A. BERGHOUT KENCICA en KIEZELKAU AGENTEN GEZOCHT Tijd of leven worden niet beter door er voortdurend over te klagen. Kunstmatig drogen van lucerne, gras en andere groenvoedermiddelen Een waardevol krachtvoeder wordt verkregen De nieuwe inrichting te Kol hom In de laatste maanden heeft het kunst matig drogen van gras buitengewoon veel •belangstelling getrokken en zijn er meerdere installaties hiervoor in ons land geplaatsL Niet alleen echter gras, ook lucerne en andere groenvoerraiddeLen komen m aanmerking om gedroogd te worden en ,te dienen om een deel van het krachtvoeder Voor het vee te vervangen. Door het „Centraal Bureau uit het Ned. LandbouwComité" is thans te Kolhorn (Gron.) een drogerij opgericht, die niet alleen geschikt is om gras, dooh ook om andere groenvoedermiddelen, waarvan gedeelten grof en gedeelten fijn zijn, te drogen, in te genstelling met de tot heden opgerichte drogerijen, die alleen een gelijkmatig pro duct als gras is kunnen drogen. Over deze inrichting te Kolhorn schrijft Prof. Dr B. Sjolliema, de Utrechtsche hoog leeraar, die bijzondere interesse voor het drogen van groonvoedergewa6sen heeft, in „Medcdeelingen" van genoemd „Centraal Bureau" een artikel, waaraan we het vol gende ontleenen: Terwijl elders in ons land sedert dit voor jaar werkende drogerijen alleen gras drogm, heeft het Centraal Bureau een drogerij te Kolhorn opgericht die geschikt is om behal ve gras ook andere groenvoeders te drogen, nl. ook groenvoeders waarvan sommige ge deelten fijn, andere grof zijn, zooals bijv. met lucerne het geval is. Deze droger heeft bovendien het voordeel, dat het fijne g> •deelte, in het bijzonder de blaadjes, dat in het algemeen de hoogste voederwaarde be zit het apparaat 'heel spoedig verlaat. Het ■wordt niet onnoodig aan temperaturen, die de voederwaarde er van zouden kunnen be- nadeelen, blootgesteld. Het materiaal ver toeft slecht6 eenige seconden in den droger. ■De grovere deelen, die niet zoo spoedig gp heel droog zijn, doorloopen een ceel van den - droger opnieuw, waarbij zij fijner worden gemaakt. De versefhe lucerne wordt hij verwerking metdeeen droger steeds göhakseld. Men kan hetgeen uit den droger komt, direct fijn malen, zooals te Kolhorn geschiedt. Wanneer de gedroogde lucerne voor rund vee bestemd' is, wordt dit laatste niet ge daan. Het wordt dan in gehakselden toe stand vervoederd. De meeste lucerne wordt in ons land als meel en gemengd met andere voedermidde len gebruikt voor varkens (biggen) en kip pen (kuikens). Per seizoen zal de droger te Kolhorn 500 a 600 ton gedroogde lucerne i(meel plus droog haksel) kunnen leveren. Het lucernemeel, dat met dezen droger verkregen wordt, verschilt, zooa'ls reeds werd opgemerkt, in veel opzichten van meel, dat gemaakt wordt uit lucernehood. De verschil len zijn te vergelijken met die tusschcn gedroogd gras en hooi. In de eerste plaats is het eiwitgehalte hooger. Van het geïmporteerde lucernemeel zijn de eiwitgehalten (ruw eiwitgehalten) zeer uiteenloopend. Er komen lucernemeel soorten in den handel voor met 13 a li eiwit, maar ook met 9 a 10 eiwit, terwijl in enkele vermoedelijk inlandsch il5 18 ruw eiwit aanwezig is. De zeer uiteeniloopende eiwitgehalten worden ten deele veroorzaakt, doordat lucerne bij het drogen op het veld en bij de bewerkingen, die daarbij plaats hebben, dikwijls veel van het meest waardevolle verliest, n. 1. ide kleine, fijne, gemakkelijk broos wordien- 'de, blaadjes en fijne stengeldeelen, ten deele doordat in het buitenland soms op zettelijk de waardevolle van de stongelige deelen worden gescheiden. Bij het drogen te Kolhorn -wordt hetgeen tie hakselmachine verlaat direct in de bui zen van den droger gezogen. Het materiaal komt liier met heete gassen in aanraking. Het beweegt zich daarin afwisselend om hoog en omlaag en kamt uit het gesloten systeem van buizen als droog haksel, even groen als de versche lucerne, te voor schijn, of het verlaat als een mooi, groen meel den achter den droger geplaatsten molen om direct in zakken te worden ver pakt Dank zij de snelle waterverdamping uit het versche gehakselde materiaal wordt de lucerne niet beschadigd, o.a. daalt de ver teerbaarheid van het eiwit niet merkbaar. De carotine blijft bij- deze bewerking be houden, terwijl in lucernehooi of in meel, dat uit dit hooi gemaakt wordt, sleohts 'n klein deel. bijv. 1/10 si 1/30 deel, van de ca rotine over i6. Vooral voor jonge dieren heeft daardoor het meel, dat met een droger als dlie te Kolhorn is verkregen, een voederwaarde, die aanmerkelijk grooter is dan die van lu cernehooi. Het meest is dit het geval voor gevogelte kuikens en kippen- Vooral voor kuikens laat het carotinegehalte van .het voeder dikwijls te wenschen ov.er. Maar ook voor biggen en volwassen var kens is dit groene lucernemeel verre ts verkiezen boven lucernehooi of gemalen lucernehooi. Hetzelfde geldt ook voor kal veren. Het zal gedurende den winter zeker op zijn plaats zijn aan deze laatste dieren het groene Lucernemeel te geven. Ook voer koeien is het om het liooge carotinegehalte ie verkiezen boven lucernehooi of gra hooi. Eei-stens is het voor de dieren zelf beter. Verder geeft het boter, die niet kunstmatig geel gekleurd behoeft te Wor den en die door het carotinegehalte een hoogere waarde als voedsel bezit dan ge wone winterboter en ten slotte is het voor liet kalf, dat geboren moet worden, een niet te onderschatten voordeel, dat het moederdier gedurende de drachtighedd in de gelegenheid is voldoende carotine voor zichzelf, voor de vrucht en ten slotte voor de af te scheiden melk tot zich te nemen. Het is bekend, dat in lucerne verschil lende vitaminen voorkomen, zoomede stof fen waaruit het dierlijk lichaam zelf vita minen opbouwt. Men mag op grond van de onderzoekin gen der laatste jaren aannemen, dat lu cerne, behalve aan carotine, ook aan thans nog slechts weinig bekende stoffen, vooral voor kuikens, een bijzondere waarde ont leent. Voor volwassen dieren levert ge droogde jonge lucerne het voordeel, dat er betrekkelijk veel vruchthaarheidsvitamin in aanwezig is. De oorzaken van den gunstiger, invloed welke jonge, groene plantendeelen op de gezondheid onzer dieren uitoefenen en waardoor zij boven onze gewone kracht- voeders te verkiezen zijn, kennen wij nog onvolledig, maar dat zij er zijn, staat vol doende vast. Wat lucerne betreft, moge nog op het hooge calciumgehalte worden gewezen. Wij vonden in de te Kolhorn ge droogde lucerne 2,1 éi 2,8 kalk (C a O). In tegenstelling hiermede zijn de granen arm aan kalk. Het gras bevat veelal onge veer 0.7 kalk in de droge stof. De» ruw eiwitgehalten der lucerne van de Wiéringermeer, die te Kolhorn ge droogd werd, varieeren van 1821 Men mag dus rekenen, dat zij minstens maal zooveel ruwe eiwit bevat als gemid deld in handelslucerne aanwezig is. De verteerbaarheid van het eiwit der te Kolhorn gedroogde lucerne is meestal cir ca 80 soms enkele procenten er hoven, soms enkele er onder. Een gunstig verschil met het gemalen lucernehooi is verder, dat het ruwcelstof- gehalte van het C. B.-lucernemeel minder hoog is, zoodat het gehalte aan verteerbare organische stoffen grooter is. Van het lu cernehooi van den handel is -het ruwcel- stof-gebalte veelal 3033 gehalten van 33—10 komen ook daarin voor. Het lucernemeel, dat te Kolhorn wordt gemaakt, heeft in den regel een ruwcel- stof-gehalte van 2328 Dat het te Kolhorn verkregen iraeel we gens het veel hooger carotinegehalte een belangrijk hooger waarde bezit dan gema len lucernehooi, daaraan werd hierboven reeds voldoende aandacht besteed. Dat wij in ons land zelf een zoo belang rijk product als meel van jong gemaaide lucerne kunnen produceeren, is zeker van groot belang. Ten eerste, omdat hierdoor de waarde van onze eigen productie ver hoogd en de invoer van voedermiddelen verlaagd kan worden, wat bij den bemoei lijkten export van zuivel, eieren, vee enz. zeker is toe te juiolien. Ten tweede, door dat wij door deze methode -in het bezit ko men van een voedermiddel van betere kwaliteit dan de import ons verschaft. 1-Iet is vooral beter, omdat het rijker is aan br standdeelen, waardoor lucernemeel in aarde boven de meeste andere voed er- De lucerne wordt eerst gestort in een haksél- molen en gedeponeerd op een plaat, waar onder een temperatuur van 600 tot 800 graden Fahrenheit. Een venti lator met groot zuig vermogen brengt het haksel door verwarm de buizen naar boven. Geleidelijk vermindert men de temperatuur tot het half materiaal via de koelmachine in den hamermolen terecht komt. Het wordt tot poeder gemalenstof vrij gemaakt en ten slotte in balen,-van 40 kg. gestort; van oJdazr tt^aóisL wvr /oa*K&r ojetuui. Land- en Tuinbouw bij de Rijksbegrooting Meerdere uitgaven voor cursussen Niet 2000 doch 6000 kleine tuinders gesteund In de toelichting bij de Rijksbegrooting wordt eeu en ander medegedeeld over de uitgetrokken posten voor land- en tuinbouw- aangelegènheden. Wc ontleenen hieraan hei volgende: Uit de belangrijke stijging voor den win ter 1937-1938 van het getal subsidie-aanvra gen voor cursussen over vrijwel alle onder deden van den land- en tuinbouw is geble ken, dat de belangstelling voor dit voor de kleinere land- en tuinbouwers zoo nuttige onderwijs meer en meer toeneemt. De voor het jaar 1937 toegestane gelden waren dan ook niet toereikend om, aan al deze aanvra gen te voldoen, zoodat het artikel bij supple- toire begröoting belangrijk moet worden verhoogd. Aangezien voor het jaar 1938 vooi dit doel slechts f 10.000 meer is uitgetrokken dan voor 1937 was toegestaan, laat het zich thans reeds aanzien, dat ook voor de sub- sidicering van de in den winter 1938-1939 te houden cursussen een belangrijk hooger be drag zal moeten worden aangevraagd. Daar mag worden aangenomen, dat het getal cursussen nog geleidelijk zal blijven toenemen en de Minister dit streven naar meer ontwikkeling bij dc land- en tuinbou- wende bevolking zooveel mogelijk meent te moeten steunen, wordt voor het jaar 1939 een zoodanige verhooging aangevraagd, dat verwacht mag worden, dat aan alle gemo tiveerde subsidie-aanvragen voor in den winter 1939-1940 te houden cursussen zal kunnen worden voldaan. Voor steunverleening aan kleine boerenbe drijven wordt naar schatting ongeveer een bedrag van f 3.500.000 noodig geacht. Om comptabele redenen is het juister, dezen post pro memorie op te nemen; tevens wordt opgemerkt, dat de ter zake gedane uitgaven te zijner tijd geheel door het Landbouw-Cri- sisfonds worden terugbetaald. Voor 1938 zijn de kosten van de steunver leening aan kleine tuinders begroot op f600.000 of wel gemiddeld f 100 per klei nen tuinder, daar volgens de momen teel e gegevens e-en aantal van 6000 kan worden venvacht. Uitgaande van de veronderstelling, dat in 1939 een zelfde aantal onder de regeling zal vallen, kan een zelfde bedrag als voor 1933 worden begroot, vermeerderd met de meer dere kosten aan de B-tuinders, nu de rege ling over 12 maanden zal loopen en niet over zeven maanden, zooals in 1938, terwijl er rekening is gehouden met verbeteringen, welke in overweging zijn genomen. Rekening hoydende met het. bovenstaande, kant het totale bedrag gesteld worden op f 810.000 of wel f 135 per kleinen tuinder. Aanvankelijk werd uitgegaan van de gedachte, dat er slechts 2000 kleine tuin ders zouden zijh, die in aanmerking komen voor dezen steun. Tijdens den arbeid bleek, dat dit belangrijk te opti mistisch was bezien; het aantal, dat thans als basis dient, is 6000, terwijl het nog de vraag is, of dit getal niet te klein is. middelen staat; zoodat het voor den ge zondheidstoestand van jonge dieren en melkvee van zeer hooge waarde is. Wij hopen dat deze methode zal leiden tot een verbetering van de voeding en tot verhoogde productie onzer iandbouwdie- ren en dat door dit product het kleuren van onze boter met behulp van stoffen, die voor de voeding waardeloos zijn, ver vangen zal worden, zoodat de voedings waarde van onze boter er door zal stijgen. Wij zijn van meening, dat het besluit van het Centraal Bureau tot oprichting van deze drogerij ten zeerste is toe te jui chen. DE TEELT VAN WITLOF Hoe met de wortels te handelen Er kwamen enkele vragen bij ons binnen over het behandelen der witlofworrels nu deze over korten tijd gerooid moeten worden Voor het opkuilen van witlofwortels kan men gebruik maken van kassen, waren huizen, bakken, schuren, kelders, kisten enz. Ook kan het wel buiten geschieden doch dat moet dan liefst op een beschutte plek, waar de weersinvloeden, regen, sneeuw, vorst, moeten opgeheven kunnen worden. Als de tijd van rooien is aangebroken, dat is in October, wordt het loof een paar centimeters boven de wortel afgesneden. Dit loof behoeft niet weggeworpen te wor den." Het" is een goed groenvoeder, dat een eenigszins bitteren smaak heeft waaraan 't vee spoedig weiït. De wortels moeten niet ruw behandeld worden, daar ze hij beschadiging spoedig rotten. Men graaft een kuil van ca. 30 c.m. diep te en zet de wortels daarin vlak tegen el kaar aan, de ruimte tusschen de wortels met losse vochtige aarde vullend. In een natte tuin moet men niet in voclitigen grond komen, dus een ondiepe kuil maken. In schuren waarin een harde vloer is, kan men de wortels in aangebrachte aarde plaat sen. Deze aarde moet vochtig zijn doch niet kletsnat en later moet niet meer gegoten worden. De buitenste na het afsnijden overgeble ven deelen der bladeren verwijdert men ge heel daar deze spoedig gaan rotten. Als men de wortels zoo opgezet heeft, dan worden deze bedekt met zand of zoo- noodig tuinaarde, mits deze laatste niet te nat is en door zeven van kluiten en kluit jes is gezuiverd. Deze laag boven den kop der wortels neemt men ongeveer 30 c.m. Heeft men het buiten gedaan, dan is voor eventueele vorst noodig dat met dekmate riaal (waarvoor b.v. boonen of envtenstroo kan dienen) wordt afgedekt om nat worden te voorkomen. Buiten zullen de kroppen pas Maart of April oogstbaar zijn doch dan OORDEN Vraag 33. In een volkstuin alhier staat een druivenkas waarin o.a. ook witte drui ven van 5 jaar oud, welke voor het 2e jaar vrucht geven. Doch deze zijn zeer onregelmatig, d.w.z. groote korrels en vele kleine. Trossen ter lengte van on geveer 30 c.m. Wilt u zoo goed zijn mij te zeggen hoe deze druif heet; en welke is de kweek wijze? H. M. Antwoord. De druif, waarvan u een monster zond, is voorzooveT we na konden gaan, de Golden Champion, een zeer goede een welsmakende druif. Maar deze is lastig voor de vrucht zetting, want deze heeft alleen plaats als er stuifmeel van een andere soort', aangebracht wordt. Uit uw vraag merk ik op, dat er ook andere soorten in de kas staan, zoodat er wel eenige bestuiving met vreemd stuifmeel plaats heeft doch niet :ol- doende. Dit moet tijdens den bloei ge schieden, door het stuifmeel van bloei ende trossen van een andere soort, liefst van Alicante, te verzamelen en dit met een plumeau of zachte haren kwa6t over de bloeiende trossen van Golden Cham pion te strijken. Dan heeft als het goed geschiedt, normale vructitzettine plaats. De kweekwijze is verder als bij ande re soorten. DE IEPENZIEKTE De voortgang is nog niet gestuit Wij hebben onze jeugdjaren doorgebracht aan een weg, die geheel met zware iepen beplant was. De schoonheid ervan -drong niet tot ons door, of beter gezegd ze drong wel tot ons door, doch kwam niet dadelijk weer aan de oppervlakte. Alleen vonden wij het mooi, dat de kraaien- en ekstersnesten tamelijk gemakkelijk 't bleef een waag stuk voor velen te bereiken waren. En dat hier en daar een gat in den boom den spreeuwen een goede nestgelegenhcid bood. Later werden we ons de schoonheid dei- iepen als wegbeplanting meer bewust. En niet alleen als wegbeplanting, doch ook als beplanting van boerenerven. Eigenlijk drong de buitengewone schoon heid van den iep als loofboom pas tot ons door, toen de iepenziekte begon en hier en daar slachtoffers vielen. Wij woonden toen niet' meer aan den met i&pen beplantèn weg/doch aan den rand van een der groote steden, en nog wel in een 'laan, die men naar 'den iep genoemd had', doch waar geen iep is te bekennen. Deze herinneringen kwamen weer boven, toen wij een brochure van ir. F. W. Burgers over „Iepensterfte in Nederland" in handen kregen. Deze brochure was Mededceling no. 28, van het Comité inzake bestudeering en bestrijding van de Iepenziekte. Deze brochure bevat zeer belangrijke ge gevens en goede afbeeldingen, die de ernst van de iepenziekte in ons land duidelijk doet uitkomen. Volgens schatting van den heer Burgers bedroeg het aantal ca. 930.000 waarvan 40.000 in Noord-Holland, 124.000 in Fries- ook een goede opbrengst leveren, want hoe langzamer de kroppen zich ontwikkelen hoe zwaarder ze worden. Binnen gaat de ontwikkeling vroeger. En wil men vlug oogsven, dan is het poodig om kunstmatige warmte aan te wenden. Dat deed men vroeger en nog wel door een laag van ongeveer 50 c.m. paardenmest op den grond te brengen en deze voor warmte verlies met rietmatten af ve dekken- Thans evenwel gebruikt men daarvoor speciaal gemaakte verwarmingskeveltjes, z.g.n. wit lof ketels, die met buizenstelsel en al ge makkelijk verplaatst kunnen worden. De oogst kan dan plaats vinden na ca. drie weken. - land, 116.000 in Groningen, 115.000 in Zee land. In Limburg komen de minste iepen voor n.l. ca. 2000. In de voorgaande zes jaren waren 298.000 iepen opgeruimd. Ongeveer het vierde deel der 1.228.000 iepen, die er in het voorjaar van 1930 nog waren, zijn in zes jaar tijds opgeruimd, grootendcels (c.a. 75 pCt) van wege de iepenziekte! De meeste afstervingen hebben plaats op zand- en veengrond. Op kleigrond hou den de iepen liet 't langst vol. Zoo zijn er in Noord-Holland karakteristieke iepengebie- den waar de ziekte heel langzaam vordert, ming, zooals dit meer in de natuur plaats vindt,. Wij hadden hoop en hebben dit ook meer malen uitgesproken, dat de iepenziekte vroeg of later tot staan zou komen, door een of andere optredende natuurlijke rem ming, zooals dit meer in de natuur plaats vindt. Tot dusver is deze hoop ijdel gebleken. Want de statistische cijfers uit de brochure van Burgers geven, zooals de schrijver zelf opmerkt, een somber beeld van don voortgang der ziekte. Het einde schijnt onafwendbaar. Er is geen plekje van ons land, waar de ziekte niet is doorgedron gen en haar vernielend werk blijft krachtig voortwoekeren. Er zijn echter ook groote gebieden, waar beplantingen voorkomen van dusdanigen omvang en schoonheid, dat een voortgezette bestrijding verantwoord geboden is. Hieraan moeten gepaard gaan stelselmatige controle op de uitvoering liel'st nog iets uitgebreider dan thans het geval is alsmede deskundige propaganda en voorlichting voor het vervangen vai "geleidelijk verdwijnende iepenbeplantingen, niet-"alleen langs de wegen, maar ook op^de en-en. Mocht er een groot aantal opstanden "door het heilzame werk der bestrijding, van de ziekte nog langen tijd' voor algeheelen on dergang gespaard worden, daarnaast blijft er een goede kans voor het behoud van den iep bestaan in het vinden van onvatbare vormen. De te vroeg ontslapen Mej. Dr. Buisman heeft in dit opzicht reeds veel be reikt. Het is te hopen, dat de door haar ge vonden vorm blijkt stand te kunnen houden. De reeds uitgezette proeven op verscheidene plaatsen in ons land zullen dit na verloop van eenige jaren wel uitwijzen, maar daar naast blijft de mogelijkheid tot voortgezet onderzoek nog dringend noodig. dat volgens een ruwe schatting de mond, en klauwzeerepidemie van verleden herfst en winter gedurende zeven maa den de veehouderij ongeveer 29 mil. lioen schade heeft berokkend; de prijzenindex voor akkerbouup zoqwel als voor veeteeltproducten ee gevoelige daling ondergingen in Juli e Augustus. dat niet alleen uit melkcaseïne lanitol, tneej bekend als melkwol, bereid wordt, doei ook uit sojaboonen-eiwitvolgens ee-, vinding van den Italiaan Terretti, dv ook de vinder is vcm de lanitol-bem ding uit melkeiwit. dat volgens onderzoekingen van Amerikan sche proefstations o.a. dat te Wenatche er voor de ontwikkeling van een vc komen appel veertig tot vijftig bladert, noodig zijn, die dan tevens in staat zijl een gezonden groei van den boom II bevorderen, dat volgens het verslag van de Friese^ Coöp. Handelsvereeniging de verboux van pootaardappelen toeneemt in Friet land: De met goedgekeurde Bintjes bi bouwde oppervlakte steeg van 265 H.A. in 1936 tot 5200 H.A. in 1937, dij der Eigenheimers daarentegen lie| terug van ruim 1650 tot 950 H.A. VoI de i7i Nederland geteelde pootaardajx pelen leverde Friesland alleen mee dande helft. In 1937 werd 28.696.65" K.G. geplaatst of ruim 2 millioen K.G meer dan in 1936; dat de boterinvoer in Engeland in het eer ste halfjaar iets hooger was dan in de; zelfde periode der vorige jaren, mao dat uit Nederland 4 pet. minder wen ingevoerd, en uit de Oostzeelanden be duidend meer dan vroeger: Zweden; Ontvangen Geschriften Het koelen van de melk, door B J. van Houten. Uitgave: Zomer ej Keuning. Wageningen. Door den Rijkslandbouw architect va; Houten is indertijd een goed werk gedaaj met het geven van praktische wenken om treilt het koelen van melk. Vooral odk dw de korte, duidelijke wijze, waarop dit is gt daan. Door meerdere organisaties en zui velfabrieken is dit geschrift uitgedeeld aai de veehouders en heeft het ongetwijfeld eeij gunstigen invloed gehad op de bewaring val de melk. Thans verscheen een tweede drulj die ook zijn weg wel zal vinden. Mond- en klauwzeerserum Immuniteit duurt vijf maanden Zooals we reeds vermeldden is door prof. Waldmann, directeur van het Veterinair Instituut op het eiland Riems (in de Oostze? gelegen) een serum tegen mand- en klauw zeer gevonden. Thans kan worden meegedeeld, dat begin April in Silezië 50.000 dieren werden inge ënt met dit serum en dat slechts 0,14 pCt.. dat is 7 koeien de ziekte kregen en dan nog in geringe mate. De immuniteit heeft nietj zooals men dacht, twee maanden, doch vijt maanden geduurd. De productie van dit serum bedraagt niet meer zooals we mededeelden 300 1. doch 1200 1. per week. Prof. Waldmann, die reeds 10 jaren werk te om dit serum te verkrijgen, acht het wen- .schelijk, dat er een internationale regeling komt om dadelijk op plaatsen waar de ziek te uitbreekt tot inenting te kunnen over gaan. WEET GE. dat het Amerikaansche departement van landbouw proeven doet om volgens een Amerikaansche vinding, afwijkend van de Italiaansche, textielvezels van ca seïne te maken; dat volgens de memorie van toelichting op de rijksbegrooting de prijsdaling van tal van producten doet verwachtendat de crisismaatregelen voorloopig nog niet gemist kunnen worden; D.VAN DEN BOSCH Telefoon 28 NAALDWIJ; Tuinbouw gereedschappei KASSENBOUW IN IJZER VERWARMING - WATERLEIDING STALEN WAGENS en BURRIES UW ADRES Voor de behandeling vai Uw BOEKHOUDING er BELASTINGZAKEN k Belastingconsulent Lid N. L v. I Kantoor Kerkstraat 3,Tel. no. 62 en 6! BERKEL EN R O D E N R 13 f DE silicatische meststoffen voor Uwen gron Goed, goedkoop er grondverbeterend verpakt in papieren zakken van 50 K.G N.V. Handel- Scheepv. Ondememint v.h. Fa. N. DAENEN MAASTRICH1 (Tel. 3041—3042) gemiddelde windsnelheid gedurende de i den Juni/Juli/Aug. bedraagt b M. per sei :uur 18 gr. C., De gemiddelde GOED ZAAIZAAD en POOTGOEL vormen de BASIS van UW BEDRIJF! Betrekt daarom Uw zaaizaad en pootgoed vaa N.V. Verkoopbureau van het Selectie bedrijf v.h. M. D. DIJT l.i. Dir. C. J. DE LUGT DEX BURG-TEXEC voor den verkoop van onze TUIN-, BLOEM- LANDBOUWZADEÏ FA- GEBR. OUD IJK - TE KOOP TE KOOP HENNEN EN EENDEN met 10 dagen zicht Ingeënt met attest van dierenarts 2 cent P st. duurder. Witte Legh., geler. Legh. ï'ks. Legh. Rhode Isl Reds, Aneonahennen 4V. mnd. f 1.30 en 5 mnd. fl.40 en 6 mnd a d" leg f 1.50 p. st. Khakie Oampb. en Reekieur Loopeenden en bonte Eenden 5 mnd. OOct en 6 mnd. f 1 p. st. vanaf 12 st. franco, re'mb. met zich tb. verp. Bü' afname v. 20 st. een aan Geen druiven- doch een perentros Meer dan 150 peren aan een tak van nog geen meter lengte. En, zooals wel te zien is, 'ioas het geen_ kriel. Deze over vloed van w inter- jannen was te zién in een fruit- beurs bij Hoorn. Het was een trosje(!) van 20 pond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10