TRIUMPH VOOR HET GEMEENEBEST EENS GEPROBEERD ALTIJD 1 CENT VIRGINIA Ook Daladier juichend ingehaald ZATERDAG i OCTOBER 1938 EERSTE BLAD PAG. a DAGopleiding voor ANALYST en EEN WAARDEVOL BOEK.' Dr. H. COLIJN Keur uit Dr. COLI JN's redevoeringen, on der zijn toezicht en medewerking bijeen gebracht door Mr. Dr. L. W. G. SCHOLTEN. „Van den gedachtengangdie Dr. Scholten bij zijn keuze geleid heeft, mag worden gezegd, dat hij er op voortreffelijke wijze in geslaagd is mijn beschouwingen over belangrijke onderwerpen, in onderling verband naar voren te brengen." (Uit de inleiding van Dr. H. Colijn) EEN PRACHTBOEK OM TE BEZITTEN. FRAAI GEïLL., MET 12 ZELDZAME FOTO'S, SLECHTS 3.9 0 IN PRACHTBAND. Alom in den boekhandel of bij Uitg. Mij. W. DE HAAN N.V. Utrecht. A P O T H.-A S S I S T E N T o. L v. Dr. J. VAN HEININGEN, Dr. Ir. M KANNER en Dr. P. TH. LUYCKX. ANTWERPSCHESTRAAT 10, TeleL 555982, SCHEVENINGEN Een verklaring van Chamberlain en Hitier „Vastbesloten alle kwesties uit den weg te ruimen" „Overmacht dwong ons" verklaart Syrovy Regeering is den toestand meester De Tsjechische zender te Praag heeft gisteren bekend gemaakt, dat uit rouw over de besluiten van München het ipro gram niet voortgezet zou worden, doch daï de zenderdienst beperkt werd tot nieuwsuitzending en eventueele mede- deelingen. Alle schouwburgvoorstellingen en con certen werden gisteravond afgelast. De café's waren gesloten. Den provincieste den werd aangeraden, dezelfde maatre gelen te nemen. Dc- opwinding onder de bevolking van Praag nam opnieuw toe, toen de draag kracht bekend werd van de te München gesloten overeenkomst Opnieuw verzamelde de menigte zich De opmarsch der Duitsche troepen Eerste eenheden in Sudetenland De internationale commissie bijeen Gistermiddag is te Berlijn voor de eerste maal bijeengekomen de internationale commissie, welke gevormd zou worden krachens het protocol van München. Togen vijf uur arriveerden bij den staats secretaris van het departement van buiteu- landsohe zaken, Von Weizsaecker, de ambassadeurs van Italië, Engeland en Frankrijk. Even voor zes uur arriveerde op het vliegveld te Berlijn de Tsjechoslo waak- Bche gezant Mastny. die voor TsjechosJo- wakije zitting heeft in de internationale commissie. Ook hij begaf zie naar het ge bouw van buitenlandsceh zaken. Naar voorts verluidt hebben de leden der commissie heden beraadslaagd over de ontruiming van zone 1 en 2, ten einde eeu wrijvinglooze uitvoering van de inbezit neming van het Sudetenland tüoor Duitsch- land te bewerkstelligen. Vrijkorps moet nog geduld hebben De persafdeeding van de Sudeten-Duitshhe partij meldt uit Dresden: Zonder opdracht van het commando van het Sudcten-Duit- sche vrijkorps mogen leden van het vrij korps afzonderlijk noch in verband dj grens overschrijden noch binnenmarcheerden Dagorder voor Duitsche leger De „Marseillaise" door ovaties overstemd Parijs heeft met groot enthousiasme minister-president Daladier begroet, toen deze gisteren per vliegtuig uit München terugkeerde. De straten, welke van de luchthaven Le Bourget naar het centrum der stad voerden, waren zoo danig met meDschen gevuld, dat het verkeer moest worden omgelegd. Toen omstreeks 4 uur Daladiers vliegtuig landde, steeg uit de menigte, aldaar verza meld, zulk een gejubel op, dat de „Marseil laise", welke door militairen werd gespeeld, er door werd overstemd, kinderen begonnen met ontelbare vlaggetjes te zwaaien en on der de vrouwen wgs de ontroering z» >o groot, dat velen begonnen te huilen van blijdschap. Na een plechtige begroeting legde Dala dier een korte verklaring af, waarin hij zeide, dat de onderhandelingen moeilijk w*a- ren geweest, maar dat het accoord onmis baar was voor het behoud van den vrede. „Ik heb heden, aldus verklaarde Daladier, de zekerheid, dat, dank zij vriendsohappe- lijiken concessies, en dank zij den zin tot samenwerking der vier groote Westelijke mogendheden, de vrede gered is". Daladier stapte in een kleine open auto. teziamen met Bonnet, die eveneens geestdnif- SPUITINSTALLATIES AFZUIGINRiCHTINGEN VENTILATOREN GASMASKERS „N.V. N.A.V.E.G.O." Rolterdam, Ged. Binnenrotte 42-44. Tel. 54392 Dordrecht, Vest 99-101 - Telefoon 5969 tig werd toegejuicht en de tocht naar Parijs werd een ware triomftocht. Voortdurend werden bloemen naar de auto geworpen en weerklonken de kreten: „Leve Daladier, leive de vrede". Hoewel langs de geheele route een cordon politie was opgesteld, was het uiterst moei lijk een weg door de menigte te banen. De auto met de beide ministers vorderde dan ook maar heel langzaam. De ontvangst in de Rue Dominique was onbeschrijfelijk, daar de ambtenaren en de oud-strijders, die niet geroepen waren, daar heen waren gegaan, om den minister-presi dent en ook minister Bonnet toe te juichen. Het waren bijzonder ontroerende oogen- blikken. Vaders hieven hun kinderen om hoog en tal van vrouwen weenden. Het algemeen gevoelen is, dat de uitge stane bezorgdheid en de gebrachte offers niet te groot zijn geweest, om de valken te doen beseffen, wat de vrede is en dat de toe nadering tusschen de volken een grooter stap vooruit heeft gedaan dan sinds 1918 ooit het geval is geweest Ministerraad Des avonds om 6 uur kwam de minister raad bijeen. Bij de opening van de vergade ring dankte president Lebrun namens het geheele volk Daladier voor het vervul len van dé delicate opdracht. Minister-president Daladier bracht vers'ag uit van de besprekingen te München, waar na de geheele ministerraad zioh vereenigJe met de woorden van den president, om Da ladier te danken. De minister-president dankte hiervoor en vroeg ook minister Bonnet niet te ver geten. De regeering besloot vervolgens, de ka mers bijeen te roepen op Dinsdag 4 October a.s. Dinsdagochtend zal een kabinetsraad ge houden worden en daarna een ministerraad. In de buitengewone zitting van het parle ment zal dit op de hoogte worden gebracht met de besprekingen te München. Victor Emanuel verwelkomt den Duce Chamberlain naar Rome? ROME, 30 September. (Un. Press). Volgens betrouwbare, doch tot op dit oogenblik nog niet bevestigde berichten, welke men hier verneemt, noodigde Mussolini in München Chamberlain uit, een bezoek aan Rome te brengen, ter bespreking van de Britsch-Ita liaansche betrekkingen. Indien dit bezoek venvezenlijkt wordt, ge looft men, dat bij deze gelegenheid Musso lini zal aandringen op de inwerkingtreding van het Britsch-Italiaansche verdrag- Het feit, dat Italië reeds een begin heeft gemaakt met de ontbinding van zijn troepen formaties in Spanje, vermoedelijk als een voorbereiding voor hun terugroeping, maakt het volgens de meening van buitenlandecne waarnemers waarschijnlijk, dat Mussolini bereid is, de deelneming van Italië aan het krijgsbedrijf in Spanje te liquideeren, als hij er zeker van is dat daardoor tegelijkertijd het Britsch-Italiaansche pacv van kracht zal worden. Hoofdpijn, Kiespijn. altijd een poeder ol cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 et Doos 45 ct. Cachets.genaamd.,Mljnhardt)es"2st. lOct. Doos50ct. De Japansch-Chineesche oorlog Van Chineesche zijde wordt medegedeeld, I dat voor den vierden keer sedert het uit- breken van de vijandelijkheden Meng Hsien, een strategisch punt aan den Noordelijken oever van de Gele Rivier, ten Westen van Honan, door de Chineezen is heroverd. De Japanscbe troepen leden groote ver- Ook Koe Tan Tsjen en Tsjoen J1 Sjien ten Noorden van Meng Hsien werden door de Chineezen hernomen. De Japansche troepen zijn naar het Noor den gevlucht. Bij Tsji Joean en Feng Men Kau wordt nog heftig gestreden. Henlein dankt Hitier De leider der Sudeten-Duitseh9 partij. Konrad Henlein, heeft aan H i 11 e r .het volgende telegram go&onden: Gisteravond heeft de Fransche regeering i de maatregelen besproken, welke noodig1 zijn om de reservisten, die onder de wape nen waren geroepen, naar hun haardsteden te doen terugkeeren. Dit terugkeeren zal geleidelijk geschieden en in het tempo, dat noodig is voor de vel-» ligheid van de landsverdediging. Ook de Belgische regeering heeft maat' regelen getroffen, om het leger weder op j voet van vrede te brengen. Het parlement zal op Dinsdag a.s. in een buitengewone zitting worden bijeen geroe-* pen. De regeering is van plan voor te stel* len, dat de gemeenteraadsverkiezingen zul- I len worden gehouden op 16 October a.s. Politieke aanslag te Shanghai Te Shanghai is de 78-jarige Chineesch$ staatsman TangSjau Ji door eenige aan- vallers op politieke gtonden met een bijl neergeslagen. Hij werd onmiddellijk naar j een ziekenhuis overgebracht, alwaar hij aan zijn verwondingen is overleden. Tang Sjau Ji was de eerste minister-pre- i sident der Chineesche republiek in het jaar 1912 en later lid van de Kwomintang. MüNCHEN. 30 Sept. (D.N.B.) De Führer en rijkskanselier en de Britsche minister-president, Chamberlain, hebben na hun onderhoud van vandaag de vol gende gemeenschappelijke verklaring ge publiceerd: ,,Wij hebben vandaag een verdere be spreking gehad en zijn het met elkaar eens, dat de kwestie der Duitsch-Engel- sche betrekkingen van de allereerste be- teekenis is voor beide landen en voor Europa. Wij beschouwen het gisteravond on- derteekende verdrag en het Duitsch—- Engelsche vlootverdrag als symbolisch voor den wensch van onze beide volken, nooit weer oorlog tegen elkander te voeren. Wij zijn vastbesloten, ook andere kwesties, die onze beide landen aangaan te behandelen volgens de methode van overleg en er verder naar te streven, eventueele oorzaken van meeningsver- schillen uit den weg te ruimen, teneinde op deze wijze bij te dragen tot de ver zekering van den vrede van Europa". Thans gaan de Polen dreigen Zij willen onmiddellijk Teschen terughebben Na afloop van een gisteren te War schau plaats gehad hebbenden kabinets raad heeft het Poolsche ministerie van buitenlandsche zaken de volgende ver klaring aan de pers verstrekt: Polen is vastbesloten, het conflict met Tsjecho-Slowakije met eigen middelen te regelen. Het antwoord van Tsjecho-Slowakije op de Poolsche nota, dat reeds drie dagen wordt verwacht, zal hedenavond te Warschau worden overhandigd. Het zal onmiddellijk worden onderzocht. Mocht het niet de onmiddellijke bereid willigheid bevatten, om het betwiste ge bied af te staan, dan zal de Poolsche regeering in den loop van den avond maatregelen nemen, welke zeer verstrek kende gevolgen kunnen hebben. De ver antwoordelijkheid zal dan op Praag rus ten". Naar „United Press" mededeelt is de ant woordnota der Tsjechische regeering inzake de nationaliteiten-kwestie in het Teschen- gebied tenslotte gisteravond laat te War schau ontvangen. Het verluidt, dat de Poolsche regeering 'deze antwoord-nota als een „nieuwe uitste'- manoeuvre" beschouwt en dat dus militaire maatregelen van Polen venvacht moeien worden. De radio deelde om 20 uur 45 mede, dat het uur nadert, waarop 'de Pool sche troepen met de bajonet op het geweer den Polen in het ge bied van Teschen de vrijheid zul len brengen. Poolsch ultimatum? Naar verluidt heeft de Poolsche regeering besloten Praag onmiddellijk te antwooiden en op een duidelijke, nauwkeurige wijze de uitvoering te eischen van de „gewettigde en gefundeerde Poolsche eischen ten aanzien van Silezisch Teschen". De verantwoorde lijkheid voor het uitblijven eener rege'ing zat uitsluitend bij de Praagsche regeering berusten. IN AMSTERDAM?. Dan naar het kantoer van L. BOOMSMA Makelaar - Bouwkundige Expert NASSAUKADE118-119, Tal. 82521-85421 Wij koppen en verkoopen, huren en verhuren, adminisfreeren en verzorgen alle onderhoudswerk- zaamheden Woninglijst en inlichtingen GRATIS Prima Geldbelegging en Zelfbewoning TE KOOP VRIJE WONINGEN in diverse grootte en prijzen, gereedstaande en in aanbouw, in diverse blokjes, in het snel uitbreidende Tuindorp te Vlaardinger- Ambacht, gunstig gelegen bij de Maas met zijn groote fabrieks-centra's. Lage personeele belastingen en vlotte verhuur. Te bevragen bij den Bouwer W. VAN VLIET Raadhuisstraat 4, Vlaardinger-Ambacht, Telcloon 309. in de hoofdstraten en voor de bureaux der dagbladen. Men heeft zelfs gepoogd te betoogen tegen de voorwaarden van de overeen komst der vier mogendheden. De autori teiten zijn den toestand evenwel volko men meester. Rede van den minister-president Dit was het moeilijkste oogenblik van mijn leven, aldus de Tsjecho-Slowaaksche minister-president, generaal Syrovy, in een radio-rede tot de bevolking. Ik heb ten slotte de beslissing genomen, het leven des volks te redden en het leven van onzen staat. Overmacht dwong ons. 't Was mijn plicht, alles nauwkeurig te wikken en te we gen. Wij hadden de keus tusschen den dood der natie en het afstand doen van zekere gebieden, de keuze tusschen een hopeloozen strijd en offers. Als soldaat koos ik den vrede. Ons wik zal sterker zijn voortaan door eendracht Ik behoor tot degenen, die gehoorzamen aan discipline en weten dat uit eendracht een sterk leger wordt opgebouwd. Mijn vrienden hebben hun leven geofferd voor het land. Al« soldaat en minister-president moest ik er evenwel op bedacht zijn, het le- van van allen te sparen. Als legerleider was ik mij bewust, dat men stond tegenover een macht, welke grooter was dan de eigen strijdmacht en ik moest dienovereenkom stig handelen. Het was mijn plicht het land te redden. Onze voorouders, die ons deze wilsbeschik king hebben nagelaten, bebbén een harder lot verduurd. De minister-president verklaarde verder, dat hij alles heeft afgewogen en hij is tot de overtuiging gekomen, dat de gekozen weg de eenig juiste is. De vertegenwoordigers van de vier mo gendheden, welke te München bijeen waren, hebben ons verzocht nieuwe grenzen te aan vaarden. Ik stond voor een alternatief: of wel een wanhopige verdediging met opoffe ring van het geheele volk, vrouwen en kinderen meegerekend, ofwel het aan nemen van voorwaarden, welke eenig zijn in de geschiedenis. Tsjecho-Slowakije werd aan zijn lot overgelaten. Het is alleen gebleven. Alle buren waren gewapend en onze toestand was gelijk aan die van een belegerd kasteel. Omringd waren we door een overweldigende meerderheid. Het was plicht het land te laten voortbe staan om niet verziwakt te worden en zi;h te kunnen herstellen. De miijister-president damkte vervolgens het leger, dat tenslotte door zijn paraatheid toch het leven van het land heeft gered. Het is niet onteerend, den raad van vrien den te aanvaarden en te buigen voor het overweldigende. Vervolgens deed de minister-president een beroep op het geheele land om kalm en eensgezind te blijven. „Het leger", zoo ging hij voort', „zal onzen staat blijven verdedigen. Deze staat zal ge zond zijn. Met hulp van u allen zullen we dit bereiken. Wij rekenen op u. Hebt gij ver trouwen in ons". Na deze rede van den minister-president volgde een oproep aian den opperbevelheb ber van het leger Krejci. Een ontelbare menigte luisterde in de stra ten naar beide oproepen. Vervolgens werden vaderlandslievende betoogingen georgani seerd. Voelt Roosevelt voor internationale conferentie Te Washington heerscht in goed ingelich te kringen de meening, dat de overeen komst van München wellicht zal kunnen leiden tot een breeder regeling voor een permanente bescherming van den vrede in Europa. In dit verband vraagt men zich in krin gen van de Amerikaansche regeering en in diplomatieke kringen af, of Roosevelt een stap overweegt en daarbij zou profiteeren van de nieuwe sfeer. Sommigen meenen, dat de president thans in een gunstige positie is, om een conferentie op breede basis bijeen te roepen, teneinde de wereld nieuwe grondslagen te verschaffen. Velen gelooven, dat een algemeener rege ling van den toestand in Europa van het grootste belang is, daar anders de regeling van de Tsjecho-Slowaaksche kwestie slechts een wapenstilstand zou zijn. HUIZE „WESTEINDE" TE 's GRAVENHAGE biedt aan Dames en Meisjes een aangenaam Tehuis voor korten of langeren tijd. Zeer matige prijzen 1.50 h. 3— p. d.) voor logies met voll. pension; desgew. alleen kam. m. ontb. Certr. verwarming, stroomend w. WESTEINDE 31 TELEFOON 113932 s-che wapenen te mogien verleenen. Het Britsche legioen Tien duiaend leden van het Britsche legioen zijn bereid in het Sudcten-Duitsche gebied een neutraal politiekorps te vormen. Duizenden aanvragen zijn door leden der organisatie ingezonden, doch de mannen zullen worden uitgekozen en in de ver schillende afdeeJingen van het legioen in Engeland en Wailfö worden gerecruteerd. Zij zullen geen uniform dragen en geen wapenis hebben. Daar zij een onpartijdig korps zullen vor men, zullen de Britten waarschijnlijk, hoe wel nog niets besloten is, een armband dragen van blauw en goud, de kleuren van het legioen. De Duitsche opmarsch Een officier van den genoralen staf heeft den vertegenwoordiger van de „United Press" medegedeeld, dat de intocht der Dufi'tsche troepen in het Sudoten-Duitsdhe gebied niet vóór hedenmiddag zal plaais vinden. Men neemt aan, dat diit besluit deels ten dóel heeft, dlon Tsjechen voldoenden tijd fa schenken, het onmiddellijk aan de grens Slotzitting van den Volkenbondsraad De opperbevelhebber van het leger, over ste generaal Von Brauchitsch, heeft de volgende dagorder aan de troepen uit- Van dien eersten October af zal het Duït- sohe leger binnenrukken in de door onzen Fuehrer bevrijde Duitsche gebieden van Tsjechoslowakije. Het Duitsche leger betreedt de verloste gebiedlen met de trotsche vreugde, verkon diger te zijn van Duitsche tucht en orde en erktuig van zijn oppersten bevelheb ber, van nu af aan zijn Duitschcn stam broeders de sterke* bescherming der Duit- liggende gebied door hun troepen te doen ontruimen. In dit gebied zijn honderden verscholen machinegeweernesten ingericht en tailrijke verdedigingswerken aangelegd. Voorts noemt men als reden tot het uit stel van den Duitschen opmarsch het ge vaar, dat zulk een opmarsch in een onbe kend gebied gedurende den nacht mede brengt, vooral daar de mogelijkheid bestaat, dat de communisten of socialisten onder de bescherming van het duister vuuroverval- len zulilen plegen op de binnenrukkende troepen. De sancties tegen Japan Commissie van onderzoek naar Spanje Gisteren heeft de Volkenbondsraad in zijn slotzitting het beroep behandeld van China op den Volkenbond. De Raad heeft zioh op het standpunt gesteld, dat de Volkenbondsvergadering reeds verleden jaar heeft beslist, dat de militaire ope raties van Japan in China een onver holen karakter hebben. De Volkenbonds raad meende thans, zonder verdere raad pleging van de Volkenbondsvérgadering, te kunnen vaststellen, dat artikel 16 van het Volkenbondsverdrag op Japan toe passelijk is, zoodat iedere Volkenbonds staat thans het recht heeft, militaire, economische en financieele sancties to gen Japan aan te wenden. In tegenstelling tot 1935, toen de Volken bond een coördinatiecommissie instelde tot regeling voor een doeltreffende samenwer king tusschen de stalen, die beslo'-;n waren sancties tegen Italië toe te passen, meende de Volkenbondsraad thans van een poging tot coördinatie der sappties tegen Japan te moeten afzien, omdat er nog geen voldoende bereidwilligheid onder de Volkenbondssta- ten tot actie aanwezig is. De Volkenbond-sraad herhaalde dus alleen jn vorige resolutie, waarin do Volken- jndsstatcn werden uitgonoodigd zich van iedere handeling te onthouden, die de weer standkracht van China zou kunnen ver-1 akken en waarbij zij uitgenoodigd worden I eventueele hulp aan China te verleenen. Het rapport weid eenstemmig nnngeno-1 men, waarbij de vertegenwoordiger der I Oslostaten in herinnering bracht, dat zij de 6ancliebepaliriigen niet meer als verbindend j beschouwen en besloten zijn, zich buiten iederen oorlog te houden. Litwinoff hield een rede, waaruu viel af te leiden, dat sovjet-Rusland wel bereid is met andere Vo!kenbondsstalnn mede te doen aan een collectieve actie tegen iapan, j doch niet van plan is alleen hulp aan China te verleenen. Intake Spanje heeft de Volken bondsraad, I met stemonthouding van Bolivia en Peru, besloten tot inwilliging van het verzoek van j Ne grin tot het zenden der door hem ge-1 wenschte commissie van onderzoek naar Spanje. De Vólkenbondsraad heeft bovendien op iocrstel van den Engelschen onderminister ran buitenlandsche zaken. Butler, beslo ten een dergelijke commissie eveneens lo zenden naar het door generaal Franco be- heerschte gedeelte van Spanje, indien ook generaal Franco de buitenlandsche strijders zou terugzenden en den Volkenbondsraa-l zou uitnoodigen. dit door een commissie te doen vaststellen. Mussolini, die op dc terugreis was uit München, arriveerde gistermiddag omstreeks twee uur in Florence, waar een geweldige menschenmassa te wachten stond en den duce door onafgebroken gejuich haar blij heid vertolkte, dat de wereldvrede werd ge red. Koning-keizer Victor Emanuël was aan hev station, om den duce te begroeten. Mus solini en graaf Cjano verlieten den trein en den koning trad op den duce toe en drukte hem hartelijk de hand. Na een onderhoud van vijf minuten nam Mussolini weer afscheid van den koning, om zijn reis naar Rome weer voort te zetten, terwijl het volk opnieuw met gejuich aan zijn vreugde uiting gaf. Toen de trein vertrokken was, inspecteer de de koning-keizer de troepen en nadat de stadsautoriteiten den vorst hun opwachting hadden gemaakt, vertrok deze onder de toe juichingen der menigte per auto naar San Rossore. Nieuwe Britsch-Italiaansche toenadering? UCrKErEKCCKU „In naam van het sinds twintig jaar ge kwelde Sudeten-Deutschtum dank ik u, mijn' Führer, met diep ontroerd gemoed voor clq vrijheid, die ge voor ons hebt bevochten. Onze kinderen en kindskinderen zul'ert; den dag prijzen, waarop gij, mijn Führer,j door de aansluiting van ons gebied bij hetl groot-Duitsche rijk, 't onnoemelijk Ised varil millioenen in groote vreugd en fier vertrou' wen hebt veranderd. Woorden zijn te zwak, om u datgene te vertolken, wrat wij allen op dit oogenLlik voor u voelen. In deze dankbaarheid zal het ge heele Sudeten-Deui'schtum ten allen tijde in trouwste volgzaamheid achter zijn bevrijder staan". Frankrijk en België demobiliseeren

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2