KNIPPATRONEN 8 fej 1 I1V f: I. f f. I H aHLft. Stekeligheden K&G Veertig jaar Christelijk-maatschappelijk werk UITGAVE DER VIJF SAMENWERKENDE CHRISTELIJKE DAGBLADEN 1 OCT. 1938 Een en ander, wat iedere huisvrouw weten moet „Of ik de treinverbindingen reeds heb uit gezocht?".Heel verwonderd keek een mijner kennissen mij aan, toen ik haar deze vraag stelde, eenige dagen vóór haar vacan- tie-reis. „Maar myn beste", was daarna haar antwoord, „waarom zou ik 't mjj daar moeilijk mee maken? Mijn man zoekt altijd de treinen uit, die ik nemen moet Een spoorboekjel Daar kan ik niet uit wijs wor den. Jaren en jaren zorgde de echtgenoot letter lijk voor alle dingen, die niet onmiddellijk Verband hielden met de huishouding. Jaren en jaren liet zij voor zich zorgen als ware zü een kind, inplaats van een denkende Vrouw, totdat de man, haar steun, haar ontviel en zij als een hulpeloos wicht ach terbleef. Het leven houdt geen rekening met vrou wen, die buiten de practijk staan, doch eischt, dat zij zelf haar problemen oplossen en weten te handelen. Menigmaal worden raadslieden in den arm genomen, die blij ken niet volkomen te goeder trouw te zijn en worden deze hulpelooze vrouwen niet anders dan door de meest onaangename ervaring wijs. Het is een gebiedende eisch, dat de gehuw de vrouw niet steeds op haar man steunt en vertrouwd raakt met alle problemen, die het practische leven raken. Vele werkende vrouwen komen meestal met al dit soort dingen in aanraking door den aard van haar beroep, doch ook, omdat zij niet steeds zijn aangewezen op „een steun". Iedere huisvrouw moet zich echter ver trouwd maken met de eenvoudige zaken, waarvan de oplossing haar veel moeite kan bezorgen, indien zij er volkomen buiten etaat. Het spoorboekje! Toegegeven, dat het een wirwar van namen en cijfers bevat, waaruit men in den aanvang moeilijk wijs wordt; doch indien men er zich voor zet, zal men evengoed een verbinding Amster damRome vinden, als AmsterdamDen Ilaag. .Politiek is niet voor vrouwen." Ongetwij- ïeld is het echter wel noodig, dat zij op de hoogte blijven van binnen- en buitenland- sche verhoudingen, in verband met een mo gelijk tekort aan levensmiddelen, textiel- waren en andere dingen. Bovendien ver lengt het feit, dat de vrouw stemgerechtigd is. toch ook dat zij eenigszins politiek ge schoold is, niet waar? Men mag toch wel verwachten, dat zij de programma's der partijen in hoofdtrekken kent. Hetzelfde geldt voor bankzaken, waarmede de vrouw, wier echtgenoot een bankreke ning heeft loopen, op de hoogte moet zijn. Blanco cheques, voorzien van een handtee- kening, mogen nimmer worden afgegeven, zooals trouwens ieder wel begrijpt. Ontel- f ONRADS GROOTE MARKT 8 ROTTERDAM HANDWERK - BENOODIGDHEDEN baar veel vrouwen maken voor haar huls houding reeds gebruik van een giro-reke ning en zouden deze niet gaarne meer wil len missen. In den aanvang vereischt het invullen der chèques en de overschrijvings biljetten eenig overleg, doch ook dat went spoedig. Binnenlandsche postwissels verzen den kan ieder, die aandachtig leest; en over eventueele buitenlandsche behoeven we ons geen zorgen te maken. Als men rekening houder aan den girodienst is, kan men de zen verzoeken dit te doen, waar de gulden dan in de munt van het betreffende land wordt omgerekend. Ieder huisvrouw behoort ook op de hoogte te zijn van het invullen van belastingbiljet ten, de data waarop de termijnen verval len, enz. evenals van loopende verzekerin gen. Een huisvrouw moet genoeg gevoel van eigenwaarde hebben om zich van allerlei zaken op de hoogte te stellen, die niet al leen haar enge kringetje omvatten. Zoo genaamde „saaie" gesprekken met den echt genoot, die over zaken handelen, moeten gemeden noch uitgesteld worden. Het is volstrekt geen bewijs van gebrek aan ver stand, indien men vragen stelt, die heel eenvoudig lijken. Veel dommer is het, een zekere kennis voor te wenden, die men niet bezit of met „naieve" vragen te coquettee- ren. Een verstandige vrouw zal zorgen, dat zij zich in zakelijk opzicht ontwikkelt; en mochten dan ziekte of nog iets ergers haar noodzaken handelend op te treden, dan is zij „van alle markten thuis". 'Aphorismen over het huwelijk In eiken goeden echt is wel het hoofd de man, maar 't hart, dat is de vrouw, die hy niet missen kan. RüCKERT. In het huwelijk, evenals elders, gaat tevre denheid hoven rijkdom. MOLIèRE. Het huwelijk moet onophoudelijk een mon ster bestrijden, dat alles verslindt: de gewoonte. BALZAC. Het huwelijk is ook een leerschool, het is bovenal de hoogeschool van het geduld. VOSMAER. De hier geteekende swagger kan door alle figuren worden gedragen, behalve door zeer corpulente dames met een grootere maat dan hier in de maattabel aangegeven. Voor deze, zeer zware figuren, is de loshangende man tel niet aan te bevelen. De dame, die zich goed weet te kleeden, draagt in het najaar nog geen wintermantel met veel bont ge garneerd, doch geeft de voorkeur aan de swagger, die van soepele Engelsche stof of van effen najaarsstoffen wordt gemaakt. Deze modellen zullen öf geheel lang, óf op 7/8 van de geheele lengte ook dezen winter worden gedragen. De staande kraag, met hooggeplaatste revers en daaronder het rechte gedeelte over de bovenwijdte, maken slank en geven, wan neer een bijpassende sjaal hierbij wordt ge dragen, een chique geheel. De schouders worden door het inzetten van schoudervullingen yerbreed; deze schouder vullingen zijn in den handel verkrijgbaar. De swagger kan gemaakt worden met op gezette zakken, zooals op de teekening is aangegeven, of met ingezette zakken, waar over men ter versiering een klepje maakt. Dit patroon geeft veel mogelijkheden. De swagger kan ook gedragen worden zonder revers en kraag. De revers kunnen dan van het patroon' worden af gevouwen; de hals wordt hierbij gewoonlijk opgeknipt. Voor een wintermantel, bv. van bouclé, kan men kraag en revers van bont maken en wordt de onderwijdte iets minder ruim ge nomen. De lijn hiervoor wordt, bij bestel ling, op het patroon aangegeven. De prijs voor het op maat gemaakte patroon bedraagt 55 cent (plus 5 ct porto). Bewaart ook dit zorgvuldig In aansluiting aan: hoe bestel ik knippatro nen", in „Van en voor de Vrouw" van Don derdag 22 September, volgen ter toelichting voor het maatnemen en het bestellen van patronen de volgende regels: Voor het bestellen van den swagger geve men op: maat 40, 42, 44, 46, 48, 50 en 52. Hiervoor controleere men de bovenwijdte en de mouwlengte. Maat 40 heeft een bovenwijdte van 88 en een mouwlengte van 56 cm. Maat 42 een bovenwijdte van 92 en mouwlengte van 58 cm. Maat 44 een bovenwijdte van 96 en oen mouwlengte van 59 cm. Maat 46 een bovenwijdte van 102 en mouwlengte van 60 cm. Maat 48 een bovenwijdte van 108 en mouwlengte van 60 cm. Maat 50 een bovenwijdte van 116 en een mouwlengte van 61 cm. Maat 52 een bovenwijdte van 122 en mouwlengte van 62 cm. Heeft men routine in het maatnemen, dan geeft men eenvoudig de bovenwijdte en de 9 -r |*r No. 2 n mouwlengte op. Heeft de mouwlengte een andere maat dan bij de bovenwijdte staat aangegeven, dan geve men ook hiervan de juiste maat op. De halve bovenwijdte meet van midden achter, 20 a 22 cm beneden den halsknok kel, onder den arm door, tot midden-voor op het breedste gedeelte. De mouwlengte van den schouderknokkel, recht naar beneden, tot den pols. Ingezonden brieven Geachte Redactie, In antwoord op het vriendelijke woord, waarmee Uw directie het Vrouwenblad in zijn nieuwe gedaante de wereld imond, maak ik gaarne gebruik van de gelegenheid, door U geboden, een onderwerp aan te roeren, dat in het bijzonder de moeders interesseert. Ik doel hier op de gewoonte, welke vooral vroeger op de scholen bestond, om den kin deren bij ongehoorzaamheid een pik slaag, in welken vorm ook, toe dienen. In de op vattingen dienaangaande is sindsdien wel eenige verandering gekomen. Verscheidene protesten immers zjjn ingediend tegen het uitoefenen van het zgn. tuchtrecht door den onderwijzer. Het zal U bekend zijn, dat ook de moeders in groote meerderheid van oor deel zijn dat de onderwijzers zich van klap pen of knijpen hebben te onthouden. Zulk een behandeling maakt de kinderen bang en wantrouwend. Evenwel, in den laatsten tijd worden weer stemmen vernomen, die aandringen op ste viger aanpakken van de jeugd, niet het minst op school, waarbij men „de klappen op de broek" niet wil uitsluiten. Ook uit onzen kring kan men zulke klanken beluis teren. Het wil me echter voorkomen, dat men bij zulk een vraagstuk toch wel in de eerste plaats het oordeel van ons, moeders, vragen mag, en hieraan heeft het tot nu wel ontbroken. Met dank voor de plaatsruimte, Uw dw. A. de P.—V. Mevrouw de P.—V. is de eerste, die in ons nieuwe Vrouwenblad haar hart heeft gelucht. Gaarne maken we van haar brief melding, zooals we ook met andere ontboe zemingen welke hiervoor bestemd zijn, zul len doen. Red. FA. C. W. MUIS DE PUY DIERGAARDELAAN 34b Telef. 54145 ROTTERDAM Het goede adres voor onze lezeressen voor het koopen van Uwe GETEEKENDE en BEGONNEN HANDWERKEN Stoffen, Wol en Garens. MIJNHEER DE MAN. hebben de redac trices van dit vrouwenblad tegen mij gezegd, wij hebben nog juist een klein hoekje van de ons toebedeelde ruimte open, waarmee wij geen raad weten en nu hebben wij aan U gedacht om dat gevuld te krijgen. Ik streek eens over mijn sikje, waaraan mijn dochters Katie en Ketie een hekel hebben, omdat het ouderwetsch is, maar dat Daatje, mijn vrouw, toch wel keurig netjes vindt staan en ik zeg: Da's vriende lijk, dames, dat U heel in 't laatst ook nog eens aan een man komt te denken, want als ik goed begrijp dan is dat hoekje nog zoo'n beetje de laatste schans, waarin een zijn rechten en vrijheden door middel van het vrije woord mag verdedigen tegenover de vrouwelijke overmacht in de andere ko lommen. Ik zeg: als U het zoo beschouwt de dames moesten er natuurlijk domweg giechelen dan neem ik de uitnoo- diging aan en dan zal ik mij met mannen moed van mijn ongetwijfeld moeilijke en ondankbare taak kwijten. Maar ik zeg U moet het mij dan niet kwalijk nemen als ik bij tijd en wijle eens op Uw eigen teen tjes ga staan, want hoe hoffelijk ik in 't dagelijksch leven ook tegen de dames pleeg te zijn vraag het aan Daatje en aan Katie en Ketie, die toch ook schier volwas sen zijn als de dames het terrein van de publieke opinie gaan betreden en hun mee ning over dit en dat en nog het ander gaan zeggen, dan moeten zij ook de straffe, schoon billijke critiek niet waaraan ik van plan ben hen te onder werpen als dat noodig is, vanaf het hoofd artikel tot aan de baby-wasch en het recep tenhoekje toe. Ik zit nog in de groote de kleine kinderen en verder ruimschoots de al of niet aangetrouwde familie. Het huishoudboekje heeft mijn dagelijksche dacht, omdat ik de financieele goochelarijen van Daatje in dat boekje wel móét ont raadselen, willen wij niet in een budgetair débacle terecht komen, en over den arbeid der gehuwde vrouw, het probleem der ge leerde vrouw, het vraagstuk der sloovende vrouw, den dienstbodennood en alles wat daarmee annex is, zal ik mijn woordje pas uit practische ervaring weten mee te spreken, waarbij ik dan de zaak uit een mannelijk gezichtspunt bekijk. Ik zeg: Ik zou al direct kunnen beginnen met de vraag te stellen waarom dat vrou wenblad eigenlijk wel noodig is. De vrouw kan toch niet met recht en reden beweren dat zij van de gewone krant een oneven redig klein gedeelte geniet. En nu ga ik weer bij mijn eigen Daatje vandaan. Zij volgt dagelijks den gang van allerlei domi nees en onderwijzers van plaats tot plaats door het lieve vaderlands Zij is op de hoogte van alle ongelukken, die er op dag binnen en buiten het rijksgebied kun nen gebeuren. Het stadsnieuws, de adver tenties en de burgerlijke stand hebben al uit den aard der zaak haar gretige belang stelling. Als ik als haar eigene man haar tehuis poog te onderrichten in de geheimen der buiten- en binnenlandsche politiek, dan blijkt zij haar meening over Hitler, Chamber lain, Hodza, Colijn, Henlein, Mussolini en er nog meer aan grootheden mogen zijn, zeer scherp belijnd en concreet naar voren te kunnen brengen en ik kan gewoon van haar openhartige karakterbeschrijvin- ben zitten ijzen. De marktberichten volgt zij nauwkeurig om te eeniger tijd, als daar reden is voor den groentenboer of andere leveranciers over hun winstmarge ter ver antwoording te kunnen roepen. Zij leest de scheepvaartberichten, omdat wij een neef iop de groote- en een kennis op de binnen vaart hebben. Wij hebben ook een achter- nichtje in Indië en daarom volgt ze trouw de Indische kroniek, waarbij haar regel- matig de vraag bezig houdt of dat en dat dicht bij Janme zoo heet dat nichtje gebeurd zijn. Het spreekt vanzelf, dat de verhaaltjes in het Zondagsblad haar 1 menigen traan aan 't oog ontlokken en zelfs de kinderrubriek moet haar interesse heb- ben, omdat zij onze kleinsten van voorlich ting te dienen heeft. Voeg daarbij dat ze van origine een boerendochter is en dus trouw het Landbouwblad leest, zoodat ik j haar onlangs slechts met moeite heb kun nen terug houden van het schrijven van j een brief aan den Landbouw-redacteur over de oorzaken van de kopziekte onder het vee en ik vraag U opnieuw: waarom i moeten de dames nog eens twee pagina's j extra heelemaal alleen voor zichzelf hebben. Hier zijn invloeden aan het werk in de leiding van het blad, die naar een vrouwe lijke overheersching rieken. zei ik allemaal en ronduit tegen die dames, want ze moeten precies weten wat ze aan me hebben, maar ze giechelden weer zooals dames nu eenmaal doen ook al zijn ze honderdmaal redactrice van een vrouwenblad en ze zeiden, dat ik mijn gang eens moest gaan. Je zag ze, bij wijze spreken, denken, dat ze van zoo'n brommerig en praatgraag heertje niets te vreezen hadden. Maar ze konden dan toch wel eens van een kouwe kermis thuis ko men. Kijk het eens na. Zoo teeken ik dan MIJNHEER DE MAN. Stoom- Wasch- en Strijkinrichting „AURORA" W. SPIERENBURG C.Wzn UTRECHT KONINGSWEG 56 TELEFOON 11165 Postrekening No. 43430 Opgericht 1856 Geheel naar de eischen destijds ingericht Waschl uitsluitend met nortonwater VRAAGT TARIEVEN UW DAGELIJKSCH KOPJE K F F I DW DAGELIJKSCH KOPJE THEE maar allebei van K.V. Kanis GtmnlnS, tmpórtoure, Kampeis REFLECTO NIEUW MODERN OLIE-SHAMPOO VERF. in 18 perlecte kleuren gemaakt door: Societé KEMOLITE - PARIS De direct vervende „REKI.KCTO" shampoo is een nieuwe vinding om grrUs, wit. gebleekt, te veel gebleekt, vaal of dor haar te kleuren. De REFLECTO kan U al die prachtige kleu ren verschaffen, die U aitüd zoo bewonderd "t. Met KKFIiECTO geverfd haar kan ge- 'orden als gewoon haai H. MESKER, Ta» t 108, DEN HAAG Breit gij reeds met NE VEDA WOL? Hebt gij NEVEDA- breipatronen? Indien niet, ge lieve U het onderstaande in gevuld aan ons in te zenden; Aan- de N.V. Nederlandsche Wolspinnerij, Heerengracht 483, A'dam (C.)f M, U gelieve mij GRATIS toe te zenden een NEVEDA- patroonsbesch rij ving voor een Damesblouse of Deux-Pièces of Heeren-slip- over of Meisjesjurkje (doorhalen wat niet verl. wordt), en den naam van den Nevetla- winkelier te mijner stede op te geven. i Een gestadige vooruitgang Enkeie grepen uit belangrijk materiaal Het is goed, dat er mijlpalen zijn op de wegen, die het leven verder voeren. Zoo'n mijlpaal, waarbij men den af gelegden afstand gaarne nogeens overziet, was het Regeerings- jubileum van onze Koningin. Men heeft aller- wege gevoeld, dat hier een moment aanbrak, waarop men eens rustig kon overzien, wat deze veertig jaren voor allerlei takken van werkzaamheid hebben beteekend. Eenigszins een indruk hiervan krijgt men op de tentoonstelling, in verband met het jubileum ge houden in het Koloniaal Instituut te Amsterdam, waar de ontwikkeling van handel, nijverheid, scheepvaart enz. aanschouwelijk is voorgesteld. Met de lezeressen van ons Vrouwenblad willen we echter alleen een praatje maken over hetgene, dat ons op de afdeeling „Veertig jaar christelijk- maatschappelijk werk in Nederland" getroffen heeft. Een woord van lof kan daarbij niet achterwege blijven voor de kunstzinnige wijze, waarop een zoo buitengewoon duidelijk overzicht gegeven is van de veranderingen en uitbreidingen by al de verschillende onderdeelen van dit mooie werk. In dit opzicht is waarlijk iets bijzonders bereikt, waarvan de onderscheidene medewerkers en mede werksters alle eer hebben. Hoe instrueerend zijn b.v. de miniatuurtehuizen voor Ouden van dagen; het eene uit de laatste jaren van de vorige eeuw, waarin twee groote slaapzalen, een voor mannen en een voor vrouwen (echtparen werden gescheiden)overvol met bed den, en waar niemand iets van zichzelf mocht gebruiken. Daarnaast dan de tegenwoordige, ge zellige inrichtingen, die voor ieder een eigen kamertje hebben, waarin de oude, vertrouwde meu beltjes mogen staan, zoodat allen het idee hebben, thuis" te zijn. Al willen we hier niet zoozeer van de tentoonstel ling vertellen, als wel van het maatschappelijk werk zelf, toch kunnen we. niet verzwijgen, hoe ingenieus en suggestief de stand van de drank bestrijding werd verzorgd. De wand vertoont een reusachtigen druiventros, met het onderschrift: „De versche druif is gezond en geneest. Verwerkt tot alcohol schaadt zij lichaam en geest." Drukt men op een knopje, dan zijn al die prach tige vruchten verlicht. En wat ziet men dan? In elke vrucht gegraveerd één van de het leven verwoestende gevolgen van den drank: dronken schap, armoede, echtscheiding, misdadigheid, doodslag, krankzinnigheid, epilepsie, tuberculose, idiotisme, enz. Een huiveringwekkend overzicht van al de ellende, die uit drankmisbruik voort vloeit. Groote verbeteringen in de behandeling van misdadige en verwaarloosde kinderen werden mogelijk gemaakt door de Kinderwetten van 1901. Haast ongelooflijk klinkt het, dat in 1898 nog meer dan 2000 kinderen in de ge vangenis zaten. Thans worden kinderen, die zich schuldig hebben gemaakt aan een strafbaar feit, door den kinder rechter (dien we ook eerst sedert 1901 kennen) ter beschikking van de Regeering gesteld, waarna zij opgenomen worden in gestichten, tuchtscholen, rijksopvoedingsgestichten, observatiehuizen, of onder gezinsvoogdij geplaatst worden. De zorg voor „voogdij- en regeeringskinderen" is heden ten dage zoo uitgebreid, dat 11000 jeug digen verpleegd worden. Vroeger geraakten duizenden en nog eens dui zenden kinderen, die leefden en grootgebracht werden in ongunstige, zelfs verderfelijke milieu's, in den maalstroom van het leven, die uiteindelijk moest uitloopen in ondergang door misdaad en prostitutie. De Kinderwetten nu maakten de baan vrij, op dat men deze ongelukkigen zoo vroeg mogelijk uit een verdorven omgeving weg kon halen. De voogdijraden nemen maatregelen, die tot ontzet ting (deze geschiedt tegen den wil der ouders) of ontheffing (met toestemming van de ouders) van de betrokken vaders en moeders leiden, indien deze onbekwaam blijken te zijn voor het opvoe dingswerk. De rechtbanken treffen dan de noo- dige beschikkingen daartoe en zoeken voogden in overeenstemming met de kerkelijke gezindte van de familie. Alleen de rechter kan een kind aan het gezin onttrekken. De voogdijraden nemen maatregelen, die leiden moeten tot een goede opvoeding van het kind. Door kerkelijk en par ticulier initiatief, met steun van rijkssubsidie, zijn Regeering en volk in prachtige samenwerking tegenwoordig in staat, een goede verpleging en opvoeding te geven aan kinderen, die zonder deze hulp van buiten menschelijkerwijze gesproken absoluut te gronde zouden gaan. Dank zij steun en werkkracht van velen, gelukt het thans 70 pet. der verpleegden als normale menschen in de maatschappij te plaatsen; 15 pet. komt na vallen en opstaan nog net terecht en ongeveer 15 pet. blijkt onherstelbaar verloren te zijn. Van groot belang zijn ook geweest de Zede- lijkheidswetten van 1911, waardoor Nederland te zamen vooral met Engeland en Zwitserland aan geheel Europa en door verdere bemid deling van den Volkenbond aan de geheele beschaafde wereld den weg voor princi pieel gewijzigde bestrijding van de prostitutie heeft gewezen. Met dankbaarheid mogen we constateeren, dat in dit opzicht zeer veel veranderd is. Hiervan getuigen het Rijksbureau tot Bestrijding van den Vrouwenhandel en van den Handel in Ontuch tige Uitgaven te Amsterdam. Met kracht wordt tegen de prostitutie gestreden, allereerst door de inrichtingen te Zetten de bakermat van dezen strijd in Nederland en voorts door lichamen als de Ned. Middernacht zending, de Vrouwenbond tot Verhooging van het Zedelijk Bewustzijn, en het Nationaal Comité tot Bestrijding van den Handel in vrouwen en kin deren en van de Pornografie. Niettemin voorzien nog vele vrouwen in haar levensonderhoud door haar lichaam te verkoopen. Met de prostituee mag men vooral niet op één lijn stellen de ongehuwde moeders, vaak verleide meisjes, door den verwekker van haar kind en de te schande gemaakte familie in den steek gelaten. Kijkje in het Oudeliedenhuis te Amsterdam. Het plaatje is ontleend- aan het gedenk boekje, dat de Centrale Bond voor Inwen dige Zending en Philantropische Inrichtin gen onder den titel Veertig jaar Christelijk- Maatschappelijke Arbeid in Nederland" heeft uitgegeven. Dit goedkoope, belang wekkende boekske bevat alle noodige ge gevens en adressen op het rijk geschakeerde terrein der Christelijke barmhartigheid. Het werk tot bescherming van dezè^" gevallen vrouwen heeft zich in de regeeringsperiode van de Koningin sterk ontwikkeld. De publieke opinie moest ook hier bewerkt worden ten gunste van het verleenen van bijstand aan de ongehuwde vrouw, die moeder moest worden. Daarin is men volkomen geslaagd, en de F.I.O.M. (Federatie van Instellingen ten behoeve van de Ongehuwde Moeder) is een groote vereeniging geworden, ter wijl de Overheid waardeering voor dit werk betoont en medewerking verleent. Er zijn tehuizen gekomen, welke onderdak bieden aan de verlaten vrouwen, die dikwijls, door ieder verstooten, nergens uitkomst zien, tehuizen, waar voorop gesteld wordt het groote beginsel: moeder en kind behooren bij elkaar. De consultatie-bureaux voor de ongehuwde moe der en haar kind. uitgaande van de Nederlandsche Middernachtzendingsvereeniging, zijn van niet geringe beteekenis, vooral in den strijd om den vader te doen bijdragen in de kosten van onder houd voor het kind. De invoering in 1909 van de Wet op het Onderzoek naar het Vaderschap mag een belangrijke stap vooruit genoemd worden. Het heeft alweer heel wat voeten in de aarde gehad, eer men' de rechtvaardigheid en noodzake lijkheid van een zoodanige wettelijke regeling inzag. De vereenigingen trachten de ongehuwde moeders te helpen, door vóór* alles nog een huwelijk met den natuurlijken vader tot stand te brengen. Lukt dit niet, dan tracht men de jonge vrouw weer in het ouderlijk huis te doen opnemen. Willen de ouders niets meer van hun kind weten, dan volgt opneming in een tehuis, waar de baby; ter wereld kan komen. Zoo wordt er zegenrijk gewerkt Op 31 December 1937 werden 160 ongehuwde moeders verzorgd en met 1314 werd contact gehouden, terwijl 338 kindertjes een plaats vonden in de verschillende inrichtingen. Van de laatste jaren, uit de crisisellende, datee ren de werkkampen voor werkloozen. Er zijn leer-, werk- en ontspanningskampen. In 1937 werd voor 't eerst in een behoefte voorzien door kor tere kampen voor oudere werkloozen. Sedert 1934 kennen we ook Vrouwencrisiszorg. 40 meisjes kunnen tegelijk een driemaandeüjk- schen cursus volgen in een internaat te Haarlem. 75 pet. van de opgeleide krachten vonden tot dusver een werkkring. Een mooie gedachte is het geweest, vrouwen van werkloozen in haar moeilijk bestaan eenige afwisseling te verschaffen, door voor haar korte kampen te organiseeren, waar zij enkele onbe zorgde vacantiedagen kunnen genieten. Groote vooruitgang in het Ziekenhuiswezen bracht aanmerkelijke verlichting en meer kansen op herstel aan de verpleegden. Over den strijd tegen de tuberculose, tegen 'do vallende ziekte, over de hulp aan onvolwaardigen en nog veel meer zwijgen we. Niet dat hier do vooruitgang minder sterk is of de arbeid minder belangrijk! We zwijgen, omdat onze lezeressen anders te veel van het goede zouden krijgen. En overdaad schaadt!

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10