KUSSEN ENFA „MELLONA" en „ADELSHOEVE" ECHTE ROZENOLIE IS DUUR UITGAVE DER VIJF SAMENWERKENDE CHRISTELIJKE DAGBLADEN Nieuwe herfsthoeden en nieuwe kapsels 26 SEPT.—1 OCT. 1938 Een weinig bekend boek van een bekend schrijver ,Van Bunyans „Christenreize" zooals het boek in den regel wordt aangekondigd wordt wel gezegd, dat het op den Bijbel na het meest gelezen geschrift is. Zooveel is zeker, dat dit werk een wereldvermaard heid geniet en in meer dan drie eeuwen schier alom genoten heeft, die in schijnbaar lijnrechte tegenspraak staat tot den voud van den schrijver. We spreken van schijnbaren eenvoud, want zoo men het leven van Bunyan iets nader beziet, wordt men getroffen door de rijk dommen des geestes. welke in dit menschen- bestaan openbaar werden, een schat van diamanten, des te meer schitterend, wijl zij flonkerden in een tijd van duisternis en schemering. In dit jaar is het 350 jaar geleden, dat John Bunyan het hoofd neerlegde, ingaande in het Koninkrijk zijns Hemelschen Vaders, om daar te zien de straten van goud, de poorten van edelsteenen, waarvan zelfs deze „ziener" bij uitnemendheid hier op aarde slechts een afschaduwing aanschouwen mocht. Het is ons doel, om in dit artikeltje, na een korte vermelding van enkele gegevens uit het leven van dezen man, te herinneren aan een boek, door hem geschreven, een boek, dat bij lange na niet zulk een bekendheid verwierf als zijn „Christenreis", maar dat toch verdient om niet het minst door ons, vrouwen, te worden gelezen. Wij bedoelen het vervolg van het hoofdwerk, te weten de „Christinnereis". John Bunyan leefde in een tijd, die voor de Kerk des Heeren in Engeland, het land van den schrijver, donker en vol zorg was. De koningen, die aan het bewind waren, ken merkten zich door wispelturigheid en grove willekeur. Plechtige beloften werden even snel gedaan als in den wind geslagen en de bloedige vervolgingen, waaraan degenen, die zich met hun opvattingen niet konden vereenigen, blootstonden, deden in felheid en wreedheid weinig onder -'oor de periode van bangste zorg en ellende, waarin des Heeren gemeente ooit heeft geleafd Het land zelf leed onder twisten en burger oorlogen en het was ook op Bunyan, dat het krijgsmanschap zijn stempel drukte. Eén moment met name heeft in dezen harden tijd indruk op hem gemaakt. Eens moest hij als jeugdig soldaat op wacht staan, maar om een of andere reden vroeg hij een vriend, den dienst voor hem te willen waar nemen voor één enkelen nacht. In dezen zelfden nacht nu werd zijn makker heime lijk door den vijand gedood. Had Bunyan op zijn plaats gestaan, dan zou z ij n einde waarschijnlijk zijn gekomen. Krachtdadig bekeerd, heeft Bunyan, die weldra een eerzaam handwerker werd hij herstelde pannen en ketels en voorzag zoo in het onderhoud van zich en zijn gezin zich gesteld in dienst van den Koning der Koningen. Dra onderscheidde hij zich door opmerkelijke predikgaven, waardoor hij duizenden en duizenden wist te bereiken. Reeds vroeg had hij daarbij vele droomen en gezichten, welke hij in zijn toespraken vlocht en die natuurlijk aan zijn woorden een bijzondere wijding gaven. Was Bunyan welgevallig in de oogen van zijn gemeente, de Overheid oordeelde, waar hij de voorschriften, door haar ook voor het kerkelijk erf uitgevaardigd, niet wilde vol gen, anders over hem, en tijdens de harde vervolgingen, allerwege in den lande tegen hen, die afweken in de leer van de staats kerk, ingesteld, werd ook de koene predi ker gevangen genomen en in den kerker ondergebracht. Nu eens mild behandeld, dan weer strenger aangepakt, heeft de vol hardende man weinig minder dan twaalf lange jaren in hechtenis doorgebracht. Men behoeft waarlijk niet te vragen, wat dit voor hem, die zoo gaarne het Woord Gods ver kondigde, beteekenen moest. Evenwel, een onvruchtbare tijd was het geenszins, en het eene geschrift na het dere zag het licht. Een reeks van publica ties werd uitgegeven. Een reeks van publicaties! Wij zijn gewend, de woorden „Bunyan" en „Christenreis" zoo te vereenzelvigen, dat we wel eens vergeten, dat dit werk niet het eenige van hem is. Het aantal van zijn geschriften loopt tegen de zestig. Maar de „Christenreis" draagt de kroon weg. Toen dit boek, waarin het leven van den Christen op zijn tocht door de wereld ge- teekend wordt, veel opgang maakte, werd door de lezers tevens behoefte gevoeld, meer te vernemen omtrent het leven van Christens vrouw, over wie in het boek was gezegd, dat ze haar man niet wilde vol gen in zijn Godsvrucht. Dat de wensch naar zulk een geschrift bestond, blijkt duidelijk hieruit, dat kort na de „Christenreis" een anonym werk werd uitgegeven, waarin van' Christens vrouw werd verhaald. Maar het was niet van Bunyans hand en voldeed ook overigens niet. Daarop besloot de schrijver van het hoofd werk tot het publiceeren van een vervolg, dat in 1685 verscheen onder den titel: „De Pelgrimsreis van deze wereld na-- de tos- komende, voorgesteld in den vorm van een droom door John Bunyan. Tweede Deel, waarin vertoond wordt het vertrek van Christens vrouw en kinderen, hun gevaar lijke reis en behouden aankomst in het be geerde land. „Ik zal gelijkenissen voorstel len". Hosea 12 11". Aldus begint het boek (aangehaald in de vertaling van Ds A., G. Barkey Wolf)„Niet lang geleden heb flc u de wederwaardig heden van Christen verhaald, den pelgrim, die op reis ging om de Hemelstad te berei ken. Ik deed het met veel vreugde voor mijn eigen hart en, naar ik hoop, tot heil yan John Bunyan mijn lezers. Bij die gelegenheid heb ik u ook verhaald, wat ik in mijn droom met Chris tens vrouw en kinderen zag gebeuren: hoe zij niet bereid waren hem te volgen op zijn pelgrimsreis, zoodat hij genoodzaakt werd den tocht alleen te aanvaarden, hoe hij het niet langer kon uithouden in de Stad des Verderfs, die met ondergang bedreigd werd, en hoe hij eindelijk alles achterliet en op reis ging. „Nu was ik door allerlei drukke werkzaam heden verhinderd, de Stad des Verderfs nog eens te bezoeken om mij op de hoogte te stellen van het lot van Christens vrouw en kinderen. Jtfaar onlangs had ik er zaken te doen en leidde mijn weg my ongezocht daarheen. Ik sloeg mijn tent op in e< bosch, ongeveer op een mijl afstand van stad. En toen ik mij had neergelegd, om slapen, droomde ik opnieuw een droom". In dezen droom vernemen we dan, dat, i het vertrek van haar man, het geweten van Christinne of Christiana was gaan spreken en zij het voorbeeld van haar man was gaan volgen, en haar kinderen met haar. Het kan onze bedoeling niet zijn, Christinne op haar droomreis van stap tot stap te vol gen. Ook bij korte samenvatting zou het ar tikel de gewenschte grenzen verre over schrijden. Wel willen we opmerken dat in dit geschrift, niet minder dan in de Chris tenreis, de deugden en ondeugden worden weergegeven in de gestaltenis van levende wezens, welke Christinne op haar n zamen tocht ontmoet. De pelgrimstocht van den Christen werd in de gevangenis te boek gesteld; bij het beschrijven van Christinnes reis was Bun yan in vrijheid. Niet nauwkeurig is na te gaan, in hoeverre zulks op de geestesgesteld heid van den „ziener" invloed had. Maar zeker is, dat ook bij de felste teekeningen Christinne dichter bij ons schijnt te staan dan Christen, niet het minst wijl in haar leven verscheidene momenten zijn, welke meer vertroostend van inslag moeten genoemd worden. Wellicht is de schrijver zelf door de ellenden, waaraan hij blootgestaan had, niet weinig gelouterd. In dit 350ste sterfjaar inzonderheid betaamt het ons, in dank terug te denken aan hem, die onze literatuur niet slechts met een pel grimstocht van den Christen, doch eveneens met een Christinnereis heeft verrijkt. Mis schien hadden wij enkele deelen van zijn droomen gaarne anders „gezien"; zulks mag ons niet beletten, de groote waarde van Bunyans geschriften te erkennen. HET LEVEN Het leven is een' krijgsbanier, door goede en kwade dagen, gescheurd, gevlekt, ontvallen schier, kloekmoedig voorwaarts dragen. Men tuimelt wel, en wonden krijgt men dikwijls, dichte en diepe.... 't en vlucht geen werbaar man, die wijgt, of hem de dood beliepe! Het leven is.... geen vrede alhier, geen wapenstilstand vragen: het leven is de Kruisbanier tot in Gods handen dragen! GUIDO GEZELLE GIJ BADT OP EENEN BERG Gij badt op eenen berg alleen, en.... Jesu, ik en vind er geen waar 'k hoog genoeg kan klimmen om U alleen te vinden: alwaar ik ga. of sta of ooit mijn oogen sla; en arm als ik en is er geen, geen een, die nood hebbe en niet klagen kan; die honger, en niet vragen kan; die pijne, en niet gewagen kan hoe zeer het doet! o Leert mij, armen dwaas, hoe dat ik bidden moet! GUIDO GEZELLE Met 't Kruis in top zoo varen wij door 't wereldtij ten hoogen Hemel op! GUIDO GEZELLE Reeds gedurende de laatste seizoenen heeft men min of meer verwonderd gestaan tegenover de nieuwe ont werpen var. hoeden. Die welke voor den overgang bestemd zijn zullen weer een „opstandige" lijn aan nemen, de bollen worden weer aanmerkelijk hooger en men fluistert thans re.eds, dat de winterhoeden nog meer allures zullen aanne men wat de opgaande lijn betreft. Niet alleen zullen de bollen menigmaal hooger zyn en min of meer aan af geknotte kegels doen den ken, doch ook de garneerin gen van de gekleede model len gaan rechtstandig op waarts. De bollen van de zomerhoeden waren vrijwel plat en maakten het absoluut noodzakelijk, dat een ban deau van groote afmetingen het achterhoofd aansloot, iets, wat lang niet altijd even mooi was. Toch zullen de zomerhoeden met de breede, licht welvende ran den, die het gelaat tegen de zon moeten beschermen steeds bollen hebben, die min of meer plat zijn, wil men geen wanstallige mo dellen krijgen. De komende mode zal in vele opzichten beïnvloed worden door den stijl om streeks einde vorige en begin dezer eeuw, hetgeen in het oyzonder tot uitdrukking komt in kapsels en hoeden. Slechts zelden werd wellicht zoo'n eenheid verkregen tusschen deze beide laatste details als de seizoenen 1938/'39 het geval zal zijn. Al hoewel we over hoeden en kapsels als „de tails" spreken, zijn deze echter van buiten gewoon veel belang waar het een geslaagd geheel betreft. De totaal indruk vrouw kan door de keuze van een hoed slagen of volkomen mislukken en daar om dient men aan dit belangrijke onderdeel de volle aandacht te schenken. Niet alleen de vorm, doch ook de garnee ringen, die bij de herfst modellen gekozen worden, herinneren sterk aan omstreeks veertig jaren terug, zoowel bloemen, als strikken, veeren en voiles. Vleugels worden tegen den bol gehecht en maken het moge lijk om de ietwat lagere hoeden toch een hoogere lijn te geven. Struisveeren deden den vörigen winter reeds pogingen om zich populair te maken en zullen de komende seizoens voet bij stuk weten te houden en zich daarom behalve in zwart in verschil lende kleuren presenteeren. Kleine struis veeren ziet men soms in drie kleuren op coquette steekjes zeer nieuwe modellen! gehecht. Soepele veeren hangen over den rand van een elegante middaghoed. De kap sels zijn slechts gedeeltelijk zichtbaar, Aan gezien de meeste hoeden schuin en over de rechterzijde van het hoofd worden gedra gen. Men stelt er echter hooge eischen aan en krullen maken deel uit van de mode, terwyl de rol achter in den hals vrijwel afgedaan heeft. Deze laatste werkten trou wens vrij eentonig en om te voorkomen, dat meu tot een „eenheidskapsel" kwam heeft men thans de haren weer hoog opgewerkt. Het groote voordeel van £et nieuwe kapsel is, dat men volstrekt geen dik of lang haar behoeft te hebben om deze gril van i wen-mode te volgen. Integendeel! Het haar, dat een norm als lengte moet hebben wordt na het permanenten gewatergolfd, zóó, de uiteinden in losse krullen vallen en met haarspellen en schrik niet! kammen op de gewenschte plaats gehouden worden. De persoonlijke smaak en de vorm van. het gelaat zullen in dezen de beslissing geven hoe hoog op den schedel de krullen gespeld worden. Vilt en velours zijn evenals laken en flu weel ook bont de herfst materialen en worden in plooien gedrapeerd of glad verwerkt met of zonder stiksels. De mo dellen zijn flatteus, kleeden vlot en jeug dig en bieden veel afwisseling en zullen tevens een groote verscheidenheid van groen, warm rood, blauw en bruin geven, Ten slotte een enkel woord over de mo dellen onzer schets van boven links af, waar we een modern steekje zien van wijn rood vilt met garneering van een paar vleu gels op zij. De mode 1900 herhaalt zich den zwarten vilt hoed-met sterk opgeslagen rand waartegen „kopveertjes" gehecht zijn in drie kleuren, een model, waarbij het nieuwe, hooge kapsel zich aanpast. De beide andere hoeden zijn meer sportief en geven hoogere bollen aan met gewelfde randen, de eerste met platte fluweelen strik, de laatste met afhangende voile. Waf efen we deze week ZONDAG Ragoiitsoep Biefstuk met pommes frites en Peterselieboter Prinsesseboonen Vanillevla met bitterkoekjes MAANDAG Rollade Andijvie Aardappelen Rabarber-beignets DINSDAG Koud vleesch Prinsesseboonen Aardappelen Appelmoes WOENSDAG Aalsoep Eieren Sla en komkommer Aardappelsla DONDERDAG Runderlapjes Worteltjes en aardappelen Flensjes VRIJDAG Bloemkoolschotel Watergruwel ZATERDAG Karbonade Gestoofde bietjes Aardappelen Kamemelksche pap Van de met gemerkte spijzen vindt men de recepten hiernaast 400 gram biefstuk, 1 blokje delfrite, 50 gram boter, 100 gram boter, 1 dessertlepel ge hakte peterselie, 1 KG. aardappelen, peper en zout, frituurvet en fijn zout, 1 theelepel citroensap. De boter wordt met de peterselie en citroen sap gekneed, zoodat alles goed vermengd Is daarna op een koele plaats weggezet, om even voor het serveeren kleine balletjes van te vormen. De biefstuk wordt geklopt, bestrooid met peper en zout en in de heete delfrite aan beide zijden bruin gebakken, boter bijvoegen en nog even door laten bak ken. De aardappelen zijn geschild en ge- wasschen, aan schijfjes gesneden, en met een doek gedroogd; daarna worden ze in warm, doch geen heet frituurvet gaar ge bakken en uitgeschept. Het frituurvet wordt nu zóó heet gemaakt, dat er blauwe damp afkomt en in dit heete vet worden de aard appelen bruin en croquant gebakken. Op een verwarmden schotel wordt de biefstuk gelegd, omgeven door een rand aardappe len. De balletjes boter worden apart op een glazen schaaltje geserveerd. RABARBER-BEIGNETS 300 gram bloem, 20 gram boter, 1 dL. melk (ruim), 1 ei, 2 a 3 rabarberstelen, snufje zout en strooisuiker. Beslag maken van de gezeefde bloem, waarbij een tikje zout gevoegd wordt er daarna het ei en de melk toevoegen, alles enkele minuten flink opkloppen en er ten slotte de gesmolten niet warme boter doorroeren. Rabarber aan stukjes van 5 cM snijden, wasschen en afdrogen. Frituurvet heet maken, stukjes rabarber in beslag doopen en licht bruin bakken. Op grauw papier uit laten lekken en warm opdienen, bestrooid met suiker. BLOEMKOOL-SCHOTEL 1 bloemkool, 500 gram saucijsjes, 1 KG. aardappelen, 3 dL. melk, 20 gram bloem, 25 gram boter, noot, paneermeel, klontjes boter. Een groote vuurvaste schotel wordt met boter ingevet en hierin komen eerst de sau cijsjes, daarna de bloemkool, die in stukjes is gesneden en tenslotte de aardappelen, die geschild zijn en in kleine blokjes ver deeld. Alle open ruimten worden met aard appelstukjes aangevuld en de rest als een laag er overheen gelegd en met zout be strooid; daarna wordt het geheel bedekt met een dikke saus, die gemaakt is van de boter, bloem en de melk De bovenkant wordt bedekt met nootmus kaat, paneermeel en klontjes boter, waarna de schotel een uur of vijf kwartier in den oven geplaatst wordt. Wil men het gerecht in een stoofplan klaar maken boven op het gas, dan kan dit even goed gedaan worden; alleen moet men er voor zorgen, dat bij het opdoen alles zoo veel mogelijk in zijn geheel blijft. AALSOEP 500 gram aal, 1 uitje, 40 gram boter, een klein bosje peterselie, 8 a 10 peperkorrels, zout, 1 eetlepel bloem, 1 y2 dL. water, 1 dL. melk of room, stukje foelie. De visch wordt gewasschen en in stukken gesneden, daarna met de boter in een pan gedaan en een minuut of 5 gestoofd, daarna water bijvoegen, kruiden, foelie, peper, zout het gesnipperde uitje en zachtjes aan de kook brengen en stoven, zonder dat de stukjes visch echter stuk gaan. De bloem wordt met een weinig water aangemaakt en bij de soep gedaan, die nog even door moet koken. Het bosje peterselie, dat na het wasschen bijeen gebonden in de soep is ge daan, wordt eruit verwijderd, terwijl ten slotte de melk of room wordt bijgevoegd als de soep reeds in de terrine is. HANDWERKWEDSTRIJD Nu de lange winteravonden in aantocht zijn en het gezin zich daardoor weer om de tafel onder de groote lamp gaat scharen, is de tijd voor hand werken ook weer aangebroken. Niet dat wij onze lezeressen ervan verdenken den heelen zomer met leege handen te hebben gezeten, neen, dat ligt ons, Hollandsche vrouwen, niet. Maar toch is in herfst en winter de animo om een handwerk aan te pakken, ongetwijfeld grooter. Deze animo willen wij aanwakkeren door het uitschrijven van een HANDWERKWEDSTRIJD Opgave: EEN BOEKOMSLAG Wij kozen daarom een dergelijk handwerk, omdat nu de gelegenheid voor velen openstaat om mede te dingen. Want nietwaar, dit hoeft ten eerste niet in de papieren te loopen en ten tweede vergt het niet al te veel van onzen tijd. De bedoeling is louter: een aardig handwerk voor 's avonds. Belooningen: 1ste prijs: een haardfauteuiltje (met gobelinbekleeding) 2de prijs: een fototoestel VOORWAARDEN: le. Alleen de op onze kantoren in geschreven abonnees en hun inwo nende gezinsleden kunnen aan de zen wedstrijd meedoen. 2e. Men is geheel vrij in de keuze van materiaal en techniek. Ook leerbewerking is toegestaan. Bij de inzending moet worden opgegeven of men gewerkt heeft naar eigen ontwerp of naar een gekocht pa troon. Wij zullen een aardig pa troon nl. gaarne in ons Vrouwen blad publiceeren, met vermelding van den naam der ontwerpster. 3e. Inzendingen moeten vóór 10 November aan het bureau van een onzer bladen worden ingezonden. Uitslag ongeveer 20 November. Wij hebben deze data r.oo gesteld om na terugzending de gemaakte werk stukken nog als Sint-Nicolaas ca- deaux te kunnen laten dienen. Te vens dient men voor de terugzen ding zooveel aan porto bij te voe gen, als voor de toezending aan de posterijen verschuldigd was. Woont men in een der steden waar onze kantoren gevestigd zijn, dan kan men het daar ook afgeven en na kennisgeving weer af komen halen. 4e. Gelieve duidelijk naam en vol ledig adres aan de werkstukken te bevestigen, door er bijv. een kaartje aan te hangen. 5e. Bij de beoordeeling zal de prijs van het verwerkte materiaal geen invloed hebben. 6e. Correspondentie over den uit slag kan niet gevoerd worden. Dit aardige, moderne kussen wordt van oude lapjes vervaardigd. Het gaat heel eenvoudig. Alle lapjes, die wij beschikbaar hebben, worden uitgespreid op een oud stuk laken, jute of andere stof, die als ondergrond kan dienst doen. De rafels worden van de lap jes afgeknipt. Hebben wij ze zóó gelegd, dat er van de onderliggende stof niets meer is j te zien, dan rijgen wij ze met een groven steek vast. We haken nu een flink eindje kettingsteek uit grove wol, en naaien dat met een stop naald over alle naden. Het kussen wordt nu in elkaar genaaid en van een kapok- of zeegras-vulling voorzien. Het resultaat is werkelijk origineel en ver rassend. Tomaten gezonden smakelijk In nog veel te weinig gezinnen eet men to maten, die niet alleen zeer smakelijk zijn op verschillende wyze toebereid kun nen worden, doch ook veel vitaminen be zitten. Gevulde tomaten worden op een bedje van gele slablaadjes opgediend óf als ze warm zijn alleen met een rand van sla. Voor het vullen wordt het bovenste kapje afgesneden en het inwendige met een thee lepeltje uitgeschept, daarna bestrooit men de holte met peper en zout en plaatst de tomaten bakjes op een schotel pl.m. een uur vóór men ze vult. Voor tomatensla worden de schillen verwijderd, hetgeen ge makkelijk gaat, indien men ze eenige nuten in 'kokend water legt. De schil is vooral voor zwakke magen moeilijk ver teerbaar. De pulp van uitgeholde tomaten wordt, in dien deze niet bij de vulling wordt ver werkt, gebruikt voor soep of saus. Voor de koffietafel kan men de tomaten op eenvoudige wijze vullen, door er een mengsel van overgebleven groenten in te doen, een fijn gesneden aardappel en ge snipperd uitje, aangemaakt met olie en citroensap of mayonaise. Smakelijk is het een groote tomaat aan kleine stukjes te snijden en even te smo ren in een stukje boter met fijn gesnipperd uitje, daarna twee of drie goed geklopte eieren toevoegen, peper en zout naar smaak, eventueel nog wat boter in de pan doen en de eieren roerende laten stollen en warm opdienen. Aan dikke plakken gesneden tomaten in ne boter of met blokjes spek en een uitje gebakken, zijn heerlijk op de boter ham. Men kan ze ook als garneering ge bruiken voor karbonade of als voorgerecht op warme toast presenteeren. Uur Jii/njcl&i&a asyn olot op HAVERMOUT VLUGKOKENP Kwaliteit 't HOOGST en prijs 't LAAGST If.T. KON. PELLERIJ „MERCUR1US" - WORMERVEER. HONING NIEUWE OOGST VRAAGT ZE UW WINKELIER maar door gebruik te maken van NECTAR BLOEMEN-OLIëN kan men de fijnste rozengeur, heliotrope, vlo- lette. lilas en andere bloemengeuren verkrij gen en ze gebruiken ter bereiding van odeurs, haarwaters, pommade, brillantine, vaporisateurs. voor de lampe Beger enz. Prijs p. fleschje 0.40. Verkrögb. bij apothekers en drogisten. Vraag steeds merk NECTAR

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8