VROUWENLEVEN in den Oogsttijd KNIPPATRONEN Damesstoffen Zijdfinstoffen Heerensïoffen DAM-BOOD „MELLONA" en „ADELSHOEVE HET JONGE MEISJE, mmmUz* GRATIS UITGAVE DER VIJF SAMENWERKENDE CHRISTELIJKE DAGBLADEN 3—8 OCTOBER 1938 TOT de streken, waar het leven der vrou wen is blijven stilstaan, behoort Tes- sino. Wie ronddoolt in dit stukje Zwitser land in de omgeving van het Lago Mag- giore, zal vrouwen tegenkomen, die in een .vorige wereld schijnen thuis te hooren. Zij zijn letterlijk, van het hoofd tot de voeten gehuld in gewaden, die in lange, wijde plooien neervallen, die hoog aan den hals sluiten met een smal biesje, die lange, nauwsluitende mouwen hebben en waarvan het bovenstuk van voren met een rij knoo- pen is gesloten. Om haar hoofd dragen zij een zwarte sjaal gedrapeerd, die in den nek is vastgeknoopt. De vrouwen van Tessino zijn, vooral in hun jeugd, van een statige schoon heid. In verschil lende streken wer den mooie kleurige kleederdrachten ge dragen, die gedeel telijk tot op den huidigen dag be waard zijn geble ven en op feest dagen uit de kast worden gehaald. Schilderachtig is vooral de kleeder dracht in de dalen van de Maggia en de Verzasca met het hooge schortje en het alleraardigste mutsje. Daarbij be- hooren de zoccoli, een soort houten klompjes, zooals die nog heden ten dage in Tessino gedragen worden zij hebben léeren klepjes over - den voet en worden met linten vastge- - strikt Op het herfst feest te Monti bij Locarno en bij het feest van den drui venoogst te Lugano kan men deze oude kleederdrachten naar hartelust be wonderen. Dan .klep peren de zoccoli lustig over de oude Piazza Grande en door de nauwe straatjes. De vrouwen van Tessino kenmerken zich ook nu nog door hun eenvoudigen, onbe dorven volksaard. In de boerenkleeding en in het huisraad komt de kunstzin der bevol king tot uiting. Het Zuidelijk karakter van bet landschap beïnvloedt den smaak ten zeerste. De vrouwen hebben een sterke voorliefde voor felle kleuren, speciaal voor oranje. Zelfs haar kousen zijn oranje, en ook de schouderdoeken der jonge mannen en de keurslijfjes der meisjes hebben die kleur, terwijl de schorten van mooi, hand- geweven linnen opgehouden worden door groene, witte en gele banden. De vrouwen dragen des Zondags platte, breedgerande hoeden in donkerblauwe tinten, die haar een waardig uiterlijk geven bij haar kerk bezoeken. Het dappere en vlijtige vrouwen geslacht van Tessino bezit goede zenuwen, die haar tot het verrichten van zwaren ar beid in staat stellen. Ook in werk, dat veel geduld vereischt, zijn zij zeer bedreven. Uit gespleten palmtakken maken zij aardige waaiers, tafelborstels of vlakke versierselen, 'die onder een glazen plaat mooi uitkomen. Zooals alle vrouwen van Zuidelijke volken, maken zij kunstige voorwerpen van stroo, hl hoofdzaak voor eigen gebruik bestemd. Zoo maken zij zadels van stroo voor de ezels en daaroverheen hangen zij manden van stroo, waarin de kleine kinderen wor den vervoerd. De groote kunstzin van dit kleine, afgezon derde volk blijkt wel uit beroemde bouw werken in de geheele wereld. Van Rome tot Petersburg, van Le Havre tot Moskou staan bouw- en beeldhouwwerken, die ontworpi werden door kunstenaars, afkomstig uit kleine dorpjes bij Bellinzona, Varona, Meli- do, Bissone en Marsole. De kunstzin der Tessiners wordt verklaar baar, wanneer men de talrijke schoone ge bouwen in de omgeving ziet. Er is nauwe lijks een dorp, dat geen artistieke verras singen biedt. Men denke slechts aan den voorgevel van den Dom te Lugano, het oude kerkje te Forello of de brug van Ca- priasca te Tesserete. Vooral moet in dit verband ook niet ver geten worden de „Casa di Ferro" en het „Castello" van Locarno, waar dit najaar tot einde October de groote tentoonstelling van Tessijnsche kunst uit de 16e en 17e eeuw te bewonderen is. Doch hoezeer ook de vele kunstschatten de' vreemdelingen uit alle deelen der wereld naar Tessino lokken, toch is het in deze milde herfstdagen meer nog de druiven oogst, die deze landstreek voor den vreem deling zoo bijzonder attractief maakt. Men kan hier met tweeërlei doel komen: eener- zijds om een druivenkuur te doen, welke in de laatste jaren meer en meer door de me dici wordt aanbevolen, anderzijds om zich onbekommerd over te geven aan het genot van een verblijf in dit heerlijk klimaat en daarbij in een streek, die in deze najaar- weken overstroomt van blijheid en levens lust dopr het vroolijke feest van den drui venoogst, die tot half October duurt en zijn hoogtepunt heeft in het wijnfeest van Luga no. In deze maanden moet men de vrouwen van Tessino zien! In hun bonte kleeding plukken zij onder vroolijk gezang de sappi ge wijndruiven en brengen ze in eigenaardig gevormde manden naar het dal. De lucht is dan vervuld van blij en vroolijk leven en ieder, die Tessino in dezen tijd heeft mee gemaakt, zal er onvergetelijke herinnerin gen aan bewaren. Deze moderne middagjapon, die door slan ke en normale figuren kan worden gedra gen, kan gemaakt worden van een zachte wollen stof, of van zijde, als b.v. crêpe of crêpe satin. De garneering bestaat uit een geplisseerd strookje en twee schuine biezen, welke ver schillend van kleur zijn. Ook voor de plissé werkt men twee kleuren aaneen, voordat de strook, die ongeveer 1.20 M. lang moet zijn, wordt geplisseerd. Maakt men de japon van zijde, dan zal men ook een tulen plissé kunnen gebruiken, die zóó in den handel is. Doordat de schoot afzonderlijk in de tdille wordt aangezet, kan men de japon met of zonder schoot maken. Wil men den rok niet met de moderne nauwe onderwijdte dragen, dan kan hij verwijd worden door een geplooid of geplis seerd inzetstukje. In dit geval maakt men dan een naad midden-voor in den rok. Maakt men de japon van zwarte stof of zijde, dan zullen de moderne kleuren, fuchsia met de nieuwe kleur blauw, het heel goed doen. Voor garneering op gekleurde stoffen wor den veel bijpassende tinten gebracht. Men gebruikt, bij een stofbreedte van 130 cM., 2.25 a 2.50 Meter, al naar gelang de grootte van de dame die de japon zal dragen. Bij bestelling van het patroon wordt de juiste hoeveelheid stof die men noodig heeft op het patroon aangegeven. U geeft dan uw confectiemaat op, maat 40, 42, 44, 46, 48, 50 of 52, nadat U uw maat met de hieronderstaande maten hebt gecontroleerd Wijken Uw maten van de confectiemaat af, dan geeft U de maat op van uw boven wijdte, mouwlengte, taillewijdte en heup wijdte. Maat 40 heeft een bovenwijdte van 88, een mouwlengte van 56, een taillewijdte van 70 en een heupwijdte van 96 cM. Bij maat 42 worden deze resp. 92, 58, 72 en 98 cM.; bij maat 44 resp. 96, 59, 78 en 104 cM.; bij maat 46 resp. 102, 60, 80 en 108 cM.; bij maat 48 resp. 108, 60, 86 en 114 cM.; bij UW ADRES voor: ALLEEN: Weste Wagenstraat 64, Telefoon 10452 ROTTERDAM (bij de Meent) STALEN FRANCO maat 50 resp. 116, 61, 92 en 120 cM. en bij maat 52 resp. 122, 62, 98 en 126 cM. Voor het maatnemen en bestellen van pa tronen, beware men bovenstaande maten. evenals die uit de opgave in „Van en Voor de Vrouw" van 22 en 29 September, waar in ook het maatnemen is besproken. De prijs van het op maat gemaakte patroon is 55 cent (plus 5 cent porto). Waf efen we volgende week ZONDAG Vermicellisoep Ossenhaas Bloemkool Aardappelen Appelpudding MAANDAG Bloemkoolsoep Gevulde komkommer Gebakken aardappelen Beschuit met bessensap DINSDAG Ribstuk Zoete appeltjes Aardappelen Drie in de pan WOENSDAG Haché Bietjes Aardappelen Frambozenpudding DONDERDAG Zoute visch en peterseliesaus Aardappelen Kropsla Warme griesmeelpudding VRIJDAG Baklappen Worteltjes Aardappelen Rijst ZATERDAG Baskische soep Karbonade Aardappelen Savoije-kool Van de met gemerkte spijzen vindt men de recepten hiernaast. APPELPUDDING y2 L. water, 1 pond bellefleurs of sterappe len, sap van 2 citroenen, schil van 1 citroen, 125 gram suiker, 20 gram gelatine (gedeel telijk roode), 2 kruidnagelen, stukje pijp kaneel. Laat kruidnagelen, pijpkaneel en citroen schil lang in het water trekken. Verwijder de smaakjes. Voeg het citroensap toe en los de suiker in het vocht op. Schil de appelen, verwijder de klokhuizen en snijd ze in kleine dobbelsteentjes. Wel de stukjes ap pel even in het kokende vocht op, doch neem ze er dadelijk weer uit. Laat de ge weekte gelatine in het vocht oplossen, zeef het en voeg, nadat het eenigszins bekoeld is, de stukjes appels toe. Roer zoo nu en dan in de puddingmassa tot de stukjes appel erin verdeeld blijven. Stort de pudding in een omgespoelden pud dingvorm en laat hem koud worden. Desverkiezend kan er vanillesaus of slag room bij geserveerd worden. GEVULDE KOMKOMMER 1 groote komkommer, beetje juó of boter, resten koud vleesch, b.v. 200 gram. De komkommerwordt dun geschild, we snijden hem in de lengte midden-door en verwijderen het zaad. Het vleesch hakken we of malen we fijn, •doen er peper en zout naar smaak bij en voegen als het erg mager is nog eenige plakken fijngesneden ham of speklbij, daar na leggen wij beide helften op elkander, binden er een draad omheen, nadat wij de komkommer in stukken van pl.m. 8 c.M. hebben gesneden en leggen ze in een vuur vast schoteltje, waarin wij wat jus of boter hebben verwarmd. Het schoteltje zetten wij nu op een astbestplaatje op een kleine pit of in den oven en bedruipen de stukken komkommer telkens met de jus of boter en dienon ze warm op. Inplaats van vleesch- resten kunnen we ook kalfs- of varkens gehakt nemen, dat we aanmaken met een uitgeknepen geweekt sneedje brood, 1 ei, peper, zout en noot. DRIE IN DE PAN 250 gram bloem, 20 gram gist, 3 dL. melk, zout, 75 gram rozijnen, delfrite of slaolie om in te bakken. Wij doen de bloem in een pan of kom, ma ken in het midden een kuiltje, doen hierin de met lauwe melk opgeloste gist en ver mengen van het midden uit de bloem en de Vloeistof, Het beslag moet vrij dik zijn, zoo dat de koekjes bij het bakken niet uit vloeien. Daarna laten we het een uurtje rijzen, roeren er de goed gewasschen en gedroogde rozijnen en het zout door. In de koekepan smelten we inmiddels een stukje delfrite of wat slaolie, waarin ronde of langwerpige koekjes gebakken worden; zóó, dat er telkens drie in de pan gaan. Wij eten het baksel warm en presenteeren er basterdsuiker bij. BASKISCHE SOEP 4 a 5 personen 1 L. bouillon, zout, 100 gram vermicelli, 4 eetlepels dikke tomatenpurée, 1 eigeel, 40 gram geraspte kaas, 2 eetlepels melk of In de kokende bouillon wordt de zeer fijn gebroken vermicelli gestrooid, die men on geveer 10 minuten laat koken. Het hangt veelal van de soort vermicelli af of deze al of niet vlug gaar is. Het beste is, dat men de pan op een asbestplaatje zet en af en toe roert, om te voorkomen, dat de vermi celli zich aan den bodem van de pan zet. Even voor het opdienen de purée erdoor roeren en goed met de soep vermengen. Afmaken met zout naar smaak. Eierdooier met de melk in soepterrine klop- en langzaam de soep toevoegeh, waar door men (van het vuur) de geraspte kaas heeft geroerd. HONING merken met een oude en vertrouwde populariteit. NIEUWE OOGST VRAAGT ZE UW WINKELIER dat zelfstandig de wereld in moet Wal er voor haar gedaan wordt ER komt nu eenmaal in 't leven van bijna elk meisje een moment, waarop de deur het ouderlijk huis achter haar gesloten wordt, zoo al niet voorgoed, dan toch voor geruimen tijd. Dit kan gebeuren, omdat zij zelf zoo gaarne iets van de wereld wil zien, maar ook omdat zij haar eigen levensonder houd moet verdienen. Met een bezwaard gevoel staan de ouders dikwijls hun nauwelijks volwassen dochter m in een der groote steden een betrek king voor dag en nacht te aanvaarden. Met bezwaard gevoel, omdat hun kind eigen lijk nog te jong is om op eigen beenen te staan. Het jonge meisje zelf heeft er meestal wel zin in. Zij gaat een onbekende toe komst tegemoet, en dat trekt. Maar 't nieuwe leven kan tegenvallen, zelfs wan neer men een prettigen werkkring heeft getroffen. Wie in een vreemde stad komt, heeft daar nog geen vriendinnen en kennis sen. De vrije avonden en Zondagen kunnen dan een heele puzzle worden. Want niemand voelt er voor om allen vrijen tijd op het eigen kamertje door te brengen, of doelloos door de stad te wandelen. Veel te weinig is nog bekend, dat we in ons land zoo'n prachtige vereeniging heb ben, die zich het lot van alleenstaande meisjes aantrekt: de Nederlandsche vereeni ging ter behartiging van de belangen der jonge meisjes, gewoonlijk Union ge noemd, omdat zij opgericht is als tak van de „Union internationale des amies de la jeune fille". De meisjes op wie wy zoo even doelden, vinden in de avonduren en ook 's Zondags een gastvrije ontvangst in de Club- en Ster huizen dezer vereeniging. Men vindt daar gezelligheid, vriendinnen, een rustig lees- hoekje, boeken en muziek. Ook bestaat ei gelegenheid 's avonds cursussen te volgen in gymnastiek, zang, naaien, Engelsch, Duitsch, fluitspelen, verbandleer, enz. De ledenhulp heeft ten doel, aan ieder meisje, dat niet meer thuis woont, een vertrouwd adres in handen te geven, waar toe zij zich wenden kan, indien zij hulp of raad noodig heeft. Ongetwijfeld zullen er moeders zijn, die denken: „Belangrijker nog vind ik, dat ons kind in haar betrekking in een goede geving verkeert". Dit is volkomen juist. En ook hiervoor kan de Union uitstekende dien sten bewijzen. Daartoe zijn in de groote ste den en enkele grootere provincieplaatsen arbeidsbemiddelingsbureaux gevestigd, die ook in nauw contact staan met de plaatse lijke en externe dienstbodenopleiding. En wanneer meisjes een extra-steun in het leven behoeven of geen familie hebben, die zich iets van haar aantrekt, of ook alleen op de wereld zijn, staat het vrijpatronaats- en nazorgwerk open. In 1937 bv. hebben de arbeidsbemiddelingsbureaux 2000 meisjes aan vaste betrekkingen geholpen. De tehuizen en logeerafdeelingen der Ster huizen bieden gelegenheid, wanneer een jonge vrouw geen interne betrekking heeft, tot inwoning en ook tot vacantie-verblijf tegen matige prijzen, terwyl men toch alle comfort heeft. Onlangs bezichtigden we eens het Sterhuis te Amsterdam, dat zoo prachtig gelegen is aan het J. W. Brouwersplein. We hadden er wel zoo onze tenten willen opslaan! Jongedames uit iets beter gesitueerde krin gen, die zonder al te veel onkosten zich nog wat algemeen willen ontwikkelen, maken gaarne plannetjes om een poosje naar het buitenland te gaan. Ingeval ze dan tegen vergoeding van kost en inwoning bij een familie bv. in Frankrijk of Engeland van plan zijn de huishouding te gaan doen, is STOOMWASSCHERIJaVERVERIJ ROTTERDAM TEL.42J95 DEN haaq TEL.33604* J het zaak, dat men van te voren goed weet, of d« werkkring niet al te druk zal zijn en het milieu aangenaam. Gaat de groote dochter als betalend logee of half-betalend logee, ook dan is het niet on verschillig in welk gezin zij terecht komt, Het Maatschappelijk Advies- en Inlichtin genbureau te Amsterdam, dat gevestigd i^ Hal Centraal Station, weet steeds bij zulke aangelegenheden inlichtingen te verschaf fen en de gewenschte informaties in te win nen. Is alles eenmaal in kannen en kruiken, dan wordt de groote reis aanvaard. Vaak moet die alleen door de jeugdige wereldreizig ster worden gemaakt, omdat óf niemand in de gelegenheid is het meisje weg te bren gen, öf een dergelijk geleide te kostbaar zou zijn. Geeft het dan niet een rustig gevoel, dat in de groote steden als Basel, Berlijn, Parijs, Marseille, Southampton enz., een stations juffrouw aanwezig is om te helpen bij over stappen van trein of boot, die, waar noodig, ook de eerste maatregelen voor behoorlijk onderdak neemt? De internationale samen werking in dezen is uitstekend. Het vorig jaar werd in ons land alleen door de 17 stationsjuffrouwen op 9 verschil lende posten 26749 maal hulp verleend, waarvan 18677 maal aan Nederlandsche, 6933 maal aan Duitsche en 619 maal aan Oostenrijksche meisjes. Zoo wordt door de Union in de meest uit- eenloopende omstandigheden zeer gewaar deerde bijstand verschaft. We hebben maar eens een indruk willen geven van het veelzijdige werk, dat in het belang van het jonge meisje door een voor treffelijk georganiseerde vereeniging als deze wordt verricht. Blik in een logeerkamer in een der huizen van de Union, Vragenrubriek Mevr. A. C. v. Z. te L. H e t o p n i e u w waterdicht maken van een oude regen jas geschiedt op de volgende wijze: Men koopt bij den drogist K.G. aluin en 14 K.G. loodascetaat en lost dit elk apart in 8 L. water op. Daarna ongeveer 12 uren laten bezinken. Voorzichtig afgieten, zoo dat het zaksel in den emmer nablijft. De 2 X 8 L. water by elkaar doen en hier den mantel doorhalen. Het is wel aan te raden het kleedingstuk zonder wringen of knijpen op te hangen. <LJ t Mevr. A. N. te H. Nappa handschoe nen worden in waschbenzine gereinigd. Pas op met vuur! Waschnappa ken ik niet. Is dit hetzelf de als imitatie-nappa? In dat geval kunt U ze rustig in een lauw sopje was- schen. De handschoenen niet wringen of uitknijpen, maar na de vingers wat opge rekt te hebben aan den boord ophangen op een tochtige plaats, niet bij kachel of vuur. De vet- en advokaatvlekken op Uw wollen japon kunt U verwijderen le. door benzine of tetra; 2e. door een beetje eucalyptusolie op een zacht wollen doekje te sprenkelen. Om kringen te voorkomen, wrijft men in beide gevallen zachtjes over de stof, tot deze geheel droog is. Mevr. A. H. te U. Ge kunt Uw zwart rmeren schoorsteen weer een mooien glans doen kry'gen door hem in te smeren met gewone, zwarte schoensmeer. Daarna goed en langdurig uitwrijven met flanellen of wollen doek. Mevr. A. v. B. te S. Inderdaad zijn klepperende ramen zeer hinderlijk. Een heel makkelijk en eenvoudig middel om het te verhelpen is dat men een ge wone. waschknijper neemt, het ijzerdraadje af haalt en de 2 helften als wiggen ge bruikt om Uw ramen mee vast te zetten. Andere vragen van minder algemeen belang werden per brief beantwoord. Wij herinneren onze lezeressen eraan vragen voor deze rubriek steeds te adresseeren: Redactie Van en voor de Vrouw, alsmede 5 ct. porto voor antwoord in te sluiten. De manieren, die men verwaarloost als kleinigheden, zijn vaak hetgeen maakt, dat de menschen over u heslissen ten goede of. ten kwade. LA BRUYèRE. ontvangt men bU ieder fieschjo NECTAR ESSENCE een receptenboekje, waarin do bereiding van limonadestroop, borstplaat, likeur, Us, puddings enz. wordt aangegeven. Prijs per flench je/0.25. Bü ieder floschje NECTAR REFLECTO NIEUW MODERN OLIE-SHAMPOO VERF in 18 perfecte kleuren gemaakt door: Societé KEMOLITE - PARIS Do REFLECTO kan U al ren verschaffen, die U altijd zoo bewonderd heeft. Met REFLECTO geverfd haar kan ge- H. MESKER, Tnnmanatruat 108, DEN HAAG 6Uur foma/enen 3Ugl olof Op f&Ae&enA Jkoop-'

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10