ÊiSIIP Noodwetten goedgekeurd NATIONALE INDUSTRIE [VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1938 TWEEDE BUAD PAG. 5 Op de conferentie te Miïnchen, die gelukkig tot overeenstemming mocht leiden, was gisteren de aandacht van de geheele wereld gericht. Links: de Fransche minister-pre si dent Daladier bij zijn aankomst op het vliegveld Ober- weisenfeld. Rechtsna het verlaten van het station te München v.r.n.l.t Mussolini, de „Führer", de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano en generaal-veldmaarschalk Goering. Foto rechts: Zusters van het Guy's Hospitaal te Londen helpen dapper mee aan 't graven van bomvrije schuilplaat sen op nabij gelegen terrein. Laten we hopen, dat deze schuilplaatsen nooit behoeven te zullen worden gebruikt. Gisteravond 'is de Eerste Kamer tri een speciale zitting bijeengekomen om in verband met 'de internationale toestan den eenige nieuwe wetsontwerpen aan te nemen, De voorzitter der Eerste Kamer Baron de Vos van Steenwijk tijdens het voorlezen der nieuwe wetsontwerpen. pgs - (Dwars door den Wieringermeerpolder loopt de hoofdweg 'Aarswoud—Wieringen, 'dien men op 'de foto van een wegdek voorziet. Op den achtergrond enkele van de vijf en veertig boerderijen welke er in aanbouw zijn. nieuw DUIFJES Kinder schoenen Pabriki RAVO Jjrleken N.V. i Ravestein Pn Schoenfa- VRAAGT NU JAN DE RUYTER'S TABAK HEI BESTE VOOR WEINIG GELD Jparera bevordert Volkswelvaart' NUTSSPAARBANK BREDA CATHARINASTRAAT 15 Renteberekening 2.7 's-jaars Pificieele berichten De Kamers betrachten groote spoed Vergadering van 29 September 1938 Onder omstandigheden, welke sinds 1914 haar weerga niet gevonden heb ben, is te twee uur de Kamer begonnen met het afdeelingsonderzoek van de serie wetsontwerpen, welke door de Regeering 's morgens was ingediend in verband met de buitengewone omstan digheden. Het was ruim 7 uur eer de vergadering der Kamer kon worden heropend ter open bare behandeling er van. Het rijtje zag ei als volgt uit:. 1. Voedselvoorzieningswet. 2. Vorderingswet 3. Wet economische verdedigingsvoor bereiding. 4. Prijsopdrijvingswet 5. Sohepenvorderingswet 6. Schepenuitvoerwet. 7. Oorlogs-, zee- en luchtvaartverzeke ringswet. 8. Distributiewet. 9. Bodemproductiewet 10. Aanvulling Defensiebegrooting 1938 met 100 millioen. 11. Idem begrooting van Financiën 1938 met 20 millioen (aankoop van gra nen enz., vordering van roerende en onroerende goederen en van schepen) Verslagen verslagen over de wetsontwerpen worden voorgel eaent Een algemeen bezwaar was, dat de geldigheidsduur der wetten te weinig beperkt was omschreven. Algemeene beschouwingen Min. Steenberghe beantwoordde de smaakte opmerkingen betreffende 1—9, nadat besloten was de wetsontwerpen ter stond in openbare behandeling te nemen. De minister verklaarde zich bereid de bepaling op te nemen, dat de wet ten op 1 Maart 1939 zullen vervallen. Alleen de Voedselvoorziening zal den datum 31 Dec. 1939 behouden. Voorts zal worden gesproken van „tegenwoordige buitengewone omstan digheden"; de term „oorlog of oorlogs gevaar" zal vervallen. Alleen in de Economische Verdedigingsvoorberei- dingswet blijft deze behouden. De heer Rost van Tonningen (N. S.B.) stemde in met de verkorting van den geldigheidstermijn der wetten. Zijn partij zal zich over allerlei bejegening heenzetten en de Regecring steunen. Ër zal voor de erschillende wetsontwerpen worden ge stemd. De heer 'de Visser (comm.)' svas voois stander van maatregelen voor de beveili ging des lands tegen fascistische agresso- ren. Gaarne zou hij echter zien, dat voor zijn partij de defensieverboden werden getrokken. Wegens het verloodhenen dier collectieve veiligheid zal echter tegen het Defensie- crediet worden gestemd. Die 100 millioen kunnen beter worden besteed voor steun maatregelen. De heer v. Houten (C.D.U.) is niet be reid maatregelen voor het militaire ge weldsapparaat goed te keuren. Ongerechtig heid kan met oorlogsgeweld niet worden bestreden. Het. lot van land en volk moeten we in Gods hand overgeven. (Dit standpunt klopt dus TVeer niet op dat van „Kerk en Vrede"). De heer Albarda (s.d.) acht het thans niet het oogenblik om over onze Volken- bondspolitiek, die zijn instemming niet heeft, in debat te treden. We moeten nu handelen. De fractie is bereid om aan de voor stellen der Regeering haar medewer king te verleenen. De wetsontwerpen komen daarna achter eenvolgens in behandeling. Alle ontwerpen worden zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. Tegen no. 2, 3. 5 en 10 verklaarde zich de C.D.U.; te gen 7 de S.G.P., tegen 10 ook de Coanim. en Mevr. de Vries—Bruins. Tien minuten later werd de vergadering van de Eerste Kamer geopend, waarin de wetsontwerpen aan de orde werden gesteld. Binnen drie minuten we- besloten ze in de afdeelingen te onderzoeken. De voorzitter schorste daarop de verga dering. Heropening volgde te 10 minuten voor elf. De griffier der Kamer deed voorlezing van het Verslag. Minister Steenberghe antwoordde, dat op 1 April zware varkens naar Duitsch- land verkocht zijn, te leveren tusschen 15 Aug. en 15 Oct. Deze verkoop was van groote beteekenis en ook in het belang van de markt Er is overvloed van varkens- vleesch en er is geen reden de overeen komst niet uit te voeren. De Vorderingswet zal zonder aanzien des persoons worden toegepast. De heer v. Vessem (N.S.B.) verklaarde zich met zijn oppoeitioneele fraotie, on danks het karakter der ingediende wets ontwerpen bereid zich achter de Regeering te plaatsen. De verschillende wetsontwerpen werden daarna z.h.s. goedgekeurd. Te 11 uur werd de Overzicht We hebben aan ons verslag weinig toe te .voegen. Het parlement heeft snel, zeer snel ge- VOOR ZUINIG BRANDEN Zonder Slol 1 PAX III V. "oV" pols- werkt in overeenstemming m slag der bijzondere omstandigl onder wij leven. Het was een 1914 en 1936. Het elftal wetsontwerpen, dat in eerste instantie aan het oordeel was onderworpen, is door de Tweede Kamer zorgvuldig be keken. Dat bleek uit de in de openbare -ver gadering uitgebrachte en de aangebrachte wijzigingen. Voor principiëele beschouwingen was het thans niet het oogenblik. Dat beseften, met uitzondering van enkelen die zich intus- schen wisten te beperken allen. Alleen de heer de Visser sprak erg oorlogszuchtig in den trant, zooals de heeren Vorrink en Kupers het enkele dagen geleden in een socialistische vefgadering hadden gedaan. Merkwaardiger wijze wilde hij echter geen geld toestaan om te „vechten", omdat het beginsel van de collectieve veiligheid, dal in feite te Genève door niemand meer wordt verdedigd Rusland misschien uit gezonderd is losgelaten door onze Re- geering. Een iprachtig argument om van de zaak, waarom het thans ging af te komen. Ook de heer v. Houten was daarmee spoedig ge reed. De oude, schijn-vrome lijdelijkheids theorie hielp hem daarbij. Men moet onge rechtigheid niet met ongerechtigheid be strijden. Overigens kunnen we volstaan met op te merken, dat. met uitzondering van de Voedselvoorzieningswet de geldigheidsduur der wetsontwerpen werd beperkt tot 31 Maart 1939. Dat was een wijziging, waarop vrij alge meen was aangedrongen. Ver strekkende machtigingen als waren gevraagd en de Kamer bereid was te geven, mogen niet lan ger gelden dan strikt onvermijdelijk is. Van belang is voorts, dat de Distributie- wet machtigen zal onredelijk groote voor raden bij particulieren in beslag te nemen. De Eerste Kamer had binnen een kwar tier het door de Tweede Kamer keurde elftal in ging terstond het gen beginnen. De minister en Sf^enbergliL legcnheid te gaan eten. Ze waren van half 4 af present geweest^en het buffet van de De Senaat was oin kwart voor 10 met z'jn onderzoek gereed. Het verslag bleek slechts kort te zijn, toen te 10 minuten voor elven de vergadering heropend werd Het debat had de heer v. Ves: een ietwat lacl Zonder stemn onder den hame Voor het ovei Verslag te mog< VOOR NEDERLAND EN N ED ER L A N DSC H- IN Dl E Nederlandsche vliegtuigen zijn beter dan Buitenlandsche vliegtuigen koolhoven vliegtuigen zijn nederl fabrikaat N.V. KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN WAALHAVEN ROTTERDAM gingen alle ontwerpen Sterfte aan mond- en klauwzeer Tengevolge van het mond- en klauwzeer zijn in de week van 18 tm. 24 September gestorven: 278 runderen, 141 kalveren, 197 varkens en biggen, 17 schapen en 2 geiten. Sedert de week 19—26 September 1937 zijn in totaal bezweken: 3917 runderen, 4524 kal veren, 3612 varkens en biggen, 283 schapen 19 geiten. Sympathieke geluiden Getuigende van nationalen zin DEN HAAG, 30 Sept. De Nederland sche vereeniging van werkgevers in het rsbedrijf, deelt mede. dat zij in ver band met den gespannen internationalen toestand en in de overtuiging, dat een goed functionneerenóe broodvoorziening van het hoogste belang is voor ons volk, zich ge wend heeft tot den Minister van Defensie, teneinde der Regeering haar volledige, vrij willige medewerking aam te bieden aan de uitvoering van die maatregelen, welke in verband met de voedselvoorziening van ons land reeds zijn getroffen of nog mochten worden getroffen. De vereeniging heeft den Minister voorts aangeboden om voor zoover dat noodig en wenschelijk mocht worden geacht, gebruik te maken van de inschakeling van haar luctieapparaat, gelijk aangesloten leden heeft t dringend advies gege- te willen houden met de in verband met de bevei- d in militairen dienst op- leel nog op te roepen per- ting heeft erop aange- ïlk personeel niet o worden verleend. STdTv! Het Verbond van Ned. Werkgevers heeft bij vernieuwing een oproep tot zijn leden gericht om, voorzoover de bedrijfsomstan digheden dit maar eenigszins toelaten. te treffen, dat het personeel, apenen is geroepen, zoo ade zal ondervinden van ien nationalen plicht igen van werkgevers- 1ROFFELRIJMEN ONZE JONGENS Wij vinden onze jongens flink Wanneer ze. zonder dralen, Hun „zwikkie" uit de zolderkast Of -kist tevoorschijn halen, Hun ransel vakken, en met spoed Naar hun bestemming trekken, Om onze veiligheid en vree Met hun persoon te dekken. Wij vinden onze jongens ferm Wanneer ze, als soldaten, Direct hun vrouw, hun huis, hun werk Voor onze rust verlaten. En als we zien hoe ze op stroo In scholen bivakkeeren, Beginnen we hun goede wil Een beetje te waardeeren. Toch is een béétje niet genoeg, Geachte landgenooten. Wij moeten ons respect voor hen Aanmerkelijk vergrooten: Wij zetten gul ons hart, ons huis Voor onze jongens open Wanneer ze 's avonds zonder doel Langs 's heeren wegen loopen 't Zijn onze jongens, die desnoods Voor ons wel willen vechten. Welnu, zij doen voor óns hun plicht, Wij geven hun hun rechten. Wij geven hun een ruime plek, Een plaats in onze woning. Dat is voor onze jongens slechts Een simpele belooning. (Nadruk verboden) LEO LENS zijde zullen krachtens verkregen overeen stemming met het Departement van Defen sie. niet worden gekort op de normale kost winnersvergoeding. zoodat dus zekerheid wordt verkregen, dat de uitkeeringen recht streeks aan de belanghebbenden ten goede komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5