kt*>D Dqlf^eropdeWild De tiende toogdag der A.R J.A. DOUWE EGBERTS ZATERDAG 8 OCTOBER 1938 DERDE BLAD PAG. 9 Jlel icerk hier en nu" De A.R. partij waardevol element van ons goede Nederlandsche Volk De monarchie in ons land ZWOLLE, 8 October. Zwolle geniet vandaag de eer de Anti-Revolutionaire Jongerenactie te mogen ontvangen. In de geschiedenis der A.R.J.A. is dit reeds de tweede keer en het bestuur bedoelt daar mede, zoover het mogelijk is, de leden die in het Noorden van ons land wgnen tegemoet te komen. Vandaar dat de Zwolsche toogdagen zich kenmerken door een groot bezoek uit de Noorde lijke provincies. Zwolsche Arjanen in actie De ontvangende club heeft zidh zeer bij zonder geïnteresseerd om dezen tienden toogdag te doen slagen. Gisteravond, toen de organisatie eerst haar huishoudelijke zaken had afgedaan, heeft ze den aanwezigen uit alle oorden van het land een gezelligen be- I groetingsavond bereid, welke klonk als een klok. De heer D. v. Unen, voorzitter vai Zwolsche club, had de leiding en toonae zioh een vlot voorzitter. De nieuwe zaai i was vrijwel geheel bezet en toen de pauze 1 flcwaim, waarin de gasten met hun gast- heeren en -dames „in verbinding werden I gesteld", heerschte er spoedig* een opge wekte toon. Het programma was welverzorgd. Er was zang van het dubbelmannenkwartet „Bel I Canto". Ds L. de Bruyne, Chr. Geref. i pred., hield oen korte toespraak. Het slot woord namens de plaatselijke A.B. kiesver- cen. sprak de heer J. C. v. d. L e c q. Tegen I half elf togen de Arjanen met hun gast- heeren naar huis. Huishoudelijke zaken vergadering voor af, dde onder lei ding van den lan- delijken voorzit ter Dr. L. W. G. Scholten te Utrecht stond. Op deze verga dering werden de huishoudelijke za ken afgedaan. Na bespreking wer den de jaarver slagen goedge keurd en werd den functiona rissen dank ge bracht Het voor stel van de Gouw" Delfland betreffende een statutenwijziging, waardoor een andere meer organische ver kiezing van bestuursleden wordt ingevoerd, werd met algemeene stemmien aangenomen. Bij do bespreking van het orgaan, werden allerlei wenschen geuit waarmode de re dactie haar winst zal doen. De uitbouw van de organisatie en de propaganda was het laatste punt van het egendum. Besloten werd de actie nog eens opnieuw aan te vatten. De A.R JA. moet grooter worden. Gewijzigde A.R.JA.-taak Vanmorgen om half elf heeft de voorzitter Dr L. W. G. Schol ten te Utrecht, den toogdag in het Gebouw van de Vrije Evan gelisatie aan den Jufferenwal geopend met gebed en Schriftlezing. Daarbij werd gezon gen Ps. 84 6. Onder den titel „H i e r en n u" sprak hij daarna de openingsrede uit. Spr. koos dezen, titel voor zijn openings woord, omdat hij in bijzonderen zin samen hangt met den geest des tijds. Gelocaliseerd spreekt de titel hier in Zwolle van den denker van den Agnietenberg, Thomas a Kempis, aan wiens geestesleven wij zoo sterk verbonden zijn. Doch Zwolle spreekt ook van rector Cele, den stichter van „de geest van Zwolledie de harten van hon derden jongeren heeft geopend voor do be ginselen der Beformatie. Het n u is in dit jubileumjaar onzer Vor stin al even veelzeggend, omdat wij onze monarch niet alleen waardeeren met 't hart, doch wij staan er ook voor met ons ver stand. Het nu, bepaalde het referaat voor den middag. Het „hier en nu" heeft grooter beteekenis. De positie van de A.B. partij heeft zich ge wijzigd, nu, na de vergroote belangstelling der jongeren, Nederland ziin sanctie, aan het werk van de achtereenvolgende ministeries Colijn heeft gegeven. Daardoor is ook de taak voor de A.R.J.A. hier en nu gewijzigd. Van den aanvang af heeft ze alle standen ..1 alle schakeeringen in onze partij in haar organisatie zoeken te betrekken. De meer ge letterden. de onderwijzers, de ambtenaren, de studenten e.d. hebben o.m. met groote energie het werk gesteund en ze doen dat nog. Juist in hun omgeving bespeurt men in onze dagen merkwaardige dingen, die niet zullen nalaten hun invloed te doen gel den, ook binnen eigen kring. Terwijl het politieke leven zoo sterk behoefte heeft aan de meer theoretisch geschoolden, komt juist uit hun kring de roep, om in naam van den Heere Jezus Christus, de Christelijke poli tieke partij als zoodanig aan te vallen. Dezen staan voor een deel onder invloed van de dialectische theologie van Barth en Brunner. Zoo wordt dynamiet gelegd onder alle Christelijke maatschappelijke actie. \Vij blijven bovenal vasthouden aan de opvatting, dat Gods Woord richting gevend is, ook op staatkundig gebied. Wij blijven belijden de eeuwige beginse len. En wat wij krachtens de wetten der menschelijke logica uit het Woord Gods hebben afgeleid, blijven wij voort durend stellen onder de tucht van dn H. Schrift zelf. Nooit zullen we het met uitspraken van den Bijbel gelijkstellen. Maar heeft de A.B. partij ooit zich voorgesteld als zijnde in het bezit van onfeilbare beginsel-programma's? Wie dat beweert, teekent de werkelijkheid niet, maar maakt een caricatuur van de partij. ONS FEUILLETON Korte Inhoud van het voorafgaande Dolf de Jager, die uit een oud visschers- geslacht stamt, gaat met 't schip de Zeehond een reis naar de Oostzee maken. Dit is zijn eerste tocht op de „wilde vaart". In een stad aan de Oostzee maakt Dolf onverwacht kennis met een Amsterdamsch meisje, Ina Vreugd. Op den terugweg raakt het schip in 't ijs, maar dank zij het moe dig optreden van vier leden van de beman ning kan het schip weer losgetrokken wor den. Als Dolf weer veilig thuis is, raadt zijn moeder een nadere kennismaking met Ina Vreugd sterk af. Maar eenmaal in Amster dam, waar hij gemonsterd heeft voor een reis naar Bordeaux, wandelt hij eens door de straat waar zij woont, en, met succes. Ze besluiten een eindje op te loopen en maken zelfs een afspraakje. Ook Ina's huis- genooten raden haar den omgang met een „zeeman" echter sterk af. Dan gaat Dolf als matroos met de „Orion" naar Bordeaux. Bij de Fransche kust ziet het weer er echter minder *gunstig uit. (Zie vervolg hieronder) A.R., partij der separatie? In dit verhand wees spr. erop, dat het thans in de C.H. Unie gewoonte is geworden te spreken over het groote verschil tusschen A.R. en C.H. Spr. zou dat niet memnreeren als niet de voorzitter van de C.H. Jongeren- federatie ook deze kwestie onder de dacht der aanwezigen had gebracht. Evenals Dr Schokking zag hij het verschil belichaamd in het versohil Kuyper-Hoede- maker. Nu interesseert het ons slechts indirect, aldus spr., of werkelijk de gedachten Hoedcmaker het leven der C.H. Unie_ zoo beheerschen. O.i. past hier minstens lichte reserve. Maar wie de Antirevolutionaire Partij ziet als de parrij der separatie, die zich losmaakt van het geheele Nederland sche gemeenebest, kent de A.R. Partij niet noch in het verleden, noch hier en nu. Wie heeft meer dan Kuyper gesproken over de Anti-revolutionaire beginselen al: over den grondtoon van ons volkskarakter? Wie heeft beter dan Colijn het geheele Ne derlandsche gemeenebest gediend? F verwijzen naar hetgeen Dr Colijn sprak op de Kuyper-herdenking: „De weg tot het tot gelding breneen van de hernieuwde levens kracht van het Nederlandsche Calvinisme leidt niet via de vervulling van allerlei terij aan een politieken rommelwinkel ont leend. maar langs 't op breede wijze dienen van het vaderland in ziin grootste, hoogste en diepste nationale belangen". En ergens anders: „Splitsing in het leven van ee BOOM'S AAMBEIENZALF In- en uitwendiae, zoowel bloedende als blinde aam- beien worden krachtig be- streden door BOOM'S AAMBEIENZALF. Het /euken bedaart spoedig. Alleen echt zoo de verpakking is den naam BOOM. Dr E. J. Beumer kan ook zoo ver gaan, dat de nood van den i tijd er weer om root aan de volkseenheid! zeer bijzondere aandacht te schenken. Voor al wanneer men leeft in een periode, waarin die eenheid met zooveel warmte en geest drift wordt bepleit in de richting van den totalitairen staat, kan er aanleiding bestaan om geen brandstof te leveren voor de kachci aarop deze spijs te vuur staat". Ook de A.R J.A. heeft dit te bedenken en heeft dit gedurende haar korte be staan steeds getracht in4het oog te hou den. Het gaat niet om het welzijn van de partij op zichzelf, maar om de partij als waardevol element van ons goede Nederlandsche volk. Na deze met groote instemming door de ergadering ontvangen rede, werd gezon gen: „Dankt, dankt nu allen God", waarna ecnige toespraken werden gehouden. Dr E. J. Beumer refereert In de middagvergadering refereerde Dr E. Beumer, te Utrecht, over het onderweg o ,De monarchie in Nederland". Spr. in zijn betoog op, dat voor Neder land de monar chie de aangewe zen regcerings- vorm is. Een an dere regeerinj vorm is in ab- stracto denkbaar, doch in concreto, zoolang het Huis van Oranje be staat, niet. Wie niet blind is voor Gods leiding in de geschiedenis moet deze stelling on derschrijven. De historie van bij kans vier eeuwen leert, dat Oranje en Nederland één zijn. Uit Art. 1 van de Grondwet van 1814 (nu Art 10) staat on- omstootelijk vast, dat van volkssouvereini- teit in Nederland geen sprake is. De souve- reiniteit komt toe aan de Kroon. De ver- ansring van het oorspronkelijke „souverei- niteit"' door „Kroon", wijst niet op een machtsvermindering, daarvan blijkt nergens iets. Dit is het kenrr)erkend onderscheid met de Belgische grondwet en „de grondwet van Weimar". Spr. zette vervolgens uiteen, dat souvereu niteit in strikten zin alleen in God is en bij Zijn gratie alleen regeert de Koning, elke rerheidssouverciniteit gaat van Hem uit. De souverein, die aan ITem verantwoorde lijkheid verschuldigd is, is meester in zijn igen kring, doch hij weet, dat hem de eer biediging van de rechten van anderen is op gelegd. De rechtpn en vrijheden der bevol king kunnen niet worden miskend zonder het rarht van den souverein aan het wan kelen te brengen. De onderdaan gehoor zaamt niet uit oogendienst, om menschen te behagen, maar om Gods wille. De vrijzinnigen ontkpnnen deze zienswijze. De S.D.A.P. is nooit tot een zuivere waar deering van de monarchie gekomen en zelfs de uitdrukkelijke verzekering van die zijde, dat zij in Nederland het Koningschap steeds onbestreden heeft gelaten, kan niet worden aanvaard. Hun ontreden spreekt een duide lijke taal. Voor dé heoordeeling van de be- het Koningschap is de toepas sing van de wet van belang. Ministers volksvertegenwoordiging nemen een plaats in. Zwakheid of machtsoversrhrijding kun nen Iets heel anders te zien gpven dan de voorschriften zouden doen vermoeden. Men heeft wel beweerd dat ten onzent het parlementaire stelsel gevestigd was, doch, al heeft het parlement wel een tijd lang den doorslag gegeven, dit was allerminst rech tens. De invloed van het parlement is door eigpn schuld weer afgenomen en daardoor won de Kroon aan heteekenis. De Koning regeert in het algemeen door zijn ministers en daarvoor is veel overleg noodig. Daardoor is een wettelijke regeling van de onderlinge verhouding niet mogelijk. In welke gevallen inzicht of wil van den Koning de overwinning heeft be haald, is moeilijk te zeggen. De over leggingen tusschen Kroon en ministers, zijn geheim. Wie er iets van kunnen vertellen, zwijgen. Maar men behoeft er niet aan te twijfelen, dat Koningin Wil- helmina in den loop Harer regeering een belangrijken invloed heeft uitge oefend. Daarvoor staat Hare persoonlijk- Prof. Kielstra over Suriname De uitvoer gestegen Gunstige ontwikkeling der rijstcultuur Gelijk wij gisteren in een deel onzer edities nog konden melden, is met het s.s. „Cottica" van de K.NS.M. in ons land aangekomen de gouverneur van Su riname, Z. Exc, Prof. Mr. J. C. Kiel* st ra. Gedurende het laatste gedeelte van do reis heeft Prof. Kielstra een interview toegestaan aan een redacteur van het A. N. P. Hoewel Suriname een overwegend agra risch gebied is met een zeer dunne bevol king. en de ligging uit het oogpunt van het wereldverkeer niet al te gunstig is, zoodat men zijn verwachtingen ten aanzien van de mogelijkheden van dit gebied nooit te hoog mag spannen aldus Prof. Kielstra kan men zeggen, dat de toestand, vergeleken bij ï'n paar jaar tevoren, licht verbeterd is. Deze verbetering is voornamelijk een ge volg van do stijging van den uitvoer, waar door de betalingsbalans van Suriname een niet onbelangrijke verbetering heeft onder gaan. Het product, dat daartoe in de eerste plaats heeft bijgedragen, is het bauxiet, het aluminiumerts, dat gewonnen wordt door de Suriname Bauxiet Maatschappij, een doch ter-onderneming van het groote Araerikaan- srhe Aluminium Concern. Deze onder neming heeft in den laatsten tijd haar pro ductie op haar terreinen aan de Coltica aan zienlijk opgevoerd en haar uitvoer vergroot. Van groote beteekenis is dan ook, dat zij binnenkort een tweede winningsterrein in exploitatie zal gaan nemen aan de sa vloeiing van de Suriname- en de Parare-ri- Koffie- en citrus-cultuur Op tal van andere gebieden bestaat er hoop dat do omstandigheden tot verbetering zul len leiden. Ten aanzien van de sterk inge krompen koffiecultuur hoopt men dat, bij een klpine stijging van de koffieprijzen het mogelijk zal zijn, enkele plantages in leven te houden. Daartoe kan oa. bet feit bijdragen, dat men zich naast de koffiecultuur meer en meer gaat toeleggen op de citrus-cultuur. De uitbreiding van deze cultuur, waarvan men voor Suriname veel verwacht, wordt krachtig door het gouvernement bevorderd, door het verstrekken van steun aan de plan tages en hulpverleening aan de kleine land bouwers. Men verbouwt hier en daar citroenen, be gint meer en meer met grape fruit, maar de hoofdzaak blijven de Surinaamsche sinaas appelen, die van zeer goede kwaliteit zijn, en waarnaar reeds meer vraag is dan waaraan men kan voldoen. Bovendien worden op het oogenblik weer voorzichtige pog'ngen in het werk gesteld om door invoering van de Congo-banaan proeven te nenvn met het wederopbouwen van de bananencultuur. Toenemende rijstexport Zeer gunstig ontwikkelt zich op het oogenblik de rijstcultuur, voor zoover deze door kleine landbouwers wordt uitgeoefend. Hoewel het inheemsche rijstverbruik lang zaam stijgt, is de export, voornamelijk naar de Franscho West-Indische eilanden, in het afgeloopen jaar met circa 25 procent ge stegen en wel van 7 8.000 ton op 10.000 ton. In Suriname wo.rdt de natte rijstbouw toe gepast. zoodat machinale bewerking niet mogelijk ls. Wat immigratie in Suriname betreft, zeide Prof. Kielstra dat er op den duur voor Euro Onder gezellige kout rookten onze voorouders hun geurige tabak. Ook nu nog kunt U de gezelligheid genieten van hun onvolprezen melange. Vraagt daarom Oud-Hollandsche Pijptabak van OVD-HOLL. PIJPTABAK heid borg, zooals die in Hare proclama ties, toespraken en verklaringen open baar is geworden, Op dit referaat volgde een discussie en daartusschen werd opgevoerd het declama- torium „Koningin van Nederland". Dr. W. J. K o 1 k e r t Jr, te Hilversum, sprak het slotwoord. ZONDAG. O OCTOBER. DLOEMENDAA.L. 245.» M. Uitzending van kerkdiensten uit de Geref. Kerk. Voor ganger: Ds Joh. C. Brussaaird. Vm. 10 u.: tekst Jes. 8:20. „Tot de wet en de getuigenis" N.m. 5 u.Zondag 8 Held. Cat. „De Drie eenheid Gods" HILVERSUM I. 1875 en 301,5 M. ».30 KRO. 0.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45— 11.30 KRO. 8-30 Morgenwijding. 9.30 Ge wijde muziek (gr. pl.) 9.50 Gereformeerde Kerkdienst. Na afloop orgelconcert. 12.15 KRO-Orkpst. 1.00 Boekbespreking. 1.20 KRO- Melodisten. 2.00 Vragenbeantwoording. 2.15 Gram.muziek. 3.00 Planovoordracht. 3.20 Gram.muziek. S.35 Vervolg planovoordracht 3.454.00 en 4.05 Gram.muziek. 4.15 Zle- kenlof. 4.55 Sportnieuws. 5.00 Gewijde ziek (gr. pl.). 3.25 Internationaal overzicht. 3.45 AVRO- Amuseimentsorkest en soliste. 4.30 Stork's Mannenkoor met pianobegeleiding.. 4.50 Gram.muziek en Sportnieuws ANP. 5.00 De Ramblers. 5.30 Kinderuurtje. 6.00 VARA- Kinderkoor ,.De Merels". 6.30 Sportpraatje 6 45 Berichten ANP. Gram.muziek. 7.00 Gram.muziek. 7.30 Noviteltenorkest m.m.v. de VARA-Mount-Eoys en solisten 8.00 Be richten ANP, Mededeelingen, Radiojournaal. 8 20 „Manon", opera. 9 30 Hersengymna stiek. 10.00 Renova-kwintet. 10.20 Radio- tooneel. 10.35 Vervolg Concert 10.55 Ver volg van 10.20 11.00 Berichten ANP, hler- (opn.). 11.40—12.00 Orgelspel. DROITW'ICH 1500 M. 12.10 Orkest. 12.60 „The Alphas". 1.20 Orkest. 2.40 Orkest. 3.40 Man- RellglQUMf 8.00 Sch rif ties 9.15 verhouding van Katholiclsi en cultuur'*. 9.35 KRO-Orkest. 10.15 Gram muziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epllooj 11.00—11.30 Esperantolezing. HILVERSUM II. 415,5 M. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 8.0012.1 Vriji. Herv. Kerkdienst. 12.00 Het woord van de week. 12.05 Pllmrubriek. 12.30 Ei semble Jetty Cantor. 1.30 Causerie „Wat ln Indië gebeurt". 1.60 Gram muziek. 2.00 Boekenhalfuur. 2.30 Conoertgebouw-orkest. De cnltureele verhoudingen Van de geheele bevolking kan men zeggen, dat zij in het algemeen zeer Nederlandsch gezind ls. Hoewel de verschillende volks groepen een eigen gemeenschap blijven vor men, en menging slechts in individueele ge vallen door huwelijk plaats vindt, is de on derlinge verhouding tusschen de verschil lende volksgroepen zeer goed. Ten aanzien van het onderwijs zou men zich kunnen afvragen of de richting daar van, in verband met de bevordering van een eigen cultureel leven der bevolking niet wat te eenzijdig intellectueel Nederlandsch is, zonder in voldoende mate rekening te houden met de speciale behoeften der be volking op de mogelijkheden van hei* land. No. 3 van het negende deel der Verslagen en Mededeelingen van de Vereeniging tot Uitgaaf der bronnen van het Oud-Vader- landsch Recht bevat onder meer een door wrocht artikel van Mr. W. van Iterson over het leenrecht van den zgn. Hollandsche Sak- senspiegel en van denzelfden schrijver over „Handwissel, dertiende penning en zilver geld". telijke Lectuur. 11.39 Gra.m.r Berichten. 12.15 Amsterdamse tOm 12.30 Berichten). In de muziek. 2.09 Voor de schole 4.00 Bijbellezing. 5.00 Gram muziek. 6.1? Kinderuurtje. 6.15 Gram.muziek. 6.30 Vra genuur. (7.007.15 Berichben). 7.45 Repor tage, eventueel gram muziek. 8.00 BerichteC ANP. Herhaling SOS-Berichten. 8.15 Chr. Radiokoor m.m.v. solist. In de pauze: gr- muziek. 9.30 Causerie „Réveil in de Lslamï» 10.90 Berichten ANP. 10.05 Arnhemsche Or- keetyereenlging, m.m.v. solist. 10.45 Gymna- 1.00 iek. 1L50—12.00 HILVERSUM II. 415.5 M. Algemeen Program- •gil door de VARA. 10.0010.20 ïzlek. (Om 8.16 Be- ijdlng. 10.20 Gram. VPRO. 8.00 Gram.n en). 10.90 Morgem ek. 11.00 Declamal Gram.muziek. 12.45 Orgelspel. 1.16— 00 Viool en Plano. 2.30 3.00 Vervolg Declamatie. 3.30 Cello en piano.. 4.00 Gram.muziek. 4.30 Vooi n.muziek. 6.00 „Esme- de kinderen. 5.90 1 ralda" 6.30 Muzl muziek. 7.00 Discu Q spelling. 7.30 Planovoordracht. 8.00 Herha ling S.O.S.-Berichten. 8.03 Berichten ANP. "8.10 VARA-Orkest. m.m.v. solisten. 9.15 De clamatie. 9 30 De Ramblers. 10.00 Dam- nieuws. 10.05 Berichten ANP. 10.19 Orgel spel en gram.muziek. 11.0012.00 Gram.mu ziek. DROITWICH 1500 M. 11.20 Zang. 12.20 Reli gieuze causerie. 12.45 Orgel. 1.29 Ensemble. 2.00 Declamatie. 3.20 Orkest. 4.15 Orgel. 5.20 Zangers. 6.40 Causerie. 7.00 Orgel. 7 20 Variété. 8.10 Causf- - Bultenlandsch overzie! piano. 11.20 Ensemble. RADIOPARIS 1648 M. 1. 5 20 Orkest. 7.20 Pianc 12.50 en 1.30 Orkest. 7.35 Zang. 8.20 Dolf keek over de zee. Vooruit, mijlen van hem verwijderd schemerde een wit topvuur van één of andere boot. Daar was geen gevaar van te duchten. En aan stuurboord stak een diepe duisternis. Hij hoorde het regelmatig stooten van de machine, nu en dan sterker, wanneer het schip zijn neus in een dal begroef en zijn achtersteven ophief. Dan rommelde bonkend de schroef juist nog onder water. De wind gonsde in zijn ooren. Hij lette er niet op. Er heerschte volmaakte rust. Tegen het eind van zijn wacht, begon de wind licht te flui ten. Het werd kouder. En als een dier, dat onraad vermoedt, stak Dolf zijn hoofd naar voren. Langzaam liet hij z'n blik langs den horizon glijden, spiedend naar een mogelijken vijand. De wind floot niet om niets. Daar stak altijd wat achter. In den Zuidwest-hoek leek de lucht niet meer zoo helder Er propte wat over de sterren. Wolken. Het vuile weer? Waarschijnlijk wel. Afwachten maar. Den volgenden morgen hingen grauwe wolken boven den Orion. De zee was kortademig, spatte schuimgekopt tegen de stalen huid. In een grijs waas hieven zich aan bakboord de rotsen van de Fransche kust omhoog. Er stond een straffe wind, die een miesregen neersmeet. Dolf hielp den stoker bij het aschwippen. Door de lucht koker van de stookplaat liep een staaldraad met een ijzeren haak. Beneden werd een puts vol asch en slakken geschept en in de haak gehangen. Dolf draaide een zwengel. Knarsend en hortend dook de puts op. De stoker leegde hem aan lij in een koker, die buitenboord hing. Mooi weer voor jullie, zei Dolf. Ja, je kan nou beter bij de vetloods zitten. Misschien knapt het dadelijk wat op, als we tusschen de eilanden komen. Eilanden? We gaan altijd door het Kanaal du Four. Dat is de kortste route naar de Golf van Biscaye. Toch is er hier niet veel verkeer. Nogal logisch. De grootere tonnematen kunnen niet door de geul. Zoo'n duizendtonnertje als de Orion heeft er geen last mee. Maar het is toch uitkijken geblazen. De kapitein stapte langs hen. Hij had een vuile oude pet op en een dikke verschoten jas aan. Hij keek norsch, verdween in de kaartenkamer, kwam terug en klom langs het smalle trapje de brug op. De stoker wees met zijn hoofd in de richting van de campagne. Zijn gezicht staat ook al op half zeven. De barometer daalt nog, dat kon je wel zien, spotte hij en kiepte een asch- puts leeg. Dan boffen we, als we in het nauwe vaarwater zitten, zei Dolf. Och, het moet al heel bruin weer zijn, wil de Ouwe er niet door gaan. Trouwens, daarom ijsbeert hij ook naar de brug. En hij komt er niet eer af, of we moeten tusschen de rotsen vandaan wezen. Daar lijkt het me Hale maar, klonk een stem door de luchtkoker. Dolf draaide. Het lijkt... me beter... In volle.., zee... als we een storm... op onze pet... krijgen, niet?, hijgde hij. Tja! Maar je hebt het niet voor 't zeggen. En dan, vlak de Golf ook niet uit. Ze noemen het daar toch niet voor nop pes het matrozengraf? Het kan meevallen. Het kan, natuurlijk. Zou die vent beneden nog niet schoon wezen? Het is een koude beweging hier. De stoker huiverde. Hij stond daar in een besmeurd boeze roen, waarvan de knoopjes zoek waren. Zijn borst was bloot en met koolgruis bedekt. Ondergoed had hij blijkbaar niet aan. Om zijn hals had hij een zweetdoekje gebonden. Zijn bloote voeten staken in afgetrapte sandalen. Ik snap niet, dat jullie nooit kou vatten, zei Dolf. Alles went, de Jager. En dan, wij zweeten een verkoud heid direct uit onze boddy. Al klaar! werd van beneden geroepen. 't Zal tijd worden, mopperde de stoker. En toen tot Dolf Ik ga me eens wasschen. Dat is wel noodig, zou je niet denken? Veel nut heeft het niet. Want over vier uur sta ik weer op de plaat. Maar tja, je wil toch wel wel weer een poosje mensch wezen, niet? Het goede. Bye, groette Dolf, en ging naar het sloependek. Er werd gefloten, tweemaal achter elkaar. Log aflezen be- teekende dat. Daarom liep Dolf naar de poop, waar het log- klokje op de reeling bevestigd was. Als een naald, strak en ver in zee, boorde zich de gevlochten loglijn. Het wieltje wen telde snel en onhoorbaar, traag volgde het wijzertje. Dolf nam den stand op, liep naar de brug. De tweede stuurman stond al bij de trap te wachten. Hoeveel? vroeg hij. Vijf en zestig, stuurman. .Vijf en zestig mijl wilde dat zeggen. Vijf en zestig, herhaalde Twee, dank je. We kunnen niet ver meer van de boei af zitten, hoorde Dolf hem tot den gezagvoerder roepen. Hoe eerder hoe liever, want er hangt nog waf Dat was de stem van den kapitein. Hij verwachtte dus een bui. Maar hij niet alleen. Want de eerste stuurman kwam op het sloependek, waar de matrozen de stagen van de davits herstelden. Bootsman, neem een paar mannetjes, en leg de zegel- balken over de luiken, beval hij. Denkt u, dat het bruin wordt stuurman? Misschien. In ieder geval is het beter je maatregelen te nemen, als het nog niet zoo is. Dus eh... hurry up! Allright, Sir. De Jager, Mast, Sluiter, en jij, Pors, lui ken schalken. Ze daalden in de voorkuil. Hun zeelaarzen plompten lomp op de stalen dekplaten. De vierkante zegelbal- ken lagen naast de luikshoofden. Ze werden langsover op de luiken gelegd en met de knevelmoeren vastgezet. Ziezoo, daar kan een zeetje over kwakken, zei de boots man. Liever niet. vond Mast. Ben jij een mooi-weer-zeeman geworden? Scheele? Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9