Ontruiming van Sudetenland op 1 October Moet op 10 October Itooid zijn rictorfa water Conferentie van vier bereikt overeenstemming VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1938 EERSTE BLAD PAG. 3 Minderheden krijgen optie-recht VO Het door Chamberlain, Hitier, De Internationale commissie Mussolini en Daladier getee- kende protocol inzake Tsjechoslowakije luidt als volgt: Overeenkomst tusschen Duitschland, Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië, ge troffen te München op 29 Sept. 1938. Duitschland, het Vereenigde Konink rijk, Frankrijk en Italië zijn, rekening houdend met de overeenkomst, welke ten aanzien van de afscheiding van het Sudeten-Duitsche gebied reeds princi pieel bereikt werd, het eens geworden over de volgende voorwaarden en moda liteiten van deze afscheiding en de daar toe geëigende te nemen maatregelen en verklaren zich afzonderlijk verantwoor delijk voor de stappen, welke noodzake lijk zijn voor de waarborgen van de uit voering daarvan. 2. Hei' Vereenigde Koninkrijk, Frankrijk en Italië komen overeen, dat de ontruiming van het gebied tot op den lOen October wordt ten uitvoer gelegd en wel zonder vernieti ging van welke bestaande inrichtingen ook en dat de Tsjecho-Slowaaksche regeering de verantwoordelijkheid er voor draagt, dat de ontruiming zonder beschadiging der ge noemde inrichtingen wordt ten uitvoer ge legd. 3. De modaliteiten der ontruiming worden tot in bijzonderheden vastgesteld door een internationale commissie, welke zal bestaan uit vertegenwoordigers van Duitschland, het .Vereenigde Koninkrijk, Frankrijk, Italië en Tsjecho-Slowakije. 4. De etappengewijze bezetting van het overwegend Duitsche gebied door Duitsche troepen begint op den len October. De vier op de bijliggende kaart aangegeven gebieds deel en worden in deze volgorde door de Duitsche troepen bezet: De met I aangege ven gebiedssector op den len en 2en October de met II aangegeven gebiedssector op den 2en en 3en October, de met III aangegeven gebiedssector op den 3en, 4en en 5en October, de met IV aangegeven gebiedssector op den 6en en 7en October. Het overige gebied met een overwegend Duitsch karakter zal onverwijld door de bo vengenoemde commissie vastgesteld en tot den lOen October bezet worden. 5. De in 3 genoemde internationale com missie zal de gebieden bepalen, waarin een volksstemming zal plaats vinden. Deze ge bieden zullen, totdat de volksstemming ge houden is, door internationale formaties be zet wórden- Dezelfde commissie zal de modaliteiten, bepalen, volgens welke de volksstemming ten uitvoer zal worden gelegd, waarbij de modaliteiten der Saar-stenrming als basis zullen worden gebezigd. De commissie zal eveneens den dag bepa len, waarop de volksstemming plaats vindt; deze datum mag echter niet later dan einde November vallen. 6. De definitieve1 bepaling der grenzen zal door de internationale commissie geschie den. Deze commissie heeft het recht, der •vier mogendheden: Duitschland, het Ver eenigde Koninkrijk, Frankrijn en Italië, in bepaalde uitzonderingsgevallen onbelang rijke afwijkingen van de streng ethnografi- sche vaststelling van de zonder volksstem ming over te dragen zones aan te bevelen. 7. Er wordt een optierecht vastgesteld Ivoor het overgaan naar de afgescheiden ge bieden en voor het vertrek daaruit. Van dit optierecht moet binnen den tijd van zes maanden, te rekenen van het tijd stip, waarop deze overeenkomst gesloten is, gebruik worden gemaakt. Een Duitsch— Tsjecho-Slowaaksche commissie zal de bij zonderheden van dit optierecht vaststellen, de middelen tot vergemakkelijking van de uitwisseling der bevolking overwegen en de principieele kwesties oplossen, welke uit deze uitwisseling voortvloeien. 8. Dei Tsjecho-Slowaaksche regeering zal binnen den termijn van vier weken, van den dag van het sluiten dezer overeenkomst af, alle Sudeten-Duitschers, die zulks wenschen, van hun militaire en politieke verplichtin gen ontslaan. Binnen denzelfden termijn zal de Tsjecho-Slowaaksche regeering de Sude ten-Duitsche gevangenen ontslaan, die we gens politieke delicten vrijheidsstraffen on dergaan. De andere minderheden In een aanhangsel wordt nog het volgende gezegd: De regeerlngschefs der vier mogendheden verklaren, dat het probleem der Poolsche en Hongaarsche minderheden in Tsjecho-Slo wakije, voor zoover het niet binnen drie maanden door een overeenkomst tusschen de betrokken regeeringen geregeld wordt, het onderwerp van een nieuwe bespreking der hier aanwezige regeeringschefs der vier mogendheden zal zijn- De garantie-kwestie Voorts is als aanhangsel nog het volgende aan het protocol toegevoegd: „Zijner Majesteits regeering ïn het Ver eenigde Koninkrijk van Groot-Brittannië en de Fransche regeering hebben zich bij bo venstaande overeenkomst aangesloten op den grondslag, welke in paragraaf 6 van het Engelsch-Fransche voorstel van 19 Septem ber is vervat, betreffende een internationale garantie der nieuwe grenzen van den Tsjecho-Slowaakschen staat tegen een niet uitgelokten aanval. Zoodra de kwestie der Poolsche en Hon gaarsche minderheden in Tsjecho-Slowakije geregeld is, zullen Duitschland en Italië hun nerzijds Tsjecho-Slowakije een garantie ge- tven". Het derde aan het protocol toegevoegde aanhangsel luidt: „De vier aanwezige regeeringschefs zijn het er over eens, dat de in de tegenwoordige overeenkomst genoemde commissie zal wor den samengesteld uit den staatssecretaris van hei" rijkministerie van buitenlandsche zaken, de te Berlijn geaccrediteerde ambas sadeurs van Engeland, Frankrijk en Italië en een door de Tsjecho-SlcwaaKscne regee ring te benoemen lid". In het vierde toegevoegde aanhangsel wordt verklaard: „Alle kwesties, die uit de gebiedsafschei- ding voortvloeien, worden beschouwd als tot de competentie van de internationale com missie te behooren". De houding van Tsjechoslowakije Bereidheid de dingen te aanvaarden De Tsjechische regecring moet erin heb ben toegestemd, de gebieden, welke voor meer dan 50 pet. door Duitschers worden bewoond, aan Duitschland af te staan. Zij zou echter niet kunnen accoord gaan met j een volksstemming, noch in de gebieden met een groote Tsjechische meerderheid, noch in die welke geheel Tsjechisch zijn. zooals door Duitschland geëischt wordt en wel om militaire redenen. De Tsjechoslowaaksche regeering gaat ac coord met de tijdlimiet, die voor de defini tieve regeling is gesteld. Al deze regelingen moeten tegen 15 December uitgevoerd zijn, doch het is mogelijk, dat alles reeds tegen 31 October is geregeld. De Tsjechoslowaaksche regeering gaat eveneens accoord met controle door een in ternationale commissie en door het Britsohe legioen, alsmede bezetting door Britsche troepen voordat het gebied aan de Duit schers wordt overgedragen. De Tsjechoslowaaksche regeering is be reid te onderhandelen over demobilisatie en het terugroepen van haar troepen, als mede over herziening van haar verdragen- stelsel, doch in het belang van haar eigen defensie en van de Tsjechische en de demo cratische Duitsche minderheid en ook van de Joden in het gebied, kan zij niet tot ont ruiming en demobilisatie of het prijsgeven van haar versterkingswerken overgaan voor de grenzen zijn afgebakend, garanties zijn verstrekt voor de uitwisseling der be volking en een nieuw systeem van inter nationale waarborgen is ontworpen. Zij wil niets liever dan deze onderhande lingen verhaasten en wenscht in geen geval uitstel van de definitieve regeling, waartoe op advies van Engeland en Frankrijk eens en voor altijd is besloten en waarvoor zoo vele beroepen zijn gedaan door zoo vele staatshoofden onder leiding van Roosevelt. Op dit critieke oogenblik stelt de Tsje choslowaaksche regeering de belangen van de beschaving en den wereldvrede vóór den nood van haar eigen volk, en is zij besloten tot het brengen van offers, die nooit in de historie met zooveel aandrang van een on overwonnen staat zijn verlangd. Chamberlain en de Duitsche koloniën Volgens „United Press" zou Chamber lain aan Hitier hebben te kermen ge geven, dat na de conferentie van vier te München directe Engelsch-Duitsche bespre kingen zouden kunnen volgen, waarin de kwestie der koloniën zou kunnen worden be sproken, terwijl vredere besprekingen, waar aan geïnteresseerde staten deel zouden kun nen nemen, zouden kunnen worden gevoerd over alle verdere vraagstukken, die nog den vrede van Europa zouden kunnen bedrei gen. Nog incidenten aan de Sudetengrens Zal de volksstemming gesaboteerd worden Volgens het D.N.B. zjjn in Falkenau en Chodau de bevolkingsregisters, welke ten stadhuize worden bewaard, en die de basis vormen voor de verwezenlij king van een volksstemming, door Tsje chische gendarmen in beslag genomen. Voorts werden ook alle formulier n. voor de bevolkingsregisters meegeno men. Gemeld wordt, dat de inwonerskaar- ten, of vervalscht, of heelemaal wegge voerd moeten worden, om zoo een on berispelijke stemming onmogelijk te maken. Van Sudeten-Duitsche zijde wordt in di verband medegedeeld, dat het van de Tsje chen een valsche speculatie is, de volksstem ming door inbeslagneming der inwoners- kaarten te kunnen bemoeilijken of verhin deren. Het spreekt vanzelf, dat in alle plaatsen, waar door de Tsjechen het docu mentaire materiaal voor de volksstemming vernietigd of weggesleept werd, geen Tsjech stemgerechtigd zal zijn, die niet door min stens honderd Duitsche getuigen bewijzen kan. dat hij in October 1938 inwonende dier gemeente was. Op deze wijze zal het onmo gelijk zijn, een dergelijke sabotage op daad werkelijke wijze te bestrijden. Berichten omtrent de vernietiging of weg sleeping der documenten, noodig voor de volksstemming, zijn tot dusver binnengeko men uit Weipert, Graslitz, Falkenau, Cho dau, Eger, Aussig, Tetschen, Warnsdorf, Kreibitz, Braunau. Schoenau, Troppau en Freiwaldau. Eén doode, twee gewonden Het Tsjechisch telegraaf-agentschap be richt, dat in den nacht bij Komotau Sudeten- Duitschers Zeizenheim hebben aangevallen. Eén van hen werd gedood en twee gewond. Tijdens een onderzoek in het station van Bodenbach aan de grens van Saksen, is een geheime radiozender ontdekt. Te Lucenec in Slowakije is een organisa tie ontdekt, welke vlugschriften onder de soldaten verspreidde, bestemd om onlusten te verwekken. De voorzitter van de arbeidersorganisatie der Hongaarsche eenheidspartij is gearres teerd, tezamen met andere leden van de or ganisatie. Andere leden van de partij hebben aan de politie verklaard, dat de Hongaarsche bevolking het niet eens was met den inhoud van de vlugschriften, welke door de gearres teerden werden verspreid. De Japansch- Chineesche oorlog Japan zal geen sancties aanvaarden Een Chineesche overwinning Nu de Volkenbond het er in principe over is eens geworden, sancties op Japan toe te passen, wegens den oorlog in China, heeft Japan in een geïnspireerde verklaring met tegenmaatregelen gedreigd. Bij toepassing van sancties, aldus deze verklaring, zou Japan zijn principieele po litiek van eerbiediging der buitenlandsche belangen en concessies in China moeten her zien. Doorbraak der Japansche linies Generaal Li Tsoeng Jen maakte volgens Chineesche mededeel ingen van het front, melding van de groote Chineesche overwin ning sinds Taier Tsjwang. De overwinning op de Japanners had nabij Sjawo plaats, dat op een afstand van honderd mijl ten Noord-Oosten van Hankau is gelegen, midden in het Tai Pehgebergte. Door een manoeuvre uit de flank werden de beste troepen van de dertiende Japansche divisie onder prins Naroehiko omsingeld. De Japansche linies stortten na een strijd van drie dagen ineen, de overgebleven troe pen sloegen op de vlucht en lieten tanks, vrachtauto's, kanonnen, enz. achter. Van Japansche zijde wordt medegedeeld, dat twee divisies Chineesche troepen de Japansche linies hebben doorbroken in den Sjawo-sector. Zij werden echter door de Ja pansche troepen tot staan gebracht, omsin geld en „worden thans met volledige ver nietiging bedreigd". KWALITEIT en LIJN harmonieeren volkomen In de W.L.D. Schoen Heeren die het ge noegen kennen van het beste te dragen, kie zen daarom steeds W.L. D. SCHOENEN Minister Oegaki afgetreden De Japansche minister van buitenlandsche zaken Oegaki is afgetreden wegens i r.ingsverschillen met het leger, hetwelk den minister verweet, dat hij te zwak was tegen over Engeland, dat hij de vreemde mogend heden in China spaart en een te overheer- schende rol in het kabinet trachtte te spelen. Onmiddellijk na het aftreden van den nister van buitenlandsche zaken, O e g a kwamen de kabinetsleden bijeen voor langdurige bespreking. Naar bekend wordt, schijnt te zijn beslo ten, dat minister-president K o n o j e tege lijkertijd de portefeuille van buitenlandsche zaken op zich zal nemen. Belgisch militair vliegtuig verongelukt Vloog tegen kerktoren te Brugge Fen Belgisch militair vliegtuig, dat Ostende onderweg was, is wegens den mist te Brugge tegen een kerktoren gebotst. De machine stortte neer in den voortuin van het bisschoppelijk paleis. De piloot werd gedood, terwijl de w nemer levensgevaarlijk werd gewond. Enkele voorbijgangers werden licht kwetst door de neervallende steenen van den gedeeltelijk vernielden toren. g Het beste Natuurlijke Bronwater Met verloop der besprekingen te München 's Nachts om hall één het protocol onderteekend De conferentie van de staatslieden der vier groote Europeesche mogendheden, welke gistermiddag om kwart voor één te München was begonnen, werd heden nacht om half één besloten met de onder- teekening van een protocol, dat uit acht artikelen en vier annexen bestaat en on geveer drie bladzijden getypt schrift groot is De inhoud daarvan drukken wij el ders af. Over het verloop der besprekingen in de oude Beiersche hoofdstad wordt het volgen de gemeld: Voor de ochtendzitting der eigenlijke conferentie een aanvang nemen kon, had H i 11 e r reeds twee gesprekken gevoerd met Mussolini, het eerste in den trein tusschen Kufstein en München, dat ander half uur heeft geduurd en het tweede na aankomst te München, waar de Fuehrer te gen elf uur een bezoek bracht in het Prins Karei Paleis, waar Mussolini zijn intrek heeft genomen. Daladier had des middags in den Führerbau zijn eerste onderhoud met Hitier en Goering. Dat gesprek was bizon der hartelijk. Hitier sprak o.a. de hoop uit. dat na deze historische bijeenkomst een duurzame samenwerking zou kunnen ont staan. Daladier heeft vervolgens met Cham berlain van gedachten gewisseld en dat onderhoud verliep in denzelfden geest van vriendschap en solidariteit, welke de jongste bijeenkomst te Londen kenmerkte. Tenslotte heeft Daladier met Mussolini eenige vriendelijke en hoffelijke gesprek ken gevoerd. De eerste samenspreking tie werden de buitenlandsche staatslieden naar de op de eerste verdieping gelegen ont vangzaal geleid, waar de Führer zijn gasten wachtte. Vóór den aanvang der besprekingen ge bruikten de leiders der regeeringen met dc heeren van hun gevolg staande een hapje, waarbij wederom gelegenheid was tot onge dwongen besprekingen der staatslieden en diplomaten onderling. 50% Areas, (Anglo-French Plan).HI Hitter's Demands(byOcl.t). Plebiscite Areas (by Nor 25).-uH Deze kaartaan de „Times" ontleent, geeft de nieuwe Tsjechisch-Duitsche grens voorsteltt de gebieden met meer dan 50 pet. Duitsche bevolking, y.c.o igelijk de Duitsche regeering zich deze die, waarover nog zal worden gestemd. Na afloop van dit ongedwongen twaalf uurtje noodigde de Führer de regeerings chefs naar zijn werkkamer. Zij werden bijgestaan door Von Ribben- troip, Ciano en Leger. De algemeene beraadslaging liep over het Tsjecho-Slo waaksche vraagstuk. Hitier sprak de meening uit, dat snel een oplossing tot stand moest komen en dat het van belang was. dat de gedane beloften zon der langer dralen door de regeering t( Praag zouden worden ten uitvoer gelegd. Achtereenvolgens hebben Chamberlain. Daladier en Mussolini daarop hun opvattin gen ten aanzien van het geheele aan de orde zijnde probleem uiteengezet. De bespreking, welke om kwart voor één was begonnen, duurde voort tot drie uur. In den middag werd bijna vier uur gecon fereerd; men eindigde eerst om half negen. Op uitnoodiging van Hitier namen na de onderhandelingen, Mussolini, Chamiberlain en Daladier deel aan een gemeensohappe- lijken maaltijd, waarvoor ook een vrij groote kring van leidende Duitsche persoonlijk heden. benevens persoonlijkheden uit de onmiddellijke omgeving der drie buitenland- sdhe staatslieden waren uitgenoodigd. 's Avonds om tien uur kwamen Cham berlain en Daladier weer naar den Führerbau, alwaar Mussolini en H i t- 1 e r reeds vertoefden. De besprekingen, welke onmiddellijk weder werden ter hand genomen, leidden tenslotte tot de nachtelijke onderteekening van een accoord, gelijk dit m het hierboven genoemde protocol werd samengevat. Een nieuw memorandum aan Praag Volgens Havas hebben 's middags be halve de vier staatslieden, ook de speciale deskundigen aan de conferentie deelgeno men, aangezien het er toen om ging de mo daliteiten vast te stellen van de toepassing der regeling van het Sudeten-Duitsche pro bleem, waaromtrent in principe reeds over eenstemming in den morgen was bereikt op de essentieele punten. Over de toepassing oer regeling sal een gedetailleerd en nauwkeurig memorandum worden opgesteld, dat aan Praag zal wor den medegedeeld, zoodra de termen er van definitief zullen zijn vastgesteld. Dit memo randa m zal een plan vormen tot geleidelijke ontruiming der gebieden, die aan Duitsch land zullen komen. In-de eerste plaats zullen de gebieden, waarin de Duitsche bevolking onbetwistbaar in de meerderiheid is, tusschen 1 en 10 Octo ber door de Tsjechen moeten worden prijsee geven onder controle van het ..Britsche Le gioen' of van een internationale troepen macht. Ten tweede zal ten aanzien van de gebie- !»v5:.i^aar Duitsohe bevolking minder didht is en waarvan Tsjechoslowakije niet a prion een aanhechting aan Duitschland toegeeft, een internationale commissie, waar in niet alleen Duitschland. Groot Britannië Frankrijk en Italië, maar ook Tsjechoslowa kije zitting zullen hebben, geroepen zijn, om alle geschilpunten op te lossen, welke de toewijzing der gebieden zal opwerpen, zoo wel ten aanzien van de souvereiniteit als van de economische en financieelo conse quenties. De taak dezer internationale commissie die aldus in de plaats komt van het plebis ciet^ zal snel ten uitvoer moeten worden ge- Jegd en in ieder geval in staat moeten stel len tot afbakening der nieuwe grenzen en tot de daaropvolgende inbezitneming tegen 2o November. Fransche kringen betuigen hulde aan den realistischen gerst, dien Hitier betoont tij dens de besprekingen, evenals aan de ver zoeningsgezinde bedoelingen van Mussolini. De Fransoh-Britsohe samenwerking blijft in volstrekte solidariteit voortgaan, Uit Oosten West-lndii De kolonisatie problemen De vestigingen op Nieuw-Guinea Nederlandsche boeren naar Indi'è De Kolonisatie-raad heeft gisteren be sprekingen gehouden met vertegenwoordi; gens van de vereeniging Kolonisatie Nieuw- Guinea over maatregelen, welke ten aanzien van oe kolonisaties van die vereeniging in het Sentani-gebied en in ürangsbari zullen moeten worden getroffen. Dit overleg leidde tot volledige overeenstemming. De vereeni ging verklaarde zich accoord met het stand punt van den Kolonisatie-raad dat geen vee dere steun zal worden verleend aan de kolo nisatie in het Sentani-gebied, in verband met de ernstige bezwaren welke die raad heelt tegen een kolonie op die plaats. De vereenk ging zal echter deze kolonisatie op besohei. den schaal met eigen middelen voortzetten De Kolonisatieraad kon zioh niet veree nigen met het voorstel der vereeniging om een voorloopige kolonisatiekern van Or&ng» bari over te brengen naar een nader te be palen punt in het Ransikidal. waarbij de' gedachte voorzat, aansluiting te zoeken bi| het lamdhouwproefbedrijf, dat aldaar door het gouvernement zal worden opgezet Daarentegen kon de raad wel aan de veree niging hulp toezeggen voor de oprichting van een mechanisch toegerust proefbedrijf in een gebied buiten Nieuw-Guinea. teneinde daarmede de noodige ervaring op te doen voor kolonisatie met mechanische middelen,1 De vereeniging stelt zich voor van dit aan-| bod gebruik te maken, zoodra de verdere exploitatie van Nieuw-Guinea de aanwezigj heid zal hebben aangetoond van gebieden,1 welke beter voor kolonisatie geschikt zija In afwachting daarvan behoudt de veree niging zich haar aanspraken voor op de huidige reservaten. In deze bespreking is tevens het voorstel behandeld om op beperkte schaal een proef te nemen met een aantal Nederlandsche boe ren in het gebied van de Dairi-kolonisatie' (de Dairi-landen zijn gelegen op de hoog vlakte van de Oostkust van Sumatra, de H. V. A. had destijds een optie op dit gebied! doch heeft na eenige jaren onderzoek, de concessie aan het gouvernement terugge geven). Het doel van deze proefneming ia de vorming van een gemengd boerenbedrijf! eenerzijds gebaseerd op landbouw, ander- zijds op veeteelt en zuivelbereiding. Hier voor is de medewerking verkregen van de Nederlandsdhe vereeniging „Stichting Ne derlandsche volksplanting op Sumatra, Gro ningen" en van de Indische Mij voor werk verschaffing te Medan. Indragiri honderd jaar Nederlandsch BUITENZORG. 29 Sept. (Aneta). Ter ge- legenheid van de herdenking op 27 Sept. jl, van het feit, dat het landschap Indragiri honderd jaar geleden onder het directe toe zicht van het Ned.-Inaische gouvernement werd gebracht, is aan den zelfbestuurder van Indragiri, Radja Machmoed, de groote gou den ster van trouw en verdienste toegekend. oljls bedenkea u>e dit all als toe ongesteld zijn. als voe» ons polkomen gezond poelenj pergeten toe het Paak \oeer.| ^ralsma pan "üalkenhurg'sl leoertraan kan 7iia grootstej schat helpen bevoaren. GEMENGD NIEUWS DE STEEKPARTIJ TE UTRECHT UTRECHT, 30 Sept. De toestand van den jongeman, die in het park Oog in Al door zijn 17-jarige ex-verloofde werd gesto ken, is aanmerkelijk verbeterd, zoodat on middellijk levensgevaar niet meer bestaat. Het meisje heeft op het hoofdbureau van politie, waar zij 's nachts in verzekerde be waring zat, tegenover den commissaris van politie een volledige bekentenis afgelegd.' Daar hierbij niet is komen vast te staan, dat zij met voorbedachte rade zo-u hebben ge handeld, werd proces-verbaal opgemaakt wegens mishandeling. TEGEN HAMSTEREN De politie te Nijmegen heeft reeds meerdere adressen gecontroleerd, waar bij zondere voorraden levensmiddelen zijn op geslagen. Deze zullen onmiddellijk in beslag! worden genomen, zoodra de wetten tegen het hamsteren in werking treden. INBREKER TOT TWEE JAAR VEROORDEELD AMSTERDAM, 30 Sept. Conform den eisch veroordeelde de rechtbank een reci divist, die een steen door een ruit van een juwelierswinkel op den Nieuwendijk had gegooid en eenige 6ieraden had gestolen, tot twee jaar gevangenisstraf. GARANTIE-STANDGROEN GARANTIESTAND BRUIN GARANTIE-STAND ROOD GARANTIE.STANDZWART GARANTIE-STANDBLAUW ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraag» Uw schilder bij alle buitenverf, werken bovenstaande merken Worden 5 Jaar gegarandeerd

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2