Regen en wind bestookten den praalstoet DINSDAG 4 OCTOBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. 6 De viering van 3 October Sol niet tegen Pluvius opgewassen Feestvreugde leed er echter weinig onder Grootsch Vuurwerk sloot den dag Helaas ging de hoop, dat Sol in den middag als overwinnaar uit het strijdperk zou treden, niet in vervul ling. Pluvius begon wederom te dreigen en liet het daar niet bij, zoo dat reeds bij het opstellen van den allegorischen stoet een regenbuitje zich op de hoofden der feestvieren den ontlastte. En dit was het laatste niet. Want op 't oogenblik dat de optocht door de Breestraat trok barstte er zelfs een stevige bui los. Gelukkig met deze goede eigenschap, dat ze maar kort van duur was. 't Weer bleef niettemin grillig, ondanks den straffen wind, die al evenmin als de zon in staat bleek het tegen het hemelwater te bolwer ken. Al deze omstandigheden in aanmerking genomen zullen we heit den heer de Ko ning maar niet euvel duiden, dat eerst te ruim kwart over één werd gestart. Hij deed, hoog op zijn paard gezeten, in eik geval, alles wat hij doen kon om op tijd te zijn. We zagen hem rennen van voor naar achter en omgekeerd, overal comman do's uitdeelend, teneinde straks perfect voor het forum van het publiek te ver schijnen. Dat hij zijn maatregelen met suc ces zag bekroond, daarover zal een ieder het eens zijn, die het historische schouw spel heeft gade geslagen. Voorop reed het rijtuig met den politie- fcommissaris, onmiddellijk gevolgd door het muziekkorps van het 6e Regiment' Veld- Artillerie, welke ruitertroep een aardige in leiding vormde tot het vele schoons dat aan de fantasie van Dr- Verburgt en Jan de Quack ontsproten was. Onze R.V.A.-ers bliezen er geducht op los, verwijl de paar den zwijgzaam hun muzikalen last torsten. De Leidsche en Nederlandsche vlag, met 'daarachter de Vaandelwacht van dc 3 Oc- tobervereeniging, sloten zich bij de militai ren aan. Ook de heeren van deze Vaan delwacht zaten te paard, in tegenstelling met het feestuur van de 3 October-vereeni- ging, dat in rijtuigen den Vocht mee maakte. Stadhuis ln zfo eerste stadium Toen kregen we een muziekkorps, met hame de harmoniekapel „Werkmans Wils kracht" en 4 herauten te paard, waarop de eerste praalwagen met al zijn vourage aan het oog voorbijgleed. Het was een groep, die een uitbeelding gaf van het Stadhuis, zooals het het centrum vormde van de Leidenaars die tusschen 1413 en 1597 leef den. Maar bij dit stadhuis, in natuurlijke kleuren geschilderd op een groot' doek, bleef het niet, We kregen Clement van Gouda te zien, den man, die den toren ver beterde; Quirijn Gerritszoon en Cornelia Symonszoon Stam, twee metselaars zich in 1576 verdienstelijk maakten door het bovenstuk van den voren te restaureeren, nadat in 1573 de roode haan er in ge kraaid had. En verder nog een aantal an dere personen, waarvan de archieven pre cies vertellen van welken aard hun relaties met het stadhuis waren, Hoeksche en Kabeljauwsche twisten Zoo vreedzaam de eerste groep was, zoo krijgszuchtig deed de tweede aan, die ons in gedachten terugvoerde naar de Hoeksche en Kabeljauwsche twisten- Ook het stadhuis rook letterlijk den kruitdamp, want op Januari 1481 vloog een deel er van door een buskruiteaplosie de lucht in. Hei' Kabel jauwsche stadsbestuur werd door de Hoek sche partij overweldigd en gevangen gezet, in verband waarmee ons een voorstelling gegeven werd van de meest op den voor grond tredend© Kabeljauwen. Daaronder bevonden zich de Stadhouder Van Holland, Joost van Lalaing; Jan van Ranst, markgraaf van Antwerpen en bevel hebber der Kabeljauwen; Philips van Was senaar, kapitein vjtn Leiden, Adriaan van Swieten, Schout van Leiden, zoomede nog verschillende andere grootheden, die in hun costuums dier dagen een prachtig object .waren om den noodigen luister aan de praal wagens bij te zetten. De bekendsten van de Hoeksche partij zooals de Geldersche edelman Reynor, heer van Broekhuysen en zijn Utrechtsche colle ga Hendrick van Zuylen van Nyevelt waren eveneens present. Daarbij gevoegd de schut ters en de piekeniers, die nog heden ten dage den museum-bezoeker schrik aan ja gen, vormde deze groep een der fleurigste en meest levendige van het geheel. Daartoe droegen stellig ook de ontelbare baarden en knevels bij, een verschijnsel, dat in onzen tijd van zakelijkheid en nuchterheid steeds zeldzamer wordt. Half rood en wit De derde groep stelde voor den 14 Juni 1515, toen Karei V hier ver stede gehuldigd werd als landsheer, om den volgenden dag de voorrechten en vrijheden van de stad te bezweren, terwijl tevens de eed van trouw door de stedelijke regeering werd afgelegd. Bij die gelegenheid was het Stadhuis aan den voorkant behangen met half wit en rood laken. Het was diï Stadhuis, dat thans de aandacht opeischte, met er om heen de voornaamste personen, met wie Karei V naar Leiden toekwam. Trompetters, boogschutters, schutters met brandende toortsen, Karei in hoogst eigen persoon, met pages, graven, heeren en wat al niet meer completeerden deze groep. Ofschoon het te ver zou voeren bij iedere groep breedvoerig stil te staan zouden wij ons toch aan groot verzuim schuldig maken zoo we niet gewaagden van een der diepst imponeerende oogen- blikken die aan het ontzet vooraf gin gen. We bedoelen het moment, waarop Burgemeester Van der Werff het van honger muitende volk zijn degen aan bood met de aangrijpende woorden: „Mijn eed mag ik niet breken, maar kan mijn lichaam u dienen, snijdt het aan stukken en deelt het met elkander". Het bloed klopte sneller Het was deze praalwagen, die het bloed an lederen Lcidenaar sneller deed kloppen- Niet dat do wagen zelf zoo indrukwekkend was. Integendeel, aan de hand van deze materie was daar heel wat beters van te maken geweest. Want het tableau vivant ge tuigde allerminst van de ellende die de bur gerij doorleefde en den onversaagden moed vna haar eersten magistraat. Doch dat neemt niet weg, dat na een vluchtigen blik m den feestwijzer een der meest boeiende geschiedenisuren uit onze jeugd weer klaar opdoemde uit de vergetelheid. De opbloei van de „Nieuwe Draperie", feen industrie», die zich bezig hield met het ver vaardigen van lichte weefsels nadat de be roemde laken-nering ter ziele was gegaan (1574), werd door eep vijfde groep vertolkt. Deze praalwagen deed het weer veel be ter, dank zij het weefgetouw en zijn attribu ten, dat geen ruimte voor twijfel overliet Verder behoorden er toe de gezworenen, dra gers van zegels en wapens, alsmede spin ster en kamster, die met haar oude drach ten een speciaal effect sorteerden. Toen het vroor dat het kraakte Een andere groep was het stadhuis van 1597—1929, dus tot het fatale jaar, waarin het vroor dat het kraakte, zoodat het blusch- water voor den catastrophalon brand vaak stolde eer het de vuurzee bereiken kon- Timmerlieden, metselaars, tinnegieters, schilders, glasschrijvers, goud- en zilversme den, boden van het Stadhuis uit vroeger ja ren, de ontwerper Lieven de Key uit' Haar lem; de Duitsche bouwmeester Luder von Benthem, tapijtbewerkers, kunstschilders, kortom een leger van medewerkers aan het voor bijna 10 jaar geleden afgebrande Stad huis passeerden de revue. Daar tusschen in werd een kolossaal doek, met den onvergo- telijken frontgevel er op geschilderd, door vier paarden voortgetrokken. Menigeen zal het goed hebben gedaan een zoo getrouwe uitbeelding van wat nog zoo kort geleden werkelijkheid was, aldus door Leidens stra ten te zien trekken. De blijde inkomst van Prinses Elisabeth, Gravin van de Palts, binnen Leiden op 21 Mei 1613, vond haar uitdrukking in een groep, waarvan een licht-blauwe karos met gewelfde ramen en gele gordijntjes het mid delpunt vormde. Minzaam boog de Prinses tot de groote schare die langs den weg stond opgesteld en het publiek juichte haar driftig toe. den met een bezoek vereerde, en gelijk Prin. ses Elisabeth Stuart van Engeland, ten Stadhuize hartelijk verwelkomd werd. Die gouden koets was uiteraard de mooi ste van allen. Hij was niet, zooals alle an dore praalwagens, met 4 maar met 6 paar den bespannen prachtig zwart-gianzende beesten, wier huiden scherp contrasteerden met de scharlaken roode leidsels en de blau we livreien van koetsier en palfrenier. Ook de kloeding van hen die er voor liepen en het gevolg frappeerde door schoonheid en harmonie. We noemen slechts de jeugdi ge bloemenstrooisters met haar lieftallige kapsels en snoezige korfjes, die een zeer fij- noot in dit spel van fleur en klem- vormden. In een roode karos, vlak achter de gou den koevs hadden plaats genomen de graaf de gravin Van Heyden, zoomede kolonel Baron van Boetselaar en gravin Van Sti- rum, die destijds mede kwamen toen de Stadhouderlijke Familie Leidens poorten binnenreed. Lodewijk Napoleon Dan beleven we de allerminst begeerde periode van Lodewijk Napoleon- Niet dat deze Lodewijk zoo kwaad voor ons was. maar dat kleine broertje van hem, de latere banneling van St. Helena, deelde in feite de lakens uit en dèt bracht de verdrukking, waaronder de lage landen moesten zuchten. Op 12 Januari 1807 vloog een kruitschip de lucht in. Er waren 151 dooden en ook de materieele schade was enorm. Vandaar dat Lodewijk Napoleon onze stad kwam bezoe ken, als zijnde koning van Holland. Minis ters en andere civiele autoriteiten vergezel den hem. Doch tevens ook tal van militai- •en van den hoogsten rang, welke gebeurte nis een voortreffelijk stof bood om iets aparts van deze groep te maken. Vooral de kleurrijke uniformen, meest bestaande uit witte pantalons, donker blauwe jassen en gepluimde petten leverden een boeiend schouwspel op. De tiende groep memoreerde de ontvangst ten Stadhuize van den Japanschen van Zijne Majesteit den Taikoen van Nip pon en droeg als zoodanig een geheel Ja- pansch karakter. Heel goed getroffen was de hieropvol- gende allegorische voorstelling van den laatsten brand en den wederopbouw van het Stadhuis. Voorop den wagen waren vier treurende vrouwen gezeten, half schuil gaand onder paarse sluiers, terwijl daarach ter 6 triumpheerende figuren getuigenis af legden van den durf en de volharding, di* ongetwijfeld uit die zooveelste herrijzenis spreekt. Een propaganda-wagen voor het carillon as de laatste praalwagen en zorgde voor een waardig sluitstuk van 5 eeuwen Stad- huis-lief-en-loed. Tusschen de verschillende groepen door klonk telkens de muziek van harmonie gezelschappen, waarvan we nog moeten noe Tieleman en Dros, De Post, de Leidsche Chr- Harmonievereeniging en „Athalia". Stuk voor stuk gaven ze wat ze geven kon den om ook dit belangrijke onderdeel van de feestviering zoo goed mogelijk tot zijn recht te doen komen. En dat kwam heï zear zeker. Want een optocht als we hierboven beschreven, gespeend van alle koperklan ken, ware bij voorbaat tot mislukking ge doemd. Bovendien waren daar nog een aantal leden van het Leidsche Studentencorps, van de damesgyronastiekvereeniging ,3runhil- de" en „Nieuw Brunhilde", de „Leeuwen- groep" (padvinders), de Oranje-Garde, do Leidsche Manége em de Chr. Hist Jongeren Groep, die een groot aandeel in het welsla gen hadden. En nu zwijgen we maar van al die dames en heeren, die achter de schermen zoo veel arbeid hebben verzet. Ook hun al len onze hartelijke dank! Na afloop losten de tienduizenden belang stellenden, die eerst rustig op het trottoir hadden gestaan, zich op en vulden de stad zoodanig, dat er op sommige punten geen doorkomen aan was. Telkens weer klonk het tromgeroffel en het hoorngeschal, afgewisseld met commu nity-singing, waartoe voortdurend door vroo lijke troepjes werd overgegaan. De straatkooplieden deden goede of slech te zaken, de cafétaria's en soortgelijke ge legenheden konden het niet af en zoo viel de avond, die nog zulke hooge verwachtin gen gespannen hield. De avondfeestvieriag In de avonduren waren het allereerst de feestsamenkomsten in Stadsgehoorzaal en Prediker, die de belangstelling van feestvie rend Leiden trokken. In de Stadsgehoorzaal bood het gezel schap Bouwmeester de aanwezigen een feestmenu aan. Feestavond Chr. Oranjevereeniging Een koets i goad Toen kwam de gouden koets aan de beurt, een koets met Oranje-pluimen, waarin Stad houder Willem V en Zijn gemalin Frederika Sophia- Wilhelmina waren gezeten, alsook hun kinderen Frederika Louisa Wilhelmina en Willem George Fre»derik. Het was op October 1788, dai' dit illustre gezelschap Lei- D(e historische allegorische optocht Jn huiszooal iet van 1413 tolt 1597 W<M, i om het Leidsche Stadhuis" het oude stad- De historische allegorische optocht In en om het Leidsche Stadhuis" Allegorische voorstelling van den brand (treurende figuren) en de hernieuwing van het stadhuis (triumpheerende figuren). ingekomen, dat 't verblijf op straat nu niet tot één van de aangenaamste ging behooren. Regen en wind gingen hand aan hand. Ve len, die dan ook van een feestsamenkomst buiten kwamen, besloten maar direct huis toe te gaan. Een en ander was dan ook wel oorzaak, dat het wat later op den avond niet zoo bijzonder druk in de stad was. De hos sende en deinende massa's hadden plaats gemaakt voor tram-bestormend en zich haastig-naar-huis-begevend publiek. Dat onder deze omstandigheden de belang stelling op en om 't feestterrein, waar een vuurwerk zou worden afgestoken, niet die enorme omvang aan zou nemen als voor gaande jaren, valt te begrijpen. Velen re deneerden zelfs: ,,'t vuurwerk zal toch wel niet doorgaan". Maar neen, 't ging door. Ruim kwart over elf kleurde de eerst-afgestoken vuur pijl de pikzwarte lucht, gevolgd door nog verscheidene andere stukken, die alle meer of minder van den regen te lijden hadden gehad. En hiermede kwam hot einde aan een dag, die met opgewektheid is gevierd* RADIO-DISTRIBUTIE DINSDAG 4 OCTOBER Programma 3: 8.— Keulen, 10.20 Parqs Radloy 12.05 diversen, 12.20 Parijs Radio, 13.20 Brussel VI., 14."o Radio PTT Nord of dlv., 15 05 Parllq Radio, 15.20 Keulen, 17.20 Brussel Tl., '18.50 Lon ■Reg., 19 20 Brussel VI. 20.20 Londen Reg., 20.50 Brussel Fr. 21.20 Keulen, 23.20 RFadlq i anmark of diversen. Programma 4: 8. Bru33eg VI., 9.20 diversen, 10.35 Londen Reg., 11.20 Radio Danraark of div., 12.20 Londen Reg.. 16.20 Droltwich, 16.45 Keus 19.Droltwich, 19.50 Londen Reg., 20.2Q Droltwich, 21.45 Londen Reg., 22.20 Brussel VI., 22.30 Droltwich. WOENSDAG 5 OCTOBER Programma S: 8.Keulen, 9.20 diversen, 10.35 Parqs Radio, 12.05 diversen, 12.20 Brussel VI., 14.20 Londen Reg., 16.20 Keulen, 17.20 Parijs R., 19.20 Keulen, 20.20 Brussel VI., 22.50 Boedapest of div, 23.25 diversen. Programma 4: 8.Brupsel VI., 9.20 GRD of :v„ 10.35 Londen Reg., 12.10 Droltwich. 14.20 Radio PTT Nord. 15.10 Droltwich. 18.40 Londen I Rog., 18.5a Droltwich, 19.50 LondenReg., 20.20 I Droltwich. Agenda •Van Maandagmorgen 3 tot en met Vrijdag 7 October nemen waar de apotheken G. I-I, Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502 en G, F. Reyst, Steenstraat 35, telef. 136. Voor Oegstgeesi: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8. telef. 274. De drukte Het is gisteren bij de Ned. Spoorwegen bijzonder druk geweest. De drukte heeft' verre de verwachtingen overtroffen Reeds vroeg kwamen aan het station al hier een groot aantal reizigers met verschil lende treinen aan, in Den Haag naar Lei den was de toevloed zóó groot, dat extra treinen ingelegd moesten worden, daar de gewone treinen de reizigers niet konden vervoeren. Aan het station waren alle uit gangen in dienst gesteld, zoodat er geen gedrang of opstoppingen waren. Voor het noodweer vertrokken de meeste reizigers vroeger dan anders en was het tusschen 9 en 10 uur zeer druk op het station, waar door de laatste treinen niet zóó druk als anders waren en het reeds vroeg stil op het station was. Het Schuttersveld boekte Zaterdag 12000 en Maandag 50.000 bezoekers. Wat de politie op 3 October zag en ondervond De zakkenrollerij, die steeds een belang rijk punt op het politierapport uitmaakt, is bepaald gebleven tot een vijftal gevallen. Mevr. J. T. uit Den Ilaag miste een porte- monnaie met plm. f 10, op den Stationsweg Op het Schuttersveld miste mej. B. M. de C. uit den Haag 8.50, mej. C. v. d. B. uit Leiden 13.50 en een rijwielplaatje. A. G. uit Leiden 0.50 en een plaatjo en mej. V. an de Hooigracht ongeveer zeven gulden, 's Morgens om 8.20 kwam de 17-jarige C. Z. uit de Cecialiastraat op de Haarl.str. te vallen, doordat hij op de tramrails slipte Daar een lichte hersenschudding gevreesd werd is hij naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. De 48-jarige I. v. W. van de Vliet wilde nog vlak voor den optocht oversteken, met gevolg, dat een "van de politiepaarden hem op den voet trad. De schaafwond aan de voet werd door de E.H.D. verbonden. De 25-jarige A. C. G. uit Rotterdam kreeg een woordenwisseling met zijn 58-jarigen oom in een café aan de Beestenmarkt. Het ging over geleend goed De oom werd drif tig en stak neef in zijn linkerbovenarm met een dolkmes. De neef ging naar het ziekenhuis, de oom naar het politiebureau, omdat neef een klacht indiende. Een 5-tal personen werd wegens dronken schap aangehouden De G0-jarige mej. C. K. liep op den Sta tionsweg tegen het lemoen van een rijtuig en viel achterover. Bewusteloos werd zij een sigarenwinkel binnengedragen on klaagde nadien over pijn in het rechter dijbeen. De ladderwagen is nog uitgerukt om glasscherven van een gebroken ruit bij Wa lenkamp op de Princessckade te verwijde ren, omdat deze gevaar opleverden voor het publiek. Tenslotte reed gisteravond op den Morschweg, om half elf, de 25-jarige J. W. R op een motorrijwiel tegen een stilstaande vrachtauto aan. De auto was niet verlicht, doch stond wel in het licht van de straat verlichting. Waarschijnlijk is R. verolind ge worden door een vlaag regen. De Chr. Oranjevereen. had 's avonds een Drie October feestviering in Prediker be- gd. Zeer velen waren hier aanwezig en heb ben dankbaar en vol vreugde het ontzet van Leidens veste herdacht. Ook de burge meester, mr A. v. d. Sande Bakhuyzen woonde voor een deel den avond bij. Het Leidsch Salon-orkest o.l v. den heer J. Plu zorgde reeds voor den aanvang een recht prettige, opgewekte stemming. Vanzelfsprekend vierde het vaderlandsche lied hoogtij. De vice-voorzitter, de heer L. Questroo heette allen hartelijk welkom om verder met een enkel woord te wijzen op de be- teekenis van dezen dag. Ds J. Weggemans, Geref. pred. te dezer stede heeft de feestrede uitgesproken. Uit voerig weidde spr. hierin uit over het beleg en ontzet van Leidon. Bij enkele bijzondere voorvallen uit deze geschiedenis stond spr. meer uitvoerig stil. Nadrukkelijk stelde hij ook in hot licht de leiding Gods in deze historie van Leiden Het muziekgezelschap en do heer Spaan derman als declamator wisselden deze feest samenkomst op prijzenswaardige wijze af en zorgden ervoor dat allen zich geruimen tijd kostelijk amuseerden. De Chr. Oranjevereen., die niet over ge- brok aan belangstelling te klagen had, heeft door dezen avond wederom weer velen aan zich verplicht. Van don voorzitter mr N. G. Geelkerken, die in militairen dienst moest opkomen, was een telegram binnengekomen waarin deze zijn beste wenschon voor hot welslagen der vergadering uitsprak. 't Vuurwerk ging "door Waren de weersomstandigheden in den overleden- r Nuiver'vi ochtend en middag nog vrij goed te noemen, |Th g Hartingevoid zn 12 jr- 's avonds was hierin, dusdanige verandering Ib Nouteboom 71 j; m Borgman Het Leidsch Dierenasyl Vrijdagavond j.l, hield de Vereeniging „Het Leidsche Dieren-asyl" haar jaarverga dering, waarin verslag werd uitgebracht over het afgeloopen jaar. Hieruit bleek dat de vereeniging nog gebukt gaat onder de gevolgen van de malaise, waardoor het aan tal leden en contribuanten is gedaald, ter- wijl het publiek ook door de malaise nog veelvuldiger het Asyl te hulp roept dan in vroeger jaren het geval was. Er werden dan ook plannen ontwikkeld om de belang stelling voor Dierenbescherming en Asyl weer te doen toenemen. O.a. zal in Novem ber een Bazar worden gehouden en zal op de inwoners van Leiden ook geleidelijk een beroep worden gedaan om zich als lid te willen opgeven. De aftredende bestuursleden Mevr. van EekKisker en de heer Joh. Speel man werden bij acclamatie herkozen. Bij de rondvraag werd van bestuurszijde me- dedeeling gedaan over de vorderingen die de plannen van de Vereeniging Nationale Dierenzorg maken. Nationale Dierenzorg zal eerlang een groot asyl stichten aan den Haagweg, waar ook door samenwerking van deze vereeniging met de Vereeniging Het Leidsche Dierenasyl de Leidsche huis dieren zullen worden ondergebracht. Waar zoowel in Den Haag als in Wassenaar en Noordwijk reeds met kracht wordt gewerkt om den bouw van het nieuwe Asyl mogelijk te maken, zal ook Leiden zich niet onbetuigd mogen laten om in het groote geheel te kun nen mededoen en met eere haar plaats te kunnen innemen. Mag ik nummer 4177 R. Raar, Rapenburg 121- 4182 N, B. Buitenman, N. Rijn 40. 41S4 P. v. Lienden, Maredijk 159. 4192 W. M, Heyl, Fred. Hendriklaan 33 Ogt» 4149 H. M. Speekman, arts, Torenveltstr. 47, 4195 W. C. Nagtcgaal, Oude Singel 158 Ogt. 4204 Mej. A- Kruithof, gedipl. verpleegster, Plantsoen 37a. 1100 Opzichter Kappert (techn. dienst P. T. T.). H. Rijndijk 42. 4191 A. W. Verbeek, med- stud. Bilderdijk- straat 7. 4188 Mej. A. L. Huisman, leerares Duitsch, De Sitterlaan 96. Dr. J. H. L- WennekersRitman, Lam- menschansweg 32, 4207 Mej. Chr. ten Braak. Boerhaavelaan 27. 4205 G. Nederlof, kapsalon. Oude Rijn 2a, 4200 P- J. v. d. Waals. Bilderdijkstraat 5. 4174 J. d. A. v. Schie, de Sitterlaan 17. 4205 Ds. E. H. Broekstra. Laan van Oud- Poelgeest 4, Ogt. 4193 J- A. W. Kater. Juffermanstr. 1 Ogt, 4147 J. v. v. Dongen, Terweeweg 41 Ogt 4221 T. P. Sevcnsma, Rijnsburgerweg 162. 4219 J. Leegwater, dircctiekeot. Lammon- schansweg. 43112 J- H. v. Gijn, Roodborststraat 53. 4197 M. v. Berge—Henegouwen, Moriaan- steeg 2. 4202 J. Witsenburg, Boerhaavelaan 17. 4194 Bestuur ver. Opleiding Instrumentma ker. Nieuwsteeg 29. 4210 P. Brouwer, P. J- Blokstraat 26. 4217 G. B. Kieuwe, Groenhovenstraat 9. 4220 A. Eikelenboom, Noordeindsplein 4213 E. S. C A van EekWinner, Mariën- poelstraat 9. 4224 A. Parmentier, Breestraat lila. 4225 A. Merkelijn, Lorentzkade 36. 4223 H. G. v. Egmondt, Thorbeckestraat 4215 L. A. Oster, Rijnzichtweg 1 Ogt. 4218 Mej- A E Oosterlee. Rijn- en Schiekade 1 4211 M. J. James Thocnee, Terweeweg 33 Ogt 4214 J. v. d. Nat, Gerard Brandstraat 4. 4201 H. C- v. d. Horst. H. Morschweg 37 Ogt 4231 S. Groot, Rhijngeesterstraatweg 153. 4225 L. D. J. Reesor, Berkenkade 11 Ogt 4230 N.V- Chemische Industrie, W. Singel 13. 4235 J. F Dee, Heerensiugel 40. 4232 A. Kruidenier, Hoofdstraat 50 Ld. 4226 G. Drayer, Warmonderweg 21. 4227 A. R- Kastner, Pelikaanstraat 22. 4239 Mr. J. Wesselink, Louise de Colignyl. 5. 4251 Mr. B. P. M- Thijssen Berkhout. Steen- schuur 13 Ogt. 4250 M. J. v Lohuizen Papengracht 4267 'H- Taudin Qhabot, Rapenburg i 4259 J. W. Boonk, Plantsoon 81. DE STORM Onder de tenten van het Schuttersveld werd schade aangericht door den sterm, die gisteravond hand over hand toenam. Een tent met huishoudelijke artikelen woei ge deeltelijk in elkaar, waardoor de 15-jarige E. V. en haar 16-jange zusje, uit Don Haag, werden gewond, evenals de 44-jarige J. J. H., kennisreiziger, uit Amersfoort. In de Schuttersveldschool zorgde de Eerste Hulp dienst voor het verbinden. Ook mej. H. F. W., uit Noordwijk, kreeg een deel van de tent op het hoofd en werd eveneens verbon den. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: Ueuwkork 23 J; G J v lerg 24 J; W v d Oev< v d Burg 27 i en N J fouten 24 J en J M Zaal 26 j en C de Haas 23 j J Kukler 2o J: J J de Toi be 24 j en M J Plllegera 24 J; P Schouten 20 j en J Boehlee 19 J; A AJanssen 25 j en A J de Wolff 19 j; C 6 Verhagen 34 j en T Oosteroir 33 Jaar BEVALLEN: K GroenendijkDoesburg La- nooy z; H Jonkersv d Eist d: E v d Borgi Wlfk z; C J Volkers—Mulder d; J_ Vogel. -Delfos s: W C igen— Gro( ndors r WHk 5 J: J N.V. NUMEEGSCHF HYPOTHEEKBANK 4 pCt. PANDBRIEVEN lOIVÏ UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN De luchtbeschermingsoefening Zooals wij Zaterdag gemeld hebben wordt hedenavond tusschen half 9 en half 10 een; verduisteringsproef in onze en enkele omlig' gende gemeenten gehouden. Alfen was een van de eerste gemeenteu welke de officieele goedkeuring op haai; iuchvbeschermingsplan ontving, dat door den heer Milo was samengesteld- Bij een event, oorlog heeft men aangeno< men dat Alfen niet een direct kwetsbare gemeente is, daar we werden ingedeeld id de derde gevarenklasse, wat wil zeggen dat de gemeente de luchtbescherming moet lii nancieren zonder steun uit 's Rijks kas. Door den burgemeester is er meermalen! op gewezen, dat dit niet tot zorgeloosheid mag leiden, temeer niet, omdat bij een! event, conflict de plaatselijke motorenfabrie* ken aangewezen kunnen worden om oorlog», materiaal te vervaardigen, waardoor we di« reef in een hoogere gevarenklasse vallen. Nadat men de goedkeuring op het plari; ontvangen had, is men daarom direct bcr gonnen aan de uitvoering van verschillende onderdeden als E.H.B.O.-oefcningen, het gei bruik van gasmaskers, brandweeroefeningenl enz. j En hedenavond zal de geheele gemeenttf een taak in dit plan te vervullen krijgen door mede te werken aan de verduistorings* proef. Over het derde stafion van de Radio-Gem trale heeft burgemeester Colijn Zaterdag' avond meegedeeld wat van de burgerij ver wacht wordt, zal een en ander slagen. Een uur lang zal de gemeente, behalve een heel enkele straatlantaarn, geheel duister moeten: zijn. Het is van belang dat ieder die niet nodzakelijk op straat moet zijn, thuis blijft, en wie wel op straat moet zijn, een afgedek« ito zaklantaarn bij zich heeft. Voorts zorge ieder dat het licht in de woningen, zoowel voor als achter, van bui ten af, totaal onzichtbaar is. Wielrijders mo gen gedekt lichtvoeren. De doortrekkende auto's zullen aan de grenzen der gemeente opgehouden worden waar het licht dat ze mogen voeren blauw afgedekt zal worden. Het begin van de oefening zal kenbaar ge maakt worden door het gaan van de fa briekssirenes enz- en het einde door het luiden van de kerkklokken. Hoewel voor» al van de bewoners langs het water, in ver» band inet de weerkaatsing, de grootst mo» gelijke medewerking inzake lichtafslui' ting gevraagd wordt, zal verder het scheep» vaartverkeer gewoon plaats mogen hebben, De bezwaren om dit alles op te houden zijn te groot. Het blauwe papier voor afdekking van fiets- en autolampen zal vandaag en mor gen bij rijwielhandelaars verkrijgbaar zijn, Dit is wel de kern van wat de burge» meester mededeelde. Een beroep op aller medewerking ondersteunen we van harte. Gelukkig heeft de bittere» ernst, onder ke de oefening plaats had kunnen hebben, voor betere uitzichten plaats moeten ma ken. Maar het zou onverantwoordelijk zijn thans een dergelijke oefening te sabotee- ren, want daar komt het toch feitelijk op neer, als men in dit geval den oproep tot medewerking gewoon naast zich neerlegt ERNSTIGE AUTOBOTSING Pieters AdrUtansz. van der Werffburgemeester van Leidenvoor het stadhuis in 1574,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6