tik Gemeenteraad van Amsterdam De Lichte Brigade De Pers over de Millioenen-nota aan den Nederrijn NORTH QTATE DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1938 TWEEDE BL'AD PAG. 5 En voor het overige jaagt men het naar steeds verdere einders terugwijkende drog beeld na van de sluitende begrooting, die in zeven jaar van aanpassing niet werd bereikt en ook nimmer zal kunnen wor den verkregen, omdat men in verblinding voortholt op het pad. dat de opheffing der werkloosheid mijdt en in stede daarvan naar de volksontbinding voert. 11'"" Benesj en Hodza na een van de vele be* sprekingen, welke in de laatste dagert werden gehouden Eén-gezins-woningen in Watergraafsmeer Luchtbescherming In de gistermiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Amsterdam was na langdurige ziekte voor de eerste maal weer aanwezig dé heer J. W. Matthijssen, de voorzitter van de sociaal-democratische fractie. De voorzitter, wethouder Kropman, feliciteerde den heer Matthijssen met zijn herstel; de Raad applaudisseerde. Verder deelde de voorzitter mede, dat de burge meester wegens vacantie niet aanwezig kon zijn. Een groot aantal hamerstukken is hierna afgehandeld. Eén-gezins-woningen Geruimen tijd heeft de Raad beraad slaagd over een voordracht tot het beschik baar stellen van ruim 1 millioen ten be hoeve van het uitvoeren van werken, noo- dig voor het in exploitatie brengen van gronden in oud-Watergraafsmeer. De be doeling is om op deze gronden, liggende aan den Middenweg en aan de Kruislaan de gelegenheid te openen tot het bouwen van één-gezins-woningen voor den midden- Niet tegen deze voordracht zelf rezen be zwaren, wèl tegen het voornemen van B. en W. om de 35 voetbalvereenigingen, die hier haar terreinen hebben, reeds vóór Januari a.s. te doen verhuizen. Elf sprekers voerden het woord en op één na namen zij het voor de voetballers op. Deze oppositie bewoog wethouder d e Miranda (s.d.) de toezegging te doen, dat de termijn van ontruiming der voetbal velden tot 1 April e.k. zal worden verscho ven. Toen was iedereen voldaan en wend de voordracht aangenomen. Luchtbescherming Een tweede discussie ontwikkelde zich bij een voordracht tot het voteeren van 10.000 voor het uitvoeren van maatregelen ter be scherming tegen luchtaanvallen. De heer Seegers (comm.) vond het bedrag te gering, en deze opmerking deed Dr de Hartogh (onafh. lib.) den com munisten vragen of zij nu ook belang stel len in het vaderland. Hierop antwoordde de heer Seegers, dat er de laatste zes jaren iets ia de wereld is veranderd! In antwoord op vragen naar hetgeen ge daan wordt voor de luchtbescherming in Amsterdam en of het Rijk voldoende bij springt, zei de voorzitter, wethouder Krop man, dat Amsterdam doet wat mogelijk is en voor ongerustheid over onvoldoende maatregelen geen reden is. Financieel springt het Rijk nog niet voldoende bij, doch Amsterdam zet het werk der lucht bescherming voort. De voordracht is hierna aangenomen. Ten slotte heeft de Raad besloten tot uit breiding van de telefooncentrale Centrum; tot oprichting van een openbare school voor psychopaten, en tot het verleenen van pre mie voor verbetering van arbeiderswonin gen van het oudere type, zulks met mede werking van de Regeering. Nieuwe bruggen in den Graafscheweg te Nijmegen NIJMEGEN, 22 Sept. De gemeenteraad van Nijmegen heeft met algemeene stemmen een voorstel van B. en W. goedgekeurd om hen te machtigen met het rijk en de Nederland- sche spoorwegen een overeenkomst aan te gaan, ten behoeve van de verbetering der bruggen in den Graafscheweg, in de groote route Nijmegen's-Hertogenbosch. De nieuwe bruggen zullen een rijweg krij gen van elk twaalf meter breedte met trot toirs aan weerskanten van drie meter. De totaalkosten zijn geraamd op 600.000. Hiervan neemt het rijk 75 (pCt. voor zijn re kening en de gemeente 25 pCt. Men hoopt de nieuwe bruggen tegen den zomer van 1939 gereed te hebben. Officieele BericHten LEGER EN VLOOT Op verzoek eervol ontslag verleend uit aeu militairen dienst: aan den reserve-luitenant- kolonel G. W. E. d e Quail van dein staf der lnfan't/erie; aan den re»serve-dirigeerend-oflfi- cier van gezondheid der tweede klasse D BaggeUar; aan den neserve-imllltalre- npotheker der eerste klasse E. Monatsch. Benoemd en aangestelde bij het reserve-per- Boneel der landmacht (artillerie): tot reserve- twe ede-lui tenant voor speciale diensten, de heenen Ir. J. J. de Jongh, Ir. J. v. Colljn enl Ir H. C. F. Schgaim. Aan den gumeraal-imajoor Jhr. J. T. Al ting: von Geusau, commandant der le divisie, is verg-unninif? verleend tot het aannemen en het 'dragen op de uniform van de ordeteeke- me» van het Grootkruis der Orde van Leo pold 2, hem geschonken door Z. M. den Ko ning der Belgen. Aan den officier van den Marineatoomyoart- dienat der le klasse A. P e <z i e, is op zijn ver- fcoek. .eervol ontslag uit dein zeedienst ver- Op zyn verizoefk la eervol ontslag verleend uit dien militairen dienst aan den neserve.- majoor H. F, C. Bos, van het regiment gre- Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Rood forceert rivierovergang bij Wijk bij Duurstede ARNHEM, 21 September. Wel zelden zijn die oefeningen van ons leger ter onderhouding en verbetering van zijn vaardigheid onder zoo spannende internationale verhoudingen begonnen Als we thans, lettende op de gevaren on ons heen, aan het verleden denken, stijg blos der beschaming ons naiar de kake. - zooveel roekeLooze zorgeloosheid toen e. toond. Het heden wekt echter een ge oei van verheuging, dat,nationale waarden wee. erkenning hebben gevonden en ons volk in groote mee.rderheid bereid is de weerkracht des lands naar béhooren te verzorgen en er ook offers voor te brengen. Er is op dit gebied in korten tijd reeds veel tot stand gebracht. Nacht en dag is er gewerkt 'om onze weermacht te schenken, waarop ze wil ze effectieve beteekenis hebben recht heeft. Ons leger en met name de Lichte Bri gade heeft daardoor sinds verleden jaar een technische metamorfose ondergaan van beteekenenden omvang. De aanpassing aan de behoeften van dezen tijd is ver voortge schreden, al zijn we nog lang niet waar we wezen moeten. De evolutie is niettemin in zeer snel tempo doorgezet. De Lichte Brigade is zeer veel „lichter" in den zin van bewegelijk en snel ver plaatsbaar geworden. Ze is op weg haar paarden grootendeels te verliezen; die wor den omgezet in .stalen rossend en motoren. De artilleristische uitrusting werd sterk verbeterd en in overeenstemming gebracht met den eisch der gemakkelijke verplaats baarheid. Ook door verschillende andere maatregelen is de L.B. verbeterd en uitge breid. Het ideaal van een lichte divisie In haar verbeterde samenstelling en toerusting zal zij vanaf heden (2/1 Sept.) tot 24 Sept. oefenen onder leiding van haar commandant, kolonel H. F. M. Ba ron van Voort tot Voorst in het gebiedl van den Nederrijn, tusschem Wijk bij Duurstede en Arnhem. Het beoefenen van rivierovergangen is ook thans weder in de oefening opgenomen: deze vinden op verschillende riviergedeelten plaats. We hebben vroeger herhaaldelijk op dit punt gewezen als een van de onderdo éLen, waarin de geoefendheid onizer soldaten voor volmaking vatbaar was. De militaire autoriteiten denken er niet anders over en vandaar, dat het terrein der Als de Milüoenennota verschenen is, haast de Pers zich daarover haar meening te geven. Altijd is er daarbij veel verschil van waardeering ofheelemaai geen waardee ring! Zoo ook nu. Men leze en oordeele zelf. Bodenkingen De Standaard geeft eerst een over zicht van de cijfers en betoogt daarna, dat de herziening der invoerrechten en de verhoo ging der belastingen moeilijk te aanvaarden zijn: De Regeering acht het volstrekt noodza kelijk. dat een einde wordt gemaakt aan de belangrijke tekorten op den gewonen dienst van het Rijk. Zij is het gevoelen toe gedaan, dat op korten termijn een sluitend budget dient te worden verkregen. Wij zijn het daarin geheel met haar eens. Inzake het antwoord op de vraag, met behulp van welke middelen een zoodanig budget be hoort te worden bereikt een zeer be langrijk punt kunnen wjj voorshands nog niet van eenstemmigheid gewagen. De zienswijze van de Regeerimg ontmoet bij ons bedenkingen, Gevraagd mag worden: als er thans Overheidsuitgaven zijn, welke, gelet op alle in aanmerking komende factoren, niet mogen worden gehandhaafd, waarom wor den dan deze uitgaven bestendigd, met het gevolg, dat van de burgerij daarvoor gel den moeten worden gevraagd? Een somber stuk schrijft De Nederlander boven z'n hoofdartikel, dat hoofdzakelijk een para phrase van het regeeringsstuk bevat. Voor i het overige zal het blad de verschijning der aangekondigde wetsontwerpen afwachten: Aan het slot der Nota worden eenige be schouwingen aan den financieelcn nood der gemeenten gewijd, waaromtrent bin nenkort blijkbaar belangrijke wetsontwer pen kunnen worden tegemoet gezien, waarvan de inhoud zal moeten worden afgewacht om de ietwat vaag aangekon- digde voornemens voldoende te kun-nen beoordeelen. Dit laatste kan trouwens in beduidende mate ook gezegd worden van wat op het gebied der Rijksfinanciën wordt in uit zicht gesteld, al kun-nen wij reeds nu er kentelijk zijn voor de klare en openhartige wijze, waarop dc toestand wordt blootge legd. Een crisisstuk noemt de Maasbode de Milüoenennota, maar: Ook wie bezwaren tegen haar inhoud heeft en wij hebben die, zoo goed als anderen die zullen hebben zal erkennen, dat deze Nota een moedig stuk is, in zoo verre de beheerder van 's lands financiën over twee fundamenteele punten van fi nancieel beleid geen twijfel laat: zijn stre ven naar een sluitende begrooting en zijn afschuw voor lichtvaardige leeningspoli- tiek. Verder schenkt het blad uitvoerig aan dacht aan de uitgestippelde, groote trekken ROFFELRIJMEN LEF „Er is geen krant in Nederland, dl» het lef heeft om, zooals ik gedaan heb, de Troonreden over de afgeloopen jaren eens naast elkaar te leggen" zet Mussert op de avond van Prinsjesdag in Den Haag. Natuurlijk is de Troonrede Het allereerst besproken Door Mussert, die zoo nu en dan Weer eens komt opgedoken Om op de democratie en Het restje los te houwen Enheen te gaan, na een markant Wilhelmus van Nassauwe. Wanneer je Musserts rede leest Dan sta je toch te kijken Dat iemand in zoo korte tijd Zoo veel verstand laat blijken, Dat iemand zoo direct doorziet (Wat niemand schijnt te merken): Dat Neerland dapper bezig is Zich in de groyid te werken. Regeering en democratie, Zij samen en zij beide Zijn slechts in staat ons arme volk Ten ondergang te leiden, Zoo lees ik, maar de N.S.B. Weet raad in alle zaken Met name: hoe naar Duitsch model Ons volk gezond te maken! Helaas stuit zij op een moeras Van leugen zei de Leider. (De leugen zoekt de man, vanzelf, Alleen bij zijn bestrijder.) Je vraagt: hoe komt ons volk zoo dom? Mijn waarde Volksgenooten Laat Mussert dat gesloten luik Voor u eens open stooten: Geen krant in Holland heeft de lef De waarheid meer te zeggen, De Troonreden van jaar tot jaar Eens naast elkaar te leggen! Gesnapt? Dat is in 't Derde Rijk Zoo schitterend in orde; Vandaar dat daar de toestanden Zoo daaglijks beter worden (Nadruk verboden) LEO LENS Door de uit Tsjecho Slowakije gevluchte Sudeten-Duitschers weed te Dresden een groote bijeenkomst gehouden, waarvan de opname links een snapshot weer- geeft. Daarnaast een tweetal documentenuit het Sudeten-gebied: geheel rechts een van Tsjechische zijde: een opname van den door de Sudeten-Duitschers vernielden ingang vas het Volkühain te Eger. ht 't midden een opname van Duitsche zijde: Tsjechische soldaten trachten een vluchtenden Sudeten-Duitscher tegen te houden-t van het regeerbeleid, zonder zich zeer verdiepen in de cijfers. In een samenvatting aan het slot lezen wij: Onder financieel opzicht beschouwd is de Nota meer dan solide en biedt zij volstrekt geen reden tot pessimisme, want onze financieele positie is sterk. Econo misch biedt de Nota perspectief, maar hangt veel af van practische uitwerking en dient met name het invoerrecht in al zijn gevolgen, vooral ook roet het oog od den agrarischen export, nauwkeurig be keken, al klemt de industrialisatie zeer «terk in verband met onze groeiende be volking. Sociaal schijnt de Nota ons den juisten toon nog niet getroffen te heb ben, vermoedelijk ook, omdat men het over de uitvoering van verschillende maatre gelen nog niet eens is. De Gelderlander vindt de rpolitiek, die uitsluitend gericht is op een sluitend budget in de huidige omstandigheden niet de juiete. Een zeker eigen karakter De Nieuwe Rotterdamsche Cou rant geeft een beschouwing over de Mil üoenennota, zonder er al te veel commen taar op te leveren. Weliswaar is het blad het heelemaai niet met de voorstellen eens vooral de winstbelasting van rechtspersonen valt niet in den smaak maar toch is er eenige waardeering; in tegenstelling met de troonrede: Daarentegen vertoont de Milüoenennota van den a.r. minister de Wilde een zeker eigen karakter, wat zich voornamelijk hierin uitspreekt, dat, op een paar uitzon deringen na, het reeds jaren durende pro ces van intering en uitholling van onze fi nancieele positie een halt wordt toegeroe pen. Imponeercn kan de wijze, waarop dit oefening ditmaal niet gekozen is in de bosch- en heideterreinen van Braibant of Gelderland, maar in het polderterrein in de omgeving onzer groote rivieren. Het mag niet zonder beteekenis heeten, dat ook in andere landen speciaal dit onder deel bijzondere zorg heeft genoten De vorige maand b.v. heeft het Belgische leger geoefend. De oefeningen hadden als thema den aanval op een rivierenstelling. Te vens werden de vech'twagens en het anti tan kgeschut ook op dit soort terrein bestu deerd. Ook in andere landen hebben rïvier- o ver gangen speciale aandacht. Het optreden onzer L. B. in de Betuwe is dan ook van groot belang voor het r iidoon van ervaring in den strijd in het - .;rland. zij het in dit geval polderland van een ander karakter dan b.v. het Zuid- hollandsche. Dat is nuttig voor de ihoogere bevelvoe ring, waaraan ook ditmaal bijzondere aan dacht zal worden geschonken, maar niet minder voor de lagere aanvoerders en de soldaten. Allen moeten leeren actief en agres sief te zijn en leeren begrijpen, dat goed .soldaat te zijn" beteekenit het groote doel voor oogen te houden en zich niet te laten ophouden door zaken van on dergeschikten aard. Zoo moet b.v. het niet-nakomen vam berichten van een patrouiüe niet een heele oefening ver tragen en verwarren. In de werkelijk heid zou dat ook niet gebeuren. We moeten zien ergens te komen. Daartoe is initiatief en durf noodig. Zoo althans is de opvatting van kolonel v. Voorst tot Voorst, onder wiens leiding de L. B. tot a.s. Zaterdagmiddag toe in twee aaneensluitende oefeningen in touw blijft. De troepen hebben na hum „uitlading" terstond de aangewezen stellingen betrok ken. Verplaatsingen geschieden in hoofd zaak 's nachts met het oog op gevaren uit de lucht. De eerste oefening begon vanmiddag om streeks 6 uur en duurt tot morgenmiddag 2 uur; daaraan sluit aan een oefening, die Vrijdag om 11 uur begint en eindig' Zater dagmiddag 12 uur. De algemeene oorlogstoestand voor morgen is de volgende. Pogingen van uit het zuiden komende Roode troepen, die uit de richting Nijmegen op verrassende wijze waren opgerukt, waren er op gericht om den Nederrijn tusschen Arnhem en Heeflsum te overschrijden. Blauw voerde echter uit noordelijke richting tijdig troepen aan en wist daar de poging van Rood te doen mislukken, ondanks Roode overmacht in de lucht. Blauw, dat aangevoerd wordt door overste M a t h o n, bevindt zich oostelijk van Ren- kum met een divisiegroep; zijn Verkennings- afdeeling staat in de omgeving van Eist (Utrecht) en Rhenen. Bij Blauw zijn ingedeeld het le escadron wielrijders, een gevechtsgroep van de L. B., zich bevin dende in de omgeving RenswoudeLunte- ren, een escadron van het eerste regiment Huzaren Motorrijders een nieuwigheid! en het tweede Bat. van het 10e Reg. infan terie uit Ede. Bij de gevechtsgroep van de L. B. zijn als hoofdonderdeel en ingedeeld een bataillon wielrijders (I R. W.), een peloton pantser wagens, een regiment huzaren, alsmede een rijdende en een motorbatterij van het korps Rijdende Artillerie. Overste Mathon vreest echter een rivierovergang van Roode lichte troepen op zijn westelijken vleugel. Hij gaf daarom aan een eskadron van zijn wielrijders last Leersum en Amerongen te bezetten en de pontveren bij Amerongen, Wijk bij Duurstede en Beusichem onbruik baar te maken. Voorts moet de gevechts groep van de L. B. zorgen gereed te zijn om te kunnen afmarcheeren twee uur nadat zij zal zijn gealarmeerd. Voor het geval Rood er in mocht slagen de Lek te overschrijden bij Wijk bij Duurstede en Amerongen, zal de gevechtsgroep tot taak hebben den rechtervleugel van de Blauwe macht te beveiligen. Zij zal daartoe opruk- Ken naar Leersum en Amerongen, teneinde te beletten, dat de vijand zich in het bezit stelt van den heuvelrug Noord van die plaat sen. Mocht ze het niet kunnen houden, dan zal in vertragend gevecht dienen te worden teruggegaan nqar de üjn RenswoudeVee- nend<aal. Daar zal de gevechtsgroep stand moeten houden. Bij voorbaat wordt met dezen terugtocht rekening gehouden. In genoemde Üjn zal 10 R.I. de terugtrekkende groep opvangen. Zien we goed, dan zal laatstgenoemde plaats het overgangspunt worden. De gevechtsgroep zal dan oprukken over Leersum en Amerongen in de richting Ede met de bedoeüng om de Blauwe macht, die daar staat opgesteld in den ruig te komen en den terugtocht af te snijden. geschiedt, echter niet, zoowel vanwege de middelen, die daartoe worden aangewend (belastingverhoogingen), als vanwege het onvolledige resultaat, dat erdoor wordt verkregen. Voldaan is de N.R.C. lang niet: In velerlei opzicht een inhoudrijke Mil üoenennota. Het is alleen erg jammer, dat de minister van financiën bij den eersten stap naar een meer reëel begrootingsbe- leid noch de zgn. „onvolkomenheden" voor 100 pet heeft kunnen wegwerken, noch zelfs een sluitend budget heeft kunnen ontwerpen, noch er in geslaagd Is de las ten voortspruitende uit een reëelere be handeling van de begrootingspositie be nevens de lasten van een gedeelte der de fensiemaatregelen op andere wijze te vin den dan uitsluitend door belastingverzwa- ring. Hoe denkt de N.R.C. dan wel uit de im passe te kunnen geraken? Hard gelag maar in hoofdzaak onvermijdelijk, schrijft het Ale. Handelsblad over de Milüoe nennota Geheel zonder bedenkingen is het blad niet maar toch is het den minister er kentelijk. dat hij trachtte een eerlijk en on opgesmukt beeld van den financieelen toe stand te geven: Minister de Wilde kwijt zich met moed en ijver van die ondankbare taak en tee kent een scherp beeld van den waren toe stand onzer financiën, die de laatste jaren door „uitbeenen" van reserves, achterwege laten van voorzieningen en stortingen voor toekomstige verplichtingen enz. onduide lijk geworden waren. Men begrijpt het al: dit is een uitdrukking van de Arbeidspers. „Voorwaarts" is de uitvindster. Niets goeds heeft het blad kun nen vinden. We citeeren slechts het slot van de beschouwing: 1 Ti AMERICAN ^CIGARETTES staat onder commando vain overste v. d. B ij 1. Het is belangrijk sterker dan Blauw. De veronderstelling is daardoor gewettigd, dat het er in zal slagen Blauw van de rivier terug te dringen. Li den laten avond van vandaag begon het er reeds op te lijken, dat deze opzet slagen Om de tegenpartij te misleiden werd op twee plaatsen opgerukt: in de richting Amerongen en in de richting Wijk by Duur- Ter beschikking van Rood srtaan voorna melijk het Regiment wielrijders, de tweede Verkeren in gsa fdeeling, het Ilde Regiment Huzaren, het eerste escadron pantserwagens en een afdeelimg artillerie van het Korps Rdj diende Artillerie. In elk opiitbi superieur! 20 voor 25 cL Pantserwagensgeëscorteerd door motorrijderstrekken op in de richting Gelder- malsen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5