kdöD Nederl. Christelijke Bond in de Kleedingindustrie 52AD10 WOENSDAG 5 OCTOBER 1938 DE ALG. VERGADERING 'Afscheid van voorz. Nieuwland Tot eere-voorzitter benoemd F usiebesprekingen met „Unitas" DEN HAAG, 5 Ot. Gisteren is de Ned. Chr. Bond in de Kleeding-industrie in de laatste zitting van zijn algemeene vergade ring bijeengekomen. Aan de orde komen verschillende voor stellen. Allereerst over de contributierege ling. Het hoofdbestuur stelde voor geleide- lijk een nieuwe contributieregeling vast te stellen: contributie en ziekenfondspremie zullen worden samengevoegd. Voorts is het hoofdbestuur bereid om een jaar na invoering der nieuwe regeling een uitkeering bij overlijden vast te stellen en in te voeren. Verder zal na invoering van een nieuwe contributieregeling een nadere re geling worden getroffen voor de werklooze leden. Amsterdam stelde voor bij de contributie tevens de bijdrage van 2 cent per week voor „Draagt Elkanders Lasten" voor alle leden verplichtend te stellen Na verdediging van het voorstel namens het hoofdbestuur besliste overeenkomstig een voorstel-Rotteröam de vergadering, dat de nieuwe regeling zal gelden voor nieu we toetredende leden: zij zullen contributie plus ziekenfondscontributie moeten betalen. Alleen Leiden was tegen. Invoering van een uitkeering bij overlijden met verhooging der contributie van ver moedelijk 2 cents per week werd ver worpen met 19 tegen 12 stemmen. Tot collectieve toetreding tegen 2 cent per week en per lid tot ..Draagt Elkanders Lasten" werd besloten met 17 tegen 14 stem men. Aan de orde komt vervolgens een voorstel om voor de extra-uitgaven een „voorzienings fcmds" te vormen uit een deel van het bonds- vermogen. Het werd met algemeene stem men goedgekeurd. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen de rechtspositie nader vast te stellen van den nieuwen bezoldigd bestuurder. Een voorstel-Rotterdam verzocht het hoofdbestuur pogingen aan te wenden om tot een betere verzorging van de ouden van dagen te komen. Gedacht werd aan fondsvorming met heffing van bijdragen van werkgevers en werknemers en aanvulling door de overheid. Rotterdam zou er een punt van wil len maken op het sociaal program van het C.N.V. Den heer Stapelkamp (voorzitter C.N.V.) is de zaak zeer sympathiek, maar de voorgeslagen vorm zal niet tot het doel leiden. Als vakbeweging kunnen we geen fonds gaan stichten: dat zou geen resultaat van e enige bet eekenis geven- Het C.N.V. zal uiterlijk in December een apart congres wijden aan dit be nauwende vraagstuk. De voorzitter deelt mede. dat instel ling van een bedrijfspensioenfonds bij de besprekingen over de collectieve contracten aan de orde is geweest. De bedrijven kun nen echter thans de lasten niet dragen. Het hoofdbestuur blijft te dezer zake diligent. Het voorstel-Rotterdam wordt aangeno men. Dc afdeeling acht de zaak veilig bi] het C.N.V.-bestuiur. Propaganda Het laatste voorstel der agenda was van cle afdeeling Hardenberg en bedoelde als proef een bezoldigd bestuurder als propagandist aan te stellen. Practisch werd jlit niet mogelijk geacht en door de verga dering verworpen. Afscheid van den oud-bondsvoorzitter Nieuwland De voorzitter richtte zich tot den afgetreden functionaris, die na 19 jaar zich genoopt zag tot heengaan met het oog op zijn gezondheidstoestand. Het is voor U. aldus spr., en voor de uwen een zware weg. Het geloof in Gods bestel heeft U daarin echter gesterkt. Ook voor de organisatie is uw heengaan een gevoelig verlies. Gij hebt dep Bond ge diend met een groot geloof. Dat was uw groote kracht en daardoor hebt ge uw taak kunnen vervullen boven verwachting. Voor dat alles danken we U zeer. Ook buiten onzen eigen kring werd uw arbeid gewaardeerd, zelfs door prin- cipieele tegenstanders; gelijk blijkt uit een ingekomen schrijven van den „mo dernen" bond. Spr. leest dezen brief voor, waarin hulde wordt gebracht aan Nieuwlands kennis van zaken, activi teit en volharding. We danken God. zoo vervolgt spr., dat ge voor ons hebt kunnen zijn, wat ge geweest zijt en danken U zelf ook. Als dankbare afscheidsherinnering biedt spr. een rook tafel met rookstel en rookgerei aan en be sluit met den scheidenden voorzitter Gods kracht toe te wenschen op zijn verderen le vensweg. De heer Grashoff, bondssecretaris. die negentien jaar met Nieuwland samenwer ken mocht, spreekt daarna een persoonlijk woord van afsoheid. De heer De Leeuw (Leiden) sprak woorden van dank namens alle afdeelin- gen. Hij verzocht den heer Nieuwland toe te zingen Psalm 121 4. Dit geschiedde. Tenslotte stelde de heer De Leeuw voor oen heer Nieuwland te benoemen tot eere-voorzitter van den Bond. Met groote hoorbare instemming hechtte de vergadering aan dit voorstel haar goed keuring. De heer Stapelkamp sprak een har telijk woord als collega en als voorzitter van het C.N.V. Geheel de Chr. vakbeweging ziet Nieuwland met weemoed en leedwezen heengaan uit den kring van het Algemeen bestuur. Op den Bond in de Kleedingindustrie heeft hij zijn stempel gezet als principieel en wijs leidsman. God geve hem ae ontwik keling in gunstigen zin van de vakbewe ging nog gedurende vele jaren te aan schouwen. Het zal dan zijn uit de verte. Maar ons aller sympathie blijft onver zwakt. Spr. besloot met woorden van dank voor hetgeen Nieuwland heeft gedaan voor den groei en bloei van de Chr. vakbeweging. Toespraak van den heer Nieuwland Don heer Nieuwland is het thans een moeilijk oogenblik in zijn leven. We gaan uiteen, na een samenleven van 20 jaar, waarin sterke banden zijn gelegd. Gon heeft ons echter dit scheiden opge- Het verleden laat daarom voor spr. een lichtende streep achter. In den kring der organisatie heeft hij veel hartelijkheid mo gen ontmoeten. Dat is Gods gave geweest, We hebben elkaar leeren verstaan, begrijpen en waardeeren. Op voor spr. ontroerende wijze is daarvan op 1 Nov. 1937 gebleken. Hij is dankbaar voor wat hij onder Gods zegen en in Gods kracht heeft mogen doen voor den Bond. Hij heeft niet willen heer- schen. maar begeerde slechts te dienen. Daarna leidt de heer Nieuwland den nieu wen voorzitter in. Men ontvange hem op de wijze zooals men spr. ontvangen heeft en nu afscheid van hem neemt. Er zij harte lijke samenwerking om de organisatie ver der te voeren langs de beproefde princi- pieele paden; het sociale kan daarbij ten volle tot zijn recht komen. Als gekozen moet worden tusschen het christelijke en het sociale, behoort steeds het christelijke het te winnen. Dan zullen we ook als organisatie ten zegen zijn. Spr. dankt ten slotte voor het aangeboden geschenk. Het zal de oude sympathie 6teeds weer levendig houden. Het eere-voorzitterschap van de organisa tie te aanvaarden is hem een eer, die te vens tot groote dankbaarheid stemt. De voorzitter dankt voor al het ge sprokene. Hij hoopt in de oude paden voort te gaan. Een opwekking Hierna is nogmaals het woord aan den lheer Stapelkamp, als voorzitter van het C.N.V. Hij wijst op het bijzonder karak ter van deze algemeene vergadering, waar in tevens vruchtbare arbeid is verricht Den nieuwen voorzitter werd toegewenscht zijn arbeid in gebed en met zegen te vervullen en alle aanwezigen werden opgewekt om in trouw en met kracht te arbeiden aan den uitbouw van de Ghr. vakbeweging en dat werk te zien als roeping van Godswege (applaus). Besprekingen inzake fusie Tenslotte werd het punt: eventueele fusie met den Ghr. Textielarbeidersbond „Unitas" aan de orde gesteld. De voorzitter gaf een uiteenzetting van den stand van deze zaak. Er is op dit punt geen strikte noodzaak, maar fusie zou een middel kunnen zijn om beter tot het doel te geraken. Dat moet rustig worden overwogen. Thans kan slechts gevraagd worden een machtiging om de besprekingen voort te zetten. Uiteindelijk zal de algemeene vergadering moeten beslissen. Rotterdam, Leiden. Den Haag en Gronin- Denaturatie van rogge Vertraagd GRAVENHAGE, 4 October. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, is het niet mogelijk gebleken de denat.uratie van rogge zoo vlot te doen verloopen als wel werd gehoopt, daar de levering van de voor het kleuren benoodigde fuchsine ten gevolge van den onzekcren toestand ge durende de vorige weken gestagneeM heeft Men hoopt evenwel spoedig in staat te zijn op normale wijze aan de aanvragen tot donaturatie te kunnen voldoen. N.S.B.-ers in Indië Naar aanleiding van het feit, dat de Gou verneur-Generaal de afgezanten van Mus- sert niet heeft ontvangen tn lagere autori teiten dit wel deden, schrijft De Banier, Chr. weekblad van Ned.-Indië als volgt: De reis van de heeren Marchant et d'Ansembourg en Van Geelkerken door Fndië heeft tot nog toe weinig nieuwe ge zichtspunten met betrekking tot de N.S. B. opgeleverd. Een opmerking, die wij naar aanleiding van dit bezoek willen maken, betreft zelfs niet eens „de be weging". Het staat' den Gouverneur-Ge neraal natuurlijk volkomen vrij, wie hij als zijn gasten wenscht te ontvangen en wie iiiet. Dit is een zaak, die hem per soonlijk aangaat en waarover hij jegens niemand eenige verantwoording behoeft af te leggen. Volkomen terechv heeft de 'ndische pers en hebben de beide reizen de leden van de N.S.B. dit besluit buiten bespreking gelaten- Maar het wordt nu toch wel wat wonderlijk, wanneer die N.S.B.-ers Batavia kunnen verlaten met het prettige gevoel, dat zij daar door vele autoriteiten zijn ontvangen. Formeel kan iemand wellicht zeggen, dat die auto riteiten dienaren van de Regeering en niet van den Gouverneur-Generaal zijn, materieel doet het hoogst vreemd aan wanneer de beide reizigers vanwege hun politieke connecties niet door den hoog ste in den lande, maar wel door allerlei goden van lager rang worden ontvangen. De Nederlandsche Bond van vereenigin- gen van Postzegelverzamelaars heeft alle in ons land bekende vereenigingen van postze gelverzamelaars verzocht op 9 October a.s. „Den dag van den postzegel" te willen vie ren- Deze datum is gekozen omdat op 9 October 1874 de stichvingsacte van de Union Géné rale des Postes (zoo was de eerste benaming voor de tegenwoordige Union Postale Uni versale) werd geteekend. Nederland behoor de tot de oprichters van deze wereldpost vereen iging. Militaire auto te water gereden Slachtoffer ter aarde besteld MAASHEES, 5 October. Gisteren is alhier met militaire eer ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den dienstplichtige A. P h i 1 i p s e n, die in garnizoen was te Haarlem en die Vrijdagavond te Deven ter met een militaire auto te water reed en verdronk. Een vijftig-tal militairen woon de de begrafenis bij. Twee hoofdofficieren, resp. vertegenwoordigende den Minister van Defensie en den Motordienst, spraken aan de groeve woorden van deelneming. De burgemeester van Maashees, de heer A Jans, gaf uiting aan zijn medeleven met de ouders, die op zoo droevige wijze hun eenigen zoom hadden verloren. gen voeren over deze zaak het woord. Er bleek geen bezwaar tegen om de besprekin gen voort te zetten. Gezorgd moet in ieder geval, dat, indien fusie wensdhelijk mocht blijken, de belangen van de kleermakers ten volle behartiging zullen vinden. De heer Nieuwland betoogt, dat fusie, vooral in Twente, kan leiden tot belangrijke versterking der Ghr. vakbeweging. De bespreking wordt gesloten. D. E. L. Tenslotte ontvangt het hoofdbestuur machtiging om het besluit tot aansluiting bij „D. E. L." g e 1 e i d e 1 ij k uit te voeren. De voorzitter bepleit voorts het tref fen van een regeling, die geleidelijk zal worden ingevoerd, waardoor het ziekenfonds zal worden ontlast van gevallen, die eigen lijk tot de invaliditeit behooren. De vergadering geeft daartoe machtiging. Daarna wordt de vergadering gesloten. Whisky Soda C ar am e 11 a van Lonk a ie Breda Hr Ms ..Tromp", die gisteren met aan boord de ministers Colijn. van Dijk. de Wilde en Weiter van Rotterdam naar Den Helder zou vertrekken, is wegens storm weer naar de Maasstad teruggekeerd. De vier ministers verlaten 't schip. Koop eerst een andere tandpasta en liefst de duurste die er is en probeer daarna Ivorol (volgens Nieuw recept). Dan neemt U waar hoe Ivorol in reinigend-, wit makend- en schuimend vermogen alle andere verre overtreft. Wielrijder door auto gegrepen Aan de gevolgen overleden SASSENHEIM, 5 October. Gisteren is de vijftig-jarige wielrijder S. Verbij, in de Hoofdstraat, nabij de r.k. kerk alhier door een personenauto aangereden, welke uit de richting Leiden kwam. Het slachtoffer, dat geheel rechts van den weg reed, werd tegen den grond gesmakt en ernstig gewond. Na dat dokter Le Grand geneeskundige hulp had verleend, is de man naar het St. Elisa- bebh-ziekenhuis te Leiden vervoerd. Het slachtoffer is enkele uren na het on geluk overleden. De man laat een vrouw en tien kinderen achter. Blikseminslag in een boerderij Tot den grond toe afgebrand HEERENVEEN, 5 October. Gisteravond om 10 uur is vijdens een kort, maar hevig onwe- der de boerderij, bewoond door de gezinnen R. Dijkstra en B. Bos te R ot s t e r h a u 1 e. gemeente. Ha sk er land, door den blik sem getroffen en tot den grond toe afge brand. De bewoners, die reeds te bed lagen, konden zich met moeite in veiligheid stellen. De inboedels, benevens een voorraad hoo: gingen verloren. Knoeierijen door administrateur van militair hospitaal 'S-HERTOGENBOSCH. 5 Oct. Voor den krijgsraad alhier is de zaak behandeld tegen den 53-jarigen C. L. Z., administrateur onder-officier van het militaire hospitaal te 's-Graverfhage. Z. heeft in het najaar van 1937 te s-Gra- venhage in zijn functie van administrateur van het militair hospitaal venschillen-de ma len onregelmatigheden gepleegd. Toen de knoeierijen en verduisteringen aan het licht kwamen, deed Z. een poging zich van het leven te berooven. De man legde een volledige bekentenis af. Uit de behandeling van de zaak bleek, dat Z. in financieele moeilijkheden was geraakt, doordat zijn vrouw achttien jaar ziek is ge weest De auditeur-militair, mr Aghina, achtte de misdrijven zeer ernstig. Hij requireerde een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden, met ontslag uit den dienst De verdediger, mr De Vrieze, drong op de uiterste clementie aan. De krijgsraad heeft daarna Z. veroordeeld tot aoht maanden gevangenisstraf, met ver laging in rang. BOERDERIJ TE HELMOND AFGEBRAND HELMOND, 5 October. Gisteren om onge veer tien uur brak door onbekende oorzaak brand uit in de boerderij van den land bouwer P. Kuipers aan den Geremtscheweg alhier. Door den stormwind aangewakkerd, greep het vuur zoo snel om zich heen, dat de boerderij in korten tijd was uitgebrand. Het woonhuis bleef gespaard, dank zij den brandmuur, welke fiiet van de boerderij scheidde. De geheele oogst, alsmede de land- bouw-inventaris. waaronder een dorsch- machine, is verloren gegaan. De Helmond- sche brandweer moest zich tot nablus- sohing bepalen. De schade wordt gedeelte lijk door verzekering gedekt UIT OOST- EN WEST- INDIE Veroordeeld wegens zedendelict BATAVIA, 4 October (Aneta). De raad in justitie te Batavia veroordeelde J. van H., employé van de Bataviasche verkeers- inaatschappij, wegens een zedendelict, ge pleegd met minderjarigen van hetzelfde geslacht, tot twee jaar gevangenisstraf, on der aftrek van den tijd doorgebracht in 'preventieve hechtenis. Het drama te Taroetang TAROETOENG, 4 Oct. (Aneta). Inzake het militaire drama te Taroetoeng, waarbij twee militairen, die gedrost waren na diefstal van ruim 5000.— uit de brandkast in den jnilitairen wacht, door een achtervolgenden korporaal werden doodgeschoten, wordt nog nader vernomen, dat zoowel de gearresteer de korporaal als de doodgoschoten soldaten Javanen waren. Mislukte Chineesche bruiloft De bruidegom achter de tralies Een Chineesche jongedame te Malang is dezer dagen het slachtoffer geworden van een paar oplichters, die er onder 'valsche \oorwendselen in geslaagd zijn haar juwee- len en bijouterieën afhandig te maken tot een totaal bedrag van ca. f 900, lezen wij in de „Ind. Court.". Men deed dit als volgt: Een vrij jeugdige zoon van het hemelsche rijk deed zich voor als kassier van een groote bankinstelling en dong naar de hand van de dochter der Chineesche dame. Laatstge noemde dacht, dat het jongmensch geen slechte partij zou wezen en toen door een ongelukkigen samenloop van omstandighe den de aanstaande bruidegom een kleine financieele regeling te treffen had, had zij geen bezwaar wat juweelen af te staan. De ze behoeft het nog gezegd? werden fluks in het pandhuis te gelde gemaakt. Zoo werden de eerste paar honderd gul den binnen gehaald. Wat later kwam een vriend van den bruidegom bij de dame. Haar a.s schoonzoon lag ernstig ziek in een hospi taal en had per abuis zijn portefeuille in Soerabaja achtergelaten. Of zij daar niet wat op wist? Inderdaad wist de dame er wat op, eri een KRO 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.0O—12.00 NCRV< 8.009.15 Gram.mualek (Om 8.15 Berichten)1 10.00 Gram.muzlek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram.muziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gram.muzlek. 12.3Q Het KRO-Orkest en grajn-muzlek. 2.00 Handrwerkuurtje. 2.55 Gram.muzlek. 3.00 Voor de vrouw. 3.30—3.55 Gram.muzlek, .(Om 3.45 Berichten). 4.00 Bijbellezing. 5.00 Gram.muzlek. 5.05 Cursus handenarbeid de jpUgd. 5.35 Gram.muzlek. 5.45 Zang met pianobegeleiding. ;k. 6.30 Voor amatuer-fotografen. 6.45 CNV-kwar- tlertje. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Reportage, eventueel gram.muzlek. 8.00 Berlohten ANP, Herha ling SOS-berlchten. 8.15 Bijeenkomsten van de Geref. Jeugdbonden te Den Haag. 9.15 Staf muziek van het 5e Reg. Infanterie. 9.45 Vervolg van 8.15. 10.15 Berichten ANP. 10.20 Vervolg concert. 10.45 Gymnastiekles. 11.0Q Gram.muzlek. 11.50—12.00 Schriftlezing. Morgenwijding. 10.15 Gram.muzlek. 10.30 Omroeporkest m.m.v. soliste (Om 12.15 Be richten. 11.2511.50 Declamatie). 12.30 De 1.15 Orgelspel. 1.30 Concertgebouw-orkest HET BESTE INSTITUUT VOOR SCHRIFTELIJK ONDERWIJS WETENSCHAPPELIJK NIE U W S N.V. LELIEGRACHT 30 TEL. 33044 AMSTERDAM C. Prospectus No. 90 en proeflessen der .volgende opleidingen op aan vrage kosteloos verkrijgbaar: Mulo-A en B H.B.S.-A en B Staatsexamen A en B Boekhouden (alle examens) Accountancy Handelscorrespondentie (Ned. en Mod. Talen) Stenografie Middenstandsdiploma Akten L.O. en M.O.-A Mod. Talen Hulp-, Hoofd- en Na-akte Muziekleer L.O. Tekenen Politie-diploma Akte M.O. Staathuishoudkunde Algemene Ontwikkeling, enz. Examencursussen met examengarantie, onder volledig bevoegde, individuele lei ding. Aansluiting aan elke voorstudie mogelijk. Alle studievakken afzonderlijk te volgen. Aanvang te allen tijde. Uitstekende referentiën. De Romancers plano en declai (opn.). 4.00 Voor de zieken. 4.3U Gram.mu* I ziek. 5.00 Voor groote kinderen. 5.30 AVRO* Amuaementsorkpst en soliste. 6.30 Sport» praatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO* - irkpst. 7.40 Car K— -ie over orchideeën, ededeellngen. 8.1S soliste. '(In d«( Mozart). 10.3 muziek, 11.00 Be* 12.03 De Twllllght DROITWICH. 1500 M. 12.05 Orkest, 12.50 Voor* dracht. 3.10 Sextet. 3.35 Orkest. 5.05 Mode* praatje. 5.20 Orkest. 7.00 Radlotooneel. 7.20 Orkest. 8.06 Orkest. 8.50 Causerie. 9.20 Be richten. 9.45 Orkest en koor. 10.20 Kerk* dienst. 10.40 Causerie. 10.55 Trio. 11.35 Oc RADIOPARIS 1648 M. 12.35 Orkest. S.05 Zang 4.20 Plano. 5.20 Radlotooneel. 8.35 Piano 8.50 Orkest 456 M. 6.30 Orkest. 7.50 Orkest 9.29 Volksliederen. 11.20 Orkest. 1.30 Concert. 1.35 Viool en piano. 6.25 Trio. 7.30 Orkest en koor. 9.50 Orkest en boerenkapel. BRUSSEL 322 en 484 Ml 322 Ms 12.50 en 1.39 t. 5.20 Orkest. 8 23 Orkest 484 M. n 1.30 Orkest. 5.20 Causerie. 6.35 Or* 9.20 Symphonieorkest. DEUTSCHIJ -Jarige reputatie op muziekgebied 14 Jaar „In radio'»» RIJKEN DE LANGE GED. BINNENROTTE 154 ROTTERDAM nieuwe serie juweelen ging in andere haiï* den over. Zoo werd langzamerhand eert bedrag van 900 gerequireerd, en dit zou nog wel voor vermeerdering vatbaar zijnj geweest, ware het niet. dat dp goedgeefscha dame langzamerhand een gevoel van arg* waan niet meer kon onderdrukken. Zij wendde zich tot een advocaat, die den juis- ten weg wel wist: de (politie. En zoo pluisde de recherche dit zaakje van haver tot gort uit en werd de bruidegom in arrest gesteld wegens oplichting. Sinds dat tijdstip staart schoonmama-af droevig in een berooid bijouterieënkistje, verzucht een lief bruidjd „es war zu schön gewesënes hat nicht sollen seinen heeft de buurt de sen satie van den dag gekregen. De exploratie van Nieuw-Guinea j AMBOINA, 4 October. (Aneta). Van den; leider van de exploratiegroep aan het Wisi selmeer is bericht ontvangen, dat voortdu* rend wordt voortgegaan met de registratie der bevolking. Tot dusver leverde dit 9500 zielen op, waarvan ruim 9200 Kapaoekoes ert ruim 300 Zonggoenoes. De houding der be» volking is voortdurend vreedzaam; de gc» zondheidstoestand van de deelnemers aart de expeditie is gunstig; die van de koelies is bevredigend. Dat is wat anders. Maar de Orion staat onder de Scheepsberichten. Misschien zoek ik wel eens, plaagde ze. Nu moet ik gaan. Dag! Tot ziens Dolf. Dag Ina! Ze scheidden. In de elboog van de straat keek Dolt nog even om. En ook zij keek. Glimlachend staken ze een hand op. De Orion koerste in kalme zee naar het vuurschip Maas. In het volksverblijf schetterde een gramofoon, eigendom van één der matrozen. It is a long way to tipperary, galmden mannenstemmen. Het was Zaterdagmiddag. Indien eenigszins mogelijk kiezen dan de meeste vracht schepen het ruime sop. 's Morgens worden nog snel de laatste leege ruimen volgestouwd. En dan: voor en achter! trossen los! Tijd is geld. Een Zondag is rustdag. Een Zondag is tijd, meer dan vier entwintig uren zelfs. Dat is heel wat. Dat is bijna tweehon derdvijftig mijlen. Holland ligt dan reeds ver achter het kiel zog van een boot. En de Orion heeft dan al bijna de helft van tijn weg afgelegd* De kim was heiïg. Daarom bleven de duinstrook en het licht schip Maas voor de wachtslui verborgen. Later stak aan bak boord vóór een geel-wit puntje door het waas. Aan, uit, aan, uit. Dat moest het vuur van Schouwenbank zijn. De eerste stuurman telde het aantal slagen en de rustperioden. Hieraan herkende hij het karakter van het lichtschip. Wel verdaaid, mopperde hij Waar zit Maas dan? Zijn we die ui voorbij geloopen? Je zou het haast gelooven, zei de leerling stuurmaii. Ze tuurden vanaf de hooge brug, zochten met hun kijkers den horizon af. Ja! Daarl, riep de leerling. Een streek achterlijker dan dwars. Ja, dat is 'em. Nou peil maar even. De leerling verzette de koperen kap van het standaardkom pas, trok een denkbeeldige lijn van de twee waargenomen lichtstippen naar de windroos welke in graden verdeeld was. In de kaartenkamer teekende hij op de zeekaart den driehoek uit en wist in het snijpunt de positie van den Orion. Hij stelde den stuurman van zijn bevinding op de hoogte. De koers werd iets gewijzigd. De Orion stoomde naar het lichtschip Noord Hinder. Tijdens de vaart langs de kust en door betrekkelijk nauwe geulen vormen de vuurtorens en schepen de wegwijzers voor den zeeman. Hij stevent dan met zijn schip van punt tot punt. Op de groote kaarten teekent de stuurman reeds vooruit de koerslijn aan, en gehoorzaam volgt de stoomer deze lijn. Maar hij bereikt het eind ervan nooit eerder dan op zijn rustplaats, de haven van bestemming. It is a long wayVoortdurend volgde een nieuwe naald de groeven van dezelfde gramofoonplaat. De mannenstemmen waren al lang schor van het meégalmen. Behaaglijk slorpten de matrozen een kom koffie leeg. Je zou er droog van worden, zei Mast, de Scheele. Die bijnaam was niet heelemaal juist. Want zijn linkeroog lag slechts scheef in de kas. En in gewone omstandigheden viel deze stand niet op. Maar wanneer Mast in opwinding raakte, boos of enthousiast werd, trok de verweerde huid van zijn groote hoofd zoo strak, dat het rechteroog niet voor zijn gezel onder wilde doen en dwarsuit draaide. Bij de afvaart had Dolf dit reeds gemerkt. Toen haalde Mast het dunne spring binnenboord. Hij sjorde uit alle macht. Maar de staaldraad schoof niet over de reeling. Handje bij, had hij geschreeuwd. En Dolf was toege schoten. Het hielp niet. Toen brulde een walbaas Scheel uilskuiken, zie je niet, dat dc lijn om die paal blijft haken! Hoe zuiver het scheldwoord den matroos typeerde, zag Dolf, toen Mast zich uit zijn gebogen houding oprichtte. Zoo moest een scheel uilskuiken er werkelijk uitzien. Wat voor denviel Mast woedend uit. Steek dan je luie fikken uit je smerige waljas! Maak dat spring los! De walbaas deed het. Zou je zoon mirakelsche turk niet een mep verkoopen, zei Mast even later tegen Dolf. Dat ze me aan boord de Scheele noemen, is allright. Dan zijn we onder mekaar als ouwe jongens. Maar van de wal laat ik me niet verdoopen. Dat lust ik niet. Heb ik gelijk? De tweede stuurman, die bij hen op het achterschip stond, lachte, en zei Natuurlijk, Scheele, heb jij gelijk. Laat je van de wal niet jennen. O. zoo! Mast grijnsde voldaan. Nu, in het vooruit, was zijn gezicht tamelijk normaal. Het leven is zoo slecht nog niet, wat? Mast keek zijn maats aan. Zit je op je wouwelstoel, Scheele, spotte één van hen* Maar Mast was in zijn aard een goedmoedige kerel. Hij kon; veel verdragen. Kletsen laten, heeft Zwan me altijd geleerd, zei hij droogjes. -Bedoel je Bootsman Zwan? Ja, ken jij die ook? Ik heb met hem gevaren. Een reis naar de Oostzee. Was jij dan op de Zeehond? Dolf knikte. Een pechreis geweest, hé? Ik heb ervan gehoord. Wie voeren nog meer op die schuit? De Wit en Vleug en Monk en....„ Daar zit het 'em dan niet in, mompelde Mast. Waarin? Wat? vroeg Dolf nieuwsgierig. Die pech. De Wit en Monk en de anderen zijn geert pechlui. -Maak het nou! Je kan toch kwalijk de schuld geven aart die kerels! Waarom niet? Er zijn nu eenmaal lui, die altijd ongeluk* kig zijn. En dan brengen ze het ook over hun maats. Maar het zit 'em soms ook in het schip. Of geloof je dat niet? Dolf antwoordde niet dadelijk. Hij dacht opeens aan het bijgeloof van vele visschers uit zijn woonplaats. Hoe vaak had hij gehoord: als je bij dien schipper vaart, heb je een prachtige teelt. Die is zoo gelukkig, dat hij altijd met een vol schip bin* nenkomt. Maar bij dien anderen, ik zou er voor bedanken* Trouwens, die blijft geen schipper. Nog één jaar met zulke kleine besommingen, en het is gedaan. Dan staat hij aan dert kant. Wordt vervolgcl j

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8