m m DONDERDAG 6 OCTOBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. a RAADSLID-HUURDER Een kwestie, welke reeds eerder de aan dacht trok, is onlangs weer aan de orde geweest. In het Weekblad voor Gemeentebelan gen is opgenomen een besluit van Getl. Staten van Groningen, waarbij de uitge- sproken schorsing vajn een tweetal raads leden van Beerta, omdat zij huurder zijn 1 van een gemeentewoning, is opgeheven. Dit beteekent echter niet, dat Ged. Staten van deze provincie het toelaatbaar achten, dat een raadslid een gemeentewoning huurt. Integendeel, deze sohorsing werd slechts op- gelheven, omdat bedoelde raadsleden reeds op 22 April ontslag hadden genomen, ter wijl zij pas op 23 April het nieuwe huurcon tract teekenden. Vroeger hadden Ged. Sta ten van Groningen reeds beslist, dat een raadslid een gemeentewoning niet mag huren, ook niet, al wordt de huur van een complex éénvormig vastgesteld. Ged. Staten van andere provincies hebben een ander standpunt ingenomen, en o.i. te recht. Gemeentewoningen worden verhuurd tegen een vastgesteld bedrag. De mogelijk heid, dat een raadslid-adspirant-huurder het met de gemeente op een accoordje zou kunnen gooien, bestaat eenvoudig niet. Waagde een ambtenaar zich aan zoodanige corruptie, dan zou dat spoedig blijlken en de gevolgen zouden ernstig zijn. Dat een raadslid de huurders, en dus ook zich zelf zou kunnen bevoordeelen, door mee te werken aan een lage huur, is theo retisch denkbaar men zou hem dan ech ter kunnen verplichten niet aan de stem ming deel te nenrnen maar datzelfde goid (alweer theoretisch) ook van steunbedra gen, en hot staat nu wel vaist, dat een raadslid steunt rakker kan zdjrn. De meerderheid der raadsleden van Beer- ta ging dan ook wel heel ver, toen zij per sonen, die reeds opgehouden hadden raads lid te zijn, mog eens van het raadslidmaat schap vervallen wilde verklaren. Het is wel jammer, dat voor deze aange legenheid geen eeniheid van opvatting be staat en dat er nog geen principieele be slissing is gevallen. Het schrijnt werkelijk, dat huurders van gemeentewoningen als raadslid worden geschorst, terwijl „erf pachters" niet onder dit oordeel vallen; ja, dat het zelfs aan raadsleden niet verboden is onderhands gemeentegrond in erf pacht te nemen. Dat is wel zeer inconse- kwent. Het is voorts opvallend, dat Van Loenen in zijn uitgebreid en overigens zoo volledig commentaar op de Gemeentewet van dit ge val zelfs geen melding maakt. In het be knopt Leerboek van Sikkes en Zadel wordt cr wel op gewezen. Deze schrijvers stellen de vraag of wijziging der Gemeentewet niet nooaig is, nu „dit verbod dikwijls tot onge mak en onbillijkheid aanleiding geeft, voor al sinds vele gemeenten arbeiderswoningen stichten, die tegen vaste bedragen wor den verhuurd". Naar onze overtuiging is ook zonder wij ziging een andere uitleg, dan van Ged. Staten van Groningen, mogelijk en ratio neel, Verkoop van bruinbrood per pond .Volgens kantonrechter niet geoorloofd AMSTERDAM, 6 Oct. Over de vraag of bruinbrood per pond mag worden verkocht, heeft gister de kantonrechter, mr Hartz- feld, een principieele uitspraak gedaan. 'Een Amsterdamsche bakker, die in deze stad een aantal filialen heeft, gevoelde de behoefte in zijn zaken ten gerieve van zijn klanten het brood per pond in gesneden .vorm te verkoopen. Nu zegt art. 10 van het Broodbesluit. dat ojm. bruinbrood slechts mag worden ver kocht per gewichtseenheid van circa 800 gram of (halve brooden) van circa 400 gr. De ambtenaar van het O.M. vorderde 6,— boete, om de gelegenheid tot hooger beroep open te 6tellen en in hoogste in stantie een principieele beslissing te ver krijgen. De kantonrechter veroordeelde den bak ker conform den eisch. WIJ LEVEREN FRANCO DOOR GEHEEL NEDERLAND, onder rembours: HALVE BACONVARKENS (gerookt) wegende circa 25 K.G., a 90 cent per K.G. IM.V. Drentsche Exportslachterij Assen Telefoon 10 Dcor den storm der laatste dagen werden groote vernielingen aangericht aan den Afsluitdijk. Vooral tusschen „De Vlieter" en Breezand zijn groo te gaten in den dijk geslagen. De gaten in den dijk worden ge dicht met zakken zand en, groote zeilen DELFT, 6 October. Een ernstig geval van kwakzalverij heeft zich in Augustus j.l. voorgedaan te 's-Gravenzande. Daar woonde het achttien-jarig meisje E. S., dat al sedert haar twaalfde jaar in ernstige mate aan suikerziekte lijdende was. Haar huisdokter, dr F. C. Doorenbos, gaf haar re gelmatig insuline-inspuitingen, doch haar toestand was dikwijls zoodanig, dat men voor haar leven vreesde. Eind Augustus kwam het meisje door be middeling van haar verloofde, den 21-jarigen A. A. uit Naaldwijk, in connectie met den kwakzalver van Z. uit Den Haag, oie haar bestraalde en magnetiseerde en vervolgens kruiden voorschreef. Ook raadde hij haar aan, niet meer van de injecties gebruik te maken. Eenigc dagen later echter werd de toe stand van het meisje zeer ernstig en op een Maandagavond overleed zij. De politie maakte tegen van Z. proces verbaal op wegens het onbevoegd uitoefenen \an de geneeskunde en het verleenen van geneeskundigen raad en bijstand. Van Z. had zich desvyege gistermiddag te verant woorden voor den kantonrechter te Delft, mr H. W. N i e u w h u i s. Hij erkende het meisje behandeld te hebben, doch ontkende haar pertinemt verboden te hebben injecties toe te passen. Mr F. Hollander, ambtenaar van het O.M. nam hierna requisitoir en eischte tweemaal een maand hechtenis, benevens vernietiging van de in beslag genomen krui den en teruggave van het bestralings-appa- October a.s. schriftelijk vonnis te wijzen. De kantonrechter besloot Woensdag 19 raat. De Roode Kruis-verpleegsters kwamen te Maastricht handen te kort om de terug- keerende manschappen van de grensverdediging te tooien met bloemen, waardoor het défilé een fleurig aanzien, kreeg. NIEUWE BURGEMEESTER VAN DEN BOMMEL De heer L. G. Lemkes geïnstalleerd DEN BQMMEL, .6 October. Woens dagmiddag is de heer L. G. Lenikes, gemeentesecretaris alhier, die thans be noemd is tot burgemeester dezer ge meente, in een bijzondere raadsvergade ring als zoodanig geïnstalleerd. Na mededeeling van de benoemingsbe sluiten heeft wethouder B. J o n ge 1 i n j met een kor. e rede den heer Lemkes ge- nstalleerd. In zijn rede merkte hij op dat de heer Lemkes in de 10 jaren die hij ambtenaar in Den Bommel werkzaam zich heeft doen kennen als een bekwaam ambtenaar en de raad heeft dan ook nog geen spijt van de benoeming tot gemeente secretaris in 1933. De benoeming tot bur gemeester zal met gemengde gevoe'ens ont vangen zijn, maar spr. heeft alle vertrouwen de werkkracht van den nieuw-benoemde. De nieuwe burgemeester verklaart ernstig naar te zullen streven, het in hem gestelde vertrou wen niet te be schamen en zijn taak zoo te ver vullen dat ook zij die nu wat scep tisch ten opzichte van zijn benoe ming staan, zullen verklaren, dat het hun is meegeval len. In moeilijke tijden wordt het ambt aanvaard, «lapte heerscht in vrijwel alle be- vo'kshuisvesting, in 't bijzonder in Zuidzijde, laat veel te wenschen daarnaast vraagt de rioleering om verbetering enz. Voor een jong burgemees ter, zegt spr., ligt hier een mooi arbeids veld open en spr. hoopt rustig en niet ge dreven door een te groote voortvarendheid, deze vraagstukken met de leden van den ad en zijn wethouders te bezien. Dankbaar hij voor den toegezegden steun, die voor de vervulling van deze taak zoo onmisbaar Aan het eind van zijn rede bracht spr. hartelijk dank aan Weihouder Jongeling, in het afgeloopen half jaar het ambt burgemeester heeft waargenomen en zich hierbij heeft doen kennen als een man met groote kennis van zaken op het ge meentelijk gebied. Ook wethouder Lokker den leden van den raad werd dank ge bracht voor het geschonken vertrouwen in de afgeloopen jaren en den toegezegden Nadat de installatie was geschied, werd de burgemeester toegesproken door wet houder Lokker, die wees op het mooie ambt van burgemeester, waarin zooveel tot stand kan worden -gebracht in het belang der gemeente. De heer Verheul, ambtenaar ter secretarie, sprak namens de ambtena ren en bracht dank voor de goede opleiding, die zij van hun chef ontvingen. Hij hoopte, dat de burgemeester van nu, dezelfde hu mane chef zal blijken te zijn als voorheen. Het woord werd daarna nog gevoerd door heit raadslid Houthuizen en burgemeester den Hollander, als voorzitter van de Stich ting Drinkwaterleiding Goeree en Over- flakkee en namens de vereeniging van Bur gemeesters en Secretarissen op Goeree en Overflaikkee. De Burgemeester beantwoordde de ver schillende sprekers en bracht dank voor de gélukwenschen, waarna het officieele ge deelte werd gesloten. De oprichtingsvergadering van den Bond van Christen-boerinnen, boerendochters en andere plattelandsvrouwen en meisjes in een der zalen van gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Groep van alle afgevaardigden. Burgemeester Lemkes Het bezoek van den Belgischen Koning AMSTERDAM, 6 Oct. Zooals wij reeds meiddein, heeft Koning Leopold van België (het voornemen ons land te bezoeken en zal Z. M. te Amsterdam door de Koningin wor den ontvangen. Bij deze gelegenheid zal een deel van de officieele feestverlichting tijdens de viering van het regeerings>jubileum worden ontsto ken: de grachten-illuminatie en die van enkele torens. OPENING K.E.M.A. LABORATORIA Thans vastgesteld op 14 October ARNHEM, 6 October. De officieele ope ning van die nieuwe laboratoria van de K.E.M.A. te Arnhem, die op 5 October zou plaats hebben, doch vorige week mot hei oog op den critieken toestand werd afge last, is thans vastgesteld op Vrijdag 1* October. Zooails bekend zal de openstelling ge schieden door Z.K.H. Prins Bernihard. Schooldag te Oudewater De Chr. school in dezen tijd Te Oudewater is vandaag een Schooldag gehouden voor het Chr. Lager Onderwijs in deze omgeving. Als sprekers traden op de heer P. vanNes C.zn, hoofdinspecteur L.O. en Ds J. F o k k e m a, Ned. Herv. predikant te Delft. Referaat P. van Nes C.zn Sprekende over „De Christelijke school in dezen tijd", heeft de heer Van Nes ge wezen op 't hooge belang monsdhen Chr. school, om dat de school als voornaam deel der samenleving aen invloed van de be weging der gees ten ondergaat. Ook moet de Chr. onderwijzer zijn een even wichtig wer ker, die k-erinis neemt van het nieuwe, maar van revolutie in de school niet weten P. van Nes Czn wil. Wij mot ion de gees tel ij k e zelfstandigheid der Qtir. soiiool handhaven. Zij inmicrs is aller eerst opvoedingsinstituut en daaraan moet inzonderheid het Bijbelsch onderwijs dienst baar worden gemaakt. Vooral moet de Chr. scnool aan het kind brengen den God van Israël, den God des Verbondsen het kind moet weten, dat Hij een God van nabij is, Die ons hoort en ziet, en met ons meeleeft. Naast het „Daar staat geschreven", moot vooral het „Er is geschied" naai' voren komen. Gezond nationalisme is inter nationalisme. En de kerkhistorie moet bij brengen liefde voor de Kerk. De school moet er voor waken, dat zij nooit het gezin vervangt, maar het juist versterkt. Daarom zien wij de leerplicht wet en den schoolarts anders dan onze tegen- Standers. Vooral het dragen van verant woordelijkheid moet in de school naar 'voren komen en dat moet in de wijze van arbeiden uitkomen; er moeten in de school karakters worden gekweekt, die zich ver ant w oordel ij k voelen voor een levens- Daarom. moet de school ook economisch leeren arbeiden. De onderwijzer heeft er zoo veel mogelijk voor te zorgen, dat de kinde ren het maximum-profijt vaq. de school trekken en daarom moet de organisatie der school in orde zijn; daaraan ontbreekt helaas nog heel wat tot schade van het kind. De school moet vooral meeleven mei ihet gezin en juist in onzen tijd, nu in menig gezin zoo groote zorgen z,ijn, moet het schoolleven er op gericht wor den de jeugd te sterken en te bemoedi gen. Vooral het blijmoedig geloof van den onderwijzer kan hier zoo veel goeds j bereiken. De Christelijke school is een kracht re- worden in ons volksleven, maar ze zal dat alleen kunnen blijven, wanneer er e e n hechte band bestaat tusschen de ouders en de onderwijzers. De school moet mede dienen voor den geestelijken opbouw van ons volk. Het gaat niet allereerst om het groote getaj, maar om den geest. 1-Ioe grooter de geestelijke verwarring wordt, des te zwaarder wordt de taak der school, maar het blijft haar roeping aan de jeugd van ons -volk bij te brengen, dat één enkele levenswet altijd moet worden nage streefd, nl. Vreest God en houdt Zijn geboden. Verkouden - Grieperig Terstond Dampo inwrijven en inademen. Dit voorkomt erger en U bent spoedig beter. pot 50 cent. Doos 30 cent. L?ClmPO Bij Apoth. en Drogisten. Bond van Chr. Boerinnen Gisteren te Utrecht opgericht UTRECHT, 6 Oct. Gisteren vond in het bouw voor K. en W. een vergadering piaats van Christenboerinnen, boerenaocinjn-s andere plattelandsvrouwen en meisjes onner voorzitterschap van mevr. J. Hogers Viscli te Achlum. Uit alle provincies, be halve uit Limburg waren deelneemsters aan deze vergadering opgekomen. Besloten werd tot oprichting van een 'an- deiijken bond, waarbij onmiddellijk 54 plaat sehjke afdeelingen toetraden. Na eenige bespreking werden de statuten en het huis houdelijke reglement vastgesteld. De Ko ninklijke goedkeuring zal op de statuten worden aangevraagd. Het initiatief tot op richting van dezen bond werd genomen door de Plattelandscommissie van de Fe deratie van Chr. Vereenigingen van en 'voor Vrouwen en Meisjes. (Bureau Heerenstraat 40 Utrecht). Het bestuur van den nieuwen bond werd als volgt samengesteld: Dagelijksch bestuur: Presidente: mevr. J. RogersVisch, te AcQilum; secretaresse. J'kvr. E. baronesse Sloet van Marxveld te Huis ter Heide (U penningmeesteresse: mevr. I. Monnik—de Waal Malefijt te Aal ten; adjunct, mevr. A. HammingBakker, te Hien-Doodewaard; redactrice: mevr. W. J RoelofsenTegerer te Staverden. Het algemeen bestuur werd als volgt ge formeerd Voor Groningen: mej. T. Heeres, Ooster- Nieuwland; voor Friesland: mevr. Witter- holtHevdanus te Bergum,; voor Drente: mej. L. den Heuvel, Zuidwolde, voor Over- iisel, mej. J. Buys te Kampen; voor Gelder land, mej. M. Jochemsen te Ede; voor Hol landUtredht, mej. W. Verburg, te Zeg veld, voor Zeeland, nlt»j. E. de Feijter, te Wapenlandkerkje, voor Brabant mej. R. van der Schans te Drongelen. Maassluis verrast door een windhoos Veel materieele schade, doch verder geen gevolgen De hoos duurde slechts kort BENZINETANK VAN PLEZIERJACHT ONTPLOFT Ongeluk, dat goed afliep Vaartuig geheel uitgebrand DREUMEL. 6 October. Gistermiddag heeft op de rivier de Waal onder de gemeente Dreumel een ontplofifng plaats gehad aan boom vain een plezierjachtje. Het vaartuig was wegens den storm voor anker gegaan. Aan boord bevonden zich twee Amsterdamsche jongens. Plotseling de oorzaak is nog niet be kend sprong de benzinemotor van het scheepje uit elkaar. De kracht van de ontploffing was zoo hevig, dat het geheele dek met een geweldigen knal in de lucht werd geslingerd. De twee opvarenden kregen brand wonden aan gelaat, armen en beenen. Zij konden zich slechts in veiligheid «tellen door overboord te springen en naar den wal te zwemmen, want hun vaartuig was inmiddels in brand ge- De leden van de brandweer uit Ophemert, die juist in de nabijheid met de brandspuit oefenden, trachtten nog hulp te verleenen, doch men kon niet verhinderen, dat het plezierjachtje geheel verloren ging. De twee jongens werden ter plaatse verbonden en zijn op eigen gelegenheid naar Amsterdam gereisd. MAASSLUIS, 6 October. Gisteravond streeks zeven uur trok een windhoos Maassluis, welke slechts korten tijd duur de, doch op verschillende plaatsen in de binnenstad materieele schade aanrichtte. In enkele straten vlogen honderden dak pannen, enkele schoorsteenen en dakramen van de daken. Ruiten werden vernield en eenige gedeelten van glazen daken werden losgerukt en op straat geworpen. Persoonlijke ongelukken kwamen geluk kig niet voor. De hoos, die uit Westelijke richting kwam, trok in Oostelijke richting over de stad, daarbij ongeveer een derde gedeelte der be bouwde kom passeerend. Overal werden pannen van de daken gerukt en verschillen de schoorsteenen konden den plotselingen sterken winddruk niet weerstaan. Het meest hadden van de windhoos to lijden de Zuidelijk, de Bovenstraat, de Oranje straat en de Emmastraat. Enkele daken van glazen serres werden opgelicht, een enikel zinken dak verhuisde ook naar lager regio nen, terwijl een schuurtje eveneens tegen de lakte ging. Wonder boven wonder werd niemand door de rondvliegende dakpannei en daken getroffen. De hoos was zeer kort hij duurde maar een paar minuten doch was van groote kraoht Vanzelfsprekend is de bevolking nog al geschrokken van dit onverwachts natuur verschijnsel, waarbij plotseling dakpannen enzoovoorts langs de ramen vlogen, doch waar de gevolgen erg meevielen, is ieder ei overigens vrij kalm onder gebleven. Assistentie van de brandweer is niet noo- dig geweest, aangezien de bewoners van de getroffen huizen elkaar geholpen hebben bij het opruimen van de brokken. Noodweer boven Rotterdam ROTTERDAM. 6 October. Scheen gister avond aanvankelijk een verbetering in de weersgesteldheid ingetreden te zijn, gedu rende den nacht is deze er weer aanzienlijk op achteruitgegaan. Vooral in den nanacht trokken met tueschenpoozen korte, doch hevige onweersbuien over Rotterdam en om geving. Zware donderslagen rverstoorden dv nachtrust van velen. Het hevigst was wel de bui, die omstreeks half zes zich boven de stad ontlastte. Zware hagelslag deed in een ommezien het stadsbeeld veranderen. Over straten jen pleinen werd een witte wade ge legd, welke al echt een winteridee gaf, het geen in deze Octoberdagen werkelijk vreemd aandeed. Lang duurde deze gewaarwording echter niet, want stroomen regen deden de witte substantie even spoedig verdwijnen, als ze gekomen was. In de morgenuren werden tusschen de buien door trams en autobussen bestormd. Op 'n dergelij'ken toeloop bleek 't wagenpark van de R.T.M. niet berekend te zijn. Man zat als haringen in een ton opeengepakt en nog kwamen velen tengevolge -van het over stelpend aanbod passagiers te laat op het werk of kantoor. Voor zoover wij konden nagaan hebben de onweersbuien, die in den nanacht overtrok ken, nergens eenige schade van beteekenis aangeriqht. ROFFELRIJMEN STOKEN Wat is 't hier fijn, mevrouwtje!" Zegt juffrouw Melisvaart „Je kan hem best al hébben. Zoo zachies-an, de haard". Mevrouw Van Brandsma glundert „Ja, 't is zooals u zeit: Een fikkie moet-ie branden Met ail die nattigheid" De dames zetten prettig Zich bij het haardje neer En maken eerst gezellig Een smoesje over 't weer, Maar weldra komt de juffrouw Op 't praatje van de dag: „Wat stookt u in uw haardje Als ik u vragen mag?" „Eén kitje dertig-'vijftig Per dag en nacht, juffrouw. Ja, hij brandt dóór natuurlijk, Want anders lijd je kou". ,fEên kitje?" vraagt de juffrouw, „Bedoelt u déze kit? Mijdunkt dat daar toch zeker Een-tiende mud in zit! Dan stookt u in een winter Toch bijna twintig mud!?" Mevrouwtje zit heel even Een beetje in de put, Maar dan herneemt ze monter: „O nee, bij lange niet.' Wij stoken, tot het voorjaar, Maar twaalf mud anthraciet". „Zoo, twaalf nog", zegt de juffrouw. „Wij, als 't héél koud is, tién. Ik zou 't u op de nota Heusch kunnen laten zien" 't Was jammer dat ik weg moest, Maar ach. ik dacht maar zoo: Vóorloopig zijn de dames Nog aan dit apropos. De kwestie: ivat verstook je, Is uitermate teer: Hoe wéinig weet mevrouivtje, Hoe véél, dat weet meneer. (Nadruk verboden) LEO LENS Verbetering. In de roffel „Voordeel uit nadeel", U Oct., moest regel 5 aldus gelezen worden: „Een voordeel voor de winkeliersL. L. PROBEERT DIT RECEPTJE TEGEN RHEUMATIEK-PIJNEN U KUNT HET ZELF KLAARMAKEN Wanneer U last heeft van rheumatiek, neemt dan eens een proef met dit recept om de pijn te verdrijven. U kunt het thuis klaarmaken en het helpt goed. Bij Uw apotheker of drogist koopt U 85 gram terpentijn en 15 gram Rheumagic-olie (ge concentreerd). Een 15 grams-fleschje Rheu magic-olie kost maar 65 cent, dus met de terpentijn bent U voor ongeveer drie kwar tjes klaar. Schudt deze twee bestanddeelen in een schoone flesch goed door elkaar. Zorgt ervoor dat U het niet in Uw oogen krijgt. Uw rheumatiek-olie is nu gereed. Bevochtigt de pijnlijke plaatsen ermede, zonder te wrijven of te masseeren en de pijn verdwijnt direct. Het is werkelijk een uitstekend middeltje. U zult blij zijn dit goede receptje gevonden te hebben. Vergeet daarom niet 85 gram terpentijn en 15 gram Rheumagic-olie (geconcentreerd) bij Uw apotheker of drogist te halen. (Adv.) Kalenders 1939 De eerstelingen van den kalenderoogst lig gen alweer op tafel: „Filippus" en zijn Evan gelisatie-editie „Zaadkorrels" zijn reeds ver schenen. Het schild brengt de bekende beel tenis van het naar de waterstroomen hunke rend hert. Het blok is samengesteld door 12 bekende predikanten of leeken, die den toon, welke het Geref. Tractaatgenootschap „Filippus" voor deze kalenders vraagt, zeer wel weten te treffen. Voor de huiskamer is Filippus reeds hij duizenden de vertrouwde en begeerde dagelijksche gast, terwijl de kalender „Zaadkorrels", ook wat den prijs betreft, geheel berekend is voor verspreiding door Evang. Commissies, Zondagsscholen e.d. Wie de doeltreffendheid kent van dit dage lijksch uitgestrooide zaad in gezinnen, waar bijbel en gebed door allerlei oorzaak op den achtergrond zijn geraakt, zal gaarne weer van dezen kalender gebruik maken. En wie haar niet kent, vrage er een aan bij den uitgever van heide kalenders, J. B. v. d. Brink Co. te Zufcfen. Jhr. Mr. L. E. M. VON FISENNE DËN HAAG, 6 October. Naair wij verne men is Jhr. Mr. L. E. M. v 0 n Fisenne, het oudste lid vain het College van Gedep. Staten van Zuid-Holland, vrij ernstig on gesteld. Hij heeft dientengevolge zijn werkzaaim- hedieni reeds eenigien itfcjd moetien onder, brekien. Kwakzalverij te 's-Gravenzande

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5