«22? fi it Wf-k Twee Japansche divisies volkomen vernietigd Een kijkje in het Sudetenland DINSDAG ii OCTOBER 1938 EERSTE BLAD PAG. a Buitenland Duitsch-Tsjechische problemen Naar tol- en munt-eenheid Van bevoegde zijde wordt te Praag vernomen, dat de Duitsche regeering aan de Tsjechische economische deskun digen te Berlijn de stichting heeft voor gesteld van een tolunie tusschen Duitschland en Tsjecho-Slowakije. Volgens den zegsman houdt het Duit sche voorstel zich zelfs bezig met een eventueel later invoeren van oen ge meenschappelijke munteenheid, wat dan de rijksmark zou zijn. Dit laatste beschouwd men in politieke Tsjechische kringen als den hardsten slag, dien men ontvangen heeft, immers hierdoor zou het land, dat er zich toch al in geschikt had een deel te worden van Duitschlands invloedsfeer, alle eco nomische en financieel© vrijheid prije moeten geven. Het opperbevel van de Duitsche weer macht heeft meegedeeld, dat de Duitsche troepen gisteren de laatste zone van het te bezetten Sudeten-Duitsche gebied zijn bin nengerukt. De „Times" merkt naar aanlei ding daarvan op, dat do gebiedsoverdracht is geschied met een nauwkeurigheid en or delijkheid, waarvoor hulde gebracht moet worden aan de Tsjecho-Slowaaksche auto riteiten en de bezettende troepen. Het blad spreekt de hoop uit, dat het na- tionaal-socialistische bewind hier geen oor zaak van godsdiensttwisten zal zijn, zooals te Weenen. „De laatste droppels" „Vandaag is het de bitterste dag van ons bestaan". „Wij drinken de laatste droppels uit den beker der vernedering", aldus leger den gisteren te Tsjechische bladen commen taar op de bezetting van de laatste zone. Gemeld wordt, dat de Duitsche troepen de grenslijn op meer dan één punt hebben overschreden, o.a. te Braunau, waar twee gemeenten teveel werden bezet. Tevergeefs werd bij den Duitschen bevelhebber gepro- iestreerd. Hij antwoordde, dat een deputatie der inwoners hem had verzocht net gebied to bezetten, daar het voornamelijk door Su- deten-Duitschers bewoond werd. Het Tsjechische radiostation Moravisch Ostrau, dat ten Westen van de Oder bij Schoenbrunn ligt, is door de bezetting door Duitsche troepen van dit gebied, in Duitsche handen gekohaen. Aanvallende Rijksdagverkiezingen Dc „Daily Telegraph and Morning Post" meldt, dat Henlein te Reichenberg in een rede\oering heeft aangekondigd, dat binnen kort in het nieuwe Duitsche gebied aanvul lende verkiezingen voor den Rijksdag zullen worden gehouden. Zooals dat ook in Oosten rijk het geval was, zal H i 11 e r persoonlijk de propagandacampagne leiden. Zuid-Moravië zal bij Oostenrijk worden gevoegd en Zuid-Bohemen bij Beieren. Het overige gebied zal een administratieve een heid vormen met Reichenberg als hoofdstad. ..Wij moeten loyale soldaten van onzen Führer zijn", aldus Henlein. „De periode van ellende, honger cn lijden moet worden ge volgd door een periode van arbeid en her opbouw. Ik zal zware eischcn aan u stellen, maar ik weet, dat ik mij op u kan verlaten Onder luid gejuich deelde Henlein mede, 'dat Hitier besloten had een speciale me daille te doen slaan als onderscheiding voor de mannen, die dienst hadden genomen in het Sudeten-Duitsche vrijcorps, dat thans entbonden is. Het werkloozenvraagstuk In de Sudeten- Duitsche gebieden zal door maarschalk Goe- ring met kracht worden ter hand genomen. Hij heeft een bevel uitgevaardigd, op grond waarvan werklocrzen direct aan het werk moeten worden gezet met taken, welke ver hand houden met het vierjarenplan. Dit geldt zoowel voor het Sudetengebied als het naburige grensgebied. Om den handel tusschen het rijk en de 'door de Duitsche troepen bezette gebieden te vergemakkelijken zullen niet langer dopanerechten worden geheven op invoer van en uitvoer naar de Sudeten-Duitsche streken. De troepenafdeelingen hebben maatrege len genomen om de bevolking te helpen. Speciaile af deelingen zijn te werk gesteld aan de beschadigde spoorlijnen, zoodat een groot deel der lijnen reeds door de Duitsche spoor wegen in gebruik kon worden genomen. Geen zin in Joden De bladen der Tsjechische landbouwers- partij dringen erop aan. dat geen immigra tievergunning zal worden gegeven voormen- schen uit Oostenrijk of het Sudeten-Duitsche gebied, die/een vrij beroep zouden willen uitoefenen in Bohemen. Zij wenschen verder, dat het JooÖsche .Vraagstuk zonder sentimentaliteit of uitstel zal worden geregeld en geven te kennen, dat de Joden weinig geneigdheid toonden, den ïsjecho Siowaakschen staat te helpen, toen de kwestie van de bijdragen voor het natio nale verdedigingsfonds aan de orde was. Ontmoet U Iemand die hoofdpijn heeft Denk dan aan Gr. J. B. Meenk's Hoofdpijnpoeders I 5 ctp. poeder.Verkrijgt», bij apothekers en drogisten Polen bezetten overwegend .Tsjechische stad Gistermiddag zijn de Poolsche bezettings troepen in Tsjecho-Slowakije binnengerukt in de stad Orlova, waar 7000 Tsjechen wo nen tegen slechts 1000 Polen. De Poolsche troepen werden voorafgegaan door een particuliere auto, voorzien van een witte vlag, waarin zich een Tsjecho- Slowaaksche officier en een Poolsche offi cier bevonden, een witten band om de pet. De menigte juichte den -Tsjechischen of ficier geestdriftig toe en sloeg in stilte het voorbijtrekken van de gemotoriseerde voor hoede der Poolsche troepen gade. Slechts de Polen wierpen den soldaten bloemen toe. Terwijl tachtig Poolsche vliegtuigen over Orlova vlogen, trok de voorhoede der Polen door de stad om halt te maken bij de grens van de neutrale zóne. Intusschen waren voor het stadhuis tien auto's aangekomen, waarin gewapende Poolsche politieagenten en gendarmes zaten. Het gebouw werd be zet en de Poolsche agenten en gendarmes gingen vervolgens met tweeën door de stad patrouilleeren. Het gros van het Poolsche leger werd anderhalf .uur later .venvacht. De Japansch-Chineesche oorlog Nachtelijke Chineesche triomf bij Tehan In een officieel communique van het Chineesche leger wordt bericht, dat de Chineesche troepen in den afgeloopen nacht in het gebied van Wang Tsj ia Ling, bij Tehan aan het front ten Zuiden van de Jang Tse, een groote overwinning hebben behaald, welke grooter is dan de zege van Taier Tsjwang in April j.L Twee Japansche divisies van in totaal 20.000 man, zijn daar volkomen vernie tigd. De Chineesche troepen, welke onder be vel stonden van generaal S o e Joe, hadden op 7 October j.l. onverwacht het offensief tegen de Japanners geopend. Bij de gevech ten, welke zeer bloedig waren, werd vooral gebruik gemaakt van automatische wapens en handgranaten. Gisteravond stortte de Japansche verdedi ging ineen en de Chineezen heroverden Wang Tsj ia, Ling en Lan Hoe Tsjen, waarbij zij een aanzienlijken buit maakten. De Chineesche militaire woordvoerder heeft medegedeeld, dat de spoorlijn Peiping Hankau ten Zuiden van -Sin Jang is be vrijd van Japansche militairen. De Japanners, die Lioe Lin bezet hielden, zijn naar het Noord-Oosten teruggedrongen. De treinen naar het Noorden kunnen evenwel Sin Jang niet bereiken, aangezien de lijn bij Lioe Lin ernstig is beschadigd. Boodschap van Tsjang Kai Sj'ek Ter gelegenheid van de viering van den verjaardag der Chineesche onafhankelijk heid heeft maarschalk Tsjang Kai Sjek een boodschap gericht tot het Chineesche volk, waarin wordt gezegd, dat de strijd van de laatste vijftien maanden niet alleen ten doel heeft, te voorkomen, dat China onder Japansche heerschappij komt, doch ook om China vrij te maken en gelijkgerechtigd in de rij der volken. Tsjang Kai Sjek drong er ten slotte bij het Chineesche volk op aan, om alle energie waarover het beschikt, in dienst te stellen van de verdediging. Economische mobilisatie in China Naar uit Tsjoeng King, den zetel van een deel der regeering van Tsjang Kai Sjek, wordt gemeld, heeft de regeering, teneinde controle te kunnen uitoefenen op het be drijfsleven gedurende de periode van natio nale mobilisatie, tal van bepalingen afgekon digd, waarbij het ministerie van economi sche zaken met uitgebreide volmachten be kleed wordt. Het ministerie van economische zaken zal groepen van ondernemingen overnemen, of doen samensmelten met regeeringsonderne- mingen voor het vervaardigen van oorlogs voorrad en. Teneinde het hoofd te kunnen bieden aan de oorlogsbehoeften zal het ministerie van economische zaken groote stukken land, wel ke behooren aan particulieren, in beslag kunnen nemen of requireeren. Geen enkele onderneming, welke voorkomt op de gespe cificeerde lijst, mag haar werkzaamheden staken zorder de goedkeuring van het mi nisterie, terwijl die ondernemingen, welke reeds haar bedrijf hadden stilgelegd vóór het afkondigen van bovenstaande bepalingen, onmiddellijk haar werkzaamheden moeten hervatten. Stakingen of sabotage zijn ten strengste verboden. Het speculeeren op de werkzaam heden van het monopolie is eveneens ten strengste verboden. Hij, die tot staken aan spoort, krijgt minstens zeven jaar gevange nisstraf plus een boete van minsten 1000 dollar, terwijl speculanten worden gestraft met een gevangenisstraf van minstens vijf jaar, plus een boete, welke varieert van één tot driemaal de winst, verkregen uit de spe culatie. Het ministerie zal tevens bepalen, welke granen moeten worden verbouwd en welke producten hiervan mogen worden gemaakt. Het ministerie kan voorts den in- en uitvoer beperken en den invoer van bepaalde goede ren verbieden. Iedereen, die oorlogsmate riaal of gespecificeerde producten of indus- trieele, handels- en landbouwgeheimen aan den vijand verkoopt, wordt gestraft met een straf, varieerende tusschen zeven jaar en levenslang. Iedereen, die staatseigendommen vernielt of particuliere voorraadschuren aan legt, krijgt dezelfde straf. De leider van het ministerie van economi sche zaken is dr Wong Wen Hao. De onderhandelingen met de Hongaren Er wordt te veel gevraagd Te Komarno worden de besprekingen voortgezet tusschen de Slowaaksche en de Hongaarsche delegaties over den afstand van gebieden aan Boedapest. Graaf T e 1 e k i, de Hongaarsche minister van onderwijs en eeredienst, die deel uit maakt van de Hongaarsche delegatie, heeft aan journalisten verklaard, dat de onderhan delingen in een atmosfeer van sympathie zijn begonnen. De correspondent van Reuter meent te weten, dat de Slowaken zich hebben verzet tegen enkele Hongaarsche eischen, die te drastisch werden geacht. Te Praag worden de Hongaarsche eischen sensationeel genoemd. De Hongaren eischen zooals men weet onrr.iddellijken afstand van een strook grondgebied, waarin Bratislava, Kosice, Nitra, Muokacevo, Rognigovic en Kevine liggen. Voorts wordt een plebisciet voor de rest van Slowakije en een afzonder lek plebisciet voor Roethenië geëischt. Muckacevo is op een na de grootste stad van Roethenië. Het Arabische verzet in Palestina Zal men het vóór Kerstmis meester zijn De te verwachten troepenversterkingen voor Palestina en de besprekingen, welke te Londen worden gevoerd door MacDo- nald, MacEichael en Gort, hebben te Jeruzalem tot de opvatting geleid, dat Pa lestina voor historische en dramatische ver anderingen staat. Men gelooft, dat vooraanstaande Palestijn- sche Arabieren, die aanhangers zijn van den moefti, van plan zijn, direct na hei Arabische congres, dat nu te Cairo wordt ge houden, naar Londen te vertrekken. Het ver luidt, dat de Arabische leiders er bij de op standelingen op zouden willen aandringen, een wapenstilstand in acht te nemen gedu rende de te Londen te houSen besprekingen. Arabisch „ultimatum" aan Weizmann Het comité tot verdediging van Palestina heeft uit Damascus een telegram gezonden aan^ Chajim Weizmann, den voorzitter van de Zionistische Wereldorganisatie. Dit stuk is een waar ultimatum. Er wordt o.a. in ge zegd: „Uw houding zal voor u en de Joden in het Oosten de grootste ramp, die de geschie denis heeft gekend, tengevolge hebben. De Arabieren zullen, ook al zouden zij geheel vernietigd moeten worden, niet toestaan, Jat gij u in het Arabische Palestina vestigt of er de meerderheid wordt. Gij en uw over de geheele aarde verspreide natie moeten het deel van uw volk, dat zich in Palestina cn in andere Arabische en Oostc*sche landen bevindt, het leven redden. Schep niet de mogelijkheid, dat uw ongeluk van het Wes ten naar het Oosten zou worden overge bracht. Stel u tevreden met de handhaving van het bestaan, dergenen, die zich reeds in Palestina bevinden. Dat is reeds een groot geluk voor u. Laat de Arabieren u behande len, zooals Omar de bewoners van Palestina heeft behandeld, want Engeland zal, als hel tot oorlog overgaat, om u in Palestina te ver dedigen, u niet kunnen verdedigen in do Arabische landen en het geheele Oosten". Dit telegram hoeft in Joodsche kringen te Jeruzalem veel opzien gebaard. De militaire versterkingen De militaire versterkingen, welke volgens de mededeeling van het ministerie van kolo niën naar Palestina zullen worden gezon den, bestaan uit in het geheel 5000 man. Met inbegrip van deze versterkingen zal de troepenmacht in Palestina ongeveer 18.000 man bedragen. Daarbij komen politic- strijdkrachten ter sterkte van 6000 man. Sir Charles Tegart heeft tegenover de regeering verklaard, het vertrouwen te heb ben met deze troepenmacht vóór Kerstmis het verzet te kunnen breken. Sir Charles heeft indertijd ook het terrorisme in Ben galen bedwongen. Tegart aoht het noodig, dat speciale maat regelen worden genomen, o.m. dat de staat van beleg zal worden afgekondigd. Het schijnt, dat het kabinet heeft toegestemd in de krachtige maatregelen, welke de autori teiten in Palestina noodig achten. Onlangs heeft Tegart zes maanden in Ta- lestina vertoefd, waar hij toen de regeering van advies heeft gediend voor de bedwin ging van de terreur. Hij heeft toen aange raden, een prikkeldraadversperring aan te Franco wijst alle bemiddeling af Italiaan sche vrijwilligers huistoe Reuter meldt uit Napels dat op 20 dezer daar 10.000 uit Spanje gerepatrieerde Ita liaansche legioensoldaten worden ver wacht. Zij zullen door koning Victor Emanuel worden verwelkomd. Uit Napels zijn vier booten naar Cadix vertrokken om de legioensoldaten terug te brengen. Volgens berichten uit het rechtsche Spanje zouden in totaal 17.000 a 18.000 Italianen huistoe gaan. Men brengt deze terugtrekking in verband met de Itali- aansch-Britsche toenadering, en met de begeerte, eindelijk het vriendschapsver drag tusschen beide landen in werking te zien treden. In ccn speciaal interview, dat Franco gisteren den correspondent van Reuter heeft toegestaan, heeft de generalissimus verklaard, dat er bij de repatrieering van 10.000 vrijwilligers uit het rechtsche Spanje geen reden zou zijn, om niet de belligeren- tenrechtcn toe te kennen. Franco verwierp het denkbeeld van bemiddeling. Hij ver klaarde, dat de oorlog niet op andere wijze kon worden beëindigd dan door onvoor waardelijke overgave van de overwonnenen aan de overvloedig getoonde edelmoedig heid van de overwinnaars. Franco zeide, dat het een geweldige on rechtvaardigheid was, dat na twee jaar oorlog, de rechten van het rechtsche Span je nog niet waren erkend, ondanks het feit, dat de regeering ervan door elf landen, waaronder twee oer grootste mogendheden en door tien andere de facto was erkend, en bovendien nog otficieele betrekkingen onder- aerhoudt met veertien andere landen. Met betrekking tot de vrijwilligers in het kamp der regeering zeide Franco, dat 50.000 voor altijd gevallen zijn, dat velen de vlucht hebben genomen, ooch dat er nog 60.000 over zijn. Franco voegde hieraan toe, dat de aan kondiging van hun evacuatie niet anders is dat een nieuw rad dat de wereld voor de ocgen wordt gedraaid, aangezien de werving in Europa en Amerika met nieuwe kracht wordt voortge&et en in verschillende havens nieuwe vrijwilligers worden ingescheept De republikeinen hadden, volgens Franco, geen enkele der door de democraten fundamen teel geachte wetten gerespecteerd. De demo cratieën zijn achterdochtig tegenover do nationalisten om dezelfde reden als zij ja ren geleden tegen het Italiaansche en Duit sche regime waren. Franco lies loot het interview met te ver klaren, dat zij, die de geschiedenis van Spanje analyseeren, tot de conclusie zullen moeten komen, dat in Spanje het democra tische en parlementaire regime altijd ten nauwste verbonden is geweest met een tijd perk van verval. Het is het democratische proces, dat culmineerde in de groote trage die, welke heden ten dage onzen grond met bloed doordrenkt leggen langs de grens van Noord-Palestina en Syrië. Daartoe werd toen overgegaan. De kosten hebben 90.000 pond bedragen, doch men ver klaart, dat deze versperring van groot nut is gebleken, daar zij een onwettige immi gratie uit Syrië d.w.z. een versterking der Arabische terroristen heeft bemoei lijkt en ook het uitwijken van bendeleden naar het Syrische grensgebied vrijwel on mogelijk heeft gemaakt. Bohemen, gebied van handenarbeid en badplaatsen Tot de schoonste streken van Tsjeoho-Slo- wakije, dat op zulk een benauwende manier ons aller aandacht heeft opgeëischt, behoo ren de gebieden, die thans door Duitsche of internationale troepen worden bezet, om dat hun een wisseling van nationaliteit staat te wachten. Ten Oosten van 't Ertsgebergte, dat in de 16de <m de 17de eeuw bijkans ge heel van zijn rijkdommen is beroofd, strekt zich dat gedeelte van Bohemen uit, dat reeds meer dan een eeuw achtereen bekend heid geniet door de badplaatsen, die men hier aantreft. Karlsbad, Mariënbad, Franzensbad en Teplitz liggen dicht bij elkander; zij verschillen echter niet al leen in dc kracht van de heil aanbrengende bronwateren, die er gevonden worden en in de ziekten, die er te genezen zijn, maar ook in aard en in standing. Ongetwijfeld mag Karlsbad de voor naamste dezer badplaatsen worden genoemd: zeker de grootste en de meest bezochte. Het aantal inwoners staat er in geenerlei ver houding tot het aantal badgasten, dat hier per seizoen de 70.000 nadert. Karlsbad is ge bouwd aan weerszijden van het kleine ri viertje de Tepl; de drukste gedeelten van de iplaats zijn de zg. Alte en Neue Wiese, waar men echter het oorspronkelijk vermoedelijk aanwezige gras, vergeefs zoekt, en waar nu de meest luxueuse hotels, restaurants en winkels zich verheffen. Karlsbad is niet, gelijk de sage dikwerf luidt, ontdekt door keizer-koning Karei IV, maar wel heeft deze tot de bezoekers van de bronnen behoord. Ook ten tijde van den dertigjarigen oorlog was Karlsbad reeds een bekende badplaats en in het einde der acht tiende en in het begin der negentiende eeuw was het badleven hier, naar verhouding der tijden, even fleuris als thans. Maar een van de grootste charmes van Karlsbad is wel te vinden in de ligging, die het gedeeltelijk tegen de heuvels aan ge bouwd doet zijn. Zoo is, hooger dan het oude Karlsbad, een gdheel nieuwe wijk ont staan, het Westen genaamd," waar men de meer rustige, doch tegelijk voorname hotels vindt. Hier minder muziek, minder verkeer, maar meer verbliif van echte badgasten, die zich reeds des ochtends vroeg opmaken om aan de bron een glas water te gaan halen, en die deze minder pijnlijke dan wel voor den smaak onaangename manouevre een paar keeren per dag herhalen. M a ri en ha d is wellicht minder uitge strekt dan Karlsbad, maar zeker niet min der voornaam. De wandelplaatsen in Ma riënbad zijn ontegenzeggelijk ruimer; het verkeer loopt er meer uit elkaar dan in Bo.erentype uit de omgeving van Karisbad Dit type huizen is kenmerkend voor Egerlandt Karlsbad het geval is, maar men mist ook wel eenigszins het typisch gezellige, dat Karisbad in meerdere mate biedt. Fran zensbad is misschien, wat het bezoek be treft, wat voornamer; cfe aard van de ziek ten, voor welke men er genezing zoekt, brengt mede, dat het vrouwelijk element er de overhand heeft, maar in structuur cn omgeving kan Franzensbad het niet hulen bij een oer beide andere. Terwijl Tepjitz, ondanks dat daarvan daan het bekende Teplitzer-water komt, het zeker tegen de drie andere moet afleggen, mag het geacht worden een aangename bad plaats te zijn, waarin echter te veel het ste delijk karakter overheerscht. Het Ertsgebergte heeft In vroeger tijden perioden van grooten bloei gekend; thans vinden zijn bewoners hun bestaan in han denarbeid. Maar wie naar .Toachimsthal reist, komt daar niet alleen in het meest be kende radium-bad ter wereld, doch ook in de plaats, welke aan de thalers, de oude geldstukken, hun naam heeft gegeven. Hier toch, in Joachimsthal, werd omstreeks het midden der zestiende eeuw de eerste thaler geslagen, die zijn naam, bij afkorting na tuurlijk, aan de plaats van de munt te dan ken heeft. Het huis, waarin dit geschiedde, wordt nog aangewezen. Eg er is een aardig ouderwetsch plaatsje; op het marktplein met mooie oude gevels, wordt u gewezen het zgn. Schiller-huis, waar de groote dichter in 1791 maanden achter een heeft doorgebracht, toen hij de bouw stoffen verzamelde voor zijn aan heer Wal lenstein gewijd drama. Een grensstreek, welke vooral thans be langstelling wekt. strekt zich meer naar het Oosten uit; ge volgt over Bud'weis de rich ting naar Linz en Weenen rechtstreeks en wordt eraan herinnerd, dat in dit gedeelte de eerste sjxiorweg lag, die bijkans een eeuw- geleden het toenmalig Oosten rij k-Hongari je op zijn gebied deed bouwen. Gaat men, Praag verlatende, In noorde lijke richting, dan is men al spoedig in de omgeving, althans in de uitloopcrs van het Reuzengebergte, dat tot dusver Tsjecho-Slo wakije van Silezié scheidde; dit gedeelte van Bohemen sprong in het Duitsche gebied, ge lijk het na de aansluiting van Oostenrijk was geworden, als een wig naar voren. De kolossale bergmassa van het Reuzenge bergte, die den Sneeuwkop als hoogsten top' heeft, en op welke de zoo belangrijke Elbe- rivier ontspringt, vormt den natuurlijken scheidsmuur tusschen Bohemen en het Sile- zische deel van het Duitsche Rijk, dat vroe ger, in de dagen, dat de Habsburgers nog behoorden tot de machtigste vorsten van Europa, als zg. Silezisohe hertogdommen deel van het Boheemsche kroonland uit maakte. Men kan van Praag naar Reichen berg den weg volgen over Boheemsch Lei pa, een mooien weg met verrassende uitzichten. Men kan ook gaan over Turnau, bij welk laatste plaatsje de niet onbelangrijke laan naar Jicin begint, die door een prachtige streek van het Reuzengebergte voert. Rei chenberg zelf toont een kenmerkende tegen stelling met het uiterlijk, dat men zich alge meen van een fabrieksstad denkt. Want Rei chenberg en geheel een reeks daarbij aan sluitende plaatsen en plaatsjes, hebben de fabriekscomplexen met groote tusschen- ruimten naast elkander staan, zoodat hier niets heeft van de opeenhooping van groote gebouwen, die slechts rook en smook en vuil om zich heen verspreiden. Van een fabrieksstad hoort men slechts zelden, dat zij bekend is om haar prachtige omgeving; de natuur treedt terug, wanneer de indus trie zich doet gelden. Maar in Reichenberg is dit anders; natuur en industrie vereeni gen zich hier tot een geheel. Wij moeten het thans bij dezen korten rondblik laten, doch zoo de tijden weer rus tiger worden zal menig tourist zichzelf er \an kunnen gaan overtuigen, dat het inder daad een mooi en rijk deel van Europa is, hetwelk ons een zoo dreigende oorlogscrisis deed meemaken, Hore Belisha heeft groote plannen In een te Londen gehouden tafelrede heeft Hore Belisha, de Engelsche minister van defensie, een algemeene reorganisatie aangekondigd van het Engelsche territoriale veldleger. Bij de infanterie zullen lichte- en zware mitrailleurbataljons worden opgericht en de artillerie zal op gelijke wijze worden ge organiseerd als het geregelde leger, d.w.z., dat een batterij in het vervolg aoht vuur monden zal tellen in plaats van vier. Bovendien zullen nieuwe regimenten ca-i valerie, lichte vechlwagens, lichte luchtdoel* artillerie, benevens anti-tank-regimenten. worden opgericht, alsmede tankbataljons. Een geheel nieuw wapen, dat het geregelde leger niet kent, doch dat zeer geschikt is voor den burgersoldaat, n.l. bataljons motor rijders, zal woiden oj>gericht. De bereden regimenten zullen dienen als reserve der cavalerie, nu verscheidene regi menten cavalerie van het geregelde leger gemotoriseerd zijn. Evenals het geregelde leger zal het terri toriale leger in de toekomst infanterie-bri gades van drie bataljons krijgen in plaats van vier. Het gevolg hiervan zal zijn, dat het territoriale leger negen volledige divi sies zal hebben, gelijk aan de divisies van het geregelde leger, drie gemobiliseerde di visies en één mobiele divisie. Overeenkomstig het Ilaldane-schema van 1914 beschikte het territoriale leger over veertien divisies, thans over achttien, waar van vijf divisies tot verdediging tegen aan vallen uit de lucht. De minister voegde hieraan toe, dat door deze reorganisatie een leger zal worden ge schapen, dat in staat zul zijn, het geregelde leger te versterken met formaties of een heden. Het ministerie van oorlog heeft aangekon digd, dat drie divisies aJs gemotoriseerde divisies zullen worden ingericht. De bijzondere eigensohappen van deze divisies zijn beweeglijkheid, snelheid en vuurkracht. De beweeglijkheid zal groot zijn, zoowel tactisch als strategisch, waardoor zij in alle omstandigheden snel en doeltreffend zullen kunnen ingrijjvcn. De moord op den Bulgaarschen stafchef Gelijk wij reeds in een deel onzer oplaag konden vermelden is generaal-maj. P e e f f, chef vanden generalcn staf van Bulgarije, door een burger met een revolverschot ge dood. Nader vernemen wij, dat de moordenaar een zekere V1 as s e f, die uit dezelfde plaats als P e e f f geboortig was, eerst sedert drie weken uit de gevangenis was ontslagen, j waarin hij, eveneens voor een moord, ge- ruimen tijd had vertoefd. De moordaanslag vond plaats te Sofia, de9 middags om half drie. Generaal-maj. Peeff en zijn adjudant Stejanof bevonden zich op weg naar het Ministerie van Oorlog. Reeds eenigen tijd werden beide mannen door Vlassef gevolgd. Voor het departement van Justitie trok deze een revolver en loste verscheiden scho ten op de twee officieren, die ernstig getrof fen neerstortten. Daarna haalde de man een andere revol ver te voorschijn en bracht zich zelf een doodelijk schot toe. Naar Reuter seint, is de adjundant van den generaal, Stejanof, niet gedood, doch ge wond. De beweegredenen, welke den moordenaar tot zijn afschuwelijke daad dreven, zijn on bekend. Generaal Peeff was vijftig jaar oud. Zijn eerste militaire opleiding kreeg hij in de militaire academie van Rusland, voor den oorlog, daarna zette hij zijn studies aan de Bulgaarsche oorlogsacadcmie voort. Een nader bericht meldt, dat thans ook do j adjudant van generaal Peeff aan zijn verwondingen is bezweken. De moordenaar heeft tijdens zijn verhoor in het ziekenhuis, volgens sommige berich ten, verklaard, dat hij uit wraak heeft ge handeld, gedreven door ellende. Er werden echter tegenspraken in zijn verklaringen gevonden. Zoo verklaarde hij, dat hij de twee revolvers, waarmede hij geschoten heeft, van onbekenden had gekregen, doch later dat hij de wapens had gekocht voor 3500 levas. Hij verklaarde verder tot geen enkele politieke organisatie te behooren. De politie leidt het onderzoek in verschil lende richtingen. Een aantal individuen, die in contact stonden met den dader, is in arrest gesteld. De Engelsche vlootmobilisatie De mobilisatie van de Engelsche vloot tij dens de jongste crisis heeft een zeer be vredigend verloop gehad. De mobilisatie is zelfs op meer efficiente wijze ten uitvoer gebracht dan men verwachtte. 29.000 reser visten werden opgeroepen, zoowel officieren manschappen. In gezaghebbenden krin gen verklaart men, dat allen op prachtige wijze gehoor hebben gegeven aan het mo bilisatiebevel. De vloot is nog niet gedemobiliseerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2