3 DINSDAG 27 SEPTEMBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. 5 ONS BURGERLIJK WETBOEK, „EEN RUSTIG BEZIT" a Koninklijk Besluit van 10 April 1838 bepaalde, dat het toen gereedgeko men en aangenomen Wetboek van Bur gerlijk Recht zou worden ingevoerd op 1 October van dat jaar en van bindende kracht zou zijn met den klokslag van middernacht tusschen 30 September en 1 October. Met dit Koninklijk Besluit werd een punt gezet achter den strijd, die rondom de tot-stand-koming van het Wetboek qestreden was. Artikel 100 van de Grondwet van 1814 had reeds bepaald: „Er zal worden ingevoerd een algemeen Wetboek van burgerlijk regt. lijfstraffe lijk regt, van den koophandel, en van de zamenstelling der regterlijke magt en de manier van procederen". Voorzooveel betreft het Burgerlijk Wetboek waren al ontwerpen gemaakt in de jaren 1816 en 1820. maar de telkens weer oplaaiende oneenigheid met de Belgen, die toen nog niet van ons waren afgescheiden, bracht bij herhaling moeilijkheden. Doch ten slotte kon de periode van voorbereiding worden afgesloten en het moment van invoering bepaald. En zoo staan we dan nu voor het eeuwfeest van ons Burgerlijk Wetboek. Een nationaal festijn in strikten zin kan het niet zijn. In Limburg immers had de invoering eerst op 1 Januari 1842 plaats. Maar deze op zichzelf kleine bijzonder heid mag ons niet weerhouden, voor enkele oogen'blikken stil te staan bij het jubileum in ons rechtsleven. Daartoe is temeer aanleiding, wijl bij het tot-stand-komen van het Burgerlijk Wetboek de kamp over de vraag, of codificatie al dan niet wenschelijk is, ein digde met een overwinning van hen, die deze kwestie in positieve richting op losten. Feitelijk was het probleem reeds afgehandeld, toen in de Grondwet van 1814 tot de samenstelling van eenige Wetboeken besloten werd. Maar het plan werd eerst ten volle verwezenlijkt, toen de gedachte in NederlandsChen zin tot d a a d werd in het oogenblik, waarop de October-maand van het jaar 1838 iwerd ingeluid. De codificatie-fdee werd daarbij tot merkelijkheid, zeiden we. Steeds is er in de 'historie van het recht een schomme ling geweest, waarbij nu eens gestreefd werd naar groote vrijheid voor den rech ter, die naar eigen gevoelen recht mocht spreken, en dan weer heil werd gezocht in het neerleggen van een aantal rechts bepalingen in wetboeken. Bij dit laatste had men het zoeken van grooter rechts zekerheid op het oog. Werd immers de beslissing omtrent hetgeen goed en juist ,was, geheel overgelaten aan den rechter, (dan kon een element van willekeur in sluipen, dat te meer gevaarlijk zou wor den, indien de rechter niet anders was dan een werktuig in handen van hoogere machten. Ter beveiliging van de rechts zekerheid heeft men daarom bij herhaling gestreefd naar een oplossing in den vorm van wetboeken, waarin het reaht nader Was omschreven en neergelegd. Deze Wetten kwamen dan tot stand door on derlinge overeenstemming van Overheid en onderdanen, en de rechter had voor taan tot taak, recht te spreiken aan de hand van hetgeen tevoren op schrift was gesteld. Aan deze codificatie-idee nu kan een niet-onbedenkelijke gedachte ten grond slag liggen, de gedachte namelijk, dat recht en wet volkomen gelijke begrippen zijn. Alle recht meende men in regels te kunnen omschrijven, en zoolang iets niet Wettelijk was neergelegd, kon het niet als recht worden aangemerkt. En ook als men het bestaan van zulk een recht naast de wet erkende, b.v. in den vorm van gewoonterecht, dan nog gaf men aan zulk een gewoonterecht geen rechtskracht, tenzij in het geval de wet zelve naar dit gewoonterecht verwijzen mocht. Aldus was men erop bedacht, zooveel mogelijk het karakter van de wetgeving te eer biedigen. i Deze rechtszekerheid nu is ten aanzien van ons burgerlijk recht door ons Bur gerlijk Wetboek in den breede gegaran- De voorbereidingen voor de groote 3 October'feesten te Leiden zijn in vollen gang. De groote optocht staat dit jaar voor een groot deel in het teeken van het nieuwe stadhuis. Een der praalwagensvoorstellende den brand die het9stadhuis in 1929 verwoestte, en het bijna gereed zijnde nieuwe stadhuis. deerd. AI is het buiten twijfel zoo, dat recht en wet veelal slechts gebrekkig zullen samenvallen, toch moet na een eeuw worden geconstateerd, dat de ver vaardigers van het op 1 October 1938 ingevoerde ontwerp in hun pogen uitne mend zijn geslaagd. Het thans weldra voorbij gegleden honderd-tal jaren im mers gaf een volkomen regelmatige rechts- en wetsontwikkeling te zien, een ontwikkeling, die juist daarom regelma tig kon zijn, wij'l zij kon plaats hebben in het raam, dat reeds in de dertiger jaren van de vorige eeuw in elkaar werd gezet. Houden we deze historie van geleide lijken groei voor oogen, dan kunnen we geheel en al de omschrijving beamen, welke de hoogleeraar PaulScholten aan ons Burgerlijk Wetboek gaf, toen hij het noemde „een rustig bezit". Een bezit, iets dat bij ons volk behoort, als zoodanig mogen we dit Wekboek ook na 100 jaar aanduiden. Maar dan een r u s- ti g bezit, een bezit, dat steeds als geheel heeft voldaan, doch dat tevens dóói die rust, welke het verschafte den weg baande tot rijker ontplooiing van ons rechtsleven. BINNENLAND OVEREENKOMST MET ARGENTINIë Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend dat op 6 September 1933 te Buenos-Aires de onderteeikening heeft plaats gehad van een immigratie- en arbeidsover eenkomst met Argentinië, AMSTERDAM, 27 September. De ex-kci- zer van Duitschland heeft gistermiddag met zijn gemalin en dochter en eenige leden van de hofhouding een langdurig bezoek ge bracht aan de tentoonstelling „Uit de schat- kamex-s der oudheid" in het Stedelijk Mu seum, ALG. VERGADERING NATIONAAL JONGEREN VERBOND 's-GRAVENHAGE, 27 September. De al- gemeene vergadering van het Nationaal Jon geren Verbond zal gehouden wordien op Za terdag 15 October in het kasteel Nijenrode te Breukelen. HONGAARSCHE ONDERSCHEIDINGEN 's-GRAVENHAGE, 27 September. Naar wij vernemen heeft de Hongaarsche rijks bestuurder aan Prof. Dr. J. R. Slotema- ker de Bruine, Minister van Onderwijs Kunsten en Wetcnsohappen, het grootkruis van de Hongaarsche Orde van Verdienste "verleend. De versierselen daarvan werden gisteren aan den Minister door den Hon- gaarsclien gezant te Den Haag overhandigd. Voorts vernemen wij, dat het groot-offi cierskruis van dezelfde Hongaarsche Orde aan de heeren Prof. Dr. A. Noord t zij, hoogleeraar te Utrecht en aan Prof. Dr. H. Th. O b b i n k, hofprediker, hoogleei*aar te Utrecht verleend werd. 's-GRAVENHAGE, 27 September. De Ra dio-controledienst heeft in samenwerking met de (politie te Tub bergen een clan- destienen zender te Weerselo in beslag genomen, die uitzond onder den naam „Pe likaan". Tegien den houder J. M. K. is proces- verbaal opgemaakt. EK Niet aan de hand van vader of moeder, maar aan die van de onderwijzeres van de klas genieten de kleinen van de kleuterschool, zoolang het prachtige zomerweer Aanhoudt nog dagelijks van een wandeling langs de Boulevard te Scheveningen, „Voor waarheid en recht" De staking der haringvisschers De Ned. Bond van Chr Fabrieks- en Transportarbeiders heeft onder bovenstaand motto .,een wedenvoord" geschreven ter weerlegging van een brochure van de mo derne organisatie inzake de staking hij de haringvisscherij. Het hoofdbestuux* beklaagt zich allereerst, dat de Centrale Bond wel veel ophef maakte over zijn geschrift, maar de Chr. organisatie geen exemplaar toezond ter bespreking. (Ook wij hebben deze brochure niet ont vangen). Echter zag het im deze verdedi ging van de staking een welkome gelegen heid om eigen houding tegenover hut pu bliek en de visschers te rechtvaardigen en de laatsten op te wekken weer tot de Chris telijke organisatie toe te treden. Gewezen wordt allereerst op het bekende verschijnsel, dat vertegenwoordigers van roode vakbonden in conferentie met pa troons heel wat bezadigder optreden, dan wanneer ze „op de planken" voor de leden staan; het hoofdbestuur haalt ten bewijze daarvoor de notulen vaxi 13 April 1938 van de vergadering der Looncommissie aan, doch wenscht de moderne organisatie niet verder op dit pad van minderwaardige be strijding te volgen en bepaalt zich dus tot weerlegging van vensohillende onjuistheden. 4n de roode brochgrc. Zoo wijst het er bijv. op, dat de Centrale Bond aanvankelijk voor a ib it rage was, doch er later toen de reeders hierin wilden toestemman niets meer voor voelde. In het bijzonder eohter vestigt de schrij- ver de aandacht op het feit, dat de vis schers in staking zijn gegaan voor deze twee eischen: vrij van lossen en la den en iper reis afrekenen. Noch het ■5én, noch het ander is bereikt. De verbete ringen, waarop de Centrale Bond zich nu verheft, waren reeds bij de eerste onderhan delingen met alle organisaties toegezegd exi zijn dus niet door de roode actie verkregen. Was het resultaat zoo schitterend geweest, dan zou zoo lezen wij in de brochure de Centrale Bond thans niet schrijven, „dat er ongetwijfeld meer bereikt zou zijn, indien ook de leiding van de Chr. organisatie zich achter deze actie had geplaatst". Met klem wijst het hoofdbestuur de be schuldiging af, dat het tot onderkruipers- werk zou aangespoord hebben: het feit dat de Centrale Bond een staking proclameer- de houdt niet in, dat zij, die de staking af wijzen, onderkruiperswerk doen. Dat is mo derne inbeelding. Tenslotte spoort de schrijver de Christelij ke visschers aan tot de Christelijke orgar nisatie terug te keeren: Christelijke zeevis- schers behooren niet thuis in een roode, on- geloovige organisatie! ROFFELRIJMEN NIET TOBBEN Hoewel de zomer poogt te blijven, Ons koestert aan zijn breede borst, En onze lieve jeugd met name Vaak smelt en steeds vergaat van dorst, Begint mama in Winlemveelde, Of in een ander modeblad, Te snorren naar het wintersnufje Dat ieder modeblad bevat. De kolenhandelaarsreclame Vertelt ons dat de winter naakt En dat met brandstoffen-bestellen Wat vlugger voortgang dient gemaakt. De middenstander stapelt dekens In vele soorten voor zijn raam. Hij stelt de Winter voor, maar niemand Zegt, tot zijn droefheid: aangenaam! Al trekt geen mensch voor zijn genoegen Een tweede interlockje aan, Toch schijnt het waarlijk ivaar te wezen Dat wij de winter tegen gaan, Want straks, als deze werkweek uit is, Dan stappen wij de nachtschuit in; Dan maken gas- en lichtbedrijven Van armoe dubbeldik gewin. Maar laat ons daar niet over tobben: De fijne huiselijke sfeer, De rechte stemming om te werken Die mis je toch bij zomerweer. (Nadnik verboden) LEO LENS Bij Zenuwhoofdpijn Dr. J. B. MEENK'a POEDERS Deze worden snel in het bloed opgenomen Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten In het Academisch Ziekenhuis te Lei den is overleden de 57-jarige boerenarbei der C. Straathof uit Alfen aan den R ij n, die lijdende was aan de ziekte van Weil. TRAGISCHE VERDRINKINGSDOOD VEGHEL, 26 Sept. Zaterdagmiddag had bet anderhalfjarig zoontje van den landbou wer H. D. te M a r i a h e i d e geruimen tijd in de nabijheid van zijn moeder gespeeld- Op een gegeven moment miste de vrouw het kind en na eenig zoeken vond men toen de kleine, voorover liggend in een gedeelte lijk met waueir gevulden koelbak voor melk kannen. Het kind, dat op den bak moet zijn geklommen en toen voorover is gevallen, gaf weinig teekenen van leven meer. Onmiddel lijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Di-. Kerssemakers uit Veghel heeft geruimen tijd kunstmatige ademhaling toegepast. Dit mocht echter niev meer baten. BOERDERIJBRAND TE HOOGEZAND HOOGEZAND, 27 September. In de kom van de gemeente brak gisteravond door on bekende oorzaak brand uit in de boerderij- toebehoorend aan den heer M. K. Boon. De schuur met een groote voorraad koren ging verloren. Het voorste gedeelte van de boerderij kon behouden blijven. DRUIVENDIEFSTAL ONTDEKT MONSTER, 27 Sept. De politie heeft gis- t.eren een inval gedaan in de woning van Van V. te Ter Heide. Zij vond een partij van driehonderd pond druiven. Het verder onderzoek bracht aan het licht, dat een zoon van Van V. met zijn vriend B. deze druiven van een tuinder te Ter Heide had gestolen. Met een bakfiets was het fruit naar de wo ning vervoerd. De daders hebben bekend en zijn Bij vergissing ammoniak gedronken 's-GtRAVENZAiNlDE, 27 Sept. Het ontbre ken van een waterleiding in deze gemeente heeft de gewoonte doen ontstaan een flesch met drinkwater gereed te zetten ten behoeve van dorstigen. Vanmiddag kwam het negen jarig dochtertje van de familie Otter vanger alhier dorstig van het buiten spelen thuis. Het meisje greep een flesch ammoniak, in de veronderstelling, dat deze water bevatte en nam eenige slokken. Zij bekwam inwendige brandwonden en werd op geneeskundig advies naar een ziekenhuis te 's-Gravenhage overgebracht» „Nevelvlekken" boven Noord-Limburg Veroorzaakt door magnesinmbommen Sedei-t enkele dagen werden in het Noord-Limburgsche grensgebied in den laten avond tussch en9 en 12 uur lichtver schijnselen waai-genomen aan den Ooste lijken hemel, welke vee? overeenkomst vertoonden met nevelvlekken. Deskundigen op astronomisch gebied hebben deze verschijnselen aan een nader onderzoek onderworpen en al spoedig bleek, aldus de „Msb.'\ dat militaire oefe ningen in het Roer- en Rijngebied de oor zaak er van waren. Naar men ons verzekerde, worden in dit gebied regelmatig oefeningen gehouden met magnesiumbommen, welke aan para chutes bevestigd vanuit vliegtuigen boven een bepaalde landstreek worden ontstoken. De geweldige lichtsterkte dezer magne sium-bommen vormt als het ware 'n licht- barricade, waar geen enkel vliegtuig onbe- merkt door heen zou kunnen komen. De weerkaatsing van deze intense licht- zeeën, is op een afstand van 60 tot 100 K.M. in de donkere avondlucht zeer goed waar neembaar en maakt den indruk van nevel vlekken. Welkeengewefdige macht de pers is in onzen tijd, is in deze dagen weer duidelijk aan het licht getreden in de Tsjechoslowaaksche kwestie. Het Duitsche volk was door de nationaal-socialistische pers GEHEEL EN AL GELEID IN DE RICHTING. DIE HITLER WENSCHTB TE GAAN. „De onhoudbaarheid der positie van de Sudeten-Duitschers de na- melooze ellende van millioenen onzer volksgenooten" waren in helle kleuren geschilderd: de Duitsche eischen gemotiveerd, de noodzakelijk* heid van interventie met zooveel vuur en hartstocht verdedigd, dat vrij wel het heele Duitsche volk, onder invloed van deze dagelijksche pers voorlichtingbereid was den Führer tot het uiterste te volgen. Deze spannende dagen hebben ook weer een nieuw voorbeeld geleverd van de ontzaglijke macht der pers. Geen wezenlijk staatsman verwaal*, loost dan ook deze onweerstaanbare drijfkracht der publieke opinie. In Nederland kennen wij gelukkig niet de stormen van volksdriften* die wij in verschillende andere landen waarnemen. Dit wil echter niet zeggen, dat ze. veel meer gematigd, niet bestaan. HE7] IS DAAROM EEN WAARACHTIG BELANG VAN LAND EN VOLK, dat de volksgeest en volksmeening worden gevormd en beïnvloed in de goede richting, opdat zij niet tot ontsporing leiden in dagen van, gevaar, verwarring en beproeving. „De goede richting" U is het met ons eens, dat dit is de steeds verdera doorwerking van den invloed van het gezegend Evangelie onzes Heerent dat alleen de volken in hun binnenlandsche moeilijkheden en hun inter* nationale samenleven op den juisten weg kan leiden. NEDERLAND HEEFT NOG EEN VRIJE PERS Laat Christelijk Nederland de gelegenheid niet voorbij laten gaan door middel der pers de Christelijke beginselen voor Staat en Maatschappij met kracht en bezieling uit te dragen in ons volks leven. Opdat mede daardoor de geestelijke weerkracht van ons volk vergroot worde voor de komende dagen van groote spanning en gevaar, welke ons nog bedreigen zullen. Werkt mede aan de verspreiding van het Christelijke dagblad, thani weer bij vernieuwing met alle energie, die de noodige zaak verdient. De winter, de leestijd bij uitnemendheid, staat voor de deur. Brengt de kranten van de Combinatie der Vijf Samenwerkende Christe lijke Dagbladen in alle woningen van gelijkgezinden en in de vele wo* ningen, waar ze onder Gods zegen misschien nog veel kunneri BOUWEN OF BEWAREN. DE DIRECTIE. ERNSTIGE AANRIJDING DE LIER, 27 Sept. Toen gistermiddag de 13-jarige J. Zeestraten alhier zich per rij wiel naar school begaf, stak hij den Pro vincialen weg over exi bemerkte waar schijnlijk de achter hem rijdende auto, be stuurd door P. B. uit 's-Gravenzande, niet. De auto kon niet tijdig meer stoppen en reed den knaap aan, die over den weg werd geslingerd. De knaap bleef hevig bloedend liggen; behalve een zware hoofd wond, had hij o.m. ook een pols gebroken. In een nabij gelegen woning werd hij bin nengedragen, waar een geneesheer de eer ste hulp verleende. De jongen is hierna naar het ziekenhuis te Delft vervoerd. De toestand van den knaap is niet zon der zorg. KUNST EN WETENSCHAP AMSTERDAM, 26 Sept. Alhier is overleden de schrijver P. Wiedijk. Zijn belangrijke wei-ken, welke hij onder het speudoniem J. Saks schreeft, zijn „Socialistische opstellen 1 en II", .Potgieter en Busken Huet" en hex kortelings uitgegeven boek „Multatuïi". Jhr. Dr. NICO VAN SUCHTELEN 25 October 1938 Den 25sten October hoopt Jhr. Dr. Nico van Suchtelen, directeur van de bekende uitgeverij de Wereldbibliotheek te Amster dam, zijn zestigsten verjaardag te viex-en. Een huldigingscomité, waarvan Dr. W. de Vlugv, burgemeester van Amsterdam, c ere voorzitter en de letterkundige Victor E. van Vriesland voorzitter is en waartoe voorts een zeer groot aantal dichters, schrijvers en geleerden uit Nederland en Vlaanderen zijn toegetreden, heeft het voornemen, Dr. Van Suchtelen Zaterdag 29 October te huldigen. Het bestuur der Wereldbibliotheek-Ver- eeniging zal bij deze gelegenheid een Bloemlezing uit het werk van Nico van Suchtelen publiceeren, ver zorgd door mevr. C. E. van Suchtelenvan der Werff. VAN LOENENS „GEMEENTEWET" Bij N. Samsom N.V. te Alphen aan den Rijn verscheen in den tweeden druk het eerste vervolg op „De Gemeentewet en haar toepassing" van den heer J. W. A. C. van Loenen. De wet van 22 April 1937 bracht een lange rij van wijzigingen in de Gemeentewet aan, waaronder enkele ingrijpende, zoodat er alle aanleiding was tot het uitgeven van dit vervolgstuk. Evenals het lxandoek van den heer van Loenen in zijn geheel geeft ook deze nieuwe uigave blijk van veel zorg, zoowel door den schrijver als door den drukker aan den dag gelegd. HANDELS. EN FAILLISSEMENTSRECHT Van het „Handboek voor het Neder land- sche Handels- en Faillissementsrecht" van Mr. M. Polak versoheen het eerste stuk van het derde deel, verzorgd door Prof. Mr. F. G. Scheltema, in ciex-den druk. Deze nieuwe drok kenmerkt zich ojn. door toevoeging van de beide te Genève op de internationale wisselconferentie gesloten verdragen. Het geheel is op de van dit werk zoo bekende overzichtelijke wijze uitgegeven bij J. B. Walters te Groningen,—(Batavia. „Rondom de Oldehove" Reeds meermalen hebben wij er de aan dacht op gevestigd, dat het eigen Friesche cultuurleven in de laatste decennia een groote en verblijdende bloei beleeft. Ook de oprichting, nog kort geleden, van de Fryske Akademy is daar weer een sterk bewijs van. Het ondei*wijs in de Friesche taal, dat vroeger een soort minderwaardigheidsstem- pel droeg, is tot een vak geworden dat op school door bevoegde leerkrachten wordt gegeven. Voor de examens voor de Friesche £cte zijn reeds een flink aantal onderwijzers Deze vooruitgang vraagt echter ook goede leerboeken. Leerboeken op het gebied van taalkunde; maar ook voor geschiedenis. Want een volk moet zijn geschiedenis ken nen, om te weten wat het in het verleden heeft beteekend, om daaraan te toetsen wat het in het heden kan doen en in de toe komst tot stand kan brengen. Een wetenschappelijk werk over Fries land en zijn historie wordt op dit oogenblik in afleveringen uitgegeven door Dr. H. G. W. van der Wielen onder den titel: „Friesland door de eeuwen heen", bij de firma de Boer te Middelburg. Dit waarde volle werk is natuurlijk voor de leeraren en onderwijzers zelf om te bestudeeren. Daar naast is een werk noodig dat voor de school geschikt is. Zulk een werk is thans uitge komen bij de firma A. Jongbloed te Leeu warden, onder den titel: „Rondom de Olde hove". Het is een beschrijving van de ge schiedenis van Leeuwarden en Friesland, samengesteld door de Leeuwarder Geschie deniscommissie. In de „Verantwoording" wordt de wording van dit boek beschreven en worden als samenstellers genoemd de heeren C. Andriesse, H. Algra, Di-s. P. van der M e u 1 e n, R. J. S i p k e n s, J. J( S w a r t, K. S. Tal ma en C. J. Teeuw- een; mannen van onderscheiden politieke en godsdienstige x-ichting. Deze eendrachtige samenwerking stemt, zooals te begrijpen Is, de commissie tot groote voldoening. Vóór in het werk heeft de heer L. Wel ling, hoofdinspecteur L.O. te Groningen, een inleidend woord geschreven, waarin hij er zijn voldoening over uit, dat hier een werk is ontstaan waaruit de onderwijzer kan 'putten om nuttig en voor den leerling interessant onderwijs te geven. Het boek is 290 bladzijden groot geworden en is op fraad kunstdrukpapier gedrukt; het is versierd met talrijke illustraties. Het behandelt de Friesche geschiedenis vanaf de voorhistorische tijden, waarbij is gebruik gemaakt van de onderzoekingen van Van Giffen, Holwerda en Boeles en waarbij ter loops ook gewezen wordt op het werk van den heer H. J. Popping te Oosterwolde, die in zijn eigen woning zoo interessante vei zamelingen heeft aangelegd van gebruiks voorwerpen die uit zeer oude tijden stammen. Wij gelooven dat dit boek zal meehelpen om in Frieslanod de eigen historie beter be kend te doen worden. Want het is toch voor geen weerlegging vatbaar, dat men het best het interessante vak der geschiedenis kan onderwijzen door uit te gaan,van het eigen milieu. En dat kan in Friesland met z'n eigen taal en eigen karakter, haast nog beter dan ergens elders in ons land. „Kinkhoest-vluchten" Na één ol twee tochtjes op groote hoogte genezen de patiëntjes snel De Haagsche arts W. de Vletter is de» eerste medicus in Nederland geweest, die on langs, in navolging van wat in Frankrijk en Duitschland al eerder gedaan werd (wij we zen er indertijd reeds op), een kinkhoestpa- tiëntje genezen heeft door middel van twee hoogtevluchtein (3500 m hoog) met een week tusschentijd. Was al dadelijk na de eerste vlucht, die tien minuten duurde, het pa- tiëntje aanmerkelijk beter, na de vweede vlucht was de hoest geheel verdwenen en de eetlust teruggekeerd. Wat de oorzaak van de genezing precies is, staat nog niet vast, maar terwijl daar naar gespeurd wordt, heeft de Vrijwillige Organisatie van Sportvliegers, de V.O.S., zich voor medewerking aan verdere proef nemingen beschikbaar gesteld en hiertoe met verschillende medici contact gezocht. In verband met het bovenstaande ls het belangwekkend te hernemen, hoe zoo juist te Straatsburg met het ambulancevliegtuig van de Aéro-Club d'Alsace een vijftal kinde ren uit één gezin, allen lijdend aan kink hoest, omhoog gevoerd is en vervolgens in korten tijd genezen. Bij sommige was één, bij andere waren twee vluchten noodig- Aan boord waren, behalve de kinderen, de arts dr. Willy Mattier en de chef-piloot van d© aeroclub, de heer Aeby. Elke vlucht duurde 1 Yz uur; het toestel steeg langzaam tot 2300 m, bleef een half uur rondcirkelen, om ver volgens weer in langzaam tempo te dalen* Bij de Aéro-Club d'Ateace overweegt men, tegen een speciaal tarief vluchten ter gene zing van kinkhoest uit te voeren, waarbij het doel is, dit geneesmiddel zooveel moge lijk onder ieders bereik te brengen. Men weet hoe hardnekkig en gevaarlijk kinkoest kan zijn. Deze vinding schijnt dan' ook wel groot'e beteekenis te hebben. DE ORGANISATOR Bij de N.V. Uitgevers-Maatschappij voor heen Van Mantgem en De Does te Amster dam verscheen onder den titel ,.De Organi sator" de voordracht, welke Ir. N. A. Imel- man op 22 Januari van dit jaar hield op een' j vergadering van het Instituut man Bezuini- gings- en Oud-Bezuiniginigs-Inspecteurs. Te Wemeldingen werd in bijzijn van bestuur en genoodigden en veel belangstel* lenden door den Voorzitter Ds. de Bruijnde laatste steen ingevoegd In de Ck* School voor Schipperskinderen: de Prinses Beatrix SchooL

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5