervan zijn wij overtuigd door de huidige besprekingen een brug te slaan. Daarom heeft de Koninklijke Hongaarsche regeering, voor zoover het haar betreft, be sloten, deze onderhandelingen als geëindigd te beschouwen en aan de vier mogendheden, welke de overeenkomst van München heb ben gesloten, te verzoeken, zoo spoedig mo gelijk een regeling van haar territoriale eischen ten aanzien van Tsjecho-Slowakije tot stand te brengen". Opwinding te Boedapest Het bericht over het afbreken der onder handelingen heeft in Boedapest groote op schudding teweeg gebracht, en verbittering onder de bevolking gewekt. Het is onmiddel lijk tot groote demonstraties gekomen. Van alle kanten verzamelden zich plotseling groe pen demonstranten, die in stilte door dq stad trokken en tenslotte bij duizenden zich verzamelden voor 't monument der Verloren Provincies. Daar weerklonken kreten als: „Weg met Praag. Wij willen alles terug.' Ooacmnii 4 DE TRAGEDIE VAN TRIANON HOE HET 1000 JARIGE HONGARHE VERDEELD WERD Het bijgaande kaartje geeft aan hoe vóór het ver drag van Trianon van 1919, waar bij aan Hongarije zulke harde vre desvoorwaarden werden opgelegd het Hongaarsche grondgebied eruit zag. Sindsdien bleef alleen de kern in Hon gaarsch bezit, en moesten aan Tsje choslowakije, Oos- tenryk, Servië en Roemenië resp. 63.000 K.M.2, 500C K.M.2, 63.000 K. M. 2 en 102.000 K.M. 2 territoir worden afgestaan. KWALITEIT en LIJN harmonieeren volkomen in de W.L.D. Schoen Heeren die het ge noegen kennen van het beste te dragen, kie zen daarom steeds W.L.D. SCHOENEN De Engelsch-Italiaansche besprekingen Perth bi) Clano Gisteravond om zes uur heeft lord Perth te Rome een onverwacht bezoek aan den minister van buitenlandsche zaken C i a n o gebracht, waarbij de besprekingen over Spanje werden voortgezet. Men neemt aan, dat Perth uit Londen nieuwe instruc ties had ontvangen. Van twee verschillende en betrouwbare kanten verneemt de United Press, dat het totaal der Italiaansche strijdkrachten in Spanje tegen het eind van October zal worden teruggebracht tot minder dan de helft Nu heeft de Italiaansche regeering officieel verklaard, dat het aantal soldaten van Italië in Spanje nimmer meer dan 40.000 heeft bedragen en in dat geval zou het beteekenen, dat meer dan 20.000 zullen worden teruggeroepen. Dan blijven dus nog twintig duizend in Spanje tot een overeen komst is gesloten tot het geheel terugroe pen der vrijwilligers. Sommige fascistische kringen meenen, dat het onwaarschijnlijk is, dat Mussolini er ooit in zal toestemmen, alle vrijwilligers terug te roepen, in het bijzonder van de Balearen, voorat generaal Franco ongeveer zeven milliard lire betaald heeft, die hij aan Italië schuldig is voor de levering van oorlogstuig. Er schijnt, althans volgens sommigen, een aanmerkelijke verkoeling, in feite zelfs ontstemming aan de zijde van den duce. te bestaan over het feit, dat Franco zijn schuld niet gedeeltelijk sv.il afdoen, door aan Italië Spaansch ijzer te leveren, in plaats van het contant te verkoopen aan Engeland en Frankrijk, De ontwapeningskwestie Geen rechtstreeksch Duitsch voorstel Ten aanzien van de in Berlijnsche poli tieke kringen afgelegde verklaring, dat van Engeland of Frankrijk antwoord ver wacht wordt op het onlangs door Hitier ge dane voorstel tot beperking der bewape ning, verneemt Reuter van gezaghebbende zijde, dat Berlijn zich tot dusver nog niet rechtstreeks tot de Britsche regeering heeft gewend inzake algemeene ontwapening. De Duitsche verklaring wordt te Londen beschouwd als een proefballon, waarbij het initiatief voor een conferentie op Engeland wordt afgeschoven. Een officieele reactie op het voorstel van Berlijn is niet te verwachten zoolang niets nauwkeuriger omlijnd is, en er kan slechts gegist worden, of de tijd voor een conferen tie rijp is. Er wordt aan herinnerd, dat Chamber lain met betrekking tot de bewapening verleden week in het lagerhuis heeft ver klaard: „het is nooit mijn bedoeling ge weest, voor te stellen, dat wij den vrede voor onzen tijd zouden verzekeren door ontwapening, zoolang wij er anderen niet toe kunnen brengen, eveneens te ontwape- Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. De zes minerale zouten In Kruschen Salts sporen Uw Ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR CENT PER PAG Rechtstreeksche overeenstemming bereikt In een officieel communiqué van de in ternationale commissie tot regeling van het Sudeten-Duitsche vraagstuk wordt medegedeeld, dat in 't Sudeten-Duitsche gebied géén volksstemming zal worden gehouden. De commissie is, naar medegedeeld wordt, in de gistermiddag gehouden bij eenkomst éénstemmig tot dit besluit ge komen, daar zij bericht had ontvangen, dat de Duitsche en de Tsjechische regeeringen tot overeenstemming waren geraakt. Reeds voor de bijeenkomst der commissie werd van gewoonlijk goed ingelichte zijde vernomen, dat tusschen Duitschland em Tsje choslowakije een overeenstemming tot stand is gekomen, waardoor een volksstemming in de gebieden met gemengde bevolking zou worden vermeden. Naar verluidde, zijn Praag en Berlijn overeengekomen, eenige wijzigingen te brengen in de grens, zooals deze is geworden na de bezetting van de vijf zones door de Duitsche troepen. De internationale commissie, welke is in gesteld om de overeenkomst van München te regelen en welke de laatste dagen niet heeft vergaderd in afwachting van een even- tueele overeenkomst tussohem Praag en Ber lijn, is daarop bijeengekomen. De leden werden op de (hoogte gebracht met het ac coord, dat tot stand was gekomen bij de directe onderhandelingen tusschen Praag en Berlijn. Daar geen plebisciet nu zal plaats ihebben, zullen de leden van de sub-commissie, welke belast was met de studie van de modaliteiten van een volksstemming, Berlijn kunnen verlaten. De Duitsche pers wijdt veel aandacht aan de besprekingen met Tsjvalkovski, welke tot dit accoord hebben geleid. Onder den titel „Realistische politiek tus schen Berlijn en Praag" schrijft de „Natio nal Zeitung", die connecties met Goering heeft, dat de Duitsohe politiek, die den te rugkeer van het Sudetenland bewerkt heeft, zich .nieit zal laten beïnvloeden door vijan dige gevoelens jegens een nieuw Tsjecho slowakije. Zij hecht er juist aan, dat de oude haard van onrust plaats maakt voor een nieuwen bevredigenden staat welks buiten landsche politiek zich aanpast bij den toe stand in midden-Europa. De onderhandelingen, die thans begonnen zijn, bewijzen, dat Duitschland niet het plan heeft, de toekomst van Tsjechoslowakije moeilijker te maken. M Het beste Natuurlijke Bronwater Ook België gaat de belasting verhoogen De Belgische minister van financiën heeft tegenover de pers verklaard, dat de begrooting voor het dienstjaar 1938 waar schijnlijk een tekort van 754 millioen zal te zien geven. Voor 1939 worden de ont vangsten geschat op 11.700 millioen en de uitgaven op 11.583 millioen, d. i. een over schot van 117 millioen, waarvan evenwel direct ongeveer 17 millioen afgaat voorzieningen van salarissen, tractementen en pensioenen op gTond van 't indexcijfer. Er zullen ongeveer 100 millioen moeten worden gevonden uit nieuwe heffingen. Do regeering zal de belasting op deel neming aan voetbal-pools brengen van 4,4 pet. op 15 pet., de belasting op radiotoestel len van 60 op 78 franken, porto op brieven zal met 5 centimes worden verhoogd, even als het porto voor briefkaarten, terwijl voorts belastingen op invoervergunningen zullen worden geheven. De buitengewone beprooting, welke 2573 millioen beliep in 1938, zal voor 1939 wor den teruggebracht tot 1610 millioen. Doodvonnissen in Palestina Geweldige brandstichting in Jaffa Gewapende Arabieren zijn de Maspero- sigarenfabriek, een der fabrieken van d( Imperial Tobacco Company, even buiten Jaffa gelegen, binnengedrongen. Zij over meesterden het personeel en staken daarop de voorraden in brand. De geweldige brand, die hierop volgde, heeft een schade aangericht van naar schat ting 150.000 pond sterling. Drie Arabische dorpelingen die, toen zij na een gevecht bij Ramallan, waarbij een Britsche inspecteur van politie werd ge dood, werden aangehouden en die in het bezit van geweren en munitie werden be vonden, zijn ter dood veroordeeld. Het hoofdbureau van politie deelt mede, dat het lijk van den Arabischen leider Hassan Dajany werd gevonden ter zijde van den spoorweg van Jerusalem i Lydda. Itó. ie, QQg aici zekes* op y?elks ivjize Jiij gedood is, maar vast staat dat hij door bandieten is ontvoerd. De afgehouwen hoofden van twee Marolc- kaansche Moslems, die te Jericho vermist erden, zijn bij de Damascuspoort te Jeru salem gevonden. Men zegt, dat het de hoofden zijn van twee mannen, die vroeger behoorden tot de lijfwacht van den Moefti an Jerusalem, die thans verbannen is. Er hebben zich verscheiden gevallen oorgedaan van beschieting uit hinder lagen, brandstichting en bommenwerpen. Er zijn twee Arabieren gedood, o.a. een ter rorist, die door regeeringstroepen bij het vliegveld van Gaza werd neergeschoten. Ernstig auto-ongeluk in Oostenrijk 10 dooden, 19 gewonden Een vrachtauto, waarop 29 personen hadden plaats genomen, is door het weige ren der remmen te Felsenberg tegen een muur gereden en omgeslagen. Tien inzit tenden kwamen om het leven, de andere werden ernstig gewond. UIT OOST- EN WEST- INDIE DUITSCHE PRINS BEZOEKT MEDAN De Deli Courant verneemt, dat de zoon van den gewezen Duitschen kroonprins, prins Louis Ferdinand en zijn echtgenoote, prinses Kyra van Rusland, kort geleden een bezoek van anderhalven dag hebben gebracht aan Sumatra's" Oostkust. Het prinselijk paar reisde incognito en arriveerde te Éelawan met de „Scharnhorst" op weg naar Colombo Prins Louis Ferdinand maakt als huwe lijksreis met zijn echtgenoote een wereldtrip, waarbij hij o.a. Amerika bezocht. Het is zijn bedoeling om over ongeveer twee jaar wederom in gezelschap van zijn echtgenoote een reis naar het Oosten te maken, doch dan met de luchtverbindingen van de K.L M. Vreemde dingen die toch gebeuren Vrouwenlist met merkwaardig gevolg Minderjarige werd meerderjarig zonder jarig te zijn 's-GRAVENHAGE, 14 October. Een min derjarig meisje wilde een jongeman trou wen, doch daar zij vreesde, dat haar vader haar de vereischte toestemming niet zou ge ven, verzon zij een list. Zij nam een vriend in het complot, van vvien zij vermoedde, dat haar vader haar wel toestemming zou geven om mee te trouwen. Die vriend stelde zich als de as. echtgenoot voor en nam daarbij ook den naam van dezen aan. De acte van toestemming werd op de vereischte wijze ongemaakt en daar het huwelijk in een an dere iplaats dan waar de vader woonde, werd voltrokken, ontdekte hij van het be drog niets. Dat zijn dochter met een ander getrouwd was, dan voor wien hij zijn toestemming had gegeven, bemerkte hij pastoen het huwelijk al weer door echtscheiding ontbon den was. Niettemin eischte de vader nietig-verkla- ring van het huwelijk, omdat het minderja rige meisje via dit nietige huwelijk meer derjarig was geworden. De Rechtbank te Den Haag, voor welke instantie deze kwestie behandeld werd, stel de den vader evenwel in het ongelijk. Het meisje is meerderjarig gebleven. Ze zou dus nu eventueel geen list meer noodig hebben Het Tweede Kamerlid, de heer Van Braam beek c.s. heeft op het wetsontwerp wijzi ging Pensioenwet Spoorwegambtenaren een amendement ingediend, hetwelk de strek king heeft, de bevoegdheid om in de toe komst de pensioenen buiten den wetgever om te wijzigen, te doen vervallen. Dol>l>elmaTiTi...lelcl(er.inciTiü Kanton reeds in staat van afweer De autoriteiten te Kanton hebben reeds alle voorbereidingen getroffen voor de ver dediging van de stad, indien de in de Bias- baai aan land gezette Japansche troepen zouden trachten verder 4 land binnen te dringen. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de Kantonneesche troepen zeer zeker in staat zullen zijn, hun eigen provincie te verdedigen, zonder dat het noodig zal zijn, dat de centrale regeering te Hankau troepen naar Kwantoeng zendt. Mocht het niettemin noodig zijn, dan staan troepen uit de provincies Kwangsi, Joennan, K wei tsj an en Hoenan gereed, om onmiddellijk naar Kwantoeng te worden ge dirigeerd. Hoewel het Chineesche publiek groote be langstelling heeft voor de ontwikkeling van den toestand in Zuid-China, wordt zoowel te Hankau als te Kanton weinig medegedeeld over de militaire plannen. Een half millioen reservisten bereidt de Chineesche verdedigingslinie voor, welke buiten het bereik van de kanonnen der Ja- pansche oorlogsschepen ligt. De Chineezen verklaren, dat zij het laat ste jaar voldoende oorlogsmateriaal hebben ingevoerd en ook in Noord-Westelijke en Zuid-Westelijke richting verbindingen heb ben, zoodat het afsnijden van den spoorweg KantonKauloen 4 verzet niet kan schaden. Toch zal het afsnijden van een der be langrijkste toevoerwegen, zelfs indien dit de stad niet isoleert, zijn invloed zeker niet missen. Eerste Japansche bombardementen Uit Hongkong verneemt de „United Press", dat van verscheiden punten ten Westen van Ha Tsjoeng, waar de Japanners aan land gezet zijn, hevige gevechten ge meld worden. Reeds zijn de Japanners daar ongeveer 15 kilometer diep het land binnen gedrongen. De Ohineezen geven dit toe, doch zij motiveeren het terugtrekken hunner troe pen daarmee, dat zij zich buiten het bereik van de vuurmonden der Japansche schepen willen begeven. In van beide partijen afkomstige berich ten wordt gemeld, dat de Japanners thans zoover zijn gevorderd, dat zij zijn aangeko men bij de eerste verdedigingswerken der Chineezen. Met steun van ruim honderd vliegtuigen vallen zij deze stellingen heftig Ook boven den spoorweg Kanton—Kau loen en dien van Kanton naar Hankau was het Japansche luchtwapen reeds actief. Generaal Yoe Han Noe heeft, tot steun der vi.erdAdigfsw vas Kssicc ^<UU>0€ 4e De Japansch-Chitieesche oorlog provincie Kwantoeng gemobiliseerd. Reeds zijn de eerste afdeelingen op marsch. Vol gens de Japanners hebben zij echter dade lijk bij een poging tot Wa Tsjau door te dringen, zware verliezen geleden. Ontruiming van Hankau Uit Hankau wordt voorts nog aan Reuter gemeld, dat de vereeniging van buitenlan ders een dringend beroep heeft gedaan op alle buitenlanders en dengenen, die niet om dwingende redenen in de stad moeten blij- verzocht heeft te vertrekken, nu de middelen daartoe nog aanwezig zijn. In den oproep wordt gewezen op het ern stige gevaar, dat alle verbindingen van Han kau met de buitenwereld in de naaste toe komst zullen worden afgesneden. Er worden schikkingen getroffen, om een Iaatsten spe- cialen trein met buitenlanders naar Hong kong te zenden. Openbare voertuigen en auto's van parti culieren moeten op grond van een besluit van den gemeenteraad van Hankau, tenzij zij gebruikt worden voor defensieve doelein den, vóór Zondag naar het binnenland wor den gebracht, daar zij anders zullen worden in beslag genomen en ter beschikking wor den gesteld van het leger voor het vervoer van troepen en voorraden. De Japansche operaties De operaties van het Japansche leger te- ger tegen Hankau hebben, naar het Duitsche nieuwsbureau van Japansche zijde te Shang hai verneemt, op alle vier de fronten een normaal verloop. Door de inneming van Hsin Jang is de spoorwegverbinding tusschen Hankau en Peiping definitief verbroken. De Noordelijke uitgangen van het Ta Tiehbergmassief zijn door de Japansche troepen definitief afgesloten. Tusschen de spoorlijn en het 110 kilometer Oostwaarts .gelegen Sja Wo rukken de Japanners op langs de wegen, die in de richting van Han kau leiden. Zij hebben daarbij op eenige plaatsen reeds de grenzen van de provincie Hoepei overschreden. Op den Noordelijken oever van de Jang Tse bevinden zij zich ongeveer twintig kilo meter van Koe Tsj in. De omsingelingsbeweging, welke het Ja pansche leger uitvoerde rond de sleutelstel ling der Chineezen te Tang Sin ten Zuiden van de Jang Tse, is aanzienlijk gevorderd door de inneming van het dertig kilometer ten Zuid-Westen \an Tang Sin gelegen plaatsje Sin Tan Poe. Sin Tan Poe is een be langrijk knooDpunt van verscheidene land en waterwegen. Aan de Kioe Kian-spoorlijn zijn de opera ties tot insluiting van Tehan in vellen gang. Granaten openen een goudader 1 De correspondent van de „Asahi Sjimboen" heeft medegedeeld, dat een Chineesche gra naat in de heuvels van Wangitane. 17 K M. ten Zuid-Westen van Jangsjin, een goud ader heeft blootgelegd. Een Japansch soldaat, die heeft gestudeerd aan de universiteit van Foekoeoka, ontdekte onmiddellijk, dat de s teenstukken, welke van den rotswand af spatten, goud bevatten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2