Jlieutue rJjr (tTtntraut Hitier dreigt, Chamberlain waarschuwt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken CHAMBERLAIN WAARBORGT PRAAGS BELOFTEN Lagerhuis morgen bijeen GREG0R SERBAN RYNBENDE FIRMA D. KATZ PERKAMENT DQP HITLERS REDE iaticmntmetTtsprtjS: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j cL Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 DINSDAG 27 SEPTEMBER 1938 19e Jaargang lïfoertentieprifetn: iigezonden Mededeelingen Voor het bevragen aan '1 bureau NO. 6507 Komt er nog een laatste woord teeg De bijeenkomst in het Berlijnsche Sport paleis, alwaar gisteravond de stem van Adolf Hitler in een felle rede bijna an derhalf uur weerklonken heeft, droeg het karakter van een meeting, niet van zuiver plaatselijke, doch van nationale afmetin gen. Zij moest duidelijk dienst doen als een vertegenwoordiging van het geheele Groot-Duitsche Rijk. ditmaal niet door middel van Rijks- of Partijdag, doch door bet bijeenbrengen der massa, welke het woord van den Führer aanhooren. en daarop door gejuich en door spreekkoren reageeren kon. Voor dit Duitsche volk heeft Hitier de betuigingen van zijn vre deswil opnieuw samengevat. Het was een herhaling van de reeks ontwapenings- en qrenswaarborgwoorstellen, gelijk wi]deze reeds bij meer dan een gelegenheid uit denzelfden mond hebben gehoord. Uit maal, gelijk bij vorige gelegenheden, mis ten wij eveneens wederom de opsomming van de factoren, waarom de wereld tot op heden geaarzeld heeft, deze Duitsche hand der verzoening te aanvaarden. Met Duitsche volk behoeft zich blijkbaar ook thans nog niet met zulke kwesties bezig te houden. Men komt dan op het gevaar lijke terrein van het zelfstandig nadenken, en niets is, volgens de opvattingen der autoritaire staten meer dienstig, om dif ferentiatie en daardoor een gespleten volks wil te verkrijgen dan de vrije, onbelem merde uitingsmogelijkheden van den geest. Doch terzake. Tegenover deze Duitsche vredesbereid- heid, welke de spreker op zulk een ken merkend eenzijdige manier v=rt°lk'e' plaatste hij in zijn betoog het Duitsche wantrouwen, of ook de laatste territoriale eisch, welke het Rijk te stellei. hee t, nl. de liquidatie van het Tsjechoslowaaksche probleem, met eerlijkheid en rechtvaardig heid zou kunnen geschieden. Dit wan trouwen belichaamde hij in de figuur en 'den naam van een persoon, waardoor de politiek van den Tsjechischen nabuur als het ware werd samengevat en zoo op het diepste gehoond. De klank „Benesj werd 'tot een aanfluiting en een beschimping ge maakt op een manier, als waaraan wij sinds lang door den toon der Duitsche pers gewend zijn, doch dit zelf te moeten aanhooren, terwijl men aan zijn luidspre ker zat, zal voor velen een onprettige en beschamende gewaarwording zijn geweest. Uit dit Duitsche wantrouwen, be lichaamd als „Benesj". een der scheppers van den Tsjechoslowaakschen staat, heeft Hitier heel de huidige situatie verklaard. Hij deed dit op een wijze, die tegenover zijn volksche toehoorders een bevestiging en handhaving van zijn eischen aan Praag was. Voor wie scherper opmerkte viel er echter een zekere speling te constateeren, alsof door de woorden van den volksrede naar tevens een diplomatiek thema heen- klinken moest. Het eerst kon dit worden gesignaleerd bij het herhaalde: „Ik spreek voor de Duitschers". Daarin kon men be luisteren. dat Hitier zich niet tot woord voerder en kampioen voor de andere min derheden in Tsjechoslowakije wenschte te maken, iets wat hem den laatsten tijd niet ten onrechte in leidinggevende internatio nale kringen werd verweten. Toen het leek of Duitschland, uit welbegrepen eigenbe lang, na de aanvaarding zijner eerste ter ritoriale eischen thans die der overige ïninderheden ter hand nam, heeft juist dit den weerstand tegen de Tsjechische poli tiek van het Rijk vereenigd en versterkt. Hitier heeft nog een tweede pacificatie motief door zijn op het gehoor af zoo oor logszuchtige rede gevlochten, toen hij verklaarde dat met de verwerving der Su- detengebieden de laatste territoriale aan spraken van het Rijk in Europa afgedaan zouden zijn. Ongetwijfeld was deze uitla ting bedoeld als een geruststelling tegen hen, die een campagne tegen Duitschland prediken, omdat aan dit land eindelijk eens een halt moet worden toegeroepen, eer het half Europa aan zich zou trekken. Dus geen corridor-kwestie, geen dispuut om Deensche grensgebieden, geen kwesties meer met België over Eupen en Malmédy. Slechts het Sudetenland, en daarmee uit. De ervaring, met Duitsche opvattingen en uitspraken opgedaan, plaatst hier een vraagteeken. Verklaarde Hitier niet op 21 Mei 1935, dat Duitschland niet van zins was zich met de Oostenrijksche zaken te bemoeien of dit land te annexeeren? Op ill Maart 1938 trokken de Duitsche troe pen de „Oostmark" binnen! In diezelfde Maartdagen zeiden Goe- ting enVon Neurath tegenover den [Tsjechischen gezant, dat Duitschland geen oogmerken koesterde t.o.v. Tsjechoslowa kije. „Wij wenschen enkel betere betrek kingen". Het gebeuren van vandaag le vert daarop een welsprekend commentaar! Over zijn memorandum aan Praag rep pende, legde de Führer er zeer sterk den nadruk op dat dit niet anders inhield dan de invordering van de door het kabinet Hodzja gedane toezeggingen. Het js piet Niet uitgelokte aanval plaatst Frankrijk, Engeland en Rusland achter Tsjecho-Slowakije Nieuw beroep op Duitschlands redelijkheid LONDEN, 26 Sept. (Reuter). Vanavond is de volqende verklaring van den Britschen minister-president gepubliceerd: „Ik heb de rede van den Duitschen rijkskanselier gelezen en ik waardeer hetgeen hij gezegd heeft over de pogingen, die ik gedaan heb om den vrede te redden. „Ik kan deze pogingen niet opgeven, aangezien het mij ongelooflijk voor komt, dat de Europeesche volken, die geen oorlog met elkaar willen, in een bloedigen strijd zouden kunnen worden gewikkeld, over een kwestie waar omtrent reeds in aanzienlijke mate overeenstemming is bereikt. „Het schijnt, dat de rijkskanselier er geen vertrouwen in heeft, dat de gedane beloften zullen worden nagekomen. Deze beloften werden niet rechtstreeks aan de Duitsche regeering gedaan, doch in de eerste instantie aan de Britsche en Fransche regeering. Uit naam van de Britsche regeering verklaar ik, dat wij ons moreel verplicht achten er op toe te zien, dat de beloften eerlijk en volledig worden nagekomen, en wij zijn bereid er voor te zorgen, dat zij op dusdanige wijze met allen redelijken spoed worden uitgevoerd, mits de Duitsche regeering toestemt in een regeling van de voorwaarden der gebiedsoverdracht door onder handeling en niet door geweld „Ik vertrouw, dat de rijkskanselier dit voorstel, dat gedaan wordt in den zelfden geest van vriendschap als waarin ik in Duitschland werd ontvangen, en dat, indien het aanvaard wordt in overeenstemming zal zijn met den wensch tot aansluiting van de Sudeten-Duitschers bij het Duitsche rijk, zon der dat in eenig deel van Europa bloed wordt vergoten, niet zal verwerpen". LONDEN, 26 Sept. (Reuter). Vanwege het Engelsche Ministerie van Buitenlandsche Zaken is de volgende officieele verklaring gepubliceerd: In officieele kringen wordt verklaard, dat Chamberlain de vorige week heeft getracht met den Duitschen rijkskanselier een vreedzame oplossing voor het Tsjechoslowaaksche vraagstuk te vinden. Het is nog steeds moge lijk, dit door onderhandelingen te doen. In den Duitschen eisch, inzake over dracht van de Sudeten-Duitsche gebieden is reeds toegestemd door de Fransche, Britsche en Tsjechoslowaaksche regeeringen. Indien echter, ondanks alle pogingen, die door den Britschen minister-president zijn aangewend, door Duitschland een aanval wordt gedaan op Tsjechoslowakije, moet het onmiddellijk ge volg wezen, dat Frankrijk verplicht zal zijn, laatstgenoemd land te hulp te komen en Engeland en de Sovjet Unie zullen Frankrijk zeker steunen. Het is niet te laat, om deze groote tragedie te doen eindigen en voor de volken van alle landen om aan te dringen op een regeling door vrije onder handeling. DRUKKE BERAADSLAGINGEN TE BERLIJN De boodschap van Wilson heden beantwoord Gisteren is in de Rijkskanselarij te Berlijn de eene beraadslaging: na de an dere gehouden. Göring, Göbbels, Hess, Von Ribbentrop alsmede de generaals Keitel en Von Brauchitsch bespraken met H i 11 e r de jongste ontwikkeling van den toestand en de uitwerking daarvan op de Duitsche houding. Het ging hierbij klaarblijkelijk vooral over de vraag of een eventueel conflict met Tsjechoslowakije al dan niet gelocali- seerd zou kunnen worden.' Politieke waarnemers meenden, zooals bekend, reeds sedert lang te kunnen vast stellen, dat in kringen van de nationaal- socialistische partij de meening overheerscht, dat Engeland en Frankrijk, aangezien zij zich reeds met een vreedzamen afstand van het Sudeten-gebied accoord verklaard heb ben, niet aan een eventueelen strijd zullen deelnemen, terwijl hooge militairen en ook conservatieve partijkringen een tegenover gestelde meening zouden zijn toegedaan. De namiddagbesprekingen, waarvoor om half vijf ook Von Ribbentrop in de rijkskan selarij arriveerde, stonden in het teek en van de bijzondere boodschap, welke Sir Horace Wilson om vijf uur namens Chamberlain tijdens een onderhoud, dat veertig minuten duurde, aan Hitier overhandigde. Wilson zal heden per vliegtuig naar Londen terugkeeren met Hitiers ant woord aan Chamberlain. Naar Reuier bericht zal het Britsche parlement Woens dag 28 dezer bijeenkomen. Verwacht mag worden, dat dan het standpunt van Groot. Britannië en van de Britsche dominions ten opzichte van de vraag van oorlog of vrede met groote beslistheid naar voren zal worden gebracht. uitgesloten, dat in deze uitlating de mo gelijkheid in het vooruitzicht is gesteld, .door onderhandelingen over deze details nog tot een overeenstemming te komen. Men kan het, met eenig optimisme, uitleg gen als rekkelijkheid. Tenslotte was er nog de toezegging, dat men de volksstemming zou regelen willen op denzelfden voet als die welke in het Saargebied plaats vond, eex dit krachtens volksuitspraak tot Duitschland terugkeer de, en dan de toegift, dat men, als men daarop zoozeer stond ook de nieuwe Tsjechische grenzen zou willen waarbor gen. Allemaal dingen, die toch op een geest van plooibaarheid duiden, al blijft de mogelijkheid, zich bij den uitleg van een en ander té optimist te toonen, en derhalve zich te vergissen. Op Hitiers wantrouwen, in deze rede zoo duidelijk aan den dag gelegd ten op zichte van Praag, is reeds onmiddellijk een dubbel antwoord gevolgd, dat op zich zelf een alternatief stelt. In een verklaring, gisteravond afgelegd, wees de Britsche premier erop, dat Praags beloften niet aan Berlijn, doch aan Londen en Parijs zijn gedaan, en dat derhalve Engeland en Frankrijk op de nakoming zullen toezien. Dat is één. Nimmer twee was het al ternatief, te vinden in een publicatie van het Foreign Office, dat Tsjechoslowakije, bij 'n niet uitgelokten aanval, door Sovjet- Rusland, Frankrijk en Engeland zal wor den bijgestaan. Hitier heeft den datum van 1 October voor de ontruiming van Sudetenland ge handhaafd. Morgen echter komt het Brit sche Lagerhuis bijeen, en zal Berlijn de meening van Engeland en de dominions kunnen vernemen. Wacht de Führer daarop voor zijn laatste woord? Het Derde Rijk heeft nu de keus. Pachtwet i November in werking 's-GRAVENHAGE, 27 September. Giste ren is afgekondigd het Koninklijk Bestuit van 23 September 1938 (Staatsblad nr. 2SCT) waarbij de dag van inwerkingtreding van de pachtwet is vastgesteld op 1 November 1938. RESTAURANT TAVERNE TEAROOM LUNCH F 1.50 DINER F 2.—, F 3.- L0BSTER COCKTAIL C'est un Rève! Specialité de la Malson a partir du 16 Septembre ET SON ENSEMBLE Cuisine el Mesique Soul au Troeadérocomma toutuniques! De Belgische grens-voorzorgen Nieuwe manschappen onder de wapenen Gistermiddag hebben de Belgische ministers van drie tot vijf uur over den internationalen toestand beraadslaagd. Besloten werd, de reeds aanvankelijk genomen militaire voorzorgsmaatrege len uit te breiden, en de manschappen van de Ardensche jagers, de gemotori seerde cavalêrie en zekere eenheden van de fortenbezetting, welke zich met groot verlof bevonden, onder de wape nen te roepen. De maatregelen, welke de Belgische re geering genomen heeft ten overstaan van den internationalen toestand, hebben in België en vooral ook te Antwerpen groote consternatie verwekt, meer nog dein in 1914 toen de bewoners niet wisten wat oorlogs gevaar beteekende. Het is in het bijzonder de manier, waarop deze maatregelen werden uitgevoerd, die een geweldigen indruk heeft gemaakt. De nachtelijke, oproepingen van officieren en manschappen, het in beslagnemen van ver- voermateriaal in de vroege morgenuren, thuis, en bijvoorbeeld op de marktplaatsen gaven aan de bevolking den schijn, dat er iets zeer ernstigs voor de deur moest staan. Belgie heeft deze nachtelijke maatregelen genomen, zoo verklaart men ons, om op alle gebeurtenissen voorbereid te zijn, maar ook als demonstratie tegenover de geheele we reld, dat het zijn nieuwe politiek n.l. die van zelfstandige neutraliteit met het ge weer in de hand wil toepassen. De wijze, waarop deze eerste technische maatregelen werden doorgevoerd, levert daarvan ook het bewijs. Zoowel langs de kust, als in de Fransche, Duitsche en Ne- derlandsche grensstreken werden dezelfde defensie voorbereidingen getroffen. De uitvoering van de eerste opdrachten, welke wij in 't Noordelijk grensgebied van nabij hebben kunnen volgen, heeft ons een huitenge\yonen indruk gegeven van de hui dige organisatie van het Belgische leger, welke ongetwijfeld veel, veel hooger staat dan in 1914. De uitrusting is „af' en de snelheid van handelen was waarlijk be wonderenswaardig. ring op advies van haar Fransche vrien den aanvaarde Fransch-Brit'ohe voor- etel Een nadere bestudeering van Hitiers memorandum wees evenwel uit, cat het niet ging om een uitvoering van het Fransch-Britsche plan, doch om nieuwe voorstellen, welke buiten het kader van het plan uitgaan. De nieuwe eischen van Hitier bedoelen, iedere levensmogelijkheid voor een vrij Tsie- cho-Slowakije te vernietigen. De Tsjecho slowaaksche republiek zou geheel verlamd worden uit industrieel, economisch en mili tair oogpunt. Zij zou bovendien verdeeld worden in drie stukken. Er zouden geen rechtstreeksche verbindingen meer bestaan tusschen Praag en Noord- en Zuid-Slowakije, noch tusschen Praag en Zuid- en Zuid-Oost Moravie. Een aanvaarding van het memo randum zou geheel het Westen van Tsjecho- Slowakije, geheel Bohemen en geheel Mo ravie aan de willekeur van Duitschland prijsgeven. Deze poging om den Tsjecho-Slo- waakschen staat lam te leggen zou de supre matie van het Duitsche rijk in Centraal Europa voorbereiden. Het Tsjechische antwoord herinnert eraan, dat de regeering te Praag blijk heeft gegeven van den besten wil, om de kwestie van de Sudeten op te lossen. Zij ging tot de uiterste grens van de conces'sfes, toen zij het Fransch-Britsche plan als basis van overeenstemming aanvaardde. De nieu we door generaal Syrovy gepresideerde re geering is bezield met denzelfden onwrik- baren wil als de vorige regeering. Zij is er van overtuigd, dat men tot een werkelijk accoord kan geraken en den vrede kan handhaven, als Frankrijk en Engeland hun voorste] van Berchtesgaden. dat den 19den September aan de Tsjecho-Slowaaksche re geering gedaan werd en door haar werd an- genomen, handhanen. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladert Hitlers groote rede in het sportpaleis te Berlijn: het memorandum aan Praag blijft gehandhaafd. Chamberlain doet een nieuw beroep op Berlijn en waarborgt de naleving der Tsjechoslowaaksche beloften. Verklaring van het Foreign Office dat Duitschland bij een aanval Rusland. Frankrijk en Engeland tegenover zich zal vinden. Morgen bijeenkomst van het Engelsche parlement. De pachtwet zal op 1 November in werking treden. Naar de oorzaak van de ramp met de .Flamingo" wordt geen verder onderzoek' ingesteld. De Rotterdamsche Kamer van Koop* handel heeft in een gisteren gehouden vergadering krachtig geprotesteerd tegen de plannen voor een nationaal luchtvaart terrein te Amsterdam. De Amerikanen verlaten Frankrijk Er is geen scheepsruimte genoeg De Amerikaansch^ ambassade te Pa rijs heeft aan alle Amerikanen, die geen zakenbelangen in Frankrijk heb ben, aanwijzing gegeven, Fransch grond gebied zoo spoedig mogelijk te verlaten, temeer daar het meerendeel der Ameri- kaansche touristen die in Europa zijn, zich naar Frankrijk heeft begeven. Het gevolg hiervan was, dat zich hon derden Amerikanen vcor de ambassade verzamelden, teneinde inlichtingen en raad ii Praag en het Duitsche memorandum Waarom het niet aanvaardbaar is Een gisteravond te Praag door de radio verspreid communiqué geeft den inhoud weer van het antwoord van Tsjecho-Slo wakije op het Duitsche memorandum dat door Chamberlains bemiddeling te Praag werd overhandigd. In dit antwoord verklaart de Tsjecho Slowaaksohe regeering, dat zij, toen zij het momorandum ontving, geloofde, dat dit gebaseerd was op het den 19der September te Berchtesgaden uitgewerkte en door de Tsjecho-Slowaaksche regee- IK SNAK ER NAAR „BLAUFRIES' AMSTERDAM ROTTERDAM- OPSLAG-EXPEDITIE-CONTROLE HET ADRES voor: VAKKUNDIG VERTROUWENSWERK l VRAAGT TARIEVEN I j Spoorstraat 33/37, Dieren, Tel. 4202 DOORLOOPENDE TENTOONSTELLING VAN 17e EEUWSCHE OUD-HOLLAND- I SCHE MEESTERWERKEN, ITALIAAN* j SCHE en VLAAMSCHE PRIMITIEVEN. 1 Dagelijks geopend van 96 uur. -mtAcIen li/i-Aook/i 87 ni vastgesteld door het Küksn, heldslaboratorlum te Delft. In De situatie is gecompliceerd, gezien het feit, dat alle schepen, die deze week naar Amerika vertrekken volgeboekt zijn. Geen enkele groote scheepvaartlijn, uitgezonderd waarschijnlijk die van neutrale landen, boekt passages meer voor den lsten October. De wu,.c<r... uu«. «uum toeristen worden dan ook afgewezen met I plannen bestaan, het nieuw gevormde At- verkocht. De Amerikaansche schepen hebben tot einde October en de Nederlandsche boo ten tot 15 October geen pascagebiljet meer vrij. Met het oog hierop is het mogelijk, dat Amerikaansche schepen, die andere routes bevaren, thans naar Europa gezonden wor den worden. De Amerikaansche ambassade heeft weliswaar niet te kennen gegeven, dat Amerikaansche oorlogsschepen ter beschik king gesteld zullen worde... doch er zouden den raad, dat zij einde der week kunnen terugkeeren, om te vernemer of er nog boo ten varen. Alle vrachtbooten met accomodate voor passagiers zijn reeds voor drie weken uit- lantische eskader naar de Europeesche wateren te zenden bij het geringste gevaar, om passagiers te escorteeren en eventueel eveneens Amerikaansche onderdanen aan boord te nemen. In het Sportpaleis heeft Hitier een rede gehouden over het Tsjechoslo- wakijsche vraagstuk. Hij reide daarin o.a.i Ik treed alleen op voor de rechten van de Duitschers in Tsjechoslowakije; Mijn aanspraak op het Sudetenland is Duitschlands laatste territoriale eisch in Europa; Volksstemming zal kunnen plaats hebben onder internatio naal toezicht, gelijk in het Saargebied geschied is; Duitschland is bereid, de nieuwe Tsjechoslowaaksche grenzen te garandeeren; Het Duitsche memorandum en de laatste datum van inwil liging van I October blijven gehandhaafd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1