Neville Ckamt erlain verantwoordt ziek in ket Lagerkuis Het Britsche beleid inzake het Sudeten-vraagstuk Aspirin© De wereld is opgelucht! Nederlandscfie Meubelfabriek Wageningen N.V, Eischt Ned. Fabrikaat KNUTSELAARS N.V, KEMPENSCHE ZINK MIJ, ASBEST I RUBBER DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1938 EERSTE BOlD PAG. 2 Mussolini treedt op als vredesbemiddelaar Heden vier-mogendkeden-conlerentie in Müncken Voor een overvol Lagerhuis, de afgevaardigden hadden tot zelfs op de trappen moeten plaats nemen, heeft de Britsche eerste Minister Neville Chamberlain gistermiddag een uitvoerige uiteenzetting gegeven van het door de Britsche regeering gevoerde beleid inzake het Sudeten-Duitsche vraag stuk. Ook Koningin Mary en de Hertogin van Kent bevonden zich onder de aanwezigen. Op de diplomatentribune was het een geschitter van uniformen en decoraties; algemeen heerschte het besef, dat men op het punt stond, een historische gebeurtenis van den eersten rang mee te maken. Onder doodsche stilte nam de premier het woord, doch weldra vernam men reeds uitingen van bijval, en toen hij tenslotte kon mededeeling doen van Mussolini's bereidheid, bij Hitier te bemiddelen, en van de onverwacht gunstige resultaten van deze démarche, keilde het enthousiasme schier geen grenzen. Vandaag staan wij geplaatst voor een toe stand. welke sinds 1914 zijn weerga, niet ge vonden heeft, zoo zeide Chamberlain. Ik kan niet nalaten te denken, dat, indien artikel 19 van het handvest van den Vol kenbond in werking zou zijn gesteld, wij Kle crisis zouden hebben kuup.en voorkomen. Voor de nalatigiheid in dezen moeten alle leden van den Volkenbond de verantwoor delijkheid dragen, doch ik ben niet hier om eenigen blaam op hen te werpen. De toestand, waarvoor wij in Juli ge plaatst waren, was de impasse, welke was ingetreden bij de Tsjechisch-Sudeten-Duit- sche onderhandelingen en de reeds uitge sproken bezorgdheid, dat, indien men niet spoedig uit deze impasse zou geraken, de Duitsche regeering zou kunnen interveniee- ren. Voor de Britsche regeering waren drie wegen te volgen. Bemiddelingstaak opgenomen Wij zouden gedreigd kunnen hebben in oorlog te gaan met Duitsclhland, indien het Ts jeciho-Slowakije zou aanvallen; of wij zouden afzijdig hebben kunnen staan en hebben toegelaten, dat de zaken hun beloop zouden nemen; of ten slotte: wij zouden hebben kunnen probeeren een vreedzame oplossing tot stand te brengen door den weg Tan bemiddeling. De eerste richting werd afgewezen en het tweede alternatief was ook weerzinwekkend voor ons. Daarom, hebben wij ons tot de derde mogelijkheid gewend, n.l. de bemid- ÜelLngstaak. Chamberlain bracht in dit verband hulde aan Runciman en zeide. dat indien lord .Runciman ten slotte niet geslaagd is, dat piet z ij n schuld' was. Na een overzicht te hebben gegeven van Öe verdere bemiddelingspogingen van Run ciman, die gehandicapt werden door de (Voortdurende herhaling van incidenten, zei Chamberlain: Toen Henlein 2 September 'j.l. een bezoek aan Berchtesgaden bracht, had hij een boodschap van Runciman voor Hitier bij zich. waarin uitdrukking werd gegeven aan de hoop, dat Hitier de voort zetting van onderhandelingen zou goed keuren en steunen. Henlein heeft geen direct antwoord aan iRuneiman gegeven, doch hij keerde terug, overtuigd van den wensctti van git^er naar een vreedzame oplossing. De pogingen van Runciman' zijn in aan zienlijke mate geslaagd en hebben de Sude- ton-Duitsohers en de Tsjechische regeering 'dichter tot elkander gebracht. Intusschen hebben de gebeurtenissen in Duitschland zelf de Britsche regeering aanzienlijk be zorgdheid gegeven. Ongerustheid Vervolgens zette spr. uiteen, hoe de Brit- feche regeering begin Augustus mededeelin- gen kreeg over Duitsche militaire voorbe reidingen op groote schaal, waarop de Britsche ambassadeur opdracht kreeg te .wijzen op het dreigende voor Tsjecho-Slo wakije, dat dit gebaar inhield. Het uiteinde lijk gevolg zou kunnen zijn. een gevaar loopen van den vrede in Europa. Von Rih- bentrop antwoordde, niet over militaire maatregelen te willen spreken. Eind Augustus verscherpte zich de toe stand. De Fransche regeering nam voor zorgsmaatregelen en de Britsche regeering waarschuwde Duitschland dringend, zonder een misschien als onheusch te beschou- .wen formeelen stap te doen. Chamberlain gaf vervolgens een verslag van de stappen, welke de Britsche gezant te Praag heeft gedaan op 3 September, waarhij hij heeft gewezen op de noodzake lijkheid, in het belang van Tsjecho-Slowa- kije zelf, onmiddellijk en zonder voorbe houd die concessies te doen, zonder welke de Sudeten-Duitsche kwestie niet kon wor den geregeld. Op versohillende wijzen de Brit- scflie meening onder de aandacht der Duitsche leidende personen gebracht, doch men wendde zich niet persoonlijk tot Hitier. Als laatste middel besloot Chamberlain toen tenslotte persoonlijk maar Duitschland te gaan om een on derhoud te hebben met Hitler en in een persoonlijk gesprek te zien of er hoop was op het behoud van den vrede. Niet tegenstaande alle kans op critiek, voelde ik, aldus spr., dat millioenen •menschelijke wezens op het spel stonden en dat ovenvegingen over critiek oiet konden worden toegelaten. Riskeeren van een wereldoorlog De minister-president verklaarde verder verwonderd te zijn over de warmte, waar mede zijn initiatief werd begroet. In zijn eerste onderhoud met Hitiler werd hem dui delijk, dat de toestand dreigender was, dan hij dacht Hitier zette in beleefde bewoor dingen uiteen wat hij verlangde. Hij voegde hieraan toe, dat hij liever dan te wachten, bereid' was een wereldoorlog te riskeereru. Hitier beklaagde zich over de Britsche be dreiging, doch Chamberlain heeft hem hier op geantwoord, dat er onderscheid is tus- schen waarschuwing en bedreiging. De minister-president kreeg zoo sterk den indruk, dat Hitier over woog onmiddellijk een inval te doen in Tsjecho-Slowakije, dat hij vroeg of Hitler hem die reis had laten maken om zijn tijd te verspillen. Hitier antwoordde hierop, dat in dien Chamberlain hem verzekerde, dat de Britsche regeering het begin sel van zelfbestemming goedkeurde, hij bereid was te spreken over wegen en middelen om tot een op lossing te komen. Indien de Britsche regeering hiertoe niet in staat was, dan zouden besprekingen nut teloos zijn. Chamberlain moest hierover eerst zijn collega's raadplegen en hij vroeg Hitier alle vijandelijkheden op te schorten tot het antwoord ontvangen zou zijn. Hitier beloofde dit, op voorwaarde, dat in Tsjecho- Slowakije niets zou geschieden, dat hem zou dwingen in te grijpen. Afscheiding onvermijdelijk Bij zijn terugkeer te Londen verklaarde Lord Runciman. dat volgens zijn meening de schuld van het mislukken van de onder handelingen lag bij de Sudetenduitscihe extremisten, doch in verband met de jongste gebeurtenissen was hij van meening, dai' den Sudeten het recht van zelfbeschikking moest worden gegeven. Hij beschouwde een af scheiding onvermijdelijk. Na overleg met de Fransche regeering, werd vervolgens besloten, zoo verklaarde Chamberlain o.a. verder, de Tsjechische re geering mede te deelen. dat het door de Su deten bewoonde gebied niet binnen de grenzen van Tsjechoslowakije kon blijven, zonder gevaar voor den vrede en het bestaan van Tsjechoslowakije zelf. De regeering te Praag werd aangeraden de gebieden, welke door meer dan 50 pet. Sudeten werden be woond. af te staan aan Duitschland. De Tsjechische regecring heeft dit voor stel onvoorwaardelijk aangeno men. Ook Italië garant Sprekende over het bezoek aan Codes- herg verklaarde Chamberlain, dat hij har telijk werd verwelkomd in de straten, waar hij door reed. Hieruit bleek hem, dat het Duitsche volk den vrede wenscht. Chamberlain deelde bij deze gelegenheid Hitier mede, dat met de Franshce regcering maatregelei! waren uitgewerkt om te komen tot het overgeven van het betrokken gebied en het vaststellen van een definitieve grens en hij stelde garanties voor. Hitier maakte geen bezwaar tegen garanties, doch h ij verlangde, dat ook Italië als garant zou optreden. Verder verklaarde Hitier, dat hij geen niet-aanvalsverdrag mot Tsjecho-Slowakije zou kunnen sluiten, zoolang de verlangens van de andere minderheden in dit land met waren ingewilligd. Zoodra deze verlan gens zouden zijn ingewilligd was hij bereid zich onmiddellijk te voegen bij de interna tionale garanten. Andere voorstellen kon ITitler niet aanvaarden, aangezien zij te weinig omlijnd waren en hij gaf Chamber lain het bekende memorandum. Chamberlain bevond zich hierdoor in een geheel nieuwe situatie. Te Berchtesgaden was hem gezegd, dat, indien de Sudeten zelfbestemming zouden krijgen, Hitier we gen en middelen zou bespreken. Hitier hr'eft later aan Chamberlain ge zegd, dat hij nooit heeft gedacht, dat Cham berlain terug zou komen om te zeggen, dat dit neginsel was aanvaard. Chamberlain spoorde zijn hoorders aan, niet te denken, dat Hitler hem met opzet heeft bedrogen. Chamberlain zelf is er van overtuigd, dat dit niet het geval" is. Hij dacht evenwel naar Godesberg te ko men om wegen en middelen te bespreken en hij was getroffen toen hem werd gezegd, dat de voorstellen onaanvaardbaar waren en toen hem andere voorstellen werden ge daan, welke hij niet eens kon overwegen. Hij achtte het verstandig den volgenden dag commentaar op de nieuwe voorstellen op papier te brengen en aan Hitier te over handigen, alvorens tot besprekingen over te gaan. Dit bracht geen wijziging en in het laatste onderhoud werden Chamberlain het memorandum en de kaart overhandigd. In het memorandum vond hij voor het eerst de tijdlimiet. Bij deze gelegenheid wees Chamberlain nog op de ernstige gevolgen, welke een oorlog zou brengen. Bitter verwijt Ik verweet den rijkskanselier bit ter, zeide hij verder, dat hij in ge breke bleef, op eenigerlei wijze tege moet te komen aan mijn streven, den vrede te verzekeren. Ondanks deze duidelijke woorden werd de bespre king in vriendschappelijker geest voortgezet dan een der voorgaande. Hitier zeide mij, dat hij er naar zijn meening al op had geantwoord, daar hij de operaties, waartoe hij het plan had gehad, had uitgesteld, en in zijn voorstellen aan Tsjecho- Slowakije een prens had voorge steld, die geheel verschilde van die, welk hij als het resultaat van een militair conflict zou hebben ver kregen. Spr. voegde hieraan toe, dat Hitier hem stellig gezegd had, dat met de oplossing van deze kwestie de territoriale A'erlangcns van de baan waren en dat hij gaarne met Enge land bevriend wilde zijn, al was de kwestie der koloniën dan ook een netelige. Chamberlain herinnerde vervolgens aan de verdere ontwikkeling, en aanhet ant woord van Hitier, waarin deze verklaarde, dat hij zich zou neerleggen bij het resultaat van de volksstemming en tenslotte deel iou nemen aan een internationale garantie voor de rest van Tsjecho-Slowakije, nadat een maal de minderhedenkwesties geregeld zou den zijn. Vervolgens deed Chamberlain voor lezing van de persoonlijke boodschap, die hij aan Mussolini heeft gericht. Mussolini's optreden In antwoord op deze boodschap, zoo ver volgde spr., ontving ik de mededeeling, dat instructies waren gezonden aan den Ita- liaanschen ambassadeur te Berlijn om van daag onverwijld een bezoek te brengen aan Von Ribbentrop om te verklaren, dat, terwijl Italië zijn verzekering, Duitschland bij te staan, volledig zou nakomen, Mussolini in verband met de groote beteekenis van het verzoek der Britsche regeering hoppte, dat C7fc %eg Liever dadelijk een paar Aspirintjes dan een paar dagen onder de wol. Geen beter middel tegen verkoud heid dan HET PRODUCT VAN VE«T*OUWENI Hi tier de actie, waartoe naar de kanselier aan Wilson had verklaard, vandaag om 14 uur zou worden overgegaan, voor minstens 24 uur zou uitstellen, teneinde den toestand opnieuw te bestudeeren en een vreedzam; regeling te vinden. Dit was een nogal ge ruststellende verklaring, en ik aarzel niet, op grond van het persoonlijk contact, dat ik met I-Iitler heb gehad, te verklaren, dat ik geloof, dat hij meent wat hij zegt, doch voor mij ging het er voor alles om, dat de moei lijkheden en duisterheden opnieuw terug gebracht waren tot de feitelijkheden, en het is ondenkbaar, dat door onderhandeling geen oplossing kan worden gevonden. Chamberlain verklaarde verder, dat hij daarop aan Hitier een schrijven had gezon den, waarin hij zeide: ,,Na het lezen van uw brief ben ik er zeker van, dat gij zon der oorlog en zonder verwijl op alle hoofd punten voldoening kunt krijgen, en ik heb voorbereidingen getroffen om zelf direct naar Berlijn te komen om met u en de vertegenwoordigers van de Tsjjechische re geering over een regeling te spreken, te zamen met de vertegenwoordigers van Frankrijk en Italië, indien u dit wenscht. Ik ben ervan overtuigd, dat wij binnen een week tot overeenstemming kunnen komen. Ik kan niet gelooven, dat gij de verant woordelijkheid op u wilt nemen voor het ontketenen van een wereldoorlog, die wel licht het einde der beschaving zou beteeke- nen, en dat terwille van een paar dagen vertraging in de regeling van dit oude pro bleem." In antwoord hierop verklaarde Hitier zich bereid, de mobilisatie voor 24 uur uit te stellen. Vreugde in het Lagerhuis Chamberlain vervolgde: hoe wij ook in het verleden over Mussolini gedacht mogen hebben, ik geloof, dat ieder zijn gebaar zal toejuichen. Hij heeft zich bereid verklaard, met ons samen te werken. Doch dit is nog niet alles. Ik heb nog iets te zeggen. Ik heb bericht van Hitier ontvangen, dat hij mij uitnoodigt, hem morgenochtend te München te ontmoeten. Hij heeft ook Mussolini en Daladier uitgenoodigd. (Vrijwel alle afgevaardigden verhieven zich bij deze verklaring onder luid ge juich van hun zetels, met hun papie ren zwaaiend, terwijl enkelen uitrie pen „God zij dank"). Toen 't gej'uich bedaard was, ging Cham berlain voort: Er zal wel geen lid van dit Huis zijn, die niet zijn hart heeft voelen op springen, nu hij gehoord heeft, dat de crisis opnieuw is uitgesteld, en dat zich opnieuw de gelegenheid biedt om door onderhande ling en goeden wil te trachten, een oplos sing te vinden voor een probleem, waarvan de regeling reeds in zicht is. Ik kan niet meer zeggen. Ik hoop, dat het Huis mij thans zal laten gaan om te zien wat ik van deze laatste poging kan maken, en wellicht zal dit debat in verband met de nieuwe ontwikkeling voor een paar dagen worden verdaagd, waarna wij mis schien in gelukkiger omstandigheden bijeen zullen kunnen komen. Nadat Chamberlain hiermede zijn rede had beëindigd, werd hij opnieuw door de meerderheid van het Huis stormachtig toe gejuicht, Geen mobilisatie in Hongarije BOEDAPEST, 28 September. (Hongaarsch telegraaf agentschap). Van büitehlaudsche zijde is gemeld, dat Hongarije zou mobilisee- ren. In officieele kringen wordt dienaan gaande medegedeeld, dat in Hongarije geen mobilisatie is gelast. Behalve de voorzorgs maatregelen, welke zijn getroffen in de ge bieden aan de grens van Tsjecho-Slowakije, zijn geen maatregelen genomen. Volgens een Reuter-bericht uit Londen heeft ook daar de Hongaarsche legatie ver klaard, dat alle geruchten over een mobilisa tie in Hongarije volkomen onwaar zijn. De vier staatslieden, die vandaag te München een conferentie zullen houden, waarop de aandacht van heel de wereld is pevestigd, Vafi Imkè Haat fécht$\ Gham bèrtalrfi Hitler, Müsèolini tn Daladier. LEVENSVERZEKERINGMAATSCHAPPIJ ,.V I T A L I S" N IJ M E G E N Burg-, van Schaeck Mathonsingel 2 HET GOEDE ADRES Italië zegt: grondslagen voor een accoord bestaan reeds Uitzicht voor Europeesche regeling op breede basis Na een bezoek te hebben gebracht aan staatssecretaris Huil, heeft de Duitsche ambassadeur te Washington verklaard, dat hij geloofde, dat de conferentie te Münohen zou leiden tot een Europeesche regeling op tweeden grondslag, welke niet alleen de Sudeten-Duitsdhe kwestie zou omvatten, doch tegelijkertijd andere Europeesche problemen. Gezaghebbende kringen te Rome ver klaren, dat wanneer overeenstemming is bereikt over een gedachtenwisseling tussahen de vier regeeringshoofden der groote mogendheden, dit beteekent, dat de grondslagen van een accoord reeds hestonden, voordat de laatste complica ties der Tsjeoho-Slowaaksche crisis den toestand geheel vergiftigd hadden. In het Britsche lagerhuis hebben zich gisteren tooneelen afgespeeld, die hun weer ga niet kennen in de annalen van hei" Brit sche parlement. De afgevaardigden renden op Chamberlain toe en verdrongen elkander, om hem de hand te kunnen drukken. Op het oogenblik, waarop Chamberlain de mededeeling deed van de conferentie to München. kon men waarnemen, hoe ko ningin M ary, die de lagerhuiszitting bij woonde, in tranen uitbarstte en zich, ge steund door een hofdame, terugtrok. Onmiddellijk na de verdaging van het la gerhuis kon men in de wandelgangen van het parlement den indruk vernemen, dat de conferentie te München zeer moeilijk zal kunnen mislukken. Men venvacht algemeen, dat het bezoek van Chamberlain op het Duit sche volk een diepen indruk zal maken, waarmede de Duitsche leidende figuren niet zullen kunnen nalaten rekening te houden. Voorts is men van oordeel, dat Mussolini niet zal nalaten, zooveel mogelijk aandrang uit te oefenen ten gunste van een vreedza me regeling van het geschil. Vreugde te Rome grenzenloos De buitengewoon geestdriftige toejuichin gen, welke Mussolini te Rome ten deel vielen bij zijn vertrek naar München, gaven uitdrukking aan het geweldige gevoel van opluchting en vreugde, dat zich eensklaps van de bevolking meester heeft gemaakt Tot nog toe waren de Romeinen volkomen BETIMMERINGEN MEUBELEN WAGENTNGEN TELEFOON1 2613 Hitier weerlegt Praags bezwaren Een schrijven aan Chamberlain Van semi-ofificieele Duitsche zijde wordt gemeld, dat Adolf Hitler Dins dag in een schrijven aan Neville Chamberlain de bezwaren, welke van Tsjechische zijde worden geopperd, heeft weerlegd. De Tsjechische regeering zegt, aldus het schrijven, dat de voorstellen van het memorandum Tsjecho-Slowakije den waarborg voor zijn nationaal bestaan zouden ontnemen, terwijl door één Duit sche maatregel van militair geweld de Tsjechische staat zou kunnen worden vernield. De führer stelt hier tegenover, dat een volksstemming zal worden gehouden naar het voorbeeld van de stemming in het Saar- gebied. De nieuwe grens zal overeenkomstig den uitslag van de verkiezing worden afge paald en is dus van Duitsche zijde nog niet vastgelegd. De bezetting door Duitsche troe pen is slechts een veiligheidsmaatregel, wel ke snel een definitieve regeling tot stand moet brengen. Deze maatregel is noodzake lijk, in verband met d enonhoudbaren toe stand in het Sudeten-Duitsche gebied. De Praagsch-e pers, aldus gaat het schrij ven voort, meent, dat eerst overeenstem ming moet worden bereikt over de modali teiten van de overdracht van het gebied. Hierdoor zou het Praag evenwel mogelijk zijn, de onderhandelingen tot ln het onein dige te vertragen. De ervaringen van den afgeioopen zomer en van de laatste twintig jaar geven hiertoe genoeg aanleiding. Ten aanzien van de verklaring van Praag, dat een groot deel van de verdedigingswer ken verloren zouden gaan, wordt in het schrijven gezegd, dat de verdedigingswerken in het Sudeten-Duitsche gebied natuurlijk verloren gaan. Dit is een onvermijdelijk ge volg van de afscheiding van het Sudeten- gebied, waarin Praag zelf heeft toegestemd. Indien men zou moeten wachten, tot nieuwe werken gereed zijn, dan zou men jaren moe ten wachten. Verder wordt in 't schrijven erop gewezen, dat ook na de bezetting van het Sudeten- Duitsche gebied door de Duitsche troepen den Tsjecho-Slowaakschen staat geen gevaar zou dreigen. Ten aanzien van de Tsjechische minder heid, welke in het Sudeten-land achter zal blijven na afscheiding van het gebied, be looft Hitier dat deze Tsjechen niet te ver duren zullen hebben wat de Sudeten-Duit-1 schers'. hebben moeteji lijden, kalm gebleven, doch deze kalmte was evenJ zeer epn uitdrukking van berusting als vnn den wil, niet te gelooven, aan de mogelijk, heid van een conflict, waarvan men de rede. nen niet zou hebben .begrepen. De verontrustende berichten van de laat ste dagen, die ten laatste de menigte hadden! overtuigd, dat van nu af aan een conflict! practisch onvermijdelijk was, hadden de st.ad het aanzien gegeven van volmaakte vertwijJ feling. Geen enkele militaire maatregel was officieel genomen, doch men wist dat ver scheiden artilleristen van het luchtdoelgcj schut onder de wapenen waren geroepen, evenals leden van de bergartillerie. En toen eensklaps, zonder dat men wist van waar het kwam, het bericht verscheed waarin werd aangekondigd, dat er een ac coord tot stand was gekomen en dat Musso lini er in geslaagd was den „Führer" te] overreden, af te zien van geweld, wag de vreugde dan ook grenzenloos. Hoop herleeft te Parijs In de Fransche hoofdstad heeft het be richt, dat Daladier naar München zou gaan, om aldaar Chamberlain, Hitler en Mussolini te ontmoeten, een gevoel van geweldige opluchting te weeg gebracht! Daladier heeft 's avonds voor de radio het: Fransche volk dank gebracht voor zijn kal me houding in dezen tijd van spanning, en ook aan de opgekomen soldaten, die op 7.00 prachtige wijze gehoor hadden gegeven aan de oproepingen. Omtrent zijn reis naar Duitschland wenschte de premier echter geen verklaringen af te leggen. Genève opgewekt Het nieuws omtrent de conferentie te' München is in Genève met groote voldoe ning ontvangen. Ofschoon nog niet zeker 13, dat deze poging met succes e-al worden be kroond. zag men overal opgewekte gezich ten, omdat een nieuwe poging is ondernomen om den wereldvrede te behoeden. Een „belooning" voor Mussolini? Te Parijs verluidt, naar de Fransche corJ respondent der N. R. Crt. meedeelt, datj Frankrijk uit erkentelijkheid voor de door Mussolini ondernomen bemiddeling, aan Italië financieelen steun in het vooruit] zicht zou hebben gesteld. Bovendien zoii Frankrijk thans geneigd zijn de Italiaansche] verovering van Abessinië officieel te erken« nen. Omtrent de gegirondiheid dezer geruch] ten .valt echter geen bevestiging te verkriji gen. Gij bevoordeelt daarmedt Uw landgenootenen U zelvi GEMENGD VOEDER voor VARKENS, MELKVEE EN PLUIMVEE met gegarandeerd gehalte aan eiwit en vet volgens Algemeene Han dels voor waarden DCDTCI C' OLIEFABRIEKEN DCrciCLO AMSTERDAM N.V. FORTO-KOUDLIJM IS HET IDEAAL Steeds gereed, geen wachten, geen geknoei met stoffig poeder, geen resten, uiterst zuinig, enorme blndkracht,vlekvrjj op eiken. Vr. ze Uw winkeliet of anders ons, onder adresopg. v. Uw leverancier. FRENKEN'S FABRIEKEN - WEERT DAT SPAART GELD! Meer dan een vierde bespaart U op Uw brandstof, als U een PELGRIM HAARDKACHEL neemt. Eisch daarom steeds een: PELGRIM HAARDKACHEL N.V. PELGRIM GAANDEREN (Gem. Doetinchem) (Zlnca.de -la Camplne) PLOKZINK KETELZINK - ZWAVELZUUR SUPERFOSFAAT. Eenige fabrlkante ln Nederland van MAAGDELIJK BLOKZINK TELEFOON 69 WEERT VAN DER LINDENENVELDHUIS AMSTERDAM ROTTERDAM GRONINGEN VOOR AUE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN J. Koster Hzn. Scheepswerf „Gldeon' Groningen Rolland Voorwaarde voor loonende exploitatie U een economisch schip. Hiervan bent U zeker met een KOSTER-COASTER

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2