Honderd-jarige Hooge Raad trekt in nieuw gebouw KRUSCHENSALTS ZATERDAG OCTOBER 1938 DERDE BEAD PAG. 0 De voor-mobilisatie Oranje-waarschuwing vervallen Order van den Commandant van het Veldleger DEN HAAG, 1 Oct. De Regeerin os- persdienst meldt: De Minister van Defensie maakt be kend, dat zij, die een oranje-waarschu wing hebben ontvangen om zich gereed ta houden voor onmiddellijke opkomst bij voor-mobilisatie, kunnen handelen, alsof deze waarschuwing niet was uit gereikt Overgang naar de aanvullingsreserve opgeschort De overgaing naar de aanvullingsreserve yam dienstplichtigen der lichting 1923 en van dienstplichtigen van andere, lichtingen, die met de lichting 1923 de eerste oefening hebben volbracht, wordt tot nader order op geschort. In venband hiermede wordt de in name van Rijtksgoedèren van deze dienst plichtigen voorloopig gestaakt. De Commandant van het Veldleger heeft de volgende order uitgegeven: Voor de houding van de onder mij ressor- teerende onderdeelen der weermacht, waar bij ingedeeld o.m. de herhalingslichtingen 1932 en 1934, betuig ik mijn bijzondere waardeering. Zoowel bij het inperken der bewegings vrijheid, als bij de verschillende, dikwijls onverwacht in den nacht verrichte ver plaatsingen per -spoor en met auto's, is geen wanklank gehoord. Deze verplaatsingen ver liepen, dank zij de er bij betrokken comman danten, op uitstekende wijze. De maatregel, dat de lichtingen in wer- kelijken dienst moesten worden gehouden, werd op ernstige wijze, vastberaden aan vaard. Een ieder werkte aldus ten volle mede tot het bevorderen van de groote be langen, waarvoor hij werd gesteld of wel licht zou komen te staan. H.M. de Koningin naar Soestdijk DEN HAAG, 30 Sept. H.M. de Koningin is hedenmiddag tegen half zes per auto vaji het Huis ten Bosch naar het paleis Soest dijk vertrokken. Vrijstelling van dienstplicht voor onmisbare arbeidskrachten Verzoek aan den Minister Het Verbond van Ned'. Werkgevers heeft zich.tot den Minister van Defensie gewend met het verzoek zoo spoedig mogelijk een regeling in het leven te willen roepen, om aan arbeidskrachten, die voor het bedrijfs leven onmisbaar zijn, bij voorbaat een be wijs van vrijstelling vair militairen dienst plicht te doen verleenen. De Nederl. telegraafdienst werkt vlug! Een eere-plaats Volgens de laatste internationale statis tiek betreffende de snelheid van overbren ging van telegrammen voor het buitenland over 1937, neemt Nederland daarbij een eer volle plaats in. Als normaal wordt aangenomen, dat 75 pet van de telegrammen in het land in verbin ding moet zijn ontvangen binnen 30 minu ten in het rechtstreeksohe verkeer, en bin nen 45 minuten in het verkeer met vooraf gaande binnenlandsche overbrenging. Voor Nederland is dit percentage in de meeste gevallen dicht bij de 100 procent. Ons land neemt op de lijst der landen, ge rangschikt naar de snelheid der telegrafi sche overbrenging, de derde plaats in, na Denemarken en Luxemburg. ONS FEUILLETON Korte inhoud van het voorafgaande Dolf de Jager, die uit een oud visschers- geslacht stamt, gaat met 't schip de Zeehond een reis naar de Oostzee maken. Dit is zijn eerste tocht op de „wilde vaart". In een stad aan de Oostzee maakt Dolf .onverwacht kennis met een Amsterdamsch meisje, Ina Vreugd. Op den terugweg raaki het schip in 't ijs .maar dank zij het moe dig optreden van vier leden van de beman ning kan het schip weer losgetrokken wor den. Als Dolf weer veilig thuis is, raadt zijn moeder een nadere kennismaking met Ina Vreugd sterk af. Maar eenmaal in Amster dam, waar hij gemonsterd heeft voor een reis naar Bordeaux, wandelt hij eens door de straat waar zij woont, en, met succes. Ze besluiten een eindje op te loopen. Gisteren werd den Minister- president Dr H. Colijn. die door zijn kalmeerende radiorede zoo veel tot de rust in ons land heeft door een jeugdi ge pacifiste een bloemenhulde aangebodendie glimlachend door den rtremier werd aan vaard bij het ver laten van het Departement van Algemeene Za ken ,Waar rechtvaardige beslissingen ontbreken, begint de oorlog" 's GRAVENHAGE, 1 October. Het is wel een merkwaardige coïncidentie, dat het hon derd-jarig bestaan van den Hoogen Raad op den dag van heden feitelijk samenvalt met het oogenblik, waarop het nieuwe ge bouw in gebruik kan worden genomen. In tweeërlei opzicht mag ons hoogste rechts college dan ook heugelijke dagen beleven en die beide motièven voor vreugdebetoon kwamen duidelijk naar voren in de rede voeringen, welke gisteren op de eerste plech tige zitting in het pas-betreden huis werden uitgesproken, Gelheel gereed is het gebouw nog niet, maar de zittingzaal zelve gaf reeds een uit stekenden indruk van de wijze, waarop de inrichting tot stand werd gebracht. Een voudig en tevens vol wijding, dat zijn de kenmerken, welke dit huis des rechts sie ren. Zonder overdaad is een juiste sfeer be reikt. In marmeren platen, vóór in de zaal, zijn aangebracht de beeltenissen van vier juris ten, die in de wereld der rechtskundigen lauweren hebben verworven: Napoleon. Mo- zes. Solon en Justini anus. Zij belichamen de girootsche beteekenis van het recsht, en deze verheven beteekenis wordt nog onderstreept door den Latijn- schein zinspreuk, onder hun beeltenis aan gebracht: „Ubi iudicia deficiunt, incipit bellum", „Waar rechtvaardige, oordeelen ontbreken, begint de oorlog". Dat de zaal geopend werd en deze zinspreuk voor al ler oog naar voren kwam juist op den dag, waarop de dreigende wereldkrijg werd afge wend, is wel zeer opmerkelijk. Een uitgelezen schare was van de plechtige zitting getuige. Leden van den Raad van State zagen wij naast Ministers en oud-Ministers. De Commissa ris van de Koningin in Zuid-Holland was evenzeer aanwezig als de Haagsohe burge meester. En tegen het oogenblik, waarop de zitting zou worden geopend, kwam in plecht statige rij binnen de Orde van advocaten, ingeschreven bij den Hoogen Raad. Onder hen waren oud-Minister de Vries en het Eerste Kamerlid Briët. Daarop kondigde een donkere gongslag de komst aan van het college, dat den Hoo- EERSTE HYPOTHEEK Financieele instelling heeft kapitaal beschikbaar op courante huizen in de steden en op landerijen. Rente 3V£ Brieven met uitvoerige Inlichtingen onder No. 17700 aan het Bureau van De Rotter dammer, Goudsche Singel 105, Rotterdam gen Raad uitmaakt. Nauwelijks hadden de heeren hun zetels ingenomen, of de presi dent, Jhr Mr Rh. Feith, verklaarde de zit ting voor geopend en wees op de buitenge wone beteekenis van dezen dag: hoe den nacht tusschen 30 September en 1 October 1838 bij klokslag van 12 uur de Hooge Raad zijn rechtsprekende taak begon, en thans juist na een eeuw, een nieuw gebouw be trokken wordt. De historie leert, dat de huisvesting van den Hoogen Raad vaak weinig in overeen stemming was met zijn waarde. Van 1838 tot 1864 zat men in een klein gebouwtje in een hoek van het Binnenhof. En wel werd in dien tijd bij herhaling een ander gebouw toegezegd, doch eerst in 1863 kwam het nieuwe tehuis gereed. Hierover was men evenwel zóó weinig te spreken, dat de in tocht verre van blij moest zijn. Het gebouw kenmerkte zich door een warnet van gan gen, waarin men niet licht den weg kon vinden. In 1929 leende de Regeering het oor aan verzoeken om betere inrichting, doch de malaise schortte de uitvoering nog op. Nu de Hooge Raad honderd jaar bestaat, mag met dankbaarheid gewaagd van veler_ arbeid. Veertien presidenten, 25 vice-presi- denten, 111 raadsheeren, 9 proc.-generaals en 7 griffiers heeft het college in deze; periode geteld. Met de bede, dat het den Hoogen Raad im zijn nieuwe omgeving wel moge gaan, werd 't nieuwe gebouw door Mr Feith aanvaard. Minister Go's ling, daarop aan het woord komend, kon als buurman het departement van Justitie ligt namelijk naast het gebouw van den Hoogen Raad getuigen, dat bji de verbouwing zich geen juridische kwesties hebben voorgedaan als waarover huurlieden anders nog wel eenS* moeten klagen. Namens de Regeering sprak hij gaarne een hartelijk welkom. Hij wees op de i kernachtige waarde van den spreuk „Ubi iudicia deficiunt, incipit bellum". Moge deze waarheid steeds dieper tot het volk in zijn onderling samen leven doordringen, en moge het beseffen, dat alleen het recht de grondslag kan zijn voor ware eenheid! Namens het parket uitte de procureur- generaal, Mr W. J. Berge r, zijn voldoe ning over de opening van het gebouw. Ver volgens verdedigde spr. in een breed betoog den Hoogen Raad als cassatie-college, en zulks tegenover een der prae-adviseurs van de Ned. Juristenvereen. (Prof. Mr J. M. van Bemmelen), die de cassatie wilde afschaf fen. Jhr Mr E. C. H. van Doorn, deken van de Orde van advocaten bij den Hoogen Raad, zeide, dat ook de advocaten de betee kenis van dit uur zeer wel beseffen. De Hooge Raad heeft steeds veel invloed ge oefend op de vorming van het recht. Het wetgeversrecht is slechts recht bij benade ring, en eerst de toepassing orvan door den rechter doet het eigenlijke recht kennen. In dit verband kon worden gewezen op het vermaarde arrest van 31 Januari 1919 in Nederland huldigt Chamberiain Reeds tallooze blijken van waardeering Samenwerking zou gewenscht zijn DEN I-IAAG, 30 Sept. Spontaan heeft .jn aantal Nederlanders getuigd van hun dankbaarheid voor den arbeid, welke door Ghamberlain voor 't behoud van den vrede is verricht. De K.L.M.-kantoren in verschil lende plaatsen van ons land ontvingen van daag pakketten, bestemd voor den Engel- sohen prime-minister, welke stoffelijke blij ken van waardèering bevatten voor zijn in grijpen in' de Europeesche crisis. Zoowel op Waal-haven als op Schiphol werden herhaal delijk bloemstukken ingeladen, welke reeds enkele uren later op Downingstreet 14 be zorgd waren. Eenige Groningers hebben hun blijdschap getoond door den heer Ghamberlain een groote Groninger koek te zenden! Een aantal jonge Rotterdammers heeft het initiatief genomen tot het vormen van een commissie, die gaarne btereid is met andere commissies 6amen te werken, om zoo te ko men tot een huldeblijk. Gedacht wordt b.v. aan een gedenkteeken bij het Vredespaleis. Adhaesiebetuigingen kunnen worden ge richt aan den heer M. A. Offers, Glashaven 3, die ook bereid is nadere inlichtingen te geven over eventueele samenwerking mei' andere commissies. Bovendien ontvingen we nog verschillen de andere berichten omtrent hulde, aan den grooten staatsman bewezen. Met de strekking van al deze dingen zijn we het roerend eens. Zoo iemand, dan is het Chamberlain, die recht heeft op hulde voor Zijn onverzettelijk werken in de moeilijke dagen die aohter ons liggen. Toch willen we een bezwaar uiten: het lijkt ons niet verstandig, dat ieder op zijn eigen houtje den Engelschen premier gaat huldigen. Indien er eenheid was op dit punt, zou men iets van belang kunnen doen. .Het Rotterdamsch comité doet al een poging in die riohting. Indien er een comité komt, dat namens geheel Nederland een huldeblijk aan biedt, kan dat van onze instemming bij voorbaat verzekerd zijn. Wat inhoudt, dat we ook door publiciteit daaraan te geven, wilden medewerken. CRIMINOLOGISCH CONGRES Benoemd is tot vertegenwoordiger mlnologlsch Utrecht. zake de onrechtmatige daad. Samen met het jubileum van den Hoogen Raad valt het honderd jarig bestaan van de Orde van advocaten bij dit college. Na sluiting van de plechtige eerste zit ting in het nieuwe gebouw was er receptie waarbij nog enkele toespraken zijn gehou den. De. Orde van advocaten bij den Hoo gen Raad bood een schilderij aan van den laatsten overleden president van het colle ge, mr W. H. de Savornin Lohman. Mevr. Van Lvnden, echtgenoote van het hoofd -van den rijksgebouwendienst, schonk twee schilderijen, te weten een van den eersten president en een van den thans nog leven den. Ook namens het personeel werd ge sproken. Door schot uit een mitrailleur gedood Ernstig ongeluk bij Zwolle Dertienjarig meisje 't slachtoffer ZWOLLE, 30 Sept. Een ernstig on geluk heelt vanmiddag onder de bewo ners van Z a 1 k en de daar gestation- neerde militairen schrik en ontsteltenis gebracht. De 13-jarige Jent je Bult man werd door een schot uit een mi- trailleur in het hart getroffen en was op slag dood. Het meisje Bultman, dat uit Zalk af komstig was, fietste met twee vriendinnen den IJseldijk. Zij zagen daar een sol daat, den 20-jarigen dienstplichtigen B. S., uit Kampen, be-hoorend tot het 2e bataljon liet 20e reg. infanterie te Zwolle, bezig met het schoonmaken van een mitrailleur. De meisjes gingen voor den loop van den mitrailleur in het gras zitten en zagen toe, hoe S. de doos van den mitrailleur open maakte en het wapen smeerde. Op een bepaald oogenblik schijnt S. ge dacht te hebben, dat hij, om de veer te spannen, den trekker moest overhalen. Daarbij vergewiste hij zich niet, of 't wapen ongeladen was. Hij haalde den trekker over en een schot ging af, dat Jentje Bultman doodelijk in het hart trof. Vol ontzetting holden de beide andere meisjes weg. S., die hevig ontsteld was, dekte het lijk van het meisje toe en meldde zich vervol gens, geheel van streek, bij zijn comman dant. Hij werd terstond gearresteerd en na verhoor door den bataljonscommandant in de marechausseekazerne te Wezep inge sloten. Het lijk van het slachtoffer en de mitrail leur zijn in beslag genomen. Het gebeurde heeft later op den dag nog een ongeval tengevolge gehad. Twee auto's, in een waarvan een militair arts was ge zeten. die naar de plaats van het ongeluk ging, kwamen op den dijk met elkaar in botsing. Beide auto's werden zwaar bescha digd. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN BUSSUM, 30 Sept. Op den hoek van den Brediusweg en de Bilderdijklaan is vanmiddag de automobilist K., uit Naarden, toen hij wilde uitwijken voor een vracht auto, die uit de Bilderdijklaan kwam, over den kop geslagen. Hij liep een ernstige hoofdwond' op en is naar de Majella-stich- ting vervoerd. Een wielrijdster, mevr. v. Ingen, uit Bus- sum, die op het fietspad reed, werd door de auto geraakt en tegen den grond geslin gerd. Zij brak een neusbeen en kreeg voorts lichte verwondingen in het gelaat, zoodat ook zij naar de Majellastiohting moest wor den vervoerd. Accountantskantoor R. KROL Haanplein 2, Telefoon 393826, 's-GRAVENHAGE Dorpsstraat 55, Telefoon 77, ZOETERMEER INRICHTEN Hr. Ms. Tromp heeft hedenmorgen voor sche Haven gebracht. De wacht aan de het eerst een bezoek aan de Rotterdam- Maas Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. Je zes minerale zouten In Kruschen Salts sporen Uw Ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER OAG 8.30 Mol Hoogmis. 12.00 ICRO-orlcest (1.00—1.2' M. 8.:(0 XCRV» 7.4311.00 KRO. ijding. 9.30 Gram.muziek. 10.30 Zang. 3.45—4.00 Deel: lof. 4.55 Sportnieuws. 5 (Gr. pl.). 5.50 Ned. .He Sportnieuws. 7.50 Grarr richten ANP, Medede Boekbespreking). latie. 4.05 2ieken- 8.15 KRO- orkest. 9.15 Causerie „De verhou- Katholicisme en cultuur". 9.3S :iek. 9.45 De KRO-Melodisten en 10.30 Berichten ANP. 10.4911.00 SI. 8.53 VARA. 12.00 6.30 VPRO. ö.OO12.00 ■RO. 8.55 Gram.muz'iek. 9,01 Berichten. 5 Tuinbouwpraatje. 9.30 Gram.muziek, 5 Causerie „Van Staat en Maatschappij" 9 Berichten. 19.00VARA-Orkest 10.40 clamatie en gram.muziek. 11.00 Esmerai- en solisten. 12.00 Het woord van da ek. 12.05 AVRO-Amusementsorkest en liste. 12.45 Schilderijbespreking. 1.00 Gr, iziek. 1.30 Causerie „Hallo, hallo, hier 15 aorstelling". 1.50 Gram, 1.30 Het Om- Amsterdarn 5.30 Gram.muziek. 3.45 Causs- -Afrika. 4.09 Gram.muziek en ANP. 5.00. Graan.muziek. 5.:i0 6.00 Sportpraatje. 6.15 Sport Indië: de kon muziek, i roeporkos rie over Sportn; Boekbesprekini irhaifi nieuws ANP. Gn Kerkdienst. 7.30 Gram.muziek. 8.00 I ten ANP. 8.20 Omroeporkest en solist Radiotooneel. 9.20 De Twilight Serei 10.90 Radiojournaal. 10.15 Hawaii "VGlrls en solist 11.1 ichter ANP, hieri tot vleugel. 3.35 Octet 4.40 Mandolineorkest 5.20 Causerie. 5.40 Orkest. 6.35 Causerie. 6.59 Salonorkest 7.33 Orgel. 8.15 Kerkdienst. 9.25 Operette. 10.40 Piano. 10.50 Epiloog. MAANDAG, 3 OCTOBER HILVERSUM I 1S75 en 301,5 M. NCRV-UItzcri- ding. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Berichten Gram.muziek (9.30—9.45 Geluk- wenscshen). 9.45 Gram.muziek. 10.30 Morgen* dienst. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30 Gram.mu- ziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gram.muzlek, 12.39 Orgelspel. L30 Gram.muziek. 2.00 Voor de scholen.. 2.35 Gram.muziek 3 00 Keukenwenken. 3.30—3.55 Gram.muziek. i(Om 3.45 Berichten). 4.00 Bijbellezing. 5.00 Gram.muziek.. 5.15 Voor de kinderen. 6.15 Gram.muziek. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berich- ten. 7.15 Vervolg vragenuur 7.45 Reportage, eventueel gram.muziek. 8.00 Berichten ANP Herhaling S.O.S.-Berichten. 8.15 Accordeon- ensemble. 9.00 Causerie „Leiden ontzet Holland gered". 9.30 Arnhemsche Orkest- 9.59 Gra vereenigii ziek. 10.00 Berichten concert. 10.45 Gymna muziek. 11.5012.00 Gram.muziek. - volg kies. 1L00 Gram. HILVERSUM II. 415.5 M. Algemeen Program ma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gram. muziek (Om 8.15 Berichten). 10.09 Morgen- tie. 11.15 Orgel en Viool. 12.00 Gram mu- wüding. 10.15 Gram.muziek. 10.45 Declama- rlek. 12.16 Berichten, hierna he:t AVRO- Aeolian-orkest (Opn.). 1.00 Ensemble Jettv Cantor. 1.45 Gram.muziek. 2.15 Vervolg Jetty F?? 3-00 Declamatie. 3.30 Omroeporkest.' 4.30 Grammuziek. 5.30 Het Renova-kwin- 6.15 SolLs tenconcert. 7.90 AVRO-Dans- - - itosfeertoch- 'dedeelingen. orkest. 7.30 Cal ten. 8.00 Berichten ANP 8.16 AVRO-Amusementsorke 11ste. 10.30 Damnieuws hiei 11.00 Berichten ANP, hierns ensemble. 11.09 gram.m 3ert van 00 Gr ai Din lekj serie. Orkest. izikale causerie. 7.00 Ore ziek. DROITWÏCH 1500 M.t 11.20 Zang. 12.20 Cau- 45 Orgel. 1.20 Stafmuzlek. 3,20 on #w.. 6.20 Berichten. 6.40 8.10 Cai..rii-ïï. maL.'ïïïf'fLa.M'°" 10-66 RADIO—PARIS 1648 M. 1.60 Zang. 8 20 Zantr S.20 Orkcat f.20 Cell» ,n piaaj sii Op.rï BRUSSEL 322 en 484 M., 322 M. 12.59 Orkest kest 8.20 Caba- Orkest 6.35 Zang 1.30 Concert 7.20 Kal ret 48 4 M. 1.0 7.05 Piano. 8.20 Operette. 9.40 Koor. "iÖ.'Ó? Koor. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.40 Berl. PhlL Orkest 9.20 Berichten. 9.50 Cello er piano. 19.05 Berichten. 10.20 Orkest. NIEUW VESTA II Chr. Tehuis voor jonge en volwassen meisjes dle_ wegens minder begaafdheid of door eenige storing als zwakke wil gebrek aan energie, of door karakterafwijkingen moei lijkheden opleveren. Huisel. sfeer. Inlichtingen en prosp. op aanvr. bij Dames KOOL WOORTMAN, Doorn, Boschlaan 1| Gaat u weer naar zee? vroeg ze opeens. Overmorgen. Naar Bordeaux. Een reis van 12 of 14 dagen. Vertrekt U uit Amsterdam? Ja, en ik kom er ook weer terug. Ze keken elkander aan, en lachten. Ik moet om acht uur aan boord zijn. En ik in de apotheek. Hoe laat gaat u meestal weg? Om half. Misschien mag ik dan zoover met u mee? Maar dan komt u zeker te laat. Is die apotheek ver van het station? Vijf minuten loopen. En van uw huis naar de apotheek? Maakt u een sommetje? Zooveel hier, zooveel daar. Samen Hij grinnikte. Nee, ik zet een koerslijn uit. Hoeveel Schat u?... Een kwartier. Dan komt het in orde. Tenminste, als Ze antwoordde niet, lachte slechts. Er klingelde klokkenspel. Verbaasd hield zij haar pas in. ïs het al zoo laat? Ik zou met m'n vriendin...... Heb ik u dan toch op gehouden. Waarom zegt u 't Is heusch niet erg. We zouden toch thuisblijven. Maar nu moet ik in ieder geval een anderen koers nemen, zeg ik dat goed, meneer de Jager? Heel goed, jammer genoeg. Had u liever, dat ik het onhandiger zei? Onzin. Ik bedoeldus tot overmorgen. Juffrouw Vreugd? Tot ziens, meneer de Jager. In den namiddag bezocht de jonge mevrouw Vreugd haar schoonmoeder. Toen zij gezeten was vroeg ze: Hebt u vandaag gasten gehad, mama? Mevrouw Vreugd zag haar verwonderd aan. Gasten, neen. Hoe kom je daar bij? Ik dacht het. En uur geleden zag ik Ina met een jonge-r man wandelen over de Dam. Zij was zoo druk in gesprek, dat ze mij niet opmerkte. Was het misschien de broer van Kit Wester? Neen, dien ken ik. Hij was grooter en steviger, en leek me geen man uit de stad. Meer iemand van buiten. Een ge bruind gezicht, een flinke verschijning. Ze lachten en spraken zoo, alsof ze elkander reeds lang kenden. Ik weet" er niets van, m'n kind. Ze zou naar Kit gaarf. Heb je je niet vergist? In geen geval. Ina had haar grijze mantel aan. Dat komt uit. Maar ze heeft jou niet gezien, zeg je? Hoe zou ze! .Wanneer je met een leuk jongmensch een wandeling doet, let je niet op anderen, dunkt mij. Ik begrijp er niets van. Wacht, daar zal ze zijn. Zoo hard belt zij alleen. Laat maar Annie, zei ze tot de dienstbode, die de deur wilde openen. Ina kwam binnen. Dag moe! Dag kind, kom Je nu al thuis? Kit Wester moest ergens heen, en kon niet meer op mij wachten. Dus Dus heb jij nog een wandeling ïn je eentje gemaakt? Ina antwoordde niet dadelijk. Iets in de stem van moeder trof haar. Wandeling? Hoe wist moeder dat? Of raadde ze er slechts naar? Zou 'iemand haar gezien hebben, toen ze met Dolf de Jager In de kamer zag ze haar schoonzuster zitten. De verstand houding tusschen haar en de vrouw van haar broer was goed. Vriendschap hadden ze echter niet gesloten, ofschoon er nooit „woorden gevallen" waren. Zou moeder soms van haar iets vernomen hebben? En wat? Ze begroetten elkaar. Prettig gewandeld? Dus toch ontdekt? Dan maar meteen zekerheid krijgen. Ja„ heel prettig. Het was mooi weer, vond je niet? Haar stem klonk scherper, dan ze meende. Dat was het zeker. Ina, wie was die jongeman, waar je vanmiddag mee wandelde? vroeg mevrouw Vreugd. O moe. iemand waarmee ijc toevallig bij oom en tante ui m'n vacantie kennis maakte. Bij oom en tante? Ja, hij leert voor stuurman. Een zeeman? De jonge mevrouw vroeg het Ietwat geringschattend. Doet dat er toe? Een officier op de groote vaart of een chef op een kantoor, maakt dat verschil? Ina Vreugd was boos geworden. Wat verbeelde zich haar schoonzuster wel? Het gaat toch niet, om welke functie een man bekleedt, maar om Rustig kind, suste haar moeder. Vertel liever eerst, waar en hoe je dat jongmensch hier ontmoette. Och, Ina Vreugd trok ontstemd haar schouders op* Waarom zou ze alles precies verklaren, als er één aanwezig was, die op een smalende wijze over den zeeman sprak? Later zou ze het moeder wel vertellen. Toevallig. Bergen ontmoeten elkander niet, menschen wel. Meneer de Jager kwam 's avonds op bezoek bij oom ea ligt nu hier met z'n schip. Dat is al. Haar moeder vroeg niet" meer. Ze kende haar dochter, en wist, dat ze nu liever over dit onderwerp zweeg. Ze bracht daarom het gesprek over op de snelle verandering van het weer en de komende voorjaarstoiletten. Toen de jonge mevrouw vertrok, zei ze in de gang tegen haar schoonmoeder: U moet probeeren Ina van 'dwaze plannen af te houden mama. Want een zeeman in onze familie, neen, dat klinkt niet, vindt u? Maar m'n beste kind, antwoordde Mevrouw Vreugd, ik geloof, dat je wat te ver gaat. Het was toch een toevallige kennismaking, zonder meer? Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9