Hitier handhaaft zijn memorandum Sudetenland, laatste Duitsche territoriale eisch „Mijn geduld is thans ten einde!" KRUSCHENSALTS DINSDAG 27 SEPTEMBER 1938 EERSTE BLAD PAG. s De termijn van 1 October blij ft gehandhaafd Volksstemming op gelijken voet als in het Saargebied In het Sportpaleis te Berlijn heeft de Duitsche Rijkskanselier en „Führer" gisteravond een exposé gegeven van den stand van de Sudeten-Duitsche kwestie en daarbij verklaard, dat het Rijk zijn memorandum aan Praag en de daarin vervatte uiterste termijn vanl October handhaaft. Hitier herinnerde allereerst aan zijn rede voering op 22 Februari en die te Neurenberg, waarin hij zijn eischen stelde. Op het oogcn- blik echter spreekt geen leider of man, doch hot geheele Duitsche volk. Het vraagstuk, dat op het oogenblik le heele wereld bezig houdt, aldus spr., is niet .Tsjecho-Slowakije, doch de heer Benesj, Een practische vredes-politiek Vervolgens wees Hitler op de Duitsche liefde tot den vrede. Nauwelijks was de Fi?hrer begonnen met de actie voor de ge lijkberechtiging van Duitschland, of hij heeft een reeks voorstellen gedaan tot het beperken van de bewapening. Indien de an deren dit ook zouden doen, wilde Duitsch land geheel ontwapenen. Men heeft hierover zelfs niet gesproken. Alle verdere voorstellen tot ontwapening werden afgewezen en na twee jaar steeds afgewezen te zijn, gaf spreker het bevel de Duitsche weermacht op te bouwen. Thans is leen leger gereed zooals de wereld nog niet heeft gezien. Milliarden zijn hiervoor uitgc- gegeven. Het leger is met de meest moderne wapenen uitgerust. Spreker zeide vervolgens, dat hij een prac tische vredes-politiek heeft gevoerd. Ik heb. aldus spreker, al die schijnbaar on oplosbare problemen ter hand genomen met den vasten wil, ze, indien ©enigszins moge lijk. op te lossen, zelfs op gevaar af van meer of minder ernstige Duitsche conces sies. Ik ben zelf oudstrijder en weet hoe zwaar de oorlog is. Ik wilde het Duitsche [volk hiervoor sparen, Verhouding lot de Europeesche Staten Het moeilijkste probleem; was dé Verhou ding met Polen, doch binnen een jaar ge lukte het een overeenkomst te sluiten, die ten duurzamen vrede tengevolge zal hebben, «voorloopig echter voor tien jaar, Engeland werd de hand geboden, door voor te stellen vrijwillig de bewapening tot 85 pCt. te beperken, doch zulk een overeen komst is slechts mogelijk indien beide par tijen beloven nooit meer oorlog met elkaar ite voeren. s Duitschland heeft dezen wil. Wij willen hopen, dat in het Engelsche volk diegenen de overhand krijgen, die van denzelfden wil «rijn. Ik ben verder gegaan, aldus spr., ik heb Frankrijk direct na de teruggave van 't 'Saargebied aan Duitschland verklaard, dat er thans in het geheel geen geschillen tus- schen Frankrijk en ons bestaan. Hier zrjn twee groote volken, die willen arbeiden cn zij willen beide leven, en zij zullen het beste leven als zij samenwerken. Ik heb mij hierna op een nieuw probleem geworpen, dat gemakkelijker op te lossen Was dan de andere, de verhouding van Duitschland tot Italië. Deze verhouding is over verdragen en verbonden heen tot een werkelijk krachtig hartsverbond geworden. Een precedent Twee problemen waren overgebleven. Hier "moest ik een voorbehoud maken. Tien mil lioen Duitschers bevonden zich buiten de rijksgrens. Dit getal van tien millioen is geen kleinigheid, het gaat om een vierde ,van het aantal dat Frankrijk als inwoners 'telt en wanneer Frankrijk veertig jaar lang zijn aanspraken op de paar millioen F rans chen in Elzas-Lotharingen nooit opge- jgeven heeft, dan hebben wij het recht onze hanspraken op deze tien millioen Duit- isers te handhaven* Ergens !s er een grens, een grens, waar de toegeeflijkheid moet op houden, daar zij anders tot een ver derfelijke zwakte zou worden. Hier was de grens, die ik niet voorbij kon. Thans staan wij voor het laatste probleem, dat opgelost worden moet en opgelost worden zal. Het is de laatste territoriale eisch, die ik aan Europa te stellen heb, doch het is de eisch, waarvan ik niet afwijk, en die ik, zoo God wil, zal» vervullen. Hitier schilderde vervolgens de gesdhiede- his van de totstandkoming yan Tsjecihoslo- Wakije, De vader van de eerste leugen waarmee 'destijds begonnen werd, heette Benesj, zoo zeide hij. Door hem hebben de Tsjechen Slowakije geannexeerd. Daar deze staat niet levensvatbaar scheen, nam men gewoonweg tegen hun zelfbeschikkingsrecht en him zelf- beschikkingswil drie en een half millioen Duitschers. Daar ook dit niet voldoende was, moesten er nog meer dan een millioen Hon garen bijkomen, dan Karpaten-Russen en eindelijk nog een paar honderd duizend Po len. Wanneer ik hier tot u spreek, doe ik dat natuurlijk slechts voor het lot van mijn Duitschers. Hitier beschuldigde vervolgens Benesj er van, zijn belofte den Tsjechoslowaakschen staat naar het voorbeeld van Zwitserland in kantons te verdeelen, niet te zijn nageko men. In scherpe bewoordingen laakte hij de „terreur" waaraan de Duitschers hebben blootgestaan. De heer Benesj, aldus spreker, was vastbesloten het Deutschtum eenvou- 'dig geMdelijk uit te roeien* Es bij heeft dit ook tot op zekere hoogte bereikt. Terzelfdertijd bleek, dat deze staat voor bestemd was, zoo noodig tegen Duitschland in het veld te worden gebracht. Deze staat dwingt de nationaliteiten deel te nemen aan een politiek, die haar eens er toe leidt, op de eigen broeders te moeten schieten. In den staat van den heer Benesj zijn de gevolgen voor de nationaliteiten gruwelijk geweest. Mussolini: een groot vriend Ik spreek slechts voor de Duitschers. In de geheele wereld van heden ten dage zien wij slechts één groote mogendheid aan het hoofd waarvan een man staat, die begrip toont voor den nood van dit volk. Hij is een groot vriend: Benito Mussolini. Wat hij in dezen tijd gedaan heeft, en de houding, die dit Italiaansche volk aanneemt, zullen wij niet vergeten en wanneer eenmaal het uur van eenzelfden nood voor Italië aanbreekt, dan zal ik het Duitsche volk aansporen, de zelfde houding aan te nemen. Ook dan zul len niet twee staten zich verdedigen, doch één blok. Met betrekking tot de toestanden in Tsje choslowakije, vervolgde spr.: ik heb op 22 Februari in den Rijksdag verklaard, dat dit anders moest worden. Benesj heeft het ook anders gedaan. Er begon nog grootere ter reur. Benesj voelde zich gedekt door Frank rijk en Engeland, en vooral: Sovjet-Rusland. Zoo kwam tenslotte mijn eisch te Neuren berg. Deze eisch was volkomen duidelijk. Ik heb het toen voor de eerste maal gezegd, dat thans het zelfbeschikkingsrecht voor deze 3Yo millioen Duitschers eindelijk bijna twintig jaar na de verklaringen van Presi dent Wilson van kracht moest worden. Benesj heeft het antwoord gegeven: nieu we dooden, nieuwe gevangenzettingen, nieu we arrestaties. En daarna kwam Engeland. Ik heb tegen over den heer Chamberlain ondubbelzinnig te kennen gegeven, wat wij thans als eenige mogelijkheid eener oplossing beschouwen. Ik heb er geen twijfel over laten bestaan, dat het een eigenschap van onze Duitsche mentaliteit is, lang en steeds weer geduldig zich iets te laten welgevallen, doch dat eens het oogenblik komt, waarop het daarmee uit ls. En thans heeft Engeland, en Frankrijk heeft zich daarbij aangesloten, aan Tsjecho- slowakije den eenig mogelijken eisch ge steld: het Duitsche gebied eindelijk vrij to laten en aan Duitschland af te staan. Benesj vond een uitweg. Hij gaf toe: deze gebieden moeten worden afgestaan. Wat deed hij?, Niet het gebied stond hij af, doch de Duitschers drijft hij thans uit* Geen uitstel van executie En thans geloof ik, dat het tijdstip gekomen is, om het eens goed te zeggen* Wanneer iemand zooveel geduld toont, als wij het hebben gedaan, kan men niet zeggen, dat wij belust zijn op oor- log. Dan tenslotte: Benesj* heeft zeven millioen Tsjechen, doch hier staat een yolk van 75 millioen* Ik heb thans een memorandum met een laatste en definitief Duitsch voorstel aan de Britsche Regeering ter beschikking gesteld. Dit voor stel beoogt niets anders dan de ver wezenlijking van wat Benesj reeds beloofd heeft. De inhoud van dit voorstel is zeer eenvoudig: elk ge bied, dat naar het volk Duitsch is en naar zijn wil tot Duitschland wil behooren, komt thans aan Duitsch land, weliswaar niet dan, wanneer Benesj er in geslaagd is wellicht een of twee millioen Duitschers verdre ven te hebben, doch thans, en wel direct. Voorts zeide spr. 'de grens gekozen te heb- ben* die op grond van de verdeeling der vol ken en talen rechtvaardig is. Dit gebied wordt onder Duftsche souvereiniteit gesteld, terwijl d6 definitieve vaststelling der grens door een volksstemming moet worden be haald. Het Saarstatuut en het Saarplebisciet zijn als basis voor deze volksstemming geko zen. Spr. is bereid in geheel Tsjechoslowa- kije te laten stemmen, doch daar maakteu Benesj en zijn vrienden bezwaar tegen. Dit heeft spreker willen toegeven. H,ij was be reid slechts in eenige omstreden gebieden te laten stemmen, deze stemming door interna tionale commissies te laten controleeren, de vaststelling van de grens over te laten aan een Duitsch-Tsjechische of een internatio nale commissie. Ik was voorts bereid, aldus spr., tijdens deze volksstemming zelfs de troepen terug te trekken, en ik heb mij thans bereid ver klaard voor dezen tijd het Britsche legioen van oud-strijders uit te noodigen, dat mij het aanbod heeft gedaan, zich naar deze ge bieden te begeven en daar de orde en rust te handhaven. En ik was bereid er in toe te stemmen, dat dan een internationale com missie de-definitieve grens vaststelt, en alle modaliteiten over te laten aan een uit Duit schers en Tsjechen bestaande commissie. De grens van het geduld Ik heb thans verlangd, dat nu, na 20 jaar, Benesj eindelijk gedwongen wordt- zich aan de waarheid te houden. Hij zal op den eer sten October dit gebied aan ons moeten af staan. Benesj denkt nog steeds zich aan dc nakoming van dezen plicht te kunnen ont trekken. doch thans komen wij tegenover elkaar te staan. Ik heb, zoo vervolgde Hitler, slechts wei nig te verklaren. Ik ben Mr. Chamberlain dankbaar voor al zijn bemoeiingen. Ik hob hem verzekerd, dat het Duitsche volk niets anders wil dan vrede alleen, dat ik niet de grens van ons geduld kan overschrijden. Ik heb verder de verzekering gegeven e heiu-„. weze nier, uat, wanneer dit probleem opgelost is voor Duitschland geen territori aal probleem in Europa meer bestaat. En ik heb hem verder verzekerd, dat op 't oogenblik, waarop Tsjechoslowakije het vraagstuk oplost, d.w.z., #de Tsjechen de ge schillen met hun andere minderheden ge regeld hebben en wel op vreedzame wijze en niet door onderdrukking, ik in een Tsjechi- schen staat geen belang meer stel. En dat wordt hem gegarandeerd. Wij wenschcn heelemaal geen Tsjechen. Vrede of oorlog Alleen wil ik nog voor het Duksche volk verklaren, dat met betrekking tot het Sudetenduitsche vraagstuk mijn geduld thans ten einde is. Ik heb Benesf een voorstel gedaan. Het is niets anders dan de ver wezenlijking van datgene wat hij zelf beloofd heeft. Hij heeft het thans in zijn hand: vrede of oorlog. Hij zal öf dit aanbod thans aanvaarden en den Duit schers eindelijk de vrijheid geven, öf wij zullen deze vrijheid zelf gaan halen. Wij zijn vast besloten, aldus besloot Hitier. Benesj mag thans kiezen. In Frankrijk blijven de scholen gesloten PARIJS, 27 Se-pt Met het oog op dJe hui- döge gebeurtenissen zal de aanvang van het nieuwe schooljaar worden uitgesteld. Mussolini spreekt nogmaals ,£lechts door hovenmenschelijke inspanning kan een conflict worden vermeden" Mussolini heeft ophieuw 't woord gevoerd over den internationalen toe stand, ditmaal to Verona. Dit is de acht ste rede, door hem in één week tijds ge houden. Er zijn iniusschen geen offici- eele aanwijzingen over speciale Italiaan sche militaire maatregelen Het feit, dat Zuid-Slavië en Roemenië toegezegd heb ben, Praag te zullen steunen, zal onge twijfeld te Rome in ernstige overweging genomen worden. De inspanning welke Chamberlain zich heeft getroost voor de regeling van het Tsjechoslowaaksche vraagstuk, zoo zeide do Duce, moet men waardeeren. Duitschland heeft blijk gegeven vap eenzelfde lankmoe digheid. Het Duitsche memorandum ver schilt niet zeer van de lijnen van het Lon- dcnsche ontwerp. Het is duidelijk, dat Tsjecho-Slowakije, indien men het in een toe stand liet, dat het alleen op zichzelf kon rekenen, zich wel tweemaal zou bedenken, alvorens het eon strijd begon, waarvan de uitslag niet twijfelachtig zou zijn. De kwestie, aldus Mussolini, heeft drie zijden: een Duitsche, een Poolsche en een Hongaarsche. Zij moet in haar geheel opgelost worden. De man, die zich in dc eerste plaats rekenschaip heett te geven van wat er gebeurd is, is de president der Tsje choslowaaksche republiek, die een der hard nekkigste ijvcraars voor de verminking var. Oostenrijk-Hongarije geweest is, zoo niet de hardnekkigste. Er zijn nog eenige dagen voor het vinden van een vreedzame oplossing. Slechts door hovenmenschelijke krachtsinspanning kan een conflict vermeden worden. De diploma ten geven zich vergeefsche moeite, wanneer zij het Verdrag van Versailles willen red den, want het lot van dit verdrag wordt thans beslist Aan het slot zijner rede zeide Mussolini: „De gebeurtenissen kunnen zich thans langs de volgencje lijnen ontwikkelen: Er zijn nog eenige respijtdagen voor het vinden van een vreedzame oplossing. Indien die niet wordt gevonden zou er een bijna hovenmensche lijke inspanning noodig zijn om een conflict te verhinderen. Als een conflict uitbreekt, kan dat in den eersten tijd nog gelocaliseerd worden. Ik voor' mij geloof niet, dat Europa zich in vuur en vlam zal willen zetten om „het stinkende ei «van Praag te koken". Europa heeft vele behoeften, maar het heeft wel het minst behoefte aan het ver meerderen van het aantal knekelhuizen, die ROOSEVELT's OPROEP Daladier heeft aan Roosevelt geseind, dat hij veel waarde hecht aan diens oproep, om de Tsjechoslowaaksche problemen zonder bloedstorting op te lossen, en dat hij zonder zich te laten ontmoedigen zal blijven zoeken naar een formule voor een ontspanning, welke in overeenstemming is met de waardig heid en de belangen van de betrokken partijen. Chamberlain antwoordde, dat hij oprecht en zonder voorbehoud het vermaan tot vredesgezindheid der Amerikaansche regeering onderschrijft. Benesj getuigt in zijn antwoord, dat hij zelfs nu nog gelooft in een regeling zonder geweld. Berlijn echter is van meening, dat Roosevelt zijn boodschap uitsluitend aan het adres van Praag had behooren te richten. In het Sudentengebied worden door leden van het vrijcorps en door de bewoners it de omgeving van Asch maatregelen genomen om een eventueel oprukken dei Tsjechische troepen tegen te gaan. Boven: Het vellen van boomen voor barricadei en tankvallen. Beneden: een wagen wordt omvergeworpen, om een versperring tl vormen. reeds zoo talrijk zijn aan de staatsgrenzen. Intusschen moet men nog een derde perio de voorzien: die, waarin het conflict zich zóó zal ontwikkelen, dat wij er direct bij betrokken worden. Dan z u4 1 e n w ij geen enkele aarzeling kennen en geen enkele aarzeling toestaan. Deze drie perioden kunnen uiterst snel op elkaar volgen". Het overleg tusschen Praag en Warschau Een persoonlijk schrijven van Benesj Te Warsdhau is uit Praag eien bizondeve boodschapper aangekomen met een per soonlijken brief van president Benesj voor president M o s c i c k i. De gezant van Tsjechoslowakije heeft dezen brief in een bijzondere audiëntie aan den president van Polen overhandigd. Onmiddellijk na dit onderhoud had presi dent Moscicki een bespreking met den Poolschen minister van buitenJandsche zaken Beek. De inhoud van den presidentieelien brief wordt geheim gehouden. Ook omtrent het antwoord, dat de Poolsohe president Benesj zenden zal is niets bediend. De publicatie wordt aan de zorgen der Poolsohe regee- ring overgelaten. „Zeven millioen Tsjechen staan tegenover 75 millioen Duitschers" Hitier spreekt als frontsoldaat (Van onzen Duitschen correspondent), Met fascineerend dikke letters staat het op de voorpagina van elke krant: De Führer spreekt! En dan nog wel in het Sportpalast in de Potsdamer- strasse, de zaal, waar voor 1933 de strijd tusschen de gehate NSDAP en de vele andere toenmalige partijen, dikwijls in den vorm van een stevig handgemeen, gevolgd door ontruiming door de toen nog links georienteerde politie, is uit gevochten! Hier, op het enorme podium, omgeven door de élite der geüniformeer de veteranen uit die dagen van strijd, voelen Hitler, dr Goebbels, Hermann Goering, Rudolf Hess, dr Lely en vele andere vooraanstaande figuren uit de partij zich het meest op hun gemak. Want van hieruit is de zegetocht be- gonnfen, die zich van Berlijn uitstrekte over het gansche toenmalige Duitsch land en deze historische avond wint nog aan beteekenis door het feit, dat ditmaal ook de verschillende partijfor maties der Oostmark in uniform .ver schenen zijn* Voor de eerste maal zijn er ditmaal geen kaarten uitgegeven en heeft men om vijf uur de zaal r^pds geopend, zoodat een uur later reeds het nek gesloten moest worden, daar de enorme zaal dicht bezet was met geduldig zingende partijgenooten, die voor alle zekerheid hun belegde „Schrippen" hadden meegebracht. Alleen voor de pers had men een beperkt aantal plaatsen op het podium vrijgehouden, want in zulke ge vallen schijnt men er toch nog wel waarde aan te hechten, dat ook het buitenland verneemt, wat de Führer tot zijn volk en de overige wereld te zeggen heeft! ■Langs allé muren bangej} jveer groote doeken met propagandistische spreuken, die zich ditmaal met het probleem der Sudeten-Duitschers bezig houden: „De Su- deten-Duitschers zijn noch weerloos, noch verlaten!" „Ons heilig land heet Duitsch land" „Führer, beveel, wij volgen!" Terwijl er op de galerijen nog hard gewerkt wordt aan de laatste versieringen, wandelen kran- tenverkoopers met de eerste avondeditie rond en op de voorpagina lezen we „Het zestal Duitsche eischen"! ,De tekst van het memorandum!" Deze eischen omvatten niets nieuws, maar ze winnen aan beteeke nis, nu de Führer ze persoonlijk komt motiveeren. Dat be-leefden wij op de minuut af om acht uur, toen Hitler met Goebbels, Goering en Hess de zaal binnenwandelde, waar de partijgroepen met de historische vaandels en vlaggen hem begroetten en een menigte van honderdduizend Berlijnsche mannen en vrouwen hem een ontvangst bereidden, zooals we dat in dien omvang en met zulk een fanatieke langdurigheid nog nooit tevoren hebben beleefd. Hitier kwam onder den indruk van deze geestdrift en dat schijnt invloed uitgeoefend te hebben op zijn aangeboren redenaarstalent: hij las niet van het blad, maar improviseerde een spraak, die als een aanklacht tegenover dr Benesj op zijn luisteraars werkte. Men weet niet, wat het meest op den voorgrond treedt: de liefde voor het eigen volk of de haat tegen den man, die president is van een staat, dien Hitier als Duitschlands gc- vaarlijksten vijand schijnt te beschouwen! Deze aanvallen op dr Benesj droegen een uitgesproken agressief karakter, zooals dat onder de gegeven omstandigheden, nu er nog altijd een kans bestaat op een vreed zame regeling van het hangende conflict, stellig niet werd verwacht. „Indirecte oorlogsverklaring" „Chamberlain ben ik weliswaar har telijk dankbaar voor zijn vredelievende bemoeiingen, maar er bestaan voor ons bepaalde grenzen. En mijn geduld is thans ten einde 1" Deze indirecte oorlogsverklaring aan Tsjecho-Slowakije had weliswaar een spontaan applaus van meerdere minu ten tengevolge, maar het groote publiek voelde op dit moment van vaderland- sche opgetogenheid niet, dat de alsnog plaats vindende onderhandelingen er allerminst door bevorderd worden. Of zou het persoonlijk schrijven, dat Cham berlain door zijn secretaris per vliegtuig naar Berlijn heeft laten brengen, den Führer ervan overtuigd hebben, dat en kel en uitsluitend een oorlog tusschen Duitschland en Tsjecho-Slowakije het probleem der Sudeten-Duitschers zal kunnen regelen, zooals hij dat verlangt? Men kreeg dezen onprettigen indruk al meer en meer, toen hij in het laatste ge deelte van zijn rede eraan herinnerde, dat hij thans als oud frontsoldaat tot het Duit sche volk het woord voerde: „Ik ben nooit laf geweest, dat mag wel van mijzelf zeggen! Ik ga als eerste soldaat vooraan, als de strijd noodig blijkt en ik verwacht van mijn volk, dat het mij dan op dien weg zal volgen!" Toen Hitier dat zeide, beseften wij plotseling, dat vrijwel alle groote radio zenders met Berlijn in verbinding stonden en dat men deze woorden dus ook in Neder land, in Japan, in Amerika, in Engeland en Frankrijk en voor een deel wellicht ook in het zoo fel aangevallen Tsjecho-Slowakije zou vernemen! Zijn oorspronkelijke vredelievendheid trachtte Hitier te bewijzen, door de vele voorstellen tot ontwapening en een beperk te bewapening, welke hij herhaaldelijk aan de mogendheden van Europa heeft gedaan. Niemand is echter daarop ingegaan en zoo doende zag Hitier zich als het ware ge dwongen, ook de bewapening van Duitsch land ter hand te nemen: „Die is thans zoo geweldig, dat wij ons met alle andere lan den der wereld kunnen meten!'' Van giftige gassen, van zware artillerie, van bomaanvallen uit de lucht en nog veel meer wilde Rij aanvankelijk niets weten, maar toen de anderen op die voorstellen niet ingingen, is ook Duitschland ervoor gaan zorgen, dat het over alle moderne verdedigingsmiddelen beschikt. Daar moe ten zijn vijanden dan maar rekening mee houden, of ze willen of niet! „Mijn vriend Goering kreeg van mij op dracht en onbeperkte volmacht en het volk kan trotsch zijn op het resultaat van zijn werk!" Tegenover 7 millioen Tsjechen staan thans 75 millioen Duitschers en als 1 October aan de gestelde eischen door Praag niet is voldaan, dan zal Berlijn een woord spreken, hetwelk aan duidelijkheid niets meer te wenschen overlaat! Ik kan dan niet langer toezien, hoe 3.5 millioen Sude ten-Duitschers mishandeld of verdreven worden!" Benesj weet dus, wat hem van Hitier le wachten staat! Hoe zal zijn antwoord hier op luiden? Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. De ze« minerale zouten ln Kruschen balts sporen Uw Ingewanden, lever en nieren aan tot krach- tlger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen, STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER OAG Boedapest gaat nadenken De berichten, volgens welke Tsjecho-SJo» wakije zich bereid verklaard heeft de eischen van Polen te onderzoeken, houden, volgens! Havas de aandacht van het Hongaarsche publiek bezig. Hongarije, dat tot dusver geeq twijfel mogelijk heeft gelaten over de houJ ding, welke het in geval van een conflict! zou aannemen, had in het Poolsche standi punt een krachtige bemoediging g?vondc-ni Het geloofde verder te kunnen rekenen op de afzijdigheid van Roemenië en Zuid-SlavcJ wanneer de groote westelijke mogendheden geen verplichtingen op zich zouden nemen en Polen en Italië invloed zouden oefenen op deze twee 6taten der kleine entente. Maar de mogelijkheid van een minne lijke schikking tusschen Warschau en Praag en de verzekeringen, die Roeme nië en Zuid-Slavië Praag hebben gege ven, zijn twee factoren, die de Hongaar sche staatslieden tot nadenken stemmen, i Die staatslieden zullen nu nieuwe oplos singen voor het vraagstuk der Hongaarsche minderheid moeten zoeken. De bladen verularen, dat het gebaar der Tsjecho-Slowaaksche regeering te Warschau met zekere reserve is ontvangen en leggen er den nadruk op, dat Polen waarborgen zou vragen. Het liberale blad „Reggeli Ujsog" schrijiftJ „Wij weten, dat de overwinning niet altijd de snelle verwezenlijking der verwachtingen is. Het is mogelijk, dat een lange diploma tieke strijd daaraan zal voorafgaan. Maar dei Hongaarsche regeering kan dien strijd voe ren met de overtuiging, dat het geheele Hon gaarsche volk zich in tucht en kalmte achter haar schaart"a De defensie der Ver. Staten Versnelde militaire voorbereidingen In verband met den toestand bereidien de commandanten van leger en marine zich voor op het vragen van nieuwe ere- dieten bij het congres te Washington ter versnelling van de militaire voorbereiding dier Vetreenigde Staten. Volgens de „New York Times" zouden die nieuwe credieten verscheiden mil- lioenen dollars beloopen. Het leger heeft behoefte aan nieuwe kanonnen, terwijl d& gemotoriseerde eenheden verbeterd moetert worden. Men wil verder veThooging van het effectief met 8000 mian voor het geregel de leger en de nationale garde en geldort voor den aanleg van een ludhtvaartbasis, waarschijnlijk in Alaska. Er zijn bestellingen voor luchtdoelgeschut •t een bedrag van ruim iyz millioen ge plaatst. Het congres heeft 25 miliioen toe gestaan voor de organisatie der luchtverde diging. Daarvan is 5 millioen reeds ge bruikt. Volgens hetzelfde blad heeft men hef congres aanbevolen: de verbetering van de basis te Pearl Harbor op Hawaii, den bouw van het grootste drijvende droogdok teï wereld, de moderniiseering van vijf slag- soheipen en zes diuiikbooten en de machti ging tot het opeischen van koopvaardij schepen en particuliere vliegtuigen reedd Vóór mogelijke ydjandeüdjMiedJenij

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2