UW FAMILIEWAPEN Op den drempel der toekomst ZATERDAG i OCTOBER 1938 EERSTE BLAD PAG. 3 De gevulde zakken! [De angstige bekend knaagdier, Septembermaand De h a ms t e tot de familie der muizen betioorende, met groote wangzakken en korte staart U begrijpt zeker al, waarvoor die wang zakken dienen al. om buit weg te sleepen naar het hol van den kleinen roover; en u snapt nu zeker ook, waarom hamsteraars naar dit dier, dat geen solidariteit kent, vernoemd zijn Staan er bij u, lieve mevrouw, die op fancy fairs en bij collecten voor het crisis comité in de voorste rij staat, omdat gij zoo meeleeft met noodlijdenden, misschien ook enkele gevulde zakken thuis? Hebt ook gij, bezorgde moeder, het voor beeld van de hamster gevolgd, omdat de vrees u bekroop, dat uw kinderen ouden beleven, wat gij in 1914 geleden hebt? Gij ziet, wij zijn geneigd niet het slechtste ivan onze medemenschen te denken en ons oordeel is niet harder dan noodig is. Maar gij zijt. strafbaar voor het aardsahe en voor het Hoogste Gericht. In ons land is een zekere, Gode zij dank, een groote hoeveelheid voedsel aanwezig. Dat is, hoewel het niet notarieel beschreven werd, bestemd voor gansch het Nederland- 6ohe volk. Gij hamstcraar, die er mogelijk onder onze lezers schuilt, hebt daarvan een onevenredig deel naar u toegehaald, hebt gij aan uw medemenschen onttrokken. Dat was, al hebt gij ditmaal contant be taald, omdat gij allerlei winkels hebt afge- graaid, feitelijk en naar luid van den Ca techismus, diefstal. Maar ook de aardsohe rechter verklaart u schuldig. De speciale wet is wel wat laat gekomen, maar gij wist dat het kwaad was. En nu dreigt u huiszoeking. Dat is verre van eervol. Zelfs al volgt er geen veroordee ling en in beslagneming van de gehamsterde levensmiddelen. Beklemt u de angst? Zult gij probeeren de koopwaar terug te brengen? Met scha met schande? De winkelier zal er feestelijk voor bedanken? Vreest ge, dat het u vergaat als de Israë lieten in de woestijn, die tegen elke waar schuwing in toch van het manna overge laten hadden tot den morgen: „Toen er wormen in en het werd stinkende". Want weet wel, hamsteren is niet gepaste voor zorg hebben: het manna dat voor den Sab bat bewaard was, zooals Mozes geboden had: „het stonk niet en er was gee.n worm in." Het komt op de gehoorzaamheid aan! Hebben misschien sommigen van ons zich toch aan dat kwaad der ongehoorzaamheid aan Gods en mensdhelij'ke wetten schuldig gemaakt? Dan willen wij hen ongeroe pen raad geven. Belijdt allereerst uw schuld en zonde, erken uw fout en wees tot boetedoening bereid. En voorts: ruim de gevulde zakken spoedig mogelijk op. Ook in het belang van uw gezin, dat over eenige dagen wel eens zou kunnen zeggen: „wij zijn het zat altijd maar weer dezelfde kost te eten". Doch .vooral om boete te doen voor het bedreven kwaad. Gij kunt dat bet beste door de over tollige vorraad te bezorgen bij stille armen in uw omgeving, bij een crisiscomité, een ziekenhuis, een liefdadige instelling. Er is keuze genoeg. Dan wordt uit het kwade het goede boren. Hoe staatslieden samen spreken Gewichtige rol van den tolk Bij de veelvuldige internationale samen- sprekingen der laatste dagen, toen bijv. Hit- Ier, Chamberlain, Goering, Mus solini, Daladier en anderen elkander ontmoetten, was de hulp van een beKwamen tolk onontbeerlijk, daar de staatslieden el kanders talen niet machtig waren. De Duit- sche tolk Dr. Schmidt kon echter uitste kende diensten bewijzen; hij spreekt nl. Iialiaansch, Enge.lech en Fransch alsof hij in de betreffende landen geboren en getogen .Was, terwijl hij bovendien nog vijf andere lalen kent. Het Engelsch spreekt hij met een licht „Oxford"-accent hetgeen in Grool-Brittan- hië als het summum van beschaving wordt' beschouwd en zijn houding, kleeding en gebaren zijn, naar Reuter meldt, typisch die van een Engelschman. Wat wel het grootsto compliment is. dat een Engelschman aan Cen buitenlander meent te kunnen geven. Veel belangrijke conferenties heelt dr, Schmidt* reeds meegemaakt. Zoo was hij o.a. als tolk tegenwoordig bij de gesprekken van Hitler met Lloyd George, Sir Ian Hamilton, Sir John Simon, Anthony Eden en Lord Londonderry. Men mag dus wel zeggen, dat hij meer offliceele geheimen kent dan wié ook. Behalve door zijn talenkennis onder scheidt dr- Schmidt zich ook door zijn feno menaal geheugen. Als voorbeeld hiervan diene het volgende: Op een onlangs gehouden internationaal tongres te Berlijn werd hef woord gevoerd 'door dr. Göbbels. Direct na afloop van zijn rede, die 10 minuten had geduurd, stond dr. Schmidt op en herhaalde de toespraak vrij wel woord voor woord, eerst in het Fransch, tiaarna in het Engelsch. Merkwaardiger misschien nog was een krachtproef, die dr. Schmidt verleden jaar tijdens het partijcongres te Neurenberg doorstond. Een aantal buitenlandsche jour nalisten was door Hitier op een noenmaal genood, waaraan een algemeene conversatie van officieuzen aard voorafging, welke on geveer 20 minuten duurde. In dien tijd wer den Hitier heel wat vrage^i gesteld over al- allerlei uiteenloopende onderwerpen. Na de lunch, meer dan twee uur later, ontving dr. Schmidt de journalisten in een apart ver- Vrek en gaf hun een woordelijk verslag van de vragen, die waren gesteld en de antwoor. den, die Hitier er op gegeven had. Zij. die notities van het gesprek hadden gemaakt, waren in staat te constateeren, dai de tolk Inderdaad het interview volkomen juist had weergegeven. SLUITING TENTOONSTELLING „GOUDSCHE GLAZEN" Gisteravond ie de tentoonstelling „de Goudsche Glazen" in een speciaal belegde bijeenkomst van het tenvoonstellings-comité officieel gesloten. De tentoonstelling is in elk opzicht een groot succes geworden. Voor al deze laatste week was het bezoek zeer groot. Meermalen bedroeg het aantal bezoe ker meer dan 300 per dag. Het* totaal aantal personen, dat de tentoonstelling bezocht, beeft ongeveer het getal van de 15.000 be- t&ikfc Hoe de spanning in Europa toenam Nadat de Duitsche regeering op zoo uitgebreide schaal omstreeks half Aug. manschappen had opgeroepen voor ma noeuvre-doeleinden, begon zich allengs van Europa de vrees meester te maken, dat het Adolf Hitler om het uitoefe nen van een zware pressie inzake het Sudetenland te doen was. Op 2 Septem ber had de Sudetenleider H n 1 e i n met den Fiihrer te Berchtesgaden een bespre king. De gebeurtenissen namen na dien datum het volgende verloop: 7 Sept. De Sudetenduitsohers onderbreken de onderhandelingen met Praag, onder voor wendsel van ongeregeldheden te Oslrau. 12 Sept. Hitlers rede op het congres te Neurenberg, waar hij den Sudetenduitschera hulp belooft. 13 Sept Het Sudetenduitsche ultlmatum( waarbij van de Tsjecho-Slowaaksche regee ring intrekking van alle bijzondere maat regelen wordt geeischt. Henlein onttandt zijn delegatie voor de onderhandelingen. Italië en Japan scharen zich achter Duitschland. 14 Sept, Chamberlain stelt Hitier voor naar Duitschland te komen om te trachten een vreedzame oplossing te tfinden. Mussolini verklaart een volksstemming voor alle stre ken in Tsjecho-Slowakije met een minder heid. 15 Sept Chamberlain verneemt te berch tesgaden Hitiers eischen. Henlein procla meert de afscheiding van Sudetenland. 18 Sept. Daladier en Bonnet komen te Lon den en stellen met de Engelschen een plan op tot afstand van de streken met een over wegend Duitsche bevolking. 21 Sept. De Hongaren bepleiten hun zaak bij Hitler, die verklaart de Hongaarsche en Poolsche eischen te zullen steunen. Praag aanvaardt definitief het voorstel, doch de Duitsche eischen gaan al weer verder. 22 Sept. Chamberlain ontmoet Hitler ten tweeden male te Godesberg. Hod'-ja's mi nisterie maakt p'.aats voor een nationale concentratie onder generaal Sirovy. De Tsje chische overheid begint fc-t Sudetenland te ontruimen. 23 Sept. Praag besluit tot mobilisatie en stuurt zijn troepen naar het Sudetenland. Chamiberlain keert onverrichterzake uit Go desberg terug. Troepenbewegingen in Duitschland. Litwinof verklaart, dat Rus land bereid is Tsjecho-Slowakije te helpen. 24 Sept. Het blijkt, dat Hitler gedreigd heeft 1 October het Sudetenland te bezetten. Frankrijk breidt zijn partieele mobilisatie uit. Engeland neemt verdere voorzorgsmaat regelen. België mobiliseert zijn technische troepen. 25 Sept. Daladier en Bonnet begeven zich opnieuw naar Londen. De Tsjecho-Siowaak- sche regeering wijst de Duitsche eischen van de hand. 26 Sept. Na overleg met de Fransche mi nisters zendt Chamiberlain Sir Horace Wil son met een persoonlijke boodschap naar Hitler. Roosevelt doet een beroep op Hitler en Benesj. Hitier spreekt voor de radio en handhaaft zijn ultimatum van 1 October. Engeland waarschuwt, dat Frankrijk go- houden is Tsjecho-Slowakije te hulp te ko men en dat Engeland en Rusland Frankrijk zullen steunen. 27 Sept. Chamberlain stelt zich garant voor een snellen afstand van het Sudcienlano. mits geen geweld wordt gebruikt. Wilson brengt Hitlers antwoord over, dat nog slechts een kleine kans laat op een regeling. Te Berlijn loopt het gerucht, dat Duitschland. als den volgenden dag om 2 uur geen bevre digend antwoord uit Praag is binnengeko men, bevel zal geven tot mobilisatie en den 29en het Sudetenland zal (binnenrukken. De Engelsche vloot wordt gemobiliseerd. Cham berlain ivcrklaart in een radiorede, dat Duitschlands houding onredelijk is ei. waar schuwt voor de gevolgen van een oorlog. 28 Sept. Engeland en Frankrijk wenden zich opnieuw tot Hitier met denkDeelden oor een vreedzame regeling van 't Duitsch- Tsjechoslowaaksehc conflict. Engeland doel een beroep op steun tot Mussolini. Roose velt wendt zich nogmaals tot Hitler. Hitier noodigt Mussolini, Chamberlain, en Daladier uit tot een bespreking te München. 29 Sept. De vier staatslieden komen te München tot overeenstemming. Het beschermen van voedsel Tegen oorlogsgassen Hoewel op dit oogenblik oorlogsgevaar is afgewend mag toch wel de aandacht ge vestigd worden op wat juist toen het deze.* dagen dreigend begon te worden, alle be langstelling waard was. En ook voor de toekomst kan het nog an belang zijn, want een strijd met chemi sche middelen zal, zoo het eens tot een oorlog mocht komen, het zeker worden. De gassen, die daarbij hun verdervende invloed zullen doen gelden tasten ook de levensmiddelen aan. Vooral als deze zooals et meel en andere voedingsmiddelen het gevfcl is in jute zakken worden opgeslagen. En de giftige werking, die zeer groot is, blijft lang en onmerkbaar doorwerken. Volgens een artikel van Ir. Koralek, verschenen in een tijdschrift van Tsjechi sche Meelfabrikanten hebben proeven be wezen, dat papieren meelzakken, vervaar digd uit meerdere (minstens 4) lagen natronkaftpapier, volledige bescherming bieden van den inhoud tegen de schadelijke gifgassen. F.en denkbaar bezwaar, dat het voor de kwaliteit van meel niet goed zou zijn langen tijd in papier bewaard te worden, is even- doordacht. Door studie en practische proeven, is gebleken, dat hieromtrent geen twijfel behoeft te bestaan. Het werkings proces van meel in meerwandige papieren zakken is geheel hetzelfde als in jute-zakken. VERDRONKEN ROELOFARENDSVEEN, 1 Oct. Alhier go- raakte het zesjarig dochtertje van den heer Koek in een onbewaakt oogenblik te ater en verdronk. ONDERSCHEIDING Groot-Officier in de Orde Je-Nassau L. F. 1 VOOGDIJRAAD opgespoord en geschilderd: 13.50. ZEGELRINGEN, STAMBOOMEN etc. Wij beschikken over meer dan 200.000 familiewapens en familiegegevens. Heraldisch Genealogisch Bureau „DE BANIER" ORANJE NASSAULAAN 87 - OVERVEEN Vertegenw.: J. A KARDOL ZO STERKEER KERK EN. ZENDING NED. HERV. KERK Beroepen: Te Wageningen (vac. v. Rijs), (toez.) P. v. d. Kraan, te Sliedrecht. Te Zuidbroek, J. W. Willemsen te Wap- serveen. Aangenomen: Naar Terhorne, cand. E. P. J. Jebbink, hulppred. te Lemmer. Naar Waspik (toez.), cand. R. de Bruin te Vlist. Bedankt: Voor Hei- en Boeicop en voor Kamperveen, cand. R de Bruin te Vlist. DOOPSGEZ. KERK Beroepen: Te 's-Gravenhage (2 vac.), H. W. Meihuizen te Veendam en P. Vis te Arnhem. Ds. A. G. H. VAN HOOGENHUYZE De predikant* van Wijk XXX der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam, Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze, die geruimen tijd ernstig ziek geweest is, mocht in zoo verre reeds herstellen, dat hij hervatting van zijn werkzaamheden in uitzicht kan stellen Ds. C. A. TER LINDEN Een tweede Amsterdamsche Hervormde predikant, Ds. C. A. ter Linden, die eveneens eenige maanden wegens ziekte af wezig moest zijn, is nagenoeg hersteld. Het grootste Gereformeerde Weekblad Dat is het „Calvinistisch Weekblad"! Het verschijnt elke week met 10 pag. Het geeft artikelen op velerlei terrein. Het is het blad, waar heel het gezin wat aan heeft. Zendt visitekaartje en de N.V. W. D. MEINEMA Delft, stuurt U gratis proefnummers. Wie zich nu abonneert ontvangt GPATIQ Dr. J. C. RULLMANN "W ONZE VOORTREKKERS Een prachtboek! Keurig gebonden. VER. TOT CHR. VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN In de gisteren op de stichting Bloemendaal te Loosduinen onder presidium van Mr. G. v. Baren, burgemeester van Delft, voort gezette algemeene vergadering van de Ver- eeniging tot Chr. verzorging van krankzin nigen in Nederland zijn tot bestuursleden gekozen de heeren Dr. P. Prins, Gerefpre dikant te Deventer, in de vacature ontstaan door het overlijden van ds. A. M. Donner te Zeist; W. Hoekzema te 's-Gravenhage ip de vacature ontstaan door het bedanken van den heer J. P. Thierry te Wassenaar: Ds. E. H. Broekstra, en*., predikant te Oegst- geest, in de vacature ontstaan door het over lijden van ds. C. Lindeboom te Amsterdam en Mr. M. P. Verkerk, burgemeester van Boskoop in de vacature ontstaan door het aftreden van den heer O. Norel, lid van de Algemeene Rekenkamer te 's-Gravenhage. ZENDINGSREIS DOOR INDIE De heer en mevrouw dr. C. W. Th. baron van Boetzelaer vertoeven momenteel in Ned. Indië. Zooals wel algemeen bekend is, is dr. Van Boetzelaer oud-zendingsconsul, voorzitter van het Ned. Zendelings Genoot schap en voorzitter van den Nederlandschen Zendingsraad. Mevrouw Van Boetzelaer is vice-voorzitster van den Internationalen Zen- dings Raad. Reeds brachten beiden een voerig bezoek aan de zendingsvelden in Sumatra. Daarna volgde van 20 Juli tot 12 September een reis naar Celebes, de Mina- hasa, Sangir- en Talaud-eilanden, Ambon Bali. Thans vertoeven de heer en mevrouw Van Boe'zelaer nog eenige weken op Java, dan 9 October naar Indo-China en Siam door te reizen, een bezoek te brengen a Ceylon en vervolgens deel te nemen aan •ereldzendingsconferentie te Madras. Het thans voor de 5e maal dat dr. Van Boetze laer in Indië vertoeft; in 1900 als secretaris den toenmaligen zendingsdirector dr. J. W. Gunning, van 19061912 als zendings consul, van 19131917 voor de tweede maal als zendingsconsul en in 1930 voor bezoek aan verschillende zendingsterreinen. GIFTEN EN LEGATEN Wijlen mej. H. Moro te Amersfoort heeft gelegateerd aan den Geref. zendings- bond een bedrag van f 439.50. ken van een inaugureele rede op Vrijdag 14 October a.s., des namiddags te 4 uur in het Groot Auditorium der Academie. SCH00L30UW TE BAAMBRUGGE Men meldt ons: Het beroep, dat door het gemeentebestuur der gemeente AbcoudeBraambrugge werd ingesteld tegen de beslissing der Gedep. Staten van Utrecht inzake den bouw van een nieuwe school te Baambrugge, is door de Kroon heden ongegrond verklaard. Hiermede is het einde gekomen van een netelige kwestie, die nog steeds de gemoede ren van het stille Angsteldorp beroerde. Sedert 1 April 1931 bestaat hier een Her vormde school, waardoor aan de Chr. Nat. School tal van leerlingen werden onttrokken Nog steeds, zelfs tot in Augustus 1937, werd gedacht aan mogelijke concentratie. Het bestuur der school was echter van andere meening en vroeg op 24 Juni toestemming aan de leden der Schoolvereeniging, welke gegeven werd. Op 5 Juli d.a.v. werd toen de aanvrage verzonden. Op 4 October 1937 werd de aanvrage „on ontvankelijk" verkaard. De aanduiding „in de kom van het dorp Baambrugge" vond de Raad niet duidelijk Evenwel de Gedeputeerde Staten stelden op 26 April het schoolbestuur in het gelijk, wat echter niet naar den zin was van het gemeentebestuur. Dit ging in beroep bij de Kroon met bovengenoemd resultaat. Binnen afzienbaren tijd zal aan den Rijksstraatweg een nieuwe Chr. Nat. school verrijzen. ONDERWIJSBENOEMINGEN Amstelveen. Chr. U.L.O.-school. Tot onderwijzer: de heer J. Dronkers, onder wijzer Chr. school Groningen. Enschedé. Herv. school voor U.L.O. Tot onderwijzer: de heer M. v. Bruggen, ond. 2e school C.V.O. aldaar. Te Gorinchem is benoemd tot hoofd van de Chr. school voor buitengewoon lager onderwijs, de Prinses Beatrixschool, de heer J. J. Dondorp te Amsterdam, die deze be noeming heeft aangenomen. Economie en Financiën yy66rb6richt Voortgang van het koersherstel Spanning geheel verbroken >rderd tot doctt proefschrift ■an den officie In de rechts- Nederlandsche geboren te Artwterdai inlngen. Be ■n en wljsbeg' derd te de heel irden. op Mlddel-Noderlandsch. P. M. Veldkamp te Hil- i te Den Helder. J. M. Vel- n en J. J. Croles te Leeu- atuurkunde. Hoofdvak na il Kuiper te Amsterdam, wiskunde (hoofdvak plant- W. Varoseieau. den Haag. lit: de heer TJoa Sle Hwie. Reyckers avry. Haf Hai E. C. Cand. Rechten: mej. E. v. d. Elburg, den aag en de heeren M. Helnslus, Rotterdam 1 N. de Roo. Lelden. Doet Rechten: de heeren E. M. J. Mlnderop. otterdam en G, Ch. L. M. Povel. Den Haag. Bevorderd tot arts: mevr. C. H. Schreuder, Lelden en de heeren TJo Sle Hlan. Lelden. A. C. Ringelln, den Haag. A. B. Khohongglem, Lelden D. Cannegleter. Alfen a. d. Rijn. J. E. H. Rutten. Venray (L.) en P. S Erlnga, Rot terdam. Propned. theologie de heer A- Verstraeten. ONDERWIJS Prof. Mr. R. D. KOLLEWIJN Prof. Mr. R. D. K o 11 e w ij n, benoemd tot hoogleeraar in het Ned.-Lndisch burgerlijk en intergentiel recht en in de historische vorming van de hedendaagsche rechtsinstel lingen aan de Rijksuniversiteit te Leiden, zal zijn colleges aanvangen met het uitspre- Variatie is steeds noodig om de belangstelling voor een blad op peil te houden. Hoezeer wij hiernaar streven, blijkt deze week weer uit ons Zondagsblad, waarin wij artikelen over de meest uiteenloopende onderwerpen opna men. Naast een artikel over het na tuurschoon van Breda, een over Kohlbrügge door Dr H. Kaajan, en „De sterrenhemel in October". Verder geven we elke week een Me ditatie, Binnen- en Buitenlandsch Overzicht, Boekbesprekingen, een Kort Verhaal, een Vervolgverhaal, Schaakrubriek, Ruilbeurzen en aller lei wetenswaardigheden. In de Kinderkrant vertelt deze weken een matrozenjonger van zijn beleve nissen op een zeeschip, terwijl de jeugd bovendien onthaald wordt op mooie verhalen, versjes, raadsels, knutselwerkjes enz. A. Ravenek. ng. lit. Cand. klaas, leltei I. Gellseen. F. C. i'. Akken. E. Lam- mej. A. P. Rutten. gedeelte: W„ F. gedeelte: J. Wol- ndheelk. ters. L Arnolds. L M. A. V. Amsterdam. Gem Universiteit Doet ge neeskunde: de heeren H. Musaph. A. Pols, W. Kox, T. Soublce en K. Wlggers; cand. rechten: dc heeren J. H. Verstegen en H. HIrschfeld. Cand. geneeskunde: de dai M. A. Fr Thljss, en de heeren: F. J. Ha Wolff. M van Straten. E A van Slooten. J ■tsenburg, H V. B. Stoops. K H. Ephraln Tonsbeek, W. F. Bot Wagen genieursexamen Tulnbc Hlele, geb. te Groenloo. Ingenieursexamen kol. landbouw, de heeren: P kJ' FeJS* geb" te NunsPe«t; G. L Gonggrijp. r J. F. Kleine- N. de WP, Wassenaar, e pier. Rotterdam. Wiskunde L.O. Den Haag. Geslaagd heeren J. H Bos. Hattom; H. Nijhuls. Snet L H. R. v. Ommeren, Den Haag en J. Schui TAFELBILJARDS ORIGINEELS WILLEM II TAFELBILIAROS tt„g„ WILLEM II BILLARDFABRIEK Doodelijk ongeluk te Castricum Drie kinderen aangereden Op den rijksweg te Castricum is gis termiddag een doodelijk ongeluk gebeurd. Drie kinderen uit het gezin van den heer S.. een broertje en twee zusjes, begaven zich als gewoonlijk op één fiets van school naar huis. De jongen, die het rijwiel bestuurde, reed door nog niet geheel opgehelderde Koersverlies der laatste weken vrijwel ingehaald Normaler verhoudingen op de wisselmarkt Het herstel op de Beurs heeft gister verder voortgang gevonden, zoodat men thans wel zeggen kan, dat de spanning volledig gebro ken is. Nu de oorlogsvrees verdwenen is, zijn de koersverliezen der laatste weken ook met één slag ingehaald. Wanneer de vaste stem ming nog één dag aanhoudt en de koersen verder aantrekken, zijn alle gevolgen van de periode van oorlogsvrees weer te boven ge komen. Dit behoeft niet te verwonderen. Tijdvakken van oorlogsvrees brengen nu eenmaal een allesoverheerschend streven met zich naar versterkte liquiditeit, tengevolge waarvan tal van fondsen worden gereali seerd. Zoodra het oorlogsgevaar geweken is, worden dus de koersverliezen met één slag weer goedgemaakt, hetgeen bevestigd is door het koersverloop der laatste drie dagen: 28 Sept 29 Sept. 30 Sept. Aku 30 40 ér 43 Philips 177 y2 223 234 Unilever 110 140 146 Kon. Petr. 295 332H 343 H.VA.. 420 451 465 A'dam Rubber 198H 227 236J4 Eenzelfde verloop geeft de beleggingsmarkt 28 Sept. 29 Sept. 30 Sept. 3 (3M) Ned. 193 94 H 99i/o 101 3 pet. Ned. 1937 90 96 99^ 2M pet. NWS 75 82 85 Nu de politieke factor in het beursleven weer tot normale proporties is teruggebracht, kan weer meer aandacht worden besteed aan berichten van economischen en financieelen aard. Het conjunctuurverloop in de V. S., het prijsverloop op de goederenmarkten en vele andere factoren meer zullen het koerspeil weer gaan beïnvloeden. Ongunstig zijn in dit opzicht de berichten niet. In Amerika wijst alles in de richting van verder herstel. Men verwacht de eerste dagen een niet onbelangrijke stijging van de bedrijvigheid in de staalindustrie. Ook de vraag naar de nieuwe automobielmodellen is stijgend en de wagon ver ladingen der Spoor wegen nemen toe. Afgezien van verstorende invloeden (verkiezingen in de V.S., de Spoor wegstaking in de V.S., èls die heden door gaat etc.) mag een periode van rustiger ont wikkeling worden tegemoetgezien. De wisselmarkten De groote ontspanning op politiek gebied heeft aan het verloop der diverse wissel markten een geheel ander aanzien gegeven. De vraag naar dollars is plotseling verdwe nen en de kapitaalvlucht naar de V.S. kwam ten einde. Te Londen kwam gister aanzien lijk dollaraanbod los en ten onzent rea geerde het devies na opening op lMli tol 1.8324. Op dit niveau nam het Egalisatiefonds al het aangeboden materiaal op. Daar de stemming voor den dollar* flauw BAROMETERSTAND Hoogste stand te Helsingfors 770.0. Laagste stand te Janmayen 751.8. Stand vanmorgen half twaalf 762.5. WEERVER WACHTING Zwakke tot matige zuidelijke tot weste lijke wind, tijdelijk betrokken met plaatse lijk nog eenige regen, opk'aringen overdag, weinig verandering in temperatuur. ALGEMEEN WEEROVERZICHT Het hoogedrukgebied over de omgeving van dc Oostzee en de Bothnische Golf houdt nog steeds stand. Het veroorzaakt mooi en vrij warm weer over de randstaten, Polen, Oost-Duitschland en CentraaI-Europa. lntusschen is een koude polaire lucht- strooming van de Britsche Eilanden via Frankrijk en on'e omgeving naar West- en Zuid-Duitschland doorgedrongen. Op 1c grens van dc warme en de koude lucht, welke van de Duitsche booht langs de Elbe naar do Alpen loopt, is hat nog vrij slecht weer; zoo tapte Frankfurt 16 en Zuerich 4G mm. regen af, terwijl in het Oosten van ons land tijdens den afgeloopen nacht oveneens nog flinke regen viel (Twente 15 m.m). Over de Britsche eilanden is het bu'.ig weer. vooral nabij de as van een secundaire, welke zich van de IJslandsche depressie uit via de lersche Zee en het Kanaal tot ia Noordwest Frankrijk uitstrekt. Voor ons land ken plaatselijk nog eenige regen worden verwacht, overdag zal het weer tijdelijk opklaren, er is geen tempera tuurverandering te wachten, terwijl de wind zwak tot matig uit zuid tot west blijft waaien. THERMOMETERSTAND S'and vanmorgen half twaalf 16.2 C. 2 Oct. Zon op 6.03 uur, onder 5.36 uur 3 Oct. Zon op 6.04 uur. onder 5.33 uur 2 Oct. Maan op nm. 2,22 u. ond. nm. 11,29 u 3 Oct. Maan op nm. 2,51 u. ond. nm was, trok de koers van het pond ster ling aan, Geopend op f 8.87 f 8.89, schom melde de koers later op f 8 88% a f 8.90%. Op dit niveau was de handel veel geringer dan Woensdag en Donderdag. Fransche francs golden f 4.97% a f 4.99en ook de Scandinavische valuta konden verbeteren. Registermarkten waren vast gestemd evenals Duitsch bankpapier. Op de termijnmarkt bleven de zaken nog onbelangrijk. Wallstreet zeer vast De New Yorksche effectenbeurs werd gister gekenmerkt door een golf van aankooporders tengevolge van het te Mün chen bereikte accoord Toen de vraag was verwerkt, werd de handel kalmer. Winstne mingen reduceerden het koersniveau eenigs- zins doch de stemming bleef zeer vast In het verder verloop werd de opwaartsche bewe ging hervat door nieuwe kooporders, waarbij staahvaardén en automobielfondsen de lei ding hadden De beurs sloot zeer vast met winsten tot 6 punten. De omzet bedroeg 1.900.000 aandeelen. Financieel Weekoverzicht OPBOUW VAN EEN NIEUW EUROPA? Wat zullen de economische gevolgen van München zijn Gebroken spanning Vrij dagavond Onder het motto „Op den drempel der toekomst" heeft een onzer grootste Levens- verzekering-Mijen het honderdjarig bestaar gevierd. Betere keuze had men moeilijk kunnen doen. Na benauwende, spanning- volle dagen, waarin Europa langs den rand van den afgrond ging, staat ons werelddeel als bij vernieuwing op den drempel van de toekomst. En de vraag rijst: Wat zal het politieke resultaat van München econ m i s c h voor gevolgen hebben? Afdoende zal deze vraag thèns, nu het ge voel van opluchting na een booze nachtmer rie nog te veel overheersoht, niet kunnen worden beantwoord. Wel kunnen richtlijnen worden aangegeven, waarlangs de toekom stige ontwikkeling zou kunnen gaan. Aan genomen mag worden, dat met de nieuwe versterking van Duitschlands machtsposi tie, óók zijn economische kracht zal groeien. Aan dit laatste heeft het onze Oosterburen steeds gemangeld en het autarkisch streven der laatste jaren heeft niet in het minst dezen achtergrond gehad ten allen tijde van toevoer van grondstoffen en levensmidde len verzekerd te zijn. In dit opzicht heeft men gedurende de jaren 1914—'18 een goede les gehad. De uitwerking van München Hitiers diplomatiek succes te München al heeft ook hij water in den wijn moeten doen! zal nu deze uitwerking hebben, invloedsfeer van het Derde Rijk naar het Oosten wordt versterkt en dit zal aan de economische positie van het Rijk yank «jiincroronH Ü7i1611 F°ede komen. In hoeverre hierbij Engel- een zwenkintr il!i ll J i'l maakVr sche belangen zullen worden geschaad (het SSJJSÏ JSSilSS iS i j vl:achtfu,o uit Britsche Rijk trachtte juist op den Balkan chauffeur alle i^uten tijd zijn invloed te ventroo- aanwendde om een aanniding te ten) moet worden afgewacht. tMrkonten. kon hij htertn n,et slagen. Lte lntusschen kan een economisch krach- kinderen werden door de auto gegrepen en tlg Duitschland (men is daar nu nog ver ...f grond geslingerd De gevolgen vandaan!) de wereld verre van onverschil- aren zeer ernstig. Een van de twee meisjes |jg laten. Het is van het grootste belang, dat was onder den wagen geraakt en had een jn *t hart van Euroj>a een groot volk woont. iel o\er het hoofd gekregen. Het kind was dat niet vervuld is van wrok, bitterheid op slag dood De twee andere kinderen ble-,en afgunst, omdat nationale aspiraiies niet Ken ernstig gewond. Spoedig was gee.sie-j worden vervuld, maar dat heilzaam wil ijke en geneeskundige hulp aanwezig. Een samenwerken met andere volken, om een der kapelaans diende het overreden meisje j periode van welvaart en opbouw in het eco- nog het H. Oliesel toe. Het lijkje werd bij nomisch wereldleven te doen aanvangen, de in de nabijheid wonende grootmoeder bin- Begint in dit opzicht van München de vic- nengedragen. Twee geneesheeren verleenden torie? Hebben we in dit opzicht werkelijk aan de beide ernstig gewonden geneeskun- de eerste weldadig aandoende klanken ver- dige hulp; daarna werden zij in ernstigen nomen? Komt er samenvfferking? Zoo ja, toestand naar het St. Elisabeth-gasthuis te dan is er reden voor groot optimisme. Alkmaar overgebracht. Een economisch krachtiger wordend Het politie-onderzoek wees uit, dat de Duitschland biedt immens goede kansen chauffeur van de vrachtauto aan het onge- voor een verruiming van het handelsver- luk ge«n schuld had, Jkeer mogelijk ook door credietverstrek king der kapitaalkrachtige landen? want een ruimere toevoer van grondstoffen en levensmiddelen zal wellicht een daling der goederenprijzen in Duitschland te weeg brengen. Dit beteekent weer een versterking van de exportcapaciteit en grooter opne mingsvermogen voor buitenlandsche pro ducten. Op deze manier zou de zieke plek in Europa kunnen worden weggewerkt en een periode van grootschen opbouw kun nen aanvangen, hetgeen van temeer belang is nu juist elders sprake is van een opgaan de conjunctuur. De grootste naweeën van den wereldkrijg, die in de crisisjaren na 1929 het hoogtepunt bereikten, zijn nu wel uitgewerkt De wereld wacht op daden, waaruit een periode van herstellende welvaart, een nieuwe aera van geluk en vrede kan groeien. Als inderdaad te München in dit opzicht grondslagen zijn gelegd voor de toekomst, dan zou de les, de angst en de spanning in de laatste weken door de menschheid ondergaan, niet ver geefs zijn geweest! Bewogen beurzen Heftige bewogenheid heeft de beurzep in deze dagen van benauwdheid gekenmerkt Van dag tot dag hebben we onze lezers er uitvoerig over ingelicht. We behoeven er dus thans niet veel meer over te zeggen. Merkwaardig is geweest de uiterst k&tme houding van het publiek. Mede hierdoor is er naar verhouding weinig „verdiend" en weinig „verloren". Trouwens, de koers schommelingen gingen wel zoo snel in haar werk en men verviel zóó vlug in uitersten, dat er weinig van te profitecren viel! Al met al is het einde van de beursweek gekomen op een niveau, dat over de gcheele linie weinig afwijkt van dat van de vorigo week. Men zie het staatje. Ook de beleggingsmarkt heeft snel de ge leden verliezen ingehaald. Dat. was te ver wachten. Reeds vorige week hebben we dat betoogd. Het was alleen de oorlogsvrees, die verstorend werkte. Nu deze is ge-elimi- neerd. keeren ook de oude toestanden terug. Wij vermoeden dan ook. dat het beleggings front van de vorige week herziene „emis- sievoorwaarden" niet veel plezier zal be leven. Tsjecho-Slowakije is tenslotte de staat, «lie het gelag betaalde. Dat valt af te leiden uit het koersverloop van de 8 pet Tsjecho-Slo waaksche leening. die vier weken geleden ""6 noteerde en inzakte tot17. waarna weer een vrij sterk herstel is gevolgd, waar uit valt af te leiden, dai* men het nieuwe Tsjecho-Slowakije toch nog wel levensvat baar acht. Nu de oorlogsvrees wijkende is, ontmoet ook het Duitsche crediet verhoogd vertrouwen. De leening-Young steeg tot 31, na Woensdag rot 17 te zijn ingezakt! Aku Philips Unilever Kon. Petr. H.V.A. A' d Rubber 3 (3y2) Ned. 1938 Ned. 1937 2y2 N.W.S. 9 Sept 28 Sept 30 Sept. 4314 30% 43% 241 Vo 177% 234 145% 110 146 333% 295 343 463y2 420 465 223i/o 198% 236% 101A 9iy2 101 100% 90 99% 87 75 85

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3