kdÈOD SCHUDT UW LEVER WAKKER Een rit door de nieuwe Duitsche gebieden [jecovitol DONDERDAG 13 OCTOBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. 5 EEN GOED GETUIGENIS Van Christenen wordt in alle levensom standigheden een Christelijke levenswan del gevraagd; zij behooren naar het woord van den apostel „leesbare brieven Cihristi" te zijn. Dit geldt ook voor werkloozen, die zioh mogelijk meermalen afvragen, hoe zij door goede werken God kunnen verheerlij ken, eigen roeping en verkiezing vast ma ken" en den naaste voor Christus kunnen winnen. Zij hebben daarbij met grooter moeilijkb» den te kampen dan anderen, want de Schrift leert ons niet zonder reden, het ge bed van Agur om een bescheiden deel te bidden, opdat wij in onze armoede God niet zullen vergeten en Zijn geboden overtreden. Het is bemoedigend in een praeadvies over „Armoede en sociale nood" van vrij zinnige zijde een goed getuigenis te lezen over gezinnen van werkloozen, die door de kracht des geloofs niet tot demoralisatie vervallen. In bedoeld praeadvies, uitge bracht voor de Ned. Vereeniginig voor Ar menzorg en Weldadigheid lezen wij dit merkwaardig oordeel: Wie van nabij het leven van honder den werklooze gezinnen gadeslaat, moet dikwijls met grooten eerbied vervuld worden voor de wijze, waarop velen (hun strijd strijden en onder den indruk ko men van de groote, burgerlijke deugden, die in ons volk leven. Het hardnekkig bijeenhouden van het in betere dagen verworvene, het trouw en vanzelfspre kend nakomen van verplichtingen ten koste van ontberingen, het naar buiten zoo knap mogelijk voor den dag komen, de zorg voor de kinderen, waarvoor de ouders zioh dikwijls het noodzakelijke ontzeggen, dit ..lies dwingt bewonde ring af. Het zijn vooral de gezinnen met een sterk geestelijk leven, die zich aldus staande weten te houden. Z ij vinden krachit en berusting in hun ge loof of worden gedragen door idealen, door zedelijke normen, die hen boven de dagelijksohe zorgen vedheffen en hun leven inhoud geven. Het geloof, dat het leven inhoud geeft en opheft zelfs in de meest kommervolle om standigheden. Dit onverdachte, maar schoo- ne getuigenis van vrijzinnige zijde leere ons met meer eerbied op te zien tot die mannen en vrouwen, die ondanks zorg en moeite een Christelijken levensstijl toonen. Officieele Berichten Rechterlijke macht Door do arrondissementa-reohtbank to Zutfen la ter vervulling van de vacature van kanton rechter te Groenlo opgemaakt de navolgende r alfabetische lijst van aanbevêling: Mr P. B. Cos, griffier bij het kantongerecht te Hoorn: Mr "W. R. Rosingh, griffle«r bij het kanton gerecht te Zutfen: Mr J. SuUling, substituut griffier bij den Hoogen Raad der Nederlanden. Mr J. J. v. Delden. griffier bij het kanton gerecht te Groenlo, is met het lot afgevallen tegen een van bovengenoemde candidates Onderscheidingen Toegekend is de aan de orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille* In zilver, aan Overal breekt de feestvreugde los „Hitier de bevrijder (Van onzen Duitschen correspondent). Rijdt men door het vrijgeworden Sudeten- gebied, dan moet men voortdurend op min der prettige verrassingen voorbereid zijn. Om den binnenmarsch der Duitsche troepen te belemmeren, staan hier en daar zware betonnen blokken en er is heel wat inspan ning voor noodig, om die uil den weg te ruimen. Bij Haindorf blijkt" een brug 's nachts om 11 uur de lucht ingevlogen te zijn en de Tsjechische bezetting had niemand van tevoren gewaarschuwd, zoo dat de schrik enorm was. Een jongen van 15 jaar laat ons den winkel en de woning zijner ouders zien. die in een ruïne her schapen is. Hij houdt de wacht, hetgeen be grijpelijk is, want de kasten zijn vol met levensmiddelen en men weet nog niet, waar die ondergebracht kunnen worden. Herhaaldelijk vragen wij, bij het aan schouwen van zulke volmaakt over bodige verwoestingen onszelf af: bevin den wij ons op oorlogsterrein of is dit nu het Sudetenland, dat door Praag moet worden afgestaan, opdat een oor log voorkomen kon worden? En dan wie zal dit alles* vergoeden, waar zal men te Praag de millioenen vandaan halen, die straks ongetwijfeld verlangd zullen worden als een vergoeding voor de enorme schade, die in alle zones van het afgestane gebied is teweeggebracht? In de steden, die wij achtereenvolgens bezoeken, te Zugmantel, te Olbersdorf, te Jagersdorf, te Freudental, tenslotte te Rei- chenberg, beleven wij met de bevrijde be volking de officieele bevestiging der aan sluiting bij Groot-Duitschland. Waar halen de menschen zoo snel al die roode vlaggen met 't hakenkruis vandaan? Op het platte land liep dat niet zoo vlot, zagen wij zelfs van één boerderij de zwart-rood-gouden vlag wapperen, die aan de Republiek van Weimar herinnert. Maar in de kleinere en grootere steden is dat beter georganiseerd, naar wij vermoeden, vanuit Duitschland. Op de markt wordt een tribune gebouwd, de huizen worden met groene guirlandes verfraaid, het muziekcorps van de brand weer of het strijkorkestje van een vereeni- ging krijgt een eereplaats en weldra gaat het feest beginnen. Uit alle hoeken en gaten komen de menschen te voorschijn, die een paar dagen geleden angstig zich nog ver scholen hielden, maar dat is nu vergeten, want de Duitsche kranten, die overal weci ongehinderd verschijnen, hebben aan de hand van feiten vastgesteld, dat er een nieuwe tijd voor het volk der Sudeten gaat beginnen. Maar de bevolking is daar pas Innerlijk van overtuigd, als de eigenlijke bevrijder. Adolf Hitler verschijnt. Dan pas, bij het begroeten van den Führer, gaat men beseffen, wat deze menschen hebben door leefd, voordat ze weer als Duitschers wor den erkend en behandeld. Daar staat de man, wiens wil een wet voor de halve wereld geworden schijnt te zijn. Van zijn bleet, ingevallen' gelaat leest men de geëmotioneerdheid van de laatste weken af. Zijn stem is heesch en na de begroeting van den burgemeester spreekt hij hoogstens tien minuten, een kwartiertje, maar dan houdt het dave rend gejubel op, ieder wil precies hooren, wat hij zegt. En hij spreekt de groote massa naar 't hart, hij is de ge boren volksredenaar, die het juiste woord op het juiste moment vindt zon der te zoeken. Wat op groote witte lappen dwars over de straten overal staat te lezen, dat wordt hem toege- jubeld: „Wir danken unserem Führer!" En als dan even later de Badenweiler marsch weerklinkt hoe dikwijls zal Hit ier die in deze dagen zijn voorgespeeld? dan marcheeren de troepen der weermacht binnen, die het heuglijk bericht der bevrij ding illustreeren en de massa jubelt: „Leve de weermacht!" Ons is het opgevallen, dat deze stramme jongens, ondanks een marsch van meerdere dagen met weinig gelegen heid om uit te rusten, er zoo stram en ge zond uitzien. Geen wonder, dat zij het hart der vrouwelijke jeugd overal sneller doen kloppen! Tot besluit van onze vermoeiende, maar leerzame autoreis beleven we dan nog den intocht le Reichenberg, de grootste en waar schijnlijk ook de oudste Sudetcn-Duitsche stad. I-Iooge steenen barrikaden moeten nog weggeruimd worden, voordat we de stad in kunnen en de officieele overdracht vindt in den vroegen ochtend plaats. Maar ook dat is niet erg, want al deze dagen schijnt de zon en het fraaie herfstweer bevordert de feestelijke stemming van ons allen. Generaal-majoor von Boch opent met zijn generaals den stoet en het muziekcorys brengt ons in 't gelid naar het marktplein, waar het statige stadhuis met vlaggen en wimpels en guirlandes getooid is. Burge meester Rohn begroet den generaal en deze spreekt op bevel van den Führer over de historische beteekenis van dezen dag. On beschrijfelijk is de geestdrift, welke ont staat door de nieiledeeling. dat Reichstaat tot den zetel van de Sudeten-Gouw is verheven, een onderscheiding, welke de aanhankelijkheid en de offervaardigheid van de ruim 70 000 inwoners beloont! In de feestzaal van het stadhuis deelt dan nog de burgemeester aan generaal von Boch mede, dat de „Benesch-Platz" voortaan ..Adnlf-Hitler-Plein" zal heeten en daarmede wordt een streep gehaald door alles, wat men tot dusver heeft doorgemaakt! KUNST EN WETENSCHAP Melaatschheid een zuiver religieus begrip? s men, behalve medische, ook theologi sche ambities bezit, zooals bij Dr. A. C. i g e n d ij k van Dordrecht het geval blijkt te zijn, kunnen we ons voorstellen, dat opmerking van \len heer K. P. C. S Gramberg in het Geneesk. Tijdschrift voor Ned. Indië, dat melaatschheid in den Bijbel een zuiver religieus begrip is, prikkelde tot nader onderzoek. Het resultaat daarvan biedt Dr Drogendijk in een artikel in de nrs 30 en 31 van den loopenden jaargang van de Ge neeskundige Gids. Hij gaat grondig op de kwestie in, en toetst de uitspraak van Gramberg aan tal van Bij- belsche gegevens welke hiermee verband houden. Hierbij laat hij in het midden, of de melaatschheid in den Bijbel, hetzelfde is als lepra, wat ook minder terzake doet. Het gaat tegenover Gramberg over de vraag, of melaatschheid altijd een straf op zonde was. Om dit te weerleggen, worden verschillende argumenten van Gramberg ontzenuwd, en wordt daarna aangetoond, dat integendeel allerlei uitspraken in de Schrift duidelijk diens opvatting onhoudbaar maken. Een interessante exegetische kwestie doet zich voor bij Deut. 24 :28 en 9, waar bevolen wordt, zich bij melaatschheid tot den priester te wenden, welk bevel wordt aangedrongen door verwijzing naar Mirjam. Deze verzen geven bij de verklaring grooter moeilijkheid dan oppervlakkige lezing zou doen vermoe den. Dr. Drogendijk laat zien, dat de opvat tingen der uitleggers dan ook heel wat uit eengaan, om tenslotte de z.i. waarschijnlijk juiste exegese te geven. De tweede helft van het artikel zet uiteen, welke de hygiënische en de religieus-ethische beteekenis en strekking zijn van de voor schriften inzake de melaatschheid. Een zuiver religieus-cultisch begrip is de me laatschheid zeker niet, maar in den Bijbel ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln Uw Ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen. U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om drogisten. L 0,75, Het Plan C te Rotterdam, het groote kantoor' en winkelpand, dat reeds gerui' men tijd vrijwel leeg staat, zal in verband met de Noord-Zuid ver binding in Maasstad, wor den gesloopt. Een gerekte kreun, een krampachtig trekken, een moeizaam Vergaren van alle krachten Traag hief de Orion zijn kop omhoog. En meteen hoorde Dolf weer de schroef dof malen. Goddank, mompelde hij dat is weer gebeurd. Vuil, roestbruin water, dat over zijn voeten kabbelde, her innerde hem, dat in het logies nog steeds een gat gulzig slokte. Een moment, please, mompelde hij. Eerst de kuil leeg. Ik hou wel van zwemmen, maar het liefst in een beetje kalm water. De Orion, had vaart geminderd. Hij stak nu niet meer zoo uitdagend zijn kop in een dal om hem in een berg te boren. Dat spelletje zou zijn leven kunnen kosten. Beter was het half en half met je te laten sollen. Dan werd je nog vriendelijk- Wild opgetild en over de hindernissen heen geholpen. De vracht op zijn dek was langzaam minder geworden, weggegleden door de spuigaten. Wel sloeg nu en dan een bonk water over de verschansing, maar het bleef bij een sis- j sende dreiging. Dolf liet de deur los, en gleed op zijn gummilaarzen In eefl foetsch saar de midscheeps, y Wat ga je doen, ventje? vroeg Sluiter, die met de andere matrozen in het badhok gevlucht was. Hij leunde over de ballustrade. Zoo, ben jij daar ook nog, luie slampamper, riep Dolf en dook in de bergplaats, want hij zag een roller aankomen. De metalen deur viel achter hem met een smak dicht. In het stikkedonker tastte hij om zich heen, en viel over een bus. Koelies, schold hij zacht. Hebben ze weer vergeten dat ding zeevast te zetten. Hij trachtte op te staan, greep met uitgestrekte handen ïfl het rond, voelde een touw, trok er aan. De Orion sprong bakboord uit. Hij sprong, want je kon deze verplaatsing moeilijk verschuiven noemen. Dolf, zijn lichaam reeds halverwege opgericht, werd neer gesmeten. Maar hij hield de lijn vast. In het donkere hok klonk het lawaai van buiten niet zoo oorverdoovend. Daarom hoor de hij ook in zijn val een gekraak, alsof er iets kapot knapte. Een plank viel dwars over zijn borst, potten volgden. Hij liet het touw los. Koelie, schold hij weer. Dat had Je eerder moeten doen. Nou heb je de heele zwijneboel in puin getrokken. Hij rolde heen en weer, steunde op den grond. Over zijn vingers schoof iets vochtigs en lijmerigs. Bah! Wat is dat voor een smerigheid? Ach wat! Verf natuurlijk! Wat zal me die bootsman ketteren, als-ie dat ziet. Eindelijk stond hij en vond op den tast een stuk zeildoek. En nou uit die verfwinkel. Hij duwde nijdig de klink op. De deur viel open. Hij wachtte. Want recht voor hem zag hij een breker aan komen zwaaien. De zee ondernam een nieuwen aanval. Even had ze door den stormwind ondersteund het schip 301.5 Alger Het standbeeld van Koning Albert I op de Place de la Concorde te Parijs na de onthullingsplechtigheid. Dampo geneest alle verkoudheden bij groot en klein, snel en radicaal. Groote doos 30 et Bij Apothekers en Drogisten. -gd door de KRO. 8.00 9.15~Gram.muziek. (Om 8.15 berichten). 10.00 Gram muziek. 11.30 BUbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gram.muziek. 1.20 The KRO-New Style Melodians. 1.50 Gr.muzletc 2.00 Orgelspel en gram.muziek. 3.00 Gram. muziek. 3.10 KRO-Orkest. 4.00 Gram.mu ziek. 5.15 KRO-Kamerorkest m.m.v. solUt 6.00 Lxnd- en tuinbouwpraatje. 6.20 KRO- Orkest 7.00 Berichten. 7.15 Luchtvaart- praatje. 7.35 Muslca Catholica. 8.00 Berich ten ANP. 8-15 Het Rotterdamsch Philhar- monlsöh Orkest en koor. m.m.v. solisteo 9.15 KRO-Orkest. 9.45 Declamatie. 10.00 So- llstenconcert. 10.30 Berichten ANP. 10.40 KRO-Melodlsten. m.m.v. solist (11.00—11.10 Gram.muziek). 11.30—12.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 4.15 M. 8.00 VARA. 10.00 VPRO 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 0.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gram.muziek (Om 8.16 bericn ten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Gram.mu ziek. 11.00 Declamatie. 11.20 Orgelspel. 12.00 Gram.muziek. (Om 12.15 Berichten). 12.30 Het AVRO-Amusementsorkest er soliste. I.30 Het Renovakwlntet (Opn.). 2.00 Knip- les. 2.20 Viool en plano. 3.00 Variété-pro gramma. Hierna berichten. 4.00 Gram.mu ziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Gram.mu ziek. 6.00 De Ramblers. 6.30 Literaire cau serie. 6.50 Orgelspel. 7.00 Causerie „Opvoe ding tot democratie". 7.20 Berichten ANP 7.30 Berichten. 7.35 Causerie „Wat en hoe gelooven wij?". 8.00 Zang- en orgelbegelei ding. 8.30 Causerie „Onze vrienden in Ame rika". 9.00 „Sylvia", m.m.v. solist. 9.30 Rt- dlotooneel. 10.00 „Esmeralda". 10.30 Bericn- ten ANP. 10.40 Avondwijding. 11.00 Klavier- Hans-concert. 11.20 Gram.muziek. 11.30 Jazzmuziek (gr. pl.). 11.55—12.90 Gram.mu ziek. DROITWICH 1500 M. 12.10 Orkest. 12.50 Or kest. 1.35 Strijkkwartet. 4.15 OrgeL 4.45 Gram.muziek. 6.20 Piano. 5.40 Orkest. 6.4F Radlotooneel. 7.05 Causerie 7.20 Zang. 7.35 Music-hall-programma. 8.35 Ensemble. 3.45 Luchtvaartpraatje. 10.05 Orkest. 11.25 Band. KEULEN 456 M. 6.39 Orkest. 7.50 Orkest. 11.20 Sextet. 1.30 Orkest. 3.20 Orkest 5.45 Zang en plano. 6.30 Orkest en koor. 8.50 Solisten. 9.35 Cabaret 10.20 Orkest en accordeonduo. II.20 Nachtconcert BRUSSEL 322 6.20 orkest 10.30 Kwarte 484 Mi 12.50 en 1.39 Orkest. 5.20 Cello kwartet 7.05 Zang. 8.20 en 9.35 Orkest 10.30 dankt ze haar bijzondere plaats aan de om standigheid, dat ze wordt beschouwd als het prototype van de smet der zonde. Niet minder dan voor medici, is dit ook voor theologen een zeer lezenswaardig artikel. Dr. R. MIEDEMA Op 15 October a.s. zal, zooals gemeld, het Instituut voor Religieuse en K e r k e 1 ij k e Kunst, in het gebouw Ach ter Sint Pieter 14 te Utrecht worden ge opend. Deze dag zal voor Dr. R. M i e d e m a een „hoogtij" zijn. Waardeerende het vele, dat Dr. Miedema niet alleen voor zijn kerkelijke gemeente, maar ook in de afge- loopen twintig jaren voor zijn stad en haar cuitureele- en kunstinstellingen heeft ge daan, heeft zich een comité gevormd, dat hem gisteren een geschenk heeft aangebo den in den vorm van een bedrag in geld, dat hij voor „zijn" instituut naar verkiezing kan gebruiken. UIT OOST- EN WEST-INDIE Oud-regent van Bodjonegoro staat terecht Verdacht van verduistering en afpersing Maandag 3 October ƒ.1. heeft de Raad van Justitie te Soerabaja een aanvang gemaakt met de behandeling van de zaak tegen den gewezen regent van Bodjonegoro, R.A.A.K., geboren te Poerwodadi. Beklaagde wordt verdacht van de volgende misdrijven: 1. Het als ambtenaar opzettelijk geld, dat hij in zijn bediening onder zich heeft, ver duisteren. 2. Het als ambtenaar een gift aannemen, wetende, dat zij hem gedaan wordt, ten einde hem te bewegen, om daardoor in strijd met zijn plicht te handelen. 3. Het als ambtenaar door misbruik van gezag dwingen iets te doen. 4. Het als ambtenaar met het oogmerk zich of een ander wederrechtelijk te bevoor- deelen door misbruik van gezag dwingen iets af te geven. Zeer vele gevallen zijn beklaagde ten laste gelegd en dientengevolge is de dagvaarding een omvangrijk document geworden. In punt 1 van de dagvaarding wordt be klaagde ten laste gelegd, dat hij op 21 De cember 1932 te Bodjonegoro een bedrag van f 2.000 ten laste van het „Fonds voor Nood lijdende Desa's" bij de Afdeel ingsbank heeft opgenomen en te eigen bate heeft aange wend Bekl. was beheerder van genoemd fonds. Punt 2 vermeldt, dat hij eind 1935 ver schillende geldsbedragen tot een totaal van f 600 heeft opgenomen bij de Afdeel ingsbank te Bodjonegoro, ten laste van het „Fonds voor het Passerbedrijf". Bekl.. die beheerder van dit fonds was, stak deze f 600 in zijn eigen zak. Een ander punt vermeldt de historie van een bedrag van f 500 bijeen gebracht door een 16-tal desa's, dat bestemd was om den te betalen voor den bouw van doch dat door bekl. ten laste de rekening der diverse desa's bij de Afdeelingsbank was opgenomen en ten eigen bate was aangewend. Punt 9 is Ihet omvangrijkste van de dag vaarding. De officier heeft hier een aantal gevallen tezamen gebracht, waarbij bekl. de aannemers dwong met een kleiner bedrag genoegen te nemen, dan waarvoor zij werk hadden aangenomen. ONTPLOFFING AAN BOORD VAN EEN JAPANSCH SCHIP SOERABAJA, 12 October. (Aneta). Aan boord van het Japansche moederschip voor de walvischvangst, de „Nishin Maru", heeft in straat Lombok een ontploffing plaats gehad, waardoor vier opvarenden zijn gedood. De gezagvoerder verzocht as sistentie, waarop de havenarts naar het schip is vertrokken. Om het wereldkampioenschap Theoretisch spel met weinig emotie Dus voor de negende maal remise Alle risico wordt vermeden HENGELO, 13 October. Te Hengelo werd gister in het Vereenigingsgebouw van de Machinefabriek Stork de negende partij uit de match KeilerRaichenbaoh om het wereldkampioenschap dammen gespeeld. 3328 opening 1. 33—28 1923, 2. 28X19 14 X 23. 3. 39—33 10-14, 4. 44—39 510, 5. 50-44 17—22 Keiler heeft zijn beste ervaringeD in deze match met het flankspel en probeert dit ook nu aan Raichenbach op te dringen. 6. 31-26 14-19, 7. 37-31 10—14, 8. 31-27 22X31, 9. 26X37 11—17, 10 36-31 7—11. 11. 41—36 1—7, 12. 46—41 17—22, 13. 31—27 22X31, 14. 36 X 27 11—17, 15. 33—28 20-24, 16. 41—36 Wit heeft zijn zin weer gekregen en de partij is in een variant van het klassieke openingsspel gekomen. 167-11, 17. 37—31 2-7, 18. 34—30 17—22, 19. 28X17 12X21, 20. 39—33 21—26, 21. 33—28 26X37, 22. 42X31 15-20. 23. 30- 25 18—22. 24. 27X29 24X22, 25. 44—39 19—23, 26. 39—33 14-19, 27. 25X14 19X10 Zwarts stand is nu ideaal ontwikkeld, maar van tastbaar voordeel is momenteel nog geen sprake. 28. 47—42 13—18, 29. 35- 30 5-13 30. 32- 28 23 X 32, 31. 38X27 11—17, 32. 30—24 Wat wil trachten zijn halve hekstelling uit te buiten. Meestal neemt men een der gelijke positie in om den tegenstander tij delijk in ontwikkeling te belemmeren, maai Levensverzekering-Maatschappij CONFIDENTIA NV. Catharijneslngel (8 UTRECHT AcUeve Vertegenwoordigers gevraagd. blijvend is ddt nimimer. Nu blijkt uit wits laatsten zet dat hij de stelling met een aanval rechts wil combineeren. 10—14, 33. 42—38 7—11, 34. 40 35 17—21, 35. 45—40 21X32, 36. 38X27 11 —17, 37. 43—38 17—21, 38. 48—43 21X32, 39. 38 X27 3-8 Beide spelers strijden nu om de hege monie van hun opvatting omtrent de ge kozen zettenreeks 40. 43—38 16—21 Een etukoffer waardoor een dreiging mot doorbraak naar dam in het spel komt. De omsingelingsgevaren zijn nu meteen van de baan. 41. 27X16 22—27. 42. 31X22 18X27. 43. 40 —34 6—11, 44. 16X7 27-31, 45. 36 X27 8-12, 46. 7X18 13X31. 47. 38—32 14—19. Om wit op het oentrum nog trachten tegen te houden. 48. 24X13 9X18, 49. 33—28 31—36, 50. 32 —27 36—41. Remise. Wit breekt eveneens naar dam door en redt zich daarbij tevens door zijn positioneels meerderheid. De stand is thans 9—9. De tiende partij wordt Vrijdag te Diemen gespeeld. Het beste deel van den dog op de schoolbanken. Goed voor f hun geest - schodelijk voor hun lichaam. Vervangt de zon door p de beste, zuivere levertraan, door Jecovitol. Die maakt dóór en dóór gezond I I Intrtraan dwars weggeslagen. Ze bulderde. Wat maalde ze om het roer! Of dat stuurboord uitwees, of bakboord, het bleef haar gelijk. Ze nam het brokje ijzer op haar rug en zette het waar zij wilde. Wat kapitein, wat stuurman, wat roerganger! Die waren nietige menschen, waar ze mee om kon springen, gelijk het haar goeddacht. Dolf zag den bak wegzakken en de horizon een moment opduiken. Toen verdween die achter een donkerblauwe heuvel, welke vlug op den Orion toe kwam schuiven. Het geruisch- loos naderen was misschien angstwekkender dan het aan houdende dreunen van de omringende zee. Er school een on verzettelijk willen achter. Of wellicht beter het domme voort rollen van een sneeuwbal langs een berghelling, sneller, groo ter en grooter, een lawine, die niet meer te stuiten is. Dolf stond en keek. Wat een half uur geleden boven hem gebeurde, onzicht baar voor hem, zag hij nu voor zich. Nooit nog had hij zulk een schouwspel gezien. Een be klemmende schoonheid. Dolf was in den greep van den storm gekneld. Die fasci neerde hem. Bol was de top van de golf, streepen schuim lagen langs den rug en verdwenen in het voetstuk, dat zich ijlings terug scheen te trekken om de afgrond voor den Orion nog dieper te maken. Die witte aderen veranderden het blauwe graniet in een reuzen marmerblok, dat op kantelen stond. Een blok zoo massief, dat de toch-forsche kop van het schip slechts een klein breekijzer leek. Het rustvlak onder het marmer werd weggeschoven, het blok neigde, viel Onwillekeurig boog Dolf zijn schouders. Maar hij wendde zijn oogen niet af. Ze werden onweer staanbaar getrokken naar het beeld van de vallende water massa. De Orion schokte, zijn kop verdween volkomen De reeling brak ergens ruw af Dolf zag niets dan zee Waar was binnen-, en waar was buitenboord? Er was geen verschil. Er was alleen maar zee En op de brug stonden drie mannen. De kapitein had zijn sigaret weggegooid. Het spatwater droop van zijn gezicht. De wind had hem gekneveld in het schuilhokje, dat het dichtst bij de telegraaf stond. Maar hij was eruit gewrongen en bevond zich nu naast den roerganger. Aan den anderen kant stond de eerste stuurman. Mast hield het rad in zijn knuisten. Zijn nek was gezwollen door de in spanning. Hij staarde met groote oogen naar het kompas. Zuid-West moest de koers-liggen. Maar de roos schommelde heftig, week links en rechts van de zeilstreep en was even dwaas aan 't tollen als het schip. Het stuurgerei siste om zijn ooren. Hij hoorde niet. wat de kapitein tegen den stuurman schreeuwde. Hij was een steenen beeld. Zijn beenen wijd-uit. stonden als staken. Zelfs de hevige duikelingen van den Orion konden die beenen niet meer verbuigen. Ze waren vergroeid met het bruggedek. Ze klemden achter de ijzeren stengen van den kompasstandaard en zouden eer breken, dan buigen. Mast wist niet meer dan dat ééne: het schip in zijn macht houden. Zuid-West. Zuid-West! En anders niet. Hij had slechts dit ééne besef. De rest was niet meer van tel. Hij was nu een bundel spieren, die aan het rad gekleefd zaten. Er spoot een zuil water over de bruq. Hou je Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5