NATIONALE INDUSTRIE Een nieuwe kruiser voor de „Java'' Cellulose Meubelvernis M. 16 E.M.I. (EMi) Fabriek ™n: - UTRECHT VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1938 TWEEDE BEAD PAG. 5 VOOR NEDERLAND EN N ED ER L A N DSCH-l N Dl E Nederlandsche vliegtuigen zijn beter dan Buitenlandsche vliegtuigen KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN ZUN NEOERL FABRIKAAT n.v. koolhoven vliegtuigen Waalhaven Rotterdam VOOR ZUINIG BRANDEN Zonder stofl! BECHT 4 DYSERINCK WeesperKarspel Tel. 236 Vraagt gratis onze Gedep.Veata systeem Haardenalbum PAX III V. V. moderne meubelen en Getimmeringen. Erasvast, water» en alcoholbestendlg. Fabriek v. Industrieele Lakproducten „F I L" ZEIST Bellevoystra at 75 R'dam TeL 32631—36235 Öparera bevordert Volkswelvaart NUTSSPAARBANK BREDA CATHAKINASIEAAT 15 Renteberekening 2.7 's-jaars SCHOOLSPAREN SPAARBUSJES SAFE-INRICHTING Zendt kleeding naar het Drentsche veen In de Drentsche veenkoloniën is dringend behoefte aan kleeding en dekking. Vooral bij kinderen. Ook aan babygoed is nijpend gebrek. Daarom wordt er een beroep op het publiek gedaan, om afgedankt goed; wil 't ook zij, te willen zenden naar het Gemeente huis te Emmen, waar voor rechtvaardige en doeltreffende verdeeling zorg wordt ge dragen. Aanbestedingen VLISSINGEN, 23 Sept. De woningbouw vereniging „Gemeenschappelijk Belang" al hier heeft aanbesteed het bouwen van 21 een gezinswoningen en 34 etagewoningen. Laagste inschrijver was het aannemersbe drijf v.h. P. van Wijnen te Dordrecht .voor 187.800. De Rijksgebouwendienst heeft aanbesteed de uitbreiding van het Koninklijk Instituut der Marine te D e n Helder. Laagste inschrijfster was N.V. v.lï. H, Doorn teDenHelder, voor 38.780. Voorts zullen 19 torpedomotor. booten gebouwd worden Groote uitbreiding van onze vloot Vier regimenten motorartillerie bij de Landmacht In 'de memorie van toelichting op 'de Defensie-begrooting worden be langrijke mededeelingen gedaan om trent de uitbreiding en modernisee ring van leger en vloot. Onder an dere zal voor de vloot noodig zijn de aanbouw van 19 motortorpedo- booten, 22 torpedowatervliegtuigen, 6 convoyeurs, tevens mijnenvegers, 1 kanonneerboot en 1 tankschip. Voorts zal aangevangen worden met den bouw van een tweeden vervan- genden kruiser en zes groote zee verkenners. Tenslotte wordt medegedeeld, dat bij de landmacht vier neiuwe regi menten motorartillerie in plaats van twee zullen komen en dat drie nieu we compagnieën motordienst opge richt zullen worden Bij de behandeling van de Defensiebegroo- ting voor het dienstjaar 1938 is reeds met een enkel woord ter sprake gekomen het groote belang, dat gelegen is in het treffen van de noodige maritiememaatregelen tot het beveiligen van den invoer van voedsel en grondstoffen over zee, wanneer de om standigheden daartoe leiden. De verdere overweging van dit vraagstuk, ten nauwste samenhangende met de economische en in dustrieele verdedigingsvoorbereiding, heeft de overtuiging geschonken, dat voor de be doelde handelsbescherming eenige uitbrei ding van het materiaal, dat volgens de reeds bestaande plannen in Nederland aanwezig zal zijn, noodzakelijk is. In die uitbreiding zal een belangrijke plaats kunnen worden ingenomen door de motortorpedoboot en het torpedowatervliegtuig. Versterking lichte strijdkrachten Teneinde het geschetste doel te kunnen bereiken, zal aldus het resultaat van grondige bestudeering boven hetgeen vol gens de reeds bestaande aanbouwplanncn beschikbaar zal komen, een versterking van de lichte strijdkrachten noodig zijn met een 11-tal motortorpedobooten, 10 torpedowater vliegtuigen en een 6-tal lichte conyoyeurs, tevens ingericht voor mijnenvegen, terwijl bovendien 1 kanonneerboot als reserve voor de 6 onmisbaar moet worden geacht Doch niet alleen dé vloot in Nederland, ook het in Nederlandsch-Indië gestation- neerde deel van de staatsmarine eischt nog eenige bijzondere voorzieningen, ten deele als gevolg van de gewijzigde internationale omstandigheden: men mist eigen tanksche pen. Ten einde reeds in tijd van vrede in de behoefte te kunnen voorzien en om bij het uitbreken van een gewapend conflict in het verre Oosten paraat te zijn, wordt 't nood zakelijk geacht, dat de vloot in Ned.-Indië dc beschikking krijgt over ten minste 1 tank schip. Bewaking en controle in Indië Voorts vereischen enkele eilandengroepen en gebiedsdeelen in de toekomst meer dan gewone waakzaamheid onzerzijds. Te dien einde zullen eenig lidht, snel varend materieel met voldoende offen sieve kracht en enkele vliegtuiggroepen reeds in vredestijd in die gebiedsdeelen moeten worden gestationneerd. Tevens kan dan behoorlijk toezicht wor den uitgeoefend op de visscherij door buitenlandsche vaartuigen. Voor de hier boven bedoelde be.waking en controle zou kunnen worden volstaan met 8 mo tortorpedobooten en 4 groepen a 3 tor pedowatervliegtuigen. Resumeerende worden dus in verband met de bijzondere hierboven omschreven doel einden, doch geheel blijvende' binnen het kader van een klein-materieel vloot, extra noodig geacht: 19 motortorpedobooten; 22 torpedowater vliegtuigen; 6 convoyeurs, tevens mijnenve gers; 1 kanonneerboot: 1 tankschip. De bouw van de kanonneerboot is nog niet zeer dringend, zoodat de gelden voor den bouw op de volgende begrooting zullen wor den gebracht. Ten einde over het overige hierboven ge noemde materieel zoo spoedig mogelijk te kunnen beschikken, worden hiervoor gelden op den kapitaalsdienst aangevraagd. Met den bouw en de uitrusting daarvan zal naar raming rond 20 millioen gemoeid zijn, waarvan op deze begrooting een eerste termijn van 10.8 millioen is uitgetrokken. Ten gevolge van de maatregelen, die in verband met de bescherming van den invoer hier te lande noodig zijn en waartoe in de eerste plaats een deel van den hier genoem den aanbouw behoort, zullen de jaarlijksche exploitatiekosten der Koninklijke Marine stijgen met een bedrag van rond 2 millioen Een tweede vervangende kruiser Voorts is op den kapitaaldienst een eerste termijn van 6 millioen gebracht voor een tweeden vervan- genden kruiser. Gelet op de ontwikkeling der inter nationale verhoudingen is de regee ring bij nadere overweging tot de overtuiging gekomen, dat het niet verantwoord moet worden geacht langer te wachten met het doen aan bouwen van een vervangenden krui ser voor Hr. Ms. Java. De bouw van dezen tweeden kruiser zou, indien hij plaats moest vinden uit de gewone middelen, eerst in 1942 kunnen aanvangen. Vandaar dat, nu niet langer gewacht kan worden; de aanbouw zal plaats hebben ten laste van den kapitaaldienst Waar nu 2 kruisers tegelijk gebouwd zullen worden, zullen de bouwkosten voor het tweede schip in plaats van op 20 millioen op ongeveer 18.5 millioen worden geraamd. Eveneens is op den kapitaaldienst alsnog een bedrag van 2.655.000 uitgetrokken voor den bouw van 6 groote zeeverkenners, uit welk bedrag deze bouw geheel kan worden bekostigd. Daartoe moest worden overgegaan, omdat Willem Smit Co's Transformatorenfabriek N.V. Nijmegen DïNAMODRAAO mat katoen, asbest •n papier-isolatie. LASCHTRANSF0RMAT0REN LASCHAUTOMATEN LASCHELECTRODEN TRANSFORMATOREN voor elk vermogen en elke spanning. ELECTRISCHE OVENS voor warmte-behandeling en smeken. \c Ventilatoren Kleine Eledromoloren was, tot aankoop van gronden moeten wor den overgegaan. Op den kapitaalsdienst is daarvoor een hooger bedrag uitgetrokken. De bijkomende kosten zullen dientengevolge naar evenredigheid stijgen. Het aantal arbeiders, dat deelneemt aan de spaarregeling voor de aanschaffing van kleeding, schoeisel, dekking enzneemt re gelmatig toe. Gelet op het huidige aantal spaarders, wordt geraamd, dat over 1939 on geveer 80 pCt. van het aantal in zorg zijnde arbeiders, dat aan de spaarregeling zou kun nen deelnemen, inderdaad zal sparen. Op grond van deze raming is voor 1939 een be drag van 950.000 uitgetrokken. Levensmiddelen distributie Voor de kosten van de levensmiddelen distributie is voor 1939 geraamd 5.500 000. Uitgetrokken is een bedrag van 2.600.000 voor de distributie van 6500 ton margarine aan werkloozen en armlastigen; voorts 1.600.000 voor de distributie van 4000 ton bak- en braadvet: 75.000 voor de distributie van pl.m. 350.000 K.G versche, gebakken en gerookte zeeviseh; 200.000 voor de distribu tie van het benoodigde jaarkwantum groen ten in blik; ƒ175.000 voor de distributie van het benoodigde jaarkwantum tomatensoep in blik en 200.000 voor de distributie van ruim 10.000.000 K.G. versche groenten. Overbrengen van dringende boodschappen In sluitingstijd der telegraafkantoren DEN HAAG, 23 Sept. In geval men eeni dringende boodschap heeft voor iemand, die niet telefonisch bereikbaar is, terwijl de tele graafdienst in diens woonplaats gesloten is, dan kan worden getracht de tusschenkomsi van den op de plaats van bestemming wo nenden directeur, kantoor-, of stationhoudei; in te roepen. GEEN VELDPOSTKANTOREN TE NIJMECEN EN KESTEREN 's-GRAVENHAGE, 23 Sent. Daar de oefe ningen van het veldleger ziin afgelast, za! da reeds aangekondigde inrichting van veld postkantoren te Nijmegen en Kesteren niet plaats vinden Het veldpostkantoor te Arn hem is. ten behoeve van de oefeningen vari de lichte brigade, van 21 tot en met 24 Sptw tember in werking gesteld. MINISTER VAN BUUREN NAAR HET BUITENLAND 's-GRAVENHAGE. 23 Sept. Naar wij ver nemen is de minister van Waterstaat voor eenige weken met verlof naar het buitenland i vertrokken. Een monument voor de Roemeensche oorlogsdooden werd door koning Carol te Marasesti onthuld, 't Monument werd opgericht op de plaats, waar de Roemenen tijdens den wereldoorlog hebben gestreden. Overzicht tijdens de plechtigheid Minister Chamberlain zal hedenmorgen na de besprekingen met Hitler van gisteren ongetwijfeld het schitte rende uitzicht bewonderd hebben, dat hij uit zijn hotel op den Petersberg (links) op het Rijndal heeft. een gelijk aantal oudere vliegtuigen spoedig aan den dienst zal ontvallen, veel eerder dan bij het ontwerpen van het bouwiplan werd verwacht Vier regimenten motorartillerie Het feit, dat de vredesorganisatie van de Landmacht iets anders geworden is, dan men zich had voorgesteld, is oorzaak, dat het geraamde bedrag van 22 millioen niet voldoende zal zijn. Zoo is het noodzakelijk gebleken over te gaan tot de vorming van 4, in plaats van zooals aanvankelijk in uitzicht was genomen 2 regimenten motorartillerie. Ook is het, in verband met de genomen maatregelen ten aanzien van de grertsbevei- liging, noodzakelijk gebleken 3 nieuwe com pagnieën motordienst op te richten. Door omstandigheden buiten den wil van den minister kon niet worden overgegaan tot aankoop van het vliegveld Waalhaven en een ander bestaand burgervliegveld, zoodat de aanleg van meer nieuwe vliegvelden dan aanvankelijk in het voornemen heeft gele gen, moet worden ter hand genomen. Bewapening van handelsschepen Voorts wordt een bedrag van 400.000 aan gevraagd, dat grootendeels is bpstemd ter voorbereiding van de bewapening van en kele handelsschepen, die in oorlogstijd voor de beveiliging van onzen overzeeschen in voer tegen aanvallen uit de lucht kunnen optreden. Het ligt in het voornemen om in 1939 en volgende jaren de dienstplichtigen van 3 lichtingen, niet bestemd voor de grenstroe pen, voor herhalingsoefeningen in werke- lijken dienst te doen komen. De aan de herhalingsoefeningen verbon den kosten worden geraamd op 1.504.030. De uitgaven voor de bescherming van Curasao eischen een bedrag van 603.016. Meer aankoop van gronden voor werkverschaffing Toenemende deelname aan de Spaarregeling De levensmiddelen distributie in 1939 In de memorie van toelichting op de be- grooting van Sociale Zaken wordt medege deeld, dat aan een staatscommissie opdracht zal worden gegeven te adviseeren omtrent de wenschelijkheid van het brengen van wij ziging in de thans geldende regeling van de financiering der invaliditeits- en ouder- domsverzekering, in het bijzonder voor zoo ver de staat bij deze financiering is be ken. De rontgenstralenwet is tot dusver nog niet van kracht. De minister overweegt, deze wet in 1939 in werking te doen treden. Gunstige emigratie-kansen De kansen voor emigratie naar overzee- sche gewesten zijn gunstiger, dan jarenlang het geval is geweest. Ten einde deze kansen zooveel mogelijk te benutten, is eenige uit breiding van de organisatie, welke zich op de hoogte houdt van de emigratiemogeüjk heden en op dit gebied voorlichting geeft noodzakelijk, terwijl ook de organisatie van de voorlichting voor Nederlandsche imm.i grantpri in het buitenland dient te worden uitgebreid. Gronden voor werkverschaffing Teneinde de werkverschaffing in haar huidigen omvang te kunnen handhaven, zal in meerdere mate dan tot heden het geval In het sportpark Mereveld te Bunnik bij TJtrecht werd gisteren een paardendag gehouden, waarbij de verrich- tingsproeven 1938 plaatsvonden, uitgeschreven door de Nat. Vereeniging tot bevordering der Paardenfokkerij Voor de foveede maal aanvaardde Neville Chamberlain de reis per vliegtuig naar Duitschland om met rijkskanselier Hitier besprekingen te voeren. De Engelsche minister-president voor het toestel, waarmede hij gisteren van Heston naar Keulen is gevlogen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5