JMmhw £riïtsrijr (ümtraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken In Gods Hand AFWISSELEND PESSIMISME EN OPTIMISME Militaire toerustingen aan de grenzen Rusland zou Tsjechoslowakije helpen Chateau Paulet VOOR HET GEMEENEBEST ?lrrr:HJu?umrede van susses Abonnementsprijs per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending. .¥**-•-• 530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j cf. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1938 19e Jaargang Sïtertentiepripen: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer «v» 0.221/» Ingezonden MededeelingeD van 1—5 regels .V.\ 230 Elke regel meer0.45 v «M. Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend 0.10 NO. 6505 In menige Kuiskamer zal gisteravond He stemming zijn versomberd toen men jn zijn dagblad de tot ernst manende be richten las omtrent den wereldtoestand. Je Godesberg aan den Rijn, waar Chamberlain met Adolf Hitler tot een slot-vergelijk trachtte te komen inzake de regeling van het Sudeten-Duitsche vraagstuk, was de boel spaak geloopen. De besprekingen, welke in den loop van Vrijdag hadden moeten worden hervat, bleven onderbroken, en in stee van dat de Britsche premier den Rijn overstak, om in persoon in hotel Dreesen te arri- veeren, werd er namens hem een schrij ven aan het adres van den Führer ge bracht. Het antwoord, dat deze daarop naar den Petersberg terugzond, had. naar de wachtende journalisten ver moedden, in zooverre gefaald, dat men .van een opnieuw bijeenkomen der staatslieden niets meer bemerkte. Ten slotte bracht de Engelsche premier des avonds om half elf een afscheidsbezoek aan zijn zoo moeilijk te hanteeren oppo nent; men verwachtte, dat dit het einde der dingen zou zijn. Voor een wisseling van beleefdheidsformules zonder meer heeft deze laatste visite intusschen merkwaardig lang geduurd; het was omstreeks half twee eer de Britsche auto voor de laatste maal langs de haag der S.S.-mannen reed, welke als eere- patrouil'le de route afzette. Chamberlain werd bij den terugkeer 5n zijn hotel door de daar wadhtende persvertegenwoordigers met de meeste nauwlettendheid geobserveerd; van zijn gelaat hoopte men iets omtrent de toe-r komst van ons werelddeel te kunnen aflezen. Welnu, van semi-officieele zijde werd uit Petersberg gemeld, dat Enge- lands „prime minister" er hoogst vol daan uitzag, en dat hij tot de wachtende verslaggevers zeide: „Men kan dit niet een volkomen mislukking noemen". Blijkbaar vervolgde de spreker een niet uitgesproken gedachtengang, of moge lijk ook zinspeelde hij op een persmede- 'deeling, door Horace Wilson uren te voren verstrekt, waarin deze verklaar de: „de besprekingen zijn mislukt". Het is natuurlijk gevaarlijk, op aan wijzingen als deze al te zeer te willen bouwen, doch op het moment, waarop wij dit schrijven, zijn wij geneigd tot de conclusie: „Er is nog hoop!", hoewel wij ons wellicht zelfs nog in een meer opti- mistischen zin zouden kunnen uiten. Wanneer wij den toestand ontleden volgens de vrij schaarsche gegevens, welke tot onze beschikking staan, dan kunnen wij concludeeren, dat het giste ren afgesprongen bezoek van Chamber lain het eerste keerpunt is geweest: de Vertegenwoordiger van Groot-Brittan- nië. die tevens als Frankrijks woord voerder moest optreden, begon zich schrap te zetten. Tegenover Hitiers eisch, dat onverwijlde bezetting der Su deten-Duitsche zone moest plaats heb ben. terwijl dan later wel allerlei techni sche details zouden kunnen worden ge regeld, stelde hij vastbesloten zijn afwij zing. Het voldongen feit is steeds een slechte basis voor onderhandelingen. Ver moedelijk vreesde Hitier zelf voor juist zulk een „fait accompli" van Tsjechi sche zijde. Immers, het leger van Praag Was reeds begonnen, de Sudetenzone op nieuw te bezetten, wat volkomen te begrijpen is, wil het niet direct achter de vestinglinie onder den voet worden geloopen en de geruchten van een algemeene Tsjechische mobilisatie moeten noodzakelijk ook tot Godesberg zijn doorgedrongen. Het zal derhalve er om zijn gegaan, wie van beide partijen, Duitschers of Tsjechen, zich het eerst een zekerheids-positie zou kunnen verschaf fen. .Vandaar het hooge spel in het hotel Dreesen, dat voor den Führer bij het licht, hetwelk wij nu hebben, op een mislukking uitliep. Geruchten over betoogingen te Londen en te Parijs moes ten hem bovendien de zekerheid verschaf fen, dat Franschen en Britten ditmaal in massa achter hun regeeringen zouden staan en dat deze regeeringen zelve niet zouden aarzelen, naar het laatste middel te grij pen. Zij zouden zich niet verder kunnen laten terugdringen. De briefwisseling van gisteren heeft, 'gelijk later is onthuld, in feite het karak ter van een wisseling van nota's gehad, dus van documenten, welke kort en scherp de wederzijdsche posities aangaven, dui delijker dan zulks nog in besprekingen ge schieden kan. Chamberlain eischte in de zijne dat Hitler van opmarschplannen af zien, en zijn eischen definitief omlijnen zou. Vermoedelijk is Hitiers antwoord van zulk een aard geweest, dat Chamber lain daaruit de gevolgtrekking kon maken: een laatste onderhoud kan nog baat bren gen. Vandaar het afscheidsbezoek, het welk zoet langen- tijd duurde; dat toch President Benesj van Tsjechoslowakije heeft gis teravond bevel gegeven tot een algemeene mo bilisatie van het Tsjechoslowaaksche leger. Ditmo- bilisatie-bevel is door Konrad Heniein beantwoord met een oproep aan de Sudeten-Duitschers, zich niet by hun regimenten te voegen, om niet gedwongen te zUn, eventueel op hun broeders te schieten. Uit Beieren wordt bovendien een zeer verhoogde mi- iitaire activiteit gemeld; treinen vol troepen gaan in de richting van de grens. Intusschen heeft te Go desberg a. d. Rijn, nadat aldaar gisteren tusschen hotel Petersberg en hotel Dreesen alleen twee no ta's waren gewisseld, gisteravond zeer laat nog een byzonder langdurig onderhoudChamberlain- Hitler plaats gehad. De Britsche premier, die ge komen was om van Hitier afscheid te nemen, heeft tenslotte een Duitsch me morandum ontvangen, waarin Beriyn zyn definitieve eischen aan Praag uiteenzet; Chamberlain heeft zich bereid verklaard, dit memorandum aan de Tsjechi sche regeering te overhandigen. Een en ander doet veronderstellen, dat er weder eenige opklaring is gekomen in den alge- meenen toestand, geiyk ook uit het uit- blijven van een Duitschen militairen op- marsch op Ts j e ch o-S 1 o w a ak s c h gebied indirect valt af te leiden. Uit het Sudeten-Duitsche gebied wordt een geheele reeks van kleine incidenten gemeld, doch nieuws van inderdaad dreigenden aard ontbreekt. Slechts zouden een twaalftal jeugdige Duitschers, die zich op verboden militair terrein hadden begeven, stand- rechteiyk zyn ter dood gebracht. Intusschen heeft Sovjet-Rusland zich, by monde van Litwlnoif, te Genève bereid verklaard, Tsjecho- Slowakye militair te hulp te komen, zoo de Duitsche troepen de Tsjechoslowaaksche grenzen mochten everschryden. nog in zulk een vriendschappelijken geest werd gevoerd, en dat tenslotte de laatste wending aan den loop der dingen heeft verleend. De Führer heeft ditmaal den muur voor zich gezien, en daarop beslo ten: Thans is verder gaan ten eenenmale onmogelijk. Wij dachten gisteravond, op een mo ment toen wolken en donkerheid zich boven onze hoofden söhenen samen te pakken, en er bij menschen geen uitkomst meer leek, aan het woord dat lord Run- ciman, juist een week geleden onder over eenkomstige omstandigheden uitte: „De toestand is zeer moeilijk; alles ligt in Gods hand". Eens te meer gelooven wij thans, dat God de smeekingen verhoord heeft, die uit geheel Europa om het behoud van den vrede tot Hem werden opgezonden, en dat Hij, die de harten der vorsten als waterbeken neigt, ook dit maal Zijn Almacht heeft willen toonen. Vertrouwen wij daarom ook verder, niet op de wisselende gunst en het vermogen van menschen, dooh alleen op Hem, Renteverlaging woningbouw- voorschotten overwogen Binnenkort definitieve beslissing 's GRAVENHAGE, 24 Sept. Binnen afzien- baren tijd kan een definitieve beslissing van de regeering tegemoet gezien worden in bet vraagstuk van mogelijke verlaging der rente voor voorschotten, welke voor zg. woning wetwoningen zijn verleend. Tevens zal dan een beslissing genomen worden omtrent de vaststelling van rente voor nieuw te ver- leenen voorschotten. Over beide aangelegen heden pleegt de regeering reeds sedert overleg.- De legeroefeningen afgeloopen DEN HAAG, 24 Sept. In aansluiting aan het bericht, waarbij werd medege deeld, dat de legeroefeningen onder leiding van den commandant van het veldleger zouden worden vervangen door oefeningen in kleiner verband, deelt men ons van be voegde zijde mede, dat deze oefeningen, waaraan de Lichte Brigade deelnam, heden zijn beëindigd en dat alle deelnemende troepen naar hun garnizoenen zijn terug gekeerd. Geen verlof of bewegingsvrijheid voor militairen 's GRAVENHAGE, 24 Sept. Naar wij vernemen wordt, zooals verwacht kon worden, onder de huidige omstandigheden aan militairen geen verlof of bewegings vrijheid meer verleend. Rotterdams begrooting 1939 B. en W- van Rotterdam hebben het ontwerp-begrooting 1939 bij den Raad ingediend. In weerwil van „bijzondere ramin gen", toont het een nadeelig saldo van 3.100.000 (v. j. 3.272.000). IJzeren bak op het lichaam HOOGWOUD, 24 Sopt. Gistermiddag Heeft de 50-jarige arbeider B e e n s uit Koolhorn. die werkzaam was bij den aanleg vam den provincialen weg van Langeres naar Op meer onder de gemeente Hoogwoud, door het breken van een staaldraad een ijzeren bak met zand op het lichaam gekregen. De man was op slag dood* ALG. FRIESCHE LEVENSVERZ.-MY LEEUWARDEN - BURMANfAHUIS GROOT NOORDHOLLANDSCHE VAN 1845 AMSTERDAM - VAN BRIENENHUIS DUBBELE GARANTIE VOOR ALLE VERZEKERDEN ROTTERDAMS LUCHTHAVEN IN GEVAAR Comité van actie opgericht De K.L.M. geen voorstander van het regeeringsplan ROTTERDAM, 24 Sept. In een gisteren in het gebouw van het Co mité van Graanhandelaren gehou den vergadering is opgericht een Comité voor het behoud van een eigen vliegveld te Rotterdam, waar in niet slechts vertegenwoordigers van het Rotterdamsche bedrijfsleven, doch ook personen uit de geheele Rijn-Maasdelta en het Westland zitting hebben. Van het Comité maken onder andere deel uit de vol gende personen: D. G. van Beu- ningen, Voorzitter, Mr. J a c q. D u t i 1 h, Onder-Voorzitter, Mr J- Burgerhout, Secretaris. Meerdere personen zullen worden uitgenoodigd in het Comité zitting te nemen. Het Comité is zijn werkzaam heden onmiddellijk begonnen. De meening van den heer Plesman DEN HAAG, 24 Sept. In een persconferen tie, waarin de directeur van de K.L.M. het winter-plan heeft toegelicht, is ook de vlieg- veldkwestie, die de gemoederen zoo sterk bezighoudt, ter sprake gekomen. Toen de zaak nog in een vroeger stadium was, is het vermoeden uitgesproken, dat de KLi.M. achter het Regeeringsplan stond om een centraal vliegveld bij Leiderdorp te -Lichten. De warmte waarmede de heer Plesman het bedoelde onderhoud het oorspronkelijk plan der Regeering verdedigde, bevestigt deze veronderstelling. Gevraagd naar een toelichting van zijn standpunt, betoogde de heer Plesman, dat het centrale vliegveld het belang rijkste onderwerp in de Neder la ndsche luchtvaart is. Het dient bekeken te wor den uit het oogpunt vam ver keer sec cm o- mie. Aangezien het vliegveld Waalhaven zeer goed als haven zou kunnen dienen kan men, nu Waalhaven geen cen traal vliegveld wordt, niet spreken van kapitaalsvernietiging. De voordeelen van een centraal vliegveld zyn volgens den heer Plesman: een belangrijke besparing voor de K.L.M., te schatten op 3 ton 'sjaars; een groote bezuiniging voor het Rijk, van wege de concentratie op één punt; een versterking van de positie van de nationale luchtvaart-maatschappij ten opzichte van het buitenland: 4. omdat op een centraal vliegveld alle lading op één punt verzameld wordt zullen de buitenlandsche luchtvaart maatschap pijen ons land niet gauw voorbij vliegen. Dit is het grootste voordeel van het cen traal vliegveld. Het publiek, wat „service" betreft, en de nationale eenheid zullen met een centraal vliegveld te Leiderdorp in hooge mate ge diend worden. Er zou dan een einde zijn ge komen aan een langen strijd tusschen de hoofdstad en de eerste havenstad des lands, ihiphol zou uitstekende diensten kun- bewijaen als opleidingsschool voor mili taire en civiele vliegers. En tenslotte: verhooging van de frequentie 'beteekent versnelling van het vervoer. Dus: één centraal vliegveld, zoo besloot de heer Plesman. Wanneer een zóó bevoegde luchtvaart autoriteit als de heer Plesman de voorkeur geeft aan Leiderdorp boven Schiphol als centraal vliegveld, moet, naar onze meening, Rotterdam, het roer omgooien en zich op Leiderdorp spitsen. Het kwaad over Rotterdam is blijkbaar nog niet ten volle besloten. Ook het Re ge erin gs- communiqué spreekt immers nog inaar van een voornemen om Schiphol te bestem men tot nationale luchthaven. Een voornemen, dat onder den dwang der omstandigheden is genomen. H.K.H. Prinses Juliana nog niet geheel hersteld Zij mag het Paleis nog niet verlaten 's-GRAVENHAGE, 24 Sept. Men meldt ons van officieele zijde, dat Prinses Juli ana, hoewel od Soestdijk teruggekeerd, nog niet geheel hersteld is en op advies van den behandelenden geneesheer voor- loopig het Paleis nog niet mag verlaten. H.K.H. heeft derhalve moeten afzien van haar voornemen om heden de feestelijk heden te Apeldoorn ter gelegenheid van het Regeeringsjubileum van H.M. de Koningin bij te wonen. BURGEMEESTER WIJMBRITSERADEEL Benoemd is tot burgemeester der gemeen te Wijmibritseratleel Mr S. M. van Haers- m a B u m a, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeen te Stavoren-. Chamberlain op de thuisreis GODESBERG, 24 Sept. (Reuter). De Britsche minister-president Chamber lain is om 9.42 van zijn hotel naar Keulen vertrokken. Chamberlain, die er goed uitzag, werd in de hal van zijn hotel door Von Ribben- o p op opgeruimde wijze begroet. De Duit sche minister schudde Charmberlain hartelijk de hand. De Britsche gast poseerde glim lachend voor de persfotografen en sprak eenige woorden van dank voor de ontvangst in Duitschland. Schmidt vergezelde hem naar Keulen. Tegenover een vertegenwoordiger van Reuter verklaarde Chamberlain: „Ik keer naar Londen terug en zal daar onmid dellijk mijn collega's raadplegen. Gedu rende de volgende dagen blijft er een zware verantwoordelijkheid op alle be langhebbenden rusten. Wij moeten de zaken zeer omzichtig behandelen en ons nog groote inspanning getroosten om den vrede in Europa te redden". Duitsch memorandum reeds te Praag KOENTGSWINTER, 24 Sept. Men ver neemt, dat het memorandum van Hitier reeds ter kennis van de Tsjecho-Slowaaksche regeering is gebracht. Rome constateert eenige verbetering ROME, 24 Sept. (HAVAS). Men is hier van meening, dat de toestand na de bespre kingen te Godesberg eenigszins is opgeklaard en men ziet in het communiqué het symp- een verbetering:, zoodat men toom r looft, dat het Tsjecho-Slowaaksche pro bleem op vreedzame wijze kan worden op gelost. Duitschland, zoo zegt men, heeft een nieuw bewijs van goeden wil gegeven, terwijl de Tsjechen door hun mobilisaties geprovoceerd hebben. Het zal van Praag afhangen of de zaak een noodlottigen keer zal nemen. De orkaan-catastrofe in de Vereen. Staten Reeds 500 dooden Het aantal slachtoffers in de oostelijke staten van Noord-Amerika ten gevolge van den orkaan is thans tot 500 gestegen. Acht steden in New Jersey staan onder water. De rivieren in den staat New-York wassen nog steeds, zoodat honderdien zich genood zaakt zagen, hun woningen te verlaten. RESTAURATIE PAT ETS OP DEN DAM Van Campens schepping tot nieuw leven gewekt AMSTERDAM, 24 Sept. Tot nu toe is er weinig of niets bekend gemaakt om trent de restauratie van het inwendige van het Koninklijk Paleis te Amsterdam. Nu het eerste gedeelte van dit groote werk gereed gekomen is, heeft .men de pers in de gelegenheid gesteld de voor naamste dingen te bezichtigen. Bij het binnentreden van het Paleis valt het reeds dadelijk op dat de groote galerijen, die vroeger zoo somber waren, thans ont daan zijn van alles, wat er in den loop der jaren op was aangebracht. De gewelven zijn wit blinkend en worden gemarkeerd door rozetten. De nieuwe vloer bestaat uit witte en grijze marmerblokken, afgewisseld door roodgrijze Zweedsche zandsteen. De Vier schaar is weer geheel in den ouden toestand teruggebracht, waardoor wel een zeer groote verbetering verkregen is. De schitterende burgerzaal, waar in den tijd van Lodevvijk Napoleon een twaalftal houten schotten in waren gezet, is weer in den ouden toestand teruggebracht, zij het ook, dat er thans centrale verwarming in is en electrische verlichting. Van deze beide hulpmiddelen merkt men echter heel weinig, aangezien radiatoren bijvoorbeeld ontbreken, doch warme lucht door roosters naar binnen geblazen kan worden. De schotten zijn ver wijderd, zoodat men nu weer een uitsteken de indruk krijgt -van de ruimteontwikkeling. Aan den kant van de Paleisstraat worden de vertrekken in gereedheid gebracht, welke in de toekomst voor het Prinselijk Paar zijn bestemd. Bij de verdere restauratie, waarmede nog eenige jaren gemoeid zullen zijn, z-al men er naar streven om met het bohoud van al dat gene, hetwelk het gebouw zijn karakter, zijn waardigheid en zijn schoonheid gaf, een goed verlicht interieur en, wat bewoonbaar heid betreft, een geheel te verkrijgen. Het welk de tegenwoordige inzichten en wen- schen daaromtrent vrij dicht benadert. Zoo wordt een der schoonste en gaafste N.V. GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK gevestigd te GRONINGEN De Bank geeft uit: 31/2 Pandbrieven a 100% (Koers van omwisseling 100% VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen en het ZONDAGSBLAD De regeering te Praag heeft de alge. meene mobilisatie van het Tsjechoslo waaksche leger afgekondigd. Chamberlain heeft hedennacht nog een langdurig onderhoud met Hitier gehad: daarbij heeft de Führer hem een memoran dum overhandigd met Duitschlands defi-t nitieve standpunt t.a.v. Praag. Oproep van Heniein aan de Sudeten om aan het mobilisatiebevel geen gevolg te geven. De Duitsche troepenbewegingen in' Beieren. Prinses Juliana is nog niet geheel her-? steld. Zij mag op geneeskundig advies het Paleis nog niet verlaten. De oefeningen van de Lichte Brigade zijn gisteren voortgezet. Prins Bernhard heeft wederom van zijn belangstelling blijk gegeven. Een comité voor het behoud van een; eigen vliegveld te Rotterdam is opgericht*. Het comité is zijn werkzaamheden on-i middellijk begonnen. Mededeelingen in de toelichting op de begrooting omtrent steun aan kleine tuin ders. Apeldoorn heeft vandaag H.M. de Ko-» ningin op feestelijke wijze ontvangen. Vandaag is te Harderwijk een gedenkt plaat voor Boerhaave onthuld. Te Amsterdam en te Hoogwoud zijü doodelijke arbeidsongelukken gebeurd. Financieel weekoverzicht. PRAKTIJ KEXAMER3 .BOEKHOUDEN Middenstands - diplom# Boekhouden M.0. Handelskennis L.O. Frans, Duits en Engels L.O. Wiskunde L.O. en M.OK. 1 Nederl., Engelse en Duitse Handelscorrespondentie Hoofdakte}), t HOTEL TCL3I660 CAff 8AA rtjks-mtfoon stroomend varm en koud watïr op alle kamers kamcrsmetonibut-f-3-MET badkamer -f-4- Cognac Generaal AgentANDRE KERSTENS. Tilburg monumenten van Nederlandsche bouwkunst, het meest representatieve bouwwerk tevens, na jaren van sfluimerend bestaan, tot nieuw leven gewekt. F.K. 58 HEEFT SNELHEID VAN 504 KJfl. ROTTERDAM, 24 Sept Bij een proefne- ming is geb'èken, dat de snelheid van den nieuwen Koolhoven jager F.K. 58 die thans znn proefvluchten beëindigd heeft, 504 K.M. per uur bedraagt. Dit toestel is de snelste Nederlandsche jager en een van de snelste ter wereld. fijn, die ken ik ZOO JUIST VERSCHEEN: Dr. H. COLIJN ^odsdiensJUCGrooter0iNederUmdCSetchetc' In den boekhandel verkrijgbaar of by Vitg. Mij. W. DE HAAN. N.V. Utrecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1