Iliettiue (tTottrnnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken De bezetting van Sudetenland De eerste herfst-storm Zware explosie in een vioolbouwerij RYNBENDE FIRMA D. KATZ latiornienuntsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 77» ct. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 6B936 atrtjertentieprijjoi: Van I tot 5 regels M7'/i Elke regel meer 022'/, 'ngezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2J0 Elke regel meer0.45 <r» Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 NO. 6513 DINSDAG 4 OCTOBER 1938 19e Jaargang 't Oudste parlement vervult zijn taak Na den Chamberlain, dien het storm achtig enthousiasme der van oorlog be vrijde menigten als wereld- en vrede-red- der heeft omjubeld en met de schoone lau weren der dankbaarheid omkranst, krijgen wij thans den leider van het Britsche ka binet te aanschouwen, die op elk onderdeel van zijn beleid wordt getoetst en nageme ten, gelijk zulks de vertrouwenstaak is yan een onafhankelijk, niet in zijn prero gatieven beknibbeld democratisch parle ment. De wazige, overgroote figuur der mythe wordt zoo ongetwijfeld des te ge- reeder tot haar eigen proporties terug ge bracht, doch wat zoo aan forsche lijn mocht teloor gaan. wordt weer door scherper aan het licht gebrachte de tails vergoed. Wij meenen hierop in het voorbijgaan even met voldoening te mo gen wijzen, want slechts in een staatkun dige samenleving, waar het volk de rech ten heeft, welke het toekomen, en waar niet, gelijk elders, een volslagen politieke onmondigheid heerscht, kan men het juiste gevoel voor verhoudingen bewaren en zich behoeden voor een menschvergoding, welke vroeger of later tot rampen zou moeten leiden. De jongste ontwikkeling der Duitsche dictatuur, waar te sterk over wicht van één man een machtig rijk met vriend en tegenstanders in een catastrofe zou hebben gestort, zoo aan de overzijde geen voorzichtig en soepel democratisch beleid ware geweest, los staande van per soonlijke prestige-kwesties, heeft in dit opzicht een waarschuwend woord aan den ,wand geschreven. Allereerst dan heeft de afgetreden mi nister van marine Duff Cooper tijdens de gisteren gehouden Lagerhuis-debatten rekenschap van zijn standpunt gegeven. Hij zeide, zich tot heengaan te hebben zien genoopt» wijl zijn land niet vanaf den aanvang een duidelijke, zelfbewuste hou ding had aangenomen, en zich tot kam pioen der vrijheid had verklaard. Eerst toen in heel de wereld de angstpsychose ateeg, en de Britsche regeering als het ware ondanks haarzelf ertoe werd genoopt haar vloot te mobiliseeren, drong tot de leaders van het Duitsche Rijk door, dat men voorzichtig diende te wezen. Dat men te München niet meer had behoeven te offeren, dan reeds geschiedde, was ten slotte door dit zeer late stelling kiezen nog gered. Deze nuchtere redeneering, welke bo vendien den nadruk erop legde, dat niet iedereen een gelijk vertrouwen kan stel len als de premier in het woord van Hitier, dat deze in Europa geen territoriale aspi raties meer heeft, roerde met vrijmoedig heid de zwakke stee in de huidige Brit sche politiek aan. Nog onomwondener formuleerde de leider der labour-oppositie Attlee zijn bezwaren tegen den thans ingeslagen weg. toen hij de gebeurtenissen der laat ste dagen karakteriseerde als de overwin ning van het brute geweld, en als een der grootste politieke nederlagen, die Enge land en Frankrijk ooit te boeken hebben gehad. Men ziet hier scherp tegenover elkander gesteld de houding van vertrou wen en afwachten, welke met enkele Duitsche concessies in München heeft genoegen genomen, op hoop dat in later dagen een grootere winst aan toenade ring en Europeesche rust zal kunnen wor den bereikt, en het standpunt van nuch tere zakelijkheid, dat men zou kunnen ka- rakteriseeren met de woorden: eerst zien, dan gelooven. Helaas moet worden erkend dat er voor dit laatste in de huidige volken samenleving tot op den dag van heden in derdaad niet al te veel grond is geweest! Oud-minister Eden bracht bezwaren haar voren van nog wijder strekking, na melijk tegen de tendenz, een direc torium van vier groote mogendheden na te streven, in welks handen voortaan het lot zou liggen van heel een werelddeel. Niet ten onrechte duidde hij erop dat men de overigen, klein of groot, niet straffe loos zou kunnen buitensluiten, en zeker Rusland niet. Ditmaal is oorlog weliswaar voorkomen, doch ten koste van een kleine, bevriende mogendheid. Dat is een hache lijk precedent, en doet met ongerustheid afvragen, waar men tenslotte, zoo deze lijn verder zou moeten worden doorgetrok ken, zou kunnen uitkomen. Sterk zijn en zich nog meer dan thans voor de toekomst bereid houden, opdat men niet behoefde te duchten voor nieuwe, vernederende overrompelingen, dat was het advies dat deze voormalige leider van het Foreign Office, die door een tegenovergesteld in zicht der huidige bewindsman uit zijn po sitie werd gedrongen, ook nu nog meende te moeten geven. Wat heeft Chamberlain voorshands tegenover dit alles gesteld? Dat Enge land, door schier tot eiken prijs den vrede te behoeden, ook niet slechts een wereld- catastrofe had weten te voorkomen, doch idat tevens aan veel te ver gaande Duitsche Cischen ook nu reeds paal en perk was ge steld, Hij verklaarde weliswaar een opti- fcisS te yvezen, en ook den tijd, die hem Hitier spreekt te Eger Sudeten plegen gewelddaden Gistermiddag heeft Hitier op de markt te Eger een korte toespraak gehouden, waarin hij zeide, dat hij de bewoners van Eger thans voor het eerst mocht begroe ten met „mijn Egerlanders". Het land zal nooit meer van het Duitsche rijk worden' losgescheurd, over het Groot-Duitsche Rijk ligt beschermend het Duitsche schild en het Duitsche zwaard. Het Duitsche volk was bereid het zwaard te trekken voor de Sudeten en de Sudeten zullen bereid zijn hetzelfde te doen, wanneer ander Duitschland wordt bedreigd. Niemand ter wereld zal de toe komst van het Duitsche volk kunnen be dreigen. Tenslotte dankte de Führer den Al machtige voor hetgeen was bereikt en hij bad, dat Hij ook in de toekomst den weg zou wijzen. Hitier eindigde met driemaal „Deutsch- Iand Sieg Heil!" te roepen, hetgeen door de menigte minuten-lang werd herhaald. Gisterochtend om elf uur werd door sire nes aangekondigd, dat Bodenbach door een Tsjechisch kapitein aan de Duitsche. offi cieren was overgeleverd. Tegelijkertijd over schreden de Duitsche troepen de grens elf kilometer ten noorden van de stad. In vol maakte brde verlieten de Tsjechische troe pen de stad en de verdedigingswerken. Le den van het Sudetenduitsche Legioen in grijze uniform met stalen helmen en revol vers reden in gerequireerde auto's door do stad. Zacler bezet door Sudetenduitschers Een twintigtal leden van het Sudetenduit sche vrijkorps heeft de arbeiderswijk van het stadje Zacler, ten noordoosten van Trutnov bezet. De Sudeten openden het vuur uit mitrailleurs, geweren en pistolen; twee compagnieën Tsjechen beantwoordden dit. Ook elders werden schoten gelost, doch aan geen van beide zijden zijn dooden gevallen. Brounov, dat Zaterdag door de Sudeten duitschers was bezet, is weder zonder strijd door hen verlaten. De Tsjechische autori teiten zijn teruggekeerd en hebben hun werk hervat Henleinisten vallen aan Te.Praag wordt medegedeeld, dat in de stad Krumlov (Krunau), die niet in de aan Duitschland over te dragen zone ligt, maar wel in de nabijheid daarvan en daarom niet belet is door Tsjechoslowaaksche troepen, Henleinisten zijn binnengedrongen, die zich barricadeerden en gewapend waren met mi trailleurs en handgranaten. Tsjechische hui zen werden, zoo voegt men hier aan toe, in brand gestoken, evenals het station en het gebouw der gendarmerie. De troepen, die niet «ver van de stad aanwezig waren om de dynamietladingen weg te nemen, die onder de bruggen waren aangebracht, wer den aangevallen met schoten. Drie Tsjecho- Slowaaksche soldaten werden gewond. Nieuwe regeoring te Praag? De Praagsche bladen dringen er met steeds meer nadruk op aan, dat de Tsjechi sche of Duitsche bevolking in het Sudeten- Duitsche gebied niet haar woonplaatsen ver laat, opdat niet van tevoren de kansen, die Tsj echo-Slowakije bij een volksstemming zal hebben, bedorven worden. Bij de toegangswegen tot Praag en andere steden wordt toezicht uitgeoefend om de verhuizing uit streken met een gemengde bevolking tegen te gaan. Men verwacht intusschen, dat de Tsjecho- Slowaaksche regeering binnenkort gereorga niseerd aal worden. Uit de vage mededeelin gen, die de bladen daarover doen, kan men opmaken, dat men in het algemeen een werkkabinet wenscht, bestaande uit deskun digen en vertegenwoordigers der politieke partijen. De neutrale troepenmacht De Britsche regeering heeft het Britsche legioen verzocht, een politiemacht van dui zend vrijwilligers beschikbaar te stellen voor speciale diensten in het plebisciet-ge bied in Tsjecho-Slowakije. De vrijwilligers zullen speciaal gekozen worden uit oudgediende officieren en leden van andere rangen en hun diensttijd in Tsjecho-Slowakije zal waarschijnlijk van 6 tot 8 weken duren. nog zou resten, aan den verderen opbouw van een bevredigd Europa te willen be steden, doch dat hij als het ware, om een Bijbelsch beeld te gebruiken, daaraan zou voortarbeiden met in de eene hand den troffel, en in de andere het zwaard. Dat overigens het harde lot van Tsjechoslowa- kije ook de regeering zelf bezighoudt mocht blijken uit haar bereidheid, door gulle financieele toezeggingen haar waar zulks kan te hulp te komen. Chamberlains zwakheid, zoo deze inder daad aanwezig is, ligt hierin, dat hij bij zijn voorgenomen verder werk niet zonder hulp van derden zal kunnen vorderen, in casu van Rome en Berlijn. Slechts de toe komst zal kunnen leeren, of zij inderdaad op woorden en op stemmingen te veel zal hebben gebouwd, anders gezegd, of de machten op het continent, welke thans op nieuw zijn versterkt, standvastig en van goeden wil zullen blijken, dan wel weder om zullen pogen, uit nieuwe benauwenis voor zichzelven nogmaals munt te slaan. In verband met het feit, dat detachemen ten Fransche troepen volgens de overeen komst van München met afdeelingen van het Britsche leger moeten samenwerken in zekere Sudeten-Duitsche gebieden, heeft de generale staf van het Fransche leger onder leiding van generaal Gamelin desbetreffende maatregelen genomen. De Spaansche burgeroorlog Brood-bombardement boven Madrid Gisterenmiddag hebben een dertigtal na tionalistische bommenwerpers Madrid met hrooden gebombardeerd. Meer dan 47 ton wittebrood werd omlaag geworpen. De brooden vielen niet, doch daalden langzaam omlaag, omdat ieder der 178.000 brooden werd gedragen door »en kleine parachute. Dit vredelievende bombardement had plaats ter viering van den z.g.n. franco- dag", den herdenkingsdag van de benoeming van generaal Franco als staatshoofd en had volgens een nationalistischen zegsman ook ten doel. „onze bi-oeders, die in het sovjet- Madrid gevangen gehouden worden, een voorproefje te laten smaken van het witte brood, dat Franco's soldaten hun zullen brengen, wanneer zij spoedig de straten van Madrid zullen binnentrekken". Britsch witboek over München Te Londen is gisteren, in den vorm. van een witboek, een aantal documenten betref fende Tsjecho-Slowakije gepubliceerd. Hier bij bevinden zich twee kaarten, waaruit blijkt, hoe de eischen van Hitier tijdens de conferentie van Mifnchen werden gewijzigd. Ook zijn in het witboek opgenomen ipersoon- lijke brieven van Chamberlain aan Hitler en Mussolini, waarin hij vroeg om een derde conferentie. De eerste kaart is gevoegd bij de overeen komst van München en geeft een overzicht van de bezetting, zooals deze thans geschiedt. De tweede kaart was gevoegd bij de eischen, welke Hitier op 23 September aan Chamber lain heeft overhandigd. Hieruit bleek, hoeveel zijn eischen verder gingen. Langs de geheele Noordgrens ver langde hij een breede strook. Vooral in het Oosten was deze strook zeer breed. Dit is teruggebracht tot twee betrekkelijk kleine gebieden in het Noord-Oosten en Noord-Wes ten. Aan de Westelijke grens gingen de eis< van Hitier bijna tót Laun én iü het Zuiden tot Pilsen. 1 In het Zuiden eischte Hitier een strook langs de geheele grens, doch hetgeen op 1 en 2 October werd bezet was ongeveer een vierde deel hiervan. Motorboot omgeslagen op het Brasemermeer Twee opvarenden verdronken De wind, die gistermiddag al meer dan gewone kracht had, ts in de avond uren aangewakkerd tot een storm, die evenwel niet zoo heel gevaarlijk geble ken is. Het heelt wel hard gewaaid nil Zuidwestelijke lichtingen, doch de wind kracht kwam niet boven 7 8. Ondanks dat zijn er nog een paar on gelukken gebeurd. Op het Brasemermeer is een motorboot omgeslagen. De twee opvarenden zijn verdronken. Op een mo torboot, die onder Urk voer, is tengevol ge van den storm de kachel in de kajnlt omgevallen waordoor deze uitbrandde. ALKEMADE (Z.-H.-, 4 Oct Tengevolge van den hevigen storm, is in den afgeloopen nacht op het Brasemermeer, onder Alke made, een motorboot omgeslagen. De twee opvarenden zijn daarbij verdronken. Van een politieboot, die op het Brasemer meer op nachtel'jke surveillance was, heeft men gezien, dat de motorboot, welke toebe hoort aan den Bijlloos' Motorbootdienst N.V. te Schiedam, is omgeslagen. Door ruwe zee kon men echter geen hulp bieden. Vanochtend is men opnieuw met het on derzoek begonnen. Van de twee opvarenden is echter niets meer vernomen. Nader vernemen wij, dat de omgeslagen motorboot de „Maria" is. Het vaartuig meet 70 ton en was, geladen met stukgoederen, op weg van Rotterdam naar Zaandam. Aan boord bevonden zich de 35-jarige kapitein I. Klein en de 40-jarige knecht A. B i 1. Tot nu toe is bij de reederij geen bericht ontvangen omtrent de beide vermisten, zoo dat het vrijwel vaststaat, dat zij zijn ver dronken. Brandende motorboot opgepikt kapitein Vogelenzang, nabij Urk de motor boot „Amstel 10'' kapitein Jongsma, op gepikt, aangezien deze noodseinen gaf. Toen de „Groningen 4" bij het in nood erkeerende schip was gekomen, bleek, dat de kajuit in brand stond. Door den hevigen storm was de kachel omgevallen, waardoor brand was ontstaan. Er hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. De „Amstel 10" is op sleeptouw genomen en n negen uur Amsterdam binnengebracht. De kajuit is geheel vernield. De boot is eigendom van de reederij van Swieten in Amsterdam. In de Residentie i-GRAVENHAGE, 4 Oct. Ook over den Haag en Scheveningen heeft de Zuid-Wes- ter in den afgeloopen nacht en in de vroege morgenuren gewoed, evenwel zonder ern stige schade aan te richten. Op Scheveningen heeft het wel hard ge waaid, maar de wind was te Zuidelijk om inderdaad gevaarlijk te zijn, zoodat de stormachtige nacht aan de kust vrij rustig is verloopen. De stad zelf ligt natuurlijk min of meer beschut tegen de stormvlagen, maar in het Scheveningsche en het Haagsche bosch sneuvelen toch telkenjare enkele boomen, hetgeen ook nu het geval is geweest zonder dat hierbij ongelukken gebeurden. Evenmin heeft de wind ernstige schade berokkend aan de huizen. De politie-brandweer is slechts uitgerukt naar den IJsclubweg waar een lekkage was ontstaan, naar den Denneweg, waar een schoorsteen vastgezet moest worden, naar het Bezuidenhout om een ingewaaide ruit voorloopig te repareeren en naar het Stad houdersplein om een stuk zink van een huis te verwijderen. Wel is de politie in den afgeloopen nacht herhaaldelijk om assistentie gebeld, maar in alle gevallen konden surveilleerende agenten de noodige hulp bieden. Schepen op drift ROTTERDAM, 4 October. De eerste na jaarsstorm is wild en onstuimig ook over Rotterdam losgebroken. Daarbij heeft het vooral in den voornacht in de haven leelijk gespookt. Verschillende schepen zijn van de ankers losgeslagen en op drift geraakt. In de Waalhaven moesten een viertal schepen, de „Kate", „Flora", „Idra los" en de „Wauzoni", liggend aan de boeden 73, 72, 100 en 7 met behulp van sleepbooten worden verhaald. Persoonlijke ongelukken deden zich daarbij nieit voor. Ook werd geen schade aangericht. In de Waalhaven zijn ook de stoomeóhe- pen „Kiria Kaula", „Pampona" en „Pie- dro Campanella" door de kracht der woe dende elementen van hun boeien losge slagen. Sléepboothulp was hier echter niot noodig, daar de schepen ter plaatse konden worden verankerd. In de stad zelf heeft de storm geen schade van beteekenis aangericht. De brandweer werd slechts éénmaal gewaarschuwd. Op pand 13 van de Kogelvangerstraat was (Zie vervolg orAeraam kolom 6j Ernstig ongeluk aan de Schiekade te Rotterdam Drie meisjes gewond Groote flesch benzine viel van de trap ROTTERDAM, 3 October. In een pand aan de Schiekade heelt hedenmiddag een hevige explosie de gehoele omge geving in rep en roer gebracht. Twee meisjes lieten een groote llesch, gevuld met benzine, van de trap vallen. De snelverdampende benzine ontplofte en een groote steekvlam schoot omhoog. Drie meisjes kregen dusdanige brand wonden, dat zij in het ziekenhuis ter verpleging moesten worden opgenomen. De door de ontploffing aangerichte schade is aanzienlijk. Een begin van brand werd met twee stralen door de brandweer geblnscht. Onmiddellijk na de ontploffing deden in e omgeving de wildste verhalen de ronde. Men meende zelfs, dat er tengevolge van de explosie zes dooden te betreuren zouden zijn. Gelukkig bleek dit niet het geval te zijn. De ontploffing vond plaats omstreeks kwart voor vier in pand 172 aan de Schie kade Oz., waarin in het benedengedeelte (sousterrain en bel-étage) de vioolbouwerij van den heer J. W. Hakkert is gevestigd. In het bovenhuis houdt kantoor de N.V. Eerste Continentale Darmenhandel. In het sousterrain bevi-not zioh een ver warmingsinstallatie en een werkplaats. In deze werkplaats worden zgn. chemische snaren gemaakt, die ook gebruikt worden voor hechtingen bij operaties. Deze snaren worden bewaard onder benzine. De flesch benzinè viel Bij de Darmenhandel zijn acht meisjes werkzaam, waarvan er twee gistermiddag een groote mandflesch met 25 Liter benzine uit het sousterrain naar de bel-étage zou den overbrengen. Halverwege oe trap gebeurde het onge luk: de flesch viel, rolde met veel lawaai de trap af, en viel op den grond in scher ven. De benzine verspreidde zich over den grond en kwam terecht in de nabijheid van de stookplaats van de centrale verwarming, die juist vanmorgen was aangemaakt in verband met het koude herfstweer. De ben zine verdampte snel en de dampen zijn met een zware slag, die tot ver in den omtrek werd gehoord, ontploft. Tegelijkertijd ver spreidde zich een ontzettende steekvlam, die langs de trap omhoog steeg tot aan het plafond van de bel-étage. De gevolgen waren zeer ernstig: twee meisjes werden door de vlammen ver rast en liepen brandwonden op. De 26- jarige mej. A. M. Kros, wonende Vliet- straat, was er het ergst aan toe. Zij had over het geheele lichaam brandwonden gekregen. De 16-jarige mej. D. van Rooyen had brandwonden aan het ge laat en de handen. Ook de kleeren van de 15-jarige mej. C. Busse, wonende Maarland, die op de bel-étage stond, ge raakten in brand. Het meisje1 geraakte zoo overstuur, dat zij de trap afrende en pardoes in het water van de Schie sprong. Hierdoor werden de vlammen onmiddellijk gedoofd. Op de aanvankelijk zeer alarmeerende be richten rukte de Geneeskundige Dienst met drie wagens uit Het eerste zwaargewonde meisje werd naar 't ziekenhuis aan den Cool- singel overgebracht, terwijl de beide ande ren naar het ziekenhuis aan den Bergweg werden vervoerd. Het blusschingswerk Inmiddels was ook de brandweer met veel materiaal ter plaatse verschenen. De door de explosie ontstane brand werd ge- bluscht met twee stralen op de waterleiding resp. vgn de slangenwagens 29 en 16. Per soneel van de afdeeling Brandbluschmidde- len onder leiding van den opzichter H. d e Keizer heeft zich bij het blusschingswerk verdienstelijk gemaakt door met gasmas kers het sousterrain binnen te dringen en het vuur van de centrale verwarming te dooven. Het vuur was spoedig gebluscht doch ver hinderd kon niet worden, dat een gedeelte van het sousterrain en de werkplaats uit brandden. Op het terrein van den brand waren mede aanwezig de slangenwagens 20. 14. motorreservewagen 1. 17 en 30. Achter eenvolgens stond het blusschingswerk on der leiding van onderbrandmeester Van der Lugt, brandmeester Van Hallens- Ie b e n en hoofdman G. van Sillevoldt De aangerichte schade De door de explosie aangerichte schade is niet gering. De ontploffing ging met zulk een geweld gepaard, dat aan de achterzijde een glazen serrewand en een deur werden weggeslagen. Aan de voorzijde werden alle ruiten vernield. Van het sousterrain zijn een zijmuur en enkele andere muren gescheurd. De commissaris van politie van het bureau Centrum en de Bouwpolitie hebben een on derzoek ingesteld. Het is te begrijpen, dat er in dit drukke stadsdeel groote belangstelling bestond van de zijde van het publiek. De politie zorgde echter voor een ruime afzetting, zoodat de nieuwsgierigen op een flinken afstand werden gehouden. Gistermiddag werd de nieuwe Burgemeester van Wassenaar, Dr S. F. A. C. M. Baron van Wijngaarden, feestelijk in zijn nieuwe gemeente ingehaald. Ds ten Kate (achter tafel rechts) brengt een hoera uit op dén nieuwen burgemeester en zijn echtgenoote. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen en een bijlage: NEDERLAND! LET OP U SAECK! De opkomst der dienstplichtigen is thans vastgesteld op 10 October. De Ned. Chr. Bond in de Kleeding* industrie heeft te Den Haag de jaarver gadering gehouden. De tweede partij in de match om het wereldkampioenschap Dammen. De 3-October-viering te Leiden. Te Rotterdam is een zware explosie voorgevallen in een vioolbouwerij, waarbij drie meisjes gewond zijn. Blikseminslag heeft in Heer Hugowaard groote schade aangericht, hoewel per soonlijke ongelukken niet voorkwamen. Bij een instorting te SwéJmen (L.) js een arbeider om het leven gekomen. Chamberlains beleid inzake Tsjechoslo* wakije door lagerhuis becritiseerd. Eenige incidenten In het Sudeten-Dult* sche gebied. Engeland is bereid, aan Praag belang* rijke opbouw-credieten toe te staan. Halifax verdedigt regeeringsbeleid Ia het hoogerhuis. N IK SNAK ER NAAR „BLAUFRI ES* AMSTERDAM ROTTERDAM OPSLAG-EXPEDITIE-CONTROLE HET ADRES voor: VAKKUNDIG VERTROUWENSWERK I VRAAGT TARIEVEN I Spoorstraat 33/37, Dieren, Tel. 4202 DOORLOOPENDE TENTOONSTELLING VAN 17e EEUWSCHE OUD HOLLAND- SCHE MEESTERWERKEN, ITALIAAN- i SCHE en VLAAMSCHB PRIMITIEVEN. 1 Dagelijks geopend van 96 uur« vastgesteld door het RUksnUvt. heldslaboratorium te Delft In prfl^ zen v.af 172.25 compleet geplaatet vanmorgen om kwart over acht een schoor steen omgewaaid, welke schuin op het dak lag en gevaar opleverde voor de omgeving. Personeel van motorwagen 1 heeft don sohoorsteen verwijderd. Records werden door dezen eersten na jaarsstorm niet geslagen. De windkracht was vannacht, naar men ons van de zijde van de filiaalinrichting van het Kon. NeJ. Meteor. Instituut mededeelde 8. Vanmorgen was deze gedaald tot 7. Windfltooten ter sterkte van 80 K.g. werden vannacht g^ noteerd. Vanmorgen waren deze verminderd tot 60 K.G. Opvallend was de zware regenval, waarmee de storm gepaard ging. Te Rot terdam werd een hoeveelheid van 16 m.M. afgetapt voor den afgeloopen nacht, 'tgeen inderdaad niet gering is! Het ongeluk op het IJsselmeer Twee opvarenden inderdaad verdronken De twee opvarenden van het jacht, dat Zondag op het IJselmeer is verongelukt en die sedertdien werden vermist, blijken, zoo als werd gevreesd, inderdaad te zijn vei> dronken. Gistermorgen heeft een visscher uit U i t d a m hun lijken dicht bij den wal ontdekt. Groote schade op tentoonstellingsterrein SCHIMMERT, 4 Oct. Door den storm is het op het terrein van de groote land- en tuin bouwtentoonstelling groote schade aange richt. Twee groote teaiten zijn totaal ver nield. De stands liggen geheel overhoop. De tentoonstelling is stopgezet. Het terrein wordt door de politie bewaakt

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1