,VOOR HET GEMEENEBEST' Wijziging van de Omzetbelasting ÖINSDAG 4 OCTOBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. 5 Het boek dat een deel der redevoeringen van Dr. H. Colijn bevat daarom is met zijn mede- door Dr L. W. G. Van de Uitgeversmaatschappij De Haan te Utrecht, is het verdienstelijk initiatief uitgegaan om in een keurig verzorgd boek met een omvang van ruim 250 pagina's, een deel der Redevoeringen van Dr Colijn bijeen te brengen en zo voor iederen Nederlander, die belangstelt in de gewichtigste gebeurte nissen van de laatste vijf en twintig jaar, toegankelijk te maken. Wat her en der in krant, periodiek of brochure verspreid ligt, heeft men hier in één stevige band bijeen. Hoewel Dr Colijn, naar hij in de -voorrede meedeelt, niet in staat was de tijd te vinden, die nodig is voor het verzamelen van een dergelijk werk, had hij toch tegen de uit gave op zichzelf geen bezwaar deze onder zijn toezicht werking samengesteld Scholten. In een kort overzicht zet Dr Scholten de redenen en motieven uiteen, die hem j leid hebben tot zijn keus en tot zijn indeling van 't geheel. De samensteller heeft natuur lijk te worstelen gehad met de moeilijkheid, waarvoor iedere bloemlezer komt te staan: wat moet ik wel en wat moet ik niet op nemen? Practische noodzaak dwingt het ge heel binnen een bepaalde omvang te houden en dan moeten vaak belangrijke gedeelten worden ter zijde gelegd, die op zichzelf even zeer waard zouden zijn aan de vergetelheid te worden ontrukt, maar die nu niet bepaald één markante zijde van de werkzaamheid van den staatsman naar voren brengen, die niet reeds door een ander specimen werd belicht. Zo missen we om een paar voor heelden te noemen de redevoeringen uit gesproken bij de herdenkingen van Willem de Zwijger en van Jan Pietersz. Coen. Maar mij dunkt, het. Nederlandse volk heeft het zelf in zijn hand om er voor te zorgen, een maal ook deze benevens vele andere, gebun deld onder z'ijn onmiddellijk bereik te krijgen. Laat er grote vraag komen naar dit deel, zodat uitgever en bewerker zien, dat zij vol daan hebben aan een algemene volksbegeer te; het overige komt dan vanzelf in orde. Drie redenen hebben den samensteller ge leid tot 't volgen van zijn gekozen methode: Hij wilde vooreerst laten zien op hoe veler lei levensterrein Dr Colijn zich de laatste dertig jaar heeft bewogen, verder wilde hij tonen de doorgaande ontwikkeling van diens inzichten en tenslotte laat hij de rede voeringen getuigen van de staatkundige en economische groei van ons land en ons werelddeel. Daartoe zijn de redevoeringen niet in chronologische orde opgenomen, maar Dr Scholten heeft verschillende oraties gegroepeerd om zeven hoofdgedachten, nl.: Geestelijke verscheidenheid en volkseenheid; Hegering en volksinvloed; Overheid en Gods dienst; Staat en Volkshuishouding; Lands- i verdediging; Groter Nederland en het Ge- I meenebest der naties. Hoe moeilijk het is op deze wijze een vaste rubricering vol te houden, blijkt m.i. daar uit het best, dat verschillende redevoeringen moesten worden verknipt: een bepaald stuk moest onder het ene hoofd, een ander onder het volgende worden ondergebracht Zo werd het gedeelte over het Fascisme uit de sohit- j terende redevoering over Kerk en Wereld I gevoegd bij hoofdstuk II, terwijl de rest onder no III een plaats vond. Ik voor mij vind dat jammer, maar bij de aangenomen indeling was een dergelijke daad te verde digen. De radioredevoeringen der laatste jaren, gehouden bij gewichtige gebeurtenissen en besluiten op nationaal en internationaal ge bied, die we alle kennen, zijn in him geheel I opgenomen en staan hier als evenzoveel ge tuigen van al wat er de laatste jaren aan lief en leed over ons land en -volk kwam. Ze roepen een reeks van herinneringen wakker aan spanning en vrees, aan blijdschap en opgetogenheid in ons volksleven. Hoe aar dig en leerzaam deze toespraken op zichzelf i mogen zijn en hoezeer ze in staat zijn om een deel van de zelfmeegamaakte gebeurte nissen weer in onze gedachten terug te roe- pen, toch zijn deze het niet, die naar mijn oordeel het boek zijn hoogste waarde en be- I koring geven. De rijkdom van dit boek ligt vooral in de j ïalrijke gedegen principiële redevoeringen, waarin brandende problemen van de dag op de bekende onnavolgbare duidelijke wijzo tot in hun diepste kern worden behandeld, en tevens in de prachtige historische be schouwingen, die altijd boeien, hetzij ze han delen over de verhouding tussen kerk en wereld in de loop der eeuwen, hetzij ze de betekenis van de Afscheiding in het licht stellen, hetzij ze historische figuren als Kuyper en Van Heutsz in hun kerngrootte doen zien, hetzij ze handelen over de ont wikkeling van de Koloniale politiek in de 19e eeuw in het algemeen en van de A.R. party in het bijzonder. Rijke verscheidenheid biedt dit boek, niet in taal en stijl, die blijft vrijwel gelijk over de geheele (periode van publieke activiteit, al proeft men bijv. duidelijk het verschil in parlementaire zekerheid bij de twee vlak na elkaar afgedrukte redevoeringen over de nationale defensie, de eerste uit 1913 en de tweede uit 1936; zakelijk zijn beide even krachtig gedocumenteerd, maar de ervaren beheersing en daarmee gepaard gaande veelvormigheid in reactie en weerleggings nuance bij het Kamerdebat, schittert m.i. in 1936 veel sterker dan in 1913, toen de grote greep der brede samen-vatting van hoofd punten nog niet gezien werd, maar voora. de nauwkeurige afwerking van het detail het meest naar voren trad. Maar wel rijk is de verscheidenheid in stemming en toon: kloek beginselvast en onwrikbaar zeker in de deputatenoraties; zakelijk nuchter en on weerlegbaar logisch in de profetische crisis voorspelling van 1921; ontroerend bewogen van geloofstrouw en Christelijk verantwoor delijkheidsbesef, in de heerlijke meditatie ter vergadering van de Vrouwenbond; magi straal voornaam in de rede in de Nieuwe Kerk bij het R^gepripgsjubileum van Konin gin Wilhelmina. Voor de lezers van dit blad is verdere aan prijzing van dit boek m.i. volkomen overbo dig; ieder die het betalen kan, zal dit boek in zijn bezit willen hebben; ieder A.R. zal gaarne in de leer gaan bij zijn groten leider. Eén ding is er, waarop ik hier nog met na druk wijzen wil, omdat het voor mij een van de verblijdenste oorzaken is, waarom ik de -verschijning Van dit boek zo toejuich. Zeker ieder A.R. moet dit boek lezen en herlezen; hij kan er rijkelijk zijn winst mee doen, voor eerst tot zijn eigen begripsverbetering en noodzakelijke ontwikkeling, verder tot wape ning in de strijd ter weerlegging var deren. Maar nog veel belangrijker acht ik de verschijning daarom, omdat ik de hoop koester, dat door dit boek velen gebracht zullen worden tot het lezen van deze beza digd duidelijke, maar niet minder beginsel vaste en volledig zuivere uiteenzettingen van het Calvinistisch levensprincipe, die anders nooit ofte nimmer ook maar enige moeite zouden doen om van deze opvattingen ken nis te nemen niet alleen, maar die zich stel selmatig van dergelijke beschouwingen ple gen af te keren. En daaruit kan rijke ze gen voortspruiten voor ons gehele volksle ven. Er gebeuren tegenwoordig merkwaar dige dingen in ons land: er is een omzetting der geesten, die dieper in grijpt dan men op pervlakkig beschouwd zou vermoeden. Tal van theorieën, enkele jaren geleden met hartstocht verdedigd en beleden, liggen ont zenuwd ter neer, maar de ontgoochelden hebben behoefte aan nieuwe levensvastheid, aan nieuw levensgeloof. In Colijn schonk God ons een man zegen, waarvoor we in deze moeilijke jaren niet genoeg kunnen danken die het vertrouwen bezit van het grootste deel der natie. Zijn woord wil horen, zijn argumenten wenst men te toetsen Wellicht zullen velen er toe gebracht worden om met aandacht van dit boek kennis te nemen; wellicht leren sommigen er uit hoe de rustige en bezadigde levenszekerheid in practisch regeerbeleid haar oorsprong vindt in het vaste geloofsvertrouwen, dat in iedere redevoering basis blijkt van Colijns levens overtuiging. Dan zal ook dit boek zeker toe meewerken, dat een van de stellige grondregels van Dr Colijns beschouwing onzer natie meer en meer openbaar worde, n.L, dat „het Calvinisme in zeer bijzonderen zin tot de vorming van ons volkskarakter heeft bijgedragen, zoals hijzelf het uitdrukt in zijn „Woord vooraf" van dit boek. Dr J. KARSEMEIJER Proeve win illustratie Minister Colijn: „Als ik dat zware ding op mijn rug maar kwijt was!" (Uit de Telegraaf van 21 October 1911) Enkele veranderingen van beteekenis Wie een japon laat maken, moet omzetbelasting betalen Wijze van betaling veranderd Met ingang van 1 October ]J. lijn enkele wijzigingen van de omzetbelas ting in werking getreden, die van groote beteekenis zijn. Een zeer markante wijziging is, zoo schrijft men ons uit belastingkringen, dat voortaan ook arbeid door een fabrikant 3t zal worden, ook dan wanneer de fabrikant uitsluitend arbeid presteert zon der dat hij daarbij goederen levert Ook ie particulier kan hiermede van doen krijgen: Wanneer men b.v. vroeger een lap stof bij een naaister bracht om daaruit een japon te laten vervaardigen, was daarvan geen omzetbelasting verschuldigd, omdat de fabrikant (i.e. de naaister) uitsluitend arbeid verrichtte en geen goederen leverde. Voortaan zal echter ook terzake van het verrichten van het werk van de naaister omzetbelasting „verschuldigd zijn. Gitteren ontlastte zich boven Heerhugowaard een hevig onweer. De bliksem sloeg in het huis van den heer K. Hooiveld en vernielde practisch de geheele woning. Drie kinderen, die op zolder sliepen, werden uit het ledikant geslingerd, het ledikant werd geheel vernield, de kussens vlogen door het dak en kwamen in een in de nabijheid I gelegen sloot terecht. De drie kinderen kregen wonder boven wonder geen letsel. i Een kijkje op den zolder, met in den hoek het ledikantivaarin de kinderen rustig logen te slapen, en d<St geheel vernield werd. De belasting, die veelal 4 pet. zal bedra gen, moet worden berekend over den ver koopprijs van de gemaakte japon (grondstoi plus arbeidsloon plus winst), terwijl op het aldus berekende bedrag in mindering ge bracht mag worden de omzetbelasting, waarvan aannemelijk is, dat ze reeds werd voldaan over de door den opdrachtgever verstrekte stof. Een belangrijke wijziging wordt ook ge vonden in de bepaling, dat voortaan omzet belasting verschuldigd zal worden, indien door een fabrikant over goederen wordt beschikt ten behoeve van een onroerend goed, waarvan de goederen deel gaan uit maken. Een voorbeeld kan het best ook deze be paling verduidelijken: Indien voor 1 October 1938 een timmer man-aannemer bij den bouw van een huis deuren, ramen en kozijnen bij een timmer fabriek bestelde, betaalde hij over den prijs van deze deuren etc. omzetbelasting aan den fabrikant Wanneer hij echter deze deuren en ramen zelf vervaardigde en daarna aanbracht aan een te bouwen huis. was géén omzetbelasting verschuldigd, om dat de timmerman-aannemer de ramen en deuren onroerend opleverde. Voor dit ver schil in belastingheffing ontbrak elke rede lijke grond. Daarin wordt thans voorzien. Eigen gebruik De volgende wijziging hangt hiermede nauw samen. Voortaan zal een fabrikant ook omzetbelasting verschuldigd worden, iudien hij over producten beschikt voor zijn eigen gebruik, waarbij onder eigen gebruik niet slechts verstaan wordt, het privé ge bruik voor zich zelf of_zijn gezin, maar ook het gebruik ten behoeve van het eigen bedrijf. Wijze van betaling Iri de wijze, waarop 'de belasting wordt voldaan, is o.a. deze verandering gekomen, dat belasting, welke tot nu toe op een aan slagbiljet werd betaald, voortaan door den belastingplichtige direct voldaan moet wor den op het aangiftebiljet De fabrikant moet. anders dan tot dusver, op het aangiftebiljet zelf uitrekenen het bedrag, dat door hem aan Omzetbelasting verschuldigd wordt. Dit bedrag moet hij door middel van omzetbelastingzegels, die in hun geheel op de aangifte worden ge plakt, voldoen of wel moet de fabrikant dit bedrag storten (ook gireeren is toegestaan) bij den ontvanger der accijnzen. Afwenteling van belasting Een verbod werd opgenomen om bij het aanbieden van goederen ten verkoop op oneerlijke wijze te concurreeren door bij den kooper den indruk te wekken, dat de be lasting, welke eigenlijk op hem moest wor den afgewenteld, door den fabrikant voor eigen rekening zal worden genomen. Over- De 3 October-feesten te Leiden. Burgemeester Mr A. van de Sonde Bakhuyzen nam actief deel aan de traditvoneéle uitreiking van haring .en brood. Rust in het leger keert terug Opkomst van dienstplichtigen op io October 'S-GRAVENHAGE, 4 October. De re- geeringspersdienst meldt, dat de op komst ter inlijving van hen, die be stemd waren om op 4 October 1938 te worden ingelijfd, en de opkomst van hen, die als gevolg van verleend uitstel enz. wel zijn ingelijfd, doch op 4 October 1938 de eerste oefening moesten aan vangen, thans op 10 October 1938 moet plaats hebben. Dit geldt ook voor hen, die bestemd waren om op 4 October 1938 op te komen voor opleiding tot reserve- Officier. Op 10 October moet de opkomst gesdhie- den, op plaats en uur, zooals voor 4 October was bepaald, ook al wordt geen nieuwe op roeping ontvangen. Degenen, die voor vrij vervoer naar de plaats van opkomst een vervoerbewijs noodig hebben en niet in bezit zijn van een bewijs, geldig voor 10 Oct., kunnen zoodanig bewijs aanvragen ter ge meente-secretarie van hun woonplaats, Bureau voor Militaire Zaken. Ten aanzien van de herhalingsoefeningen van de dienstplichtigen, voor wie het opko men voor deze oefeningen in verband met de buitengewone omstandigheden werd uit gesteld, is nog geen beslissing genomen. Terugkeer der grens- beveiligingstroepen Feestelijke Intocht in de garnizoenen 's-GRAVENHAGE, 4 October. Vandaag zijp de troeipen, welke op last van de regee ring ander de wapenen zijn geroepen ter versterking van de grensbeveiliging. naar de mobilisatie-centra teruggekeerd, alwaar een feestelijke intocht heeft plaats gevon den en voor de militaire en burgerlijke auto riteiten is gedefileerd. De territoriale bevelhebbers, die in hun gezagsgebied met de grensbeveiliging zijn belast, hebben Ihet défilé in verschillende plaatsen afgenomen. Donderdag 6 October zal op overeenkom stige wijze de terugkeer van de grensbatal- jons in hun garnizoenen plaats vinden. De luchtbescherming van Nederland Er Is geld noodig 's-GRAVENHAGE. 4 October. De Nederl. Vereeniging voor Luchtbesdherming schrijft ons: De laatste dagen waren vol spanning voor de Nederl. Vereen, voor Luchtbescher ming. Dag en nacht heeft de drukpers ge werkt om te voorzien in de vraag naar voorlichting. Hard werkt de Vereeniging mede aan het verkrijgen van goede en goedkoope gasmaskers, waarbij vooral aan dacht gewijd wordt aan de verzorging der minstbedeelden. Dit kost geld. Maar het is voor de bevei liging van alle individuen van alle gezin nen. Toont, dat gij de noodzaak van dit werk beseft en steunt het Luchtbescher mingsfonds der N.V.L. Het postgironumnier der Vereeniging is 231540; het adres: Nassau Ouwerkerkstraat 3, Den Haag. SLUITING VELDPOSTKANTOREN 'S-GRAVENHAGE, 4 Oct. De in verband met de bijzondere militaire maatregelen te Groningen, Apeldoorn, 's-Hertogenbosch en Maastricht ingerichte veldpostkantoren zijn heden (Dinsdag 4 October), na afloop van den dienst opgeheven. Andere wijzigingen De vroegere vrijstelling an fabrikanten, wier omzet niet meer dan 1000 per iaai bedroeg, is thans vervangen door de z.g. abonnementsregeling. Fabrikanten, wier jaarlijksche belastbare omzet niet meer be draagt dan C00 resp. 1000 zijn een vast bedrag verschuldigd n.l. 10 resp. 20 Deze fabrikanten behoeven hun facturer niet te zegelen, doch volstaan er mede op de factuur te vermelden, dat de verschul digde omzetbelasting bij abonnement wordt voldaan. Ook in de bij de Wet gevoegde tabellen van met 10 pet belastbare artikelen (tabel A) en van de vrijgestelde goederen (tabei B) zijn veranderingen aangebracht Hierboven werden slechts enkele grepen gedaan uit de voornaamste wijzigingen. Het zal dus zaak zijn, dat de industrieelen en handwerkslieden zich op de hoogte stellen Li hoeverre de gewijzigde wet voor bun bedrijf yeran deringen brengt *7;: J M J CRÈME een weldaad voor^vdwid^^ De grondverschui ving te Amsterdam De veenbodem tot stilstand gekomen Pyriet zal niet verplaatst worden AMSTERDAM, 4 Oct De zachte veen- bodem onder de terreinen van de N.V. voor Zwavelzuurberciding aan den overkant van 't IJ, welke grond in den nacht van Zater^ dag op Zondag onder den zwaren druk van bijna 15 millioen kilogram pyriet bezweek en begon te stroomen, is tot stilstand geko men. Sinds gisteren werkt de bodem niet meer en blijkens het nauwgezet onderzoek, dat in den loop van den dag door den ge meentelijken dienst van bouw- en woning toezicht is ingesteld, bestaat er geen direct gevaar meer voor verdere verzakkingen. Men heeft dan ook toegestaan, dat er weer in de loods, waar het in den bodem wegge zakte pyriet ligt opgeslagen, gewerkt wordt Wij vernemen, dat de loods, die sterk naar een zijde overhelt, doch overigens geen be langrijke sdhade heeft gekregen, niet zal worden leeggehaald. De hoeveelheden Pyriet worden dus niet verplaatst Het zal nog wel eenige maanden duren, alvorens de voorraden geheel in de fabriek zullen zijn verwerkt Eerst dan zal de loods weer wor den rechtgetrokken en. voor zoover noodig, gerepareerd. Om'echter op alle eventualitei ten voorbereid te zijn, heeft men, in overleg met bouw- en woningtoezicht maatregelen genomen om een mogelijke instorting te voorkomen. Zoo zal de loods op diverse plaatsen van stutten worden voorzien. Omtrent- de schade valt nog niets met ze kerheid te zeggen, omdat nog niet vastge steld kon worden, welke hoeveelheden py riet in den grond zijn weggezakt of door het water zijn bedorven. In "hoeverre de dok- put. waarin zich het dok bevindt van de firma Verschure op het aangrenzende ter rein, is volgestuwd met het weggedrukte modder, kon nog niet worde.n gezegd, om dat nog geen metingen zijn verricht VOLKSGASMASKERS In verband met de groote vraag naar volksgasmaskers, deelt de directie der ar- tillerie-inridhtingen (Lange Voorhout 102, 's-Gravenhage) ons mede, dat momenteel niet over een voldoende voorraad volksgas maskers van het type „Artillerie-inrichtin gen" voor verstrekking aan particulieren yvordt beschikt De fabricage is weliswaar in vollen gang. doch voorloopig uitsluitend ten behoeve van den inspecteur voor de be scherming van de burgerbevolking tegen luchtaanvallen. De aflevering aan particulieren wordt in overleg met genoemden inspecteur nader geregeld en het noodige zal daaromtrent in de dagbladen worden bekend gemaakt Hoewel de prijs -nog niet met zekerheid kan worden vastgesteld, zal deze op ongeveer f 5.worden bepaald. H. M. DE KONINGIN NAAR HET LOO BAARN, 4 Oct. Gistermiddag te 3 uur is H. M. de Koningin per auto van Soestdijk naar Het Loo vertrokken. ROFFELRIJMEN VOORDEEL UIT NADEEL Een vriendelijke lezeres Probeert mij te bewegen Te zeggen: dat in 't hamsteren Ook voordeel was gelegen. (Efin vcm&dhvdonixke Die zelfs hun oudste waren Verkochten, voor een goede prijs Aan slechte hamsteraren. Veel ingeblikte heerlijkheid, Die men niet kwijt kon raken, Kon de bestormde handelaar Nu goed te gelde maken. Als tweede voordeel noemt dan voorti De vriendelijke dame: Dat zijdie niét hun zolders vol Bederflijke eetwaar namen, Thans alles kersversch ingemaakt Van de fabrieken krijgen, Om van het -puik der nieuwe oogst Van peulvruchten te zwijgen 't Is waar, dat wie gehamsterd heeft Nog lang de smaak zal proeven Van 't egoïsme in het spel Om anderen te troeven, Dat zij hun muf geworden thee Met tranen zullen schenken, Terwijl de andren zélfs niet meer- Aan oorlog zullen denken. Maar dat is 't grootste voordeel niet Ik hoop dat er uit leeren Dat niet voor niets geschreven staat Het: gij zult niet begeeren. (Nadruk verboden) LEO LENS Bliksem vernielt een woning Enorme schade aangericht te Heer Hugowaard Geen persoonlijke ongelukken HEER HUGOWAARD, 4 October. De blilc* sem is gisterochtend om vijf uur op zeld zaam vreemde wijze ingeslagen in de wo ning van den landbouwer K. Hooyveld aan den Veenhuizermiddenweg te Heer Hugowaard. Tijdens een kort onweer sloeg het hemel vuur in de woning en richtte een enorme ravage aan. In het dak werd een gat gesla- gen van ongeveer tien vierkante meter en op hetzelfde oogenblik werden alle pannen weggeslagen en tot vijftig meter in den om trek, verspreid. De bliksem veroorzaakto vervolgens een ruïne in alle kamers, geen raam bleef heel, geen meubelstuk bleef op zijn plaats. Het eohtpaar Hooyveld was door den harden slag wakker geworden en voeld» plotseling een hevigen luchtdruk. Het ledb kant werd uiteengereten. Man en vrousfc lagen te midden van glasscherven, die in het bed terecht gekomen waren. Boven slie pen vier kinderen, drie meisjes van zeven* zes en vier jaar en een jongen van vijf jaar. Geen van hen was gewand, hoewel dc le dikanten waren versplinterd en een zware dakspant boven hun hoofden was omgebo gen. Nadat een begin van brand met een em mer water was gebluscht, konden de be woners een onderzoek in het huis instellen- In de keuken waren de emmers als blik iri elkaar gedrukt. Sommige kozijnen waren niet meer te vinden. Deuren op de verdie pingen waren in duizend stukjes versplin terd. Alleen de klok en een portret was on beschadigd gebleven. Ook de halfsteens- muur, waarmede de woning was opgetrok ken, bleek intact gebleven te zijn. MOTORRIJDER TEGEN PERSONENAUTO GEBOTST BERGEN OP ZOOM, 4 October. Gister avond om half acht is op den Wouscheweg, ter hoogte van het R K. kerkhof, een ver keersongeluk gebeurd. Een personenauto, bestuurd door den heer Hopmans uit Ber gen op Zoom, werd achterop gereden dooi! den 30-jarigen motorrijder C. Stiphorst uit Breda. Deze heeft blijkbaar de auto niet of slechts op het laatste oogenblik opgemerkt. Hij botste met volle vaart tegen den lin kerbumper van de auto. Door den schok vloog Stiphorst uit het zadel en kwam met groote kracht tegen de auto terecht, waar na hij vervolgens bewusteloos tegen den grond smakte. De geneesheer Blom van Assendelft, was weldra ter plaatse en liet het slachtoffer naar het Algemeen Burgergasthuis te Ber gen op Zoom overbrengen. De toestand van S. is zeer ernstig. Doordat de ertsvoorraad, opgeslagen in een der loodsen van Ketjen aan de overzijde vm het IJ te Amsterdam te zwaar bleek voor den zachten grond, trad een grondverschui ving in, terwijl de muur van de loods gedeeltelijk instortte. De gaten en scheuren in den ooaem m den verbrokkelden voormuur van de loods vormen een ravage op de fabrieks terreinen. Een kijkje op de aangebrachte ravage

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5