.«(riOD Hitier spreekt te Saarbrücken MAANDAG 10 OCTOBER 1938 EERSTE BLAD PAG. a RONDBLIK Staal en cement Wie kennis neemt van de rede, welke de Duitsche Führer Zondag jongstleden te Saarbrücken heeft gehouden, bij gelegenheid van de inwijding van een nieuw theater, zal zonder veel moeite zijn optimisme voor de naaste toekomst nog wat kunnen intoomen. Blijkbaar wilde de Duitsche leider over München geen gras laten groeien, en heeft hij zich gehaast, om spoedig officieel een meening te laten hooren zoowel over de annexatie van de Sudetengebieden, welke in principe reeds is voltooid, als over de Euxopeesche vraagstukken. De duizenden, die ter plaatse zijn toehoorders waren, en de ontelbaren. die thuis bij hun luidsprekers meeluisterden, moeten allereerst den indruk hebben gekregen, dat Hitier nog steeds een uitgesproken voorkeur voor den „helden tenor" aan den dag blijft leggen. De spreker heeft blijkens de verslagen over de dreigen de crisis, welke de Duitsche buitenlandsche politiek over ons werelddeel heeft gebracht, nauwlijks één woord van echte menschelijk- heid laten hooren. De diepe ondertoon van ernst en deernis, welke medetrilde in Cham berlains onvergetelijke boodschap aan het Engelsche volk, en dingen wekte in het hart van allen, die in hun benardheid naar hem luisterden, of zij nu Bruten,, Franschen of Nederlanders waren, werd ook ditmaal in de woorden van het Duitsche staatshoofd ten eenenmale gemist. Duitschland heeft in den loop van één jaar tijd in een diploma- tieken oorlog twee landen veroverd, met te zamen tien millioen inwoners, dit is de eenige waarheid, welke voor den Duitschen machthebber van beteekenis lijkt. De rest is franje. Het Derde Rijk heeft dezen buit kunnen binnenhalen, omdat het één trou wen, werkelijken vriend bezit, Benito Mus solini, de man die, om een vrijmoedige beeldspraak te gebruiken, het eene einde van de as Rome-Berlijn in de handen houdt, waartegenover Hitier zelf het andere. De idank voor ondervonden hulp gaat dan ook geheel en al uit naar den Italiaanschen me destander. In Hitiers memorie zijn reeds nu de heeren Chamberlain en Daladier vage figuren, omtrekken in den mist. Zij doemen op en verdwijnen weer," als toevallig te waardeeren verschijningen in de rij, waarin ook minder gewenschte persoonlijkheden voorbij wandelen: Eden, Duff Cooper, Chur chill, waarvan het wel wat heel simplis tisch heet, dat deze laatsten den wereld oorlog willen. Het moet voor den huidigen Britschen premier een weinig streelende ge dachte zijn op deze manier voor zijn held- haftigen vredestijd te worden beloond. Hitier laat van hem weinig anders over dan den man van 't toevallige oogenblik, die tot soepelheid bereid was, doch morgen door zijn volk, en door wie na hem komen in Downingstreet, kan worden gedesavoueerd. Hardnekkig houdt hij vast aan het inzicht, dat via de democratie geen behoorlijke uiting van den volksgeest mogelijk is, geen vaste lijn, geen blijvende internationale vriendschap. Slechts het autoritair regiem zou, paradoxaal genpeg, de massa werkelijk stem en richting kunnen geven. De wereld weet beter, met uitzondering van het Duit sche volk zelf. maar dat heeft blijkbaar daarover ook niet na te denken. Bij de ver deeling van den nationaal-socialistischen arbeid is deze functie van het hoofd voor namelijk aan het staatshoofd en zijn raad gevers toegevallen. Een merkwaardige passage in de rede is overigens die, welke aan Engelands „gou- vernante-achtige houding" ten opzichte van het Derde Rijk is gewijd. De Duitsche macht hebbers voelen zich geïrriteerd, telkenmale als uit buitenlandschen kring op hen een beroep wordt gedaan ten behoeve van hen, die om geloof of politiek inzicht, of wel om het noodlot van hun Joodsche afstamming, moeten lijden. Zij wijzen deze inmenging af, als waren zij bevreesd voor een minder waardigheidscomplex. Dat zulks op een tijd stip, waarop Britsche tusschenkomst een ramp, ook voor Duitschland, heeft verhin derd, op zulk een scherpen toon geschiedt, geeft te denken. Wellicht wordt zelfs in leidende Duitsche kringen gevoeld, dat er prestige-verlies geboekt is, en dat de groote massa, toen zij Chamberlain en Daladier toejubelde, duidelijk heeft beseft, dat er nog andere kracht is dan die van de ge pantserde vuist alleen. Duitschland intusschen houdt het voor- loopig nog maar bij de wapens; het kan daarvan niet genoeg krygen. Na de hals over hoofd voltooide Siegfriedlinie komen nu de gebieden van Aken en Saarbrücken, die daarvoor liggen, voor fortificatie aan de beurt. Engeland houdt zijn bewapening vol, Italië denkt niet aan trager defensie-tempo, welnu, ook Duischland blijft houwen en graven langs de grenslijn. Men arbeidt nog steeds gemakkelijker in staal en cement, dan in die fijnere materialen, welke voor ware verzoening en bevrediging onontbeer lijk zijn. Aan vertrouwen, gemoedsrust en geneigdheid tot overleg blijft ook nu nog een deerlijk tekort. De bouwplannen van Chamberlain zijn er, maar de vraag ligt onbeantwoord, of hij als een wijs architect de kosten ten volle van tevoren berekend heeft. Blijft het Britsche legioen thuis? 3 Engelsche kringen heeft im en den "indruk, dat in Tsjecfhoslowakije geen volksstemming zal worden gehouden. Mocht dit het geval zijn, dan zou het Brit legioen uiteraard niet naar Tsjechoslowakije vertrekken. Intusschen is aan de leden van het Brit sche legioen, die zich gereed maken om naar Tsjecho-Slowakije te vertrekken, oe volgen de koninklijke boodschap voorgelezen: „Ik zend mijn beste wenschen aan die le den van het Britsche legioen, die zich op maken om naar de gebieden van Tsjecho- Slowakije te vertrekken, waar een volks stemming zal worden gehouden. Ik vertrouw, dat zij zich met succes van hun moeilijke taak zullen kwijten, welke zij vrijwillig op zich hebben genomen". Chamberlain heeft aan het legioen ben ohèque gestuurd van 100 pond, welke hij [van 5 Zwitsensdhe burgers ontvangen had, alsmede 30 pond van een Nederlander en 10 pond van een in Zwitserland womenden Duitschen nui-toatsWidsc, „Wij hebben geen wenschen, wij hebben geen eischen, wij willen den vrede" Nieuwe versterkingen bij Aken en Saar brücken Duitsche reservisten mogen spoedig naar huis Bij gelegenheid van de inwijding van een theater te Saarbrücken heeft Adolf Hitler aldaar een groote rede gehouden, waarin hij allereerst het feit aanstipte, dat dit jaar tien millioen Duitschers bij het Rijk zijn gebracht. De Führer kondigde aan, dat Duitschland voorzichtig moest blij ven en daarom thans ook de gebie den van Aken en Saarbrücken mili tair zou gaan versterken. In de eerstvolgende dagen zouden de honderdduizenden reservisten, die nog steeds onder de wapenen zijn, naar huis kunnen terugkeven. Voorts wees spreker alle toekom stige Britsche bevoogding bij voor baat van de hand. Adolf Hitler begon zijn rede met te zeg gen, dat hij in het begin van dit jaar beslo ten had de tien millioen Duitschers, die nog buiten het Duitsche rijk leefden, naar dat rijk terug te brengen. Omdat de wereld-democratieën sinds twintig jaren tegenover het leed en te genover de eischen van die tien millioen doof geweest zijn, is het noodig geweest een hard besluit te nemen. De voorwaarden voor een oplossing van dit vraagstuk waren: 1. De innerlijke eendracht van de Duitsche natie. Ik was er van overtuigd, dat ik de leider ben van een man haftig volk. Ik weet, wat velen in de rest van de wereld en enkelen in Duitschland nog niet schijnen te weten, dat het volk van 1938 niet het volk van 1918 is. Slechts die gene, die blind geweest is voor het nationaal socialisme, kan den geweldigen opbouwen- den arbeid over het hoofd gezien hebben, dien deze wereldbeschouwing verricht heeft. Dit was de eerste voorwaarde voor het on dernemen en het doen slagen van een der gelijk werk. Thans is er een volksgemeen schap voorhanden van een kracht en een sterkte,zooala Duitschland. nog nimmer ge kend heeft. 2. de nationale bewapening, waarvoor ik thans reeds zes jaien fanatiek op de bres gestaan heb. 3. De beveiliging van het rijk. Geen macht ter wereld zal er ooit in slagen door dezen muur heen te stooten. 4. Wij hebben ons buitenlandsche vrienden gemaakt De as, waarover men in andere landen zoo dikwijls meende te kunnen spotten, heeft in de jongste twee en een half jaar niet alleen bewezen duur zaam te zijn, zij heeft tevens bewezen, dat zij ook in de moeilijkste uren hecht is. Niettemin, aldus de rijkskanselier, is Duitschland thans waarlijk gelukkig, dat het werk van 1938 de inlijving van tien mil lioen Duitschers en van rond 110.000 kilo meter land bij het rijk in vrede volbracht kon worden. Wij zijn allen zoo gelukkig, dat men voor deze zaak geen bloed behoefde te vergieten hoezeer vele internationale ophit sers en winstmakers daarop ook mochten hebben gehoopt. Lof voor Mussolini Wanneer ik gewag maak van de hulp van andere staatslieden bij deze vreed zame oplossing, dan moet ik daarbij steeds weer in de eerste plaats den eeni- gen werkelijken vriend noemen, dien wij thans bezitten: Benito Mussolini. Ik weet, dat gij weet, wat wij dezen man te danken hebben. Ik zou ook de beide andere staatslieden willen noemen, die er naar streefden een weg tot den vrede te vinden en die met den grooten Italiaan en met ons te zamen ten slotte het accoord gesloten hebben, dat zooeven millioenen Duitschers bun recht en de wereld den vrede gegeven heeft. Ik ben thans gelukkig, dat deze mil lioenen bevrijd zyn, dat zij by ons be- hooren en dat de vrede werd gered. De ervaringen der laatste acht maan den moeten Duitschland gesterkt hebben in zijn besluit, voorzichtig te zijn en nimmer iets na te laten, dat ter bescher ming van het rijk gedaan dient te wor den. Tegenover Duitschland staan staatslieden, die evenzeer den vrede willen. Alleen regee- ren zij in landen, welker binnenlandsche constructie heit mogelijk maakt, dat deze mannen elk oogenblik vervangen kunnen worden door anderen, die den vrede niet zoozeer in het oog houden. Wanneer in En geland na een-Chamberlain maar een Duff Cooper, Eden of Churchill komt, dan staat reeds vast, dat het doel van deze mannen is onmiddellijk een wereldoor log te beginnen. Zij maken daar heelemaal geen geheim van, ja, zij hebben het openlijk verklaard. Dit stelt Duitschland voor den plicht, waakzaam te zijn en bedacht op de bescher ming van het rijk. Verder loert nog steeds dreigend de Joodsche internationale wereld- vijand, die in het bolsjewisme zijn uiterlijken vorm gevonden heeft. Duitschland kent ver der ook de macht van de internationale pers, die slechts van leugen en laster leeft. Gezien deze eigenaardige staatkundige constructie van de wereld om ons heen en deze krachten moet Duitschland voorzichtig zijnj ^steeds De nieuwe defensie-maatregelen Ik heb dan ook besloten de uitbreiding van onze vestingwerken in het Westen met verhoogde energie voort te zetten, zooals ik dit in mijn rede op den partijdag te Neuren berg aangekondigd heb, en ik zal thans ook de beide groote gebieden, die tot dusver vóór onze verdedidiging lagen, n.l. het uit gestrekte gebied van Aken en het gebied van Saarbrücken, in dit defensie-stelsel opnemen. Dat zal ter bescherming van het rijk gedaan worden. Overigens ben ik echter verheugd, reeds in de eerstvolgende dagen de maatregelen te kunnen intrekken, die wij in de kritieke maanden en- weken hebben moeten treffen. Het verheugt mij, dat dan al die honderd duizenden mannen weer naar huis kunnen gaan, dat onze reservisten weer ontslagen worden. Duitschland is als krachtige staat ten allen tijde bereid met zijn omgeving een politiek van wederzijdsch begrip te voeren. Duitsch land kan dat, want het wenscht in het geheel niets van haai-. Wij hebben geen wen- ij hebben geen eischen, illen den ede. Geen gouvernante-achtige bevoogding Slechs één ding zou Duitschland willen en dat geldt speciaal voor zijn betrekkingen met Engeland: het zou goed zijn wanneer men in Groot-Brittannië langzamerhand zekere allu res uit het tijdperk van Versailles zou liqui deeren. De gouvernante-achtige bevoogding van Duitschland vertraag*. Duitschland niet. Informaties door Britsche staatslieden of par lementsleden naar het lot van Duitschers of van rijksonderdanen binnen de grenzen van het rijk zijn niet op haar plaats. Duitschland bekommert zich ook niet over dergelijke dingen in Engeland. Om den wereldvrede te verzekeren is hot noodig, dat alle staatslieden en politici, die zich van hun verantwoordelijkheid bewust zijn., zich om hun eigen zaken bekommeren en zich niet voortdurend mengen in de pro blemen van andere volken of landen. Slechts wanneer men dit wederzijds in het oog houdt, zal men werkelijk de voorwaarden scheppen voor een duurzamen vrede, die door niemand meer gewenscht wordt dan door het Duitsche volk. Dit jaar heeft een groot Duitsch, nationaal eenwordingswerk aanschouwd. Duitschland heeft in dit jaar een onmetelijk geluk be leefd. Wij willen derhalve de Voorzienigheid dankbaar zijn, dat Zij ons dezen weg uit de ellende naar de vrijheid heeft laten bewan delen. Wij willen steeds weer dankbaar zijn, zoo besloot Hitier zijn rede, dat deze weg kon worden afgelegd zonder den hoogsten inzet van volk, van man en van vrouw. Róókt per sé F lil II Italië wil zijn economische onafhankelijkheid Autarkie in versueld tempo De Groote Fascistische Raad van Italië is Zaterdagavond opnieuw bijeen gekomen on der voorzitterschap van Mussolini. Bij acclamatie werd de volgende motie goedgekeurd: „De Groote Fascistische Raad verklaart, na kennis te hebben genomen van het ver slag van den Minister van Buitenlandsche Zaken, den getrouwen uitvoerder der fascis tische buitenlandsche politiek, welke geba seerd is op de as ItaliëDuitschland, vol ledig in te stemmen met deze politiek, welke met de interventie van den duce ter confe rentie van Mqnchen, haar plechtige bekrach tiging vond". De Groote Raad heeft eveneens een groet gebracht aan de Italiaansche legionnairs in Spanje, „die na 18 maanden van harden strijd worden gerepatrieerd." Ten slotte heeft de Groote Raad de vol gende motie aangenomen: „Aan den vooravond van de eerste bijeen komst der hooge commissie voorde autarkie bekrachtigt de Groote Fascistische Raad op nieuw categorisch de noodzakelijkheid, met uiterste energie en in versneld tempo den strijd te voeren voor de economische onaf hankelijkheid der natie". De Groote Raad heg ft besloten op 18 dezer opnieuw bijeen te komen. Ook de Roethenen verwerven autonomie De Roethenen zullen thans ook eien eigen ministerlijst aan de centraio regeering te Praag voorleggen, naar het voorbeeld van de Slowaken Dat is het resultaat van de be sprekingen, welke te Uzhorod de hoofd stad van het Roetheensche gebied ge voerd werden tusschen vertegenwoordigers van Subkarpathisch Roethenië in het Tsje- cho-Slowaaksche parlement en delegaties van de centrale regeering te Praag en van den Roetheenschen nationalen raad. Blijkens de opgestelde ministerlijst zal de afgevaar digde Brody iprcmier worden. Namens de regeering las de minister voor het Roetheensche gebied in het kabinet- Syrovy, Varkany, een verklaring voor van het balkon van het gouvernementspaleis, volgens welke Roethenië dezelfde rechten za] krijgen als Slowakije. De vertegenwoordigers van Sub-karpalhisch Roethenië zullen zich naar Praag begeven om hun voorstellen aan da centrale regeering yooc te leggen* NIEUWE VERSTERKINGEN NAAR PALESTINA Verkeer tusschen de voornaamste steden ligt stil Wederom een bloedig weekeinde Het Britsche ministerie van Koloniën heeft medegedeeld, dat besloten is, op nieuw militaire versterkingen naar Pa lestina te zenden. Binnen twee of drie weken zullen weer vier bataljons met artillerie en eenige pantserwagens met bedienend personeel in Palestina aan komen. Hierdoor zal de totale militaire sterkte bedragen: 17 bataljons infanterie, twee regimenten cavalerie, artillerie en pantserwagens. Voorts is men bezig met het aanwerven op groote schaal van oud-strijdei's voor hel verrichten van politiedienst in Palestina. Het afgeloopen weekeind is niet voorbij gegaan zonder aanslagen, ontploffingen en treinontsporingen. Vijf personen werden ge dood en negen zwaar gewond. Acht Joden werden min of meer ernstig gewond doordat een autobus, waarin zij ge zeten waren, nabij de kolonie Zichron Jaa- kob door een projectiel werd getroffen. De rebellen hebben te Jenin een aantal ge daan op de regeeringsgebouwen en het quarantainestation in brand gestoken. Na een gevecht met de politietroepen werden de opstandelingen op de vlucht gejaagd. Zij keerden later echter terug en trachtten een aanval te doen op het politiestation. Met loopgraafmortieren werd het vuur cup hen geopend, waarna zij met zware verliezen af trokken. Ten Noorden van Jaffa is het tot een vuur gevecht gekomen tusschen Britsche troepen en insurgenten, die zich in een sinaasappel plantage verborgen hadden. Een Joodsche politieman werd hierbij gedood. Op den straatweg van Nabloes naar Toel- karem heeft men de Lijken gevonden van twee Arabieren, die klaarblijkelijk door hun eigen menschen om het leven zijn gebracht. Het spoorwegverkeer tusschen Haifa en Lydda is verbroken, daar hier een goederen trein tot ontsporing is gebracht, evenwel zonder persoonlijke ongelukken te veroor zaken. In de nabijheid van Jeruzalem is tijdens een gevecht een vrouw door een verdwaal den kogel getroffen. Tenslotte hebben rebel len een aanval gedaan op de sinaasappel plantages van enkele welgestelde Arabieren, die het niet eens zijn met de politiek van den Groot Moefti. De schade, die hier is aan gericht, wordt op 10.000 pond sterling ge schat. Drie huizen en vijf loodsen, die voor het verpakken der vruchten werden ge bezigd, zijn in brand gestoken. Het gevoel van onveiligheid is thans zoo toegenomen, dat het verkeer tusschen de voornaamste steden nagenoeg geheel stil ligt. Een symbolische Hongaarsche bezetting De Hongaarsche en Tsjecho-Slowaaksche delegaties, welke te Komarom onderhande len over het lot der Hongaarsche minder heden, zijn het thans eens geworden over een „symbolische bezetting" van twee ste den. De Tsjechen zullen binnen 24 uur het Tsjechische spoorwegstation Satoralja Ujhe- ly ontruimen en binnen de 36 uur de stad Ipolysag. Deze plaatsen zullen vervolgens door de Hongaren bezet worden. In een offi cieel communiqué wordt geconstateerd, dat de besprekingen in zeer vriendschappelijke sfeer gevoerd werden. Zij worden morgen voortgezet. Volgens Reuter is ook nog ten aanzien van twee andere punten overeenstemming bereikt: 1. Hongaarsche politieke gevange nen in Tsjecho-Slowakije zullen geleidelijk vrijgelaten worden. 2. Hongaren in het Tsje cho-Slowaaksche leger zullen geleidelijk uit den dienst ontslagen worden. Slowaken begroeten hun eigen kabinet Communistische partij ontbonden Het kabinet van Slowakije, welk land thans binnen het kader van den Tsjechoslo- waakschen staat zelfstandigheid geniet, heeft gisteren zijn intocht gehouden in de stad Bratislava. De premier. Dr. T i s o, sprak daarna van het balcon van het ge bouw der landsregeering een rede uit, welke geestdriftig door de bevolking werd toege juicht. Spreker legde er den nadruk op, dat de uitvoerende macht thans was overgegaan op de Slowaaksche ministers. Het Slowaak sche nationalisme beteekent geen haat tegen anderen. Tiso richtte zich hierop in het Duitsch en Hongaarsch tot de Duitschprs en Hongaren, wien hij verzekerde, dat zij alle burgerlijke rechten en vrijheden deelachtig zullen worden. Des avonds begaf Tiso zich naar Komarom voor de besprekingen met de Hongaren. Naar Reuter verneemt, heeft de nieu we Slowaaksche regeering de ontbinding van de communistische partij in Slo wakije gelast „Danzig is een Duitsche staat" Förster, gouwleider van Danzig, heeft in een rede voor Nazi-leiders verklaard, dat van de 72 leden van het Danzigsche pario- ment thans 70 tot de N.S.D.A.P. behooren. Deze gewijzigde toestand in het parlement is, zoo vertelde hij verder, op rechtmatige wijze tot stand gekomen. De invloed der Jo den is te Danzig op elk gebied uitgeschakeld. „Wij in Danzig", besloot Förster, „vormen een Duitschen staat met 96 pet. Duitsche mensohen, Duitsch bedrijfsleven en Duitsche levenshouding. Wij behoorden tot geen an deren staat, die ons zou kunnen voorschrij ven wat wij te doen hebben. Ons lot hebben wij volkomen zelf in de hand". Reynaud verlaat de Flandin-groep De Fransche minister van Justitie, Paul Reynaud, heeft aan den voorzitter der „Alliance Démocratique", oud-premier Flan- din, een schrijven gericht waarin hij be dankt voor het lidmaatschap der groep, welker vice-voorzitter hij was. Deze stap is, naar in de wandelgangen van de Kamer werd verklaard, een gevolg van het mec- ningsverschil, dat tusschen beiden gerezen is met betrekking tot de buitenlandsche po litiek. Naar wordt verzekerd, zullen binnenkort nog meerdere ontslagnemingen volgen. Binnenland Jonge menschen in het sociale leven Waar jeugdleiders zich uitspreken De conferentie van het C.N.V. PUTTEN, 8 October. In de conferen tiezaal van het C. N. V. is een zestigtal leiders van de sociale studieclubs van het Chr. Nat. Vakverbond bijeen ge weest om met elkaar de problemen die zich bij dit werk voordoen te bespreken. Midden uit bat jeugdwerk zijn de te be handelen onderwerpen gegrepen, n.l. „Lessen uit de praktijk van het jeugdwerk", ingeleid door den heer J. Schipper van het C.N.V., belast met dit werk: „Op welke wijze moet het sociale onderwerp behandeld worden" en „De stand der vakopleiding" deze laatsten ingeleid door de heeren K. de Boer en A S. Boone. Tusschen de Jeugdleiders Het is prachtig eenigen tijd tusschen deze jeugdleiders te kunnen vertoeven. Opgewekt is de toon en de kwinkslag, van de bestuurs tafel of vanuit de zaal geplaatst, vindt alge- meene waardeering. Tusschen hun jongens zijn ze zelf jong gebleven, de leiders der sociale studieclubs. Maar éi ernst ontbreekt ook niet. Zestig menschen luisteren gespannen naar de in leiding, die hen zelf inderdaad niet spaart. Die hen regelrecht zegt wat ze goed, maar ook wat ze niet goed gedaan hebben. Het re feraat van den heer De Boer (waarvan we Zaterdag reeds een overzicht gaven) is daar van een typisch voorbeeld. Wie uit wü blinken in sociale wetenschap, r j betoogde hij. los va:, zijn sohema, zal als jeugdleider mislukken by het sociaal onder wijs. Grijp toch de acute vraagstukken aan, en stippel langs de lijn van het gebeurde om heen de principes uit. Dat is de weg! Of ook: Wees voorzichtig met sentimenteel ge praat. Het is de vraag of de jonge menschen de nood waarin ze verkeeren wel zoo sterk zouden voelen, als er maar niet zoo senti menteel gekletst werd. Schei er mee uit! Ge lukkig leert de praktijk, dat de jongelui de man vol dierbaarheden den rug toekeert. Daar zit een les i£. Het bleek echter, dat de jeugdleiders de roede maar niet zonder meer kussen. Ze wil den dan wel weten hoe het moet en ze dis- 'ustig aver de vragen, die ge zoo midder uit de praktijk trekt. Hier waren ze het wel over eens, dat de jonge mensch zijn eigen bewerking vraagt. Ze zitten zoo vol en het is de kunst ze te leeren kennen. Daar in zit het geheim. Ze begrijpen niet, dat er zooveel aan bepaalde punten vast zit en ze lossen alles met een handomdraai op „Het moet zoo", dat weten ze, maar het is an ders en dan barst hun ziel los: „Waarom doen ze het oan niet anders". Dit is nu de taak: laat hen zien en voelen wat er aan vast zit alvorens bepaalde geval len veranderd zijn. Uit deze enkele punten, die een rol in de bespreking speelden, gevoelt ieder, dat hier een worstelen is van mannen, die, in de sfeer van het elkaar begrijpen, een poging doen om den jongen mensch stu"."- te geven door het sociale leven. Juist daarin stormen de duizend vragen tegen him jonge ziel op en de bodem waarop het onkruid van den twijfel welig tiert is gereed. Wat zal er Van de jeugd terecht komen als niet mannen zich opmaken om den jongens den weg te wijzen langs absolute normen uit God genomen en door God in de wereld ge steld. Dat is de sympathieke strekking van dit jeugdwerk. De stand der vakopleiding In het middaguur voor het sluiten der con ferentie, heeft de heer A. S. Boone gere fereerd over ,De stand der vakopleiding". De gedachtegang van den spreker was, in het kort, de volgende: Als we ons een denkbeeld willen vormen over den stand der vakopleiding, dienen we ons voor oogen te stellen de ontwikkeling daarvan gedurende de laatste 50 jaar. Het is dan noodzakelijk in korte trekken de his torie van de vakopleiding te behandelen om duidelijker te verstaan den huidigen stand daarvan. Echter moet dan helderheid bestaan over het begrip vakopleiding. Daaronder is te vatten naar ons inzien alle onderricht, dat wordt gegeven om met name jongens en meisjes voor een bepaald beroep of vak de kennis der grondbeginselen bij te brengen; voorts dat onderwijs, dat bedoelt aanvullend, en met name theoretisch onderricht te geven aan jeugdige personen, die reeds in het be drijfsleven werkzaam zijn. Verder de vakop leiding, die uitsluitend in het bedrijfsleven plaats vindt en waaraan gepaard gaat theo retisch aanvullend vakonderricht (leerling stelsel), Hoewel reeds in 1861 de eerste ambachts- Niets aan de hand met Blücher Maarschalk ls in zijn hoofdkwartier Een hooggeplaatst officieel woordvoerder van de Sovjet-ambassade te Londen heeft, naar de diplomatieke correspondent van de „Sunday Chronicle" meldt, ten stelligste ontkend, dat maarschalk Blüoher, omtrent wiens verblijfplaats den laatsten tijd allerlei geruchten de ronde hebben gedaan, zich in arrest bevindt. Ook een bericht, dat Litwi- nof zijn woning niet zou mogen verlaten is onjuist. „Maarschalk Blücher", zoo werd gezegd, „is tha/ns in zijn hoofdkwartier in Siberië. Er ?ijn geen berichten uit Moskou, die zijn arrestatie bevestigen. Er is ook geen enkele reden om hem te arresteeren. Onlangs zijn enkele lagere officieren in het leger van het Verre Oostsn wegens verraderlijke activiteit gevangen genomen", aldus besloot de woord voerder, „doch dat is niets nieuws". Een nieuw Fransch monster-schip Naar United Press verneemt zou do Fran sche Comp. Générale Transatlantique voor nemens zijn 'n nieuw passagiersschip op sta pel te zetten, dat grooter zou zijn dan de „Normandië". Het schip 7-ou een snelheid krijgen van 36 mijl per uur en den overtocht over den oceaan in minder dan vier dagen kunnen volbrengen. De bouw van het cohip zou een bedrag van ongeveer 110 inillioen gulden (yereiaohan.- DINSDAG, 11 OCTOBER 1. dlnjï. 8.009.15 Grai Berichten). 10.00 Gi dienstig halfuur. 1! KRO-Melodisten en (Om >-Ultz« 8.15 Gods- Berichten. 12.16 I (1.00—1.20 Gram muziek) 2.00 Vrouwenuur. 3.00—4.00 ec 4.05 Gram.muziek. 4.15 KRO-Kamerork&st. 5 00 Gram.muziek. 5.15 KRO-orke>st (5.45— 6.05 Felicitatiebezoek). 7.U0 Berichten. 7.15 Causerie over de Noordelijke Peel. 7.36 Sportpraatje. 8-00 Berichten ANP, Mededee- lingen. 8 15 Stedelijk Orkest van Maastricht en solist 9.00 Interviews. 9.20 Vervolg con cert. 10.05 Lajos HtUAzs en zyn Zigeuners. 10.30 Berichten ANP. 10.40 KRO-Boys en *ollst. (11.00—11.10 Gram.muziek). 11.30— 12.00 Gram.muziek. II.VERSUM II. 415,5 BI. AVRO-Uitzending, 8.00 Gram.muziek. (Om 8.15 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.muziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest. 11.00 Huis'houdellike wenken. 11.30 Omroeporkest (Om ca. 12.15 Berichten). 12.30 Het AVRO- Amusementsorkest en soliste. 1.15 Orgel spel. 1.45 Gram.muziek. 2.00 Omroeporkest 2.45 Kniples. 3.45 Cello en plano. (Om ca, 3.45 u. Berioht-en). 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5 30 Het AVRO-Aeolian- AVRO-dansorkest. 7.00 I 7.05 Zang met planobe- Voor do kindi geleiding. 7.30 Engelsche les. 8.ÓÖ ANP. Radiojournaal. Mededeelingen. Bon' •Ichtei. 8.30 DJnsdagavondtrein. 10.00 Dis< nieuws. Hierna: het Ensemble 00 Berichten ANP. hierna tot 10.30 Grünhut 12 uur De Palladl; DROITWICH 1500 BI. 12.35 Radlotooneel. 1.15 Zang. 1.35 Orgel. 2 00 Declamatie. 4.15 plano. 5.20 Fluit 4.50 Zani iohe :rle. tie. 11.20 Orkest. RA?I«~7.PARIS 1648 m- 12.40 Orkest. 3.05 Zang 5.20 Orkest6.35 en 7.20 Zanc. S.SS Radio" tooneel. 10.35 Kamermuziek. KEUI.EN 456 BI. 6.30 en 7.50 Orkest 1120 Or- ff"-. 'f0,C°;,ïït"e!20 Crkoat. S.,5 ZonS en cembalo. 7.50 Orkest. 11.20 Nachtcon- school in Amsterdam werd opgericht, zijn officieele gegevens inzake de vakopleiding in ons land toch eerst vanaf 1870 bekend. Er waren in 1870 in Nederland 50 scholen j voor nijverheidsonderwijs, w.o. 2 ambachts- I scholen en niet minder dan 33 z.g.n. burger- I avondscholen en 9 zeevaartscholen. In 1937 waren er 94 ambachtsscholen, 18 j dagvakscholen, 313 avondnijverheidsscholen, 235 nijverheidsscholen voor meisjes, onder welk aantal zijn begrepen de inrichtingen voor landbouwhuishoudonderwijs en nijver heidsonderwijs voor meisjes en ten platte land e. Het aantal leerlingen bij het Nijverheids onderwijs beliep in 1870 totaal 3841, in 1937. was dit totaalcijfer 140.642. Opleiding volgens leerlingenstelsel In 1893 (in Drente) werden de eerste leer- 1 lingen in opleiding genomen. Tot 1930 waren I in totaal 972 leerlingen opgeleid. In 1910 volgde de opleiding in Friesland:» en in 1913 de ambachtsschool te Maastricht,! terwijl Philips te Eindhoven en Stork enl Dikkers te Hengelo evenzeer hun leerlingen volgens dit stelsel opleidden. In 1930 volgde de typografie, die toepas sing van het leerlingstelsel had voor het ge- heele land. Het aantal leerlingen bedroeg in 1931: 2475; in 1934: 2196: in 1937: 2195. Het hoeft geen betoog, dat al datgene, wat op het gebied van vakopleiding in het alge- j meen als nijverheidsonderwijs wordt aange- j duid, zijn invloed op den gang van het be- i drijfsleven in sterke mate doet gelden. Spr. bezag hierna de vraag, welke betee kenis nu de stand en de aard der vakoplei ding met betrekking tot den arbeid der Christelijke vakopleiding heeft, de taak der afzonderlijke vakbonden hierin en welke be teekenis eraan gehecht moet worden dit on- derwerp te behandelen op een conferentie van jeugdclubleiders, waarbij dient te wor den nagegaan of er voor laatstgenoemden een taak is in deze materie. Naar huis De besprekingen op de conferentie zijni i druk geweest. Aan het referaat van den heer Schipper namen niet minder dan 14 personen j deel en aan dat van den heer de Boer 11. D. is wel een bewijs hoe de vragen in het hart der jeugdleiders leven. Hier spreekt men zich uit en dat is veel waard op elke conferentie. Om 4 uur sloeg het scheidensuur, doch het geschiedde niet alvorens men elkaar had dank gebracht voor het genotene. Gesterkt en be moedigd trokken zestig jeugdleiders weer naar hun jongens, met het vaste voornemen in het hart, zè den weg te wijzen door dit moeilijk leven. De verticale lijn! Omhoog, waar de Heere van hemel en aarde zetelt! GEMENGD NIEUWS Autobotsing onder Oegstgeest Twee personen zwaar gewond OEGSTGEEST, 10 Oct. Zaterdagmiddag is op den Rijksweg in de gemeente Oegstgeest, tusschen de Slaag en de Drie witte palen een ernstige autobotsing voorgevallen. Uit de richting Haarlem naderde een personenauto, bestuurd door den heer J. G, P. uit Den Haag. Deze wagen reed midden op den weg. Uit de richting Den Haag kwam een personenauto, bestuurd door den heer Chr. F- van der Kwast, wonende te Den Haag. Deze wilde een voor hem rijden- j de auto passeeren. Doordat de van den te- j genovergestelden kant komende auto heï j midden van den weg hield, was een botsing onvermijdelijk. Met een hevigen slag vlogen de beide wagens op elkaar in. De heer de Groot en zijn echtgenoote, mevrouw W. de Groot-Toppers bekwamen ernstige verwon dingen en werden in zeer zorgwekkenden toestand naar het Academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. Mevrouw de Groot verkeerde in onmiddellijk levensgevaar. Da heer van der Kwast bleef ongedeerd. Beide auto's werden totaal vernield. OUDE TONGE, 10 Oct. Zaterdag is het vier-jarig meisje Willie Pieterse alhier, dat bij een molen speelde, door een der wieken! j gegrepen en een eind weggeslingerd. Het kind was .vrijwel onmiddellijk dood,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2