Alle landen nemen voorzorgsmaatregelen i*jD» SCHUDT UW LEVER WAKKER Nog een laatste vredespoging? WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1938 EERSTE BITAD PAG. a Hitier wil hedenmiddag Praags antwoord weten Zoo nietdan maatregelen' Ofschoon bij den terugkeer van Horace Wilson uit Berlijn geen enkele officieele verklaring is gepu bliceerd, is de indruk van het resul taat van Wilsons missie in de best ingelichte Engelsche kringen pessi mistisch. Dit pessimisme kwam min der tot uiting in de woorden dan wel in den toon van den minister president, toen deze gisteravond zijn radiorede hield. Wilson zou hebben getracht van Hitier uitstel te verkrijgen voor de ontruiming van de Sudeten-Duitsche gebieden door de Tsjeeho-Slowaak- sche troepen, waartegenover Eu ge land de garantie zou bieden, dat het Londensche plan nauwkeurig wordt uitgevoerd. Gisteren is Chamberlains afgezant nogmaals door Hitier ontvangen, die tem te verstaan gaf, dat in dien hij Woensdagmiddag 2 uur nog geen bevredigend antwoord zou hebben ontvan gen., hij zich voorbehield, de noodige maatregelen te ne- m e n". Men gelooft algemeen, dat Hitier doel de op de algemeens mobilisatie, waartoe de order Maandag, tijdens de rede van den rijkskanselier, verwacht werd, er, die zonder twijfel slechts ir. verband met Chamberlains brief is uitgesteld. In buitenlandsche kringen te Berlijn 'gelooft men algemeen, dat Engeland en Frankrijk nog een allerlaatste poging zullen doen, om een afbreken der be sprekingen met Berlijn te vermijden, door maatregelen voor te stellen, waardoor de .uitvoering van het plan tot ontruiming ,van het Sudeten-Duitsche gebied zou kunnen worden bespoedigd. Berlijnsche bevolking bezorgd Gedurende meer dan vijf uur zijn gis teren gemotoriseerde troepen van alle wapens door Berlijn getrokken. De sol daten droegen noch op de kraag, noch iop de pet een nummer. Ook de nummers van de auto's waren bedekt. De talrijke menigte op de trottoirs sloeg dit ononderbroken voorbijtrekken der oorlogsmachines zonder geestdrift en zelfs met ongerustheid gade. Onder de bevolking neemt de bezorgdheid van tot uur toe, en de aankondiging van de rede, die Goebbels hedenavond in den Lustgarten zal houden, op dezelfde plaats .■waar in 1914 een soortgelijke betooging in tegenwoordigheid van den keizer werd gehouden, draagt er niet toe bij, deze bezorgdheid weg te nemen. Aan de Sudeten-grens wordt gevochten De gevechten aan de grens bij Schoen berg duren onafgebroken voort. Daar de Tsjechische soldaten aldoor Duitsch rijksgebied onder vuur nemen, aldus het D-N.B., is men er toe moeten overgaan, deze pogingen tot provocaties met alle middelen te verijdelen. Bij hun pogingen, om de uitzending van Hitiers rede naar Sudeten-Duitsch- land onmogelijk te maken, hebben de Tsjechen ook handgranaten op het rijks- Duitsch gebied bij Schoenberg gewor pen. Vier Tsjechische soldaten werden toen neergeschoten. Mobilisatie der Britsche vloot Naar Havas meldt, heeft het Britsche kabinet gisteravond het besluit genomen, de vloot te mobili- seeren. In een verklaring van de admira liteit wordt gezegd, dat tot de vloot- mobilisatie zuiver bij wijze van zorgsmaatregel is besloten. Uit de door de admiraliteit gege ven bijzonderheden blijkt, dat het geen totale mobilisatie is, daar een aantal reservisten nog niet wordt opgeroepen. Echter is de reserve der klasse B of de koninklijke vloot- vlootreserve, die thans moet op komen, veel belangrijke! dan de koninklijke marinereserve, die pas in het uiterste geval en als aanvulling wordt opgeroepen. Algemeene mobilisatie in Duitschland Bericht wordt gelogenstraft Volgens Reuter werd gisteravond te Berlijn de toestand ernstig ingezien. Men meende te weten, dat, indien de Duit sche regeering Woensdagmiddag om twee uur nog geen gunstig bericht van Praag zou hebben ontvangen, de alge meene mobilisatie zou worden afgekon digd. Volgens het D.N.B. echter wordt dit bericht in welingelichte Duitsche krin gen als valsch gekenmerkt. Hongarije mobiliseert Een Reuter-bericht uit Belgrado meldt, dat Hongarije begonnen zou zijn te mo- biliseeren. Er zouden zich dezelfde too- neelen hebben afgespeeld als in Tsjecho- slowakije, doch op veel kleiner schaal, terwijl elke geestdrift ontbrak. Gaat Italië maatregelen treffen Ofschoon officie-el nog geen maatregelen van militairen aard in Italië genomen zijn, werden toch ree-is individueel talrijke of ficieren en specialisten opgeroepen. De banken hebben order gekregen, geen buiteniandsche deviezen meer af te geven. Volgens „United Press" zouden vanaf gisteravond de Italiaansche luchtafweer- batterijen, batterijen en ku9tbatterijen be mand zijn, terwijl de officieren en man schappen van de luchtmacht, leger en marine, benevens andere belangrijke dien sten, in staat van alarm zullen gehouden worden. Andere bronnen sluiten die moge lijkheid niet uit, dat verschillende lichtin gen binnen korten tijd onder de wapenen geroepen zullen worden. Whisky Soda Caramel la van Lonk a le Breda NVv.h. J. GILTAY8,Zn BOEKBINDERIJ DORDRECHT TELEF. 4991 Hitiers antwoord aan Roosevelt Ook Adolf Hitler heeft thans een zeer uitvoerig antwoord doen toekomen aan president Roosevelt, op diens oproep om den vrede te bewaren. Aan dit stuk ontleenen wij de slotpassage, welke verreweg de belangrijkste is van hel geheele document, cn als volgt luidt: Nadat de Tsjechoelowaak6ohe regeering zich tevoren tegenover de Britsche en Fransche regeering bereid verklaard had dat het Sudeten-Duitsohe gebied van den Tsjeohischen staat afgezonderd zou wor den en met het Duitsche rijk vereenigd, hebben de voorstellen van het Duitsche memorandum niets anders ten doel, dan een snelle, zekere, en rechtvaardige ver ruiling van de Tj se choslou aaksche con cessies te bewerkstelligen. Ik ben de overtuiging toegedaan dat gij, mijnheer de president, wanneer gij u de geheele ontwikkeling van het Sudeten- Duitsche probleem van den aanvang af tot aan het huidige oogenblik voor oogen stelt, zult erkennen, dat het de Duitsche regee ring waarlijk niet aan geduld of aan op rechten wil tot vreedzame overeenstem ming heeft ontbroken. Niet Duitschland heeft schuld, dat er in het algemeen een Sudeten-Duitsch vraagstuk is en dat daar uit de tegenwoordige onhoudbare toestanü is voortgekomen. Het vreeselijke lot van de door de kwestie getroffen menschen laat een verder uitstel van haar oplossing niet meer toe De mogelijkheden om door overeen stemming tot een rechtvaardige rege ling te geraken zijn met de voorstel len van het Duit60he memorandum uitgeput. Niet in de hand van de Duitsche regeering, maar in de hand van de Tsjeohisohe regeering ligt het thans te beslissen of zij vrede- dan wed oorlog wik Goebbels spreekt vanavond De Duitsche minister van propa ganda Goebbels zal hedenavond om 6.20 (Ned. tijd) in den Lustgar ten te Berlijn een rede houden over den politieleen toestand. De Belgische voorzorgen Na afloop van een gistermiddag gehouden Belgischen Kabinetsraad is te Brussel het volgende communiqué uitgegeven: „De regeering heeft besloten, de reeds ge nomen militaire voorzorgsmaatregelen te voltooien. Zij heeft bepaald, dat ons leger gebracht zal worden op versterkten vredesvoet. Dit besluit wordt slechts ingegeven door een verlangen naar veiligheid en vrede. De regeering heeft ook een zeker aantal economische maatrcge'en bestudeerd, die door den toestand noodig zijn geworden. Vrijdagmiddag zal een kabinetsraad wor den gehouden". Alle autobussen van Brussel zijn door militaire autoriteiten gerequireerd- Ten aanzien van de militaire voorzorgs maatregelen schrijft de „Dernière Heum1' dat zes lichtingen, ieder van ongeveer 45.000 man, dus in totaal 270.000 man onder de wapenen zijn geroepen. Van deze lichtingen bevonden zich reeds 20.000 man onder de wapenen, zoodat thans dus 250 000 man zijn opgeroepen. Na zijn terugkeer uit het koninklijk pa leis heeft minister-president Spaak de am bassadeur van Frankrijk en Engeland, den zaakgelastigde van Duitschland en den ge zant van Nederland ontvangen, om hen op de hoogte te brengen met de nieuwe mili taire voorzorgsmaatregelen, welke België heeft genomen. Rheumatische pijnen Mijnhardtjes doen deze snel verdwijnen. 12 stuks 50 ct. De tweede oproep van Roosevelt Internationale conferentie voorgesteld WASHINGTON, 28 Sept. (Reuter). Presi dent Roosevelt heeft opnieuw een be roep gedaan op Hitler ten gunste van den vrede. Hij stelt voor het houden van een in ternationale conferentie tot regeling van de geschillen in Europa. WASHINGTON, 28 Sept. (Havas). Do tekst van Roosevelts tweeden oproep tot H i 11 e r luidt als volgt: „Ik stel er prijs op U in kennis te stellen van de ontvangst van het ant woord van Uwe Excellentie op mijn te legram van 26 September. Ik was er zeker van, dat gij mijn meening aan gaande de onoverzienbare gevolgen en het onberekenbare onheil voor de ge heele wereld, indien een Europeesche oorlog zou uitbreken, zoudt deelen. Het gaat er thans niet om, te weten of in het verleden vergissingen of onrecht vaardigheden begaan zijn. Wat thans op het spel staat ps het lot van de wereld, zoowel dat van heden als dal van morgen. De wereld vraagt ons, leiders van naties, onze hooge functie, die daarin bestaat, dat wij de volken tot welvaart brengen zonder hun daarvoor de verminking en den dood van millioenen burgers op te leggen, te vervullen. Men heeft in den wereldoorlog den vre de niet kunnen herstellen door zijn toq- vlucht tot geweld te nemen. De overwinning en de nederlaag waren even onvruchtbaar. Deze les had de wereld zich ter harte be- hooren te nemen. Op grond daarvan voor al heb ik op 26 September mijn beroep ge daan op Uwe Excellentie, op den Tsjecho- Slowaaksche president en op de eerste mi nisters van Engeland en Frankrijk Ik heb er toen op aangedrongen, dat alle geschillen tusschen de Duitsche en de Tsje chische regeering langs vreedzamen weg kunnen en moeten worden geregeld en dat de bedreiging met geweld een algemeenen oorlog zou kunnen doen ontstaan. Deze be dreiging is even nutteloos als niet te recht vaardigen. Het is dan ook van het allergroot ste belang, dat de onderhandelingen zonder onderbreking worden voortgezet tot een bil lijke en opbouwende oplossing is verkregen, Mijn mecning aangaande deze beide pun ten is nog versterkt, want verantwoordelijke staatslieden hebben officieel verklaard, dat in principe overeenstemming tusschen de re geeringen ran Duitschland en Tsjecho-Sio- wakije was verkregen, hoewel nog een rege ling moest worden getroffen ten aanzien van den tijd, de methode en de bijzonderheden der procedure. Welke meeningsverschillen er ook mogen bestaan en wat ook de waarde der argumenten mag zijn (ik zal deze argu menten niet opsommen en behoef dat ook niet te doen) mijn oproep wilde slechts een voortzettihq der onderhandelingen totdat er een vreedzame regeling in zicht komt. opda' zoo het aanwenden van geweld wordt ver meden. De huidige onderhandelingen zijn niet onderbroken. Indien U het zegt, kunnen zij worden voortgezet. Indien het noodig is ze aan te vullen zou niets in den weg staan hun doel uit te brei den in een conferentie van alle landen, welke rechtstreeks bij dit conflict be trokken zijn. Deze ontmoeting zou kun nen gehouden worden in een of ande« re neutrale streek van Europa. Zij zou gelegenheid geven deze kwestie en alle daarmee samenhangende kwesties op te lossen in een geest van rechtvaardig heid en billijkheid en, naar mensche- lijke berekening, op een meer perma nente wijze. Voortzetting der ondernandelingen blijft, naar mijn meening, de eenige methode om het vraagstuk terstond op hechte basis op te lossen. Indien u in zulk een vreedzame op lossing toestemt, zullen honderden millioenen menschen over de geheele wereld, daar ben ik van overtuigd, erkennen, dat dit gebaar van u de in de geschiedenis aan de geheeli menschheid verleende diensten overtreft Sta mij toe jegens u uitdrukking te geven aan mijn meening, dat de geschiedenis, elke man, elke vrouw en elk kind, waarvan 't levCn in den dreigenden oorlog verloren zou gaan. ons allen verantwoordelijk zou stellen, indien wij het geringste beroep, dat gedaan wordt om zulk een oorlog te vermijden, zouden ver- Spaak bemoedigt het Belgische volk „België zal deze moeilijke uren goed doorkomen" De Belgische min.-president Spaak heeft gisteravond in Brussel een radio rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: „Donkere wolken hebben zioh aan den Europeeschen hemel samengepakt. De menschen van 1914 maken opnieuw de uren door, die zij meenden voor altijd te kunnen vergeten. President Roosevelt heeft een prachti ge boodschap van vrede en verzoening de wereld ingezonden. De acht millioen Belgen scharen zich bij de 130 millioen Amerikanen. Hoe rechtvaardiger een aaak is, hoe minder geweld noodig is, om haar te doen zegevieren. Laten zij, die cp dit uur het lot van hun volk en van de geheele menschheid in de hand hebben, zich door deze gedachte laten leiden. Laten zij een laatste poging doen den vrede te redden. De geheele wereld zal aan hun zijde staan. In deze weken van ernstige internatio nale spanning heeft België zich steeds aan zijn onafhankelijkheidspolitiek gehouden en deze versterkt. Thans richten de Belgen dankbaar de: blik naar den koning, die twee jaar geleden duidelijk den weg heeft gewezen, die gevolgd diende te worden. De Belgische regeeringen, die elkaar se dertdien zijn opgevolgd, hebben alle een realistische en tegelijkertijd eerlijke, buiten landsche politiek gevoerd. Zij hebben ge wild, dat België in West-Europa zijn tradi- tioneele en vreedzame rol speelt. Al haar pogingen zijn erop gericht, geweest, dat grondgebied niet nogmaals het slagveld Europa wordt. Hiervoor is het noodig, dat wij onafhankelijk en sterk zijn. Dit zijn wij thans. Onze groote naburen hebben on?e politiek begrepen en haar goedgekeurd. Alle inlich tingen, die wij den laatsten tijd ontvangen hebben, stellen ons in staat te zeggen, dat de verplichtingen, die zij op zich genomen hebben, zullen worden nagekomen. Van onzen kant zijn wij vastbesloten ons grondgebied tegen iederen aanval te verde digen en niet toe te staan, dat het een door gangsweg wordt. Ons prachtig leger is op het oogenblik werkelijk het bolwerk van onze onafhankelijkheid, zoowel als onze redeskans". Minister Spaak besloot met hat volk tot eenheid aan te sporen en de over tuiging uit te spreken, dat België deze moeilijke uren goed zal doorkomen. „De worsteling om den vrede nog steeds niet ten einde" De Fransche minister-president D a la- die r heeft gisteravond de volgende ver klaring afgelegd: Aan het einde van dezen nieuwen crisis dag moge ik twee dingen vaststellen: Wat het binnenland betreft wil ik andermaal wijzen op de volmaakte orde. die in het ge heele land heerscht, op de koelbloedigheid en de discipline, waarmede de veiligheids maatregelen worden uitgevoerd, die wij ge dwongen zijn te nemen. Op internationaal gebied Is de wor steling om den vrede nog steeds niet ten einde. De onderhandelingen worden voortgezet. Denkt niet, dat onze diplo matie werkeloos toeziet. Nog heden heeft zij in talrijke hoofdsteden voor den vrede gewerkt. Zelf oud-strijder, behoef ik wel niet te zeggen, dat de regeering, waarvan ik de leiding heb, geen enkele mogelijkheid, om in eere den vrede te handhaven, on benut zal !aten< waarloozen. De regeering der Vereen. Staten, zoo be sluit Roosevelt zijn oproep, heeft geen poli tieke verplichtingen in Europa en is niet voornemens eenige verplichting in den loop der huidige onderhandelingen op zich te ne men. Evenwel erkennen wij onze verant woording als wereldburgers. Het geweten de dringende wensdh van het volk in mijn land eischen, dat do stem van zijn regeering zich telkens weer zal verheffen om een oor log te voorkomen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 10.30 Omroeporki 8.15 Ichten). .uzieW (11.15—11 12.15 Berichten). 12.3» liram.muziek. 1.15 OrgeLspel. 1.45 Het Lyra, trio. 2.30 Declamatie. 3.00 Het AVIRO. Aeolian-orkest-. 4.00 Ziekcnhalfuur. 4.j» Viool en piano. 5.00 Voor groote kinderen 6.30 G-ram muziek. 5.45 Het AVRO-Amuee. mentsorkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Vocait duetten met pianobegeleiding. 7.30 Causerli „Waarom Ls er onrust in Palestina?" 8.01 Berichten ANP, Mededeelingen. 8A5^ Con certgebouw orkest i neel. 9.45 Het 9.15 Radlotoo- solisten pl.) 11.00 Berichtei 10.35 Filmmuziek (i_ ANP. hierna: het AVRO-Dansorkest. ll.ü 12.00 Orgelspel. ILVF.RSUM II. 301.5 en ^415. 5^91.^8.00—0.1! KCRV. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.muzlekJ 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram.muzlekJ 11.39 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berlchtet 12.15 KRO-Orkest. (1.00—1.20 Gram.muzlekl 200 Handwerkuurtje. 3.00 Gram.muziok. 3.<i Bijbellezing. 4.45 Gram.muziek.. 5.00 Cur sus handenarbeid voor de Jeugd. 5.305.61 Gram.muziek. 6.00 Causerie „Jonge Chrli- ten-gemeenten ln een Mohammedaanse! land". 6.30 Zang en plano. 7.00 Berichten 7.15 Boekbespreking. 7.45 Reportage, even tueel Gram.muziek. 8.00 Berichten ANP Herhaling SOS-Berlchten. 8.15 Het Kleli Christ. Gemengd koor en gram.muziek 9.00 Causeirie „De bezwaren van den ouder dom". 9.30 De Gooilanders (10.0010.01 Berichten ANP). 10.45 Gymnastiekles. 11.0; Vervolg concert. 11.30 Gramofoonmuzjek ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. DKOITWICH 1500 M. 12.05 Orgel. 12.50 Kwln^ tet. 3.20 Concert. 3.35 Orkest, 5.50 Klein-; orkest. 6.45 Orkest. 7.20 Radiotooneel. 8.2! Causerie. 8.35 Sympho-nie-o-rkest. 9.50 Plano- soil. 10.25 Kerkdienst. 10.45 Orkest. 11.31 laat een Binnenrotte 154 TeL' 52 599 Het Japansch-Chineesche „conflict" Volkenbondsraad zal art. 16 toepassen De volkenbondsraad heeft aangenomen artikel 16 van het handvest toe te passé ten aanzien van Japan in het conflict tui schen China en Japan. Het directe resultaat hiervan zal zijn. al dus meldt de „United Press", dat de Russfei zuulen voortgaan met wapenen te -ende' aan Ghina, terwijl de overige leden waar: scihijnlijk voort zullen gaan zich afzijdig tl houden. Onder de nieuwe interpretatie van art. 16 waarvoor Engeland heeft gepleit, zal ell land voor zioh besluiten, hoever het kat gaan wat betreft het toepassen van dt sancties. Het besluit beteekent tevens dat de Rus sen nieuwe middelen hebben, om pressie op Japan uit' te oefenen daar zij thans sterke moreele en legale gronden hebben om hulp te vragen van de andere leden, indien Rus land in een conflict met Japan zou worden gewikkeld. China zal eveneens sterker staan en mei meer reoht ondersteuning van de volken-' bondsleden in den vorm van wapenen en crediet kunnen vragen. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. dag *?oet Pw lever minstens een liter gal ln Uw Ingewanden doen stroomen. Wanneer deze van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel Sirstool Uw^hF voe,U 0PKeblazen. U raakt een liter gal vr« te doen stroomen enUrultwS I Lev"l,llleye» M apotheker, en (15 Dat was werkelijk het geval. En tochVaak zag hij in zijn boeken niet meer de drukletters, maar een lachend ge zicht, en hoorde een prettig spottend stemmetje vragen: Bent it zoo boos, meneereh Een beetje je verstand gebruiken? Zeker dat kan. Maar er zijn dingen waar het verstand bij uitgeschakeld wordt. Omdat een mensch nu eenmaal niet een blok verstandelijkheid is. Hij ïs meer. Op een dag werd er een berief voor Dolf bezorgd. Het bleek een epistel te zijn van de Scheepvaartmaatschappij, waarin vermeld stond, dat de heer D. de Jager als matroos een reis naar Bordeaux kon maken. Aangezien een lid van de bemanning ziek geworden was, had men gemeend De Jager een kans te moeten geven. Hij had zich tijdens de vorige reis dermate een zeeman getoond, dat men zonder bezwaar een aanstelling als vol-matroos durfde aanbieden. Mocht hij op het verzoek ingaan, dan had hij zich den volgenden morgen bij den waterschout in Amsterdam te vervoegen om te mon steren. In het andere geval werd omgaand bericht verwacht. De reis zou ongeveer twaalf dagen in beslag nemen. Dolf was zeer in zijn schik met het aanbod. Een korte trip naar Zuid-Frankrijk leek hem. Hoofdzakelijk om de afwisse ling. Zooiets zou je op de visscherij niet overkomen. Zijn vader was trotsch op de erkenning van het zeemanschap. Maar, bedacht hij. zou het niet beter wezen, als Dolf zijn studie doorzette? Raakte hij door een onderbreking niet op het achtertouw? Hij achtte het geraden eerst advies van den leeraar in te winnen. Dolf zag het redelijke ervan in, en volgde den raad op. De leeraar meende echter, dat Dolf zeker voor het examen gereed zou komen, al zou hij dan ook veertien dagen niet in de gelegenheid wezen om te studeeren. Een uitstapje, en nog wel als matroos, zou hem goed doen. Later, met gouden bie zen op zijn mouwen, zou het leven „voor de mast" ten eenen- male afgeloopen zijn. De ondervinding, opgedaan in het fok- sel. kwam hem dan beslist te stade. De wereld van 't scheeps volk zou hem niet vreemd meer zijn. Dus ging Dolf naar Amsterdam. Het was op een mooien voorjaarsdag. Moeder vond het minder prettig, dat hij nu toch in Am sterdam zou komen. Maar ze zei dit niet tegen haar zoon. Het zou hem allicht op een idee kunnen brengen. En het was im mers fout slapende gedachten wakker te makenl Dolf scheen verrukt over zijn buitenkans, en dacht blijkbaar aan niets anders. Dat het zoo bleef, verzuchtte ze in stilte, en toch een weinig ongerust. Nadat Dolf zich op het Reederijkantoor vervoegd had en daarna op de monsterrol was ingeschreven, stond hij even besluiteloos. Wat nu? Al naar huis teruggaan? Waarom zou hij? Hij was nu toch in Amsterdam en kon dus eens kalmpjes de stad doorkruisen. Hij glimlachte. Waaroiü zou hij eigenlijk probeeren zich zelf te bedriegen? Ina Vreugd? Ja, natuurlijk, Ina Vreugd. Hij wist immers, waar zij woonde 1 Ze had althans den naam van de straat gezegd. En dan kon hij, ook zonder het huisnummer te weten, wel uitvisschen, waar zij woonde. Maar hij rekende met de korte straten van zijn dorp. Want toen hij tenslotte, na lang zoeken, gevonden had, wat hij zocht, scheen hij voor een onmogelijke taak te staan. De straat had een kolossale lengte. Hij bleef bedremmeld staan. Een onbekend gevoel had zich van hem meester gemaakt. Een rusteloosheid, die van zijn hart naar zijn hoofd golfde. Fijne prikken in zijn keel de den hem enkele keeren snel achtereen slikken. De dunne on zichtbare naalden bleven in vlug tempo tegen zijn huid tik ken. En daar onder stroomde in hetzelfde tempo het bloed, dat wild weggestooten werd als door een snelwerkende pomp. Zijn hart sloeg voelbaar en was even onstuimig als zijn ver langen. Hier moest zij dus wonenHier, in deze straat. Een vreemde sensatie woelde in hem. Zou hij haar weer ontmoe ten? Hij wilde, hij moest haar zien, haar spreken. Al waren die blokken van huizen nog eens zoo lang. het deed er niet toe, hij zou zoeken naar de woning van Ina Vreugd. Hij stak een sigaret op, inhaleerde sterk en begon zijn tocht Weldra zag hij het nuttelooze ervan in. Op vele deuren ont brak een naambordje. En het was niet uitgesloten, dat juist in een van die huizen Ina Vreugd woonde. Want hoe hij keek, nergens ontdekte hij een plaatje met haar naam. Het was een een zeer stille buurt. Soms snorde een taxi. als een verdwaalde bromvlieg langs hem heen. Menschen ontmoette hij niet. Hij slenterde traag de granieten stoepen voorbij. Bijna was hij weer aan het beginpunt Jerug, toen achter hem voetstappen klonken. Dat is... Hij keerde zich bruusk in een fel verwach ten om. Het was een heer, die blijkbaar uit een woning kwam< Zou hij weten, waarVragen? Nuchterweg? Maar, indien de heer toevallig Vreugd heette? Tien tegen één was het zoo. En dan? Zeggen, ik zocht Uw dochter, meneer. Jaja, ik ben die matroos, weet u wel? OnzinI Groote nonsensl Dus maai huistoe koersen? ZonderCome on, neem het risicol Mis schien was dit de laatste kans. De heer was hem reeds een eind gepasseerd. Snel, een sigaret! Hebt U een vuurtje, me- neer? Daar kon je mee beginnen. Tegelijkertijd nam je den man op. herkende je beslist de trekken, als het eens werke- lijkVolle kracht vooruit! Nog een schopje opgooien. Mis. De heer sloeg een hoek om, liep naar een tram, sprong erin. Dolf schold zich een sul, die niet durfde grijpen, als de ge legenheid zoo voor de hand lag. Hij stond weer. en wachtte. Maar zij kwam niet. En met een zware teleurstelling stapte hij weg. Naar het station. Zijn breede kin stak meer dan anders naar voren. Onder de dikke wenkbrauwen lagen zijn oogen donker en wrevelig. Wat be zielde hem toch? Had hij nu heusch verwacht? Och kom, wees toch een beetje verstandig, kerel. Precies, d^t was het: 'in die dingen moet je je verstand gebruiken. Moeder had misschien| gelijk. MaarDwaas, die hij was, hij keerde nog even terug. Misschien. Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2