STADSNIEUWS Bouw van een nieuw Raadhuis te Leidschendam MAANDAG 26 SEPTEMBER 1938 TWEEDE BEAD PAG. 6 J, VER. VAN CHR. ONDERWIJZERS Lezing van zendeling A. J. de Neef De afd. Leiden en Omstreken van c Vereen, van Chr. Onderwijzers (essen) in Nederland en de Overzeesche Ge westen hield Zaterdagavond in het Nut haar eerste vergadering in dit seizoen. De voorzitter, den heer Den Dikken, las bij opening der vergadering Lukas 3 vs. 1l i, waarna hij allen welkom heetto en een kort inleidend woord gprak. De heer A. J. de Neef te Oegstigeest, van 19201936 zendeling-leeraar op Nieuw- Guince, behandelde in deze samenkomst een proeve van een aardrijkskundeles op de lagere school, waarbij het zendingswerk niet wordt vergeten. Spr. zette in het begin van zijn rede uit een hoe op het zendingsweekend „Zending en Christelijk onderwijs dat in de Ned. Zendingsschool te Ocgslgeest gehouden werd, de kwestie aan de orde kwam of het mogelijk is in de leervakken: geschiedenis en aardrijkskunde, aan de zendingsgedach te een plaats te geven. Een en ander naar aanleiding van het referaat van den heer A. v. d. Baan, waarin deze betoogde, dat het hem een raadsel was, hoe de klas se-onderwijzer geschiedenis en aardrijks kunde met de kinderen kon behandelen en daarbij geen woord over het zendingswerk in te lasschen. Juist bij de behandeling van Nederl. Oost-Indië, vraagt de leerstof als het ware op het werk van de pioniers en later gekomen zendelingen te wijzen aan te toonen hoe door het Evangelie in een samenleving van stamtwisten er saam- hoorigheid en vrede komt. Ben en en ander had epr. doen besluiten om aan het verzoek om over deze zoo belang rijke zaak een bespreking te houden, ge hoor te geven. Spr. wenschte te behandelen een aardrijkskunde-les over het eiland Nieuw-Guinee, waarbij het Zendingswerk niet vergeten wordt, ja, waarbij het zal blijken, dat zonder zendingsbeschouwing wij nooit aan de kinderen een goed beeld van dit nu zoo belangrijke eiland kunnen geven. Tot een bespreking hiervan overgaande, gaf de heer De Neef allereerst een be schouwing over de ligging van het eiland. Daarna schetste spr. uitvoerig klimaat, flora en fauna, toegelicht met tal van voor beelden uit de zendingspractijk. Hierbij bleek het, hoe Nieuw-Guinee een uitzonderlijke plaats in de gordel der eilanden van Insulinde inneemt. De bevolkingsgroepen kwamen hierna ter sprake, waarbij vooral op de algemee- ne karaktereigenschappen werd gewezen, in verband met den strijd om het bestaan en de invloeden van klimaat en bodem. Over de bekendheid van het land volgde, nu een kort historisch overzicht, verdeeld in de volgende reeks: a. De eerste aanra king in de 16e eeuw; b. De invloed van Tidore en Ternate; c. Het beleid van G.-G. van Heutsz en de tochten van kapitein Colijn; d. De wetenschappelijke pioniers [(Lorentsz e.a.); e. De gevolgen van het ethnografisch onderzoek. Toch zou dit alles,aldus spr., maar zeer relatief zijn geweest, als niet daarnaast de belangrijke ervaringen waren der pioniers en zendelingen, die ons het geestesleven der Papoea's hebben doen kennen. Tenslotte gaf spr. een beschouwing over de samenleving van de Papoea's fbans (primitief communisme, drie perioden van levensonderhoud, jacht en visscherij, het geestesleven, tuinbouw, koeliewerving voor de maatschappijen). Achtereenvolgens werd hierbij tevens nog gewezen op de communicatie, de bestuurs- .verdeeling, de zendingsposten en de aan vang der cultiveering. Met een kort woord over de problemen .van het heden voor zending en bestuur eindigde spr. deze interessante bespreking, welke hij om des tijds wille zeer moest be korten en waarvan hij in de November. Vergadering een vervolg denkt te geven. Een in deze vergadering gehouden be stuursverkiezing had tot resultaat, dat tot penningmeesteresse gekozen werd mej. v. d. Baan, alhier, tot secretaris de heer L. Kalsbeei te Katwijk-Binnen en tot alg. adj. de heer Offringa te Hazerswoude (Dorp). Ned. Chr. Handelsreizigers- yereeniging Cursus Waren- en Vestigingswet Vrijdagavond vergaderde de Ned. Chr. Handclsreizigersvereeniging afd. Leiden in Café-Restaurant „Royal". Door afwezigheid van den voorzitter open de de heer v. Dijken de vergadering op gebruikelijke wijze en heette allen hartelijk welkom, inzonderheid den heer Bierlaagh, voorz. van de R. K. Handelsrelzigersvereen. „St Christoffel" ter plaatse, die een be spreking kwam houden voor gezamenlijke deelname aan een cursus voor de waren- vestigingswet. Na voorlezing der notulen en behandeling 'der ingekomen stukken werd den heer Bier laagh gelegenheid gegeven om het doel van zijn komst, nader uiteen te zetten. Aan de hand van verschillende gegevens tvees spreker op de noodzakelijkheid van dezen cursus, waarin behandeld wordt boek houding, handelskennis, wetskennis, Ned. taal, correspondentie, grondbeginsel van be drijfsleer en warenkennis. De cursus bestaat Uit 45 lessen. Nadat breedvoerig deze aangelegenheid be sproken was gaven verschillende leden zich op voor deelname aan dezen cursus. De verdere afhandeling van de agenda, W.o. bestuursverkiezing had een vlot verloop en na de rondvraag werd deze leerzame vergadering met dankzegging door den heer Francken gesloten. Toezegging van beroep De heer J. Zandee, alhier, theologisch cand. heeft een toezegging van beroep ont vangen naar de Ned. Herv. Gemeente te 's-Hcertietndrikskinderen (Zeeland). BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J Leppers 28 jr en M Nleu- verburg 28 jr C J Bilderbeek 26 jr en A J Berkhout 21 Jr L Opdejn 26 Jr en M A Ji Een 24 jr P H Ramp 24 Jf en H F Roszi tb Jr BEVALLEN: D MaJlepaardHoogenraat Van het Stadhuis Uitloting geldleening Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat bij de op 21 Septembr 1938 gehouden uiltoting zijn uitgeloot 35 obligatién ad f 1000 en 5 obliga tion ad f 500 van de 3pet. geldleenine 1937 I. Deze obligatiën worden 31 December 1938 met de tot dien datum verloopen afgelost, houden met dien dag op rente te dragen. De lijst van de uitgelote nummers ligt ter inzage op de financieele afdeeling wan de gemeente-secretarie. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 24 September 1938. Leidsche Damvereeniging A. ter HaarA. Sladek uitgest W. Huisman—S. v. d. Wijngaard 20 J. Kleer—P. v. d. Stel uitgest. Joh. KlinkenbergB. Slegtenhorst 11 P. MarckM. Optendrees 02 J Hes—T. D. v. d. Bosch 1—1 M. J. v. HoutenG. v. .d Wiel 0—2 TelengP. Wassenaar 11 D. de RoodeH. de Water 20 F. LardeeC. Teunissen uitgest. W. HeemskerkJ. Dreef 0 B. de Kier—W. de Roode 0—2 C. Klinkenberg—A. J. iw. d. Lelie uitgest. H. LambooyP. v. Leeuwen 02 H. la Rooy—M. v. 't Zelfde 2—0 ermeerTh. Barthen 2—0 J. F. Stolwijk—G. F. Dille 2—0 Uitgestelde en afgebroken partijen: J. KleerB. Sleg tenhorst 11 W. de RoodeW. Heemskerk 02 HET 6e R.V.A. BLIJFT THUIS Maandag 26 September om 5.17 uur zou het 6e R.V.A. van hier per extra militaire trein naar Ede vertrekken, om aan de leger- oefeningen te Ede deel te nemen. In dit verband werd de trein (die uit 60 wagons bestond), omdat er een Zondag aan het ver trek voorafging, reeds Zaterdag door de mi litairen beladen. Zij was geheel tot vertrek gereed, toen plotseling het bericht kwam, dat alle legeroefeningen afgelast waren en de trein weer ontladen moest worden. Dat nogal eenige stagnatie in het verkeer. UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN Een goed jaar voor het Grondbedrijf Verschenen is het venslag over 1937 om trent den toestand en de exploitatie vajn het gemeentelijk Grondbedrijf. Hieraan ontlee- nen we het volgende: Aan bouwgrond werd verkocht tot een be drag. van f57.899.80. Hierbij is inbegrepen een bedrag van f 4472. dat reeds in. 1936ont vangen werd van den heer W. van Beye- ren en in dat jaar aan de kas overgedragen als voorloopige storting op de koopsom. De kapitaaldienst sluit in ontvangst en uitgaven op een bedrag van f 245.221.92. De winst op de verkochte goederen bedroeg f 10.856.70. De balans sluit per 31 Dec. 1937 op bedrag van f 339.930.64 met een saldo ver lies van f 7204.40. Het aantal woningen in onze gemeente bedroeg per 31 Dec. 1937 het aantal van 4211 tegen 4174 op 31 Dec. 1936, een toename van 37. Financieele resultaten Blijkens de opgenomen rekening van baten en lasten is het nadeelig saldo op nieuw lager dan een jaar tevoren, het be droeg over het verslagjaar f7199.73, terwijl het in 1936 bedroeg f 10.477.77. In 1932 was het nadeelig saldo f 19.277.87. De financieele positie van het grondbe drijf is regelmatig verbeterd. Bedroeg de schuld aau de gemeente en het rijk, wegens bedrijfskapitaal op 31 Dec. 1921 een bedrag van f 555.810.45, op hef. einde van het ver slagjaar was die schuld tot f 249.398.39 teruggeloopen, terwijl de grootte van de in 't bedrijf ingebrachte gronden van 52.52.57 H.A. in 1931 slechts met enkele hectaren terugliep. De zeer belangrijke teruggeloopen schuld van het bedrijf heeft op het financieele be drijfsresultaat evenwel niet dién merkbaren vooruitgang teweeg gebracht, welke men in normale omstandigheden ervan verwachten mocht. De daling der huurwaarde van de lande rijen van het bedrijf van ongeveer f200 per H.A. in 1921, tot ongeveer f100 per H.A. vanthans, is hiervan ongetwijfeld mede oorzaak geweest. Voorts heeft het bedrijf zich sedert zijn 'bestaan vele niet produc tieve uitgaven moeten getroosten, teneinde te bevorderen, dat de gemeente Alfen a. d. Rijn als woongemeente in aanmerking zou komen. Onder die niet productieve uitgaven kunnen worden gerekend: de aanleg \an het park in het Hazeveld, het park in de Lemzonlaan, (het parkje en de vijver laings de Dr Lovinklaan en het parkje langs de Aar, de aanleg van breede straten en de verbetering van bestaande straten, als de Raadhuisstraat tusschen de Martha-stich- ting en het voormalige raadhuis van Aar- landerveen, de Oranjestraat en de demping van tallooze stinkende 6looten in de onmid dellijke omgeving van de bebouwde kom. De uitgaven van de zooeven vermelde ver beteringen in de bebo.uwde kom, hebben een bedrag gevorderd, dat de f 150.000 vrij wel nabij zal komen. Volgens de uitvoerige toelichting, in het verslagjaar 1929 opgeno men. bedroegen genoemde uitgaven tot en met dat dienstjaar, reeds f 125.300 en sedert genoemd jaar zijn weer belangrijke werken uitgevoerd, o.a. de demping en rioleering van tal van zeer vervuilde soheidingssloo- ten achter de bebouwde kom tussdhen de Jongkimdt Coninckstraat en de Van Boetze- laerstraat. Op den verkoop van eigendommen in 1937 werd een winst geboekt van f 10.856.70, welke winst werd gevoegd bij de reserve, die daardoor steeg tot f61.621.65. HOE DE VOETBAL ROLDE Op de helft van de buit, 4 van de 8 punten, heeft A.R.C. Zaterdag beslag weten te leggen. A.R.C. I speelde thuis tegen Noordwijk I. 't Vlotte niet zoo goed als in den eersten wed strijd. Wel was men voor de rust overwe gend sterker maar in de voorhoede klopte het niet, waardoor de gemakkelijkste kan sen gemist werden- Het bleef voor de rust bij een fraai doelpunt van linkebuiten Bcrgshoeff, Rust 10. De thee bleek Noord- wijk goed gedaan te hebben want na de rust le strijd gelijk op. Vooral de aanvallen der gasten waren door hun snelheid zeer ge- aarlijk. Ruim een kwartier voor het einde wist Jongeneel echter den Noordwijk-keeper te verschalken waarop spoedig een treffen volgde van Piet Hesseling. Hiermede was de strijd beslist Wel hield Noordwijk goed vol en tegen het einde kwam dan ook een fraai uegenpunt Einde 31 voor A.R.C. Op het bijterrein speelden de adspiranten van 'beide vereenigingen een aardlgen wed- waarbij men de punten eerlijk deelde -(11). A.R-C. 2 speelde te Katwijk tegen Quick oys een heel goeden wedstrijd, waarbij men den sterken Katwijkers een 33 gelijk spel afdwong. Een 2—1 achterstand met de rust zette men om in een 3—2 voorsprong, doch door onoplettendheid in de achterhoede werd het kort voor het einde gelijk. Tenslotte verloor A.R.C 4 te Rijnsburg met 6—2 van Rijnsburgsche Boys 3. AANBESTEDING Door den architect W. B. Kroon alhier, werd aanbesteed de verbouwing van een da mes- en heerenkapsalon te Roelofarends- veen. Hiervoor werd als volgt ingeschreven: C. Koppe 7325; J. P. H- Jansen, Rijpwete- ring 7194; F. A. v. d. Welt te Reeuwijk 6749; Wed. de Kleer 6699; H. van Dillen, Wassenaar 6574; H. Oudenes 6494; Gebr. Bons 6490; J. van Berkel, Roelofarend3- veen f 6170; L. van Beusekom f 6082; J. Wes- selman, Roelofarendsveen f 6069. De raming was f 6250. De gunning werd aangehouden. Waar geen plaatsnamen vermeld, wonen in schrijvers alhier, OPBRENGST COLLECTE De eerste collecte voor de Diaconie in do Geref. Kerk van Alphen gehouden bracht op het mooie bedrag van ruim 500 gulden. KOUDEKERK a.d. RIJN IN DEN RIJN GEVALLEN Terwijl het 2-jarig zoontje van den tim merman H. v. D. in de Hoogewaard alhier, Zaterdagmiddag op het erf liep te spelen, klom het ventje ongemerkt over de langs den Rijn staande afrastering, met het gevolg dat het hiervan af viel en in den Rijn te recht kwam. Gelukkig dat de ouders door buurjongen hierop attent gemaakt wer den. De vader sprong onmiddellijk in den Rijn en wist het zoontje nog bijtijds be houden op het droge te brengen. OPBRENGST COLLECTE De in de Ned. Herv. Kerk gehouden col lecte voor het Fonds voor Noodlijdende ker ken en personen heeft opgebracht 21. De opbrengst der collecten voor de Ned- Herv. Diaconie over de maand Augustus be droeg 107.50. Het Verjaringsfonds vermel de 15.84 en het plan 1936 15.35. HOOFD NED. HERV. SCHOOL Voor de betrekking van Hoofd der Ned. Herv. School alhier hebben zioh 31 sollici tanten aangemeld. KOUDEKERK VERLIEST Zaterdagmiddag speelde de voetbalvereen. Koudekerk I op eigen terrein tegen Quick Boys- Al spoedig was Koudekerk I met eeni ge invallers in het voordeel, doen weldra bleek, dat beide ploegen tegen elkaar waren opgewassen- Er werd hard gezwoegd aan beide zijden maar'de doelpunten bleven uit en de rust ging in met een blanken stand O-O. Na de rust was de strijd nog feller en al spoedig maakte de Koudekerk midvoor Langejans het eerste doelpunt 10. Nu kwam Quick-Boys flink opzetten en scoorde spoedig de gelijkmaker. Hierdoor kwam Quick-Boys er beter in want de linksbuiten maakte er al gauw 21 van en hoewel Kou dekerk I al haar krachten inspande, mocht het niet gelukken om gelijk te maken, zoo dat zij haar eerste nederlaag te hoeken had. Gemeenteraad Zijn onbewoonbaar-verklaarde woningen bewoonbaar? LISSE RAADSAGENDA De Gemeenteraad komt Maandagavond bijeen ter behandeling van de volgende agenda: 1. Gewijzigd besluit inzake de ver zekering van gemeentegelden; 2. Gewijzigde besluiten in verband met den aankoop van grond voor verbreeding van de Veldhorst straat; 3. Voorstel tot aflossing van diverse voorschotten uit 's Rijks kas ingevolge de woningwet en het aangaan van geldie enin- g enter financieering yan deze aflossingen, 4- Ingekomen stukken en mededeelingen. OFFICIEEL AFSCHEID VAN DEN BURGEMEESTER De Raad der Gemeente is in openbare ver gadering bijeen geroepen tegen Woensdag a.s. des namiddags om 2 uur. Het eenig agendapunt' voor deze Raadszitting is: scheid van den Burgemeester in verband met diens benoeming t© Wassenaar. Zooals reeds medegedeeld werd bestaat er Woensdagmorgen van 10.30 tot 12 uur gele genheid voor ieder om persoonlijk van Burgemeester afslheid te nemen. Naar wij vernemen zal Burgemeester van Wijnbergen op 3 Oct. a.s. te Wassenaar op plechtige wijze worden ingehaald. WERKLOOSHEIDSCIJFER NOG STEEDS GUNSTIG De werkloosheid blijft nog steeds ver be neden de cijfers der laatste jaren. Deze week staan slechts 64 wenkloozen ingeschreven tegen 132 in de zelfde week van 1937. OPENSTELLING KAPPERSWINKELS Bij besluit van B. en W. zullen in de a.s. week de kapperswinkels met het oog op den Harddraverij inplaats van Maandagmiddag a-s. Donderdagmiddag gesloten zijn. SCHAAKCLUB „DE UIL" (Hillegom—Lisse) Naar wij vernemen zal op Donderdag dezer de heer J. H- Marwitz voor „De Uil" des avonds om 8 uur een lezing houden. De heer Marwitz is de bekende Hoofd-klasse- speler Noord-Hollandsche Schaakbond. De lezing zal worden toegelicht met lichtbeel den op het demonstratiebord. Zoo mogelijk zal hij nog een aantal simultaan-partijen spelen. Zoowel leden als niet-leden kunnen hieraan deelnemen. Op Donderdag 6 October d.a.v. zal met de onderlinge winterwedstrijden 1938- (met als inzet de zilveren Koning en andere mooie prijzen) een aanvang worden ge maakt. Nieuwe leden kunnen hieraan doen, mits zij zich aanmelden voor 30 Sept. NOORDWIJK NOORDWIJK m TEGEN KATWIJK II Het derde elftal van „Noordwijk" behaal de een flinke overwinning op Katwijk II. Hoewel verschillende spelers uit het laagste elftal meespeelden, lieten deze junioren zulk goe dspel zien, dat het einde kwam met 6—2 Op het Sportpark bevochten de veteranen Vrijdagavond kwam de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester W, Keyzer, in openbare vergadering bijeen, Aan de orde is het voorstel tot uitvoeren van eenige herstellingswerken in het Raad huis. Dit voorstel werd gecombineerd met de benoeming van twee ledien uit den Raad in de Commissie van Voorbereiding voor de Stichting van een nieuw Raadhuis. De heer V i n k( a.r.) merkt op, dat het juist gezien is, deze twee voorstellen als één te behandelen. Spr. meent, dat de voorbereidingswerk zaamheden voor den bouw van een nieuw raadhuis niet lang behoeven te duren. Vele gemeenten verkrijgen voor dit doel subsidie uit het Werkfonds en ook uit het oogpunt van werkverschaffing is 't betrach ten van spoed zeker gewenscht Moeten wij nu echter nog kosten maken? aldus de heer Vink. Want als men aan het verbeteren gaat in het oude Raadhuis, zal men z.i. meer on kosten moeten maken, dan het bedrag van f 435, hetwelk B. en W. van plan zijn te be stedon. Vooral met het oog op het feit, dat men nog niet weet, waar het nieuwe Raadhuis gebouwd zal worden, lijkt het spr, beter thans onkosten te vermijden. De heer van den Bosch zegt, dat de R.K. fractie zich ook ernstig afgevraagd heeft of men nu maar geen herstellings werkzaamheden meer zou doen uitvoeren, doch men is tot de conclusie gekomen, dat de besprekingen met het bestuur van het Werkfonds wel niet zoo vlot zullen gaan en R.K. fractie zal het voorstel van B, en W. daarom steunen. Wethouder Smits licht de herstellings werkzaamheden nader toe aan de hand van een nota, welke niet bij de stukken ter in zage heeft gelegen. Ook spr. is niet zoo optimistisch gestemd over de besprekingen, die met het Werk fonds zullen gevoerd worden. Tegenover den heer Vink zegt de heer Smits nog, dat het aangevraagde bedrag niet zal worden overschreden. De heer Vink zegt, dat hij zoo noodig nog nader op deze aangelegenheid zal terug komen. Ih de Commissie van Voorbereiding van den bouw worden vervolgens benoemd de raadsleden Schroder en Vink. Behalve dezen zal zij bestaan uit het college van B. en W.. den gemeentesecretaris en den gemeente-ar chitect als adviseerende leden. Het voorstel tot verlenging van den ont ruimingstermijn van de onbewoonbaarver- klaarde woning Meer en Geerweg 13. worlt gelijk in behandeling genomen met het prae-advies van B. en W. inzake e»en ver_ zoek van M. G. Ammerlaan, om verlenging van den ontruimingstermijn der onbewoon baar verklaarde woningen Vlietweg 2 en 6 De heer Vink (a.r.) spreekt zijn bevreem ding er over uit, dat de prae-adviezen van B. en W. over deze verzoeken zoo sterk uiteen loopen. Spr. is van oordeel, dat aan den Vlietweg het gevaar van instorting nog niet direct aanwezig is, zooals B. en W. zeggen. Gezien den leeftijd van de bewoners van de woning aan den Meer- 'en Geerweg, is spr. bang, dat van jaar tot jaar verlenging wordt aangevraagd en wordt dan de onbe woonbaarverklaring feitelijk niet ingetrok ken? De voorzitter van de R.K. fractie, de heer van den Bosch vraagt zich af of door de bewoners van eerstgenoemde woning wel ernstig naar een andere wonigg wordt om gezien. Weth. de Koning verdedigt het stand punt van B. en W. en zegt, dat mcn jntstel wil verlcenen, omdat er geen geschikte wo ning te vinden is. Dit was wel een zwak punt in de verde diging van den wethouder, aangezien in 't tweede prae-advies gezegd wordt, dat er nog genoeg woningen beschikbaar zijn. De heer Koerts (lib.) bestreed dan ook terecht dit standpunt door op te merken, dat het punt, hetwelk door wethouder De Koning naar voren is gebracht, geen mo tief is. De heer Vink, nogmaals het woord ver krijgende, doet thans 'n tusschenvoorstel en wel om de termijnen van een jaar te ver- andenen in zes maanden en aan den heer Ammerlaan alsnog drie maanden verlen ging toe te staan heeren Zuidwijk en Kerkhoff (S.D.) sluiten zioh hiertxij aan. Wanneer het voorstel van B. en W., be treffende een verlenging voor een jaar van den ontruimingstermijn voor de woning Meu- en Geerweg 13, in stemming komt, ordit hot aangenomen met 85 stemmen. Tegen de heeren ten Hoopen, Kerkhoff, Koerts, Vinik en Zuidwijk. Het verzoek vaai den heer Ammerlaan voor de woning aan den Vlietweg wordt ver worpen met 94 stemmien. (Tegen de hee- hen ten Hoopen, Kranenburg, Vink en Zuid wijk). Het is zeer te betreuren, dat de Raad niel op het voorstel van d'en heer Vink is inge gaan. Thans wordt aan een adressant maximum-verlengingstermijn toegekend, ter wijl het verzoek van een anderen adressant wordt afgewezen, hetgeen als wij de zaken bij elkaar beschouwen, wel eenigszins on billijk is. De voorstellen tot berging van straat- huisvuil en den verkoop van het raadhuis der voormalige gemeente Veur, worden fa geheime vergadering besproken. Na zitting van anderhalf uur wordt de open bare vergadering heropend. De burgemeester brengt het voorstel van B. en W. tot aankoop van 3 perceelen gronds, groot 21.000 M2, gelegen In den Tedingerbroekpolder, van den heer van den Akker, voor f 11.300.in stemming. Alleen de heer Zuidwijk verklaart zich er tegen. Het voorstel tot den Verkoop Vaö Het Veursche Raadhuis werd door B. en W. teruggenomen. RADIO-DISTRIBUTIE Radi, 12.05 Radio PTT Nord ol div., 12 20 Brussel VI 14.20 Keulen, 15.30 Droltwlch, 15.50 Duitschl 0 dlv. 16.20 Keulen, 17.20 Parüs Radio, 18 3'. Brussel Vd., 19.2o Keulen. 21.30 Brussel tfr 22.20 Brussel VI., 22.35 Keulen. Programma 3: 8 00 Brussel VI. 9.20 dlv., 10.« Londen Reg. 11.20'Droltwlch, 13.35 Londen 17.20 Droltwlch. WOENSDAG 27 SEPTEMBER 3: 8 Keulen, 10.20 Parijs Kadi* -* 20 Parijs Radio, 12.05 RadP -•.»« -—iel vi, PIT Nord 12.20 Pa'rljs Radio. 13.20 L,s 20 Radwlo PTT Nord, 16.05 Deutschl s. of dl, (V .20 Londe (T1 16 20 Keulen. 17.20 Brussel VI. 19.20 Keulen. 20.20 Brussel Fr., 21.20 Kr, len, 22.05 Brus: ~B ..20 Keulen 4: 8— Brussel VI.. Ö.20 dlveraei Londen Reg., 13.25 Droltwlch. 13 35 Lot Reg., 16.25 Droltwich, 22.25 Londen Reg 12.55 Droltwlch Agenda Dinsdag 27 Sept., Pieterskerk, 8.15 uit laatste Zomerconcert Leo Mens, m.nu Haagsch k capella koor Collegium Musicm „D. F. Scheurleer", Henri Welbooren (zanp en R. Heering (orgel). Dienst der apotheken De avond-, nacht- en Zondagdienst dei apotheken te Leiden wordt van Zaterdag tot en met Vrijdag 30 September a.s. waar genomen door de apotheek: du Croix, Ra penbupg 9, telef. 807. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apo theek, Wilhelminapark 8, telef. 274. (Noordwijk 4) een 44 gelijk spel op Quick Boys IV. Van begin tot eind werd gezwoegd. De rust ging in met 3—2 voor de gasten, waarna de thuisclub gelijk maakte. Daarna nam Q. B. weer de leiding totdat na groot" spanning van Beelen in de laatste minuten weer gelijk maakte De adspiranten (fc) zijn wel wat zwak voor deze competitie. Ze gaven heel goed combinatiespel te zien, doch konden de- forschere verdedigers moeilijk passeeren- Met 11—3 moesten ze voor Rijnsb. Boys zwichten. De uitwedstrijden gaven de volgende re sultaten: A.R.C.Noordwijk I 31; L.R.C. II -Noordwijk II 1—1. NOORDWIJK AAN ZEE VOORDRACHT HOOFD O.L.S. Op de voordracht voor hoofd der Openbare Lagere School zijn geplaatst: 1. P. J. G ri e p te Nieuwvliet; 2. P. Marijk, waarn- hoofd der O.L.S. alhier en 3. P. Parlevliet, hoofd O.L.S. te Wijde Wormer. OEGSTGEEST EEN ONGALANTE GALANT Toen Zaterdag mej. J. T. alhier met haar verloofde B- K. uit Voorschoten een eindje wandelen ging, tijdens welke wandeling het tweetal ook een poosje in het gras ging zit ten langs den nieuwen Rijksweg, miste zij plotseling een bankbiljet van f 10. De liefde dit geval zoo weinig blind, dat het meisje dadelijk verdenking koesterde tegen haar amant, die zij eens flink onderhanden met het gevolg, «lat het bankbiljet te voorschijn kwam. Hpt meisje deed aangifte bij de politie, die den baatzuchtigen verloof de heeft aangehouden. ROELOFARENDSVEEN KINDERVERLAMMING Alhier is het eerste geval van kinderver lamming geconstateerd, en wel bij het 1 %- jarig kindje van v. E. Het patiëntje ie over gebracht naar het Academisch ziekenhuis te Leiden. De Burgemeester heeft zich onmid deilijk in verbinding gesteld met Dr Putts, inspecteur der volksgezondheid, voor het treffen van eventueele maatregelen RIJNSBURG WERLOOZEN Bij den Correspondent der arbeidsbemid deling staan thans 37 werkloozen inge schreven. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer J. Bosschieter. SASSENHEIM COLLECTE MILITAIR TEHUIS De Zaterdag j.l. gehouden collecte ten bate van het Militair Tehuis heeft opgebracht 80.25. Hulde aan de dames collectanten die deze mooie som bijeenbrachten- GEVONDEN VOORWERPEN Een portemonnaie m. inh., blauwe dames portem. m. inh., groen fluweelen sjaal, hee ren portem. m. inh., popje, bruine portem. m. inh., roode portem. m. inh-, honden hals band, lipsleutel, alpacca rozenkrans, rood taschje m. inhoud. Nadere inlichtingen bij' de politie alhier. VOORSCHOTEN MAATREGELEN TER BESCHERMING VAN DE BURGERBEVOLKING De burgemeester onzer gemeente heeft in overleg met de dagelijksche besturen van E.H.B.O., de Nederlandsche vereeniging voor luchtbescherming afd. Voorschoten en de plaatselijke doktoren een oproep gericht tot de vrouwelijke ingezetenen onzer gemeen te .tusschen den leeftijd van 18—30 jaar, om een cursus te volgen, om de bevolking, bij eventueele gasaanvallen hulp te kunnen verleenen. Diegenen, die onverhoopt, geen oproep hebben ontvangen, en toch dien cursus willen volgen, gelieven zich ten spoedigste op te geven bij een der doktoren. NED. CHR. VROUWENBOND De afdeeling alhier van bovengenoemden Bond hooipt a.s. Vrijdag 30 Sept., des avonds 8 uur in het gebouw Chr. Belangen, een vergadering te houden, waarin als spreker hoopt op te treden Ds W. A. Wiersinga van Loosduinen. Mej. A. van Loon zal een film vertoonen van het evangelisatiewerk der Bijbel-kiosk- vereeniging. WINTERDIENSTREGELING De gewijzigde dienstregeling heeft zeer goed voldaan UTRECHT, 26 Sept. Vanmorgen Heeft de hoofdinspecteur en chef van de dienstrege ling, de heer G. F. H. G i e s b e r g e r, in een persconferentie eenige mededeelingen ge daan over de nieuwe dienstregeling der Ne derlandsche Spoorwegen voor den aan staanden winter. In deze persconferentie heeft de heer Gies- berger medegedeeld, dat de dienstregeling, zooals deze op 15 Mei jl. is ingevoerd, en waarbij zeer belangrijke wijzigingen werden aangebracht, uitstekend heeft voldaan. Dit is oorzaak, dat voor de dienstregeling in den aanstaanden winter geen principieele wijzi gingen behoeven te worden ingevoerd. H. Wilkeshuis t Op 59-jarigen leeftijd is overleden de heer H. Wilkeshuis, hoofd der Groen van Prinsterersohool te Overschie. De heer Wilkeshuis, die te Overschie een zeer geziene figuur, o.a. notabel der Ned. Herv. Kerk en bestuurslid van het Groene Kruis was. werd geboren 16 September 187! te Schiedam, waar hij werd opgeleid door cien heer Sanders, hoofd der Normaalschool. (Er was toen in Schiedam geen Chr. Nor maalschool). 3 Juni 1898 geslaagd als on derwijzer. werd hij als zoodanig aangesteld aan de school van den heer A. J. Dekker te Schiedam. Onder diens leiding werd hij ge vormd tot onderwijzer. 1 November 1906 ontving hij een benoeming als hoofd Bruahem, welke plaats in 1915 verwisseld werd met Overschie. Mede door zijn arbeid is 't Chr. onderwijs te Overschie gegroeid, welke arbeid hij 1924 dermate beloond zag. dat tot schooi- splitsing moest worden overgegaan e een tweede Chr. school in Overschie verrees: de „Savornin-Lohmansohool", een dochter- school van de s,Groen van Prinstererschool". De heer Wilkeshuis diende vele jaren de Ned. Herv. Kerk als ouderling en de Chr. Hist. Kiesvereeniging vond in hem een trouw secretaris. Laatste Nieum PERSOONLIJKE MEDEDEELINI VAN CHAMBERLAIN AAN HITLER WILSON REEDS OP. WEG NAAR BERLIJN LONDEN, 26 Sept. (Reuter) Chamberlain heeft vanochtend de besprekingen met de Fran- J sche ministers voortgezet en met volledige goedkeuring van d Daladier en Bonnet besloten een persoonlijke mededeeling aan Hitier te doen. Sir Horace x Wilson is te dien einde van ochtend naar Berlijn vertrok- ken. t Volledige Britsche overeenstemming LONDEN, 26 Sept. (Reuter). Het of i ficieele communiqué, door Downingstree 1 uitgegeven, zegt slechts: „Vanochtend 1 is door de Britsche en Fransche minis ters een nieuwe bijeenkomst gehouden waarin op alle punten volledige overeet stemming bereikt werd". FRANSCHE MINISTERS VERLATEN DOWNINGSTREET LONDEN, 26 September. (Havas). On 12.10 hebben de Fransche ministers Downing street vanmorgen verlaten. Zij keeren onmiddellijk naar Parijs terug AMERIKA EN DE EUROPEESCHE BELEGGINGEN WASHINGTON, 26 Sept. De leidend* Amerikaansche belastingdeskundigen hebbes president Roosevelt meegedeeld, dat het nie! terstond noodig schijnt krachtige maatregeies te nemen om het financieele evenwicht de: lands te waarborgen, indien Europa, wegeiu bet dreigende oorlogsgevaar, zijn beleggmget in Amerika zou terugtrekken. De minister van financiën, Morgenthau, gaf als zijn mee- ning te kennen, dat in geval van een oorlof in Europa de ef fectenmarkten en banket gewoon open moeten blijven. WASHINGTON, 26 Sept. (Reuter). Met acht het hier veelbeteekenend, dat de oproep president Roosevelt tot Hitier en Benes; spoedig gevolgd is op de aanvaarding vat een krachtig standpunt jegens Hitier door d* regeeringen van Tsjecho-Slowakije, Eng^lani en Frankrijk. De berichten over een krach' tiger houding van Londen heeft geleid tot eet scherperen gedragslijn in de Amerikaansch* pers om steun te verleenen aan de Britschf en Fransche pogingen den vrede te bewaren GOUDUITVOERVERBOD IN EGYPTE CAIRO, 26 Sept. (D.N.B.). Als onderdeel van de verdedigingsmaatregelen heeft de re geering een gouduitvoerverbod uitgevaardigd Voorts zou men voornemens zijn de beurs t« sluiten. De ministerraad heeft 2iijn goedkeu ring gehecht aan aanvullende credieten voor de verdediging ten bedrage van 4.18'O.OOfl pond sterling. De politiebeambten mogen niet met verlof gaan. DE ZAAK TEGEN DEN INDUSTRIEEL VAN Z. TE OSS In hooger beroep evenees twee jaar gevangenisstraf geëischt 's-HERTOGENBOSCH, 26 Sept. Het ge rechtshof heeft in hooger beroep de strai- zaak behandeld tegen den industrieel M. j Z. uit Oss, die wegens zedenmisdrijven doa de Bossche rechtbank is veroordeeld W twee jaar gevangenisstraf. Er waren in deze zaak, die met geslote: deuren werd behandeld, acht getuigen ge hoord, onder wie drie getuigen-deskundiget Na een zeer langdurig requisitoir heeft d! advocaat-generaal, Mr. Massink, eveneeB twee jaar gevangenisstraf geëischt. Uitspraak over veertien dagen. AANBESTEDING 's-GRAVENHAGE, 26 Sept. Voor Gedep. Staten van Zuid-Holland is aanbesteed: he'- maken van een vaste brug en de fundeerinl voor de opritten met bijkomende grondwer ken op het gedeelte van km. 8.815 tot km 9.047 van den provincialen weg Nieuwpoort* Schelluinen. De laagste inschrijving was vat de fa. L. van Drunen en Zn. te 's-Hertogen- bosch voor f 130.240. UNIVERSITEIT VAN LEIDEN de heer J. C.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6