RHEUMAÜEK KjdO)) DONDERDAG 32 SEPTEMBER 1938 DERDE BLAD PAG. 9 MID 'ELEN VOOR UITVOERING CULTUUR-TECHN. WERKEN Langloopend crediet voor ambachtslieden Mededeelingen bij de begrooting van economische zaken In de memorie van toelichting op de be- grooting van Economische Zaken wordt ge wezen op het groote belang van de bedrijf s- telling, die in 1940 gehouden zal worden. Het is niet alleen uit e«n wetensohappüjk oogpunt, maar ook en misschien wei in de eerste plaats met het oog op het tref fen van maatregelen op economisch en so ciaal gebied, van het grootste belang dat de groote. veranderingen, welke sinds de be- drijfstelling 1930 in de structuur van het be drijfsleven zijn opgetreden, worden nage gaan en in cijfers vastgelegd. De resultaten van de. bedrijfstelling 1940 zullen in de eer ste plaats de proef op de som kunnen leve ren aangaande het oordeel, hetwelk men zich op grond van allerlei minder volledige gegevens over de ontwikkeling in het thans loopende tijdvak heeft gevormd. In de twee de plaats kunnen zij het basismateriaal le veren, waarop een deel van de economische politiek van de regeering in het volgende decennium kan worden gefundeerd. .Uitvoering cultuurtechnische werken Voorts lezen we in deze memorie: Het is gebleken, dat sommige dringendo on zeer belangrijke cultuurtechnische wer ken niet tot stand kunnen komen met uit sluitend een bijdrage in de arbeidsioonen. Willen deze werken tot uitvoering kun nen komen, hetgeen uit een oogpunt van het scheppen van werkverruiming of meerdere vestigingsmogelijkheden of zelfs ter voorkoming van het te niet gaan van werkgelegenheid van belang kan zijn, dan dienen daarvoor zoo noodig middelen ter be schikking te zijn. Gewezen wordt hierbij op de wenschelijkheid eventueel maatregelen te treffen ter voorkoming van de verzilting van po'derwater op de Zuid-Hollandsche eilan den, verbetering van de afwatering in enkele deelen van Noord-Brabant, enz. Uitgetrok ken is hiervoor een bedrag van 100.000. Crediet voor kleine industrieelen enz. De tot den middenstand behoorende am bachtslieden en kleine industrieelen kunnen wat hun credietbehoefte betreft op het oogen blik niet in voldoende mate worden gehol pen. De Nederlandsche m.iddenstandsbank houdt zich bezig met het kortlooipende mid- denstandscrediet en de maatschappij voor industriefinancieering met het langloopende industriefinanciering met het langloopende loopende crediet mogelijkheden, op zuiver' zakelijken grondslag, als de maatschappij ivoor industriefinanciering aan de groot- en middenindustrie verleent, is ook bij de am bachtslieden en kleine industrieelen een sterke behoefte. Het apparaat van de maat schappij voor industriefinanciering is hier op niet ingesteld. De Minister heeft gemeend hiervoor een post van 500 000 op zijn be grooting te moeten brengen. De bedoeling is dus aan ambachtslie den en kleine industrieelen langloopende credieten te verschaffen voor het aan* schaffen van machines en verbetering hunner outillage in het algemeen. Voor de uitvoering zal gebruik gemaakt wor den van het apparaat van de Nederland sche Middenstandsbank. Hen weerbaarHeidsinzameling 's-GRAVENHAGE, 22 Sopt. Eenigen tijd ge leden is in den Haag de stichting „Het erf" lot stand gekomen, die rich ten doel stelt door het verspreiden van gedenkpenningen nder het Nederlandsche volk en de bevol kingsgroepen van Nederlandschen oorsprong bet historische zelfbewustzijn te verlevendi gen ten aanzien van hetgeen de groote man nen van ons volk in den loop der eeuwen hebben tot stand gebracht en eveneens door gei.'enkpenningen bijzondere gebeurtenissen l\an den tegenwoordigen tijd vast te leggen. De stichting is haar werkzaamheden be gonnen met de uitgifte van een penning, ontworpen door prof. H u i b Luns, waarin de weerbaarheidsgedachte is gesymboliseerd 2 an deze penning heeft de stichting den haam van „weerbaarheidsinzamelpenning" gegeven, omdat de verschijning ervan samenviel met de vrijwillige inzameling ten behoeve van de landsverdediging. Mede is met het oog hierop besloten de netto-op brengst van den verkoop dezer penningen aan het uit genoemde vrijwillige inzameling geyormde fonds af te dragen, ZWEEDSCHE ONDERSCHEIDING De heer J. G. P. Sabel te Haarlem is benoemd tot ridder in de Orde van Wasa van Zweden. De aanleg van nieuwe wegen Hoe het er voor staat De plannen voor 1939 In de Verkeersbegrooting worden vele nieuwe wegen besproken. Voor verbetering van den Rijksweg no. 4 ♦usschen den Dey! en het Hangsche Schouw, waartoe op den gewonen dienst van de be grooting voor 1938 gelden zijn uitgetrokken ten behoeve van grondaankoop; wordt een bedrag van 250.000 aangevraagd om een begin met de uitvoering van de werken te kunnen maken. Overigens is voor diverse plaatselijke ver- beteringswerken op de wegen nos. 4, 8, 11, 19 20. gedeelten LoosduinenNaaldwijk op den gewonen dienst in totaal 575.000 uit getrokken. Voor vervanging van de Hoornbrug bij Rijswijk door een nieuwe brug, waarmede in wordt aangevangen, wordt het in 1039 noodig geachte bedrag groot 600 000 op den kapitaalsdienst aangevraagd. Met de provincie Zuid-Holland is een over eenkomst gesloten voor verbetering van den provincialen \yeg WassenaarKatwijk— Noord-Hollandsche grens met een nieuw wegvak WassenaarScheveningen in ver band waarmede op de begrooting voor 193S reeds een bedrag van 100.000 werd toege staan. Voor betaling van het rijksaandeel voor 1939 in de kosten van deze verbetering wordt op den kapitaalsdienst een bedrag van 300.000 uitgetrokken, De weg Utrechtf—Hilversum Het laat zich aanzien, dat in 1939 tot uit voering zal komen het maken van verschil lende kunstwerken in den nieuwen weg U t r e c h tH ilversum, waarvan het maken van den tunnel bij het fort Blauw kapel onder de spoorlijn UtrechtAmers foort het belangrijkste werk is en waarvoor een bedrag van 160.000 wordt aangevraagd In den loop van 1938 zullen de voor den aanleg van den weg beoosten Utrecht benoc- digde gronden worden aangekocht. Met de navolgende werken zal in don loop van dat jaar een aanvang worden gemaakt: De aardebaan en bijkomende werken tus- schen den Liesboschweg en den spoorweg UtrechtArnhem's-Hertogenbosch, met in begrip van den tunnel in dien weg, de brug bij Lunet III en den onderbouw van dc spoor wegoverbruggipg; een overkluizing van den Krommen Rijn; een tunnel in de Prins Hen driklaan te Utrecht; duikers in de Meent- stroom en in de Biltsche Drift Het laat zich aanzien dat deze werken in 1939 voltooid zullen worden. In 1939 zal worden begonnen met: den bo venbouw van de hiervoorgenoemde spoov- wegoverbrugging; de aardebaan tusschen den hiervoorgenoemden spoorweg en Koningsweg; een en ander te Utrecht; de aardebaan tusschen den Koningsweg en de Vossegatschelaan te Utrecht; de aardebaan tusschen den tunnel in de Prins Hendrik- laan hi'ervoorgenoemd en den Rijksweg UtrechtDe Bilt Het afwerken van de via ducten over den Koningsweg en de Stadion, laan te Utrecht, welke in 1938 zullen worden gebouwd, zal in 1939 geschieden. Voor het uitvoeren van de hiervoorvermel- de werken- zal in 1939 naar raming een be drag van 1.065.000 noodig zijn. Rouleer-systeem bij de A.K.U. Ontslag van personeel gehandhaafd ARNHEM. 22 Sept. De directie Van do A.K.U. deelt mede, dat zij: na gepleegd over leg met de vakvereenigingen, van invoering van een rouleersysteem heeft moeten afzien cn tot het reeds begin dezer- maand aange kondigde ontslag van personeel, hoofdzake lijk werkzaam in de fabriek te E d e heeft moeten besluiten. Overal Maggi's Bouillonblokjes Overal wonen ervaren huisvrouwen, die weten, dat Maggi's Bouillon in kwaliteit aan de spits staat Maggi's Bouillon heeft zo'n zuivere, natuurlijke, krachtige smaak en evenaart het allerbeste zelfgetrokken vleesnat. Maggi's Bouillon is in alle opzichten „af" de bouillon met een reputatie! MAGGI5 BOUILLON A Ned. Bond van Chr. Schilderspatroons Jaarvergadering te Zwolle ZWOLLE, 21 Sept. In Hotel „Geiten beek" hield de Nederl. Bond van Chr. Schil derspatroons vandaag haar 19e jaarverga dering. De Bondsvoorzitter de heer C. Plomp an Rijswijk Z.H., opende de vergadering met het lezen van Ps. 46 en gebed, riep al len een hartelijk welkom toe en sprak ver volgens zijn openingsrede uit, onder het motto „Spannend verwachten". Spr. bezag de spanningen, welke het in ternationale en het nationale leven thans beheerschen. Die spanning heerscht in het schildersbedrijf ook zeer in het bijzonder; eiken dag wordt met reikhalzend verlangen uitgezien naar de toepassing van de vesti- gingseischen, die aangevraagd zijn. Dat zelfde geldt voor de verbindend-verklaring van bepalingen van het landelijk arbeids contract. En terwijl wij wachten, aldus spr., heeft de beunhazerij ongekende afmetingen aan genomen, een droeve demonstratie die roept 0111 bescherming en regeling, wat eer tot gevolg had dat velen 't wachten loc'e werden en terugkeerden tot het aan- a? - Jen van den ontredderden bedrijfstoe- staud. Dezulken hebben ongelijk.' Al is cr len tot klacht, toch komen de wettelijke maatregelen nu in het verschiet, en dat dit. zóó is, danken we aan onze Regeering, die toonde een open oog te hebben voor den nood van 't Bedrijfsleven, en die de wegen schiep die kunnen leiden naar verruiming en juisten samenhang. Het past ons daar- jor erkentelijk te zijn. De werkloosheid is in het Bedrijf nog abnormaal hoog, al kan dankbaar gecon stateerd worden dat er een kleine vooruit gang is op te merken. Het peil van 1933 is thans weer bereikt. Tenslotte zeide spr., dat het de vraag is, of het vierde lustrum volgend jaar in vrede herdacht zal kunnen worden. Hoe zich echter ook de toestanden ontwikke len, ons gebed zal blijven opgaan voorden vrede. Wij weten dat het God is die het regiment voert, dat Hij het is die verwoes tingen op de aarde aanricht, maar ook dat Hij liet is die de oorlogen doet ophouden. Hij is het die ons de roeping tot arbeiden gaf ook in dezen bruisenden tijd. Leg daar om alle defaitisme af, dan zullen de pers pectieven gaan lichten van een nieuwen dag, ook voöp ons in nood verkeerend volk, en als wij zóó werken in afhankelijk heid van Hem die ons tot den arbeid riep, dan zal- Hij het ons ook doen gelukken. Hiermede verklaarde de Bondsvoorzitter de vergadering voor geopend. Nadat de overledenen waren herdacht, werd overgegaan tot afwerking van de agenda. EERSTE KAMER (Vergadering van 21 September) Enkele commissies benoemd Benoemd worden tot leden van: de huishoudelijke commissie de heeren Van Lanschot (r.k.) en Moltmaker (s.d.); beiden aftredend; de gemengde commissie voor de stenogra fie de heeren Janssen (rJc.), Van Citters (a.r.) en de La Bella (s.d.), allen aftredend- de commissie van beroep voor de ambte naren der stenografische inrichting de heeren Van Embden (v.d.), De Savornin Lohman (c.h.) en Vam Sasse van LJsselt (r.k.), allen aftredend. De voorzitter benoemt tot leden der com missie voor de verzoekschriften de heeren Van Asch van Wijk (a.r.), Vijlbrief (s.d.). Kranenburg (v.d.), Kolff (c.h.) en Van Voorst tot Voorst (r.k.). Antwoord Troonrede De Kamer gaat in de afdeelingen ter handeling van het ontwerp-adres van woord op de troonrede. De vergadering wordt te 3 uur verdaagd tot morgen elf uur. Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond De Gesticlitsraden In de gisteren te Utrecht gehoudi gadering van de vakgroep Gevangeniswezen den Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond sprak des middags de heer H. v. d. Veen over onderwerp „De werking der gestichtsraden dienstcommissies". Uitvoerig zette spr. uiteen at onder deze raden wordt verstaan en hoe T T zy tot stand zijn gekomen. Tal van artikelen lx6Cl. V€T6en. Van G,nr. n bepalingen werden gememoreerd, terwijl Kantoor- en Handelsbedienden pr. er op wees, dat de raden een groote erantwoordelijkheid hebben. Vroeger was ^Welgeslaagde districlsbesturenvergaderingeu behandeling van gedetineerden voor groote ,re,°,-ö a',fc'u verbeteringen vatbaar. Thans gaat men nog] Dezor dagen hee£t dl, Nca, Vereen, van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden in een viertal plaatsen des lands, n.l. A m s t moet in de kern bestreden worden. lederen dag die ge hiermede wacht, lijdt U noodeloos lan ger pijn. Is dit noodig NeenFynnon Salt, het eenige uit 7 geneeskrachtige minerale Zouten samengestelde nieuwe preparaat, brengt uitkomst cn verlichting voor rheumatieklijders. dus ook voor U Een Vz theelepeltje op een glas warm water, iederen ochtend op i de nuchtere maag ingenomen, j zal na korten tyd z'n resul- funnon Salt, hel middel fir Bestrijding edn Rheumatieh. Spit, Ischias ele. Is verkrljgbaa, bij lederen apotheker of drogist i 1.25 FYNNON SALT Werkloosheid iets gestegen In de week van 5 tot 11 September In vergelijking met vorig jaar gedaald •'s-GRAVENHAGE, 22 Sept. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverze kering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat blijkens hem door .het centraal bureau voor de statistiek verstrekte gegevens, in de week van 5 tot en met 10 September 1938 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloo- zenkas waren aangesloten 565.535 personen (waardoor 75 285 landarbeiders). Van de 490.250 verzekerden buiten de land arbeiders was het werkloosheidspercentage 22.2 (in de vorige verslagweek, 22 tot en met 27 Augustus 1938. was dit percentage 22.1) In de eerste verslagweek van September was het werkloosheidspercentage voor ver zekerden (zendpr landarbeiders) in de laat ste jaren als volgt: 1932: 26.7; 1933: 24.5; 1934: 26.4; 1935 29.8; 1936: 30.9; 1937: 23; 1938: 222 Op 10 September 1938 waren bij de orga nen der openbare arbeidsbemiddeling inge schreven 322.342 werkzoekenden, waarvan 304.415 werkloos waren. Bij de vorige opgaaf was het aantal werkloozen iets beneden de 300.000, zoodat er weer eenige stijging te be speuren is. In vergelijking met de overeen komstige periode in 1937 is het werkloosp centagè, zooals hierboven bleek, met 0.S ipro- cent gedaald, Nieuwe vrouwen-nieuwe wereld Vrouwen uit de Oxford-beweging, welke te Interlaken samenkomt, schrijven ons: Een boodschap van de vrouwen uit meer dan veertig landen, die deel uitmaakten van de Wereld-Conferentie voor Moreele Herbe wapening te Interlaken, Zwitserland, Sep temer 1938. 1918—1938: Twintig jaren van vrede. En nu! Gebroken gezinnen, gebrek aan persoon lijke discipline, collectieve onverantwoorde lijkheid vormen den achtergrond voor oor- Hebben wij, vrouwen, hier deel aan? Voor vrede moet een prijs betaald worden. Namelijk een wereldoorlog tegen zelfzucht. Wat kunnen wij vrouwen aan dien oorlog bijdragen? Ons gevoel voor details om geduldig tel kens en telkens weer dezelfde kleine dingen te doen. Ons vermogen om met ons hart te denken en met ons verstand te voelen en onze ge dachten cn gevoelens meteen in daden om te zetten. Onze ervaring in het vrcdcstichten denk eens hoeveel lijd vrouwen dagelijks besteden, om als buffers tusschen man en zoons op te treden. Ons vermogen tot het brengen van offers. Ons zorgen en durven zonder compromis, voor de menschcn, die wij liefhebben. Onze bereidheid ons leven te verliezen om nieuw leven te scheppen. Dit zijn de dingen, die vrouwen ter be schikking staan voor den moreelen en gees telijken aanval in onze volken. Geleid door God kunnen zij gebruikt wor den om wantrouwen af te breken, vertrou wen op te houwen, liefde op te wekken en een ziel te geven aan een. volk. Vrouwen, die volkeren verzoenen. Vrouwen, die inspireeren. Vrouwen, die scheppen, Eén vrouw kan een volk vernietigen. Eén vrouw, door God geleid, kan een volk redden. Vrouwen, die al haar kracht onder Gods leiding gebruiken, kunnen een nieuwt reld scheppen. Hier. in Interlaken, zijn mannen en vrou wen uit West-Europa, uit de Balkan ei Noorden, uit Klein-Azië en Britsch-Tndië, uit de Vereenigde Staten en Canada. Uit meer dan veertig landen zijn zij vereenigd vastbesloten de stem van God tot de stem van het gezonde verstand in de tegenwoor dige wereld te maken. VRIJDAG, 23 SEPTEMBER HILVERSUM I. 1875 M. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.0012.00 VARA. 8.00 Gram.muziek (Om ca. 8.16 Be richten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Gram- muziek. 11.00 Declamatie. 11.20 Orgelspel. 12.00 Gram.muziek (Om 12.15 Berichten), 12.80 AVRO-Amusementsorkeet m.m.v. «ollst. 1.15 Plano voordracht. '1.30 Vervolg concert. 2.00 Declamatie. 2.20 Gram.tnu-zlek. 2.30 Zang met pianobegeleiding. 3.00 Bert van Dlnte- ren's eneemble en solisten. 4.00 Gram.muzlek 4 305.00 Orgelspel. 5.05 Voor de kinderen. 5.30 Gram.muzlek. 6.00 Orgel en viool. 6.30 Letterkundig overzloht. 6.50 Gram.muzlek. Platteland". 7.20 Be- solist. 8.30 Causerie „Land- j-stukken met een geestelijke In slag (II)". 9.00 Gri iziek. 9.30 Novltei- ..•n~otkast m.m.v. de V.ARA-Mount-Glrls en solisten. 10.00 Esmeralda. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. 11.00 Cello en piano. 11.30 Jazzmuziek (gr. pl.) 11-5512.00 Gram-muziek. HILVERSUM I 301.5 e» 4.15.5 M. Algemeen verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gram. muziek. (9.30—9.45 Gelukwenachen.). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram.muzlek. 11.15 vioolvoordracht mot pianobegeleiding en gram.muziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gram. muziek. 12.30 „Qulntolla" en gram.muzlek. 2.00 Gram.muzlek. 2.30 Declamatie. 3.00 Zang. orgel en gram.muzlek. 4.00 Gram.mu zlek. 4.45 Declamatie en het Amsterdamsch SaTonorkeat (5.55—6.00 Pauze). 6.30 Vooc tulnl.efhebbers. 7.00 Berichten. 7.15 Literaire causerie. 7.45 Boekbespreking. 8.00 Berich ten anp. Herhaling S.O.S.-Berlchten. 8-15 Arnhemsche orkestvereenigjng. 9.00 Exege tische causerie. 9.30 Het Almelo's Christe lijk Mannenkoor en gram.muzlek. (10.00 DHOITWICH 1500 M. 11.20 Orkeet 12.05 Orgel spel. 12.35 Ensemble. 1.15 Declamatie. 1.35 Strijkkwartet. 2.20 Orkest 3.20 Orke*t 4.40 Radlotooneel. 6.20 Zang. 5.40 Septet. 6.S0 Practlsche wenken. 7.05 Zang. 7.20 Orkest •8.05 Variété. 8.35 Band. 9.20 Symphonie-or- kest 10.43 Orkest 1L20 Band. RADIOPARIS 1648 M. 1.50 Zang. 4.35 Zang. 5.20 Trio. 6.20 Piano. 8.35 Zang, 8.50 Radlo tooneel. 11.20 Nachtconcert. 456 M. 7.30 en 8.50 Orkest 12.20 Or- 1.30 Concert. 4.20 Concert 8.30 Trio. or soldaten. 10.50 Orkest 12.20 Nachfr- BRUSSEL 322 en 484 M.» 322 M. 12.50 en 1.30 Orkest 5.20 Orkest 6.05 en 6.60 Orkest. 8.20 Piano, 8.50 en 9.35 Symphonle-orkest. 10.30 Orkest. 4 84 M.i - - 1.30 Orkest 5.23 ziet men dat het persoonlijk verder tact van groot belang is. De schadelijke hard heid is gelukkig weggenomen. Vervolgens ertelde spr. een en ander over de dienstcom missie getoetst aan de practjjk. De dienst commissie werd gesticht in het jaar 1931 door den Minister van Justitie en - brengt dé ver tegenwoordigers van de organisaties tesamen om met den directeur de belangen van het gevangeniswezen te bespreken. Tenslotte wekte spr. de aanwezigen op trouw te zyn in de vervulling van de taak niet in de laatste plaats als goed Christelijk ambtenaar de beginselen ook in dit moeilijke werk uit dragend. Op 29 September wordt een congres gehou- »n van de vakgroep Verpleging. Het giste- :n gehouden congres was druk bezocht. Hulp voor werklooze acte-bezitters Er wordt aan gewerkt! De Minister van Sociale Zaken en de Mi nister van Onderwijs hebben een interdepar tementale commissie ingesteld om na te jaan of en, zoo ja, op welke wijze werklooze jonge onderwijzers van regeeringswege zou den kunnen worden geholpen, langs nog an dere wegen dan die van normale tewerkstel ling in de school. Hoewel de commissie er nog niet in is geslaagd een oplossing voor deze moeilijke materie te vinden, vertrouwt de Minister niettemin, dat het haar zal ge lukken een weg te vinden, waarlangs germate aan de nooden van de werklooze aktebezittérs zal kunnen worden tegemoet gekomen. Het is den Minister bekend, 'dal de missie een oplossing zoekt in de richting, waarin de stichting tot verruiming vi gelegenheid voor academisch gevormden werkzaam is. Deze oplossing beoogt het men van maatregelen, waardoor wordt voor komen, dat de aktebezitter, in het tijdvak, dat hij nog niet als onderwijzer werkzaam is, in geschiktheid voor het vervullen betrekking van onderwijzer inboet. Het komt den minister mogelijk voor, dat het arbeids veld dezer stichting, welke zich tot dusver uitsluitend bezig houdt met de academici en daarmede gelijkgeste'den (zooals de bezitters van m.o. akten) zou kunnen worden 'Uitge breid met bovenbedoelde hulp voor de werk looze aktebezitters. Kotter- vergaderd met de besturen van de afdeelingen, gelegen in de onderscheidene districten. In deze bijeenkomsten werd namens het hoofdbestuur onderscheidenlijk het woord eevoerd door de heeren D. W. Urmel, J. M. Hart hoorn, H. J. Vermeulen en die mededeelingen deden om trent den stand van het ledental, den stand der werkloosheid en den voortgang van de actie voor vervroegde sluiting der winkels op Zaterdagavond. Vervolgens werd den afdeelingsbesturen een nadere toelichting gegeven op het bereids toegezonden werkprogram campagne 19381939. In het plan door het hoofdbestuur samengesteld is een breede plaats ingeruimd voor de sociaal-economische scholing der leden, welke onder meer zal den bevorderd door in alle afdeelingen te doen behandelen het volgende drietal onder- 'erpen, n.l. „Klemmende wagen", „Naar de oplossing?" en „Werkelijkheidszin", De mededeelingen en de plannen van het hoofdbestuur werden met zeer veel belang stelling en instemming begroet. Ook het plan om gedurende deze wintercampagne het leden tal, hetwelk op 1 September j.l. 7310 bedroeg, op te voeren tot tenminste 8000, vond in deze vergaderingen hartelijk bijval. Tenslotte werd namens het hoofdbestuur! nog een uiteenzetting gegeven omtrent het organiseeren van een enquête onder de leden kantoorbedienden ter verkrijging van allerlei recente gegevens omtrent de positie van deze de winter-1 groep werknemers, benevens van den invloed van de rationalisatie en de mechanisatie op de verhoudingen waaronder zy werken. De wintercampagne wordt nu in het geheele land ingezet met een z.g.n. najaarsbijeen komst, te houden tusschen 19 Sept. en 8 Oct, e.k., waarin door één van de hoofdbestuurs leden zal worden gesproken over het onder werp: „En nu de lyn verder doorgetrokken'* De kurkfabriek der N.V. „Bofa' te Schiedam is gisteren tot den grond toe af ge-. brandHet nabtusschen door de brand weet (10 De bemanning was blij. De matrozen, zeelaarzen aan, maakten tijdens het dekwasschen zotte sprongen. Water, water! schreeuwden ze door de lichtkap naar de machinekamer. Hou je gemak, deklummels!, brulden stemmen van be neden. Water, cn anders niet! roetlikkers! De lange slang op de leiding gekoppeld begon te zwellen en te kronkelen. Vleug kneep in het eind en spoot uitgelaten een breede Straal over de hoofden van zijn maats. Toen begonnen ze te schrobben. Dolf boende of zijn leven ervan afhing. Hij moest zijn teleurstelling uiten, op welke manier dan ook. Kort nadat de loods het schip verlaten had, sloeg de wind om en daarmee ook de stemming bij het scheepsvolk. Dat gaat de verkeerde kant uit, mompelde Vlèug mis troostig, en kauwde geducht op zijn pruimtabak. Och wat, gromde Dolf. Bij jou iS het bot of zot. Hoort, de j^-geheer komt bij, spotte Monk. Hij Is over de eerste mesjokkenheid heen. Bemoei 'je met 'je eigen! zei Dolf boos. De Wit, die ruzie wilde voorkomen, leidde de aandacht af naar Vleug. De verkeerde kant, zei je? De wind wel. Maar het kan nog meevallen. Alles kan. Maar ik geloof het niet. Als we met Kerstmis maar thuis zijn, is het mij goed. Ik heb er een zwaar hoofd in, bromde het magere kereltje. Die kop van jou Is anders de moeite niet waard. Als we eenmaal het Skagerrak te pakken hebben, kan jij met Kerst een warme grog in de Oceaan-bar door je keelgat laten glijden. Vleug veegde van genot-bij«voorbaat met een groezelige hand langs zijn lippen, maar schudde dan somber zijn hoofd. Als we het Skagerrakals, daar zeg je wat. Dwerg. Dan zijn we het kwaadste punt al voorbij. Nou hebben we dat nog voor de boeg. Kerel, we moesten je kielhalen. Jij steekt de heele soos aan met je zeurige muizengezicht. Leve de optimist, wat jij. Dolf? Maar deze toonde zich allesbehalve vroolijk gestemd. Die miezerigheid verdween echter, toen er gedurende één van zijn wachten iets plaats vond, dat den bedenkelijken Vleug in het gelijk scheen te stellen. Het was koud op de open brug. Doch het was niet de snerpende koude, waarin de vorst overheerschte. Het was meer een vochtige, huiveringwekkende kilheid. De kim, die tot dan scherp en recht streepte tusschen lucht en, water, versluierde. Er trok een grijs waas over. Wat denk jij ervan, de Jager, vroeg de eerste stuur man, om den Ilchtmatoos aan den tand te voelen. Een visscherman weet evenveel als de barometer heb ik al eens hooren beweren. Nou stuurman, evenveel is wat tè veel. Maar dat weet ik wel, mijn vader waarschuwde al voor vuil weer, als er nog niets aan de lucht was. En meestal kwam zijn voorspel ling uit. De zeelui worden echte natuur menschen. Ze ver groeien er als 't ware mee. En daarqm voelen ze van te voren reeds, als er verandering op til is. Tenminste, dat is m ij n meenfng. Ben ik met je eens. En wat is die van.Jou nu over het weer? We zitten straks in een flinke mist en misschien wel in een miesregen. Dat geloof ik ook. Tegen het eind van den wachttijd, kropen lichte grijze flarden over den Zeehond, die nog steeds volle kracht voor uit zijn weg door de zee opensneed. De stuurman floot. Een matroos klom de brug op. Waarschuw even den kap'tein. Zeg, dat we in een mistbank loopen. De dunne nevelslierten werden dikkere proppen. Voor boden van een stillen vijand. De gezagvoerder kwam boven. Pech. bromde hij. blazen en halve kracht. De Zeehond gaf schor een lange brul, omdat hij in dichte watten gewikkeld werd. In een oogwenk werd het grauwe gordijn om hem gesloten. Voor en achter, aan stuur- en bakboord hing zwijgend het witte waas, en verborg een onheilspellend geheim. Er drukte een doodsche stilte op het schip. Om de minuut trachtte een heesche kreet van den Zeehond die stilte in gruizels te smijten. Maar ze was even onverzettelijk als de zee. Ze liet gedurende een enkele seconde een baan vrij voor de hartverscheurende schreeuw, om dan kort en snel de opening te dempen, en weer met volle zwaarte op de boot neer te vallen. Met den kapitein en den stuurman luisterde Dolf ge* spannen naar een mogelijk geluid van een ander schip. Maar alleen het bruisen van het boegwater verhoogde de kracht van de drukkende stilte. De masten en stagen glommen van druilerig nat. Zoo was het begin van den tegenslag. Want het zou nog erger worden. In de platvoetwacht, tusschen vier en acht uur. schrok het scheepsvolk op. Een zware bons tegen den scheepsromp wekte gedachten aan een botsing. De wacht-te-kooi rende naar het dek. Gelukkig bleek de angst voorbarig te zijn. De Zeehond was tegen een ijsschots gestooten, die rustig ver* der dreef. Eenerzijds was dit een opluchting, maar anderzijds eert oorzaak van nieuwe vrees. Als de schotsen eens velden werden? Het schip vorderde slechts langzaam. De nacht viel, maar de nieuwe dag school weer in grijze sluiers. En de stagen en masten waren bedekt met een laagje ijs Hef meest onaangename was echter, dat er geen bestek meer op gemaakt kon worden. De officieren wisten niet meer, waar de Zeehond zich bevond. Wel gisten ze de plaats, maar zekerheid daaromtrent hadden ze niet. Er werd regelmatig gelood, en steeds was er een gerust* stellend aantal vadems water onder de scheepskiel. Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9