K A ZO Frankrijk herstelt de betrekkingen met Italië Het Britsche parlement over Chamberlain's actie WOENSDAG s OCTOBER 1938 EERSTE BLAD PAG. a Geste van erkentelijkheid jegens Mussolini Regeeringsverklaring I Wat de „vrede" Europa kostte Daladier schouwen als in staat van permanente mo bilisatie voor den dienst des vredes en het 'aderland. Tijdens de dagen van de mobilisatie is de eenheid hersteld en men moet zich niet ver liezen in nieuwe twisten. Om dit tot stand te brengen moet de re geering kunnen handelen en derhalve heeft zij besloten het parlement te verzoeken haar de middelen hiertoe in de hand te geven. „Het is aan u ons deze middelen te ge in, of ze te weigeren", zoo besloot Dala dier zijn verklaring, „doch weet wel, dat het gaat om 1 et belang en zelfs het leven van het vaderland". Na het afleggen van de regeeringsverkla ring deelde de minister-president mede, dat C h i c h e r y heeft verzocht een interpella tie te mogen indienen. Bij zitten en opstaan sprak de kamer zich uit voor een onmid dellijk vaststellen van den datum der in terpellatie. voor het Parlement Kabinet vraagt volmachten Gisteren, kort voor den aanvang van de buitengewone zitting van het Fransche parlement, heeft minister-president Daladier den Italiaanschen zaakgelastigde bij zich ontboden, om dezen ervan in kennis te stellen, dat de Fransche ministerraad met algemeene stemmen besloten heeft, aan Mussolini de gevoelens van groote dankbaarheid van de Fransche regeering en het Fransche volk te doen overbrengen voor het groote bemiddelings- en vredeswerk, dat hij te München heeft verricht, alsmede hem in kennis te stellen van den wil van Frankrijk, zonder verwijl de diplomatieke betrek kingen tusschen de beide landen te normaliseeren en daartoe zonder meer over te gaan tot de benoeming van een ambassadeur bij de regeering van Z.M. den koning-keizer Victor Emanuel. In de Fransdhe Kamer en in den Senaat is gistermiddag een verklaring van de Fran sche regeering voorgelezen, resp. door de ministers Daladier en Chautemps. Daarin zegt de minister-president o.a.. dat hij niet eraan gedacht heeft, Tsjechoslowa- kije over te geven aan het blinde noodlot. In den nacht van 13 op 14 September heeft hij zich in contact gesteld met Chamberlain en gewezen op het nut van persoonlijk con tact tusschen de leidende personen. Cham berlain was het hiermee eens en hij begaf zich naar Berchtesgaden. Chamberlain heeft hierdoor groote verdiensten verzameld door het handhaven van den vrede. Daladier herinnerde vervolgens er aan, «dat de bij zondeitheóen van de besprekingen in een boek gepubliceerd zijn, misschien .voor het eenst in de geschiedenis. Dat de vrede tenslotte gered is, is te dan ken aan het feit, dat men niet zijn toevlucht heeft genomen tot de geheime diplomatie, doch onder het oog der volken besprekingen heeft gevoerd. Men stond voor een alternatief: ofwel neen te zeggen tot de Sudeten en te komen tot een gewapend conflict, dat zou hebben ge leid tot de vernietiging van Tsjechoslowa- kije, ofwel men moest zoeken naar een com promis. Men heeft den vrede gekozen. De Tsje chische regeering heeft het Fransch-Brit- sche plan heldhaftig aangenomen, Te Godesherg heeft Hitier evenwel nieuwe eischen geformuleerd. Hierdoor idreigde een verbreking van de onderhaal delingen. Daladier zette vervolgens den toestand uiteen, zooals deze was bij het vertrek van Chamberlain uit Godesberg. In deze dagen van spanning waren in Frankrijk twee atroomingen merkbaar. De eene zette alle hoop op onderhandelingen, de andere ver krachtte meer van onbuigbare kracht. De minister-president zag evenwel, dat het heil lag in ean samenvoegen van deze beide stroomingen. Het Fransche volk wilde .een aanval van Duitschland voorkomen, waardoor Frankrijk, overeenkomstig de verdragen in had moeten grijpen. Teneinde niet onvoorbereid te zijn is op 24 September besloten tot een reeks voor zorgsmaatregelen. Tegelijkertijd is de regeering wederom ln contact getreden met de regeering te Lon den. Beide landen verlangden vrede en ver zetten zich tegen een aanvaL Op 26 September versoheen in de Engel- sche avondbladen een officieele mededee- Jing, dat indien Duitschland Tsjechoslo- w&kije zou aanvallen, Frankrijk het te hulp zou komen en dat Engeland en Rusland ze ker aan de zijde van Frankrijk zouden staan. Terwijl president Roosevelt een oproep publiceerde, richtte Chamberlain zich op nieuw tot Hitier. Het antwoord liet weinig plaats en tijd voor een regeling en op 28 September werd de conferentie te München gehouden. De overeenkomst te München Daladier heeft geen spijt van zijn Handel wijze. Liever zou hij gezien hebben, dat alle betrokken mogendheden aanwezig waren ge weest, doch er was geen tijd voor uitstel. De uitslag van de besprekingen te Mün chen is bekend. Uit de ontvangst, welke den Vier staatslieden in him respectieve hoofd steden is bereid, blijkt wel, dat de volken den vrede wenschten. De overeenkomst van München was ook leen groote winst op het memorandum van .Godesberg. Tsjedhoslowakije heeft interna tionale garanties gekregen. Frankrijk en Engeland hebben de nieuwe grenzen gega randeerd tegen een niet uitgelokten aanval. Duitschland en Italië zullen garandeeren Zoodra het vraagstuk der Poolsche en Hon- gaarsche minderheden geregeld zal zijn. Verder is een internationale commissie Ingesteld tot regeling van de verschillende vraagstukken. Indien de Fransche en Britsche legereen heden morgein geroepen zullen worden om ln de gebieden, waar een volksstemming zal worden gehouden de orde te handhaven, dan zullen zij dit doen in het bewustzijn, dat zij dezen gebieden en de geiheele wereld een oorlog hebben bespaard. De overeenkomst van München zal het gebied van Tsjecho-Slowakije verkleinen, doch de republiek zal vrij blijven leven. Minister-president Daladier verklaarde Verder, dat de leiders van Tsjecho-Slowa kije, president Benesj, Hodza en generaal Syrovy, een hooge opvatting hadden van hun plicht jegens hun vaderland en jegens de menschheid. Door het aannemen van de overeenkomst van München heeft generaal Syrovy bewezen, dat hij wist, dat het zijn plicht was het leven van het land te red den om een herstel mogelijk te maken. Da ladier heeft een groote bewondering hier voor. Minister-president Daladier wees er ver- Volgens op, dat men erin is geslaagd, den vrede te redden door te toonen de recht vaardigheid te willen en door loyaal te zijn, door te onderhandelen als mannen, die overtuigd zijn den waren weg des vredes te bewandelen. Ongeacht den regeeringsvorm wenschen 'de volken vrede. Op het oogenblik moet de vredeswil van de geheele wereld vereenigd worden. In het belang van den vrede wil Frankrijk nieuwe vriendschap voegen bij de oude. Dc volmachtenwet Op het oogenblik moeten alle Franschen, Ale het wel van den staat willen, zich be- De minister-president verzocht deze in terpellatie uit te stellen tot na de andere interpellaties en stelde de kwestie van ver trouwen. De kamer heeft dit verzoek met 535 stem men tegen 75 en 3 onthoudingen goed gekeurd. In de wandelgangen verluidt, dat de communisten en enkele ongeorganiseerden tegen hebben gestemd. Het debat Na de verklaring van den minister-presi dent begonnen de uebatten. Onder 't applaus van allen verklaarde de afgevaardigde van het departement van den Beneden-Rijn, Walter, dat Elzas-Lotharingen in dienst van Frankrijk zou staan onder alle omstan digheden. De communist P e r i verklaarde te betreu ren, dat de Sovjet-Unie niet tegenwoordig is geweest bij de besprekingen te München. Louis Murin veroordeelde het gebruik van geweld. Onder toejuichingen verzocht hij vervolgens de regeering een ambassadeui te Rome te benoemen. Tenslotte bracht Ma rin hulde aan Tsjecho-Slcwakije. die oi telijke offers heeft gebracht om den vrede te bewaren. Ook Léon Blum wenschte de rt-geering geluk met het behaalde resultaat. Hij be treurde evenwel het lot van Tsjeoho-Slowa- kiie, dat zich voor de rust van Europa hoeft opgeofferd. Hij stelde in Frankrijk hen ver antwoordelijk, die de actie van den Volken bond hebben doen mislukken. Do K e r i 11 i s vcrklaa.-de, dat volgens zijn meening Duitschland niet in staat was om oorlog te voeren, doch het heeft gebruik ge maakt van den toestand. Hij sprak lang over de bedoelingen, welke volgens hem Duitschland in Europa heeft en zeide, dat alle Fransohen één moeten zijn om den toe stand meester te worden. Volmachten tot 31 December Voor de verdaging van de zitting der Ka mer, te 19 u. 25, deelde de voorzitter mede, dat de minister van financiën een wetsont werp heeft ingediend, waarbij aan de regee ring volmachten worden verleend voor het economisch en financieel herstel van het land. Het ontwerp zou onmiddellijk bespro ken worden. Volgens inlichtingen in de wandelgangen hebben de 73 communisten in de Kamer, De Kerillis en de socialist Pierre Bloch tegen de regeering gestemd. Het ontwerp van wet voor de volmachten voor de regeering omvat slechts één artikel dat als volgt luidt: De regeering wordt gemachtigd tot 31 December 1938 bij decreet, overwogen en aangenomen in den Ministerraad, maat regelen te nemen tot onmiddellijk her stel van den financieelen en economi- schen toestand des lands. Deze decreten zullen kracht van wet hebben en zullen vóór 1 Januari 1539 ter ratificatie aan de Kamer worden voorgelegd". Naar wij vernemen heeft de Ka- De Belgische „Courant" meldt: Zooals men weet, zijn de kosten van de militaire voorzorgsmaatregelen in België geraamd op 300 tot 350 milliocn francs. Pas echter wanneer men nagaat, dat do zeventien dagen van Europecsche crisis in het geheel 16 milliard 150 miilioen francs (ongeveer een milliard Nederlandsche gul dens) hebben verzwolgen, kan men zach dui delijker rekenschap geven van de finan cieele gevolgen, weike een moderne oorlog zou hebben gehad. Nu reeds heeft het in de verschillende betrokken landen ruim 969 miilioen francs (ongeveer 60 miilioen gulden) gekost om eenvoudige voorzorgsmaatregelen te nemen. Engeland heeft de grootste uigaven moe ten doen, in totaal nl. 6 milliard 460 mii lioen francs (400 miilioen gulden). Daarop volgt Duitschland met een uitgave van 4 milliard 199 miilioen francs (250 miilioen gulden). Hierin zijn evenwel, aldus het blad, de kosten verreikend van de groote manoeuvres, die anderhalve maand hebben geduurd, de betaling van 270.000 arbeiders, die gewerkt hebben aan de versterkingen van de Sieg- friedlinie en de ondersteuning van 250.000 vluchtelingen uit de Sudeten-Duitsche ge bieden. Frankrijk, van zijn kant heeft een extra- uitgave moeten doen van 1 milliard 873 mil lioen 400.000 francs of 121 miilioen 125.000 francs per dag (ƒ8 miilioen per dag), ter wijl Italië slechts een half milflioen francs (ƒ30.000) heeft uitgegeven, DALADIER ANTWOORDT CHAMBERLAIN De Fransahe minister-president Dala dier heeft aan zijn Britschen collega Chamberlain in antwoord op diens schrijven, de volgende boodschap doen toekomen: „Ik dank u voor uw boodschap, die het Fransche volk diep getroffen heeft. De ge voelens, waaraan gij uiting geeft, komen overeen met die van het Fransche volk. Frankrijk heeft gedurende deze crisis ge voeld, dat de banden van hartelijke vriend schap, die het aan de Briteche natie bin den, zich versterkten. Evenals al mijn landgenooten heb ik uw grooten vredeswil en uw mooi en sterk begrip voor de levensbelangen van onze beide landen en de bijzondere verplichtin gen van Frankrijk bewonderd. Onze samen werking sluit geen enkele andere vriend- sohap uit Ik ben er van overtuigd, dat zij het zekerste pand van den vrede zal blijven". mer dit ontwerp nog gisteravond iet groote meerderheid aan aard. (Zie blz. 1). Baldwin erkentelijk voor optreden van den eersten minister Nog critiek in beide huizen Tijdens het debat in het Britsche Hoogerhuis over den international len toestand heeft als eerste lord Strabolgi het woord gevoerd. Deze uitte de klacht, dat, aangezien het parlement niet bijeen was, aan het volk niet alle bewijsstukken zijn verstrekt „Wij hebben twee weken lang onder een dictatuur geleefd", aldus lord Strabolgi- Het Tsjecho- Slowaaksche volk had volgens hem wellicht gered kunnen worden, in dien men in Engeland en Frankrijk niet zwak was geweest Strabolgi noemde als alternatief voor een vier-mogendhedenpact een wereldconferentie, zoo mogelijk ge presideerd door den president der Vereenigde Staten. Lord Baldwin, die zijn eerste rede in het Hoogerhuis hield, zeide o.m.: „Ofschoon ik weinig weet van hetgeen tus schen de kanselarijen in Europa is afgehan deld, weet ik genoeg, om te kunnen zeggen, dat, toen de minister-president het besluit nam om naar Berchtesgaden te gaan, er niets ter wereld was, dat hij anders kon doen en ik dank God, dat hij het heeft kun nen doen". Spr. was vol lof voor Chamberlain. „Ik zou" zeide hij, „niemand kunnen aanwijzen, die zou hebben kunnen doen, wat hij deed, toen hij in Duitschland besprekingen ging voeren. Het was een prestatie, waarvoor dit land hem veel verschuldigd is. Toen men het deed voorkomen, alsof het niet in den haak was, van aangezicht tot aangezicht met de dictators te spreken, had hij zich af gevraagd, of men er zich wel van bew'ist 3, dat één der grootste moeilijkheden van laatste vijf jaar het probleem was ge weest, hoe in oontact te komen met de dic tators, die de machinerie van de diplomatie hadden afgebroken". „Er is", zoo vervolgde Baldwin, „nooit een grootere drogreden geuit, dan de opmerking, die velen thans op de lippen ligt: „Eens moet ge toch vechten, vecht daarom nu". Oorlog was op den langen duur nooit onver mijdelijk. Indien er in de toekomst 95 pro cent kans was op een oorlog, zou ik tot het einde mijner dagen op de 5 procent zetten", Voortgaande zeide Baldwin: „De werold- vrede zal wellicht afhangen van de wijze, waarop de moeilijkheden in het komende jaar onder de oogen worden gezien". Met een verwijzing naar het binnenkomen van Hitiers uitnoodiging voor de conferen tie te München tijdens het debat van ver leden week Woensdag, zeide spr.: „Het was net, of de vinger Gods opnieuw een regenboog over den hemel had getrok ken en opnieuw Zijn Verbond met de men- schenkinderen had bestendigd. De men- schenkinderen moeten thans in de komende uren, die voorbij zullen vliegen, hun rol ver vullen en mogen de regeerders van alle na ties zich laten leiden met begrip en wijs heid". Baldwin werd na afloop van zijn rede luide toegejuicht. Na hulde te hebben gebracht aan Bald win en Chamberlain, zeide lord Ponson- b y (arbeiders-oppositie), dat men een nieu we taal moest vinden en het jargon van den Volkenbond moest laten vallen. Het eerste vraagstuk, dat ter hand genomen diende te worden, was de beperking der bewapening en spr. sprak zich uit voor tweezijdige over eenkomsten, zelfs voordat een wereldconfe rentie kon worden bijeengeroepen. De oud-minister van Luchtvaart, lord Swinton, vond eveneens woorden van lof voor Chamberlain. Hij opperde het denk beeld, dat het parlement onverwijld tot alle maatregelen zou besluiten, die noodig zijn om de regeering de bevoegdheid te geven, het land op voet van oorlog te brengen. Lord Lloyd verklaarde, dat 't resul taat van Chamberlains bezoek, aan Hit- Ier was, dat Engeland „een middel tot overbrenging was geworden van wat, naar het hem voorkomt, een der meest beschamende en ongelukkige boodschap pen is, die ooit door een Britschen pre mier aan een bevriend volk zijn over handigd". Lord Lloyd veroordeelde de „schijnhei ligheid" tegenover de minderheden en stelde de vraag, wat er gedaan werd voor de bescherming van de Duitsdhe minderheden in Polen en Italië. Hij voegde hier nog aan toe, dat hij brieven had ontvangen uit landen als Roemenië en Turkije, waarin de vraag L\ j-f l r\ Baldwin gesteld werd: „Hoe kunt gij verwach ten, dat de Balkanlanden tot het verde digingsstelsel toetreden, indien gij allen rond hen verraadt!" Spr. gaf uiting aan zijn bange voorgevoe lens met betrekking tot de garantie en ver volgde: „Iedere nauwe samenwerking met het naziregime zou bij een groot deel van de openbare meening in dit land hoogst on populair en ongewild zijn, tenzij het nazi regime zijn methoden wijzigt". De volgende spreker, lord Marchwood, zeide, dat hij Duitschers kende en wist, dat zij even hartstochtelijk als de Engelsohtn geen oorlog meer wenschen. „De meest sinis tere figuur in het Duitschland van heden is niet Hitier, doch de minister van propagan da, die den geest van het volk bewerkt en Lord Maugham, de lord-kanselier, ver oordeelde de krachtige taal, waarmede het beleid der regeering is aangevallen. Hij be toogde, dat het land op den rand van den oorlog was geweest en prees het beleid van Chamberlain. Het debat werd vervolgens verdaagd. Het Lagerhuis-debat hervat Vóór het Lagerhuis-debat over de bui- tenlandsche politiek hervat werd, heeft de arbeidersafgevaardigde Grenfell, den eersten minister een vraag gesteld over het voortduren van de propaganda der Duitsche radio-zenders, die „de be doeling heeft, verdeeldheid tusschen Tsjechen en Slowaken te zaaien en de kansen op het herstellen van een Tsje- cho Slowaakschen staat te bederven". Grenfell vroeg verder, of Chamberlain stappen zou ondernemen, met het oog op de waarborgen van het accoord van München. Chamberlain antwoordde, dat de minister van Buitenlandsche Zaken stappen heeft ge daan om tot een officieel onderzoek te komen. De Britsche ambassadeur te Berlijn heeft reeds bij de Duitsche regeering go "W =iek>n9 ueel°nl .„„me dhe,d wezen op de wenschelijkheid van matiging in de Duitsche pers en radio. Chamberlain zeide het beter te achten het rapport van den ambassadeur af te wachten, alvorens men verdere stappen zou over wegen. A111 e e sprak over den duur van deze bijzondere zitting en zeide, dat tot de drin gende zaken, welke behandeld behooren te worden, de voorgestelde waarborgen voor Tsjecho-Slowakije, de leening aan datzelfde land en de door de crisis veroorzaakte uit gaven behooren. Chamberlain antwoordde, dat hij deze kwestie zou beschouwen en daarover nog een verklaring zou afleggen, hoewel hij niet noodzakelijk het standpunt van Attlee aanvaarden. Scherpe critiek van Morrison Bij de daarop volgende voortzetting van het debat oefende Morrison critiek op Chamberlain, die, zeide hij, als smeekeling met Hitier had gesproken. Hij zeide: „In plaats van den vrij nerveu- sen woordvoerder van een Engeland in een toestand van zwakheid, had hij de redelijke maar krachtige vertegenwoordiger van En geland, Frankrijk, Tsjecho-Slowakije, Rus land en misschien nog andere Europeesclie mogendheden kunnen zijn". Hitler en Mussolini zijn wellicht even be vreesd geweest als Chamberlain. Nu heeft men alleen het woord der beide dictatoren, maar Hitier heeft bij vorige gelegenheden zijn woord vrijwel steeds gebroken. Het fascisme, aldus Morrison, acht het dwaas woord te houden, wanneer men een goede kans heeft zijn woord met voordeel te breken. De mogelijkheid heeft bestaan, aldus ver volgde Morrison, dat, wanneer Engeland een krachtige politiek gevoerd had, Polen en de landen in het Zuid-Oosten, Engeland zouden hebben gesteund in een politiek van collec tieve veiligheid. Mussolini zelf zal meer dan ooit vrees voor Hitier gevoelen. De toekomstige mogelijkheden voor West- Europa zijn deze: óf Engeland en Frankrijk moeten zich onderwerpen aan den wil van Hitler en Mussolini, óf zij moeten een oorlog onder het oog zien, met de groote kans, dal het komt tot een regelrechte botsing tus schen Frankrijk en Engeland eenerzijds, en Duitschland en Italië anderzijds. De Minister van Verkeer, B u r g i n, zeide, dat Morrison niet de feiten beschouwde, maar een aanval deed op de buitenlandsche politiek der regeering. De „man in the street" zegt, dat wij ons geplaatst zagen tegenover den grootsten oorlog, dien de wereld ooit gekend heeft en hij heeft het scherpzinnige vermoeden, dat de tijdens het weekeinde in getreden verandering het gevolg is van daden van één man. (Applaus). Sprekende over het bezoek aan Berchtes gaden, zeide Burgin, dat er onmiddellijk ge vaar van een gewapende bezetting van Tsje cho-Slowakije bestond. Het afwenden van dit onmiddellijke gevaar en het tot stand brengen van een verstandige bespreking was het eerste van de vele wonderen, die de minister-president heeft gewrocht. Burgin herinnerde er vervolgens aan.fioo Chamberlain op 29 September de besprekin gen heeft afgebroken, toen Hitier onver wacht de bezetting van het Sudetenland door Duitsche troepen elschte. Met dezen stap, aldus spr., heeft de minis ter-president op de bres gestaan voor di democratie, waardoor zijn prestige bij de onderhandelingen werd vergroot. Max ton, van de onafhankelijke arbei derspartij, bracht warme hulde aan Cham berlain voor zijn «pogingen, den vrede te be waren. De conservatief Smery drong aan op nationale herbewapening en reorganisatie, alsmede op nauwere samenwerking met de Vereenigde Staten. De conservatief M c E w a n zeide. dat een der meest hoopgevende teekenan was ge weest, de hernieuwde wijding van den hoek steen van de Europeesche vrijheid, de Fransch-Britsche betrekkingen. Een labour-amendement De labour-fractie van het Lagerhuis heeft een amendement ingediend op de motie der regeering, die goedkeuring van de buiten landsche politiek bevat. Naar verluidt zal in het amendement on der meer worden aangedrongen op terug keer naar de collectieve veiligheid en het ij eenroepen van een wereldconferentie. Verdaging van het huis Chamberlain heeft afgekondigd, dat het Huis Donderdag a.s. tot 1 Nov. zalwor den verdaagd; zoo noodig zou. het eerder kunnen worden bijeengeroepen. Een nieuwe regeering te Praag Slrovy opnieuw premier De regeering-S i r o v y is gisteravond af getreden. Er is thans te Praag een nieuwe regeering gevormd, eveneens onder leiding van gene raal Sirovy. De Slowaaksche minister Czermak had de bedreiging, welke hij Maandag heeft geuit, uitgevoerd en is gisterochtend afgetreden. De nieuwe regeering is als volgt samenge steld: Minister-president en minister van lands verdediging generaal Sirovy. Minister van buitenlandsche zaken Chvalkovsky. Minister van binnenlandsche zaken Czer- ny. Financiën: Kalf us. Sociale zaken: Z e n k L Minister zonder portefeuille Bukhovs- ky, president der sokols, en drie Slowaken, n.l. Karvas, Caidad en Sajnor. NEGEN DOODEN IN PALESTINA Gisteren zijn in Palestina, ten gevolge van de voortdurende onlusten, opnieuw negen donden gevallen. Zeven rebellen werden gedood tijdens m gevecht met Britsche troepen. Voorts werden een Jood te Tel Aviv en een Arabisch politie-agent te Saint Jean d'Acre vermoord door opstandelingen, De inbezitneming van Sudetenland Thans drie zones bezet Incident met Tsjechische officieren Uit' Eger wordt gemeld, dat Tsjechi sche verbindingsofficieren, die zich per auto naar deze stad begaven om bespre kingen te voeren met de vertegenwoor digers van het Duitsche leger, bij aan komst bij het vliegveld door een 50-tal gewapende burgers werden aangevallen en ontwapend. Niettegenstaande zij id het Tsjechisch en Duitsch gestelde legi timaties bij zich hadden, werd hun alle bagage ontnomen en werden zij naar Eger gezonden. Eerst na het vertrek van H i 11 e r wer den de officieren naar het commissariaat ,van politie gebraqht, waar een deel van hun bagage terug werd gegeven. Vervolgens zorgden twee Duitsche ge neraals, dat zij hun wapenen terugkre gen. Het Duitsche Nieuwsbureau zegt, dat 'do Tsjechische troepen voor hun vertrek uit de streek van Braunau, Halbtstadt, Wekelsdorf en Adersbach daar groote verwoestingen' hebben aangericht. Vooral op de stations is dat heel erg. Alle wissels waren b.v. onbruik baar gemaakt. Overeenkomstig de bepalin» gen van München moet alles weer in nor malen toestand worden gebracht. Het werk aan het station Halbstadt zal echtor wekeii moeten duren, zoo leelijk ziet het er daaruit, De troepenbewegingen In een officieel communiqué deelt he! Tsjechische persagentschap Ceteka mede, dat de ontruiming door de Tsjechische troe pen en de bezetting door Duitsche troepeif van de derde zone (N.W. Bohemen) zonder incidenten zijn geschied. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De militaire bezetting van de Sudeteiï- Duitsche gebieden zal op grond van de over eenkomst van München in de volgende ver* dere sectoren geschieden: 1. Zone III. Op 5 October de rest van zonej IIIi dus het gebied tot aan de lijn Hasel- bach (5 K.M. ten Noordoosten van Wald- münohen) Luditz-Radonitz-Gebirgsneu- dorf (2 K.M. ten Oosten van Katharinaberg)', 2. Zone IV. Op 6 October tot de lijn Over- lindewiese-Niederlindewiese-Freiwaldau-Nie* derhillersdorf-Olbersdorf. Op 7 October de. rest van zone IV, dus het gebied tot aan de lijn Niederlipka (1 K.M. ten Noorden van Grulich)-Nicklesdorf-Reitendorf-Wildgrut>- Freudenthal-Wockendorf-Lobenstein. Al dq genoemde plaatsen liggen binnen de ge noemde lijnen. 3. Voor 10 October zal het resteerende ge- bied, waarvan onmiddellijke afstand is be paald, militair bezet worden. De grenzen! van dit gebied zullen nog bekend gemaakt worden. Hitier te Karlsbad Met groote geestdrift is Hitler gisteren! te Karlsbad ontvangen. Op den Theaterplatz was een bijzonder dichte menigte vergaderd. Hitier begaf zich naar het balcon van den' schouwburg, waar de plaatselijke leider der nazi's hem toesprak. Nadat ook nog Henleins luitenant Franfc het woord had gevoerd, hield Hitier een! korte toespraak, waarin hij gewaagde van! de noodzakelijkheid alles wat verdeelt ter zijde te stellen en de volksgemeenschap te verdiepen. De betuiging van de Sudeten- duitschers Voor het rijk wordt beantwoord met een wederzijdsche betuiging van 75 mii lioen menschen. Hitier sprak verder over de maatregeleri welke in he«t Sudetenland genomen moeten worden en van het programma van het her stel, dat onmiddellijk ter hand zal worden genomen. De menigte zong hierop de volks liederen. Hitier bleef nog eenige minutenop het balcon om te danken voor de geestdrif tige ovaties van het volk. Komende van Karlsbad over Joachimsthal, is Hitier gistermiddag de voormalige Tsje- cho-Slowaaksche grens bij de douanepost van Gottespab gepasseerd. De autocolonne van Hitier reed na een korte rust naar An- naberg. Hier nam Hitier plaats in zijn spe cial en trein. Een totalitaire partij in Japan Konoje zon haar leider worden De verschillende invloeden, die in Japan werken voor de organisatie van een totali taire partij, schijnen thans samengesmolten te zijn en men verwacht dat deze beweging aan het einde van de maand een definitie ven vorm zal vinden. Zooals men weet, heeft men ook het vorige jaar getracht tot de oprichting van een dergelijke partij te ko men; de pogingen zijn toen niet geslaagd, omdat prins Konoje, de tegenwoordige pre mier, weigerde hot voorzitterschap van de partij te aanvaarden. De Mijako Sjimboen meent dat de premier zich thans niet meer tegen een dergelijk plan zal verzetton. De nieuwe partij schijnt meer dan een ver- eeniginig van de bestaande politieke partijen, met inbegrip van de sociale massapartij en alle invloeden, ook die van den bond van reservisten, den bond van jongelieden, ar beiders en boeren te omvatten. Haar succes hangt af van de mogelijkheid de organisatie zoo hecht te maken dat prins Konoje het voorzitterschap kan aanvaarden. Naar verluidt overwegen die Duitsche autoriteiten amnestie te verleenen aan alle politieke gevangenen, behalve Schuschnigg, uit vreugde over den terugkeer van het Sudetenland. Het proces tegen Schuschnigg, die nog steeds te Weenen verblijft, zal in ieder ge val voortgang hebben, zulks niet later dan de volgende maand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2